LXV6a_fol_100
author: Karl Christian Erdmann, Württemberg-Oels, Herzog

^

fyy d

—

/

— CAROLUS CHRISTIANUS-

ERDMANNUS

WURT

EMB. AC TECC. VT ET OELSAE

*

AC BERNST ADII DUX ,

COMES MONTIS PELICARDI, DYNASTA HEIDENHEMII,

STERNBERGAE AC MEDSIBORI, rcl.

RHARDINAE HUIUS

EBE

.ECIOR

us 33

HENMDDSCULRUNUASRUUDES

—

E Abent fere

, quod ab antiquioris Ecclefia

e Chriftianae fibi mctuaht

z

cenfura , qui anniuerfariis , quas

?

1

er dies hofce pro reco

lenda re-

z

N

uerenter optumi Seruatoris o

ri, noftra causfa & nati & facro

"

—

circumcifionis ritu initiati, memor!

a dedicauimus & , pro eo ac

f

mus,

feftiuitatum follemnibus mifcere adgre--

w u Iu

c

N

b

par eft, pie adparaui

L d

—

3

z

2

Ed

...-

ä

diuntur lugubria.

Quibus nimirum à coclefti genio ingentem ,

eamque diuino ex con

filio ad omnes in vniuerfum populos per-

tinentem, nunciatam nouerat laetitiam, €

05 fan&tis adfluere gaudiis, ac, ferena-

tis mentibus & frontibus, laetisfime triump

hare , nihilque , quod triftitiam pro-

, grauiter VO

luit, vel ipfis, quae magno alias opere

dat , prae fe ferre quidquam

s, quum Chrifti celebraretur natalis, ieiuniis.

uo

commendauit , exulare iusfi

nomine maleferiatis homini

bus iítis, à Prifcilliano quodam familiae nomen na-

&is, LEONEM, , in epiftola a

d Turibium exarata, exprobrasfe legimus , quo

t-

patalem Chrifi non vere bonorent , fed bonarare fe

Jfimulent , ieiunantes eodem die.

que , licet male audiant piis i

(tius Ecclefiae doCtoribus Ka/ezdae Iapuariae , paga-

no more celebratae,

dcj qui

bus ALIRELIUS PRUDENTXLIS L.I €. Symmach.

$. 2355. qu. canit :

lano ktiam celebri de menft Zi)atur

ueterato

Aufpiciis epulisque facriss quas in

Heu miferi , fub honore agitant, C gaudia dicunt

Fefla Kalendarum. — Sic obferuatio creuit

Ex atauis quondam male coepta: deinde féquutis

dyadita temporibus , ferisque nepotibus autíay -

Traxerunt longam corda incon[ulta catenam ,

Mosque tenebrofus vitio[a im fecula fluxit 5

uamquam & CHR

YSOSTOMO , &oril. xxlll. f. 2

64. edit. Francof. A. lögs;

vehementer vapulent , qui

putant , ff nouiluntum menfis buius cum voluptate.

C laetie

ABnUum

fíc transatfuros ; nemo tamen non videt , eos notare

2ia degant , veliquum ft

itionem

rgraecantium libi-

tantum fuperft

paganam, foedas comisfantium ac pc

m numen ventre colunt , mali malorum

dines , qui , dicente

NAZIANZENO, diuinu

Orat. xxxvl. in 7Peopban. f. 614. fq.

daemonum & fi&lores, ?. facerdotes

e cultores.

Decantatisfimus c

erte Conffitutionum , quas

vocant, Apoflolicarum Autfor , res peccati,

ait;erit,'

i quemli

bet diem feflum triflitia fun

eflauerit : tunc euim laetari oportet ; non

V

.C.20. Quemadmodum vero

cata-

Ingere. L.

de fan&io;c mentium , Deo di

runmà

-

/

É

tum & coeleftia vnice exofculatarum , laetitia illi gaudiorum buccinatores lo«

quuntur : itaexemplis quoque ipfi docuerunt , víu faepenumero vehire, vt ve

€os dies feftos, qui omni abundare laetitia debuerant , lacrumis , lamentisque,

confumere cogantur Chriftiani.

Quorum fcilicet ea , dum homines funt, e

conditio, vt, quum de coelo gaudent maxume fereno , grauibus fübito tempe-

ftatibus concutiantur, procellisqué mifceantur turbidisfimis.

Vbi cauendum

quidem eft, ne, dum ob cafüum acerbitatem lacrumarum imbribus diffluunt o-

culi , fanctiorum gaudiorum , quoad .eius fieri poteft, mens intercapedinem

atiatur vllam.

Specimina magnae huius artis & vzczze, quod vix vnum lapidem

ab hac vrbe abeft, »wo»afferio Bebenhu[ano, & celebri egregieque , vt de omni, ita de bu-

jus praecipue Ducatus , [acra efe litteraria te zmeritae Genti Hochfletterianae füperiore heb-

domade triftisfimum imperauit fatum : dum z przzcipio fefliuitatum moflrarum na-

talitiarum praeftanti e

]

ntiorum Mufarum fedi Praefzlem

uum , Firam Dignismum,

Doclisimumque , DN.

ä—a]

RISTIANUM HOCHSTETTERUM , 75eologum exi-

mium , eumdemque Serenisffmi Ducis Wurtembergiae Confiliarium , Statuum buius Ducatus

Prouincialium wAd[esforem , ferali i&u ita derepente proftrauit, vt gzarto poff die fue-

ritfunus. Coelefti profecto robore induantur, oportet, fi quidem mentibus non

cadant, turbenturque maiorem in modum , quos ornauit, quos rexit , beneficiis

Sed

auxit 7ir Opzumu: , eiusque iám fauciat obitus, multisque laedit nominibus.

pertinere ad 24zc quoque /fcbolaz , quae Hechfferteriazo nomini dudum debere plu-

rimum coepit atque cum Zebezbw(ano Monaflerío, cuius Alumni zoffrae adfcripti ciui-

1ti f&nt , non vno vinculo coniunCla eft, füneftus merito iudicatur cafus.

Ius-

fimus igitur, quod & merita & fama 7. 7ri per fe poftulare poterant,tabula hac

tum in luctus focietatem »ef/res quoque prouocare ciues, tum & Ventrandi Abbatis

vitam enarrare, omnibus elogiorum decoribus dignisfimam. —Quum vero plu-

res in paginas fcribendo heic excurzere non liceat , explorateque conítet, fore,

vt non vnus práeco ex Collegis & Clientibus 7 iri, eius Virtutes, pietatem in

Deum, Deique oracula, hominesque , infignem , in fundendis ad Deum preci-

bus vir , pro feruanda intemerate ac propaganda puriore doctritia curam & ar-

dorem , eruditionem amplam pariter ac folidam , rerum vfum & prudentiam,

humanitatem, fidem , integritatem, liberalitatem , in laetis moderationem, in ad-

uerfis imperterriti animi magnitudinem & conftantiam , reliquaque, quibus per

omnem vitám;senituit , profuitque multis, ac placuit omnibus, ornamenta ex in-

ftituto exponat: heic fumma tantum rerum , ad zarales , »suzera & familiam cum-

rimis fpectantium , capita , (cribendae pofthac ampliori Z. 77ri vitae primas da-

turalineas, comprehenfe admodum repetentur.

Natus vero eft 2. Praef/, Patre

Viro vere Theologo , immo incomparabili confummati , qui dari terris potefl , Theologi , pii ae-

que ac eruditi , exemplo, B. JO. ANDRÉA HOCHSTETTERO,, s. 72cel. Decfore,

elimque in bac Academia Profesfore, ac Paffore Tubingenfi , poffea Cansiliario Wurtembergico,

Ordinum Prouincialium Semtore ac Bebenbufani Delubri Abbate ; matre vfus, mazronanobili

at pía, ANNACATHARINA, Z. 1v. Georgii Lindenii , Alumnirum Bebenhu[anorum

Praeceptoris ac- defignati ad docendas Orientis linguasim Eberbardina noffra Profesforis , filia,

quae Ipfum eeb//zgae, quo in oppido tum Pafferis ac in eius dioecefi Superintendentis

munere defungebatur maritus, A. fuperioris féculi , feptuagefemo fécundo, xM. Kal.

Nou. feliciter eftenixa. Pientisfimorum iftorum Parentum cura & opera folle-

mni facramento Deifamiliae continuo adfcriptusatque ab ineunte aetate iisimbu-

tus religionis ac eruditionis praeceptis eft , quibus, aliorum quoque deinceps

accedente induftria ac Deo inprimis augente, eum fese praeftare potuit virum,

qui ornamento Suis, Ecclefiae & Patriae magno esfet vfui, "irocinia in lit-

terarum ítudiis pofuit in 47aze/i«4, quam vocamus , fcbola gostra; poftea in Ma-

lifontano Monafferio , cui interea Praef«| datus fuerat amaatisfmus Parems, hoc

ipfo,iuxta cum Alumnis praeftantioribus, eosque inter J. Newj», huius olim

Íícholae Profesfore profunde docto, primum intra priuatos . parietes felicem

indolem curate polientibus, dum Alumnorum ipfe clementer adícriberetur col-

legios in quo Z. Chzzffepborum Zellerum , i Hifforicis , Oratoría, Mathefi & Orientalibus

linguis , B. 10. Ludouicum Mezium autem inn Graecis aC ratzocinandi arte, fidcles expertus

e(t Praeceptores.

Eximiis ea auxit. accesfionibus ,. parerais iterum aufpiciis ,

Beben.

Beleuhufam promotus, quorfum À. ixxxiix, Masulbyonn4, cui monaftetio Cum

praefule füo vltima quaeque hoftium tum minabatür füror, & ipfe B. Parets,

Serepisfmi Dutatus Adminiftrátoris , DN. FRIDERICI CAROLLI, grátia, fuit

translatus.

Fruétum locatae ha&enus induftriae inprimis fenfit amplisfimumt;

€x quo in £lerbardiza bàc, Cui À. xxclx. nomen dedit, Humanitati omni, Phi-

lotophiae ac Theologiae, penitus imbibendis, operatuseft, Licetenim paullo

poft, quam hac in Ácademia adpulisfet, ftrenue decurrentem grauis morbiis,

quet duris Nowitiatus Oofficiis tribuit, fiftere paullisper gradum coegetit; recu-

peratis tamen viribus tanta alacritate in emetiendo defcripto ftadio perrexit, vt

nec tantillum ex mora illa perfentifceret intertrimenti, nec vlla in re commili-

tonum cuiquam aeftumaretur fecundus.

Nümquam enim oraroriazm conícen-

dit catbedraim , confcendit autem faepius, quin adplaudente difcesferit concione,

quod eo praefertim tempore abunde intellexit, quo in follemni panegyri, quam

D. Haeberligus publicis conciuit litteris, Cha/2aica lingua verba fecit.

ecin Philo-

Jepbonum "mbone, vbi grauisfimis ex omrni Philofophia argumentis vel tuendis ;

vel impugnandis frequenter vacauit, vmquam ftetit, quin victoriam, laudemue,

feportaret, QCuius rei teftes habuit luculentos Phbfopbici Ordizis Profesfores ommes,

qui in felecto /asreae fécuudae ; quam dicunt , Cazdidatorum grege,nontantumi terto

kum /«ehonorarunt; fedin Programrmate etiam publico totidem fasfi verbisfünt:

De tribus primis id ad[eueramus, eorum eruditionem lotationem uobis difficilem fecisfe: quilibet

égimeorum iure primus esfe poterat. Hinc [orá ind/fferens && innücua deciuftonem non hanoris, aut

anéritorum, [ed ordinis, dedit.. n fanctiore difci

linà eo celétius omnia, quàe mo-

j

[*

mentum trahunt, & adripuit & expedire faci

potuit, quo praeftantiores adire

ipfi contigit Praeceptores. Ex doCtisfimorum quippe eiustemporis Profesforum;

. A. Adami Osiandri , Michaelis Mülleri , 1. VWolffaangi laégeri , Michaelis Feert[chii , Hae-

berlini, fratrisque, B. Agdr, Adami Hochflerteri , mftitutione capita religionis probare,

tueri, atque aliis perfüadere recte,folideque , facri item codicisoracula dextre ex-

planare, in fuccum fanguinemque conuertere ita addidicit, vt, probatis Z/w/irs

Segatui Ecclefiaftico A^ Xciv. profectibus Theologicis , aC egregío , fuoque marte ela«

borato , atque inteY. extevos etiam typis ex[cripto , contta B. Bekeri. Mundum Fa[cindtum

Schediafmate , matureinclaruerit , au&usque A. xcvIT, A4g/ffri. Repetentis in Seminae

rio noftro Theologico tnünete , exeunte decimo féptima leculo , acuta febre decumbenti-

bus Stuttgardianae Ecclefiae Diaconis , B. Klesmio, B. Pfaffio & B. Hafelmaiero ; vi-

ces eorum , imrno zzeuzte b , quod viutmus , fecula, A. nimirum cisbo cc. in Herrea-

bergenfi Ecclefía ordinarii Diaconi ptouincia lpfi demandata fuerit. / Pignerauit autem

eius ita operam tantum Ecclefia ; ad ampliores non multo poft víus fibi Eum

yindicatura. Poftquam enim 4wsizquenmium. Herrenberzae contumfisfet docendo,

fidelis ac dexterrimi animarum pafítoris numeros omnes indefesfus explesfet ; ac

quouis pretio maius collocatae operae pretium, efflorefcentem in eo coetu, eiu-

rata peccatorum impuritate, in pietatis ftudio plurimorum ardorem : d»1»ccV.

Collegti Alumnorum Bebenhu[ani Praeceptor atque Eccleffae eadem in monafferto Paffor eft fa-

Gus. A. cix I»ccxx.. menfe zuzio , fatiscenti metitisfimo , eidemque eogeffmum quar-

um aetatis annum iam tum agenti, Parenti humeros in ferundo grauisfimorumi

unerum onere fociare, atque, vezerazdo fege, Menfe Nouembri, eiusdem anni, coe-

j

tibus adfcripto, cez/ilarii VWurtembergici , ac Bebenbufani Abbatis partes fólus obire

lol at

eft iusfus ; A. cloIoccxxvn inter ordizes. buius Ducatus Prouinciales , aC A. cl» [5 ccxxx:£

Collegio borum fecretiori , Setenisfimo Duce clementet fuffragante, cooptatus. In

munerum horutn ftadiis.ita lpfüm fernper fuisfe verfatum, yt in eo pofüerit o-

mnia, vt Deo placeret , fuoque Principi fidem , omnibus vero amoremi , offi-

€ia & candorem probaret , tot habetteftes , quot habuit Collegas , atiditores &&

ifcipulos ,in quorum numero non vnus ex ipfis quoque huius Scholae Profes-

[

Oribus eft. Plura hi de Z. 7zre

raedicabunt, quam haec capit fabella, ea fci-

heologi laudibus funt , ad vnum omnia.

ers

licet, quae in veri genuiriique

cipiet illorum inter triumphantes coelitum choros iam tum- diuinior Viri fpiri-

tus exquifitisfima quaeque redhoftimenta ; fed redundabit fru&tus eorum ad £iws

quoque /uperflites carttates , quarum legi heic somi;4; par omnino eft. — Ceziuges

nempe Ipfi fuerunt duae , & virtutum & natalium fplendore praecipuis fequieris fexus

tce-

decoribus admumerandae. Prior

,quam A.cbI» ecvI Kal.Aug.diuino nutu domum duxit,

DN. BRIGITTA ROSINA, B. DN. Martizi Hilleri , redituum Eccleffafticorum Blaui-

fontanorum c Bebenbu[anorum. Quaeffori per multos annos. induflrii ac. [upremi. Dicafferii

Adfesforis extraordinarit,ex Anga Ottilia Kboenlinia fuit filia, rarisfmae fídet exemplum, ma-

ter feptem liberorum , ex quibus füuperant l. DN. 4424 Rofiga , Viro Pl. Rez. ac Dactis-

Jimo , DN. Io. Falentimo. Harpprechto , Dioecefis Bebenhufanae. Superadtendenti ac. Paffori

Luflnauienfi visilantisfmo , felici iunCta federes ex qua 1. Godofredum , Chriflisuum Fa-

lentinum, lo. Andream , Vo. Heuricum, Auguflinum Chriffopborum, egregie florentes se-

potes reliquit Noffer. IL.DN. Cbriffiza Brigitta, quae in Viri Pl. Reu. ac Docfisftmst, DN.

M.Io.cedofred: Hoffmanni, Archidiaconi Stutgardiani, manus conuenit,ex qua Cv»:ffianus

Godofredus, & lobanua Friderica, B. Auifuneri conclamant. IILDN. A. ;v 424rea5, Semi-

narii noffri Theologici Repetens. V.DN. chriflianus, LV.Ltusyidemque [upremi inter Nos pro-

wocationum tribunalis Aduscatus , qui cum fratre natu maiori, litterarii itineris causfa,

inter exteros eft.— V. DN. Cazhariza Regina , caftigati moris virge. VI.DN. Godofre-

dus Adamus , lurium bac in Vuiuerfitate Cultor induffrius, Altera vero B. Prae[ulis vxor,

quae ifti A. cI» T»cexxv. v. Ideu» Septembr. tmortuae, in toro fuccesfit, eft DN. Ma-

ria Margaretha , viri Praenobilis, DN. Friderici Heurici Kelleri, Serenisf. VFurtember-

giae Duci 4 Confrliis bellicis , Tribuni vicarii Gc Satrapae Merklingen/is , filia , eademque

Viri Dianisfimi ac DocfisfEgmi, B. DIN. D. Eberbardi Fridericá. Hiemeri, Auiae Wurtember-

icae olim à concionibus primartis , itemque Confiliis Ecclefiaflicis, nec mon. Abbatis Hirsan-

gienfis , vidua , quae zer Noffrum fecit laeta fobole Pareztez , ex qua tamen non ,

nifi vzica fuperftes eft tenella /fliola ; Chriffiana Maria , quam, cum »»effcsfima vidua

& reliquis omnibus Noffri caritatibus, in Oculis ac pectore gerat , foueat , augeat

indulgentisfimum in coelis Numen. . Quod reliquum eft , vti integra fcre fem-

er Bloruit valetudine , Zigzisfrzeus paterna [enecfute Abbas : ita afatali hora fua quam

ongisfime Ipfüm abesfe , ex virium fenfüuumque vigore fingulari nemo non iu-

dicasfet. Neque ante fe prodidit, qui vitae facem Ipfi exftinxit, capitalis hoftis,

quam ferali Eum ictu percusfit. Laetus nuperrimeatqueincolumis 5/47/74rd/4 ex

erdinum Prouincialium concilio difcesfit, füosque ita falutauit reZwx Bebenbrw[ae, vt vix

alias Ipfis vifus fuerit alacrior, atque ad hilaritatem compofitus magis. Cuius qui-

demnon vltima causfa fuit, quod melius valentem inuenit vxorem , graui antea

impetu follicitatam , quam fperauerat amantisfimus maritus. Altero autem ab ad-

uentu die grauibusfermonibus tum Alumnos publice,tum priuatim fuos ad expian-

dosnoxis animos eft exhortatus. Infequenti Ze satisitatis dominicae profcffo lpfein ca-

thedra facra veniam admisforum Deo demisfisfimis verborum formulis exoranti-

um deprecationes excepit, eosdem errorum culpisexfoluit ac, vt deinceps cane

peius &angue fcelera quaeuis fugiant, fanctisque animis facrofancta dape fruantur,

ferio eft exhortatus.Ipío 4ze Chriffz natiuirati facro ex íuggeftu ad concionem publice

verba fecit,eximia,qua polluit;orationis grauitateac vbertateabundans; Demum &

ipfe fanctisfimo ifto epulo animum recreauit ac vltimum d certamen, imminentis

fati ignarus, roborauit. Reliquas eius diei horas inter fuos facris meditationibus

cantionibusque, nihil mutatus vel debilitatus, transegit. Quum aduesperafceret,

capitis dolores,fed tolerabiles,fenfit. —1zzer féxzam vero & feptimam boram inter fer-

mocinandum cum vxore fübito /e»iplexia tam forti profternitur, vt omni con-

tinuo virium & fenfüum vfu priuaretur , quem nec venae fcctionibus nec alia vlla

ratione experientisfimi medendi magi(tri reftituere valuerunt, proftratum fuo re-

linquere fato coacti, dum 4»471o die, eadem fere hora, qua mori coepit, inter preces

fuorum , quibus vltimum dicere vale non potuit, deficeret. Adeo verum eft,

uod sezex COUS dudum fcripfit: Se/uere Apoplexiam, vehementem quidem, imposfobile.

Dum vero optume meriti Viri exuuiae bora antemeridiana decima in vicino , cui lauda-

biliter praefuit , z74/ferio terrae mandabuntur : fperamus, fore , vt ex e/»ium or«

dinum cinibus noffris vlnmum defuncto honorem vltro frequens teftetur comita-

tus.

P.P.P.P.S.$.S. S. 1. Non, Ian. A. M. AE. cl5Iocexxx!ll.

TUBINGAE,

Lirinis JOSEPHI SIGMUNDI.

" i

$ -X W -

CAROLUS CHRIST:

-

ERDMANNUS

WURTEMB. AC TECC. VT ET.

Bs

AC BERNSTADII DUX

b

COMES MONTIS PELICARDI, DYNASTA E

STERNBERGAE AC MEDSIBORI,

o

EBERHARDINAE H

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

z

RECIOR

r

E:

-

d. 3

:

——ALA—ÓÉAÓ—À —

m

Abent fere , quod ab antiquioris E

cclefiae Ch:

E

z

S

er dies hof -

uä-

7

A

cenfura , qui anniuerfariis , qua

(

r1

noftra c

N

uerenter optumi Seruatoris tro

circumcifionis ritu initiati, mem

oria dedica

14

ä

mus, feftiuitatum follem -

ä

w u I

E

"

par eft, pie adparaui

——

.7'.

i2

;

diuntur lugubria.

Quibus nimirum à coc

E—À7/, ,

7

2

» :

eamque diuino

ex con

filio ad omnes in vni -

laetitiam, eos fanctis adfluer ,

tinentem, nunciatam nouerat

.

12

tis mentibus & frontibus, laeti

sfime triumphare , nihilque ,*

dat , prae fe ferre quidquam, g

rauiter voluit, vel ipfis, qua

commendauit , exulare iusfis, quum

Chrifti celebraretur nà-

ifcilliano quodam

11

nomine maleferiatis hominibus iftis, à Pr

rob-

&is, LEONEM , in epi(tola ad 7

ibium exarata , €Xp

aatalem Chriflá non vere bonorent , fed ho

norare fe ftmulent , ieiun

10

Ecc

lefiae doctoribus Ka/e -

que , licet male audiant piis iftius

AURELIUS PRUDENT

no more celebratae, de quibus

y. 237. Íqq. canit :

lano etiami celebri de men[e litatur

ä

ueter At

-

o

Aufpictis epulisque facriss quas in

Heu miferi , fub bonare agitant »

c gaudiu lB

Fefla Kalendarum. — Sic abferuatto ereuit

Ex atauis quondam male coepta: deinde fequu-

dradita temporibus , ferísque nepotibus AuiéAy

Traxerunt longam corda incon[ulta catenam y —

Mosque tenebrofus vitio[a in fecula fhoxit ;

Quamquam & CHRYSOSTOM

O, doriil. xxlll. £. 264. -

*

vehementer vapulent , qui putazt , f nouilunt

um menfis buiss

nsatduros y

nemo tamen 1- B

2ia degant , veliquum [e amnum Jffc traà

tantum füpe

rítitionem paganam,

foedas comisfantium ac

dines, qui , d

icente NAZIANZENO, divinu

; numen venti»

d facerdotes &

cultores. Orat. xxxvi.

daemonum €£ ficfores ,

Decantatisfimus certe Cop/Hitutionum ,

quas vocant, Apoflolica -

ait , e7i ;

Z quemlib

et diem feflum triflitia

funeflanerit : tunc €

V

.C.2o0. Quemadmodum vero

de fan&ioyc n2

Íngere. L.

2

D

J Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com