LXV6a_fol_094

R EC T O^

ACADEMII TUBINGENSIS

f*ven «;- V &Ldlï,;xäg,

2

S TAE

d A

i d

À c&ïrïfucätæ humilitatis pratia, ea dignitas, ea denique Jucunditasillius,ut quamcunque virtutem

o

accelfferit, eam acceffione fua mirüm in modum augeat locupletetque: Pictorum fcilicet emula, qui confummati(fima

2

d

pulcritudinis pofituri fpeciem, lumen atque umbras adhibent, differentiá colorum preffiorum & humilium alterna

EN

9 vice fefe excitante, — Przcipuam veró dignationem Theologis affert animi Modeftia, qui nunquam majoribus ad glo-

49

2

riam paffibus contendent, quàm fi talis fuerit eorum vita, ut fefu Redemtoris liberi feipfos omnibus fervos fubjiciant,

.k*:

Es

;

2

ut, qui Chrifti humilitatem imitari jubetur populus, in omni fermone perfpexerit fanctz mentis imaginem , in vitz

confuetudine modceft/am

.

, in praftandis officiis dignam divino homine alacritatem, in perferendis malis animuma

EY a

p

J

& DEO Sofpitatori obfequentem.

K

W

Nam & ipfe iis maxime delectatwr, qui fefe dejiciunt, atque dotes fuas impertit

iis, qui fibi nihil tribuunt, eos hactenus aliis

praferens , qui cateris fefe non praferentes nihil fibi arrogant, & alio-

rum dotibus benigné caudideque favent.

llam animi Modeftiam & infignem non tam rerum Theologicarum, quàm philofophiz &

hiftoriz notitiam, literarumque elegantiorum culrum, poftquam in VIRO PLURIMUM REVERENDO ATQUE EXCELLENTISSIMO

DN. ANDREA ADAMO HOCHSTETTERO, ECCLESLE TUBINGENSIS MERITISSIMO HACTENUS SUPERIORE

DIACONO, Ampliffimus Patrum Academicorum Senatus dudum conveniflc & aggregaffe fe animadvertit: magnum ordini fuo fplendorem

&c Decus acceffurum exiftimavit,Gillud ingenium,illa humanitas,illa virtus in ipforum numerum veniffet. Nequetemeré zquiffimum hoc ju-

dicium damnabit, qui Excellentiffimi Viri vitam confideraverit, qui peregrinationes fapientiz cauffa fufceptas, qui omnis memoriz clariffi-

morum hominum certatim amaeniffimi ingenii dotibus faventium ftudia, qui neceffitudinis in remotiffimis terrarum cultu memoriam , &

jucundiffimz confuetudinis defideria recoluerit, Quod ab ignaris rerum, ut facilius fieret, vifum eft, laudati Domini Prof£efforis vitam ali-

quanto fufius recenfere,

Natus efl; in ipfo pene Muíarum gremio; híc Fubingz, Anno M DCLXVIII. xiir. Jul.. Patre MAXuMB' REVERBNDO;

DicNissiMO atque ExcELLENTIssSIMo, DN, JOHANNE ANDREA HOCHSTETTERO, tum Diacono Ecclefiz Tubingenfis, hodie Doctore

Thcologo, Superintendente Generali, & Abbate Monafterii Bcbenhufani, Prima literarum fundamenta pofuit Bóblingz, & vocato rurfus

ad Academiam nofítram Parente in Schola Anatolica,

Promotus hincin Monafterium Maulbrunnenfe Preceptorem in Exercitio ftyli, hiftoria,

& Hebraica cumprimis literatura fideliffimum nactus eft CHusToPHORUM ZELLERUM, Virum in ftudiis humanitatis & literarum egregi? vería-

tum,.,

Receptus in Stipendium Ducale Philologia facre ftudia Maulbrunnz cepta ftrenué urget, habitis fub Dn. D, ELEBERLINO & B. JOANNE

HsNRicOo BREuNINGIO , Hebraicis Gracisque exercitationibus. In Eloquentia CALDENBACHIuM, Virum in his literis incomparabilem, pu-

blicé, aliquando & privatiffimé audit: in Philofophia Morali HoPrERuM p. m. in Metaphyfica JsGsRuM, Praceptores veneratur: Magifterii

G:adum adipifcitur, & ordine quidem inter XXVII,Candidatos primus, Hinc Theologiz totum fe dedit, fideliffima Dodorum hodicque per

IDEI gratiam fuperftitum OsiANDRI (quem & Sufceptoreia veneratur) KELLERI, MüLLERI, H.&BERLINI in(titutione ita fcliciter ufus, ut biennio

goft, adprobante B. WOLFLINO, Prapofito Stutgardienfi, examen T hco'ogicum Stutgardiz fübierit, Vicariumque mox aliquot in Eccleliis ,

üvaute Domino,egerit, Anno LXAXVIII, juííu (üumptibusque SERENISSIMI PRINCIPIS Noftri ad exteros iter füfcepit: & primum qui-

dem Argentoratum, ubi SEBASTIANUM ScHMIDIUuM,lsAACuM &]oANNEM FausrIOs, in Theologia cum exegetica tum polemica,ut & JoaNNEM

joa

cHiMuM ZENTGRAVIUM, humaniffimum hofpitem fuum in Morali Theologia Przceptoresaudivit, Bafilez BuxToRr1o inftruendum fe dedir,

ulmz VEjELro, Altorfi WAGENSEILIO,

Literarum hebraicarum Phonici, FABnICIO item & W'EGLEITERO innotuit,

Jenz Bajsao & Górzio

dedit operam : Lipfie CARPZOVIUM & SEELIGMANNuM in Homileticis, RECHENBERGIUM & ITtIGiuM in HiftoriaEcclefiz, OrToNEM MENkKe-

NIUuM in Moralibus & literatura meliore, Magiftros habuit. A quo poftremo etiam, Collegii Acta Eruditorum elucubrantis Przfide, in nume-

rum colledtorum benevolé adfcitus, Virisque Clariffimis eodem labore defungentibus FRipERICO BENEDiCTO CaRPZovio, Senatori, CHRi-

sTIANo WAGNERO, nuper eheu! é vivis erepto, aliisque commendatus fuit.

Dresdz SeENERUM, CaRPZOviuM : Viteberge W ALTHERUM,

D&urscHMANNuM Theologos; ScHuRTZPLEIsCHIUM vero DassoviuMque, huac in Orienralibus, ilium in hiftoricis audivit.

Inde per Saxo-

niam inferiorem pene omnem, Francofurti ad Viadrum, Helmftadii, Guclpherbythi, 8runfuiga, Berolini, Sedini, Gryphiswaldiz, Stralefun-

dz, Vifmarie, Lubecz, Hamburgi, Brema divertit, hisque in locis Clariffimorum Virorum SAMuELis STRIMESII, CALIXTI, LITXENSIt, FABRICI,

RANGOoNIs, GOSMANNI ; GERDsIORUM, PFEIFFERI, WINCKLERI, MA]J&RI1, HiNCKELMANNI, EZARDI, ANKELMANNI, EGGELINGII aliorumque,

alloquio gaviíus eft.

Poít ad Groningeníes abiit: hinc Franequeram, ubi.CAMPEGIuM VirRINGAM, JoaNNEM WARTENuM , JAcosuM RHzwe

FERDIUM, & qui

Lugduni in Batavis hodie claret, Jacosux Prmzoxiux faventes fibi expertus eft, — Ultrajecti HzuxaxNuw. Wrirsiuu, Peraux

van Masraicur, Metcurongew LzvprkERuM, & JoawNEM Gzonomw Giueviux, illum literarum elegantiorum Aatiftitem,

Lueduni veró J4Co-

fticz linguarum-

sux GaoNoviuw precipué propenfum fibi habuit, Demum ad Britannos addifcendz cum lingua, tum & Hiftoriz Eccle(ia

in Oxonienfi

que ftudii fcli

ciüs perfequendi gratia excurrit, Londini celeberrimos Epiícopos BunNzruw & Sri.tiNGELETUM compellavit,

Academia mu

Ito ipfum favore & amore complexi funt Epuanpus Pococxius, EpuaARDus BrgNARDus, HuxPHarDus Honv, H:warcus Dopwzr-

Lus, Tuoxas Hybz,

qui etiam Viri Clariffimi ad inftractiffimas per id Athenzum Bibliothecas feceruncaditum, — Ut Isaacux AssxDawaAw, Ju-

dzum, taceamus , quo Magiftro non infeliciter ufus eft,. Demum & Cantabr

igiam. adiit, à JoaxNxE SexxceRo, Covkto, NewroNo: Windforz

autem à Do

&iffimo GuiLizuxo Caveo humaniffimé exceptus. — Quo quidem itinere & amicos (ibi Viros Clariffimos conciliavit, & lingue

comparavit, ut ejus rei unum atque alterum preclarum fpecimen in publico jam extet. A longinqua.

prafertim Anglicana cam notitiam

ftatim Diaconatui Ecclefiz noftrz admotus fuir, quam functionem qua fide, qua dexteritate, quo zelo de-

pereg

rinatione in patriam reverfus,

nique ge

fferit, quamque fanctiffimos pub

lici muneris labores Collegiis ex oratoria facra, Hebraica item Literatura, & Theologia thetica habi-

us noftris memorare,

Nunc, ut Profefforium Eloquentiz & Poefeos Munus, in quod unanimi

tis interftinxerit,

fupervacaneum fuerit civib

& à SERENISSIMO PRINCIPE clementiffimé confirmatus eft, rité aggredererur, AUSPICATO-

Senatus Academici fuffragio nuper delectus,

RIAM ad diem Augufti XI, qui erit Mercurii, hor,

IX. habebit DE UTILITATE, QUAM EX BRITANNICA PEREGRINATIONE CAPERE

POSSIT LITERARUM, SANCTIORUM PRJECIPUE,

STUDIOSUS: & fimul vota, cum pro Sereniffima Domo Wirtembergica, tum & pro

mentis devoté faciet, ltaque à facultatum omnium Proceribus Ampliffimis, & reliquo Civium Academico.

perenni Academiz flore & incre

rumordine atque catu florentiffi

mo petimus audientiam unius horulz : Quod non pietatis tantum in Excellentiffimum Oratorem officium

erit, fed & benevolentie, quam ceu no

bis elocatam vel paribus demerebimur officiis, vel, ubi non poterimus, voluntate, P.P. Decima polt

'Trinit. Domin, Anno M DC XCVII,

—

Typis JoRANN- CuNRADI Raisl,

m

?

C

iwem

"

j

—T, ,.

n

£

& d

a

gK£o0c

CISOE 2 GUX Q od tv

J os d.

ho

[497

P. dR

ox

2 -u

".

zu

N

K E C 1 UK

ACADEMIJE TUBINGENSIS

Le&, Sal;

"

"Om *X ;—1&-

VM B

S TA

cata humilitatis gratía, ea dignitas, ea denique jucunditasillius ut quamcunque virtutem

?'

accefferit, eam acceffione fua mirum in modum augeat locupletetque: Pictorum fcilicet emula, qui confummatiffima

ZA

pulcritndinis pofituri fpeciem, lumen atque umbras adhibent, differentiá colorum preffiorum & humilium alterna

-

9 vice fefe excitante, — Przcipuam veró dignationem Theologis affert animi Modeftia, qui nunquam majoribus ad glo-

æ(/

2

2

riam paffibus contendent, quàm i talis fuerit eorum vita, ut fefu Redemtoris liberi feipfos omnibus fervos fubjiciant,

Es

';

z

(« od

C

RR

V confuetudine modceftiam

ut, qui Chrilli humilitatem imitari jubetur populus, in omni fermone perfpexerit fanctz mentis imagin?'m , f'n Vif,æ

-*

D

(Sy N

^a.

, in praftandis officiis dignam divino homine alacritatem, in perferen:

5

-

*

(

*2

W

& DEO Sofpitatori obfequentem. —Nam & ipfe iis maxime delectatur, qui fefe dejiciunt, atque -

-

Z

iis, qui fibi nihil tribuunt, eos hactenus aliis przferens , qui cateris fefe non praferentes nihil fi

rum dotibus benigné caudideque favent.

lMlam animi Modeftiam & infignem non tam rerum Theologicarum, q!-

hiftorie notitiam, literarumque elegantiorum cul:rum, poftquam in VIRO PLURIMUM REVERENDO ATQUE E?

T

DN. ANDREA ADAMO HOCHSTETTERO, ECCLESUE TUBINGENSIS MERITISSIMO HACT-

DIACONO, Ampliffimus Patrum Academicorum Senatus dudum conveni(le & aggregaffe fe animadvertit: magnum orc

X

ac Decus acceffurum exiftimavit, (iillud ingenium,illa humanitas, illa virtus in ipforum numerum veniffet. Nequetemeré -

dicium damnabit, qui Excellentiffimi Viri vitam confideraverit, qui percgrinationes fapientiz cauffa fufceptas , qui omn:

morum hominum certatim amoniffimi ingenii dotibus faventiuim ftudia, qui neceffitudinis in remotiffimis terrarum c *

S

W

jucundiffimz confuetudinis defideria recoluerit, Qvuod ab ignaris rerum, ut facilius fieret, vifum eft, laudati Domini P

Natus eft in ipfo pene Muíarum gremio, híc Tubingz, Anno M DCLXVIII. xiu. jul, Patre M;-

quanto fufius recenfere,

DiGNIssiMO atque EXCELLEN

Ti551M0, DN, JOHANNE ANDREA HOCHSTETTERO, tum Diacono Ecclefiz Tubing:

R

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Theologo, Superintendente Generali, & Abbate Monafterii Bcbenhufani,

Prima literarum fundamenta pofuit Bóbling-

ad Academiam nofítram Parenteim Schola Anatolica, Promotus hincin Monafterium Maulbrunnenfe Przceptorem in Ex

18

& Hebraica cumprimis literatura fideliffimum nactus eft CHuisToPHORUM ZELLERUM, Virum in

ftadiis humanitatis & lite| |

tum, Receptus inStipendium Ducale Philologiz facre ftudia Maulbrunne cepta ftrenué urgct, habitis fub Dn. D, HAesg

E

HsNRiCO BREuNINGIO , Hebraicis Gracisque exercitationibus. In Eloquentia CALDENBACHIUM, Virum in his literis it -

1.

blice, aliquando & privatiffimé audit: in Philofophia Morali HoprERuM p. m. in Me

taphyfica JsGsRuM, Praceptores ve

G:adum adipi(citur, & ordine quidem inter XXVII,Candidatos primus, Hinc Theologie totum fe dedit, fidelifima Doc&

16

IDE! gratiam fuperfti

tum OsiANDRI (quem & Sufceptoreia veneratur) KELLERI, MÜLLERT, Hu&BERLINI inftitutione ita felici -

O Baace Q

WOLFLINO, Prepofito Stutgardienfi, examen T heo'ogicum Stutgardiz fubierit, Vicariumque mox

BaRN

l

goít -ac-lggo.b.;ntc B.

i

j

!

:

güvante Domino, eger

it. Anno LXAXVAII juífu (umptibusque SERENISSIMI PRINCIPIS Noftri ad exteros iter füíce|-

:

!

15

ubi SEBASTIANUM SCHMIDIUM, lsAACuM &]OoANNEM FAusTIOS,

in Theologia cum exegetica tum poler

|

I

l

ä

dem Argentoratum,

humaniffimum hofpitem fuum in Morali Theologia Przceptoresaudivit, Bafilez BuxTOREIO if .

JoacHiMu

M ZENTGRAVIUM,;

Jene

ulmz VEJELIO, Altorfi WAGBNSEILIO,

Literarum hebraicarum Phanici, FAsRICIo item & WEGLEITERO innotuit,

N

14

: Lipfie CARPZOVIUM & SEELIGMANNuM in Homileticis,

RECHENBERGIUM & ITT1G1uM in Hiftoria Ecclefiz —

:

J CENN

dedit operam

NIuM in Morali

bus & literatura meliore, Magiítros habuit. A quo poítremo etiam, Collegii Acta Eruditorum elucubran:

13

rum collecdtorum benevolé adfcitus, Virisque Clari(fimis eodem labore d

efungentibus FRiDERICo BENEDiCTO CARPZOVYI-

Dresdae SrPENERUM, CanPzoviuM : Vitel

STIAN

o WAGNERO,nuüper eheu! é vivis erepto, aliisque commendatus fuit.

D&EuTsCHMANNUM T

heologos; ScHuRTZrLsIsCHIUM vero Dassoviuwque, hunc in Orienralibus, ilium in hiftoricis audiv?

12

niam inferiorem pene omnem, Francofurti ad Viadrum, Helmfítadii, Guclpherbythi,

Brunfuigaz, Berolini, Sedini, Grypb

Lubecz, Hamburgi, Bremaz divertit, hisque in locis Clariffimorum Virorum SAMuEL1is STRIMESII, CALIXTL|-

dz, Vifmariz,

RANGONIs, GOSMANNI ; GERDSIORUM,

PFBIFFERI, WiNCKLERI, MAJ&RI, HINCKELMANNI, EZARDI, ANKELMANNI, EGG!

11

eft.

Poít ad Groningen(es abiit: hinc Franequeram, ubi CAMPEGIUM VirRINGAM, JoaNNEM WARTENU.

alloquio gaviíus

FERDIUM, & qui

Lugduni in Batavis hodie claret, Jacosux PznizoNtux faventes fibi expertus eft, Ultrajecti HERMANNU

10

van Masrgicur, MeLcuronEM LzvpEkeRuw,

& JoaNNEM GzoRGiuM Giueviuy, illum literarum elegantiorum Antiítitem,

tum & Hiftoriz Eccl

suM Gao

xoviux pracipué propenfum fibi habuit, Demum ad Britannos addifcendz cum lingua,

que ftudii fcli

ciüs pcrfequendi gratia excurtit,

Londini celeberrimos Epi(copos BuaNzrux & SriLLINGrLETUM compell

Ito ipfum favere & amore complexi funt Epuanbus Pococxius, EpuaARDus BEkRNARDUs, HuwPHRED

us Honv

Academia mu

per id Athenzum Bibliothecas fecerunt aditum,

Ut Isa4,

Lus, TuowAs HYbE,

qui etiam Viri Clariffimi ad inftractiffimas

daum, taceamus , quo

Magiftro non infeliciter ufus eft. Dem

um & Cantabrigiam adiit, à JoaxwE SexwcERO, CovzLo, 17

mos Ct

Quo quidem itinere & amicos fibi Viros Clariffi

2aute

m à Doüiffimo GuiLizuxo Caveo humaniffimé exceptus.

co jam e-

prafertim Anglican

& cam notitiam comparavit, ut ejus rei unum atque alterum przclarum fpecimen in publi

pa

triam reverfus, ftatim Diaconatui Ecclefiz noftrz admotus fuit, quam functionem qua fide,

qua dexi

pcrcgrinazionc in

atoria facra, Hebraica item Literatura,

&Th-

nique geífe

rit, qua

mque fanctiffimos publici muneris labores Collegiis ex or

ut Profefforium Eloquentiz & Poefeos Mun

tis interftinxerit,

fupervacaneum fuerit civib

us noftris memorare,

Nunc,

& à SERENISSIMO PRINCIPE clementiffimé confirm

atus eft, rité aggrede-

Senatus Academici fuffragio nuper delectus,

RIAM ad diem Augufti XI, qui erit Mercurii,

hor,IX. habebit DE UTILITATE, QUAM EX BRITANNICA PEREGR

POSSIT LITERARUM, SANCTIORUM PRJECIPUE,

STUDIOSUS: & (imul vota, cum pro Sereniffima Domo Wirtem-

Itaque à facultatum omnium Proceribus Ampliffimis,

& reliqui

E "W^ EEE

peren

ni Academiz flore & incrementis devoté faciet.

rumor

dine atque catu florentiffimo p

etimus audientiam unius

horule: Quod non pietatis tantum in Excellentiffimu «

bis elocatam vel paribus demerebimur officiis, vel, ubi non poterimus; volunta

erit, fed & benevolentiz, quam ceu no

Trinit. Domin, Ánno M DC XCVII,

Typis JoEANN- CuNRADI REisl,

2

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1