LXV6a_fol_099

22

N

TOENS

Y

,

m

——

ERE

NY

/,

d

z

S

j

E

M

z

—

ERCORUM

k

7

7

ä

4

z

':

,.

C

SS

p

C) us

S WE

])

NY

d.

OV/

-

L

29

p

SS

W

T

C :

s

-

SESM

077 ^

A

n

Sp

N

—

5

2

t

"

,

eS

S

N

N

N

^

7

I]li

A

E

o^

N

,

d

OO

N

E

VN

P

j

$

G

//J.

A

À

N

x

LUA

D

NI

es

D5

,

,

^

:

(

Z L

A s

j

h

R

-

—

;

.

D

N

XX

ZA u

;i

(5

Qe

,'J

:

N

SS

*s

A

"

l

)

E*

f —

z ——

il

NS

?

N

A

py

P

B

T

P

] Wi

j5

S

j

j/A

/

Itacq

3

)

ll

u

«

U

('e

ia

—."P'*-J

j

j

t

3:

/

N

"hy

n

(

4[

N

a5

v

j

j

p

€

7

j

Y

)

n

t

DN u

p

r

——

LA

SSSN

j

(Sy

N

l

K:

ii;u

*

——

—

n

N

à

N

u

.

7

/

Ey

*

A

Y

*

l277

!l

ERASSSNER

SSSSS

DN

:

P 7

^

O

ÁCDNSNNSES ,

)

2

s

C

j

N

s.

w

"

d

TL

u Em

N

E

x

X

ä

]

k

7 Z

TF

—

Z RUT

SN

SSS

N

SN

333

Z

M AR 9

af

i X:

S3

-

-

LE pH

MA at

Lpe at

M

TE

KRECIUON-

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

L.

d

ri'-?c;.,;b DT

Z

A.

:

VT

—

p

Ingulare benigniffimi Numinis munus eft, quod poft emendata

uÀ

d

?

religionis noftrz Sacra fingulari fan&timonia exquifitaque do-

g

&rina Theologi, lucida velut fidera, rem facram non minus,

,

A

r

N

,

)

i,

s

quam literariàm per V'ittembergiàm noftram przclare illuftra-

DA

K

D

o

ä

7^

A

runt, & fanctioris fcientiz ftudium przcipue , feediffimis antea

j

ZA

i

A

o

d)

z

i

tenebris involutum,effufo & pietatis fincerz , & pra'ftantiffimx

-

—

CA

doétrine lumine excoluerunt.

Magnus profecto illorum nu-

i

aW

7 E )

Q A

merus eft atque infignis, & notiffima apud nos funt nomina in

Interim veto

nc ufque diem

qux

recenfere hoc loco fupervacaneum arbitramur.

adícribere iisdem optimo maximo jure debemus Theologum atatis noftre precipaum,

Reverendiffimum nempe atque ExcellentiffiInum Virum, DN. IO. ANDREAM

HOCHSTETTERUM, $. $. Zbeol. Dettorem celeberrimum , Sereniffmmi Principis

aoftri Con[iliarium , Superattendentem. Generalem, , Abbatem. Bebenhu[anum dzgmj?mum :

mec nom Ordinum Provincialium A/]ejfarem Seniorem Primarium lmge meritij?m-um, cujus

obitus hunc diem lugubrem fecit Ipíi quoque Academiz noftrz , quippe quam ita con-

fudit, ut, quibus fupremum officium digne perfolvamus , verba nobis haud fuppetant.

Mortuus cít cantus Vir nudius quartus, fi tamen is mori potuit, quem laudes,fuo labore

partz,& merita in omni gcucr& fumma jamdudum reddidere immortalem, quemque

vita fanctitas & virtutes prorfus admirabiles jam apud omnes commendarunt , ut. no-

men acque.memoriam ejus ne mortis quidem invidia obruere penitus , aut delere un-

quam poffit, Vivere autem ceepit , ac rei bene gerendz initium habuit Kirchemii ad

arcem Teccenfem a Parentibus optimis, jamque dudum ad mcliora translatis,

Parens,

Vir

^l

Vir Pl. Reverendus atque doGiffimus, DN. IO. CONRADUS HOCHSTETTERUS,

Paftoris ac Superintendentis munere fungebatur: Mater autem, femina ornatiffima,

DN. REGINA , Parentem habuit ejusdem Oppidi Prafe&um, DN. KIESERUM. Ipía

quoque gens HOCHST' IETERIA inclaruit non demum nudius tertius , fed peranti-

qua ea profapia eft, quz pridem in Franconia, Suevia, Alfatiaque magis excrevit, &

auguítorum inprimis Imperatorum CAROLI V. atque FERDINANDI I. gratia floruit.

Provediore jam tum ztate erat Parens, quum in lucem hanc editus eft, & , qui bene

cupiebant Ipfi reliquisque liberis nihil magis dolebant , quam quod eorum educatio ad

maturiorem usque atatem perduci vix poífe viderctur.

Sed ille animum haud de-

fpondebart, verum illud fibi folenne, BENE, BENE, fciliceterit meis liberis, firmiter

fervavit, nec eam fiduciam fruftravit eventus.

Educatus igitur fuit liberaliter ac pru-

denter, hocque in przcipuz felicitatis parte pofuit, quod ab iis Parentibus procreatus

effet, qui cum lade fere materno puriorem Evangelii do&trinam inítillaflent. Vis inge-

nii divina, qux paucis contingit , primis ftatim pucritiz annis explorata fatis cít, qua

flanmz fimilis continua quadam agitatione ac motu ipía fe incitavit, & ad divinas ater-

nasque res fponte fe extulit.

Hinc in omni literarum genere feliciffime profecit,& in

(chola patria ad honeftatis ac doctrinz variz decus bono adeo eventu formatus eft , ut

tertio jam decimo ztatis anno Monafterio Superiori Bebenhufano fatis idoneum in-

colam atque alumnum daret, redasque & commodas ftudiorum rationes proporro

iniret fub Theologo tunc temporis & Abbate celeberrimo, 1O. VALENTINO AN-

D REAE, nec non Praceptoribus pereruditis atque egregiis, IO. GEORGIO LIN-

DIO & IACOBO ROTHIO, quibus multas femper habebat gratías, quod in

eo inftituendo tam foliciti, tamque fuiffent fideles. Biennio poft "Tubingam hanc

noftram ingreffus eft , ubi cum Philologia haufit Philofophiam a do&oribus ejus ata-

tis celebetrimis, Geilfufio, Raufchero, Schmidio, aliisque, & locum inter commili-

tones promeruit honeftum, quum pramia diligentiz ipfis ab Ordine Philofophorum

decernerentur. [ta vero ad fan&iorem difciplinam fe contulit, & Theologos auícul-

tavit prz(tantiffimos , Wagnerum , Demmelerum, Raithium.

Interim & difputatio-

ne publica contra Zpdicem Expurgatorium, nec non Oratione Auguítiniana, quain vo-

cant, de Prigcipiis Rationis in Conclufionibus T/Jealagicis, eruditionem fuam adprobavit Pa-

tronis, viamque ad Magiftri Repetentis honores fibi munivit.

Vicarias ctiam ope-

ras obiit ia Ecclefiis diverfis , Goeppingenfi , Kircheimenfi ac Stuttgardiana , & ex

hac quidem ad Diaconi munus.

A. clo locLIX. evocatus eít Tubingam, cui in

annum ufque nonum omni fide ac dexteritate przfui. A. cloIoc LX11X. Wah-

Iz, incluto hujus Ducatus pago, Paftor datus eft, & mox cI»Ioc LXXI. Eccle-

fiam Bablingen(em cum honore Decani ac Superintendentis curandam accepic; ne-

que hic ultra quadriennium commorari potuit , quum jam A. cIo Ioc LX X V. Tu-

bingam revocaretur, & in ipfa Academia Profetloris Grzcarum Literarum, cum di-

Hic quum quin-

gnitate Illu(tris Stipendii Theologici Ephori, provinciam caperet.

quennium confumfiffet , A. cIo Ioc XX X Theologix Profeffor Ordinarius , Eccle-

Sed invidebat tantum nobis Virum Maulbronna, cuj

fizque Paíftor eft conftitutus.

fequenti anno cÍ2 Ioc LX XXI. tanquam Praful & Superattendens Gencralis a Se-

reniffimo Principe przficiebatur: unde Bebenhufam Dei Principisque nutu excitus fuit

A. claloc LX X X1X. & in quadragefimum fere usque annum de utroque munere

preclare meruit.

Veneratur autem ejus merita poft fata quoque Academia noftra:

colit Civitas: & laudat tota provincia cum Ordinibus cjus.

Deum immortalem ! quan-

ta in omnibus femper fides ejus eluxit? Superbiam , qua Numini nil magis invifum ,

non

non modo non probavit & tulit , fed omnino etiam deteftatus eft, & faciendo do-

cuit, quz purum innocentemque Theologum deceant : Confilium fine odio & ftadio

adhibuit, & cum gravitate, rerumque & rationum copia dixit & fuafit , & liberta-

tem ftatuendi fervavit , ac fine lite depromfit , quod ftatuendum fibi videretur: Lo*

cum fine ambitu oceupatum zquabili moderatione retinuit , quz tanta fuit, ut quum

poft B. W'oclfflini ex hac vita exceffum fumma Przpofiti Stutgardiani dignitas a Sere-

niffimo Principe Tutore, DN. FRIDERICO CAROLO, & poft B. Mülleri obitum

fplcndidiiïima Cancellarii fparta in hac Academia a Sereniffimo Patriz Patre, nunc

rcgente, ipfi offerrentur, utrumque honorem demisfiffime recufaret : 1n variis calamita-

tum publicarum zque ac privatarum concurfibus animum habuit fortem intrept.

dumque , & proríus Virum fe praftitit: neque enim advería ipfum deprimere un-

quam poterant , fortis quippe fuz non ignarum, defixumque in pietate ac patientia ,

quarum pramium in ccelo Propofitum; neque prospera eum efferebant , ut conditio-

nem fuam dedifceret , & ad inania hujus Seculi abripi fe pateretur.

Diícipulorum,

aliorumque, quorum ei cura commifla fuit, falute nil carius habuit, & przceptis ümul

confiliisque firmavit, & errore judicii aut lubrico atatis prolapfos,non facile verborum

acerbitate ultus eft, fed, quoad fieri potuit, miti compofitoque animo correxit, atque

inprimis illos admonendo factamenti fui , quo in civitatem chriftianorum recepti ef-

fent, ad frugem reduxit: Curam in Re publica non minus quam Sacra eximiam íem-

per declaravit , qua fatis confpicitur & in nova Ordinatione Inftitutionis non minus ca-

techetic , quam juxta cum aliis fynodi Ecclefiafticae aflefforibus fuis confiliis plurimum

juvit ac promovit; quam Confeffionum, qua faluti animarum pracipue profpicitur , ac

Miniftrorum Ecclefiz confcientiis confulitur: & in Fifci Viduarum facerdotalium, neo

non OrphanottophiiStutgardiani difpofitione, quz'ejus pariter curz przcipuz debetur.

Obruimur autem hic rerum multitudine, & in hac faecunda laudis materia vix exitum

invenimus

Permittite igitur o beati Viri, Jagere atque Klemmi, ut ad veftra, qux

proftant, elogia provocemus.

Non poterat majus tribui, quam illud, quod Tu B.

Jagere in Prafatione Theologiz Moralis pofteritati reliquifti: non luculentius ullum,

licec breviufsulum,fieri poterat, quam quod Tu B. Klemmi Programmati funebri inferen-

dum curafti, quando ingenue profeflus es, iftius cumprimis teroporis memoria impen-

fe te femper recreari, quoties favor éingularis Prafulis tui Maulbronnenfis, B. nunc

Hochftetteri in memoriam redeat.

Ita vero adhuc nobis reftant, qux ad matrimo-

Matrimonium primum , duplex enim

nia, liberofq

ue, & rem familiarem pertinent.

fuit, iniit cum Virgine le&iflima, DN. ELISABEIHA , Ampliffimi Viri, DN. KU-

HORSTIL, Rei Monetariz in Circulo hoc Suevico Przfe&i quondam filia, ex qua

filium fuícepit plutimum Reverendum adque Do&ifimum, DN., M. GODO-

FREDUM CUNRADUM, Superintendentem atque Paftorem de Ecclefia ac

Diccefi Tuttlingenfi meritiffimum : qui thori fociam fibi adícivit DN. EVAM MA.

RIAM. cognomento paterno HOERMANNIAM. Huic defun&z aliam dein-

ceps furrogavit, pr

ifcz quidem fan&imoniz fingularisque Virtutis ac elcgantiz Virgi-

nem DN. ANNA

M CATHARIN AM, Viri Ampli. atque Exeellent. DN. IO,

GEORGII LINDII, Praceptoris olim fui in Coenobio Bebenhufano, pofteaque de-

[

filiam ; quz przter filiam immatura morte

fignati Grzcatum . Literarum Profefforis ,

tendos, . Natu majoris, Viri Summe Reve.

ereptam filio$ ei peperit hic non pratermit

rendi, Ampliffimi atque Excellentiffimi,

DN. ANDREZE ADAMI HOCH.

STETTERI, SS. Theol. Do&. ac Profefs. Publici, apud nos longe celeberrimi,

Ecclefiz noftrz Paftoris Vi-

Confiliatii Wirtembergici Ecclefiaftici multo graviffimi ,

gilanf

—

gilantiffimi , & Abbatis San-Georgiani digniffimi , qui nuptiis fibi adjunxerat Nobi-

liffilnnam Probatiffinamque Virginem , DN.REGINAM BARBARAM, inclyta

apud. nos CAMERARIORUM gente prognatam, ja&uram lugent, dolentque ad-

huc Ecclefia & Academia noftra.

Sane pramaturus nimis hujus filii obitus ipfum Pa-

tentem, octogenario tunc jam majorem, ita labefactavit atque obtudit, ut ex eo inde

Alter natu DN.

tempore vires Ipfius magis magisque deficerent atque frangerentur.

M. AUGUSTINUJUS, Vicinz Ecclefiz Luftnavienfis Paftor , illiusque Dicecefeos

Decanus eft, qui in uxorem tibi delegit DN. JUSTINAM SIBILLAM HOPFERI-

AM. Tertius Vir Summe Reverendus DN. CHRISTIANUS, quem fingularis 1n-

dulgentia Principis, Przceptorem huc ufque Ccllegii Alamnorum Ecclefizque Beben-

huíanz Miniftrum digniffimum, Parenti fucceflorem non ita pridem deftinavit, conju-

gem duxit DN. BRIGITTAM ROSINAM HILLERIAM. . Quartus deni-

que DN. DAVIDES, cui Paftoris in Ecclefia Darmsheimenfi functio concredita eít,

in matrimonium affumfit DN. IOANNAM ANTONIAM BEZIAM. . Exhisau-

tem filiis neptes nepotesque vidit feptendecim, pronepotcs autem ac proneptes octo,

quarum una fata B. Proavi antevertit. — Conjugium igitur utrumque jucundifimum

non minus quam copjunctiffimum extitit ; & tanquam fingulare Lei beneficium col-

laudatum ab eo nunquam nonfuit. Ad extremum ita per omnem vitam vixit, ut Íemper

moreretur , hoc eft, ad horam ultímam decretoriam perfeverantiffimo ftudio fe com-

paravit. & przcipue ab annis inde jam viginti folicite id egic, & multa ícripta

graviffima ad veram E/Zavaciaw facientia concinnavit, — Quum valetudine uteretur fatis

firma, ita ut etiam oculorum acies ad ultimum ufque diem permanferit integerrima,

ad fummam fene&utem pervenit.

Mortem vero tandem marturavit tüífis valde mole-

fta, cum dyfpnoea , donec inter utriusque filii, D N. AUGUSTINI & DN. CHRI-

STIANI, alloquia fiduciz ac lztitix multo plenior, quam alias per reliquam vitam, ut-

pote de quo non raro conqueti folebat , exfpiraret. — Tantum itaque abeft, ut aufpica-

ta adeo rerum Hochfítetterianarum mutatio lugeri aut fleti debeat, ut gratulatione po-

tius fir profequenda, qua amicorum olím aliquem, ad przcipuam in Republica Romana

dignitatem evectum, Quintus Aurclius Symmachus, Utbis przfe&tus, excipiebat:

MACTE HONORUM au[piciis, &t ad uberioris,utque deHO CHSTETTERO Prafule in-

comparabili dici fas efl , ad Sempiterna glorie decus contende, poffquam ad celffores gradus

januam Tibi aperuifli. Ya ergo nuperius die Venerisex rebushumanis rcligiofiffima anima

ad divinas migravit, ubi nunc in zternum recreatur. Vobis interim convenit,Cives;ut pro

ea,qux cum vicino Ceenobio Bebenhufanonoftrz Academiz intercedit,conjuntione;Re-

verendiffimi Abbatis funus;hodie templo inferendum, veftro quoque comitatu , in fola-

tium honoremque ampliffimz familiz , decenter profequi haud gravemini.

PD. Sub«Sigillo Reé&or. D.XI. Novembr. cI5locc X X.

Literis lo. Cunradi Reisl Viduæ.

m

a

SENNSS

nX

—

N

(2

G

*-?:.3(*

MMY

L

7,

25

G

A

.

Z

-

N

La

A

N

Eää

[

E

S

j

*

..l-.'(?a-—...

EE

A/

.

l'ä

E

|

xilü

pZ

"

AA r

SS

x

(

Xïä

N

jl

R

/ f

—

L

N

4

SS

o

j/

iz ——

C

]

*

E

N

«S

i

j

«

SS

7

/g ]

P EE

ZYN

A ASSÓN

»

N

N

N

ZANN

Z

QT

ll

JII

Y

M

l

p

7

Wme

Á

jl

p

Md

N

NG

i

/

3

f

|

N

[

J

i

P

s

MT

7

z

SSCI

Euroskala Offset

N

:ï

27

A

N

KE

QUA.

&x

D

X:k

NSN

X

'Mu»

J

UM

i

hi

['

m

272

ti

s

")

l"(,'

s

2

u

2

-

VY

X

N-

i

E

—

Rs

L:

7)

NT

-N

L d

i,

—

C

w

A.

—

N

NS

N

Xx-.h'—

"

^V

"M

W

—

N

T

REU

D onice.

N

N EE

n

YX

':

» )

u

J5

EEE

pE

2SN

Y

A

»

7

i

Z

7

um

duf

NS

NNSS

,

n

'Yex

zi

M

ab

t

z

s. dul

P

M As at

R

19

VierFarbSelector Standard *

18

17

:3('

E C T O|

E:

O Baance Q

16

ä

UNIVERSI

j— H

i

E

BEBENI

15

:l:::* J;r

«ä

Focus

»

N

14

TUBINGE

d

ä

]

M

13

L.

vt

. xCFS! £

(

//H *

8

-;

É

A

Ingulare benigniffimi Numinis munus eft |

12

D

[2

I

íe)

/j(f

Á

Z

27

:

z

religionis noftrz Sacra fingulari fanctim

&

,

Ut

177

e

2

&rina Theologi, lucida velut fidera, rd-

3A

d

o

quam literariam per Wirtembergiam nof

NT

2

DNO

EC

runt, & fanctioris fcientiz ftudium przeci|-

A

i2

L

Y

À

á

tenebris involutum,effufo & pietatis finc

10

z

doétrine lumine excoluerunt.

L

L

NI X

Magnut-

Is

n2 d

A m —

Á A

VR

merus eft atque infipnis, & notiflima apt

lnz

ufquc die

m

, qæ

recenfere hoc loco fupervacaneum arbit-

adícribere iisdem optimo maximo jure debemus T heologum zt:

Reverendiffimum nempe atque Excellentiffimum Vitum, DN£

HOCHSTETTERUM,, $3. 5. 2beol. Dettorem celeberrimum

aoffri Confiliarium , Superattendentem Generalem,c Abbatem Bebe|-

amec nom Ordinum Praovincialium Affefforem Seniorem Primarium lon

obitus hunc diem lugubrem fecit ipfi quoque Academix noftrz|.

— N

fudit, ut, quibus fupremum officium digne períolvamus , verba

Mortuus cft cantus Vir nudius quartus, fi tamen is mori potuit,.

partz,& meritain omni genere fumma jamdudum reddidere ii-

vitx fanctitas & virtutes prorfus admirabiles jam apud omnes c|

men atque.memoriam ejus ne mortis quidem invidia obruere p-

3

quam polflit, Vivere autem ceepit , ac rei bene gerendz initiu

arcem Teccenfem a Parentibus optimis, jamque dudum ad melil^

E

2

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com