LXV6a_fol_108

$

/ 7*

RE

TOR

!

IN PERANTIQVA EBERHARDINA

L.

J.

N

Uemadmodum vix ac ne vix quidem capi?alio'r püblicaru'm rerum quaruimuis peftis eft

[^

/.

ambitu: ita nemo in Summos Magiltratus, in focictates vniuerfas, in optumos quos-

"

:

7

queac modeftisfimos viros iniurius magis eft , quam impotentes illi impudentesque

,ï

7

z

Atro autem ifto carbone nota-

ac praecoces grauisfimorum munerum prenfatores.

7

tum heicnolunius, qui nec Romanis olim audiit male, honeftusque ac licitus ad-

LO

A

M

*&:,«

—

pellari omnino meretur, ambitum corum , qui ad praeclara quacuis nati; for-

mati, culit, defiderio pio flagrant, vbi res tulerit vel poftulauerit, necaliorum

þuni iniuria feu damno coniunctum id fuerit, in publicae rei, aliorumque iuxta se hominum; vsus, vi-

tam , vires et fludia sua impendetidi dispensandique , atque eo consilio , procul facesfere iusfis dolis, vi,

ftatuere muneribus,

corruptionibus, machinisque inhoneftis quibusuis, iis, penes quos eft de publicis

operam fuam offerunt, liberumque de dotibus et meritis fuis rclinquunt iudicium ; fugientes de cetero

potius, quam rapientes , quibus fe aeftumant impates, feu poft alios demum dignos. Sed illorum po-

tius intemperiem ac furorem perftringimus, qui pietatis, honeftatis, aequitatis omnis obliti, plus, quari

pareft, fui memores , ac fe vnos ad maxuma quaeuis natos vane aibitrati, iniuriamque prope, vilita-

tem certe , fi aliis aequiparentur , ihterpretati, defpe&tu etiam atque contumeliis aliorum fuam fclicita-

tem et amplitudinem tueri. parati, fplendidisfima tantum ambiunt munera, et quaccumque femel adpe-

tierunt, velfbi deberi ftatuerunt , raptare, quam exfpectare , malunt et, nec meritorum, nec ordinis,

nec decori habita ratione , omnes, ^ quas comminifci posfünt , attes adhibent , vt votorum

tae fruflra fuerint contentiones. Talem, vt

damnentur ; ad vim etiam defícendere haut veriti, fi occul

optumus quisque eft, vt publicarum rerum amantisfimus, ita execratur et damnat maxume, ambitum,

Talem florentisimae ciuitates, et imperia amplisfima, aut in herba fuffocauerunt , aut, wvbi vires oc-

culié cepit, feuerisfimis legibus expellendum indicarunt, apud Romanos fpeciatim ea de re teftantibus

Acilia Calpurnia, Aufidia, Bacbia Aemilia, Cornelia Fuluia , Fabia, lulia Augufti, Iulia Cacfaris,

Licinia, Maria, Poctelia, Pompeia, Tullia, aliisque Legibus. Turpior autem perniciofiorque am-

bitus non eft, quam Ecclefiafticus , eo magis vertendus vitio, co&rcendusque, quo fan&iora funt muneta;

quibus vim facit; quo grauiora funt damna , quae infert ; quo maiora funt pericula, quibus inuoluit

eos ipfos , qui eo acti facraquaeuis

, indignante Deo, Wingemisbentibus piis , inüolant , violant; conta-

minant, deuaftant. Qui enim facerrimo ifto impetu omnium feruntur máxume, ac grasfantur,

co ipfo

produnt luculentisfime, fe omnium intelligere minime, quibus inhient , adecque et omuium minime

illa mereri, atque ornare posíe, — Et bis tamen maiori excipiendi indignatione funt, qui illicitis iftis viis

& modis non co tantum enituntur, vii ipfi Dei adminiftros agere audcant, fedtales etiam, tamquam

magni Apollines, formare adgrediantur. — Quotus enim quisque perfpe&tum vtcumque habet, quid publi-

cum ad Do&orem, eumque verbi diuinioris interprerem, omniumque facrorum cuftodem, qui in litte-

rarum officinis alios erudiat, omnigenaque diuinarum rerum fcíentia et lucrandi DEO 'animas prudentiá

influat, requiratur, quam exquifita, quam profunda, quam ampla fan&iorum litterarum vetitatum-

que omnium copia; quam cximia pictate etexperientia, praeftare is debeat , nae is contremifcet po-

tius, vbi DEO au&ore, fummi Magiftratus iusfibus tam granis, tam diuini et periculofi munetis pro-

uinciae admoucbitur , tantum abeft,. vt pro illa obtinenda , müítum contendendum, variasque machi-

Dás flruendas fibi reputauerit. |Quae autem esfein Publico facrae rei Do&ore , quem Theologum

yulgo vocamus, debeant, intélligere, in typo quidem, licebit, fiiam fummatim tantum recenfeamus,

flra cheu ! nudius quattus pas(a eft. Academia, et

quae in fummo; eoque confummato , cuius ia&uram no

indicendum bacce tabella. fünus venit, venerati ha&enus

famus, Theologo, Viro fumme Renerendo,

Amplz.fmo;, Excellentisfpmo , D

N. GODOFREDO HOFFMANNO, J/rarum

litterarums — Dolore profundisfimo ,

eodemque in , Schola noffra earumdem Profesfore celebratisfimo ,. Iluftris

irfimao ,

Seminarüi . beologicr "ntiflite primario et. Ecclefiae nofiratis. Decano wgilantzk[imo , dudumqnue merit.

Patrono moflro pofl fata etiam. plurimum colendo ,

orbi , diuino. munete, dato Stuttgardiae , Anno

Patre, liro Nobi-

fuperi

oris Seculi clo Doc LXIX. Menfis Maii die XIII. ex parentibus honeftisfimis ,

vis Confiflorii Secretario. atque. Expe-

lhsfmo atque AAmplisfmo , DN. GEORGIO HOFFMANNO, uf

ditionum in Senatu Ecclefraflico Confiliario . Matre. vero ,. Matrona re

ligiosisfima , DN. ANNA CATHA-

ä

Jeti ac. Reipubl. Sue-

RINA, Zwi Nolilsfmi atque Confultismi, DN. HIERONYMI KLOEPFERI,

Nihil enim in publico diuinioris difcipli-

suo - Halleufis . Syndici olim. Meritisfmi , filia ornatisfima..

nae Dodtore requiri audias , quod merito in HOFFMANNO defiderasfes.

Falluntür, qui ex

quoüis fieri ligno Theologum posfe arbitrantur ;

Cui egregiam ingenii vim et felicitatem natura rie-

tes ad uer-

gauit , is profedo quiduis potius, quam T heologus, olim fiet. . Sunt fundi, inquibus vel medioc

tendum folum vires fufficiunt;. Stadia obíernes , in quibus , aliqua tantum ingenii parte praeftante$

feliciter decurrant ;; Sacrarum Doótrinarum praeconces ac vindices fuis, pro eo ac par eft , partibus ne-

exasciato valeant iudicio, vegeto vigeant in-

quaquam defungentur , nifi fideli floreant memoria ;

Liberali ea et follerti contulit manu omnia

genio , dotibusque animi quibusuis ex aequo fint inftrudti,

eleganti membrorum habitu, fuaui oris flo-

ANeffro benignis (imum Numen: quum, vt de corporis dignitate,

24

r& multi non fimus, iam in tenera pueri aetate fecundum et velox ad quaclibet pra

eftantisfimarum

artium

artium genera facile arripienda enituerit; vir autem ea, ex quibus fümma alias aeftumamus ingenia ,

non nifi peifeda posfederit omnia.

Debuit tamen et prouidentisfimis Parezribws, et fidelisfimis

Magiftris, quos pasfim expertus eft multos, quod a primis inde annis fedulo ifta fuerint exculta , iis-

que femper , quae cuilibet aetati conuenerunt maxume , inprimis imbuta.

Perite interdum ; faltim ,

quod momentum trahat, praeftare nihil , ad maxüma quaeuis nata quaedam ingenia, vél:quod fi-

tum contraxerunt , vel quod aliena potius, quam queis inprimis habuisfent opus ,

intempceftiue

Pientisfimis

imbiberunt , explorate compertum habent , qui animüm ad obferuanda talia aduertunt.

hil.

ANoffri Parentibus et . prudentis(imis tribuendum Praeceptoribus, quod peccatum . heic vlla in re fit ni-

Prima enim iftorum cura fuit ,

mentem Chrifto Seruatori femel follemni Sacramento addictam,

folidis folidae pietatis praeceptis inflruere, atque ad ea omnia inprimis adíucfacere , quae Deum

conditorem íuum iugiter reuerentes et reuerenter colentes, ab omnique fceleris labe puros fese ac

|

integros feruantes , decent; Secunda vero,

filiolum praeclaras felicioris. indolis dotes mature pro-

dentem , litterarum facris incredibiliter inhiantem ,. nullaque cum re alia aeque, ac iis , quae ingenium

poftulant, erudiunt , fatiant ,. dele&atum , optumis in diíciplinam tradere Magiftris , atque ad eum

recte formandum, perpoliendumque , nihil facere reliqui. Amplum fatis curarum fumptuumque fru&um

in pietate, morumque elegantia, feliciter adolefcentis, ac breui vltra prima litteratum elementa progref-

fiegregie augeícente fcientia perceperunt continuo, qui in eo fingendo laborarunt,

Inter haec

vero ab ineunte aetate, quin horulas fubíeciuas omnes Muficae daretarti , abduci numquam potuit,

Conftat enim , decantatum

ex Pythagorae veluti. praeícripto ad grauiora praeparaturus ea animum.

iftum fapientiae Magiflrum non modo tantum Muficac diuinitatis tribuisfe, vt vniuerfam mundanae

-

machinae molem Mufica contextam ratione ab rerum opifice, quin noftras hominum animas ex nu-

meris conflatas tatuerit ; fed , haíce quoque purgari canticis et fuauitate. modulationum diuinitati

fuae reftitui perfuasum , legem difcipulis dedisíe, vt mane expergefacti ad citharae cantum excitarent

clicerentque velut infitam vim, et vefperi euntes cubitum fimili rarione componerent. delinirent-

que. Ex hoc viuere praecepto voluisíe videtur ZVoffer, non vt inanis et cum fono mox euanefcentis

voluptatis ,

fed pietatis diuinaeque laudis haberet inftrumentum,

Eo certe viam fibi parauit, vt

vix duodecenuis, et in album ciuium Academicorum, et in numerum Alumnorum Seminarii noftri Theo«

logici,cooptaretur, Quum vero ex eo tempore, et diuinum adHatum, et genii pulfum, et Suorum vo-

qe m ;—fw

luntatem alacriter fequens, ^ omnia co referte confüituisfet , vt diuinorum aliquando oraculorum

idoneum agere interpretem posíet: perdius et pernox fuit in iis fibi comparandis , quibus intin&us

haut perfunctorie ac exornatus esfe debet, quisquis auguftisfimam illam , prout decet, falutare reginam;

Theologiam quam vocamus , auet. — Stipari fcilicet illa amplis(imo difciplinatum comitatu cupit , quae,

at gl

tamquam ancillae, eius, veluti Dominae, praeftolentur imperia, fed adferantur etiam ab iis, qui eius

exoptant amplexus. Propterea humanitatem non minus omnem, quam vniuerfam , qua patet, Philo-

fophiam auidisimo pariter atque promptisfimo haufit exhaufitque animo ZVoffer, Graecam iuxta haec

atque Ebraeam linguas fibi indefesfo ftudio reddens familiarisfimás , — vfusque illam in rem praeftan-

tisfimis Praeceptoribus, maguis noftri et füperioris feculi viris , iisdemque immortali memoria et laude

dignisfimis Scholae Noftrae ornamentis , Grafie, Caldenbachio , AMoeghimgio , Bremmimgih , laegero,

Vertens hifce ad latus haefit quinquennium ; nec diuturnae iftius hifce in Scholis morae ipfam poeni-

ä*

tuit vmquam : quippe qui ita femper habuit, aliisque perfuadere connifus eft: qui per interpretes cognofcat

1

Scripturas , nec, nifi aliena fide, ingenioque, nitatur, qui intelligentiam rerum causfarumque non

habeat , nec aut inueniendi firmandiue veri, nec deprehendendae aut arguendae falfitatis vias & di-

Íciplinas egtegie calleat , illum ad explicanda religionis myfteria et fidei facra , remque admini-

Hiíce vero in carce-

Ítrandam Ecclefiae, nihil praeclatum magnopere atque excellens collatarum,

s.

ribus poftquam magno cum fru&u fuo etlaude publica , non proletariae eruditionis fpecimina edi-

disfet varia, defun&usque confuetis examinibus , laurea prima et fecunda ab Amplisfimo Celeberri-

morum Philofophorum Ordine au&us fuisfet : ab A. cIo IocxxcV. vaftisfimo Theologiae Mari, neu-

tiquam illotus, fese commifit totum , omnibusque remis adhibitis , diuina fauente Helice, aequor

enauigare illud occoepit, Pracluxerunt ipfi fulgidisfima olim , famaque dudum fuper aethera nota,

huius Eberhardinae fidera, 4o. 44arus Ofander , Georgius — .Henricus. Kellerus , — Michael Mullerus

Georgius Henricus Haeberlinus ,' quibus ducibus fyrtes et fcopnlos vitate, fecundo vento re&ta ad por-

tum contendere tam fcliciter didicit, vt exacto non integro biennio con(uetum in illuftri Confiftorio

—

examen fubire haut reformidaret , Vicariasque operas in Eccleíia W'ilenfi per dies feftos Pafchales e-

regie praeftaret. — Pofthaec A. cIo Ioc XXclIX. nutu aufpicioque Serenisfimi tunc temporis Principatus

;

uius Adminiftratoris, DN. FRIDERICI CAROLI, vna cum quinque commilitonibus, fuümptu

Principali, exteras quoque Academias adiit. Er primo quidem Z4rgentorarmm profe&tus, Viros ibi exi-

mios, Scebaftianum Schmidium , Ifaacum et Io, Fauftios in Theologia inprimis Exegetica; nec non Io.

loacbimum Zentgrauium in Morali, duces na&us fuit, * Inde, exorto Caefarem inter ac Galliarum Regem

funeftisfimo bello, ipfis Calend. Ian. A. cIo I c XXcIX. Bafileam concesfit, ibidemque in conui&tu D. Ioan-

nisZvvin geri, Theologi Primarii, aliquot men(escommoratus, Ecclefiaeinterim Helucticae ftatum probe ex-

plorauit, Tum Zigwriceleberrimum inter Reformatos Theologum Io. Henr, Heideggerum, vt etIo.Hein-

ricum Suicerum compellauit. Poftmodum in Saxoziam , Deo comitante, traiecit, Avorimbergae Feutlino

Antiftiti, 4Iorfi Yo. Fabricio, W/egleitero, Sturmio ; Zezae Baiero, Goezio, Schmidio, W'eigelio, Sagitta-

j»!

tio; Pixariae Tobiae Pfannero innotuit.

Drefdae veto tantam D. Speneri humanitatem expertus eft, vtet

pet aliquot hebdomadas in conui&um cius reciperetur. ^ Witerbergae, praeter Deatfchmannum , Locfche-

rum, Patrem, ec W/altherum, Theologos, Schurzfleifchium quoquein Hiftoria Ecclefiaftica , et Das(ouiuna

inOratoria Sacra; Lipfae veroin haceadem Carpzouium , in illaque Ittigium do&tores habuit, atqueetiam

conui&uViri fammi, Ottonis Menckenii, vfus eft, Inde Z4archiam Brandenburgicam, Pomeraniam,Saxoniam-

que Inferiorem pene omnem obeundo , Zerobzi , Francofurti ad Viadrum, Sedimi, Gryphiwwzldme, Stralfun-

diae , Roffochii, Vifinariae, Lubacae, Hamburgi, Bremae, diuertit, iisque in locis Viros maxumi per totum eru-

;

ditum Orbem nominis, Illuftrem Pufendorfhum , Lütkenfium, Strimefium, Becmannum, Pfeifferum, Lipe-

,ab

nium, Wincklerum, Maierum, Hinckelmannum, Edzardum, Scultctgm, aliosque complures adlócutus

iis-

m

i

)

ii'sdcque hurbaniter admodum cx&ptus eft. Peragrata fic fnaxumma Germiexiae parte in Belprsm iter direxit,

i

Groeningae Braunium, Frazequerae Vittingam, W'ayenium , Rhenferdum, Blancardum, Perizonium; 24zz-

flelodami Limborchium,Clericum, Francium, Vosfium, Poiretum quoque : Lugdwzi Batauorum Gronouium:

Hagae Comitum Saldenum . Roterodami Baelium, Texelium : Zltrase£zi N/'itüum, Van Maftricht; Leys

deckerum, Graeuium , Leusdenium , Iurieum falutauit. Tandem in Z4zg//ap», vt iftins gentis Linguae no-

titiam fibi compararet , adiit, et Lovdiz quidem Burnetum inprimis atque Stillingfleetum Epifcopos , tum

Baxtcrum.Prcsbyterianum ; in le&ulo emortuali iam decumbentem , Iuftellam , Bibliothecarium Regium;

nec non Allixium, Beueregium , Viros pereruditos ac celebres ;; Oxozii vero Pocokium, Bernardum, Dod:

vvellum , Hodium ; Cauta£rigiae Spencerum, Neutonum ; Wizd[orae denique Guilielmum Caueum conues

nit. Hinc fübfequenti A. cIo 15 c XcI ex Anglia perBelgium in Germaniam reuerfus, Gue/ferljri IMluftrem

:

Bibliothecam , vtpote poft Vindoboneníem inter Germanicas celebratisfimam inftru&isfimamque, | luftra«

uit: Helrf]4ai Calixtum, Maierum ; Bruzfuigae Botfaccum ; Halae Magdebureicae Oleatium, Schraderum 5

"Anguflae Vindelicorum , Müllerum, Spizeliumque, et U/zae denique B. Veielium fauentes fibi expertus eft.

Redux in patriam in Ecclefia Metropolitana Vicariasprimum operas nauare, et altero ftatim A. cI» I c XcII.

Diaconiam ad D. Leonh. obire iusíus; ab quo etiam tempore Serezisfima Princeps ac Domima , SIBYLLA ,

Nata et F'idua Dux Wurtembergiae ac Tecciae , et veligua, a concionibus facris et confesfionibus eum fimul

esfe fibi voluit. — Ad Diaconiam vero Superiorem Templi Collegiati per gradus adícendit, in te&to olim,

Arabum prouerbio, ambalaturus, et in facri muneris procuratione totos annos quindecim exegit, acreuo-

candis in viam. errantibus nonnullis operam falutarem impendit.

Quem in finem,

cum Separati-

ftis quoque, quos adpellant, iubente ita Illuftti , quod Stutgardiaeeft, Cos/forio, colloquia inftituit , et Ex« .

amen Separatifmi , cum refutatione fcripti Appeliani de Paedobaprifso , in vernacula edidit, luculenra purio-

tis Eccleíiae adprobatione,iuxta cum vulgatisab Ipfo libellis Afceticis,altero de Aosisfimis, altero de Praepara-

tioxe ad $, Sysaxin , Ecclefiae vtilisfimis, exceptum.. Poft exces(um B. Chriffpbori Reucblini , Theologi apud

nos celeberrimi, fed BeaxvGis, qui inannum cIo 15 ccVIL.. incidit , & ad Theologorum ordinem promoto

—

Viro folidis(imo, D. Z». Conrado Klepmio , Theologo deinceps otdinario, cidsm nofter in Profesfione Lo-

gices et Metaphyficesordinaria, etilluftris Domus Magifterio , Seremisrmi Principis, Domini ac Nutritiino«

fíri nutu clementisfimo , praeeuntibusque Senatus Academici votis, datus eft faccesfor, fimulque Profesfo-

tis Theoiogiacextraordinarii dignitateornatus. In quo grauisíimo munere, toto propemodum Nouennio,

praeter Lectiones publicas, Collegiaquoque priuata, tum Philofophica, cum Theologica , ac diuerfi qui-

dem illa generis , homiletica , thetica, et in Libros Ecclefiarum noftrarum Symbolicos, cum egregio Audito-

rum fructu inftituit , ad publica vero Difputationum exercitia eas praefertim materías , perfpicue, pro more

at t s - n o

fuo, ac folideelaborauit, quac fao in Theologia vf inprimis fe commendant: Quales (unt, praeter alias, de

JNotitia. Dei Natnrali ,— de Scientia Dei , inprimis Media, de Creatione , . Suppofito et perfona ,. Causa

JMorali, Finali, — Impulfima ,

ANecesario . ex . Contingenti , . Uno, Eodem . ac Dimerfo.

Anno de-

mumcl» I5 CcXI.a Serenisfimo Clementisfimoque Principe noftto , publicato per fplendidisfimos

DNu.. Commisfarios decreto . ,

Profesfionem, in.Theologia Quartam . ( quacum Illufttis quoque Stipendii

infpe&io & munus Ecclefiaftae Vefpertini cohaeret ) fufcipere quidem iusfus, munera tamen fibi deftinata

gt

humillime tum temporis deprecatuseft. | Qaum vero deeligendo poft beatum obitum viti ac Theologi In-

-

s

tegertimi, D.JO. ULRICI FROMANNILad camdem triplicem, eamque grauisfimam fpartam, füccesfore de-

E

liberaretur: altera Is vice A. cl2 Iocc XVI, D. xxxi, Martii a SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

-

NOSTRO, praceuntibus denuo vnanimibus Patrum Academicorum fuffragiis ,. fpirantibufque vbique .

legitimae. vocationis fauoniis, Profesfor Tbeologiae Extraordinarius , iuxta cum reliquis , quae diximus;

in Ecclefia et Stipendio muneribus conftitutus, diuinae iterataeque vocationi cwm Saruele fe fübmifit ; (e«

quenti flatim anno, duabus antea de melioribus N,T. promis(ionibus habitis Disfertationibus eruditis, mitra :

m N

Dodtorali à B. Hochfteitero cin&us ; et paullo etiam poft Theologiae Profesfor Ordinarius Paftorque Tu-

bingenfis Ecclefiae; Anno vero huius feculi XX. Decanus Ecclefiae noftrae ac Illufttis Seminarii Theologici :

Superadtendens fupetior creatus.

Quae inter partibus fibi demandatis numquam non fümma fide; pra- .

dentia et dexteritate vacauit ex vmbone facro , cathedra academica , intra patietes priuatos, et in Seminario -

noftrotheologico. — Conciones, ciuium Vibis pariter ac Scholae huiusce, Ipfam venerati femper fant vt in- -

comparabilem Doó&torem , qui perfpicue omnia expofuir , folide probauit , grauiter perftrinxit , eximie .

folatus eft, acuté, breuitet et diftin&é refpondit; Senatus Academicus fufpexit vt . fidum, prudentem, .

:

cordatum, ab omni partium ftudio alienum et , quod laudem inprimis meretur, taciturnum Collegam;

aliquoties Re&orem fapientis(imum, Decurionem et Philofophici et Theologici Ordinis grauisfimum ,

nec non Deputatum dexterrimum ; Seminarii Theologici incolae amarunt.colueruntque; tamquam Pa-

trem ; Pauperes denique, ex plebe perinde ac. Mufatum alumni, liberalisfimum experti fant euergetam.

Multa paucis dicimus, vel indice potius digito (ignamus tantum. — Neque tam vber ; tam diuinusquisquam :

eft Oratot , qui vel exquifitisimo verborum deli&u laudes pofiti fapra laudes Viri exhaurire penitus , vel

rolixisíima Oratione, quae in Dei honorem , in Ecclefiae vtilitatem , in fcholae noftrae decus, in reipu-

:

licae litterariae et litteratae pubis emolumenta, ac Auditornni füorum falutem, fiue dixit ; fiue Íctipfit, fiue

egit, comple&ti omnia posfit: Nulla enim eft vittus, qua Deo commendamur, nullum decus ; quo con-

fummatisfimi Theologi cenfentur, nulla laus, quae primicerios primae caueae eruditos ornare posfit ,

quae in Foffimannum . noffrum non cadat. — Et, fi vel maxime, qui aleam fübire iftam aufit ; esíet;:. rem

E

adgrederctur, à modeftia, quam in omnibus vitae pattibus teftatam fecit vir Beatus , tam alienam , quám

quae maxume. — Haeccerte facit, vt plurima heic ficco tranfeamus pede, quae filentio minime inuoluenda

duxisfemus ; inprimis de vitae puritate , ordinis arnore, conuerfationis füauitate; orationis perfpicuitate -

facilitate ac admiranda vbertate, fidei integritate, docrinae finceritate, immo de infignibus Logatis; ex quibus:

poft mortem fnam bencficia inopes omnes , fpeciatim vero duos Theologiae; et vnum Philofophiae Stu-

diofum percipere vult ZVffer, idque genus aliis, esfemus multi;commemoratemusque amplius; quot et quam

"——

egregia magni Ingenii monumenta, manu fua exarata , in Scriniis reliquerit fuis, ex quibus, vtim Co»-

peedium Lacgerianum Disfertationes, acim. Synopfm. purioris dotlrinae , fuperioribus annis vulgatam , erudi-

tae prorfus, et medullam fummamque; ac vindicias teligionis noftrae ompigenas, complexae comrzentatione:,

emnium víui ac rypographicis non fübducantur operis , publico nomine contendendum eít ; editisenim,

Kxegefs

Exegef Zägigþ'nüa? Cónfesfonit , laudata Syuopf , Disfertationibus Anti- Hottingerianis et Aduti- Pontificiis, aliisz

que fuis libris dudum ita faliuam rerum gnaris moüit Theologus fumrnus , idemque iudicio exacto et in-

folenti eruditione ita florens , dum vixit, vt abundarit, vt omnibus votis, quae magno labore elucu-

brasfe lpfum , fed aequali ftudio ha&enus presfisfe conftat , expetierint. ^ Aft, nec tabula haec capit ; quae

adiicienda his csfent ,. (i vel maxume, et liberet, ct liceret lieic esfe nobis prolixioribus. De familiatamen

et vltimis Feserandi V'iri comprehenfe aliquid addendum. ^ Coniuges nimirum exofculatus eft duas; .in-

ter praecipua fexus fui decora fuüo quodam iure referendas; alteram, Dno. SUSANNAM DORO-

THEAM, i Nililissoi, 2tmplisfmni atque. Confultisftpi , DN, 1O. IACOBI BAURII, 4Criet

im Confiio Regimninis Adfesforis olima. granisfimi , filiam ornatisfimam , A. cIIoc Xcll. : domum ductam

fed feptem annis poft triftisfimo fato Zvoffro ereptam ; alteram , Matronám pientis(imam , DN. ANNAM

MARGARETHAM, i Jvobilisfinai, ednaplisfni et. Confultisfpi , DN. PHILIPPI HENRICI ZORERI,

ACti et Serenisfimo Duci ANoflro im Seuatu. Regiminis à Confiliis et im rerum Feudalium Collegio à lteris , filiant

le&disfimam, A. clolocc dele&dam, fed fuperioi Anno, menfe Februario , coclitibus pariter adíer-

tam.

Ex ptiore felix Pater fufcepit quinque filios, Iacobum Godofredum, Io. Godofredum , Daniclem ;

Fiidericumi , Chriftóphorum; ex quibus fuperftites florent , ir Plurzmum: Reuerendus , AAmphsfiemus et

Dotlisfimus, DN. IOANNES. GODOFREDUS HOFFMANNUS; Diaconus Templi Catbedralis Stutt-

ardiani. sneritisfmius ,. Viri. Summe. Reuerendi , 2dmplisfimi | atque . Dignisfgi, DN. CHRISTIANL

HOCHSTETTERI, 4Pbatis Bebenbu[ani ,. Serenisfimi Principis. moflri. Coufiliarii 6 Ordinum Prouincias

dyuma AAdfesforis €$c. undiquaque meritisfimi, ex condeccratisfima filia, DN. Chrijfhana Brigitta , gener , ideme.

quefilioli iam /mauisfemi, Chriffsiani Godofredispater felicisfimus : necnon Pzr Nobzssfmmsus, E xperientisfmus atque

Excellentisfimus , DIN. DANIEL HOFFMANNUS, Medicae artis D. ac Profesfor inter INos Publicus ce«

deberritmusque , ex cuius coniugibus ornatisfimis prior; DN. REGINA DOROTHEA, Celebratisfimid:

JVefiri Collegae ,. P'iri JNobilismi , Experieutisfimi ac. Excellentishmi, DN. ELLAE CAMERARII, Zr-

chiatri €$ Confiliarii Vartembergici , Medwinae item. D. atque. Prof. dudum . meriisfmi, filia immortali

memoria et laude dignisfima , trina prole, cx qua florentisíimus filius ,

Godofredus Daniel

IVtae in Ariatolica noftra Clasfis difcipulus induftrius, et fuauisfima filiola,. Bezgza Doerorbea, fuperant;

ANofirum fecit auum 5 .pofterior autem , quae in iftius, pr'aema'füta morte Suis proh ! exemptae, fuccesfit lo«

cum, DN. CATHARINA TABITHA HOPPIA, &erreabergenfit quondam Diaconi vigilantisimi vidua y

Celcberrimi / Burgmeifleri. filia

ornatisfimiA : ,

multis

nominibus mirifice recreauit.

Ex pofteri-

ore autem íuftulit 4wodeciss viriusque fexus liberos, ^ ex quibus /epzem ,. Parentis vtriusque obi-

tum iam acerbisfime lugent: Z4atroza laudatisfoga, DN. SIBYLLA ELEONORA , Zzri Pl, Reu. Zdme

pliymi ac Dotlisfomi, DN. M. GEORGII FRIDERICI KNOEDBELII, Diacom Aofiratis Ecclefraa:

vugilantis[imi merentisfimique , coniux dulcisfima, eademque trinae quidem prolis, fed vnius tantum füper-

ftitis filiolae, Friderzcae Eleonorae, Mater laetisfima ; Politis(imi, acab infigni eruditione fere omnes iam com-

mendatisfimi iuuenes, ; DN, M. IACOBUS FRIDERICUS, et DN. M. CHRISTOPHORUS, Mi-

nifterii S. Candidati prácftantisfimi, DN. M. IMMANUEL, S.S. Theologiae Cultor felicistimus , DN.

GOTTLIEB, Artium et Philofophiae Alumnus perinduftiius ; item IULIANA DOROTHEA et MARIA

MARGARETHA, Virgines elegantisfimaes ^ Hofce vti omnes , ceu totidem diuini in fe fuasque coniuges

pientisimas , fauoris documentain oculis et pe&tore tulit : ità exemplo , ptaeceptisque paternis tam follicité,

ptudenter et pie formauit, vt iam totidem quoque Patérnatum Marernarumque virtutum ex asfe heredes ac

fpirantia cxemplarcliquisfe orbi, dici vere posfit. Indulgentisfimum fuum in coclis patrem eius reiindubium

illi habere quoque videntur teftem : qui paternae ipfis fclicitatis primitias in animi, corporis et fortunae bo-

nis iam cumulate deguftandas dare dedignatus non eft. — Et, plenae certe certam fpem mesfis habent, fi quo

coeperunt, vittutis tramite , ad parentum exemplum, nullibi defle&entes, pergant ftrenue ; minoresque fe-«

quantur veftigia firmiori incedentium gradu. — Ita plenis horreis paternae pictatis fructus percipient; im-

zio etíüae. Dici enim non poteft , quam pie officiis in Patrem, viduum tam diu decumbentem, inter fe:

certaucrint omnes. - Scilicet ; exaliquot iam anniscorpus ZVoffr; , fucci aliàs florisque. plenum , Nephritis

vchemenrer inuafit, fuccestuque temporis frequentioribus fübinde infultibus implacabilis ita fere exhaufit; vt

primum domi , poftea fere continuoin le&o fcfe continere debuerit. — Accedente inter haecobitu fidisfimae:

coniugis pofterioris, cuius vix tulit defiderium maritus amantisfimus , füb finem fuperioris anni tantain-

clementia inueteratum malum adflixit debile iam corpus., vt nullum fere membrum cius fuó amplius fuffice-

xet officio , quin et linguae diíficultas et plenaria tandem adqewa ct virium remisfio fequetetur 5 rationista-

1en fenfüumque víü ád vltimum vsque halitum manenteintegro. — Penitus vero ita deie&o Parenti pieta-

tem probarunt, filitet filiae , generque ac nitus, incredibili patientia et conftantia, prorfus admirabilem,

per tot meníes, dies noctesque omnis generis officiis folantes, fouentes , tefocillantes, fulcientes , ferentes

alienae opi prorfus reli&um Parentem. — Nec illa prius defecit, quam ab aliquot inde hebdomadibus ali-

quoties repetitus infültus afthmatis fpasmodici , ^ ad extremum cum maxumo efferuefcentis fanguinis aefta

coniunáus , ex ene&o corpore , folutum vinculis fuis fpiritum »sdiss quarius fummo mane inter preces e£

fufpiria Suorwm extrufit. — GratiasDeo, o'Noftri! debemus immorrales , quod tantum indulfit Nobis Virum;:

quodIpfüm, quod familiam ipfius tot beauit bonis; . Rogandus à NobisDeus, vt früctus laborum huiüs'

"Theologi inter nos perennent ; vt tantam ia&uram, etnobis, et familiae adfli&tae, refarciat, vt contra&tos

follicitudine aniros diuinioribus foluat folatiis. " Vos vero monendi eftis, vt bora Poffszeridiaza I, qua fo-

lutis exfequiarum iuftis; beatisfimis coclitum choris adfociati et caumulatae felicitatis causfa omnibus laetitiis

laetantis triumplrantisque animi exuuias humabimus ,. frequentes tanto Theologo, meritisfimoque Sena-

tori, et Profesfori, vltimum teftemini honorem. . P. P. P. $. S. S. $. D, XII. Menf, Dcc. A. R. S;

&Io Io ccxxVIII,

j'ypis WViduae Hi10o21 anuxl,»

J^R

- RECTOR

j

IN PERANTIQVA EBERHARDINA

r

L.

J.

5

I-—

Z

T

V:? Uemadmodum vix ac ne vix quidem capi;alidr püblï

DO

ambitu: ita nemo in Summos Magiltratus, in focie -

]

N

que ac modeftisfimos viros iniurius magis eft , qua

X

(X

U

ac praecoces grauisfimorum munerum prenfatores.—

tum heic nolumus, qui nec Romanis olim audiii

LO

»

T

x&ï,«

pellari omnino meretur, ambitum corum , qui&

W

mati, cultt, defiderio pio flagrant , vbi res tulei

þum iniuria feu damno coniun&um id fuerit, in Publicac rei, aliorum

tam , vires et ftudia sua impendendi dispensandique , atque o consilio —

r

19

corruptionibus, machinisque inhoneftis quibusuis, iis, penes quos ef

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

operam füam offerunt, liberumque de dotibus et meritis fuis relinquu -

potius, quam rapientes , quibus fe aeftumant impares, feu poft alios di

18

tius intemperiem ac furorem perftringimus, qui pietatis; honeftatis, à|

pareft, fui memores , ac fe vnos ad maxuma quaeuis natos vane aibi| -

tem certe , fi aliis aequiparentur , ihterpretati, defpe&tu etiam atque c

tem et amplitudinem tueri. parati, fplendidisfima tantum ambiunt murj-

17

tierunt, velfibi deberi ftatuerunt , raptare, quam exfpectare ; malunt.

nec decori habita ratione , omnes , quas comminifci posfünt , &

damnentur , ad vim etiam defcendere haut veriti, fi occultae fruftrai

g

16

optumus quisque eft, vt publicarum rerum amantisfimus, ita execrat

ä

z

HH

Talem florentisfimae ciuitates, et imperia amplisfima , aut in herba ft—

LH

H

culté cepit, feuerisfimis legibus expellendum iudicarunt, apud Rom:

H

15

E E

ä

ä

ä

Acilia Calpurnia , Aufidia, Baebia Aemilia, Cornelia Fuluia ; FaHs

Licinia, Maria, Poctelia, Pompeia, Tullia, aliisque Legibus. T*

bitus non eft, quam Ecclefiafticus , eo magis vertendus vitio, co&rcendi

14

quibus vim facit; quo grauiora funt damna , quae infert ; quo maior4-

ä

eos ipfos , qui co acti facraquaeuis , indignante Deo , ingemniscentib

minant, deuaftant. Qui enim facerrimo ifto impetu omnium feruntu|-

13

produnt luculentisfime, fe omnium intelligere minime, quibus inhi

illa mereri, atque ornare posíe, — Et his tamén maiori excipiendi indije

&. modis non co tantum enituntur, vii ipfi Dei adminiftros agere au

12

i,naghiApollincs, formare adgrediantur. . Quotus enim quisque Pcr(pcd

cum ad Do&orem, eumque verbi diuinioris interprerem, omniumque -

enti

rarum officinis alios erudiat, omnigenaque diuinarum rerum fci

ja cd:

11

infltuat, requiratur, quam cxquifita, quam profunda , quam ampla | -

ue omnium copia; quam cximia pietate et expetientia, pracftare is

tius , vbi DEO au&ore, fummi Magiftratus iusfibus tam grauis , tal

10

uinciae admouebitur , tantum ab

eft, vt pro illa obtinenda , multum|—

Dás flruendas fibi reputauerit. Quae autem esfe in' Publico facrae

H

yulgo vocamus, debeant, inte

lligere, in typo quidem, liccbit, fi ia—

quae in fummo, eoque confümmaro , cuius iacturam noftra cheu ! mut

indicendum bacce tabella. fünus venit, venerati ha&tenus

fümus, Ts

"Amphsfeno ,. Excelentifmo , DN. GODOFRE D

O Hq

literarum. Dotlore profundisfimo, eodemque im , Schola moftra earumden

&eminarii Theolozici. Antiflite primario et. Ecclefiae woffratis Decano vig.—

Patrono mofro pof fata. etiam, plurimum colendo , orbi , diuino . m

faperioris Seculi clo Iocc LXIX. Menfis Maii die XIIL. ex parentibus | -

Lsfimo atque Amplisfmo , DN. GEORGIO HOFFMANNO, , sluffri

ditionum in Senatu Ecclefraflico Confiliarios . Matre , ero ,. Matrona re.

;

RINA, i Nolisfmi atque Confultisfimi,

DN. HIERONYMI Ki-

s - Hallezfis , Syndici olim. Meritisfimi , — filia ornatisfima.. Nihil eni

—

nae Dodbore requiri audias, quod merito in HOFFMANNO

E WO NH

quouüis fieri ligno Theologum posfe arbitrantur; Cui egregiam in

gauit , is profe&o quiduis potius, quamT heologus, olim fiet. , Sunt furj ,

tendum folum vires (üfficiunt;. Stadia obíernes , in quibus. aliqu

feliciter decurrant ;; Sacrarum Dotrinarum praecones ac vindices fui

l

quaquam defungentut , nifi fideli loreant memoria , exasciato val—

l

l

genio , dotibusque animi quibusuis ex aequo fint inftrudti, Liberali |

ANeflro benignis fimum Numen: quum, vt de corporis dignitate, elegantfä-

[

re multi non fimus, iam in tenera pueri actate. fecundum €t velo

2

;

F

ü) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1