LXV6a_fol_116a

RE

T.OR

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

-

L.

$.

ZA

N

2

d

2

f

Z2

&&

//i

,

Z

[

| Iccine ergo neceffe fuit,

tucbat fxpius Àcademiz &þEcclefiæ noftrz rebus, ac nuper demum

?

2l

k

Z

7

u2

À

Z

$,

vix reftitutis , hoc quoque malum accedere, ut defun&is intra vix quatuor annos Theologis quatuor praftantis-

Z

T

Ea

fimis, PFAFFIO, HOCHSTETTERO, KLEMMIO atque FROMMANNO , fubito quoque nobis eriperetur Primarius ejus-

VA

NT

412 8772

dem ordinis Theologus, & Acadcmig hujss CAN CELLARIUS digniffimus, Vir Reverendiffimus , Amplifimus, atque Excel-

Q AT

d

2

EE

lentiffimus, DN. IO,.N/ OLFGANGUS JJEGERUS, SS. Theol. Do&. & Profeffor PP. Ordinar. Ecclefiz noftratis Prepofitus ,

z

22

d

Screniffimi Principis noftri Con(iliarius , Abbas Adelbergenfis , ac Superattendens Generalis longe meritiffimus. Hea quam in.erte funt res

'/,/f" *

S

2

(2

nofirz! quam fluxa & inítabilis eft mortalium felicitas ! Qui e Zenonis Schola funt, in univerfum Viris luctu interdicant, aut potius hu-

eze

manitate illos exuant; Nos, hominum prz nobis ferentes naturam, negare non poífumus, adfines nos earum rerum effe, quas feníus

feit um

anitatis , & quz naturz conditionem , ut comites nunquam feparandz , confequuntur.

Hinc trifti animo & lugubri voce confitemur, exceffiffe e morta-

lium, noflrraque praecipue focietate , qui Academiz noflrz atque Ecclefis Ornamentum atque prafidium erat, — Neque tamen Romanos illos imitamur, qui Drufi

Cafíaris Germanici morte nunciata, infania doloris agiteti, Deorum templa lapidarunt, aras fubverterunt, lares in publicum abjecerunt, irati Diis, qui Germa-

nicum Reipubliie invidentes, fpretis votis pro falute ejus nuncupatis,

interemiffent. Non enim Chiiftianos decet cum Deo expoftulare, quia isagit jure fuo,

quum revocat, quem generi humano ad ufum temporis, non pérpetuo po

fdendum, conceffit — Turbate quidem 'hoc tragico caíu fpes nofttz funt, & acerbus ex

hoc fato nos dolor premit, Quum vero haud ignoremus, coclcíti providentia fieri, quz profanum vulgus fatorum imputat iniquitati: parendum utique neceffitati,

& ferendum , quod humana ope noftrisque conüliis declinari non potuit, & (perandum putamus, mirifica Dei bonitate futurum, ut,quod vulnus hac morte infli-

&um fuit , Ipfe in integrum fanumque reftituat. — Ejus fenfum Academiz ceclarare cum nunc impofitum nobis videmus: qua ad Viri Summi memoriam in juftis fune-

bribus pertinent, pro noftra non minus pietate , quam confuetudi

ne, hic celebrabimus. — Genitale ei folum, quod aluit Ipfum ac cducavit, dedit NU irtembergia noftra

XLVIL. D. XVIL Martii,.— Pater Vir Nobiliffimus atque Ampliffimus, D N. IO. FRIDERICUS

Utbem principem Stutgardiam, ubi lucem hanc adfpexit A. cIoIoc

I£GERUS, a Conüliis expeditionnm Senatus Ecclefizftici era: Mater DN. ANNA MARGARETHA ex ampla MAURERIORUM familia ortum ducebat.

uantus futurus effet aliquando, docile promtumque pueri ingenium, atare adhuc renera, ftatim demonftravit: quod & , quz tradebantur, arriperet celeriter, & firmiter

retineret, & per omnes Illuftris ac florcntiffimi tunc t«mporis Pzdagogii Stutgardiani Curias tingulari facceffa ftrenue fe exerceret, ac ftudiorum tirocinia folide pone-

ret, Hinc À. cloIocLXII. in Monafterium Hirfaugienfe dimiffus praceptoribus exquifitiffimos profe&tus, przclarasque animi dotes fic sdprobavit, ut maximam omni-

bus de fe fpem faceret, atque haud vulgarem gratiam ab iis iniret, — Quapropter fequenti mox anno in Bcbenhufanum Caenobium trat

1slatus eft, ubi non minus do&to-

res paríter & induftriz fuz pracones n.&us cft Viros infignes. — Mox autcm, & quidem A. cIclacLXV. banc Academiam adire juffas a Sereniffimo Nutritio, in Hluftri

Seminario Theologico ad quavis pulcherrima doctrinarum atque Virtutum decora formatus , carumque magiftros ac duces maximopere folertes na&tus fuit, ita ut

A. cloDicLXIX. do&toris philofophi honores, &, inter commilitones duos ac viginti , primum cum Isude locem obtineret, — Ex eo vero tempore contentione omni

animum fuum ad ardvz ac divinz Sapientiz fludia excitavit, & hoc virturis ac laudis propofitum tenuit , ut, quemadmodum agri cultu, ita Ipfius animus difputandi

ac docendi exercitationibus vires quo'idie novas colligeret, magisque ac magis eflloreíceret, & ad magna, quibus natus utique erat, quot diebus eruditetor ac prz-

parezur. . Anno deinceps cIolocLXXI

. in Illu&ti Coutiftorio Stutgardice examinatus, in Repetentium, quos vocant, numerum fimul fuit cooptatus: mox tamen, quum

vixid munus inniiffet, ftudiis Sereniflimi Principis Wirtembergici, DN. CAROLI MAXIMILIANI, pracífe juffus eft: quocum & A. cIo Dbc LXXVI, per Hclvetiam in

Italiam excurrit: unde non fine magna prudentie atque eruditionis acceffione rediit,& poftea cam predidi Principis Sereniffimo ftatre, Heroe fortiffimo ac ftrenuiffimo,

DERICO expeditioni exercitus Czfarei ad Rhenum,farali(ibi propemodum eventujinterfait. Dum vero interim omnes de ftudiis ejus & conatibus multa

d

Dv. GEO&GIO

&

n

-

x

z

£

munus

d

D5c

*

& facrz & literariz pollicebantur, metam randem attigit, & A, cloIcl XXX. in hac Academia primum Profefforis Einglfæ.äiinf ac*Gjnggp—ïag

s

P u Pa d

ii - lt

vt

EEE Ls d D ;

atq

Ordinariorum Or

dinem receptus Gracas Lireras ad annum ufque cIoxcLXXXIV. docuit; quo Moralem Philofophiam tra-

adminiítravit: mox autem

(&ciüenti anno in

dere cospit: quam tam

en poft quadriennium A, cI

»IxcLXXXIIX. cum Logices at Metaphyfices difciplinis commutavit; quum interim in diver(is muneribus, docendo non

do, omnium in fe oculos mentesque convertiífet ,

& nemo fere, majore auditorum admiratione atque concurfu, frequentiores de rebus, ad Phi-

minus, quam difputan

fcholas habuiffet. Que enim obícure & confufe docebantur a Scholafticis, ea facili ratione ac fermone perfpicuo ita in-

lofophiam atque T

heologiam attinentibus ,

ftillavit, ut multi & magni, quos auditores habuit, Vir

i meritis Ipfum laudibus hodieque extollant. Inde,A.cI»DocXCIIL Theologiz Do&or, Ejufdemque Profeí-

for Extraordinarius conftitutus, nova fibi quafi ftadia aperta arbitr

abatur, per quz' ad gloriz incorrupte & falutis publice metam decurreret: quo non parum contulit,

& Ecclefiaftes Vefpertinus renunciatus effe. A. cI2IocLXXXIIX. — Abbatis Mulifontani & Superat-

quod idem tunc Illuftris Seminarii Theo

logici Suy/crattendens alter,

tendentis Generalis graviifimum munus, cum eoque,; fe

quenti mox anno, Coníiliarii Ecclefiaftici, Ecclefizque Collegiatz, quz Stutgardie eft, Concionatoris, nec non

Academiz Vifitatoris , dignitatem clementiffimo Principis D

utu conjanxit. Quum vero cafu inopinato ac fubito hac vita exceffiffet B. €ancellarius, D. Michael Mül-

limus ,

Deus tandem certam fixamque ei fedem hic Tubingz attribuit: ubi vacantem Cancellarii, Ecclefiz-

lerus, Vir de Ecclefia non minus, quam Academia mritil

que Prapofiti,

ac Profcfforis Theologie Primarii illuttrem

funtionem A. clo I cc II. cepit atque obiit, & A. cIoIocc IX. fingulari Sereniffimi Principis indulgentia,

Quantum autem Theologum opere ipfo praftiterir, exinde elucet, quod quamdiu

Abbatis quoque

Adelbergenfis & Superattendentis Generalis provinciam obtinuit.

fatis nervorum & robo

tis habuit, ejus ope & opera Academia noftra plarimum inclaruit, Difficilis certe Prele&ionum ipíius atque Scriptorum omoium hic defignatio

foret, que, ob integritatem doctinz,verborumque

perfpicuitatem,legentibus ipía fe, fine noftro elogio, fatis commendant, & ztatem ferent, inprimis apud noftros, quod,

um

Symbolicos, & Confeffionem Wirtembergicam Cynofuram fuam effe voluit, quam morte ipfa obfignaret. Ceterum

poft Sacrum Codicem, Libros noftrarum parti

datffimi moris ac generis clariffimi Virgine; DN. A NNA MAGDALENA , B. Gancellaii , D. IO. ADAMI

faedus connubii duplex fecit: unum cum emen

OSIANDRI, filia, A. clolocLXXX. hic Tubingz folenniter c

elebratum : alterum, hac uxore A. cloloccVI, amiffa, cum exquifitz virtutisac virilis animi feemina,

DN. MARIA CATHARINA, B. D. DAVIDIS SCHEINEMANNI,

JCTI ac Profefforis in hac Academia celeberrimi, Vidua, & ex illu(tti GULCHIORUM

unum cum quatuor filiabus, fufcepit : e quibus autem non nifi filie duz (uperfunt,quum

gente oriunda ,

hic pariter loci A. clIoIoccVII. firmatum fuit.

Ex priori filium,

reliqua duz, cum

fratre , defun&ti Parentis fatum anticiparunt: 'alterum fi

ne prole fuit: in utroque autem fine omni querela conjundtiffime jucund;ffimeque vixit, & po-

jt

em prorfus in fe amorem atque fidem,in

graveícente cum ztate morbo podagrico, ad ultimum uíque halitum expertus fuit, Superftitum

fterioris przcipue conjugis fingula

filiarum natu major, DN. ANNA

MAGDALENA, junda eft Viro Maxime Reverendo, Ampliffimo, atque Doctiffimo, DN. M. IOANNI DAVIDI FRISCHIO, Ecclefiz

ad D. Leonhardi, quz Stutgardiz eft, P

aftori digniffimo: natu minorem, DN, IULIANAM DOROTHEAM, in matrimonio habet Vir Nobiliffimus , Ampliffimus atque

IDERICUS STOCKMAIERUS, 1. U. Lic. & in Principis noftri Clementiffimi Confilio Regiminis ac Juftitiz Secretarius meritiffi-

Confultiffimus, DN. GEORGIUS FR

uod ad extrema denique vitz attinet, per aliquot jam annos po-

mus. Exillis autem neptes nepotefque nati

funt feptendecim : fupervivunt autem D. avo tantum decem.

& graviter adflixerunt ,

eorumque fzvitia,malo demum retrogrado, adeo eum infeflavit fubinde, ac vires,, laboribus pro re facra & literaria

dagrz dolores Ipfum crebro

ut le&o tandem adfigeretur, & nec pedes, nec manus officium facerent.

Ad extremam vero lu&am ipío jam fefto Palmarum die epulo

fatis exhauftas, ita imminuit,

facro preparatus confirmatufque tanq

uam proxime e vita exiturus Dei opem unice

imploravit,ac Chriftum aterna felicitatis przdem fe accepiffe lztatus,cum rsU effe fe

velle, & frui illa vita, quz nullis finibus ter

minetur , declaravit , atque ita palmam tulit, & , cum Servatore in hanc vitam redeunte, nudius quartus ad Vitam me-

nc,

CIVES omnium ordinum decenter compellandi, fpectat, ut CANCELLARIO veftro, ac VIKO tot meritis muneri-

liorem eluctatus fuit. — Quocirca ad Vos nu

busque illuftri, fupremum officium rite per

folvatis, & poft meridiem ab hora II. ultro libenterque exequias eatis, lenituri dolorem Viduz praftantiffimz, totiufque

, cui in tali tantoque Viro non modica fpes ;

nec leve przfidium eftereptum. — Quod fupereft, DEUM. O. M. veneramur, ut eventus, quos e tam

amplifïïmæ familiz

rtibus aut ominamur, aut metuimus,

rei facrz ac literariz bene vertat. — Nos interim,quoque,CANCELLARIE

frequentibus Virorum optime meritorum mo

meririffime, TUI memoriam Tuorum

meritorum laudibus colemus: gloriam tuam pofteri in fecula propagabunt : aternitas vero confummabit.

PP. Sub Sigillo Re&or. Die V. April. A. cD»I»ccXX.

"Literis Io, Cuxsapi Rzrl Vldug:.

R

.

1

4

ii

*

LT

ov

» s

""

—— 9À

— Rn

o ii

p

-

—

—

d

d

-

-

a

ss

n

Ó

g

s

-— 2

"

--

DN

-

-

RHCTIOR

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

--

$.

L.

2

a

r

A

T

P

P.

A

F^

Z

o

u3

Iccine ergo necefle fuit, turbats fzpius Academiz & Ecclefiz noftre rebus, ac nuper demum

2

À

122

$,

vix reftitutis , hoc quoque malum accedere ,

ut defun&is intra vix quatuor annos Theologis quatuor praftantis-

É

,

2

r

finis, PFAFFIO, HOCHSTETTERO, KLEMMLIO atq

ue FROMMANNO , fübito quoque nobis eriperetur Primarius ejus-

Z

7A

AA

X

US digniffinus, Vir Reverendiffimus , Ampliffimus, atque Excel-

C o

7

7

f/

5

dem ordinis Theologus, & Acadcmiz huju)s CAN CELLARI

y

2

lentiffimus, DN. IO,..N/ OLFGANGUS JJ/EGERUS, SS. T

heol. Do&t. & Profeffor PP. Ordinar. Ecclefie noftratis Prepofitus,

(

CY

[

45]

e

d

Screniffimi Principis noftri Con(iliarius, Abbas Adelbergenfis , ac Superattendens Generalis longe meririffimus.

Heu quam in:ertz funt res

-

A

aut potius hu-

4

77

A A

[€»

noftrz ! quam fluxa & inftabilis cft mortalium felicitas ! Qui e Zenonis Schola funt, in univerfum Viris luc&u interdicant ,

eze

z.

manitate illos exuant; Nos, hominum pr

z nobis ferentes naturam , negare non poffumus, adfines nos earum rerum effe, quas feníus

feit um

anitatis

, & que .

naturz conditionem , ut comites nunquam feparande , confequuntur.

Hinc trifti animo & lugubri voce confitemur, exceffiffe e morta-

que Ecclefiz Ornamentum atque prafidiam erat,

Neque tamen Romanos illos imitamur, qui Drufi

lium, noflrraque precipue focietate , qui Academiz noftra at

um abjecerunt, irati Diis, qui Germa-

Caíaris Germanici morte nunciata, infania doloris agitati ,

Deorum templa lapiderunt , aras fubverterunt, lares in public

nicum Reipublice invidentes, fpretis votis pro falute ejus nuncupatis, interemiffent. N

on enim Chriftianos decet cum:

Deo expoftulare, quia isagit jure fuo,

Turbatz quidem "hoc tragico caíu (pes noftt

æ(fnnr, & acerhnus ex

quum revocat, quem generi humano ad ufum temporis, non perpetuo poffdendum, conceffit.

hoc fato nos dolor premit,

Quum .vero haud ignoremus, ccclcfti providentia fieri, qua profanum

vulgus fatorum imputat iniquitati : parendu $

& ferendum , quod humana ope noftrisque coníil

iis declinari non potuit, & fperandum putamus, mirifica Dei bonitate futurum , ut

,quod vul

Ejus fenfum Academiz declarare dum nunc impofitum nobis videmus: qua ad Viri Summi mem

&um fuit , Ipfe in integrum fanumque reftituat.

m confuetudine, hic celebrabimus. — Genitale ei folum, quod aluit Ipfum ac educavit, dedit *—

bribus pertinent, pro noftra non minus pietate , que

Utbem principem Stutgardiam, ubi lucem hanc adfp

exit A. cloalocXLVII. D. XVII. Martii.— Pater Vir Nobiliffimus atque Ampliffimus, DN.1O

Y

IZGERUS, a Coníliis expeditionnm Senatus Ecclefisftici erat:

Mater DN. ANNA MARGARETHA ex ampla MAURERIORUM fam-

huc tenera, ftatim demonftravit: quod & , quz tradebantur, arriperet

Quantus futuius effet aliquando, docile promtumque

pueri ingenium, ztate ad

Euroskala Offset

redineret, & per omnes Illuftris ac florentiffimi tunc

tcmporis Pedagogii Stutgardiani Curias tingulari facceffü ftrenue fe exerceret, ac ftudiorum (

X

ret, Hinc À. clolocLXII. in Monafterium Hirfaugien(e dimiffus p

eptoribus exquifitiffimos profe&us, preclarasque animi dotes fic sdprobavit| -

Quapropter fequenti mox anno in Bebenhu

fanum Cenobium translatus eft, v

Es

bus de fe fpem faceret, atque haud vulgarem gratiam ab iis iniret.

idem A. cIclocLXV. hanc Academiam adire joffus a Sereniffimc2

res paríter & induffriz fuz przcones nz&us cft Viros infignes.

Mox autem, & qui

W

Seminario Theologico ad quavis pulcherrima do&crinarum atque Virtut

um decora formatus, carumque magiflrros ac. duces maximopere folert

inter commilitones duos ac viginti, primum cum l:ude locom obtineret.

Ex eo vero tempo? -

A. clocLXIX, do&oris philofophi honores, &,

& hoc virtuis ac laudis propofitum tenuit , ut, quemadmodum agri cultu, ita Ipfic

19

animum fuum ad arduz ac divinz Sapientiz fludia excitavit,

ä)

VierFarbSelector Standard *

ac docendi exercitationibus vires quotidie novas colligeret, magisque ac magis efflorefceret ,

& ad magna, quibus natus utique erat, quot diebu

gardie examinatus, in Repetentium, quos vocanr, numerum fimul fait cooptatu| -

paresur. Anno deinceps clolocLXXI. in Illutri Coutiftorio Stut

DN.CAROLI MAÁXIMILIANI, przeffe juffus eft: quocum & A. cI5Ioc LXX

18

vixid munus inniiffet, (tudiis Serenitfimi Principis V/irtembergici,

.

Italiam excurrit: unde non fine magna prudentig atque erudit

ioni

s acceffione rediit,& poftea cam predidi Principis Sereniffimo ftatre, Heroe fortii —

ERICO expeditioni exercitus Cafarei ad R.

henum,faralifibi propemodum eventu,interfuit. Dum vero interim omnes de ftudiis ej

aA

iib - d

E

j*

hs

5

a

--

TT

A«

Vr ts

at

É

^

facre & literariz pollicebantur. metam

p MP ER ag a Pa PREQElE u

tan

"n Rf

demattigit, & A, cIbI;cLXXX. in hac Academia primum Profefforis Lingue Latinz a .

re..-..

Ordinariorum Or

dinem receptus Grzcas Lireras ad annum ufque cI5IocLXXXIV. docuit; quo Morale:

adminiftravit: mox autem fequenti anno in

fices difciplinis commatavit; quum interim in diver(is mut g

dere coepit: quam tamen poft quadriennium

A, cIDI»cLXXXIIX. cum Logices at Metaphy

O Baane Q

16

ulos mentesque convertiffet, &

nemo fere, majore au

ditorum admiratione atque concurfu, frequentior

minus, quam difputando, omnium in-fe oc

ícholas habuiffet. Que enim obícure & confufe

docebantur a Scholafticis, ea facili ratione ac ferm:

lofophiam at

que Theologiam attinentibus ,

Inde, A. cIoIcXCIII. "Theologiz Do&or,-

ä

ftillavit, ut multi & magni, quos au

ditores habuit,

Viri meritis Ipfum laudibus hodieque extollant.

L——N

15

for Extraordinarius conflitutus, nova fi

bi quafi ftadia aperta arbit:

abatur, per quz' ad gloriz incorrupte & falutis publicz metam decurreret: quo

Focus

& Ecclefiaftes Vefpertinus renunciatus effet A. cIolocLXXXUIX. — Abbatis Mul -

quod idem tunc Illuftris Seminarii T

heologici Suy'cmttendens alter,

liaii Ecclefiaftici, Ecclefizque Collegiatz, quz Stutgardie eft, Con

tendentis Generalis gravifimum munus, cum €

eque, (equenti mox anno, Confi

o ac fübito hac vita exceffiffet B. €ancellariu

N

14

Academiz Vifitatoris , dignitatem clementiffimo

Principis nutu conjanxit. Quum vero caíu inopinat

a mritiilimus , Deus tandem certam fixamque ei

fedem hic Tubingz attribuit : ubi vacantem C^

J LENN

lerus, Vir de Ecclefia non minus, quam Academi

llutttem functionem A. clo Iocc II. cepit atque obiit, & A. cI I;cc IX. fingulari Sereniffimi P:

ue Prapofiti, ac Profcffo

ris Theologie Primarii i

13

Abbatis quoque Adelbergenfis & Superatte

ndentis Generalis provinciam obtinuit.

Quantum autem Theologum opere ipfo prafftiterir, exinde elu—

fatis nervorum & roboris habuit, ejus ope

& opera Academia noftra plarimum

inclaruit, Difficilis certe Przlectionum ipfius atque Sciiptorum otr

borumque per

fpicuitatem,legentibus ipía

fe, fine noftro elogio, fatis commendant, & ztatem ferent, inprimit &

foret, quz, ob integritatem do&tiinz,ver

E]

.& . Confeffionem

Wirtembergicam Cynofüram fuam effe voluit, quam morte ipfa ol -

12

oft Sacrum Codicem, Libros noftrarum

partium Symbolicos

fa:dus connubii duplex fecit: unum cum emer

n

datiffimi moris ac

generis clariffimi Virgine; DN. ANNA MAGDALENA, B. Cancellari

ocLXXX. hic Tu

bingz folenniter celebratum : alterum, hac uxore

A. cloloccVI, amiffa, cum exquifitz virtutisac vi-

OSIANDRI, filia, A. cDI

Vidua, & ex illuft

11

DN. MARIA CATHARINA,

B. D. DAVIDIS SCHEINEMANNI, JCTI ac Profefforis in hac Academia celeberrimi,

hic pariter

loci A. cIoIoccVII. firmatu

m fuit, Ex priori filium, unum cum quatuor filiabus, (ufcepit: e quibus autem non nifi filiz | —

gente oriun da,

nticiparunt :

alterum fine prole fuit: in utroque autem fine omni querela conjun&i(fime jucund;ffi

relique duz, cum

fratre , defüncti Parentis fatum a

amorem atque fidemjingraveícente cum z

tate morbo podagrico, ad ultimum ufque halitum expei

10

fterioris pracipue conjugis fi

ngularem prorfus in fe

filiarum natu major, DN. AN

NÀ MAGDALENA, j

unda eft Viro Maxime Reverendo, Ampliffimo, atque Dotiffimo, DN. M. IOANNI DAVIDI E^

diz eft, Paftori digniffi

mo: natu minorem, DN, IULIANAM DOROTH

EAM, in matrimonio habet Vir Nobiliffimus;

ad D. Leonhardi, quz Stutgar

IDERICUS $

TOCKMAIERUS , 1. U. Lic. & in Principis noftri Clementiffimi Confilio Regiminis ac Juftitiz| —

Confulriffimus, DN. GEORGIUS FR

t autem B. avo tantum decem. Qlyd ad extrema denique vitz attinet, per a|

mus. Exillis autem neptes ncpotefque nati

funt feptendecim : fupervivun

& graviter adflixerunt ,

eorumque fzvitia

,malo demum retrogrado, adeo eum infeftavit fubinde, ac vires,, laboribus prc &

dagrz dolores Ipfum crebro

ut le&o tandem adfigeretur, & nec pedes,

nec manus officium facerent.

Ad extremam vero luctam ipfo jam fefto

fatis exhauftas, ita imminuit,

t,ac Chriftum zternz felicitatis predemfe accepiffe lat;

facro praparatus confirmatufque

tanquam proxime e vita exiturus Dei opem unice imploravi

llis finibus terminetur , declaravit, atque ita palmam tulit ,

&, cum Servatore in hanc vitam redeunte, nudius qt-

velle, & frui illa vita, quz nu

nc, CIVES omnium ordinum decenter compellandi ,

fpe&tat, ut CANCELLARIO veftro, ac VIRO|

liorem elu&tatus fuit. — Quocirca ad Vos nu

ue exequias eatis, lenituri dolorem Viduz prefi -

busque illuftri, fupremum offici

um rite per

folvatis, & poft meridiem ab hora LI. ultro libenterq

familiz, cui in tali tantoque

Viro non modica fpes ,

nec leve Præüdium eft-ereptum.

Quod füpereft, DEUM. O. M. veneramur, ut

ampliffime

bus aut ominamur, aut metuimus, rei facrz ac literariz bene vertat. Nos in

terim,quoque,C4A;

freque

ntibus Virorum optime meritorum morti

torum laudibus colemus: gloriam tuam pofteri in fecula propagabunt: aternitas vero confun -

:

meritiffime, TUI memoriam Tuorum meri

PP.

Sub Sigillo Re&or. Die V. April. A. cloloccX X.

E

ä

: Liceris Io, Cussapi Rersl Vldu:g.

I5

i

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1