LXV6a_fol_121a

l

RECTORK

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

'L. *S:

z

A

22

M.

B-

z

d

7 «

2

4

Emorabilis jam in alterum usque feculum eft dies duodevicefimus Februarii in faftis noftris ob divini herois Lutheri ex

"

EN

hac vita exceffum. — Memorabilem vero praterea nobis precipue fecit eundem beatus obitus Theologi vere Lutherani ,

st

z

A

Viri fumme Rev. Ampliffimi atque Excellentiffimi, Dx. JO. CUNRADI KLEMMII, SS. Theol. Do&. atque Pro£. Publ.

?///

A

:

5

x

"

C

feci

À

E

i

Ordinar. de Academia non minus quam Ecclefia meritiffimi. Qui, quum in omni vita multa cum Luthero habuiffet com-

FAN

,//

ä/

munia , & ex calculi pariter morbo, qui fammorum nonnunquam virorum exercitium atque difciplina effe folet , Iabo-

.

Q

T

raffet, & a climacterico quoque magno propius abfuiffet, eodem die placide per hos dies deceffit. — Quapropter operz

pretium faduri nobis videmur, fi hoc virtutis Theologicz exemplumab origine fua ad tumulum usque deductum ob oculos

:

z.

L

Ü

VOBIS ponamus.

Patre natus eft Vir

;&

z

É

timus D. xxt1r. Novembr. A. cIoIocrv. Nobiliffimo atque Ampliffimo Viro,

Dx. JO. CUNRADO KLEMMIO, Civitatis Herrenbergenfis tunc Archigrammateo ac Praefe&o , ob praclara in pa-

triam meritaab omnibus adamato, & inprimisauguítz memorizPrincipi EBERHARDO III. zítumato : matre vero Dx. ANNA DOROTHEA,

Viri Nob. pariter atque Ampliffimi , Dx. VITI PHILIPPI GENCKINGERI, Archigrammatei apud Leomontanos filia , nec non Nobiliffimi

atque Confültiffimi apud eosdem Caufarum Patroni, Dx. PHILIPPI JACOBI WEIGENMAJER: , J. U. Do&, atque Jureconfulti celeberrimi,

nepte.

Elaudatiffima hac ftirpe genitus ab ipfa ftatim pueritia bona mentis igniculos fingulares exferuit: quos ut magis magisque excitarent,

operam dedere fcdulo parentes providentiffimi , in camque curam incubuere folicitius, ut proles hec fua a primis unguiculís, & vere pietati, &

virtutibus homine chriftiano dignis , adfuefceret. Hinc ubi in finu eorum infantiz fuz aliquot annos abfolverat , inScholam ibidem able-

gatus eít ad praclariffimum ejus etatis magiftrum , Dx. Michaelem Wagnerum, e cujus ludo,velutex equo Trojano, per quiqquaginta annos

gregatim eximia prodiere ingenia. Dici nonpoteft) quoshoc duce in Gracis Latinisque literis fecerit profedus: quem proinetiam paucosante

annos demortuum pro concione laudavit condigne, & fupremo veneratus eftofficio. A.croIocrxix. d. x. Nov. qui quartus decimus atatis

erat, Sereniffimi Principis indulgentia Hirfoviam ,felicem quondam optimorum ingeniorüm officinam, fed quz nunc in cineribus miferrime

jacet, conceffit. — Ibi, quos deincepsStuttgardiz Collegas habuit conjunctiffimos, Preceptores na&tus eft fideliílimos, Summe Reverendum nunc

Abbatem Maulbronnenfem , Dx. ERICUM WEISMANNUM, & Plurimum Reverendum Virum, Dx. JO. JACOB. LANGIUM , ad D. Leon-

hardi poftea Paftorem in Principatus hujus Metropoli. llli enim, qua erant fingulari docendi dexteritate , atque eruditione folida, effecerunt,

ut omnem veteris fapientiee fundum mature occuparet, & in utriusque Lingua auctores, tanquam in?poffeffionem fuam, veniret. Poftquamfir-

mati jam illi ad graviora onera lacerti videbantur , A. cIoIocrxxr. d. xix.. April. ad fuperiorem fcholam miffus eft Bebenhufam, ubi, prxeunti-

bus doüiffimis ftudiorum moderatoribus, WESSERERO , VIMPELINIO, & HOESLINO, jacta in melioribus literis fundamenta ulterius confta-

bilivit, & tantum non omnesfcriptores, qui foluta ligataque oratione, inter Grecos &queac Latinos, commentati fünt, pervolutavit, & continua

ameditatione reguftavit; nec Hebraica neglevit, fed , quoad fieri potuit, avidiffime arripuit, & in fene&ute quoque füorum temporum infclici-

titem deploravit, quibus hoc ftudii genus minus fuiffet excultum. — Tot autem artibus ornatus copiofusque venit in hanc Academiam noftram

A .croTocrxxirt. d. It Decembr. in qua, fideliffima do&orum publicorum inftitutione , cos in Philofophia progreffus fecit, ut A. cI»Iocrxxvt.

d. ;r. Auguít. non. tantum primum inter Candidatos Laurec fecunde locum obtineret , verum etiam, de Zz£e/le£u Viatore confcripta ha-

bic - que differtatione publica, igneam illam ingenii vim preceptoribus infignite adprobaret & pulcherrimas fpes de munere Logices atque Me-

tapl d

Profefforis, quod ei deinceps inter nos delegatum fuit, jam tum oftenderet. His premunitus difciplinis, hocque decurfo fpatio, ad divi-

nar! An rerum ftudium fe contulit, in eoque Doctores atque duces habuit Theologos digniffimos, WAGNERUM , RAITHIUM, OSIANDRUM,

4

KE LERUM ; talemque fe geffic, in publicis eque ac privatis eorum przlecionibus ac difputationibus , u: condifcipuli eum füfpicerent,

Pr.-:eptores vero amarent. In]JO. ADAMI OSIANDRI vero, Cancellarii & Theologi fummi, familiaritatem penitius intravit, eique adeo fe

CC amendavit, ut przcipuum poftca temporis Patronum atque honorumamplificatorem eum experiretur. Triennio interim hic exacto confue-

tin Examen Theologicum D. xxvIt. Junii A. crotocrxxIx. fubiit Stuttgardie , ea cum adprobatione , ut eodem ftatim anno Przceptoris Infe-

rorisin Monafterio Maulbronnenfi partes fufciperet : cujus fun&ionis nunquam fine voluptate recordari folebat. Quoties enim in me-

$

"

inoriam ei

rediit ( rediit autem fxpiílime, ) & Reverendiffimi Dx. Abbatis füi , JO. ANDREZE HOCHSTETTERI, Senis nunquam

fine veneratione fingulari nominandi, favor fingularis : Et College , D. CHRISTOPHORI ZELLERI, pariter nunc Summe Rev.

Abbatis Laureacenfis , nec non Ducalis Confiftorii Aífefloris graviffimi , amor fidesque: impenfe iftius temporis memoria recreabatur.

Quadriennium autem hic fudaverat in juventute inftituenda , quum Sereniffimus Princeps Nutritiuseum A. cIoIocxxcrIT. ad Diaconiam Moezin-

enfem , in Dioccefi Uracenfi, evocavit, Sequenti ergo anno uxorem duxit Virginem tunc lectiffimam, Ds. ANNAM CATHARINAM, Dx.

OANNIS HAUBERI, Senatoris quondam Tubingenfis, ex inclyta HAUBERORUM Familía , quz magnum cordatiffimumque Theologum ,

D. Jo. Hauberum tulit , oriundi filiam, Viduam nunc cheu! mocftiffimam.

uo ex matrimonio fuperftites Filii, Dx. J O. CUN RADUS, Paftor A-

fchenfis

qui thori fociam adícivit Dxs: ANNAM MARIAM MERCKELIAM, Confiiarii Durlacenfis Filiam; Dx. M. JO. CHRI-

STIANUS, Illufiris Stipendii Repetens atque Adjun&us , qui Sponfam naGus eít LeGiffimam Dx. JOHANNAM, Summe Reverendi

Dx. D. P£ffii filiam; & Dx. JO. GOTTLIEB , Subflitutus Vinnendeafis , cum duabus fororibus, D«. CHRISTIANA DOROTHEA,

Viro Pl. Rev. DN. M. JO. ULRICO HELFFERICHIO, Paftori Gebersheimenfi, nupta , & Virgine adhuc , Dx. JUSTINA CATHA-

RINA;Parentis fui obitum dolenter deplorant. A.cIotocxxc[ix provinciam Diaconiad D. LeonhardiStuttgardiz obtinuit: ad quam, habita eodem

anno Difputatione publica füb moderamine B.Cancellarii OSIANDRI, & fuperftitis adhuc Magnifici Dx. Cancellarii D. JJEGERL; cui contradicen-

tis perfona impofita fuerat , adcutato examine , viam fibimunivi.. Poftquam annos duodenos ibidem coníumferat, & per gradus ad fuperiorem

Diaconiam afcenderat , vifum eft clementiffime Sereniffimo Principi noftro, eum ad nos mittere , ubi Profefforis Logices ac Metaphyfices,

cum dignitate Ephori Illuftris Stipendii munus obiit pro fide atque officio preclare. A. cIoIoccvII. quum przmaturo fato Ecclefize atque Aca-

demiz ereptus effec Chriftophorus Reuchlinus , Vir optimus , reli&o Philofophorum ordine,tranfiit ad Venerandos Theologos, & Profefforis

Theologiz Extraordinarii atque Superintendentis ftationem confecutus eft, cum Vefpertini Concionatoris munere. lta vero Do&toris Theologi

honores capere neceffe füit. — Quos ut Sereniffimi Principis juffu rite fibi compararet, Diflertationes duas , unam quidem pro Gradu, alteram

vero pro Loco , uti vocant, ex fententiis facris , II Petri L, 4. & Galat. V. 4. publice propofuit, in quarum conflicu ita fortiter ftetit , ut tan-

to faftigio digniffimus haberetur omnium fuffragio, cui a me Hochftettero, tunc Brabeute , íummi ordinis noftri honoresconferrentur. Tandem

vero etiam in Ordinariorum numerum cooptatus fuit, & in Ecclefia noftra Paftoris atque Superintendentis adminiftrationem accepit, in qua omnes

propemodum vires corporis animique confümfit, adeo, ut eareSereniffimus Princeps permotus tanto eumonereante hoc fere biennium levare

indulgentiffime conflitueret, & folam Profeífionem Ordinariam, cum omni commodo ac dignitate, curaredeincepsjuberet. Ceterum illud adíe-

verare omnino poffumus , quod diverfa munera ; quoad per valetudinem licuit, magna fide ac diligentia adminiftraverit, Auditorum fuorum de-

fideriis femper intentus , eorumque commodis & utilitati vel fuo cum incommodo ferviens; unde, ubi per inducias morbi licuit, fpes acvota

eorum implereallaboravit, Sedexpugnavit tandem imbecillum corpus pervicacia mali, animo interim ad preces& divinas meditationes evi-

gilante, & diem quafi dicereccepit fuperiore hebdomade catarrhus vehemens. — Quapropter animam e corpore mox egrefluram Deo, quiater-

num ei bene effc jubeat, commendavit , &, de illius falute unice folicitus, negledis contemtisque jam pridem terrenis omnibus, quippe de qui-

bus neaudire quid amplius volebat, pridie , quam e vita exceffit, facrum epulum de manu Amici atque Collegz conjunüiffimi, fumme Reve-

rendi Dx. D. Pfaffii , fumfit, atque íta placideexípiravit. — Et tantum , CIVES optimi , ami(imus Virum! cujus utique Virtus meretur, ut cumu-

late ipfi officium fupremum praftetur. — Facietis igitur non folum, quod veftri eft officii: fed & dolorem ac xgritudinem eorum, qui hae . cala-

mitate fra&ti fünt & confe&ti, veftra humanitate non leviter mitigabitis. —PP. Dos. Remizifi fub Sigillo Re&or. — A. cIotoccxvIt.

—

1UBINGv£, Literis JOSEPHI SIGMUNDIZ,

u^ u-

m

7

4

dh.

i

"

-

É

JX

ag

&

^T

-

g.

:

M..

j

*

"

]

1

5

i

|-y

:^

1

n

*

s

2

:

d

z

:d

KOH

i

o

7.

ARA U:

E

a

zf

LR

1

RréToX

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

r a

ez

2

PA

Vr m

.

Emorabilis jam in alterum usque feculum eft dies duodevicefimus Februarii in faftis noftris ob divini herois Lutheri ex

"

^Y

hac vita exceffum. — Memorabilem vero praterea nobis przcipue fecit eundem beatus obitus Theologi vere Lutherani ,

«

z

d

7

SS

;

Viri fumme Rev. Ampliffimi atque Excellentiffimi, Dx. JO. CUNRADI KLEMMII, SS. Theol. Do&. atque Prof. Publ,

xI^

2

AL

E

)

æ?/,;

A

ä;

Á

Ordinar. de Academia non minus quam Ecclefia meritiffimi. Qui, quum in omni vita multa cum Luthero habuiffet com-

d-

Z

AN

p

S

7

Z

224

z

munia, & ex calculi pariter morbo, qui fümmorum nonnunquam virorum exercitium atque difciplina effe folet , Iabo-

27

ZA

j

"o

raffet, & a climacterico quoque magno propius abfuiffet, eodem die placide per hos dies deceffit. — Quapropter opere

2

?

Z

pretium fa&uri nobis videmur, fi hoc virtutis Theologicz exemplumab origine fua ad tumulum usque deductum ob oculos

É

s

X

X

a o

Zs

VOBIS ponamus. Patre natus eft Vir Optimus D. xx11t. Novembr. A. cIoIocLv. Nobiliflimo atque Ampliffimo Viro,

Dx. JO. CUNRADO KLEMMIO, Civitatis Herrenbergenfis tunc Archigrammateo ac Prefe&o , ob preclara in pa-

triam merita ab omnibu

s adamato, & inprimis auguítz memorizPrincipi EBERHARDO III. eítumato : matre vero Dx. ANNA DOROTHEA,

Viri Nob. pariter atque Ampliffimi , Dw. VITI PHILIPPI GENCKINGERI, Archigrammatei apud Leomontanos filia , nec non Nobiliflimi

atque Conífultiffimi apud eosdem Caufarum Patroni, Dx. PHILIPPI JACOBI WEIGENMAJERI , J. U. Do&, atque Jureconfüulti celeberrimi,

nepte. Elaudatiffima hac ftirpe genitus ab ipfa flatim pueritia bonz mentis igniculos fingulares exferuit: quos utmagis magisque excitarent,

operam dedere fcdulo parentes providentiffimi , in camque curam incubuerc folicitius, ut proles hzcfua a primis unguiculis, & verz pietati, &

L

:

virtutibus homine chriftiano dignis , adfuefceret. Hinc ubi in finu eorum infantiz fuz aliquot annos abfolverat , inSch. —

(Reluis, us ia

gatus eft ad praclariffimum ejus atatis magiítrum , Dx. Michaelem Wagnerum, e cujus ludo , velut ex equo Trojano, pet qi-

gregatim eximia prodiere ingenia. Dici nonpoteft, quos hoc duce in Grecis Latinisque literis fecerit profe&tus: quem proir

2

annos demortuum pro concione laudavit condigne , & fupremo veneratus eftofficio. — A.cIoIocrxix. d. x. Nov. qui quari-

erat, Sereniffimi Principis indulgentia Hirfoviam ,felicem quondam optimorum ingeniorüm officinam, fed quz nunc in ci.

-

jacet, conceffit. — Ibi, quos deinceps Stuttgardie Collegas habuit conjunctiffimos, Preceptores na&us eft fideliffimos, Summe .-

Abbatem Maulbronnenfem , Dx. ERICUM WEISMANNUM, & Plurimum Reverendum Virum, Dw. JO. JACOB. LANGIL

hardi poftea Paftorem in Principatus hujus Metropoli. Illi enim , qua erant fingulari docendi dexteritate , atque eruditionc 1 -

ut omnem veteris fapientiae fundum mature occuparet, & in utriusque Linguaz auctores, tanquam in?poffeífionem fuam, venir

mati jam illi ad graviora onera lacerti videbantur , A. cIoIocrxxr. d. xux. April. ad füperiorem fcholam miffus eft Bebenhuf

bus doüiffimis ftudiorum moderatoribus, WESSERERO , VIMPELINIO, & HOESLINO, ja&ia in melioribus literis fundame

bilivit, & tantum non omnesfícriptores, qui foluta ligataque oratione, inter Grecos &queac Latinos, commentati fünt, pervol

L

meditatione reguftavit; nec Hebraica negleit, fed , quoad fieri potuit, avidiffime arripuit, & in fene&ute quoque fuorum t^

l(

19

técem deploravic, quibus hoc ftudii genus minus fuiífet excultum. — Tot autem artibus ornatus copiofusque venit in hanc A«

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

A .cIoIocLxxiIl. d. I1r. Decembr. in qua, fideliffima do&torum publicorum inftitutione , eos in Philofophia progreflus fecit.-

d. 1. Auguít. non tantum primum inter Candidatos Laureze íecundz locum obtineret , verum etiam , de Zzzelle?u Viat

18

bic- que differtatione publica, igneam illam ingenii vim praceptoribus infignite adprobaret & pplcherrimas fpes de munere -

E

tàpi -

, Profefforis , quod ei deinceps inter nos delegatum füit, jam tum oftenderet. — His premunitus difciplinis, hocque decur

"

nar' n rerum ftudium fe contulit, ineoque Doctores atque duces habuit Theologos digniffimos, WAGNERUM , RAITHIUAM-

r

KE LERUM ; talemque fe geffit, in publicis zque ac privatis eorum przledionibus ac difputationibus , u: condiftipul:

EE

Pr.-:eptores vero amarent,. In JO. ADAMI OSIANDRI vero, Cancellarit & Theologi fummi, familiaritatem penitius intrés

O Baane Q

16

CC- amendavit, ut przcipuum poftea temporis Patronum atque honorumamplificatorem eum experiretur. Triennio interim

t Examen Theologicum D. xxvrt. Junii A. ciotocrxxIx. fubiit Stuttgardie , ea cum adprobatíone , ut eodem ftatim anno -

EE

I

cujus fundionis nunquam fine voluptate recordari folebat. Qu

j I

r-oris in Monafterio Maulbronnenfi partes fufciperet :

15

inoriam ei rediit ( rediit autem fepiffime, ) & Reverendiffimi Dx. Abbatis fui , JO. ANDREZE HOCHSTEITTERI.

LECHH ï

Focus

fine veneratione fingulari nominandi, favor fingularis : Et College , D«. CHRISTOPHORI ZELLERI, pariter -

Abbatis Laureacenfis , nec non Ducalis Confiftorii Aífefforis graviffimi , amor fidesque: impenfe iftius temporis mer

N

14

T

J FENN

Quadriennium autem hic füdaverat in juventute inftituenda, quum Sereniffimus Princeps Nutritiuseum A. cIoIocxxcrlI. ad 17

eníem, in Dioecefi Uracenfi, evocavit, Sequenti ergo anno uxorem duxit Virginem tunc lectiffimam, Dx. ANNAM CATI

JOANNIS HAUBERI, Senatoris quondam Tubingenfis, ex inclyta HAUBERORUM Familía , quz magnum cordatiffimur -

D. Jo. Hauberum tulit , oriundi filiam, Viduam nunc eheu! mocftiffimam.

uo ex matrimonio fuperftites Filii, Dx.JO. CUN

[:]

T

fchenfis

qui thori fociam adícivit Dx. ANNAM MARIAM MERCKELIAM, Confiliarii Durlacenfis Filiam; D.^

12

STIANUS, Illuftris Stipendii Repetens atque Adjundus , qui Sponfam nadus eft Le&iffimam Ds. JOHANNAM,

Dx. D. P£ffii filiam; & Dx. JO. GOTTLIEB , Subítitutus Vinnendeafis , cum duabus fororibus , D«. CHRISTIANA -

Viro Pl. Rev. DN. M. JO. ULRICO HELFFERICHIO, Paftori Gebersheimenfi , nupta , & Virgine adhuc , Dx. J

11

E

RINAs;Parentis fui obitum dolenter deplorant. A.cIorocxxcl[iIx provinciam Diaconiad D. LeonhardiStuttgardia obtinuit: ad q .

anno Difputatióne publica füb moderamine B.Cancellarii OSIANDRI, & fuperftitis adhuc Magnifici Dx. Cancellarii D. JJEGER

tis perfona impofita füerat , adcutato examine , viam fibi munivi. Poítquam annos duodenos ibidem confumferat, & per gr:

10

Diaconiam afcenderat, vifum eft clementiffime Sereniffimo Principi noftro, eum ad nos mittere , ubi Profefforis Logices

cum dignitate Ephori llluftris Stipendii munus obiit pro fide atque officio przclare. A. cIoIoccvII. quum pramaturo fato E.

w

demiz ereptus effec Chriftophorus Reuchlinus , Vir optimus , relito Philofophorum ordine,tranfiit ad Venerandos Theolo

Theologi& Extraordinarii atque Superintendentis ftationem confecutus eft, cum Vefpertini Concionatorismunere. — lta vero

E

honores capere neceffe fuit. — Quos ut Sereniffimi Principis juffu rite fibi compararet,, Differtationes duas , unam quidem pr(^

vero pro Loco , uti vocant, ex fententiis facris , II Petri I, 4. & Galat. V. 4. publice propofuit, in quarum conflictu ita fo|

-

to faftigio digniffimus habereturomnium fuffragio, cui a me Hochftettero, tunc Brabeute , íummi ordinis noftri honores confe;-

vero etiam in Ordinariorum numerum cooptatus fuit, & in Ecclefia noftra Paftoris atque Superintendentis adminiftrationem ac

f

propemodum vires corporis animique confumfit, adeo, ut eare Sereniffimus Princeps permotus tanto eumonereante hoc fer|-

indulgentiffime conftitueret, & folam Profeffionem Ordinariam, cum omni commodo ac dignitate, curaredeincepsjuberer. €

verare omnino poffumus , quod diverfa munera , quoad per valetudinem licuit, magna fide ac diligentia adminiftraverit , Aud-

E

fideriis femper intentus, eorumque commodis & utilitati vel fuo cum incommodo ferviens; unde, ubi per inducias morbi |

ä

eorum implere allaboravit, Sed expugnavit tandem imbecillum corpus pervicacia mali, animo interim ad preces& divina|-

gilante, & diem qua(i dicerecoepit fuperiore hebdomade catarrhus vehemens.

uapropter animam e corpore mox egreflun

num Cl bene effe jUbCat, commcndavit, &, de illius falute unice fOliCiCUS, neglc&is con[em[isque jam Pridcm terrenis omnil ;

bus neaudire quid amplius volebat, pridie , quam e vita exceffit, facrum epulum de manu Amici atque College conjun&iffi

rendi Dx. D. Pfaffii , fumfit ,X atque ita placideexfpiravi. — Et tantum , CIVES optimi , ami(imus Virum! cujus utique Virtus 1

late ipfi officium fupremum przftetur. | Facictis igitur non folum, quod veftri eft officii: fed & dolorem ac x ritudinem eori -

æitatc fra&i fünt & confe&ti, veftra humanitate non leviter mitigabitis. PP. Do»;. Rezinift. füb Sigiilo Re&or.w A. cIoToccx

A

TUBINGv£, Literis JOSEPHI SIGMUND4,

2

W) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1