LXV6a_fol_122

j

d

"

4

fuble ii g

Y^.

PRO-RECTOR .

PERANTIQU/AE

UNIVERSITATIS

I UBINGENSIS.

L.

.

a RR

j

Uaxh dolemus, Cives, vos noftro alloquendos effe nomine, quos ejus,

cujus vicem proh dolor! fuftinemus, voce compellari oportebat! Inaus

fpicató ad nos rediit, quam in digniffimas manus depofueramus, rei-

publice noflrz literariz gubernatio, . & rediit quidem omine adeó in-

faufto , ut primum, quod nobis obeundum eft, officium oppido longe triftiffimuem

u

d-

in eo fit collecandum , ut Civitas noftra Capite fuo orba & funeftiffimo cafu ,

lem ultra triginta annos haud fenfit, afflicta fit pronuncianda, Publicus enim lu

à

us;

qui fui parem inter nos vix habet, indicendus eft vobis,

& jufta paranda funt ei,

cujus fumma, qua inter nos eminuit, dignitas, & merita, quibus enituit , longe

ampliffima jacturam, quam in Ipfo facimus, prorfus reddunt lu&ctuofiffimam. — Obiit

eheu! qui fafces reipublice noftre tenebat, & fummis apud nos honorum infignibus

corufcabat , Academiz hujus Rector Magnificus, cui, cum Íceptrum rerumque mo-

deramen caperet, letis plaufibus faufta precati fumus omnes, cujus fub imperio

Academia noftra floruit ac crevit, & cujus jam óbitu totum rerum noftrarum zdifi-

cium graviffimé concutitur. Obiit, antequam Ipfum languere, multo minus decum-

bere, audiebamus,

Obiit, quem magna audientium cohors triduo ante obitum in

cathedra publice docentem ac difputantem confpexerat, Obiit, qui pridie ejus diei,

qua fatis fuccubuit, officio fuo in expediendis negotiis publicis alacriter defunctus

eít, atque fic Imperatorem fe geffit, quem decet ftantem mori. Obiit, quem ob

fapientiam & prudentiam respublica noftra literaria;, quem ob ufum & rerum peri-

tiam Senatus, quem ob rerum divinarum doQrinas coetus fidelium, quem ob fin-

gularem & paternam fui curam Stipendium Ducale Theologicum , quem ob folidam

Theologie cognitionem , qui facris operantur, omnes, quem ob humanitatem &

comitatem inter nos finguli defiderant, quin & , quem ob eruditionem confumma-

tiffimam univeríus orbis literarius plangit & luget, atque ita quidem obiit, ut non

tam deceífiffe ,

videatur.

quam nihil Cjusmodi opinantibus per fomnium quafi ereptus effe

mis talia fando

Myrmidontm Dolop

umnve aut dafri ailes ulyffi

Temperét à lacrimis?

Id

B

EOQNWES WIEW NY

Id veró adhuc deerat calamitatibus, quibus inde ab aliquot annis, clade quotannis

redintegrata afflicta & tantum non oppreffa eft hzc Studiorum Univerfitas, ut hoc

anno, quo Kraftium jam perdidimus, duplicem jacturam faceret, & in ultima qui-

dem ipfum Senatus Principem amitteret. O! finiftram fortem! O fatum prorfus acer-

bum! Siccine & hic malorum noftrorum non dicàm auctus fed cumulus accedere

debebat?

Sed ne dolori noftro quantumvis jufto nimis indulgeamus , oculos noftros à lu-

"—^ x *! ENSEA

&uofo hoc funere non nihil avertimus , eosque in vitam beate defuncti Magnifici Do-

mini Rectoris convertimus , quam tot ac tantis virtutum documentis confpicuam

perdifcere jucundum, exáctam vero fcire femper acerbum eít. Fuit autem is, 7ir

Summe Revereudus, Ampliffimus atque Excellentiffmus DN.

JOHANNES

CHRISTIANUS KLENIN[IUS , 5$3$. Tbeologig Dotbor

«c Profeffor Publicus Ordin. Ecclefie bujatis Decauus , 8 Stipendii Ducalis Superatten-

dens primarins , Univerfitatis nofirg pro tempore Re&or Magnificus. Natus eft Stutt-

gardix Anno feculi elapfi octogefimo octavo die xxir. Octobris Parentibus optimis

Viro nempe Summe Reverendo Ampliffimo atque Excellentiffimo DN. JOH. CUNRAD,

KLEMMIO, ad D. Leonbardi edem tum temporis Diacono , poftea vero apud nos S$.

T beol. Dott, ac Prof. P. O. uec uon Ecclefie Paftore meritiffimo, & Ornatiffima Matroua

DN. ANNA CATHARINA ex gente HAUBERIA ortum ducente. Altero ftatim poft

nativitatem die facro eum fonte ipfe abluit Parens piiffimus, fidem ritu Chriftiano

pro ipfo fpondente DN. M. JOH. JAC. LANGIC , Theologo ab infigni pietate &

eximia eruditione commendatiffimo, — Vix lucem hancafpexerat, cum vitz hujus mi-

ferias deguftare neceffum habuit; paucorum enim puer dierum , Gallis inopinato

irruptionem in hunc Ducatum facientibus, & bonorum paternorum magnam partem

diripientibus, & fugit cum parentibus, & fafciis à matrona quadam piiffima dono

datis involutus eft.

ua calamitate feliciter fuperata in novam, eamque graviorem,

:

mox fuit prolapfus, Parente optimo febri maligna, quam apud milites Czfarcos ex

Sungaria redeuntes, quum zgrotantibus inter ipfos opem fpiritualem ferret, ex

contagio contraxerat, adeó laborante , ut omnis recuperandz valetudinis fpes vide-

retur fublata,

E quibus cum difficultatibus, qu ingens Dei & nunquam fatis ce-

lebranda bonitas erat, eluctatus effet, à matre religiofiffima precari fuit doctus;

cumque providus parens in puerulo bonz mentis igniculos & ingenium ad literarum

ftudia fatis aptum promicare animadverteret, quarto ztatis anno eum Schole Stutt-

gardianz tradidit, in qua brevi tempore eos fecit profectus, ut dignus haberetur,

qui in ipfum Gymnafium Illuftre immitteretur' Hic poftquam aliquandiu defudaffet,

.—*.ü*wv—

ineunte hoc feculo, Parente in hanc Academiam translato , & Profeffionem Logicat

atque Metaphyficz cum munere Ephori Illuftris Stipendii Theologici capeffere jutfo,

Gymnafium Stuttgardianum cum Schola noflra Anatolica commutavit , in eaque

dexterrima inftitutione ductuque Rectoris DN. M. MICHAELIS W'AGNERI, qui

Parentis quoque ftudia olim formaverat, eó pervenit, ut ftudia fua infpectoribus

in univerfum. cumprimis vero magno Theologo DN, CHRISTOPH REUCHLINO

apprimé commendaret, Exacto in hac palzftra Triennio apud Magnificum Recto-

rem nomen profeffus Civibus Academicis fuit adfcriptus, Quanquam autem folici-

tus Parens juris eum ftudio deftinaverat, quod bigam filiorun Theologix addictam

jam haberet, & huic difciplinz aptiorem ipfum judicaret: adduci tamen non potuit,

cum przfíertim & Parens eum cogere nollet, & ipfe incredibili res facras cognofcendi

defiderio flagraret, ut divinis humanas anteferret Pandectas, Ita tametfi jure quo-

dam.hujus civitatis , qua gaudet, in Stipendium Hochimannianum effet receptus,

mutato tamen confilio , cum przmatura fratris optimz fpei fata interveniffent,- ex

fingulari Sereniffimi Principis noftri gratia in numerum Illuftris Stipendii Theologici,

quod heic floret, Alumnorum Anno cioi3ccv, allectus fuit, ubi prater linguas; La-

tinam, Grecam & Hebream quibus privata inftitutione Pl. Rev. V'irorum DN. M.

L/ECHELII & DN. M, FLATTI, ufus operam dedit, difciplinas Philofophicas viam

przeuntibus Excell, Profefforibus HILLERO , ROESLERO , CREILINGIO & Paren-

te eo cum fucceffu excoluit, ut poftquam Difputationem geminam alteram quidem de

Fundameito Moralitatis adverfus Pufeudorffium , proprio marte elaboratam & B, ROES-

E

LERO oblatam , quz tamen luci publicz licet digniffima & ab ipfo impenfe laudata

haud fuit expofita, alteram vero de Phyfices parte generali ub moderamine B, CREI.

LINGII habitam propofuiffet, & reliqua przterea, quz requiruntur, fpecimina ex-

*

hibuiffet,

Bs

£

í

B

[

as

Ü

d ROTGNSGEBDE

hibuiffet, Anno cr»roccvr. Magifterii Philofophici ornaretur honoribus, primumqu&

inter fuos, quem jam Ill. Stipendii Theol. Dnn. Repetentes unanimi confenfu 1pfi

tribuerant, locum tueretur.

uo facto totum fe Theologix ftudio tradidit, atque

ab ore Celeberrimorum Theologorum JZEGERI, PFAFFII, HOCHSTETTERI ,

r P

HOFFMANNI, & Parentis integerrimi, fedulus affiduusque pependit, Leéctiones

publicas diligenter audivit , & privatis fcholis fingulorum attentus interfuit ; privata

ho x

vero opera omnes Theologiz partes, Patris fupellectile literaria non parum adjutus,

perluftravit, & quoad potuit, magna aviditate condidicit, Unde factum, ut ftatim

Anno croi2ccvur. Catecheta, novo plane inftituto, fpeciali Ducalis Confiftorii juffü

in Xenodochio noftro urbico conftitueretur , eoque muhnere non fine fructu, con-

fluentibus etiam ex civitate varii ordinis hominibus , fungeretur. Cum deinceps

Anno criorccix. Parenti pro loco in Cathedra Theologica Difputatio folemnis, quam

inaugüralem vocant, effet habenda, eam adveríus opponentes Theologos, fuffragan-

tibus iisdem & maxime quidem B. Dn. Cancellario J/EGERO adprobante, ftatim-

que divinante , quod aliquando eundem locum occupaturus fit, ftrenü& defendit.

us d ad o

Quare, cum prafertim non ita multo poft in examine confueto ftudia fua Ducalí

quoque Confiftorio adprobaffet, & deinde aliquandiu Avunculo fuo B. HAUBERO

j

W'innendenfis Ecclefix Paftori vicarias przftitiffet operas Anno croroccx. Repetentis

munus in Illuftri Stipendio Theol, eft adeptus; poftmodum quoque occafionem na-

&us , iter literarium publicis fumtibus inftituendi, quam avide arripuiffet , nifi Pa-

rentis optimi diffenfus obftitiffet, "Univerfa Theologia cum Magiftris bis repetendó

abíoluta fpe fua citius Anno crorccxiv, Stuttgardiam evocatus eít, ut Miniftri Vicarii

munus obiret, quod dum egit, differtationem : de Moderatioue Tbeologica confcripfit,

quam elapfo fere biennio fub moderamine B, J/EGERI publice exhibuit.

uo

fpecimine id obtinuit, ut fingulari Sereniffimi Nutritii gratia Amplitfimz Facultati

Philofophice adícriberetur, Anno autem ciorccxvm, Philofophiz Profeffor Extra-

ordinarius cum annua penfione nominatus eft clementiffime, quod munus, Jubilxo

Reformationis tum celebrato occafionem przbente, adiit habita oratione aufpicali:

de FruGibus Reformatiouis fervandis €9. augeudis.

Sub idem tempus matrimoniuri

init cum Prenobiliffma atque owmibus [ui fexus decoribus ovnatiffüna Kirgine DN.

OHANNA, 7iri quondam Summe Reverendi A4mpl. atque Excellentiffimgi DN. TOH,

CHRISTOPH. PFAFFI, filia, Magnifici atque Reverendiffmi DN. Cancellarii PFAFFII,

Sorore, ex qua unicam fuftulit Filiam , Prenobiliffimam atque virtute non minus ac ia-

cenii dotibus con[picuasmg DN. MARTAM JOHANNAM 7'iro Prenobiliffimo , Conful-

&

i

üiffimo atque Excellentifmo DN. JOHANNI FRID. HELFFERICHIO J. U. D. €9 iz

[

Illufii Collegio Profejore Publ. nuptam , quod matrimonium pariter hucusque

una tantum prole fecundum fuit , venuftifhma filiola , MARIA SUSANNA JO-

HANNA, quam Beatus in oculis tulit & in fummis deliciis habuit.

( zuemadmoaum nativitatem .Ip'(iu's , uti diximus , ftatim hauä mediocri$ cá-

lamitas exceperat :

ita fub ipfa quoque matrimonii fui initia admodum gravem

expertus eft, febri intermittente correptus adeo violenta & fimul quoque ciutur-

Sanitaté denique recuperata à Viro

na, ut integro biennio eadem affligeretur,

quodam fummse auétoritatis monitus eft, ut fpecimen. erruditionis fu. theologice

;

ederet, cui ut morem gereret, haud triviale argumentum fibi eligendum ratus &

Preceptorum fuorum moderationis theologiez- preprimis ftudioforum veftigia le-

gens, de neceffaria Ecclefiarum Proteftantium in fide confenfione Schediafma con-

ícripfit, quod prater omnem.Ipfius & intentionem. & 'exfpectationem plurimorum

eorumque fummorum virorum calculos & fuffragia obtinuit , fed praterea fecunda

x

quoque controverfiarum mater extitit.

Licet vero ferius multo quam fperare vel

poterat vel debebat Profefflioni Philofophiz ordinarie admoveretur , factum id

tamen eft Anno cLDIoccxx. quo Criticam S. feu Linguam Grecam docendi munus

omnium fuffragiis in Ipfum collatum eft, quod oratione aufpicali adgreffus eft :

De iis, que ad vede capieudam mowi foderis linguam fcitu funt mecefJaria, mox di-

fputationem addens: De Gemefi Liugue Grace ex Phenuice vepetenda. | Preter com-

i

plura fcripta , que motibus irenicis tum maxime ferventibus de hoc argumento

in lucem emifit publicam , neutiquam tamen defuit officio fuo , fed & plurima

elaboravit , quibus Critice Sacre & maximé novi federis lux uberior affundere-

fur.

Anno clolocexxv. titulo Profefforis Theologie Extraordinarii auctus eft Cle-

t1iief

ilv

M

itiffime à Sereniffimo Principe noftro, & infequenti anno Lingue Hebrez quo-

que Profefhonem obtinuite

Quum Anno cloloccxxx. alterum Reformationis

Jubilzum

i

*

ubilzum in univería.Ecclefia Evangelica atque ita etiam apud nós omnibus fo-

lemnitatibus & letitie publice documentis celebraretur , Beatus publicis fumtibus

Sereniffimi Principis noftri munificentia erogatis S. S. Theologix Doctor creatus,

& preterea quoque Theologie Profeffor Ordinarius defignatus eft, ipfum vere

hoc munus AÀnno demum trigefimo fexto confecutus, cum quo fimul Illuftris

|

Stipendii Theologici 1nfpectio Ipfi demandata eft cum functione. fermones pro

roítris facris habendi.

Aulfpicatus eft hoc officium Oratione Inaugurali : De pre-

Inde ab il tempore,

eipuis diffcultatibus wmumeris Tbeologici bac woffra atate.

cui femper potiffimum fe dederat, quodque.maxime deamaverat, penitus fe per-

mifit Studio 'Theologico, & cum publicis privatisque lectionibus tum fcriptis

magno numero editis & de hac Univeríitate & de toto orbe literario praclare

meritus eít,

Poftquam autem Anno clIolocexrivIL Venerandus Theologus

N/EISMANNUS, quem femper coluit, & quocum conjunctiffime vixit, fatis

concefferat , in ejus locum fuffectus atque Ecclefie Decanus & illuftris Stipendii

Theol. Superattendens primarius conf'c,itutus eft.

Sic brevi penicillo precipua Ipfius fata adumbravimus, quz fi plen& expo-

nenda effent, integrum librum requirerent, cum velíolos fcriptorum , qu& exara-

vit, titulos, ab lpfo in peculiari libello defcriptos , aliquot plagularum fpatium

vix capiat. "Tantum itaque virum amifimus nudius quartus, &antequam quidem

acerbiffimam Ipfius jacturam extimefcere poteramus , amifimus.

Qqanquam enim

elapfa die Dominica infultu quedam apoplectico proftatus in vitz periculum in-

currere videbatur , tam|cito tamen & tam plene mox ad fe rediit, ut adftantes

quafi attoniti inopinatam hanc divini Numinis opem ftuperent.

Et fequenti qui-

dem die adeo vegetum adeó viribus valentem ad omnia fe przbuit, ut omne

periculum, penitus depulfum eífe videretur.

At fubito mutata rerum facie velut

zílu marino redeunte vehementior impetus ipfum corripuit, & adeo omnes vires

s

exhaufit, ut morbi violentie tandem fuccumberet , atque catarrho fuffocativo

opprimeretur,

Atque fic, quod ultimis vite fuz diebus multis fufpiriis & pre-

cibus anhelarat, anima fua Chrifto Redemtori fuo , cui femper vixerat, reddita,

d. 1. Menfis hujus hora Pomerid. IIda. in cosleftem illam Hierofolymam commi-

uantus fit Suorum luctus dici non poteft, íed ex publico, quo omnes

eravit,

affligimur lüctu poteft colligi, quos ut DEUS in hac fumma affli&tione fuftenter,

id eit, qpo'ifi piis precibus ab Ipfo contendimus.

Supereþü:'jam, Cives, cum noftram , quam defuncto RECTORI MAGNIFICö

debemus , venerationem nulla re teftari poffimus alia, ut in funere Ipfius omni

a

ompa & folemnitatibus deducendo omnes & finguli compareatis , quod ipfum

faciet Ampliffimus Senatus Academicus, cujus exemplum ut fequamini edicto

g

etiam vobis injungeremus , nifi vos, quod veílri eft officii, vel non monitos

'

-

É

memores futurqs effe confideremus,

P. P. Sub Sig. Reét, d. 1v. O&t. cDoIoccrtv,

X-——————————— nsmennn a Ü MMNEACUCUSUDNNUNNURENER,

1

TUBING £,

)

LITERIS BAUHQFJANIS ET FRANCKIANIS,

;;

k:

:.

ä

j—r

Z

äï

Z

:

.. PRO-RECTC

x

PERANTIQU/E

Euroskala Offset

X

-UNIVERSIT A.

W

TUBINGENSIS

19

M

VierFarbSelector Standard *

18

T7

16

ä

ä

ä;ä

L.

.

HHH

;

15

E

I:-ä

14

ä

-

13

Uam dolemus, Cives, vos noftro alloquendos effe n«

cujus vicem proh dolor! fuftinemus, voce compellai

A9

fpicato ad nos rediit, quam in digniffimas manus d

publice noftrz literariz gubernatio, & rediit quide-

fauüo lt

primum, quod nobis obeundum eft, officium oppidg

11

in €o fit collecandum, ut Civitas noftra Capite fuo orba & fune -

lem ultra triginta annos haud fenfit, afflicta fit pronuncianda, — Pu

qui fui parem inter nos vix habet, indicendus eft vobis, & jufi

10

cujus fumma, qua inter nos eminuit, dignitas , & merita, quil-

ampliffima jacturam, quam in Ipfo facimus, prorfus reddunt lucti

eheu! qui fafces reipublice noítre tenebat, & fummis apud nos I -

——

corufcabat, Academiz hujus Rector Magnificus, cui, cum fccptq

deramen caperet, letis plaufibus faufta precati fumus omnes, |.

Academia noftra floruit ac crevit, & cujus jam obitu totum rcruq*-

cium graviffimé concutitur. Obiit, antequam Ipfum languere, mi

bere,audiebamus, Obiit, quem magna audientium cohors tri

| Es

|

cathedra publice docentem ac difputantem conípexerat. Obiit, q|

qua fatis fuccubuit, officio fuo in expediendis negotiis publicis 4-

eít, atque fic Imperatorem fe geffit, quem decet ftantem mori.

fapientiam & prudentiam respublica noftra literaria; quem ob ul

tiam Senatus, quem ob rerum divinarum do&inas cotus fideliu-

gularem & paternam fui curam Stipendium Ducale Theologicum |

Theologie cognitionem , qui facris operantur, omnes, quem

comitatem inter nos finguli defiderant, quin & , quem ob erudi

ä

tiffimam univerfus orbis literarius plangit & luget, atque ita qui(

tam deceífiffe , quam nihil ejusmodi o

vjdeatur.

pinantibus per fommum l-

B-

us talia fando

Myrmidontm Dolop

3

wnve aut dlf" qiles Ulïwüï

Temperét à lacrimis?

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com