LXV6a_fol_104

PRORECTOR

ACADEMI/E

EBERHARDIN/E CAROLIN/E

—

7N

—

T

7N

N

)

[

n

h

d Si ea effet confiliorum divinorum. in definiendis hominu;n"«'

z

fatis, atque inprïmis ultimo , perpetua normä, ut vota-

)

s

mortalium ,

quæ ultra communem natura ordinem ac.,.

modum fibi

fuisque folent facere, veluti pro longa fe-

nedute & gratorum vite eventuum non interrupta ferie, redderen-

tur irrita, fane nulla nobis conquerendi cauffa effet de conditionis

noftree miferia & divini rägïminis aliqua. duritie, fed digni pptius

conquerentes ipfi, qui admoneantuf de votorum fuorum luxurie,

eorumque vanitate ad fe ipfos redire difcant, atque in bonorum

mediocrium re&a perfruitione grato in Deum animo penitus ad-

guiefcere.

Eft vero interdum votorum humanorum ratio juftiffima

& moderatiffima, veluti cum Viri bene meriti ac deamati, qui flo-

rentifmze sctatis vix vidit initia, longiorem vitam exorant & natu-

raliter .et:iam expe&ant conjux, liberi, confanguinei & propinqui,

amici, civitas, quse irrita facta in animo etiam optimi cujusque &

divinorum cenfiliorum reverentiffimi faeile audaciores querelas, certe

profundiora fufpiria excitare poteft fuper lege quadam feveriore, cui

rerum jure nobis exoptatiffimarum fata fubjicere voluit fupremus re-

rum mundanarum omnium arbiter ac dominus.

Neque lia eft via,

qua ex hac node, qua premimur, caliginofa elu&tari feliciter atque

aliqua & cogitationum luce & fenfus requie poffimus exhilarari, prae-

ter contemplationem infinitze Dei perfecionis in futuris vitee perio-

dis clarius pleniusque manifeftanda , quse probabilis eít rationi hu-

manze, & fanétioris doGrine, quam profitemur, divinis te&imoniis

luculentius. declarata & confirmata.

Atque ex ejusmodi triftium

eventuum genere, qui occulto Dei confilio vota. noftra expectatio-

nemque juftiffimam fefellerunt , is eft, quem publice ex hac tabula

vobis denuntiamus, Cives! luctuofiffinus ex hac vita difceffus Viri

optimi, Suis bonisque omnibus, Academize & rei litterarize: nimis

pre-

prfematura morte per hos d1es erepti , con/'ultz[ mi atque excellentiffumi

CHRISTIANI GODOFREDI HOFFMANNI,

Philofophie €9. dfurium. D. horumque .Profefforis in. hac. Academia. u-

blici extraordinari ,- fupremi -adpellatiomum. tribunalis. Hürtenbergici. Ad-

feloris ,. Societatis teutonicm .Erlangenfis fodalis, eujus vitze rationes fo-

lito. more .breviter. exhibebimus defcriptas

Natus. eít in hac urbe

die Xll. Aug. A. MDCCLVI. Patre, b. m. Fo perilluftri ac - cele-

berrimo ,

GODOFREDO.-. DANIELE HOFFMANNO

fereniffmo .Duci moffro quondam a — Conflüs intimis .S. Caf. Palatii

Comite , yuris publici €9 feudalis Profeffore publ. ordinario, fupremi Ad-

gellatiomum . tribunalis Adfeffore cum. primo voto, ut E9 Collegii illuftris

Adfeffore. primario , id. matre, b MARIA CHRISTIANA

b. THEOPHILI CHRISTIANI LANGII

civitatis €9 prafetiura

JVürtingenfis. quondam. Zrchigrammatei Filia.

Nolumus hic altlus re-

petere natales ab Avis HOFFMANNIS & CAMERARIIS, quorum

memoria apud nos nunquam erit mtermontura

Piima htterarum

elementa baufit in Schola hac anatolica, b. Rectoris, M. CunrisT-

MANNI, prevceptorumque b. Buscurr & Kixsm inftitutione publica

wufus, cui aeceffit privaaà M. HrRsrü & M. repetentis PLANKir,

Confobrini, munc^im Academm Carolina. .Smfigwdzmza Pafof fforis. €3

Ecclefinfhe: digiffani.

In civitatem academicam deinceps rec eptus phl-—

loiophlæ ftudio dedit fe totüm, tradentibus Logicam & Metaphyü-

Ccam exc.'PrLovcovETo, Hiftorias fumme ven, UnLANDIOo, difcipli-

nas moralés b. SCHOTTIO , mathematlcas b, Kigsio , litterarum ele-

gantiorumipreecepta. BoEX10, eoqué eventu, ut fcripta & przefide

Unrawpro defenfa differtatione hifzorico diplomatica, de Ufu particu-

lg Zmen: in diplomatibus, praeviisque & Thefium defenfionibus & exa-

minibus confuetis dignus judicaretur fummis in phllofophla honorlbus,

d. XXV.'Sept. A. MDCCLXXIII.

€i collatis.

Quibus profidiis

inftructus adiit ]ureconfultorum Scholas, Virorumque illuftrium ,. b.

Patris, b CANZII, b. TariNGERI, KArprir, Jo. Dax. HOFFMANN];,

fratris un101, in graviffino luc&u nunce conttituti, HorAckEni, b

Bnrvenr, prelectiones univerfum jnrisprudentia ambitum comple-

é&entes fedulus & repetitis fubinde vicibus audivit.

Specimen itudlo-

rum fuüorum juris civilis editurus chITertatlonem Patris, de minore ci-

tra lefionis probationem im. integrum reflituendo ; præüdem agente lau-

dato Fratre, d. XIX. Sep. MDCCLXXVI. egregie defendit, pau-

ciffimisque diebus interje&tis & difputavit pro licenta fummos in jure

honores capeffendi, de prifco Senatu. Supplicationum ,

& cooptatus eft

in numerum Advocatorum a fupremo, quod hie floret, adpellatio-

num

P

a« ,

num mbunah, inftruxitque fine mora iter litterarium , via a Patre fic

praeferipta, ut BnveHSALTAM, HrarpELBERGAM, DARMSTADIVM,

FnANkorvRTVM, WEZzLARIAM, GrkessaM, MamnmvRavM, CASSEL-

LAS, GórriNGAM, GorHAM, ÉRFORDIAM, ]ENAM, MERSEBVRGVM,

Liestam, Haraw, DrssAviAM, MAGDEBVRGVM, PorspAMIVM,

BrnRoriNvMm, VrreuBERGAM, DnEspAM, PRAGAM, VINDOBONAM,

PnressvRGvM, EpnruBvnavM, MowacuivM, RAmrisBoNAM, NoniN-

BERGAM, EnLANGAM, ONorpvM, ELLwANGAM, inviferet, & fequenti

anno reditum maturaret in Patriam , Sacris academisehujus ]ubxlæls intera

turus, Ex eo itinere & fru&us retulit ampliffimos, & incluti Jureconfulto-

AU

rum Collegu laudém pubhcam in Programmate A ctis ]ubllæls inferto; euth

ubique vifu notatuque digna vidiffe & obfervaífe; nec celebrem ullürh

preteriffe Virum eruditum, quem non adierit, quem non audiverie

a quo non profecerit, nec humanilfime fuerit exceptus. . - Mox fecutám

eft laborum praemium, miitra doctoralis d. XIV. O&. MDCCLXXVII

impofita in a&u jubileeo, praefente fereniffimo Duce ac'Domino nóftro

clementiffi(mo, CAROLO. . Et lzetior etiam fucceffit eventuum feries,

atque omni ex parte beata conditio, nifi optimi Patris tenerrimzeque

Matris paucorum annorum intervallo feciffet ja&uram. Sequenti enim

anno Jurium Profeffor publieus extraeréinarius clementiffime fuit con-

ftitutus, quod munus ex legibus academicis aufpicatus eft differtatione,

primas lineas juris publici. germanici , de Cancellaria: imperiali auliea , fi-

ftente; a. MDCCLXXIX. fortunatiffimum iniit connubium cum CHRI-

STIANA FRIDERICA, nunc moefüiffima Vidua; Viri quondam .con«

fultiffimi, fuperiori anno Viennee maximo cum fuorum luctu vivis ere-

—

pii;, JOHANNIS FRIDERICI. HOFEMANNI, fupremi appellationum

tribunalis. I'ürtenbergici Ordinumque provincialium Ad[efforis, Filia; vi-

dit ex eo lzetiffimam progeniem, CunisrrANvM FnipERICVM DawmiE-

MDCCLXXX.

FRripERI-

LEM,

LvisAM FRiDERICAM, / MDCCLXXXI.

CAM, MDCCLxxxIL hocque ipfo anno fumma clementia ducali adícri-

ptus fuit illuftri. collegio. Adfefforum fupremi appellationum tribunalis

Würtenbergici.

Utroque munere non modo maxima cum laude dea

funétus eft, fed & horarum fubfecivarum fructum dedit egregium, 7b-

handlung über die am dem herzogl. lWirtemberg. - Hofsgericht . eingoführte

Aypellations - Summe, Taperiori anno Tub. $. publici juris fa&um. — Sic

longam inchoabamus fpem de Viro hoc erudito, ingenuo, humano,

benefico; at, eheu, quam brevis vitae fumma! Percipite, Cives, fata-

lem exitum verbis exc. atque exp. D. Drgzir, exquifitiffima vitze opti-

mi amici fervandee remedia fruftra tentantis:

IVo-

-«

AVofler Amicus . defmfzfïus quinque jam ablünc dnm's arthritide vaga

laborans, hujusque infultibus , utut. levioribus, tamen crebrioribus , per 10-

tam. fere. dapfam. hiemem. vexatus , in fine menfis Aprilis. febre catarrhali

biliofa gravioribus. flatim fimptomatibus . comitata. afligebatur ,. qua vix

fuperata. poft quatuor. hebdomades idem morbus mon mimus periculofus redi-

bat. Hoc hofle iterum. fat. feliciter depulfo: vires. admodum. debilitatas. de-

funfius ammuente. vernali tempeflate verfus medium hujus menfis fenfim. [enfim-

que ita rur[us collegit., at frequentiores excurfus extra urbem. quoque fa-

cere potuerit. — Aft mihilominus, grohdolor , anguis in herba. latuit ; pie def.

fapius .catarrhalibus tongeflionibus afflilus .-muperrima die P'eneris mova fe-

bricula quadam cum. tu[fi moleftiori jun&a. ita correptus. fuit , ut re[pira-

io flatim. dificilior. rtdderetur , qua fumptomata a. Fefto Pentecoflali in

dies adeo. adaugezbantur, ut. jam. die Mercurüi afiima -convulfiwum aullo ano-

do depullendum. fofe- mamifeftaret , €9 praentiffmam fuffocationem minaretur,

qua tandem hora vefpertima. . Tijva 69 dimidia. .die 177 hujus meüfis [e-

cuta. extinclus eff.

Tngreffus eft Vir optimus nobisque defideratiffimus wltimam hane

vitee feenam animo bene comipofito, divinze religionis noftrze fenfu in-

time perfufus, eaque in re inprimis adjutus a fumnre ven. D. Hraxr-

MAIERO, ut nulla raf:ione fit dubitanduum, quin eam nune confecutus

fuerit fortem , quæ 'Nlohgæ in his terris fpei delicias compenfare poffit

abundantiffime.

Felicioris hujus commutationis cogitatio temperare

quidem poteft lu&utu confanguineorum atque amicorum, at non fic co-

hibere & quafi transformare snimos, quin triftitias in lacrymas refolutze

ac defiderii e facta gravi jactura fenfus diu relinquat profundiora vefti-

gia.

Deum igitar Opt. Max. toto animo precamur, ut juftifime lu-

gentü Viduse cum. tenerrima fobole nimis mature optimo patre orbata,

ut Fratri ünico dile&iffimo, venerando Collegze noftro, ut reliquis con-

fanguineis & propinquis divini fui auxilii ac folatiüi virtute prefto effe,

ätque illuftri genti Hoffmannize univerfe, tot meritis in Patr'"iam, Ec-

clefiam, rém litterariam confpicuss, fummse bonitatis ac muniücentiæ

Afuæ ïignauexhibere velit& cumulatiffime & diutiffime!

",

V ef&um erit, Cives, funeri hora hac pomeridiana lII efferendo

frequenter ac pie intereffe, eoque non modo beate defun&i manes ho-

norare & illuftri Domui lugenti veftrum teftari cultum , fed & prz-

fenti.fümo exemplo moniti jucundo floris zetatis veltrae fenfui feriam ad-

jungere cogitationem , florem hunc effe caducum.

P. P. Tubinge. S, S. R. a. d. VII. Jun. MDCCLXXXIV. -

PRORECTOR

I an

ACADEMIJE

EBERHARDIN/E CAROI,

Euroskala Offset

1

*

Xm

Y

f

x

19

Si ea effet eonfiliorum divinorum in definier

VierFarbSelector Standard *

d

iatis, atque inprimis ultimo, perpetua noi

'j

18

As

;

)

mortalium , quze ultra communem naturx^

modum fibi fmsque folent facere, veluti

17

neCctute & gratorum vitee eventuum non interrupta fer

tur irrita, fane nulla nobis conquerendi cauffa effet «

g

16

nottr

miferia & divini regiminis aliqua duritie, fed

15

conquerentes ipfi, qui admoneantur de votorum fuo|.

I.Iä:

eorumque vanitate ad íe ipfos redire difcant, atque-

14

mediocrium recta perfruitione grato in Deum animo|

ä

Eít vero interdum votorum humanorum r

qmefcere.

13

& moderatiffima,

luti eum Viri bene meriti ac dean.

rentlf'imw £ctatis

vix vidit initia, longiorem vitam exo*

12

rahter etiam expe&ant conjux, liberi, confanguinei

am ci, civitas, quse irrita facta in animo etiam optim

11

dlvmorum confiliorum reverentiffimi facile audaciores qu-

Profundlora fufpiria excitare poteft fuper lege quadam

10

rerum jure nobis exoptatiffümarum fata fubjicere voluit

rum mundanarum omnium arbiter ac. dominus.

Nequt-

qua ex hac no&e, qua premimur, caliginofa eluctari 1

iqua & cogitationum luce & fenfus requie polffimus exl .

ter contemplationem infinite Dei perfe&ionis in futuri-

dis clarius pleniusque manifeftandae, quze probabilis e|

manz, & fanctioris do&rlnæ, quam profitemur ,. divin:

luculentius. declarata & confirmata.

Atque ex ejusi-

eventuum genere, qui occulto Dei confilio vota. noftri

ä

nemque juftiffmam fefellerunt , is eft, quem publice &

vobis denuntiamus, Cives! luctuofiffimus ex hac vita |^

optimi, Suis bonisque omnibus, Academie & rei lit

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

"E

B-