LXV6a_fol_095

PRORECTOR

UNIVERSITATIS TUBING

ENSIS

L.5

Z

ID

b*

2

Tinam?! ó utinam, MAGNIFICUS adhuc Univerfitatis noftre RECTOR, Vir Summe Reverendus , Ampliffimus atque

zP

ZA

.*

z

oÉ

!

Excellentiffimus, Dxs. ANDREAS ADAMUS HOCHSTETTERTUS, SS. Theolog. Do&. ac Profeffor Publ. Ordinar. longe celeberrimus,

é

2

z.

£

z

;

Sereniffimi Principisnoftri Confiliarius Ecclefüfticus, & Monafterii San-Georgiani Abbas digniffimus, Ecclefizque noftratis Paftor & Superattendens

2

*

£

Vigilantiflimus , Collega nofter conjun&iffimus , quemadmodum ante hoc fere femeftre oblatum Ordinis Literarii principatum gratulationes inter

)

£

n

latasque bene cupientium adclamationes adiit , ita perendie inter easdem a ge&o cum laude ac gravitate debita munere fummo recedere potuifTet !

-

dC

;

T2 z

SDY

-

3

Utinam ! inquam. Ita enim merito tertium nunc exclamo , dum intra quartum & tricefimum annum, poft BENEDICTUM HOPFERUM, &

4

T

[

OA

C

IO. ANDREAM FROMMANNUM, illum Philofophum, hunc Jureconfültum , jam etiam Theologus tertius RECTOR obiit. Deus melio-

T2

ï

ra Academiz noftrz! At quantum Virum amifimus ! Certe nunc demum intelligemus Bonum noftrum , cum, quod habuimus, id morte przma-

E

Z

]

E

AE

E

V

7

tura & necopinata nudius quartus eheu! amiíimus. — Nobis fane , quibus infperatum hoc obje&tum eftfunus, ut cariffimi capitis interitu maximus

1G ESN

9

z

:

L

oboritur dolor: ita diffimulare illum veftro in confpetu, CIVES OPTIMI, non poffumus. Exiguum illi quidem vitz curriculum natura

circmfcripfït : 'a

tamen eruditionis meritorumque fpatia complevit ; ut in media attate fümmam gloriam praciperet, ut e dicendis conflabit plenius. — Prodiit in hanclu-

cem anno fupra millefimum & fexcentefimum octavo & (exagefimo , d. XIII. Julii hic Tubinge, parentibus ampliffimis: Viro nimirum Reverendiffimo atque Excellen-

tiffimo, Ds. JO. ANDREA HOCHSTETTERO, SS. Theol. Do&. Sereniffimi Principis noftri Confiliario , ac Superattendente Generali , Ordinumque Provincialium

Seniore , nec non Abbate nunc Bebenhufano , tunc vero Grzcarum apud nos Literarum , pofteaque Theologiz Prof. Publ. Ordin. cujus in univerfam Patriam merita fin-

gularia merito veneratur tota Wirtembergia noftra ; & Nobiliffima Probatiffimaque matrona, D«. ANNA CATHARINA, Viri maxime Reverendi atque Am-

plifimi, Dx. JO. GEORGII LINDE, Collegii Bebenhufani Praceptoris per multosannos meritiffimi , quique etiam in hac Academia noftra Gracz Linguz Profeíforis mu-

H

nus obtinuit, fed, morte improvifa przventus, adire biud potuit,

E major

1Ot

15 quidem paternis , quorum longam hic feriem recenfere liceret , meretur laudari cumprimis

beatus Avus, Vir Summe Reverendus, Dw. JO. CUNRADUS HOCHSTETTERTUS , Paítor atque Superattendens Specialis KirchoTeccenfis quondam digniffimus: quippe

qui tantum filium , tantumque nepotem pofteritatidedit; e maternis autem , ut ne quid dc inclutis, BUCKIORUM , KIESERIORUM, GMELINORUM, aliisque familiis

dicamus , przteriri non debet Theologus celebratiffimus, JO. PARSIMONIUS, Lutheri olim difcipulus, & Concionator Aulicus Wirtembergicus, nec non Abbas poft-

ea Hirfaugienfis , Vir de re Sacra non minus quam Literaria

reclare meritus, cujus duodecim Volumina manufcripta hodieque affervat illuftris Bibliotheca Guelferbytana.

j

Qu vero alias per omnem vitam fïngularis Dei Providentia clementiffime pro Noftro advigilavic, ea in ipfo ftatim partu malefice obftetricis conatum , opera confxlioque

Experientiílimi tunc Profefforis Medici, D. Brodbequii,clufit. In aratis progteffü nihil prius nihilque antiqnius habuere Parentes optimi ac circumfpectiflimi , quam ut bonz

mentis verzque pietatis igniculi probe excitarentur. Quibus cum ex facro fonte frigida effet fuffufa mox per ipfam infantiam ferpere , tenerrimamque etizyn atatem fe dif-

fundere caeperunt. — Nec defuit iisdem Przceptorum , quibus ad pictatem ac rerum intelligentiam ducibus uterentur, diligentia & cura. Et prima quidam in tenero animo

bonarum artium lineas duxit Bosblin

enfis Civitatis, in qua Parens tunc temporis Paftoris ac Superattendentis munere fungebatur, Scholapublica. Inde cum Parentibus Tu-

bingam venit, ubi magnam ingenii

i

pem omnibus oftendit , & przclaros jam tum operz füz fructus fingulari lztitia aucti a filio Parentes fibi pollicebantur.

Quemadmo-

dum vero illic loci tantam exípectationem fere intervertit lapíus fatalis in paludem , unde zgre fervatüs fuit: ita hic morbus lethalis eam tantum non cvertit, quum convulíio-

nes , quas vocant , proríus extraordinariz vires convellere omnes viderentur , nec in medicorum ope fpes ulla füpereffet. — Evafit tamen przter opinionem omnium, id

quod futurum magna fiducia adfeveravit B. Cancellarius Wagnerus, quod Deus eum (ingulariter Ecclefiefuz delegiifet , & B. Ofiander, ad facrum fontem pro co fponfor ,

precibus lacrymisque impetravit, Poftquam autem e tam gravi periculofo

ue labore fe confirmavit, ad ftudia rediit , & fpem Parentumac magiftrorum cumulatiflime im-

[

plevit. Receptus in Monafterium Maulbronnenfe egregiis optimz indolis fpeciminibus effecit , ut non modo Praceptor tunc , nunc vero Ducalis Confiftorii Adíeffor &

Abbas Laureacenfis digniffimus, Dx, CHRISTOPHORUS ZELLERUS, füb cujus fideliffima inftitutione , Hiftoriz , Latinzque dictionis & Hebrzarum , aliarumque Orien-

zalium Literarum folida fine exemplo fundamenta jecit , eum ante alios impeníe amaret: verum & , qui ad exploranda alumnorum ftudia a Sereniffimo Principemiffi erant,

H

ITIVO-

Confiliarii primum ei locum inter condifcipulos adfignarent. Excepit hinc ipfum rurfus Tubinga noftra , ubi in Illuftri Stipendio ita fe geffit , ut nunquam ad inania

laque abripi fe pateretur , & inter homines, quibus plus palatum, quam cor fapit, ut ajebat quondam Cato, dies vcl noctes con(umeret: íed totus primum in ftudiis Philo-

-

logizíacrz , ducibus Haberlino atque Breuningio , habitavit, & RomanamElequentiam , Caldenbachio przeunte, magis in dies, diligenterque excoluit: Philofophiam Mo-

rum inftillavit B. Hopferus: Rationalem cum Prima more füo perfpicue nervofeque tradidit Reverendiffimus nunc Univeafitatis noftrz: Cancellarius Dn. D. Jagerus: iisque

magiftris eos fecit progreffus , ut inter Candidatos Laurez fecunde XXVII. primum , cum fuffragatione omnium, locum, jam ante obtentum , tueretur. — Venerandos inter

Theologos deinceps , qui bonz menti optime cuperent, habuit in primis do&tores;B. Cancellarium Ofiandrum : tum Kellerum , Müllerumatque Hzberlinum. — Ad exteras Aca-

demias Sereniffimi Nutritii fumtibus, cum Hedingero, Hoffmanno, W/elfchio,atque Magiro,commilitonibus miffüs, Argentorati adiit Sebaftianum Schmidium, Haacum & Joannem ss

Fauftios, füb quibus Exegeticam non minus quam Polemicam Theologiam ulterius percoluit; Moralem vero a D. Zentgravio haufit. — Inde Bafileam fe contulit , ubi au&ore

Celeberrimo 'Buxtorfio Hebraico potiffimum ftudio tempus impendit; cumque inter bellicas calamitates & difcrimina iter, quo deftinaverat , profequi non poffet, in Saxo-

niam cogitavit Hinc in tranfitu Ulmz falutavit D. Veielium: Norimbergam progreffus Altorffium excurrit, & apud Viros do&iffimos , Wagenfeilium, Fabricium, acW/eg-

leiterum invifit : In Illuftri Salana D, Bajerum cum Goezio audivit: Lipfiz D. Carpzovium & Seeligmannum in Oratoria acra; in Hiftoria Ecclefiaftica Rechenbergium atqne

Itti

ium ; nec nonin Philofophia Morali & elegantiori Literatura Menckenium doctores fibi delegit3 & huic precipue haud valgares in varia Literatura profectus adeo ad-

probavit, ut in numerum Conle&orum, qui Acta Lipfienfia condunt , ad

b

legeretur. At Lipfiz non fubftitit: fed reliquam Saxoniam peragravit ; & Dresdz quidem, domi-

o

cilio & convi&u B. Speneri ufus, Theologiam, quam Practicam adpellant, perdidicit, & paterno plane ac favore dignatus eft: cujus proinde , ut & Carpzovii Colleoz , in

fc meritorum per omnem deinceps vitam gratiffimus przdicator extitit. — Vitenbergz Deutfchmannum, Schurzfleifchium, Daffoviumque frequentavit , indeque diícedens

Francofürtum ad Viadrum , Helmftadium , Guelferbytum , Brunfüigam , Stralfündiam , Vismariam, Lubecam , Hamburgum, & Bremam , aliaque Sixoniz Infzrioris loca per-

tranfiit , & magnaeruditi Orbisnomina, Strimefium , Calixtum, Lutkenfium, Fabritium ; Rangonem, Gosmannum , Gerdefios , Pfeifteram , W'incklerum , Majerum, Win-

ckelmannum, Edzardium, Anckelmannum, Eggelingium, aliosque complutes Viros do&os,non fine ma

o

ena ftudiorum fuorum acc

cflione;compellavit.

Rclicta Germania Belgi-

«am quoque petiit: Groeningam & Franequeram Academias acceffit , & in hac cumprimis Vitringam , Vayenium , Renferdium, ac Perizonium perhumanos fuit expertus. Tra-

jedti ad Rhenum Witfius , Maftrichtus , & Leydeckerus , cum Grzvio , aquiffimos civiliffimosque fe p'ræbuerunt. Lugduni autem. Batavorum Jacobus Gronovius prafer-

tim promtum faventemque fe exhibuit. Demum autem ad Brittannos fe convertit , cum Linguz gentis, tum Hiftoriz Ecclefiaftice , & Hebrzarum Literarum ftudii perfi-

ciendi caufa. Londini ergo ad celeberrimos Epifcopos Regni , Burnetumac Stillingfletum, facilem aditum habuit: In Academia Oxonienfi comiter admodum ipfam accepe-

xunt Eduardus Pocockius, Eduard. Bernhardus, Humphredus Hodyus , Henricus Dodwellus, & Thomas Hyde: qui Viri clariffimi , utad inftru&iffimas quoque ibidem Diblio-

theca admitteretur , fiia commendatione effecerunt, U Ifaacum. Abendanam , Judzum, taceamus, e cujus inftitutione noninfeliciter profecit. Tandem & Cantabrigam con-

tendit, ubi Spencerum,Covelum,& Neutonum eftallocutus: Windforz autem Gulielmum Caveum, magnum literati Otbis lumen, convenit, familiariterque cognitum habuit. Ce-

terum & Linguz Britannicz eam fcientiam comparavit, ut (pecimen non unum in fermonem latinum converfum & publicc prodierit , & intra privata adhuc fcrinia lateat.

o

ratiam , exhibito ftudio-

His itineribus ex voto confectís domumrevocare ipfum conftituit Sereniffimus Adminiftrator , Ds. FRIDERICUS CAROLUS, cujus tantam fibi

o

rum fuorum erudito fpecimine , conciliavit, ut Diaconi in Ecclefia noftra Tubingenfi munus non multo poft confequeretur. Mortuo A. ciorxcxcvrr. Caldenbachio , Hittor.

Eloq. ac Poés, Profeffore, unanimi Patrum Academiz fuffagio Eloquentiam docere juffus , Diaconus & Profeffor extra ordinem fimul utriusque muneris partes przclare

aliquamdiu fuftinuit : poftea temporis vero , inter Ordinarios Do&tores cooptatus , & Excellentiffimo D. Scheinemanno datus fucceffor , Moralem difciplinam docuit , pu-

blicisque fcriptis , inter qux Collegium Pufendorffianum , & de Pceenis Commentatio, publicüm meruere adplaufum, inclaruit. A fubfelliis Philofophorum ad Venerandum

"Theologorum Ordinem tranfiit , & primum Profefforis Extraordinarii, Illuftrisque Stipendii Superattendentis , nec non Ecclefiaftz Vefpertini fun&ionem obtinuit: defun&o

autem deinceps D. Reuchlino , Paftor & Superattendens Ecclefiz , Ordinariusque Theologiz Profeffor ett conftitutus, — Vifum etiam aliquot poft annos fuit Sereniffimo Prin-

cipi noftro Concionatoris Aulici Primarii & Confiliarii Confiftorialis perfomm ei imponere: quam Stuttgardiz in quartum usque annum graviter prudenterque tueri pro vi-

rili adlaboravit.

Inde ad nos reveríus qua fide , quaque dexteritate & aíliduitate demandatam fibi provinciam adminiftraverit , nemo non novit, & boni omnes uno prz-

Ccic

cles

fia

dicantore. Et hzc quidem, quz copiofiflime omnino dici poffent ac deberent, breviter tantum ftrictimque, de Vita inprimis Publica, munerumque ampliffimorum in Ec

H

ium ei contigit A.cI»Drcxc. ex omni parte aufpicatum cum Nobiliffima,omni-

non minus,quamAcademia geftorumratione;hic dicuntur. Quod ad privatam przcipue attinet;coujt

que Virtutum genere ornatiffima facmina , DN. REGINA BARBARA , Viri quondam Nobili

j

. Experimentiffimi atque Excellentiffimi, Dx. ELIZE RUDOLPHI CAME-

RARII, Medic. Do&t. ac Botanices Prof. Publ. Ordin. nec non Archiatri longe meritiffimi, filià. Hanc autem fidiffimam fanctiffimamque thori fociam, e qua filios fufcepit

tres, cum filiabus quinque, jam A. clIolocerix, D. V. Martii amifit, eamque jaóturam tam acerbe tulit , ut in viduitate deinceps permaneret, Superfunt non nifi filiz trescum

filio unico. Natu autem major Dx. REGINA BARBARA nupfit Viro Pl. Reverendo atque DoGtiffimo, DN. M.GlUIIL. GOTTLIEBIO TAFINGERO , Ecclefie noftrz

Diacono vigilantiffimo , & non ita pridem , edito in lucem primo nepote, graviter jam agrotantem parentem plurimum recreavit. Duz vero relique adhuc. innuptz , Dx.

MARIA CHRISTINA, & SOPHIA CATHARINA, cum fratre, Ds. JO. ANDREA, Philofophiz cultore, tanti boni amiífionem eo gravius ferunt. Reliqua viven-

di ratio, ut paucis multa comple&tamur, talis fuit , ut boni omnes bene , nec nifi mali male de illa judicare fuftineant. — Ceterum morbus extremus, qui nobis eum eripuit ,

cumtanta conjunctus fuit dy fpnaea, ut per quatuor jam hebdomadas vice non una prafocatiometueretur, Multoshic & exquifitiffimos dolorespertulit. Sed ut in omni alia, ita &

án hac adfli&ione , cacleftibus oraculis fe confirmavit, in Deoque uno fpem omnem atque fiduciam fuam reþofuit ; & , cum diuturnum malum ingravefceret , ejus voluncati fe

totum permifit: Inprimis vero intimi gaudii fenfu perfufus eff in le&ulo emortuali , cum ex ore dulciffimi Dn. Parentis folatia divina audire ipfi datum fuit ; de quibus ad ad-

ftantes dixit: O quam dulceeft audite folatia ex ore parentistam pii & fidelis! abdu&oque dudum a rebus caducis animo, inter beatos calites nunc relatus , ad íummam & fem-

iternam felicitatem pervenit, poftquam nudius quartus füb octavam Vefpertinam in meliorem vitam, inter amplexus & fíolatia Dn, Fratris, M. CHRISTIANI. HOCH-

STETTERI, Przc. Bebenhufani, commigravi. — Deus Ecclefiz, Academizque, & Familiz mifereatur , & hanc inprimis efficaciffimo folatio fuo erigat! Vosautem , CIVES

ACADEMICI, per veftram pietatem, quam RECTORI Veftro debitis: perfamam Viri, & meritaejus: per decora HOCHSTETTERIANLE gentis : perque ornamentain-

clutarum neceffitudinum, OSTANDRINARUM & CAMERARIARUM, ferío monemus atque obteftamur, nequid veftro indignum officio defignetis ; & prolixo ac frequen-

ti comitatu funus usquein füburbanum conditorium deducatis ; lu&umque fupremi honoris fignificatione leniatis ! PP. fub Sigillo Re&or. Prz4. Kalend. Maji A. cl»ccxvir.

TUBING,JE, Liexis JOSEPHI SIGMUNDI.

$

L ».Nx

j

/

"i

PRORECTOR

UNIVERSITATIS TUBING

ENSIS

L. 5

72

v

n E

z

SxZIinam? ó utinam, MAGNIFICUS adhuc Univerfitatis noftre RECTOR, Vir Summe Reverendus , Ampliffimus atque

d

Z

eA

Z Excellentifimus, Dxs. ANDREAS ADAMUS HOCHSTETTERIUS, SS. Theolog. Do&. ac Profeffor Publ. Ordinar, longe celeberrimus,

;

E

z

o

r

i

22

/

! Sereniflimi Principisnoftri Confiliarius Ecclefiafticus, & Monafterii San-Georgiani Abbas digniffimus, Ecclefizque noftratis Paftor & Superattendens

L

Vigilantiffimus , Collega nofter conjun&iffimus , quemadmodum ante hoc fere femeftre oblatum Ordinis Literarii principatum gratulationes inter

A

E

fÉ

X

laiasque bene cupientium adclamationes adiit , ita perendie inter easdem a gefto cum laude ac gravitate debita munere fummo recedere potuiffet !

1

D

12

Utinam ! inquam. Ita enim merito tertium nunc exclamo , dum intra quartum & tricefimum annum, poft BENEDICTUM HOPFERUM, &

A

&

N

IO. ANDREAM FROMMANNUM,, illum Philofophum , hunc Jureconfültum , jam etiam Theologus tertius RECTOR obiit. Deus melio-

222

(

ra Academiz noftrz! At quantum Virum amifimus ! Certe nunc demum intelligemus Bonum noftrum , cum, quod habuimus, id morte przma-

$

À

A

v

tura & necopinata nudius quartus cheu ! amifimus.

p

P À

u

3

b

Nobis fane , quibus infperatum hoc objectum eftfunus, ut cariffimi capitis interitu maximus

oboritur dolor: ita diffimulare illum veftro in confpedu, CIVES OPTIMI, non poffumus. Exiguum illi quidem vitz curriculum natura

circfnfcrip(ït: €atamen e

ruditionis meritorumque fpatia complevit, ut in media ztate fummam gloriam praciperet, ut e dicendis conflabit plenius. — Prodiit in hanclu-

cem anno füpra millefimum & fexcentefimum octavo & fexagefimo , d. XIII. Julii hic Tubingz, parentibus ampliffimis: Viro nimirum Reverendiffimo atque Excellen-

tiffimo, Dx. JO. ANDREA HOCHSTETTERO, SS. Theol. Do&. Sereniffimi Principis noftri Confiliario , ac Superattendente Generali , Ordinumque Provincialium

Seniote , nec non Abbate nunc Bebenhufano , tunc vero Gracarum apud nos Literarum , pofteaque Theologiz Prof. Publ. Ordin. cujus in univerfam Patriam merita fin-

ularia merito veneratur tota W/irtembergia noftra ; & Nobiliffima Probatiflimaque matrona , Ds. ANNA CATHARINA, Viri maxime Reverendi atque Am-

pliffimi, Dx. JO. GEORGII LINDE, Collegii Bebenhufani Praceptoris per multosannos meritiffimi , quique etiam in hac Academia noftra Grzcz Linguz Profefforis mu-

nus obtinuit, fed, morte improvifa przventus, adire hiud potuit,

E majoribus q

uidem paternis , quorum longam hic feriem recenfere liceret , meretur laudari cumprimis

beatus Avus, Vir Summe Reverendus, Dw. JO. CUNRADUS HOCHSTETTERUS , Paftor atque Superattendens Specialis KirchoTeccenfis quondam digni

Pï(nn rràa

gïxpxls : guigp'c

qui tantum filium , tantumque nepotem pofteritatidedit; e maternis autem , ut ne quid de inclutis , BUCKIORUM, KIESERIORUM, GMELI

dicamus, przteriri non debet Theologus celebratiffimus, JO. PARSIMONIUS, Lutheri olim difcipalus, & Concionator Aulicus Wirtembergic—g

;

ea Hirfaugienfis , Vir de re Sacra non minus quam Literatia

rzclare meritus, cu

j

us duodecim Volumina manufcripta hodieque affervat illuftris E

-

j

Quz vero alias per omnem vitam fingularis Dei Providentia clementiffime pro Noftro advigilavit, ea in ipfo ftatim partu malefice. obftetricis coni -

Experientiffimi tunc Profefforis Medici, D. Brodbequii;elufit. — In ztatis progreffü nihil prius nihilque antiqüius habuere Parentes optimi ac circum

mentis verzque pietatis igniculi probe excitarentur. —Quibus cum ex facro fonte frigida effet fuffufa mox per ipfam infantiam ferpere , tenerrima

fundere ceperunt. — Nec defuit iisdem Przceptorum , quibus ad pictatem ac rerum intelligentiam ducibus uterentur , diligentia & cura. . Et primi-

bonarum artium lineas duxit Beeblingenfis Civitatis, in qua Parens tunc temporis Paftoris ac Superattendentis munere fungebatur, Schola publica.

i

bingam venit, ubi magnam ingenii fpem omnibus oftendit , & przclaros jam tum operz fuz fru&us fingulari lztitia aucti a filio Parentes fibi poll -

dum veto illic loci tantam exfpectationem fere intervertit lapfus fatalis in paludem , unde egre fervatus fuit: ita hic morbus lethalis eam tantum no

nes , quas vocant, proríus extraordinariz vires convellere omnes viderentur , nec in medicorum ope fpes ulla fupereffet. Evafit tamen pratet.

quod futurum magna fiducia adíeveravit B. Cancellarius Wagnerus, quod Deus eum fingulariter Ecclefiefuz delegiifet , & B. Ofiander , ad facrui

precibus lacrymisque impetravit, Poftquam autem e tam gravi periculofo

ue labore fe confirmavit, ad ftudia rediit , & fpem Parentumac mag;

[

levit, Receptus in Monafterium Maulbronnenfe egregiis optimz indolis fpeciminibus effecit , ut non modo Przceptor tunc , nunc vero Ducal-

m

Abbas Laureacenfis digniffimus, D« CHRISTOPHORUS ZELLERUS, fub cujus fideliffima inftitutione , Hiftorie , Latinzque dictionis & Hebra

R

19

talium Literarum folida fine exemplo fundamenta jecit , eum ante alios impeníe amaret: verum & ; qui ad exploranda alumnorum ftudia a Serer

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

Confiliarii primum ei locum inter condifcipulos adfignarent. — Excepit hinc ipfum rurfas Tubinga noítra, ubi in Illuftri Stipendio ita fe gellit, u|—

laque abripi fe pateretur , & inter homines, quibus plus palatum, quam cor fapit, ut ajebat quondam Cato, dies vcl noctes confumeret: fed totu

18

-

logizíacrz , ducibus Haberlino atque Breuningio , habitavit, & RomanamElequentiam , Caldenbachio praeunte, magis in dies, diligenterque ex—

um inftillavit B. Hopferus: Rationalem cum Prima more füo perfpicue nervofeque tradidit Reverendiffimus nunc Univeafitatis noftrz Cancellari

magiftris eos fecit progreffus , ut inter Candidatos Laurez fecunde XXVII. primum , cum füffragatione omnium, locum , jam ante obtentum , tu

3.

Theologos deinceps , qui bonz menti optime cuperent, habuit in primis do&tores;B. Cancellarium Ofiandrum : tum Kellerum , Müllerumatque Hzbi -

demias Sereniffimi Nutritii fumtibus, cum Hedingero, Hoffmanno, W/elfchio;atque Magiro;commilitonibus miffüs, Argentorati adiit Scbaftianum Schni

Fauftios, fb quibus Exegeticam non minus quam Polemicam Theologiam ulterius percoluit; Moralem vero a D. Zentgravio haufit. . Inde Bafile: H

O Baane Q

16

Celeberrimo Buxtorfio Hebraico potiffimum ftudio tempus impendit; cumque inter bellicas calamitates & difcrimina iter, quo deftinaverat , pro

niam cogitavit Hinc in tranfitu Ulmz falutavit D. Veielium: Norimbergam progreffus Altorffium excurrit, & apud Viros do&tiffimos , Wagenfa -

leiterum invifit: In Illuftri Salana D, Bajerum cum Gaezio audivit: Lipfie D. Carpzovium & Seeligmannum in Oratoria facras in Hiftoria Ecclefial

Itti

15

ium ; nec non in Philofophia Morali & elegantiori Literatura Menckenium dodtores fibi delegit3 & huic precipue haud vulgares in varia Lic

Focus

probavit, ut in numerum Conle&orum , qui A&a Lipfienfia condunt; adlegeretur. — At Lip(iz non fubftitit: fed reliquam Saxoniam peragravit 5 —

b

cilio & convi&u B. Speneri ufus, Theologiam, quam Practicam adpellant,, perdidicit, & paterno plane ac favore dignatus cft: cujus proinde , ut

»

N

14

Íe meritorum per omnem deinceps vitam gratiffimus pradicator extitit. Vitenbergz Deutfchmannum, Schurzfleifchium, Daffoviumque freque|.-

Francofürtum ad Viadrum , Helmftadium , Guelferbytum , Brunfuigam, Stralfündiam, Vismariam, Lubecam , Hamburgum, & Bremam, aliaque S

tranfiit , & magna eruditi Orbisnomina, Strimefium , Calixtum, Lutkenfium, Fabritium ; Rangonem, Gosmannum , Gerdefios , Pfeiffzram, W/in

l

i

avit.

M

13

ckelmannum, Édzardium, Anckelmannum, Eggelingium, aliosque comptutes Viros doctos,non fine mägna fltudiorum fuorum acccffione;icompel

«am quoque petiit: Graeningam & Franequeram Academiasacceffit , & in hac cumprimis Vitringam , Vayenium , Renferdium, ac Perizonium perhi

h

je&i.ad Rhenum W itfius, Maftrichtus, & Leydeckerus , cum Grzvio , zquiffimos civiliffimosque fe przbuerunt. Lugduni autem. Batavorum j

12

tim promtum faventemque fe exhibuit. Demum autem ad Brittannos fe convertit , cum Linguz gentis, tum Hiftoriz Ecclefiaftice , & Hebrazai

ciendi caufa. Londini ergo ad celeberrimos Epifcopos Regni , Burnetumac Scillingflctum, facilem aditum habuit: In Academia Oxonienfi comite

zunt Eduardus Pocockius, Eduard. Bernhardus, Humphredus Hodyus , Henricus Dodwellus, & Thomas Hyde: qui Viri clariffimi , utad inftru&iffid -

11

theca admitteretur , fiia commendatione effecerunt, Ut Ifaacum. Abendanam , Judzum, taceamus, e cujus inftitutione noninfeliciter profecit. Ta!

tendit, ubi Spencerum,Covelum,& Neutonum eftallocutus: Windíorz autem Gulielmum Caveum, magnum literati Otbislumen, convenit, familiarite —

terum & Lingue Britannice eam Ícientiam comparavit , ut fpecimen non unum in fermonem latinum converfum & publice prodierit, & intra p

10

His itineribus ex voto confectis domumrevocare ipfum conftituit Sereniffimus Adminiftrator , D. FRIDERICUS CAROLUS, cujus tantam fib -

rum fuorum erudito fpecimine , conciliavit, ut Diaconi in Ecclefia noftra Tubmgenfï munus non multo poft confequeretur. Mortuo À. cio12cxc

Eloq. ac Poes. Profeffore, unanimi Patrum Academiz fuffiagio Eloquentiam docere juffus , Diaconus & Profeffor extra ordinem fimul utriusq

aliquamdiu fuftinuit : poftea temporis vero , inter Ordinarios Dodtores cooptatas , & Excellentiffimo D. Scheinemanno datus fucceffor , Moral|-

blicisque fcriptis ; inter quz Collegium Pufendorffianum, & de Pcenis Commentatio, publicüm meruere adplaufum, inclaruit. — A fubfelliis Phile

"Theologorum Ordinem tranfiit ; & primum Prof:fforis Extraordinarii, Illuftrisque Stipendii Superattendentis , nec non Ecclefiaftz V efpertini fundj &

autem deinceps D. Reuchlino , Paftor & Superattendens Ecclefix , Ordinariusque Theologiz Profeffor ett conftitutus. Vifum etiam aliquot poít 2

cipi noftro Concionatoris Aulici Primarii & Confiliarii Confiftorialis perfonam ei imponere: quam Stuttgardiz in quartum usque annum graviter|

rili adlaboravit.

Inde ad nos reverfus qua fide , quaque dexteritate & affiduitate demandatam fibi þrovinciam adminiftraverit, nemo non novit.—

dicantore. Et hac quidem, quz copiofiflime omnino dici poffent ac deberenr, breviter tantum firi&imque, de V ita inprimis Publica; minerumqu.

l

non minus,quamAcademia geftorum ratione,hic dicuntur. Quod ad privatam

pracipueattinet,coujt

ium ei contigit A.cIoD»cxc. ex omni patte aulþicac E

que Virtutum genere ornatiffima faemina , Dx. REGINA BARBARA , Viri quondam Nobili

j

. Experimentiffimi atque Excellentiffimi, Dx. EI

RARII, Medic. Do&t. ac Botanices Prof. Publ. Ordin. nec non Archiatri longe meritiffimi, filia. — Hanc autem fidiffi

mam fanctiffimamque thori |

duitate deinceps permaneret.,

Supet-

1res, cum filiabus quinque, jam A. cIoloccrix, D. V. Martii amifit , eam

que jacturam tam acerbe tulit , ut in vi

filio unico. Natu autem major Dx. REGINA BARBARA nupfit Viro Pl. Reverendo atque DoGiffimo , DN. M. GUIL. GOTTLIEBIO TAFI

Diacono vigilantiffimo ; & non ita pridem , edito in lucem primo nepote,

graviter jam egrotantem parentem plurimum recreavit. Duz vero reli-

MARIA CHRISTINA, & SOPHIA CATHARINA, cum fratre, Dx. JO- ANDREA, Philofophiz cultore, tanti boni amiífionem eo graviu

di ratio , ut paucis multa completamur, talis fuit , ut boni omnes bene , nec nifi mali male de illa judicare fuftineant. — Ceterum morbus extre

mu.

cum tanta conjunctus fuit dy fpnaea, ut per quatuor jam hebdomadas vice non una prafocatiometueretur, Multoshic &exquifitiffimos dolorespertulit/ -

in hac adfli&ione , caleftibus oraculis fe confirmavit, in Deoque uno fpem omnem atque fiduciam fuam repofuit ; & , cum diuturnum malum ingt

EE C RARNMM

totum permifit: Inprimis vero intimi gaudii fenfu perfüfus eft in le&ulo emortuali , cum ex ore dulciífimi Dn. Parentis folatia divina audire ipfi d-

ftantes dixit: O quam dulceeft audite folatia ex ore parentistam pii & fidelis! abdu&oque dudum a rebus caducis animo, inter beatos coclites nunc :

iternam felicitatem pervenit, poftquam nudius quartus füb octavam Vefpertinam in meliorem vitam, inter amplexus & folatia Dn, Fratris, Mi -

mo folatio fut

STETTERI, Przc. Bebenhufani, commigravit. , Deus Ecclefiz, Academisque, & Familiz mifercatur , & hanc inprimis efficaciflir

IANJE gen.

2

ACADEMICI, per veftram pietatem, quam RECTORI Veftro debitis: perfamam Viri, & merita ejus: per decora HOCHSTETTER

clutarum neceífitudinum , OSTANDRINARUM & CAMERARIARUM, ferio monemus atque obteftamur, nequid veftro indignum officio defigi -

ti comitatu funus usquein füburbanum conditorium deducatis ; lu&umque füpremi honoris fignificatione leniatis ! PP. fub Sigillo Redor. Prz. K

0 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

P-

1

TUBINGJE, Litxis JOSEPHI SIGMUNDI.