LXV6a_fol_104a

PRORECTOR

ACADEMI /E

EBERHARDINAE - CAROLIN.É

L.

s.

i per longam annorum feriem maxima cum voluptate atque utilitate noftr&

(2

falvus letusque rebus noftris interfuit, easque mirifice exornavit, anno

abhinc & dimidio labare viribus metumque nobis excitare ccoepit

graviorem fubine

de, ac tandem fpe vitze omni przeclufa cum fummo omnium dolore commutatum $

nunc eheu! mortis, quicquid e terra natum eft, sequa lege fibi fubjicientis vi&ie

ma ad publicos luctus vocat

Cives! neque apud Suos tantum & Academiamt

noftram , fed Patriam & rem publicam litterariam univerfam triftiffimpum Sui defi-

derium relinquit Vir magnze do&trinze ac famze, Perilluftris € Magnificur Dx. GU:

DDFREDVS D XN[EL H()FFNIANN ejurium €$ P/nlafop/næ

I:Sereni [fimo Duci nojlro a Confliis intimis , Sacri Cearei Palatii Comes, Jurir pub.

lici €9 feudalis Profeffor publicus ordinarius ,

atque Ill. ICtorum Ordinis Senior, &

p. & Decanur ,. fupremi ZMppellationum. Tribunalis, VFürtenbergici Z1feffor cum primó

voto , Collegii Iüufiris ZAffzffor primariu: , Stipendiorum. Martiniani €9 Fikleriani , alioz

rumque 44dminiftrator, Zlcademie Ducalis . I'ürtenbergice: artium , | Societatumque littée

rariarum. Erfordine , Monachienfs, Duisburgenfit , Lipfenfis, J'enenfum, fodalir. Cut

temporis anguítia non permittat, ut tarti Viri, fingulari elogio digniffimi, vitze ra«

tiones, in quibus defcribendis jam alii funt verfati, qui ICtorum noftri zevi celebrios

rum nobis dederunt vitas, plenius perfequamur, atque omnem meritorum. illius la

te patentium vim explicemus , more confueto redigenda funt in compendium, quis

bus vitz Viri defideratiffimi ortum, progreffum ac finem infigaire voluit divina pro-

videntia

In hanc lucem editus eft in hacVrbe d. X!X. Majii A. MDCCXIX. Pà-

tre, l'iro quondaàm Exyer. atque. Excell. Dn. DANIELE HOFFMANNO, Jedicin&

apud mos D. E$ P. P. O. celeberrimo , praeftantiffimi Theologi, 5. D. GODOFREDIÉ

HOFFMANNI, Filio; matre, £. Dna, REGINA DOROTHEA

celebratiffimi Viti ;

Filia

b. D. €9 Medicine Profzforis Ordinarii, ELIZE CAMERARII

Parciius$

omnino luculentius defcribendis Viri beati natalibus, quo magis propriis exfíplendéz

fcebat virtutibus, & de gentis Hoffmannie íplendore ac meritis dudum inter omne$

conítat; iisque etiam , qui paulo pleniorem hujus rei notitiam defiderant , partini

Programma Profifforium. d. d. XVIII. Jan. MDCCXLILI. partim Colle&ionis tiove Tmà«

ginum Haidiane , quve Zugufe Vindel. 1757. prodiit, Semicenturia T. poterit fatisfaces

re, id commemorantes unicum , primum Familize hujus in Würtenbergica Satorem ;

£YyC

Noüiri Proavum , fuiffe Dn. GEORGIVM H

Ur

FMANNVM, tempore divi Ducis EBER-

HARDI lll. a Con(iliis expeditionum & lll. Confiftorii Ducalis Secretarium , ejusqué

Parentem, pariter GEORGIVM, Hir/cheerga Silefrum , tuenáze. doCtrinze. evangelicás

vitam devoviffe

Felicioris ingenii igniculis, mature elicitis, in Schola hac anatoli-

Cca, cui b. FERBERvS Re&or przfuit, accedente privata quorandam inftitutione , ins

ter quos b. Canc. D. nEvsstvs, tunc temporis Magifler: repetens: in-Seminario Dücafi

theologico , mathematum prima elementa inftillans, filentio haudquaquam pri?etereun-

dus, & ipfius Patris atque inprimis Avi materni auxilio ,.ea fubdita funt nütrimen-

ta, qu'e videbantur fufficere, ut Nofter jam MDCCXXXII. numero civium academie

Audivit in: his fums

éorum adfcribi, & Philofophorum Scholas frequentare poffe

yüum BILFINGERVM

in Patriam vix revocatum

CREILINGIVM , ROESLERVM , MAI-

ÉéHELIVM, CANZIVM, HALLWAcHsIvM , Virgs beatos, & pia pofterorum recordatione

digniífimos.

Inde ad . Jurisconfultorum fefe contulit fubfellia , Virorum celeberrimo:-

fum, b. D. cHRISTOPH. FRID. HARPPRECHTII, HILLERI, MOEGLINGII

HELFFEPRI*

CHII, SCHOEPFFII, le&iones, quibus b. Canc. D. PFAFFII füper jjure ecclefiaflico. ac-

COI—

? £j

Á

£

o

i

*

cefferunt, ffhampliffimos ufus couvertens, cumque privata repctitione atque exercita-

tione ftrenue coniungens , ut habita MDCCXXXVIIL Oratione publica in memoriam

e-

Juonis Carnotenfis, confentiente Ill. ICtorum Ordine quotaunis olim inftitui folita, d

fenfisque fequenti anno, füb przefidio Harpprechtiano , Obferuationibus juridicis mifcel-

lis, proprio Marte conícriptis, a Supremo , quod hic congregatur, ppellationum. Tri-

bunali in numerum ZIdvocatorum cooptaretur , tandem MDCCXL. ab Ill, ICtorum Or-

dine confuetis examinibus felicifime füperatis, atque erudita Diff de zmdependentia

QJuris cirea Sacra Statuum Ordinumque 4Amperii germanici evangelicorum intuitu Impera-

foris €9 Imyerii , füb proefidio Helfferichiane, publice & maxima cum laude' defenfa,

JLicentiati in utroque . Jure honore ac titulo condecoratus. Curfa academico ad. finem

tam laudabilem perdu&o , pofteaquam per aliquod tempus caufarumi Patronum egee

rat, do&rinze amplificandze animique ad optima quzque formandi caufa ad exteros

iter ingreffas eft, cujus praecipuas rationes e di&o .Programmate Profz/J. Lrevitet fuin-

fnatimque repetemus. Et primo quidem HEIDELBERGAM petiit, deinde MANHEMIVM,

DARMSTADIVM & FRANKOFVRTIVM perrexit, && WEZLARIAM pervenit; iu quo augulto

'Themidos Germanize templo aliquam iftius zeftatis partem tranfegit, XAdiit GIESSAM,

in qua Academia & b. 1. s. de sENKENBERG fingularem Fautorem Hofpitemque hu-

maniffimum expertus eft, & Dodloris [egentis poteftatem confecutus, fcriptis atque ex

cathedra defenfis tam Pofitionibur Qurir mifcellaneir, quam Diif. de Joto Évangelico-

rum communi. Abiit wARDvRGvM , fummis Viris, $. woLrrro & cRAMERO, iuprimis

rA

innotefcens, deinde cASSELLAS, GOETTINGAM, GOTHAM, ERFORDIVM, VINA

FR PU Y

ü: ?

]ENAM, HALAM, ubi fefe aliquandiu contimuit, Virorum preeftantiffimorum , . 1vpEWr-

GII, BOEHMERI, HEINECCII, fama alle&us. . Inde z1Ps1AM invifit, & perwiTTEBER-

GAM, HELMSTADIVM, GVELPHERBYTYVM, BRYNSVICVM, HANNOVERAM, Uubi in comita-

i oc-

tum Legati Würtenbergici ad Aulam Britannicam, 1. p. de HELLER, veniend

Vifis

calionem na&us eft, oswAuavovM & MowasrERIvM iter in Jeígium direxit.

A-MS'FELO—QAMI, HARLEMI, LVGDYNIy HACJE COMITVM,. DELPHIS, ROTERODAMI, TRA]E;

cTr, rebus omnibus notatu.dignis, atque in ufus converfis. Virorum celeberrimorum

colloquiis , Germaniam repetere coníüituit, hocque in itinere. NOVIOMAGO , CLIVLÉ ?

VESALLE, DVISBVRGO , DÜsSELDORFIO, COLONIE, BONNJE, CONFLVENTLE, NASSOVIO,

acidulis thermisque Em/enfibus , Selwalbacenfibur , - Visbadenfibus , atque MoGvsTIE

þerlufï;r-andis majorem minoremve moram impendit, & raaNkervRrVM lubentiffime

Aï

xepetiit, Ele&ióni Auguftifmi Imperatoris in ea Vrbe tunc temporis inftanti. adíatu-

rus. Sed divino nutu citius in Patria diligentize & publicorum fpeciminum , juveni-

lem zetatem. füperantium , prima retulit przemia, fub finem A. MDCCXLL in eandem

revocatus, atque a Patre Patrize Jurium Profeffor publ. extraord. in hac Academia

clementiffime conftitutus, quod etiam munus ftatim fub initium A. MDCCXLII. ex

legibus academicis tam Diff. de pluralitate Suffragiorum in. EleBione. Imyeratoris ,

quam Oratione , de fundamento fufpen/onis fuffragii eleGoralir Bohemici, feliciter au-

fpicatus 'eft. Et jam ea'fefe aperit vitze fcena, e qua fubfequentes tam. Izetze tam-

Au&a enim fubinde & expromta do&rin

que honorifice Noftro fuerunt eductz.

copia, fama Scriptis adquifita, comprobata tam Le&ionibus frequentiffimis , quam

Confiliis, Refponfis, Deductionibus, fumma dexteritate fide ac diligentia, non po-

tuit non fic innotefcere ac probari magno meritorum zeítimatori , Sereniffjmo Duci

ac Domino nofiro, CAROLO, quin fummam tanti Principis fibi conciliaret be-

nevolentiam,, & per varios gradus ad ampliffimos honores tandem eveheretur. Hinc

MDCCXLIII. obtinuit Profzffonem Colegii llluftris ordimuriam ; MDCCXLVIL. fa&a

Senatus academici ele&ione munus Profz/foris ;Jurir publici ac feudalis im hac Zlca-

demia ordinarii, €$ Confiliarii Ducalir, mitra Do&torali fimulinfigaitus; MDCCLXVIIT.

Affe[foris adjunci , & fequenti anno, aZualis in fupremo d ppellationum. Tribunali , cum

rimo voto , nec non Profefforiy primarii in Collzgio illufris MDCCLXXII. tandem.

fplendido Confiliarii. Ducalis intimi titulo exornatus. laterea quoque extra Patriam

vario modo honoratus fuüit, mec tantum .a focietatibus litterarüs fuperius indicat.is'

in

X

ij numerum Sodalium cooptatus, fed & ad ampliffima munera diverfo tempore vo-

catus, Comitis Palatini dignitate MDCCLII. ornatus, atque ab ipfo divo Imperato-

re, FRANCISCO I. nummo aureo gratiofiffime donatus

A publicis vitze rationibus

pergimus ad privatas ac domefticas.

Quatuor iniit conjugia Nofter

quorum tria

priora nimis cito abrupit fatalis rerum feries:

primum, MDCCXLIL cum b..Dna

WILHELMINA, TABITHA, b. Dn. JOH. HARPPRECHTII, J. U. L. fupremi. 4g-

pellationum Tribunzlis, ut & Ordinum provincialium: [ecretioris Confeffus ffe //Joris, nec

non Confulu Tubingen/is, & TABITHIE MARGARET/E , natte FROMMANNLE,

unica Filia, magni olim ICti, FERDIN. CHRISTOPH. HARPPRECHTII, Nepte,

e qüa unicum fufcepit F ilium, qui Parenti in maguum decus ac folatium cefífit, quem

falvum letamur & Collegam veneramur, Virum lll.ac cel. jam graviffime afflitum ,

Dn. JOH. DANIELEM HOFFMANNVM; jurium D. €$ P. P. O. e cujus fauftiffi-

mo counnubio cum Dna, HENRICA, Viri lil. b. Dn. LVDOV. CHRISTOPH. VISCHE-

RI, Ser. Ducis Confiliarii intimi , & b. Daee, MARUE ELISABET/E, n. SCHWEI-

ZERLE, Filia, Néptem ac Nepotem vidit, illa fola , WILHELM. HENRICA , amoce-

niffima Virgine, fuperftite ; alterum MDCCXLIV. cum b. Dna, MARIA FRIDERI-

CA, b. D. BVRKHARDI DAV. MAVCHARTI,

Ser. Ducis Zrchiatri €9. WMedicinee

apud nor P. P. O. ampliffima fama confpicui, & Dn. ANNZE MARUE, n. ZELLERUE ,

Filia, cum prole, CHRISTOPH. DAVIDE, nimis mature extincta; tertium MDCCL.

cum b. Daa, MARIA FRIDERICA, b. Dni JOH. FRID. SALZMANNI, Ordinis egue«

firis immediati. Craichgovienfis Syndici, & Dnze; SVSANNJE MARUE, n. FABRICUE

Filia, pariter cum.progenie, EBERHARD. FRID. WILHELMINA , przematuris fatis

cedente ; quartum denique longe fortunatifhmum & magis durabile MDCCLIV. cum ve-

neranda Matrona Dna,; MARIA CHRISTIANA, ?. Dni THEOPH. CHRISTIANI LAN-

GIL, Nartingenfium Zirchigrammatei , & b.ELISABETJE MARUE, n. BILFINGERUE

Filia, . 5. Dn. 1on, Prur. noureit, Ser. Duci a Confiliis: Camere €9 vedituum Ducaliunms

Quaflorir Uracenfir, Vidua, nunc ex tot anüorum lztiffimo decurfu alterius Marit£

Big» filiorum illud foecundum

dulciffimi morte finito in fummum]lu&um conjeca

fuit

quorum. natu majorem.colimus füperftitem, F'irum Con/ulti/s. atque Exceli.

ln. CHRISTIANUM GODOFR. HOFFMANNUM,

Jurium D. €?. Prof. Publ. Extraord.,

e cujus exoptatis reruim fucceffibus optimi Patris betitia non potuit ad; majorem

adíceadere gradum, quam cum is anno fuperiori, ipfa'ejus natali die, in tori fo-

ciam fibi adícifceret. Dnam CHRISTIANAM FRIDERICAM , Con/ultifr. - DNE

jon. FRID, HOFFMANNI, /upremi Zppellationum. Tribunalis: Ordinumque grovincialiunz

fecretioris. Confeffae Aflzeforis, nec non . Cou/ulis Stuttgardzam, & Dn. JOHANN/E

CHRISTIANJE, n. BREGUE, Filiam le&ifimam, & menfe Martio hujus anni dul-

cilimum Nepotem, CHRISTIANUM FRID. DANIELEM, quem Deus fervet! in

amplexus Ávi decumbentis tradere poffet

O triftem vero, nec prorfus improvifum,

tam diu ex communibus omnium votis profperrime fluentium exitum, divino defi-

nitum confilio! Percipite hunc, cives lugentes! Verbis Exper. & Excell. DN. D.

DiEZII, in quorum vim plane confenfit ven. Collega nofter

cel. D. p&£GERUS, ad

levandum zegrotum optima quzque artis remedia pariter dili

ntiffime conquirens:

B. defun&lus vite [edentarie, fi quir unguam , adfliridus a longo tempore moleflio-

ribus pedum . oedematibus laboravit , multisque. catarrhalibus: deffuxionibus obn»xius fuit.

Inde ab anno €? dimidio tuffs graviffma ipfum quoque decubitum denegans. infeflavit,

atque fucæjïue hydropr tam afcites quam agafarca acce[fit, magis magisque ingrave/cens

variague ratione periculum minitans; effefum tamen efl, ut res ejus iterum. in melius

vergerent, aique ip[e priori eflate €9 autummo mon folum domi fed €9 extra eder nego-

I5 variis vacaret

Preterlapfa. hieme tuffs gravior denuo rediit, nulla ratione mitiganda,

vires fucce|five magis labefa&abantur, febricula lenta. jungebatur , incefJusque ob infirmita-

ten. [ingularem. ad. lumbor difficilir, quin impoffibilis fiebat

Subintrabant autem freguen-

tius febres inflammatorie, —.Noffrum . multum fatiganter, plerumgue. tamgn novo. materie

E

ferofce ? gedibur otdematofis effluxu felicius finit.

d lts

multumque

Zinte has irer. feptimanas talis infultus. inflammatorius inteflina petnt

"égotii faceffebat, fuperabatur tamen, ut. Nofler praterlapfo die Saturni confeffui inclyte

Facultatis fuis in adibur: congregate intereffet, attamen. eadem no&le pejus iterum. habuit

féquentique die magis febricitavit, atque poflridie materiam putridulam fanguinem corruptum

teflantem evomuit, vires evanuerunt , acceffitque die. Mercurii jam matutino temyore fopor

Jenfuumgue obnubilatio, unde non amplius rediit, placide. die XXXI ZAugufli hora ma-

£utiua tertia €9 dimidia obdormifcens.

Sic gravem omnino ja&uram fecimus Viri, inter maxima ornamentaà noftra me-

rito relati, cui fumma erat ingenii praeftantia ac facilitas, liquidiffimum eloquium,

multa le&io, ampliffima do&Grinze copia, incredibilis labor, acerrimum atque ad ex-

tremum virium perdurans quarumcunque officii partium preclare explendarum ftu-

dium. . Teftatur eam ingenii, do&rinz ac diligentize laudem ingens fcriptorum multi-

tudo, in defcriptione Academize Bc&iana ufque ad A. 1774. complete enumerato-

rüm, quibus ad omnes fere Jurisprudenti& partes illuftrandas, atque inprimis ad

amplificandos fcientiz jfuris publici germanici fines przeclariffimam contulit operam ;

confirmat difcipulorum , in ampliffimis etiam dignitatibus conftitutorum , grex nume-

rofiffimus; loquuntur communia Virorum eruditorum tam Patriz quam exterorum ju«

dicia. Quanta cum dexteritate ac folicitudine in reliquis officii partibus fuerit verfatus,

qui praeter commemorata munera ; ProreBoratum academicum fexies, Decanatum Fa

£ultatis undecies , fupremam Deyputaiuram bis adminiftravit, luculentifime demonftrat

ASereniffimi Ducis ac. Domini nofiri, CAROLL quem MDCCLXVII. ARe&orem AAcade-

mie hujur Maguificentif/jmum publice renuntiandi clementiffmam na&tus eft poteftatem,

fingularis atque evidentiffimis fignis comprobata gratia; teftatur univerfus Senatus

-Academicus & Jurisconfultorum Ordo, qui uterque fimul humanifinum & quavis

occafione oblata officiofiffimum Collegam & Amicum defiderat lugetque; cum do-

lore declarat Z2//efforum [upremi Zdppellationum Tribunalis , jam congregatorum, per-

állutre Concilium.

Qualem Suis per omnem vitam fe przebuerit

adeo cognitum per-

fpettumque effe arbitramur omnibus, ut qui eorum lacrymas ex tanti praefidii at-

que ornamenti jactura largiffime confpexerit fluentes, etiam juftiffime atque ex in-

timo animi affe&u has fluere; nemini in aliquam, dubitationem venire pofüit. Qui-

bus armis denique adverfus mortis, non imminentis tantum fed & e longinquo ad-

venientis, naturalem metum fefe inftruxerit, non poteft non homini chriftiano jucun-

da.& falutaris effe recordatio, & lztiffimus teftis eft, qui pia exhortatione & confola-

tione fzepius preefto fuit Noftro, Magnif. Academisze noftrze Cancellarius

D. SARTO-

RIUS

Plena jam ab initio morbi in optima Dei voluntate requies, magua dolorum

patientia, facilis rerum terreítrium oblivio

hilaris ex hoc diverforio difceffus, me-

lioris vitxe & perennis habitationis fpes, do&rinze chriftiamze principiis & divini ver»

bi promiffionibus innixa, coronarunt Viri beati finem, qui omnibus notus noluit fibi

ipfi /mori ignotus. Ex hoc potiffimum fonte folatium derivandum eft illuftri F. arpi-

li lugenti, quod ut Deus Opt. Max. in mceftifima Vidua, de Noftro valente non

minus quam zgrotante tam eximie merita, in venerando Collega Noftro & Optimo

ejus Fratre, in dilectiffima Viri beati Sorore, Daa FROMMANNIA ,'quam ipfam graviori

corporis moleftia denuo affe&am fuiffe maximopere dolemus, reliquisque omnibus

confanguimeis & affinibus efficaciffimum effe jubeat

gentemque hanc univerfam

dudum florentiffimam luculentiffimis benevolentiz fuz fignis ad íeram ufque pofte-

ritatem exornare velit, integerrime precamur

Veftrum jam erit, Cives! pompze funebri

hodie hora fecunda pomeridiaua ex

zedibus b. defun&i deducendse frequenter modefteque intereffe, atque ulteriori exhor-

tatione eo magis nos fuperfedere poffe, perfuafifimi fumus, quo dignior eít meri-

torum tam preftantis Viri memoria, quo major fplendidiffimz Familize lugenti de-

betur reverentia; & quo pretiofior effe debet occafio, ex füneribus Virorum prze-

clare meritorum animum perennis vitze defiderio flagrantem pafcendi fru&übus in

extremo vitz noítrze termino cum efficacia profuturis

P. P. S. S. R. a. d. ll. Sep. MDCCLXXX

TPVBIN G

TYPIS

FVESIANIS,

PRORECT Q 24

Z

ACADEMI^-—^

Y

EBERHARDINA - CARC -

L.

$.

--

l-

i per longam annorum feriem maxima cum voluptati

Qu

falvus latusque rebus noftris interfuit, easque mi*

o

abhinc & dimidio labare viribus metumque nobis excitare ci

de, ac tandem fpe vitze omni przeclufa cum fummo omniun.-

o

nunc eheu! mortis, quicquid e terra natum eft, zequa lege

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

ma ad publicos luc(tus vocat

Cives! neque apud Suos -

noftram , fed Patriam & rem publicam litterariam univerfam

p

derium relinquit Vir magnze do&rine ac fams, Prrillufiris &—

DOFREDVS DANIEL HOFFMANN, u-

n

Srreniffimo: Duci no/lro a Confliis intimis , Sacri Ce.arei Pal

lici €9 feudalis Profeffor publicus ordinarius ,

atque lll. ICtor &

ä

e

t. Decamus , fupremi ppellationum — Tribunalis: Würtenberg

voto , Collegii Illufiris Zdffzffor grimariu:, Stipendiorum Martin

:

E

EE

rumque 44dminiftrator, /Academie Ducalis . IWürtenbergice artiu

FH

J:

I

g

ä

EO

rariarum. Exfordine, Monachienfs, Dutsburgenfit , Lipfenfis, 4

i

ïlï

ä

temporis anguília non permittat, ut tarti Viri, fingulari eloj

14

tiones, in quibus defcribendis jam alii funt verfati, qui ICtorj .

ä

rum nobis dederunt vitas, plenius perfequamur, atque omne

te patentium vim eXplicemus , more confueto redigenda funt .

bus vitz Viri defideratiffimi ortum, progreffum ac finem infig

videntia.

In hanc lucem editus eft in hacVrbe d. XIX. Ma*?

tre, Jiro quondàm Exyer. atque. Excell. Dn. DANIELE HO

apud mos D. E$ P. P. O. celeberrimo , praeftantiffimi Theologi —

HOFFMANNI, Filio; matre, £. Dna, REGINA DOROTHEZ

j

b. D. E? Medicine Profzforis Ordinarii, ELUE CAMERAR-

omnino luculentius defcribendis Viri beati natalibus, quo maj

10

fcebat virtutibus, & de gentis Zoffmanu:

jendore ac merit-

conítat; iisque etiam , qui paulo pleniorem hujus rei notitlé

Programma Profefforium d. d. XVIII. Jan. MDCCXLIT. partm—

ginum Haidiane , quve Zugufe Vindel. 1757. prodiit, Semicentà

re, id commemorantes unicum , primum Familize hujus in WE

CM

Noftri Proavum , fuiffe Dn. GEORGIVM H

Ur

FMANNVM, teni

HARDI IlI. a Confiliis expeditionum & lll. Confiftorii Ducalis-

Parentem, pariter GEORGIVM, Zir/chóerga Silefrum

tuena?

vitam devoviffe

Felicioris ingenii igniculis, mature clicitis,

ca, cui b. FERBERvS Re&or przefuit, accedente privata quoru|

ter quos b. Canc. D. REvssIvs, tunc temporis Magifter: repeten -

theologico, m

mathematum prima elementa inftillans, filentio han*

dus, & ipfius Patris atque inprimis Avi materni auxilio ,.2 |

ä

ta, que videbantur fufficere, ut Nofter jam MDCCXXXII. nu!

éorum. adícribi ,

& Philofophorum Scholas frequentare poffet.

füium BILFINGERVM, in Patriam vix revocatum

CREILINGIVM

CHELIVM, CANZIVM, HALLWacHsIvM , Virgs beatos, & pia p|

digniffimos. Inde ad Jurisconfultorum fefe contulit fubfellia ,

MOi

tum, b. D. ecHRISTOPH. FR1D. HARPPRECHTII ,

HILLERI ;

€HII, SCHOEPFTFII, leCiones, quibus 5. Canc. D. PrArFII fup

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

c-