LXV6a_fol_088

*

/

*

d

/V

»

/,

EC

OR

ALMJAE EBERHARDINAE.

Uc adefte, Ó Cïäres! Iterumiï*ädïmortis fpe&tácülum vocamini , Mortales! Perhor-

rescitis atratum hujus tabula^habitum ? Immo vero non-alium admittit communis

Academiz , orbi literato , familiis inter nos fplendidiffimis ; luctus.

Veftra refert;

Academici , (í unquam , nunc certe , ad animuüm revocare fatum , quod noftra o-

mnium

e&ora concuffit.

Pellus morrale uutiquam magis Divinum efl , quam ubi mortali-

raiem fuam c

ogitat , inquit SENECA. — Quam vero juvaret, hanc fimilesque veritates deguítare ;

dum dulces fünt. ^Acore vitiantur ,. non füo , fed noftro vitio, fi diutius jufto faftidiuntur.

Vultis earum difertiflimum 'interpretem ? Accedite illum , qui jam in ipfa morte fua, fuo qui-

dem exemplo : &terna memotria digniffinio, nonni(i gravia, folida, ex lim

pidiffimis fontibUä

quin ex vilceribus Pub/li in humano genere 7«is def(ümta. vosmet edocer.

t

Fuit proh dolor! Fir Prenobiliffmus , Confulifimus atque Excellentiffmus DN. JO. JACO

BUS HELF.

FERICH , 7. U. Dod. atque in bac Alma Eberbardina Juris Publici && Feudalis Prof. per plures annos. Pub-

lus Ordinarias ,^ Sereniffma - VZirtemb.. Domus. Cosfiliarius, Vir ornandis. literis oiinino natus , ut de ipío ,

quod talem produxerit, fibi jure gratulari poffit dulciffima patria. ' A. MDCXCII. Prid. Non.

Januar. eum progenuit Geeppinga ; ibique Patrem s€cepit Confülem , per annos XXV. meri-

tiffimum, t Ampliffmum ac Prudentisimum , -.DIN. JO. GEORGIUM HELFFERICH dudum: vie

vis ereptum : . Z4atrem vero antiqui moris & cafle preratis Zdatronam,DN.. ANNAM CATHARINAM ;

fliam, Ziriolim ftmmne Reverendi , Amplisfini atque Dignisfmi DN. PAULI ACHATII DASER!, 2ra-

,

Jfulis primum. AMurrbartenfis : deinceps. Flirfaucienfis , ac. denique ' Regtofontani longe. meritisfrmi , Confiliarii. item

Principis , at fecretioris Ordinum. Provincialium Gonventus Svnioris diu gravisfimi.

Ab hac generis-nobilitate

facile ordiri liceret lu&tuofa noftra elogia , fi' decantatis legibus ftandum foret.

Sigillatim quippe recenfenda effet DASERORUM incluta familia, quz pluribus Imperii fta-

tibus, & Sereniffimis cumprimis W/irtembergie Ducibus, per duo fcré Secula, Archiatros;

JCtos, & Confiliarios, nec non Theologos dedit exiinios.

At ubi tot lucent otrnamenta pro-

pria virtutum, pretereunda fünt, quz. communiá'multis proficiscuntur à majoribus. Non er-

go magnopere in Noftro predicandum eít, quod egregiis fit ortus parentibus, fed quod fe

dignum parentibus filium fuüamet induítria reddiderit ;" quod "generis fui nobilitatem rebus

virtute geítis reliquerit pofteris illuftriorem.

Ingenii.decora eam potius füppeditant laudis ma-

teriam, qua propius ad Noftrum pertineat.

Nihil non fingulare heic difpenfaverat Divina be-

nignitas ; fed nec quicquam neglé&um, vel à Parentibus , vel ab adolefcente , quod confentiens

Minerva füadere vifa. Adolevit cum literarum ítudiis; puer adhuc füb difciplina BILFINGERI

Diaconi Góppingenfis ; &' quüm infignioris acceffionis capacem fefentiret, A. MD'GCIV. ad

Gymnafium Stuttgardianum commigravit, ubi fe " Viris: de ftudiofa juventute longe meritiffi-

mis addixit, fcilicec B. B. ESSICHIO, MEURERO; CANSTETTERO , SCHUKARDO;

HOCHSTETTERO , ERHARDO, & W'EIHENMAIERO ex quibus MEURERUS przfertim

íftylum ejus formavit per omnem vitam elegantem. '^His ducibus tantum animo connifüs fuit

ultra triennium , ut univerfam feré Philofophiam cum literis humanioribus conjungeret. His

premunitus inftru&tusque prefidiis, Mufarum. Tubingenfium penetralid adiit A. MDCCV II.

easdemque ut propitias ex

retur, primum fe credidit Con/ulriffime - quondam ac . Excellentiffimo

Dn. STEPHANO CHRIST

Ó

;ïgä

ORO HARPRECHTO, qüi in privatis prelectionibus ad Inftit.

primos Juris fontesip(i aperuit : eundemque laborem Nofter, probe memor illiusnon admodum

quidem eleganter, fed veriffime di&i: Bonus Inftitutifta, bonus j]urifta, quinquies, & au-

diendo, & diíputando repetere haud eft gravatus. .Publice enim«.ad eadem legitime Scien-

tie elementa commentantem audivit J/lz/rem quondam Dn. JO-- ANDREAM FROMMANN,

j. U. D. e Prof. poft autem intimioris: adiniffionis. Confliarium.| Sereniffimi.

Privatim quoque fefe appli-

cavit ad Cenful'ishmos , Ex«cellentisfmosqué Firo:, FERDINANDUM CHRISTOPHORUM HARP.

PRECHTUM GRASSUM ,. & MOEGLINGIUM , quos omnes coluit & audivit.

Ne vero,

quod plurimorum fübinde vitium . eft , facratüm Juris ftudium, illotis tra&aret manibus, ele-

gantiori literaturzg privata conftanter opera liravit, miodo laudato MOEGLINGIO prin

cipia

Juris

80

Teson

:

Juris Nàt.

Pufendorfaba & Grotiana privaiilimis fcholis, NEUIO Hiftoriam omrem folidius

tradentibus.

His demum.innixus fsndaméntis immenfo Jurisprudentie pclago íe commifit,

ducesque fibi delegit expertze

induflrix , fcientiz ,atque/ dexteritatis . Viros.

Precipue igitur

B. D. GRASSUM f[e contulit, Pandedas non minus explican-

ad Excellentiff. Hofpitem fuum,

tem, q

uam difficilem AC&ionum materiam enodantem. [In

Jure autem Publico & Feudali

frequentavit ,

Summiolim;Fii B3) SCHW/EDERLifcholas cum publicas tuni privatas

c;naviter profecit.

Sed nec . comparatos

quo & induflrie in nobiliffimis fcientiis. adjutor

voluit.

Hinc non modo ,

Moderatore

profedus., in

:

tra privatos

delitefcere - parietes

hu

J

lus infitui B. D. MOEGLINGIO , Diffrtaiionem

Publicam :

De [ummo militie dmperialis

.

.

verum etiam

anniverfa-

Prefecto ,

von De8 . 9 9 Selbhermn ,

publice exhibuit

viam orationem lvoonianam , Mluftris JCtoram ordinis permiffu, de

fele&iori quodam argumento

habuit, Neque ita ad laborum metam íe pervenifle exiftimavit ; fed extraneas jam nunc Aca-

demias invifendi defiderio tenebatur vehementiori," Fama igitur Saxonicarum inprimis captus

alle&usque Jenam abiit, ubi per annum commoratus, ufusque menía ac hofpitio . D. Fa7t-

fihii, ilufres quondam "7wris 4miftes , Wildvogelium , Slevegtum , Baierum , atque

Scbreterum audivit.

Przcipue autem Celeerrimi poft fata quoque Neminis Viro Bwrck.

Gottbelf Struvio (fcíe tradidit , ejusque laufpicio in Hiftoricis , Heraldicis ac Nurmisma-

ticis ulteriores. progreffus fecit. "Tum vero & íüummam benevolentiàm ac'fidem D. ^.

Paul. Kreffi, Prof. furis . poffea apud Helmfladienfes: Ordinarii ,. cujus & privatiffimis ad Lau-

terbachii Compendium commentationibus , & privatis explanationibus Juris Canonici, & fa-

miliaris ceteroquin confüetudinis opportunitatibus fruebatur , grato femper cclebtavit animo.

Infigniter |ita ocupletatu

s-ad Halenfes celeberrimos Doctores . properavit.

Per quidem

commode.eodem hoc tempore ZJllsfri$-- quondam ,

Chriflliauus - Thomaftus ,. juris . Civ. -&

Canon. differentias, in ufu fori obtinentes, inculcabat, :ac pr&terea in Cautelas ac Przxco-

gn

ita Juris prudentie differebat. — Ad illum itaque, cujus videndi cupido diu ipfüm incefferat,

au

diendum íine mora-fe recepit , non fecus atque alios Viros celebratiffimos, .. Perr,

Ludvvigium, Cocceji Jurisprud. Publicam, & Strykii Examen Juris Feudal. interpretatum;

wfl. Hemmiug. Behmerum, Pand

eGas & ]us Publicum Uhniveríale fecundum fcita com-

Nzc. Hieron, (Gumdlizgium , Hiftoriam Gerta-

pendiorum à.íe editorum . exponentem ;

nie & notitiam omnium totius Europe ftatuum - illuftrantem.

Honeftiflimis hisce fpoliis

domum reverfürus, Lipfiam tamen prius fibi falutandam putavit, ubi Recbezéergiis , Potri

& Filio ,. O/eario, Titio, Boernuero ,

Menkenio , .quantis in. eruditione Mheroibus! inno-

tuit.

Inde. Jenam repetiit, & in tranfitu thefauros librarios ac numismaticos Vinaris at-

que Gothe curiofo perluítravit oculo ; Summa vero inprimis cum voluptate Numophyla-

cium Arnftadienfe, tunc temporis omnium cimeliarchéorum facile prineeps ; excuffit , &

in eruditiffimi Viri Chbriffiemi .Sehlegelii , qui eidem prafeQdus erat, amicitiam ea occafione fe

in(inuavit.

Inde Gieffam & Marpurgum petiit: mox, W'ezlariam íe contulit , & ut fummum

illud illuftriffimumque lmperii Tribunal accuratius cognofceret ,. aliquandiu ibi commoratus fuit.

Reducem.in patriam Univerfitatem Laurez Juridice przmia exceperunt. Namque oft examina

confueta plenum laudis certamen ingreffus eít, & fub moderamine B. D. GRASSI À. MDCCXIV.

de. literis flatus. 900 ytaat^S5rieffen, difputans , mafcule tem geffit. . His ita ex voto confc&tis ;

adfpiravit mox fingularis Sereniffimi Principis gratia, ut. non folum Profefforis Politices & Hi-

ftoriarum ordinario munere in Illuftri. Collegio , quod à B. Dn. D. Pregixeri difceflu inde vacave-

rat, ornaretur, fed & Confiliarii titulo difüngueretur. Ante vero, quam delegatas fibi partes

aufpicaretur, denuo ad exteras regiones , ut vel fcientiam , quam fibi comparaverat, augeret j

velut animo curiofitatum avidithmo fatisfaceret , iter fuit meditatus , calcar addente Cle-

Quapropter perluftrato prius Numophylacio

mentií[imi Principis auctoritate & approbatione.

Neoftadienfi in Belgium contendit, in itinere Düffeldorpii aliquandiu hzrens, ut celeberrimi

cump

rimis Grevii generum , Jluffrem Dn. de Roy , Electoris Palatini confiliarium Intimum , nec

non ejusdem Principis ántiquarium Dn. 4chels fibi conciliaret.

- Duisburgi cum clariflimis Viris;

Reinoldo. & AMaftampio , ar&tiori familiaritatis commercio contra&o, per Vefalias Noviomagum per-

wenit. Inde Traje&tum perrexit , Leydekerum , Fitriarium Juniorem ,. Purmannum ,^ Relandum. alios-

que compellaturus.

Vidit non modo urbes Belgii celebriores ; Amftelodamum , Harlemum;

Lugdu

num, Delphos, Roterodamum , fed & rariora quxvis ubique loeorum perreptavit , &

exquifit

iffimos in omni fcientiarum genere Viros, Qeriwm, Vitriarium, Sen. Nedtium, Schultingium,

Perizonium , Gronoviumy Bernardum ,. Bafnagium , Vivierium , Lavenbeckium ceterosque precipuos con-

venit, & ex eorum colloquiis dulciflimos fru&us percepit. Paffim quoque pervolutavit biblio-

thecas, Mufea, pinacothecas, & technophylacia elegantiffime inftructa, Heinfianum Ícilicet,

X/ildianuum, W/itfianum, Dominorum fratrum de Heem, Ruyíchianum , Deinotianum &

Fagelianum.

Exoptato tunc

é terris hereditariis in Belgio adventaverat Potentiffimus Magnz Brittan-

nix Rex GEORGIUSad capeffendum regnum avitum in Angliamtrajecturus, Peropportune quo-

que Hagz comitum degebat Sereniffimus quondam Nofter Princeps Hereditarius. Hujus enim

clementiffima fa&tum eít commendatione ; .ut in:comitatum Kegium receptus Nofter , iter An-

glicanum e

x voto , feliciterque fufciperet. Londini fplendidiffimum Regis introitum, & coronatio-

Ccani ftatus

nis viuaugurationifque follemnia adfpectavit ; & per. compendium veluti totius Angli

xationem

d5

&

z

fationem pervidit. — Commendatus Jlufri Da. Chanlerlajnio , Armigero & Juftitiario Regio, come

muni tum exterorum Mzcenati non difficilem ad Proceres regni, primariosque literarüm ftato-

rés aditum impetravit, quos inter fuit /lluffris Marchio De HALLIFAX, Jlufirisimigue PEMBRO-

CKIUS & OXFORDILE COMES, nec non Aeeerendisfmi Angliz Prefules, Robinfonus , Briftolien-

fis. quondam ,' & Londinenfis poítea, Zurnetus Sarisburienfis , Nicbelfonius, Carleolenfis Epifcopi s

qui au&ores non minus ad quzvis laudabilia quam adjutores quoque illi extiterunt. . Vix opus

€ft, alios memorare Viros Dociffimos Anglie , in quorum notitiam pervenerat, /oamiwm ,

Bentlejum , Burnetum. — Jun. — Robinfonum , Woodvvardum, Clavelium ,. AMaffonium , Allixium, Haleum , To-

landum ;; quorum benevolentiam ita fibi obftrinxit , ut cufn maximam partem ipfi focietati regic

Anglicanz adícripti effent, annuente Illuftri ipforum Prefide, l(; JVevvteno, in eandem eum co-

optarent. BDibliothecas regiam "Weftmonafterienfem , Sioniticam atque Cottonianam , toto

orbe vel ideo fatis celebratam , quod ex meris rariffimifque MsStis codicibus conftaret , dili-

gentifime in ufus fuos convertit. Mufea quoque & cimeliarchia quedam Illuftriora, Pembro-

ckianum , Fontainianum , W/oodvvardianum atque Sloanianum , in quo ultimo res utriuíque

Indiz ac totius immo orbis : rariores conífpici

oterant, pervettigavit.

Londino digreffum ine

vitarunt inprimis duze Mufarum fedes nobiliffimz , Cantabrigia videlicet & Oxonium, in qua-

rum pofteriore vaítiffimam illam Bibliothecam Seldeniano - Bodlejanam non tam oculis obiter

infpexit, quam manibus afliduis per continuas feptem hebdomades tractavit , omne ipfi fubfi-

dium ferente Dn. Zufonio , qui eidem tum pratuit.

Inde movens W/orceftriam , Briftoliam ,

Eboracum, 'Thermas, WVindeforiam vidit.

'Tandem Londinum reverfüs non diutius ibidem

fubílitit , quam primz- Parlamenti feffiones inciperent ,

ut illuftriffimis ejus conventibus

aliquoties | intereffe

liceret.

Hujus voti compos fa&us per Roffam atque Cantuariam ;

Dubrim progreffus, inde fecundo folvens vento brevi temporis fpatio Caleti littora legit. Quan-

doquidem autem re&ta via Lutetiam Parifiorum proficifci animus haud erat, per precipua qua-

dam Brabantie Hannonieque oppida, belli tunc proxime confedi theatra excurrere decrevit,

atque ita Dunkerkam , Iperam , infulas, Duacum ; Tornacum, Gandavum , Bruxellas, Montes

Hannonie, Valentianas, Cameracum , vidit, denique Picardiz atque Campanie agro peragra-

to, circa anniverfarium Pafchatos facrum Lutetiam Parifiorum, illud univerfi orbis compendium;

pervenit. Hic loci diutius, linguz etiam Gallicz perfectius excolend gratia. commoratus, politiori

literaturz, ibidem copiofius florenti, ftrenuam navavit operam , ufus füummorum virorum ami-

eitia, zdibus quoque ac menía Excellentiffimi Dn. D. Hemriomi , Profefloris in Collegio Regio

Ordinarii , Facultatis Jurid. Aflefforis, & Regix Infcriptionum ac Numiímatum Academiz Col-

lege. Nihil quicquam humaniíIimus hicce Vir reliqui fecit, quod ad ornandum Noftrum face-

re poffet , quem clariffimis potius Collegis, interque eos praecipue 7lluffrismo Abbati Bignonio Aca-

demiarum regiarum quondam Praíidi quam enixiffime commendavit. Quo fa&um, ut focieta-

tibus eruditorum , quibus Gallia maxime efflorefcit ; eorumque conventibus intereffe licuerit

Wepiufcule, atque brevi quoque Viris celeberrimis , Dn. Baudelotio , Fontenellio , Dacierio , Valefio ,

Daluzio , Dupinio, Fauvelioy Cuftéro, tum & eruditiffimis Benedi&tinis, Aentefalconio, Nurrio, ex D. P.

quoque Orator. magno illi Philofopho Z4a/ebrancbo , haud — ita diu poít ipfius difceffum defun-

&o , & Du. le Long , nec non é Societ. Jefu PP. Towrnmeminio , Harduino , Danieli , 7oberto ,' Germo-

a (rc. innotuerit, atque in pretio fuerit.

Preterea benevola 24bbaris de Louvis concefione, li-

berrimus ip(i aditus patuit ad Bibliothecam Regiam famofiffimam , aliasque non minus publicas

quam privatas, Mazarinianam, Colbertinam , Sorbonicam , Genovevenfem inftructiffimas ; ut

nihil dicamus:de cimeliarchiis ; omnis generis antiquitatibus refertis , quorum ultra ducenta vel

folos apud Parifienfes oftendebantur, quz maximam partem perluftravit

Eminet prz omnibus

Europz Regium Verfalienfe , regiis vere fümtibus colle&tum. Et illud igitur oculis ufürpavit;

eo quidem tempore, quod mors LUDOVICI XIV. funeftaverat. "Vi(is poftea feceffibus atque

domibus regiis , aliisquc Lutctiz Parifiorum circumjacentibus locis, per Campaniam & Lotha-

ringi.am Argentoratum petiit;unde, falutatis prius Do&tiffimis ibiViris, menfe OGobri A. MDCCXV.

patrios lares aufpicato repetiit. Maturitatem quippe na&ta fuerat largiffima laborum vijtutum-

que meffis. Etenim A. MDCCXVI. d. 16. Febr. eodem die & mitra Do&torali ornatus, & fpon-

fie ornatiffimz fortunato connubio jun&tus fuit. Fuit Illa , Condecoratiffima quondam pietate

& modefília , ceterisque dotibus Matrona Dn. LUDOVICA SIBYLLA . filia fummi aliquando

inter nos Medici, JOANNIS ZELLERI, Z7ed. D. «c Prof. Publ. Ord. pluriumque. Principum Confiliarii

«c Ztrcbiatri, — Nihil jam deeffe videbatur felicitati, qua fe adauctum fenfit Vir Optimus; fed nec

ipfemet quicquam omifit ; quo de

mandati fibi muneris partes cum fummo ftudiofz Juventutis

applaufu explere pctueric , eo u(que ut A. MDCCXXIX. Sereniffimo Principi , ac Patribus

:

1

Univerfitatis Confcriptis bxc zquiffima exftiterit caufa, tantum Virum officio Profefforis Juris

Publici & Feudalis Ordinario in ipfa Univerfitate hac admovendi , & in Senatum Academicum

cooptandi, Quanta cum gravitate ac dignitate id muneris gefferit : quam totus in eo elebo-

raverit , ut Mufis Tubingenfibus effet praffidio atque ornamento ; quam follicite omnia, magnis

quoque fümptibus , conquifiverit , quibus elegantiores liter videbantur excoli ac ftudiofis cum

x

infig

ni ipforum voluptate propinari poffe ; quam infiru&iffima hoc fine habuerit Bibliothecam ,

Numophylacium , eaque omnia, quibus Hiftoriarum ac Juris Publici ftudia carere nequeunt,

civits

uberius non dcpraïdicabri-rgu-s. Vel tacentibus nobis id loquuntur exteri plures, quos adf

N

quos

4

j

quos fua fibi humanitate 'sc vitz nitidiore cultu devinxit; quibus Athenzi noftri vel ob. tantum

Virum dulcis hzret memoria.

Nihil vero ex omni parte beatum effe, non una vice fenfit Nofter. Eas quippe vivendi ra-

tiones in lu&us materiam fibi converfas vidit , quz aliis in feram ufque fene&utem oblectamen-

to effe folent. Diximus de exoptatiffimo fuaviífimoque conjugio.

Nafcebatur quidem Noftro

A. MDCCXIX. flius, defideratiffimum amoris pignus, /ir hodie Confa/tisfimus atque Excellentisfimus

DN. JO. FRID. HELFFRICH , 7. U. D. ejusdemque ut. & Hifloriarum in Iluffri Collegio Prof, Ordinar.

tenerrimi Parentis obitu jam jam afflictiffimus.

Velificabatur quoque tantifper Divinior Provi-

dentia , ut Optimi Parentis per omne virtutum genus legeret veítigia Filius , quin & eundem

paucis abhinc annis feliciffimo füo cum fanguine KLEMMIANO connubio proríus exhilararet.

At enimvero interrupta aliquoties hzc halcedonia.

Tenerrimus quippe animus Noftri vehe-

mentiffime fauciatus , non prioris tantum Conjugis diledtiffimz pramaturo ex hac vita difceffu

uondam Z4atrenam

Íed & cum íecundis veré nuptiis in torum adíciviffet, Prenobilisfmam eheu !

DN. JuDITHAM BARBARAM , zi Prenolilisfmi ac perftrenui Dn. DANIELIS W/OLFEFII, .Senatus

Intimioris in. Auguflana Civitate Affefforis & Coufulis, Filiam , & vero denuo dulciffimum hocce vin-

culum A. MDCCXL. acerbiflüma morte folveretur.

Tulit vero patientiffimus , eoque animi

robore , quod Viro hujus cavez dignum erat, has fimilesve calamitates ; tantumque abfuit, ut

fuas afflictiones cum bono publico communicandas exiftimaverit, ut potius jam totus infudave-

rit, incrementis reipublicae Literariz promovendis ; conatibus literatorum acuendis augendií-

que ; confiliis falutaribus Senatui impertiendis ; iisque negotiis omnibus perficiendis, quz ip(i

five ReGori. (quater enim füupremum inter nos geffit magiítrauum) five Decano, five Deputato ;

five Do&ori ; five Confultori incubuerunt.

Ah! quam vellemus nunc füperfedere ulterioribus illis, ad qux perícribenda devolvi-

mur? Quam vellemus alia potius omnia honori Viri Immortalis publice dicare, quam ultimi

morbi mortisque, quam triftiffima didtitat neceffitas, memoriam. . Sed cedendum fatis, immo

obtemperandum voluntati Numinis fupremz , cui Noftrum nobis diutius indulgere . Veneran-

dum Collegam, haud placuit.

[03

""Optima Is valetudine ab incunabulis

o

avifus & in etate virili ad principia usque funefte

zegritudinis ultima ?vxgoos 49j foregwos perftans infigne hoc fanitatis beneficium confervavit maximé

fluxu hemorrhoidali periodico atque moderato, quo plethorz tam verze, quam fípuriz natura

Íponte per aliquot annos profpexerat.

Sed degeneravit hic fluxus à triennio in immodicum & perpetuum, (ic ut ipfe Dn. Patiens

viribus non minus, ac fanguine. magis magisque exhauítus , colorem. faciei, qui rofeus ipfe

naturaliter exfplendefcebat, acquireret pallidum, & denique flavo-fuícum.

Monitus tunc ab Affine & Medico füo Ordinario, Excellentiffimo atque Experientiffimo

Dn. D. MAUCHARTO, de ominofa hac fanitatis commutatione, rem ferio, íed & fero , aggredi

& pen(tare coepit.

Inftituta quidem hinc medicatione debita fluxus ille nimius in ordinem eft

reftitutus ,. é confertiffimo moderatus, é continuo

eriodicus redditus.

Sed, qu& jam tum fübrepíerat cacochymia icterica atque levcophlegmatica ,. nimis altas

eperat radices, quam ut fübíequentia cachexiz incrementa vel przveniri, vel cito tolli, vel

radicitus evelli potuerint.

"

Nam grave pedum oedema, quod plus femel feliciter oppugn

atum videbatur , pluries

rediit, ad femora afcendit, & in aícitem non modo, fed anafarcam quoque invaluit, fic ut

elabendi vix rima pateret.

Supra tamen fpem ac expectationem accidit omnem, ut ante fex

fere meníes omnishsc cachexia, totaliis nonnifi cum morte commutanda, evanuerit.

Verum

enim vero diffipatà hac per urinas ac alvum farcina & aquofío corporis infar&tu fubfidente,

hujus mifera & íceletiformis extenuatio nunc evidentius profpicere & tranfitum in confum-

tionem he&icam minari cqepit.

Inciderunt, qua(i per interfícenia, plus femel modó tenesmus hzmorrhoidalis , modo tuf-

fis catarrhalis, modo con(tipationes alvi pertinaces, modo febris inflammatoria incipiens, dc-

nique vero diarhoea colliquativa ferofa, cum lienteria.

Quamvis autem rara & «gro & medico contigerit ea felicitas, ut per triennalem hujus morbi

decuríum omniaac fingula medicamenta partim midgationem,partim mali ablationem praftiterint,

tamen & Celeberrimz Bigze Medicorum Academiz noflrz Veteranorum ars,& vita xgri denique

fuüccubuerunt, isque cum de. füpremis ferio cogitaffet, pios confideratosque fermones de zter-

nitate habuiffet , animumque facratiffimis Myfteriis expiaffet, tam é febre inflammatoria, quam

omnimoda . Virium exhauítione, in Domino placide pieque occubuit.

Et fic quidem ami(imus Virum, cujus in Deum cultus, in Principem obíequia, in hanc

literarum officinam , omnemque orbem eruditum merita, in familiam fplendidi(fimam candor

& fides, in Collegas (ingulos benevolentia, in amicos quoscunque fincera ítudia cedro ma-

nebunt digniffima.

Vos, Cives ! & Mocftiffimo Filio, & meritiffimz de noftris Mufis familiz , & vel uni Ve-

nerando D. KLEMMIO, "Theologo atque Collegz noftro pretiofiffimo, id debetis honoris, ut exe-

quias, qua hodie hor. II. celebrabuntur, frequentiore veftro comitatu cohoneítetis & lugenti-

bus bene precemini.

P.P. Tubingz d. XXIII. Aug. MDCCL.

TU B 1NG £, Literis CHRISTIANI GODOFREDI COTTAE.

^s

A

E

/

EC

OR

5

E

ALM/E EBERHAK

Euroskala Offset

125

d.

Uc adefte , Ó Cixlres! Iterum 4a'dit"nortis fpe&ácülum voc -

z

rescitis atratum hujus tabulz^habitum ? Immo vero no

VierFarbSelector Standard *

Academis , orbi literato , familiis inter nos fplendidiffir -

. Academici , (( unquam , nunc certe , ad animum revot

mnium

ectora concuflit.

Pellus mortalg nunquam magis . 1—

z2

zatem fuam cogitat , inquit SENECA. — Quam vero juvaret, hanc fimi

dum dulces fünt. Acore vitiantur ,. non füo , fed noftro vitio ;

s

Vultis earum difertiffimum 'interpretem ? Accedite illum , qui jam

demi.exemplo , zterna memoria digniffinio; nonnifi gravia , folida .

quin ex vilceribus Puici in humano genere fwis defümta vosmet ec^

ä

o

Fuit proh dolor! Vir Pratobiliffanus , Confultifomus atque Fxcellentiffimus Y

ä

FERICH , f. U. Doik. atque in bac AAlima. Eberbardina Quris Publiei & Feut .

H-H

Ls

licus Ordinarius y ^ Sereniffima | Virtemb.. Domus. Confiliarius, Vir organdis lit&

m

ä

-u

quod talem produxerit, fibi jure gratulati poffit dulciffima patria.

ä

Januar. eum progenuit Geeppinga ; ibique Patrem a&ecepit Confület^

tiffimum, &t Amplif/mum ac Prudentisfmum , -DXN. j'OQ GEORGIUN

14

vis ereptum : - Zdatrem wero antiqui moris &* cafle pietatis. ZMatronam,DN. —

ä

fliam, ii olim fumme Rezerend , Amplisfini atque. Dignisfimi DN. PAUL

,

fulis primum. AMurrbartenfis y' deinceps. FJivfaugienfis , c denique'Regiofomani lo

13

Principis ,. ac fecretioris Ordinum. Provincialiu Gónvintus Senioris diu gravisfimi,

facile ordiri liceret lu&uofa noftra elogia , fi/ decantatis legibus ftan! ,

Sigillatim quippe recenfenda effet DASERORUM incluta famili

12

tibus, & Serenifftmis cumprimis W/irtembergie Ducibus, per du

JCtos, & Confiliarios, nec non Theologos dedit eximios. At ub.-

pria virtutum , prztereunda fünt, quz communiá müultis proficiscu

11

g0 magnopere in Noftro predicandum eít, quod egregiis fit ortu

dignum parentibus filium fuamet induftria reddiderit ; quod 'gel^

virtute geítis reliquerit pofteris illuftriorem.

Ingenii.decora eam p

10

teriam, quz' propius ad Noftrum pertineat. - Nihil non fingulare h-

nignitas ; fed nec quicquam neglé&um, vel à Parentibus ; vel ab adi

Minerva fuadere vifa. Adolevit cum literarum ftudiis; püer adhuc| -

Diaconi Góppingenfis ; & quüm in(ignioris acceffionis capacem fe fd

Gymnafium Stuttgardianutn commigravit, ubi fe '"Viris. de ftudiofa ,

mis addixit, fvilicec B. B. ESSICHIO, MEURERO; CANSTE^

HOCHSTETTERO, ERHARDO, & W/EIHENMAIERO ex qui

His ducibus |-

ftylum ejus formavit per omnem vitam elegantem.

ultra triennium , ut univerfam feré Philofophiam cum literis hum|

premunitus inftru&usque prefidiis, Mufarum. Tubingenfium penet

easdemque ut propitias ex

retur, primum fe credidit Cenfulr] -

Dn. STEPHANO CHRISTO

ä?g

ORO HARPRECHTO , qüi in priy

primos Juris fontes ip(i aperuit :

eundemque laborem Nofter, probe i

Bonus Inftitutifta, bonus |

quidem eleganter, fed veriffime di&i :

diendo, & diíputando repetere haud eft gravatus.

Publice enim! -

:

tie elementa commentantem audivit Zll4ffrem quondam Dn. JO-

ä

$. U. D. ev Prof. pofl autem intimioris. admi[[ionis

Conhliariuim. Sereniffimi. — ]

cavit ad cConfuliisfimos , Excellentisffmosqué Viros-,

FERDINANDUM Cl*

PRECHTUM, GRASSUM, & MOEGLINGIUM , quos omnes cé

quod plurimorum fübinde vitium .eft, facratüm Juris ftudium , illi-

gantiori literaturzg privata confítanter opera litavit; modo Iaudatfï

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com