LXV6a_fol_121b
author: Pregitzer, Georg Konrad

(& RECTOR. ”

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS.

E S

7

D,

CZ

D

Emorabilisjam in alterum usque feculım eft dies duos

devicefimus Februariiin faftis noftris ob diviniherois

Lutheri ex hac vita exceflum.

Memorabilem vero

A

£

Z

3

przrerea nobis przcipue fecit eundem beatus obitus

Z

A

„;

Theologi vere Lutherani, Viri fumme Rev. Amplis-

D Z

fimi atque Excellentiflimi ; DN, JO. CUNRADI

KLEM

.

A

. Theol, Doct. atque Prof, Publ, Ordinar, de.Academia

non minus quam Ecclefia meritiflimi. Qui, quum in omni vita mulra

cum Luthero habuiflet communia, & ex calculi pariter morbo , qui (um=

morum nonnunguam Virorum exercitium atque di{ciplina effe folet , labo«

raffet , &a climacterico quoque magno propiusabfuiflet , eodem die pla-

cide per hos dies dece

{ffit. _ Quapropter operz pretium facturi nobis vi-

demur ‚7 hoc virtutis

Theologicz Exemplum,aborigine fua ad tumulum

ob oculos VOBIS ponamus,

‚ Parre natus eft Vir Opti-

usque deductum,

Nobiliffimo atque Ampliflimo

mus D, Xxum,

Novembr. A. CI915CLV.

Viro, DN. JO. CUNRADO K

LEMMIO , Civitatis Herrenbergenfis

mateoac Przfedto , ob przclara in patriam

meritaab om-

tunc Archigram

rimis auguftze memoriz Principi EBERHARDO

nibus adamato » & inp

matre vcrO

DN. ANNA DOROTHEA, Viri Nob. pa-

II z tumato

riter atque Ampli

{fimi , DN. -VITL PHILIPPI GENCKINGERT, Ar=

chigrammatei aptı

d Leomontanos filia, necnon Nobiliffimi atque Con-

eosdem Caufarum Patroni ,

DN., PHILIPPI JACOBI

fultiflimi apud

WEIGENMA]J

ERL, J. U, Doc. arque Jureconfulti celeberrimi , nepte.

E laudatiflima hac flirpe genitus

ab ipfa (tatim pueritia mentis igniculos

.

s magisque excitarent , operam dede«

fingularesexfernit : quos ut mag!

in camquecuram incubuere foliciti-

re {edul@ parentes providentiflimi ,

& verzpietati, & virtutibus,

us, ut proles

hzc fuaa primis unguiculis,

Hinc ubiin finu eorum infan-

homine chriftiano dig

nis , adfue{ceret.

riz fuz aliquot annosab

{olverat 5in Scholam ibidemablegatus eftad prz«

DN., Michaelem Wagnerum , € cujus

clariffimum ejus tatis magiftrum ,

Az

udo,

Af

r

SS

S

3 (4) C

-

-

SE vnl E

ludo, velutexequo Trojano , per quinquaginta annos gregatim eximia

prodiere ingenia. Dici non poté:[’c, quos hoc duce in Grazcis Latinisque

SS

literisfecerit profectus : quem proin etiam patıcos ante annos demortu-

N

c\

um pro concione laudavit condigne , & (fupremo veneratus eft officio.

A. cnmncLxix. d, x, Nov.

qui quartus decimus ztatis erat , Sereniflimi

Principis indulgentia Hirfoviam „felicem quondam optimorum ingenio-

tum officinam , fed_qua nunc in cineribus miferrime jacet , concellit.

Ibi, quos deinceps Stuttgardie Collegas habuit conjunctiflimos, Prz-

Ccptores nactus elt fideliflimos, Summe Reverendum nunc Abbatem

Maulbronnenfem, DN. ERICUM WEISMANNUM, & Plurimum

mBn SE

Reverendum Virum , DN. JO. JACOB..LANGIUM, ad D, Leon-

hardi

oftea Paftorem in Principatus hujus Metropoli, Illi enim , qua

erant

6

ıngulari docendi dexteritate , atque eruditione (olida , effecerunt ,

ut omnem veteris (apientig fundum mature occuparet , & in utriusque

Linguz auctores , tanquam in poflelionem fuam, veniret, Poftquam

firmatijam illiad graviora onera lacertividebantur , A. CI9CLXXIL d.xXux.

®

April. ad fuperiorem {cholam miflus eft Bebenhufam , ubi, przeunti-

bus do&iflimis (tudiorum moderatoribus , WESSERERO , VIMPELI-

NIO , & HOESLINO , jacta in melioribus literis fundamenta ulterius

conftabilivit, & tantum non omnes fcriprores, qui folutaligataque Oofas

tione , in Graxcos zque ac Latinos, commentati {unt, pervolutavit , 8

continua mediratione reguftavit ; nec Hebraica neglexit , fed, quoad fic-

ripotuit , avidiflimearripuit , &in fenedute quoque fuorum temporum

infelicitatem deploravit , quibus hoc ftudii genus minus fuiflet excultum.

Tot autem artibus ornatuscopiofusque venit in hanc Academiam noftram

A, CI19CLXX1N d. ı11 Decembr. in qua , fideliflima doctorum publico-

ruminftimtione, eosin Philofophia progreflus fecitl, ut A, c19DaLxXxYT.

d. ı1, Auguft. nontantum primum inter Candidatos Laurex fecundz lo-

B

cum ebtineret , verumletiam , de Zutelleftu Viarore conftripta habitaque

diflertatione publica , igneam illam ingenii vim przceptoribus infignite

adprobaret & pulcherrimas fpes de munere Logices atque Metaph. Pro-

fefloris , quodeideinceps internos delegatum fuit , jam tum oftenderet,

His przmunitus difciplinis, hocque decurfo fpatio , ad divinarıtm rerum

ftudium fecontulir , in coque Doctores atque duces habuir Theolozos

digniflimos, WAGNERUM, RAITHIUM , OSIANDRUM, KEL-

LERUM ; talemque fe geflit, in publicis zqueac privatiseorum przle-

<tionibusac difputationibus, utcondifcipulicum (ulpicerent, Przcepto-

IeS V€IQ

w“a y

#

_

f3 ( s ) Sß

aan

d

res vero amarent. _ In JO. ADAMI OSIANDRI vero , Cancellarii &

SA

Theologi (ummi familiaritatem penitius intravit, eique adeo fe commen-

davit , ut precipuum poftea temporis Patronum atque honorumamplifi-

Ccatorem eum experire:tur.

Triennio interim hic exad&to confuetum Exa-

men Theologicum D. xxvır. Junii A. e1919CLXX1X; (ubiirt Stuttgardiz , ea

cum adprobatione, ut codem ftatim anno Przceptoris Inferioris in Mo-

nafterio Maulbronnenfi partes fufciperet : cujus fundtionis nunguam fi-

ne voluptate recordari (olebat.

Quoties enim in memoriam ei rediit

( rediit autem fepiflime ,) & Reverendiflimi DN, Abbatis fui, JO.

ANDREAZ HOCHSTETTERL, Senisnunquam fine veneratione fingu-

larinominandi , favor fingularis : EtCollegz , DN, CHRISTOPHO-

RI ZELLERIT, pariter nunc Summe Rev. . Abbatis Laureacen(is , nec non

Ducalis Confiftorii Afcforis grayiflimi , amor fidesque

impenfe iftius

temporis memoria recreabatur. Quadriennium autem hic {udaverat in

juventute inftituenda , quum Sereniflimus Princeps Nurritius eum A,

EFE

CI919CxXCH. ad Diaconam Meezingen{em , in Dieecefi Uracenfi, evoca-

wit.

Sequenfi ergo anno uxorem duxit Virginem tunc le&iflimam, Dn.

ANNAM CATHARINAM , Dxn. JOHANNIS HAUBERL, Senatogis

quondam Tubingenfis, exinclyta HAUBERORUM Familia, quz mas

gaum Cordatiflimumque Theologum,D. Jo- Hauberum,tulit, oriundi fi-

liam, Viduam nunceheu! meeftiflimam. — Quo ex matrimonio fuperftis

tes Filii, Dx. JO. CUNRADUS , Paftor Afchenfis , qui thori {ociam

ad(civit Dn. ANNAM MARIAM MERCKELIAM, , Confiliarii Durlas

%»

cenfis Filiam $ Dn. M. JO. CHRISTIANUUGS, Illuftris Stipendii Repe-

tens atque Adjundus, qui Sponfam nactus eft Le&iflimam, Dn. JO-

HANNAM ‚ Summe Reverendi Dn. D. Pfaffii filiam ; & Dn. JO. GOTT-

LIEB , Subftitutus Vinnendenfis, cum duabus fororibus, Dxn. CHRI-

STIANA DOROTHEA,, Viro Pl. Rev. Dx. M. JO. ULRICO HELF-

FERICHIO , Paftori Gebersheimenfi, nupta, & Virgine adhuc, Dx,

JUSTINA CATHARINA ; Parenztis fui obitum dolenterdeplorant. A,

CIDCXXCHX, provinciam Diaconiad D. Leonhardi Stuttgardix obtinuit :

ad quam , habita eodem anno Difputatione publica {fub moderamine B,

Cancellarii OSTIANDRI, & fuperftitis adhuc Magnificı Dn. Cancel»

larii D. JEGERLT, cui contradicentis per{ona impofita fuerat , adcurato

examine, viam fibi munivit. Poftquam annos duodenos ibidem con-

fumferat, & per gradus ad {uperiorem Diaconiam alcenderat , vilumeft

.

elementiflune Sereniflimo Principi noftrö, eum ad nos mittere ‚/ ubi

Profefs-

%

A 3

3 ( 6 ) SE

d

Profelloris Logices ac Methaphyfices , cum dignitate Ephorf Illuftris

Stipendii munus oblit pro fide atque officio praclare.. A, CI90CCVH.

quum przmaturo fato Ecclefiz atque Academiz ereptus eflet Chrifto-

phorus Reuchlinus , Viroptimus, relic&o Philofophorum ordine , tran-

{iit ad Venerandos Theologos, &Profefloris Theologige Extraordinarii

atque Superintendentis (tationem confecutus eft cum Vefpertini Con-

cionatoris munere, Ita vero Doctoris Theologi honores capeﬂ?:re ne-

ceffe fuit, Quosut Sereniflimi Principis juflu rite fibicompararet , Dis-

fertationes duas, unam quidem pro Gradu , alteram verö pro Loco,

utivocant, ex fententiis (actis, II. Petr. I, 4,& Galat. V, 4. publice pro-

pofuit, in quarum conflictu ita fortiter (tetit, ut tanto fa&igiodigniﬂi-

mus haberetur omnium (uffragio , cui 4 me Hochftettero , tunc Bras

beute , fummi ordinis noftri honores conferrentur. Tandem vero etiam

in Ordinariorum numerum CoOptatus fuit, & in Ecclefia noftra Pafto-

ris atque Superintendentis adminiftrationem accepit , in qua omnes

$

propemodum vires corporis animique confumfit , adeo , ut ca re Sere-

niflumus Princeps permotus,tanto eum onereante hoc fere biennium le-

vare indulgentiflime con(titueret, & (olam Profeflionem Ordinariam,

cum omni commodo ac dignitate , curare deinceps juberet, Ceterum

illud affeverare poflumus , quod diverfa munera , quoad per valetudinem

Hcuit , magna fide ac diligentia adminiftraverit , Auditorum füorum

defideriis (emper intentus, corumque commodis & utilitati vel {uocum

incommodo {erviens': unde, ubi perinducias morbi licuit , Spes ac vota

corum implereallaboravit. Sedexpugnavit tandem imbecillum corpus

pervicacia mali , animo interim ad preces & divinas meditationes evi-

gilante, & diem quafi dicere ceepit fuperiore hebdomade catarrhus ve-

hemens. - Quapropter animam e corpore mox egreffüram Deo , qui

zternum ei bene efle jubeat , commendavit , &, deillius falute unice

folicitus , negleckis contemtisque jam pridemterrenis omnibus, qui

PPS

f

de quibus ne audire quidamplius volebat , pridie , quam. e vitaexXce

1t,

facrum epulum de manı Amici atque College conjunctiflimi , fumme

Reverendi Dx., D, Pfaffii , fumfit, atque itaplacide exfpiravit. . Et Tan-

tum, Cives optimi , amifimus Virum! cujus utique Virtusmeretur , ut

cumulate ipfi officium fupremum praftetur. Facietis igitur non folum,

quod veftrieft officii: fed& doloremac ggritudinem eorum , qui hac ca-

lamitate fracti funt & confe&i , veltra humanitatenondeviter miti

gabitis,

PP, Dom. Remsinife. ub Sigillo Rector, A, CIDICCXVII,

Der

S

RECIOR

S

UNIVERSITAN

<

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

=

%

TUBIEI%ENSIS._M:

CR

CZ

Emorabilisjam in alterum usque feculi_

S

f

Z

s

©

B

devicefimus Februariiin faftis noftris

@

A

e

Mexr

£

Z

Z

L

Lucheri ex hac vita exceflum.

ä

15

A

ä

\

Z

prazterea nobis przcipue fecit eundel”

Z

Theologi vere Lutherani, Viri fumn

14

9=

D

e

X

fimi _ atque Excellentiflimi ; DN. J{-

MIL S

S, Theol, Doct. atque Prof. Publ, Ordin?

13

i, quum in _

non minus quam Ecclefia meritiflimi. Qu

cum Luthero habuiflet communia , & ex calculi pariter m

12

morum nonnungquamMm viror

umexercitium atque difciplina

i

rafflet , &.a climacterico quoque magn

o propius abfuiffet —

Quapropter operz prc

tium f

ä

1

cide per hos dies deceflit.

5

demur ‚f? hoc virtutis Theologicx Ex

emplum,ab origine

Patre nal

10

1sque dedu&um,

ob oculos VOBIS ponamus.

Nobiliffimo atd

mus D. Xxın

Novembr. A. CIO19CLV.

NRADO KLEMMIO , Civitatis H7

Viro,DN. JO. CU

ac Przfecdto , ob praclara in patrian

-

tunc Archigrammntco

memorig Principi }

nibus adamato » & inprimis

augufta:

DN. ANNA DOROTHEA ;

II. zftumato

ı matre vero

mi DN.-VITL PHILI

PPI GENCI

riter atque Ampliﬁi

pud

Leomontanos filia, necnon Nobilifl-

chigrammate! 4}

fultiflimi apud

eosdem Caufarum Patroni ,

DN., PHIL

Iti celele

WEIGENMAJERT , J. U, Dod.

atque Jureconfu

b ipfa {tatim pueritia m

E laudatiflima hac ftirpe genitusa

exfernit : quos ut mag

x

is magisque excitarent ;

fingulares

ımi

re {edul@parentes provid

entifl

i, in eamquie curam in_c“

culis, &verz pietat! ;

us, ut proles hzc {uaa primis ungui

ret.

Hinc ubi in fini_

homine chriftiano dignis, adfueice

n

Scholam ibidemableg

tiz (uz aliquot annos ablolverat » 1

DN. Michaelem Wag|_

clariflimum ejusetatis magiftrum

A3

2

@ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com