LXV6a_fol_087

PRO-RECTOR

"-

"^

we

.UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

L.

h:

A

UT

-

*0,/64

a D C EO

e

.

z

«

V2

r

N

Bo

A

Rimz fidera magnitudinis, füblimi pendentià coelo,

-

uum futurz cataftrophes infaufto omine, occi-

e

t.,h

3 dunt fübito, Cives! T'errz filiis, qui variarum, ve

2

5

fi à tanto cafu diícefferitis , calamitatum nube ob-

z

A

m

volvimur , num efle infenfatis , num faxeis, num

277

177

2

ferreis licet ? Imperfcrutabili divinz providentiz fa-

*

A

'»ffj

Q

2

p

z

to , excelfa Würtembergicz profapix Cedrus, de-

)

((D

LY

fuper inopinato tacta, fücciditur, jacet, emarcefcit:

|

MTC

—

" N2.

2

'),;

numquid fas eft , illos animo non conquaffari , illos

non contremifcere, quos tantz proceritatis umbra recreavit, quos co-

honeftavit tam przclari decoris fplendor, queis & olim tantz celfitudi-

nis culmen , licet infimis, licet repentibus humi , vicinum, honorificum,

& ornamento maximo fuit? Concuffa eft dolore Sereniffimi aula , lan-

guet moerore Patria, lugent acerbo cafüu cives, omnia circum planctu

fonapt

Hoc unum fcilicet reftabat ad extremam W'urtembergiz cala-

mitatem, hoc unum füpererat ad xftuantis divinz Nemefeos atrox ful-

men tota vibrandum Patria : cujus fimbrias hoftis igne ferroque devaftat

& confumit: quam perpetuibellorum terrores dilaniant exanimantque:

d

quz & prafentium malorum onere prefía, & futurorum metu occupa-

ta, fe,fi exhauftam viribus, fi tot minis appetitam, tot infidiis infeftam

fentit, mox longe miferiorem futuram, triti przfagit augurio : hoc

unum , 24442 , relictum effe videbatur, ad malorum maximos agge-

rendos montes, humanis ut eriperetur Wurtembergiz Princeps, NON

UNUS, maxime vero sereni[f;mus Princeps ac Dominus , E. IIN K.1C-. us

FRIDERICUS , Dux Wurtembergie &* Teccia , Comes Montispelicardi,

Dynafla Heidenbemii, $. Cefaree Majeflatis [upremus equitum Prefeifus, & Chiliarcha

Catapbr acfartum legionis,Princeps ac Dominus quondam nofler clementif/mus , magnagi-

musyfortis , juffus, prndens, patria delicium, flirpis WFurtembergice gemma : qui à no-

bisfempiterno przconio extollendus,fed &, prohdolor! lugendus erit ; (i

tamen laudari fatis poteft, quem fuzipfum virtutes laudibus quibusvis fu-

periorem reddunt ; aut fatis lugeri, qui fuo obitu, non privatas zdes, non

vicum tenuem, non urbem unam, fed Wurtembergiam univerfam, fed tot

Germaniz Principum auguftos animos , afflixit & fauciavit. Quid his

fatis durius, quid afperius, quid ex cogitari iatolerabilius à quoquam,

nedum declarari verbis, poteft? Noz /uzezdos effe , quibus mali pibil obtingit ,

fpeciofius, Luciane! quam verius, in, de lu&u, dialogo, crepas : lu-

gendum nobis Principem effe füummum, in quo pieas Antoninum , Arif-

dem juflitia, Herculem fortitudo , Comitas Attuumy, prudentia Ubfem , litterarum

familia

47

|

;

amilia ommis, VMecenatem , amiferit : lugendum nobis effe, cujusnon é vita

difceffu , feliciffimo, | mille przzmioruth tropzis colluftrato , fed noftra

potius difpendio commoveamur : quis eft, qui fimili dolore tactus, no-

1

bifcum non perfenticat? O Principem optimum, Ó defideratiffimum

Fleróem! Ó Virum Imperatoribus probatiffoQdum , carum Regibus,

LU

d-

Principibus venerandum, Sereniffimo Fratri gefítum in oculis, civibus

A

obfequiofo delicio, & deliciofo obfequio, nullo non tempore, cultum*

£?

In Te, qua munera divinitus accepta, citius opinione omni, amifimus?

Tu, quot ornamenta virtutum, qux glorix decora, quot przclare fa-

orum monumenta, tuo hinc abftulifti obitu ? Patere, quzío, ut juftis,

quos de tua morte concepimus, doloribus indulgentes , non intermori-

tura tuarum virtutum nos confolemur memoria ! Quod cum propediem

faciet fümmus Orator: non alienum erit, Cives, vos, Tanti Principis

vita, veltribus delineata, ad audiendum, przparatos, excitare. Editus

hanc in lucem Maximus , idemque Optimus Princeps eft, reparatz per

Chriftum falutis anno , fupra millefimum fexcentefimumque octogefimo

feptimo, XVIL Calendar. Novembr: Parente fummo ufüus, Serezifzmo

atque Potentiffmo Principe , Domino F RIDERICO CAROLO,

Duce Wurtembergie ac Teccie, Comite Montispelicardi, Dynafla Hez'dehl;emm]i& m

S. Cef. Majefl. Generali Campi UWMarefcballa, e$* chbiliarcha, longe fortiffmo : quo

L

nihil, neque in armis flagrantius, neque in toga prudentius, nequedomi

& foris, in quosque candidius, & apertius usquam natum eft.. Matrem

coluit pie defunctus Princeps, Sereniffimam Principem , — Demizam

:

ELEONORAM JULIANAM, Brandenburgiz Mar-

chioniffam, ex illa gente Sereniffima oriundam, qu& imperat Onolsba-

cenfibus: quz tanto virtutum Comitatu circumdata fuit, ut aut ipfa

fummo laudum fui fexus quarumvis preconio digna fuerit, aut nulla

prorfus, pertotum, qua patet, orbem. Ex tantis parentibus, nonnifi

quod eximium, quod füummis quibusque idoneum, gigni & procreari

otuit.

Namque iis vitz: auCtoribus, infantiam & pueritiam , inter divi-

nz indolis glifcentes jam tum igniculos , & Heroicz virtutis, : quotidie

crefcentis, argumenta , cum fatis feliciter exegiffet, ut non tam de eo

fpem concipere lztam Sereniffimi poffent Parentes, quàm exploratis con-

fidere au

zuriis

e

talem,

ualem Providentia exhibuit, futurum, PIEN-

TISSIMUM,

ó

ENEROSISSIMUM, SUMMUM:

tum maturefícente

xtate, viribusque adultioribus, omnium artium Principe dignarum ufü

& exercitio, ita quidem nobilitatus eft, ut inter fummos fui faftigii He-

roés emineret , tantzque virtutis documento veré indubio, dignus tan-

dem judicaretur, quem Auguftiffimus Imperator, füpremis militize offi-

ciis admoveret. Quantum fe przbuerit in his expediundis, . in adeundis

difcriminibus, quam fortem animo, & manu ftrenuum, quum cruentz

cum hofítibus pugnz committende erant, quum expugnanda caítra,

quum occupandz vallis munitiffimis firmatz urbes, fi quis eft, quem

fugiat, fugere vero cur quemquam poffit? Is omnes, qua patet Europe

'[errás, adeat, quarum eífe nullam intelliget, quin ex tanto belli

fulmine , vel admiratione capta ,

vel metu perterrefaCta fuerit,

"Teftis eft Batavia, cujus proceribus fuas primum incomparabilis Princeps

martias dicavit operas, teftis eft Bonna teftis Rheinberga, teftis Verda

Cafaris: celebrat famam Belgium, celebrat Huum, celebrat Oftenda,

celebrat Monena, celebrant Infulz , celebrat Gandavum : . illuftrat glo-

riam Duacum, illuftrat Mons Hannoniz, illu(trat Tornacum, Bethunia

illuftrat, Aria illuftrat: inclaruit Fano S. Venantii, inclaruit Bochanio,

inclaruit

P

P. d

inclaruit Querceto, quis urbium

quis caftellorum, quis locorum omnium

inire numerum audeat, quibu

s expugnandis vel nofter interfuit, vel

ää

ipfe Dux occupandis copias a

dmovit ac triumphavit? Neque tamen

quisquam exiftimet hoc

, quamvis amplum fortitudinis immortalitati di-

candz Theatrum, par

fuiffe auguíto animo: quin potius alia fuze virtuti

loca quzfivit,

quem hz orz non capiebant.

Hungariam adpello te-

ftem, totiesin

fufis barbarorum turmis inundata

m, toties conquaffatam

atrocibus armis. O Principis fortitudinem xt

ernitati dicandam, cujus

äï;;;

fociata opera maximum i(tud Pannoniz propu

gnaculum, Temeswaria,

hominum peftilentiffimorum iniquis manibus e

reptum fuit! O tanti He-

rois przclariffimam operam, qua caftellum

, inexpugnabile Chriftianis,

centum & quinquaginta retro annorum fpa

tio, vifum,

profpera, & vi-

&rice, legitimo reítitutum Domino fuit !

Albam Grzca

m innuo, cujus

ad Czfarem translata

à DEO nihil us-

poflefione Chriftianorum populis

quam falutarius fuit. conceffum.

Quid? An prxlia, an pugnas, an

4imicationes recenfeam ,

gloria refulgens ?

à quibus nunquam difceffit Noíter, nifi

nifi nobilatus victoria? Qu

ousque homines vivent,

nunquam delebitur illius infefti memoria cong

reffus, qui, ad Ramelium,

Brabantiz vicum , ingentes Gallorum Hifpa

nis fociatorum , Germano-

äï

rumque cum Anglis facientium, copias utro

citroque collifit; fortunam

L

in fuas partes euntem latantibus Germanis

L]

L]

at illi interfuit fortiffimus

Heros, interfuit autem ? imo vero fummis re

bus interfuit, certavit, vi-

cit. Przlium in Ramelii vicinia 1

708. in Aldenardze regionibus 1709.

quis eft,

qui cruentiffimum fuiffe neget ?

At nec hic Principis five iri

;

agendo prudentia,

five incredibilis pagnandi ardor defideratus eft. Vi-

deor mihi cernere Heroem cruore hoftium rübentem, videor cernere

ducentem fuos in conferta Antagoniftarum agmina , videor videre con-

fcendentem aggeftos occiforum cadaveribus montes, videor audire hor-

P usf

tantem, exclamantem , exítimulantem copias,

?.

videor confpicari per-

rumpentum infeftas acies, videor oculis fub

jicere fugantem, disjicientem

refiftentes ex adverío militantium globos,

tandemque fuperantem, tri-

umphantem, exultantem laudibus.

UO quo vertor, quascunque in

terras oculos circumfero meos,

Principem contemplaturus optimum :

qui non fümmxa virtutis radii ex e

o refplendent? Celeberrima przlia ad

oras lTemesvariz & Albzx Grecx

conferta

; quam, quzfío, animi cel(itu-

dinem Ttanti Herois non declarabant?

In omnibus periculis propulían-

dis effe primum, effe Ducem

; in omni globorum machinis bellicis ex-

cufforum tempeftuofo nimbo

)

ftare imperterritum , invi&um , nec fra-

.

&o unquam animo; in omni a

ncipiti rerum difcrim

ine, inclinare vifa in

adverfam fortuna partem, celeriter reperire quz falu

taria funt: fiin uno

omnia contemplari copulata cuperes:

HEINRICUS FRI-

DERICUS tibi fpectandus fuit. At, ó vanas hominum fpes, ó vi-

ciffitudinum fortunarumque lubricos

occidit Phoebus tam inluftris

greffus, ex(tin&um eft tantum fidus,

» €Xaruerunt tam generofi

fanguinis

fontes: V. Calendar. O&tobr.

nefafta dies

, atro fingnanda lapillo fuit,

u

quz Principi maximo attulit fata,

At

qua tanta Coeli munera, lugente Se-

1]

reniffimo Fratre, moerente Patria,

dolentibus bene affe&is quibuslibet ,

retractata effe voluit.

Cui curjuft

a folemni non perfolvat parentatione

Academia noftra, quz in defun&

o quidem Heroé maximum fuarum

Mufarum Mecznat

em amifit ?

Loquitur Collegium illuftre, & ipfum

jam jam plan&tu oppletum, ft

udiorum incrementa, quz Nofter ce-

pit, admodum adolefcens :

teftantur Cathedrz , ex quarum fuggeftu

aurci

*9

aurei oris, non una vice, cedro digna

verba fluxerunt : confirmat area

dis caballis, fepe multumque

equeftris,.in qua agitandis, & ex arte regen

ercitiorum, Principem

ver(íatus eft : fidem addunt reliqua loca , qua ex

ornantium , opportunitatem habent , in quibus ni

hil tum ad animz,tum

a geri poteft, quo

d idem fuo non potius

ad corporis decora confequend

'Talis vero

exemplo docuerit alios, quam

aliorum: exemplo didicerit.

Princeps, tam fingularis, tam defi

deratus , tam divinus,

obiit, Cives!

rte Heroem ; luget Serenif-

Lugent omnes,ob ereptum nimis matura mo

fimus Dux, fafces Wurtembergiz tenens,

fratribus optimis orbus 5 in

moerorem effufa efít tota Sereniffima Profa

pias totus exercitus infigne

NNos omnes, quanta

fulcrum fibi fübdu&tum, moefto corde perfentifcit.

fecerimus detrimenta, fi dicere inftituerem, non tab

ulz unius, nec libri

effe circumfcriptum oporteret.

Praftabit

quoque integri fpatio , me

tamen , quantum una oratio

ne pra'ftari poteft, laudatione funebri , Vir

Summe reverendus, ampliffimus ,

excellentiffimus , Dn. C ugisTtANUS

qTheologie Docfor C Profeffor Ordinarims,

EBERHARDUS WEISMANNUS;

longe famtgeratiffemus, Ecclefie noftre Decanus ,

idemque illuftris. Seminarii , quod

79

», qui copiofius, pro ea,

heic floret , Superintendens primus , longe graviff:

qua pollet, in omni,

tum pro Ecclefiz ,

tum pro Academix coctu,

dicendi facultate, prafentibus Se

reniffimi ac potentiffim

i Patriz Pa-

quos

hanc folemnitatem condecoraturos

tris' fplendi

diffimis legatis.

fperamus, & Patribus huj

us Univerfitatis Scholaftice , de omnibus

tanti Principis przconiis, ver

ba, prout par eft, & magnitica & fplendi-

omnes & fingulos

da faciet. Cives noítros , quotquot przfentes funt,

commonefacimus, ut, Ííi qux in ipüs eft, quz effe

debet, Sereniffi-

mz Wurtembergicz Doméüs veneratio füpplex, fi

vel tantillum do-

loris , de tanto difpendio concepti,

fi quz grata innumerorum memo-

xia beneficiorum, quin, fi qua in Magiftratum fummum pietas,

ad futu«

III. iduum Odtobris, frequentes , fuprema erga

rum Mercurii diem ,

Noviffime DEum ro-

Principem tantum pietate fun&uri, conveniant.

eamus, animis ad omnem ardentiffimz orationis contentionem compo-

fitis,

ut affli&tos confoletur efficaciffime , Sereniffimumque Patrix Pa-

trem, duplici vulnere,

paucis diebus, fauciatum, Domumque Wurtem-

lu&u non folum refpirare & conquiefcere finat :

bergicam omnem , à

fed &, quostantorum ztati

Principum annos voluit detractos, eos-

dem, quin imo multo plures,

fi vifum ejus fapientiz fuerit , fuper(titibus,

CAR OLO ALEXANDRO, celfiffima ejus CONJUGI

Principibusqu

e tum Hzredi, tum reliquis cun&tis , larga manu addat.

Perfcriptum VI. Iduum Octobr.

Anno MDCCXXXIV.

TU21NG e£, Typis JOSEPHI SIGMUNDI.

í

5

Z

PRO-RECT:

Y

r

X

uf

" UNIVERSIT Z

^

TTUBINGENS:

W

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

hs

L.

18

O

27772

v

]

279 Cy,

d

)

7^ Rimz fidera magnitudinis, fül-

17

"

z

22

r

5$ quum füuturz cataftrophes ir

:

z

(75

3 dunt fübito, Cives! Terrz f ,

Z

A

P

/ f à tanto cafu diícefferitis ,

g

16

DN

20

2

7Z

ä

C2X

- 77

ZA

volvimur , num effe infenfai

A

UA

Q

ZZ

4)

ferreis licet ? Imperfcrutabili (

/

N

N

2

to , excelfa Würtembergicz

g

15

o

À

Jä

ä

ä

c

«(.'3

fuper inopinato ta&ta, füccidi-

P 4

(( CÀ

A

N

5

numquid fas eft , illos animo|

14

non cohtrcmifccre,

quos tantz proceritatis umbi--

J FENN

honeftavit tam przclari decoris

fplendor , queis 4

13

nis culmen , licet in

fimis , licet repentibus humi , -

& ornamento maximo

fuit? Concuffà eft dolore

guet moerore Patria,

lugent acerbo cafü cives ; |»

fonant

Hoc unum fcilicet reftabat ad extreman

mitatem , hoc unum fupererat ad z'ftuantis divina

men tota vibrandum Patria : cujus fimbrias ho is|z

11

& confümit: quam perpetuibellorum terr

ores di

& fut-

quz & przfentium malorum onere preffa ,

ta, fe, 11 exhau

ftam viribus, fi tot minis appetitan

L5

10

triti p

fentit, mox longe miferiorem futuram ,

unum , i24447 , relictum effe v

.

.

idebatur ,

ad mal|

rendos montes, humanis ut eri

peretur Wurtembi-

!

.

UNUS, maxime vero Sereni[fzmus Princeps ac Domt

nus :

FRIDERICUS , Dux Wurtembergie e* Tecci -

Dyna[la Heidenhemii, $. Cefarea Majeflatis fuprem

us equitui -

Princeps ac Dominus quon

dam noft

t |

Campbraäfamm legz'anl;,

WMWWWW ageoseta n tll v

mus, fortis , juflus, prndens, patria delicium,

tppis WAurtem

bisfempiterno przconio extollendus,

fed &, proh

i

füm virtut

tamen laudari fatis poteft, quem fuzip

periorem reddunt ;

aut fatis lugeri, qui

(uo obitu,

bem unam, fed Wurtember

vicum tenuem, non ur

Germanix Principum auguítos animos , a

ixit |-

ä

afperius, quid ex cogitari It

fatis durius, quid

nedum declarari verbis, p

oteít? Noa luzendos €[j* ,

.

fpeciofius, Luciane ! q

uam veri

us, in, de luctu

ffe füummum, in quo ;-

endum nobis Principem e

dem juflitia, Herculem fortitudo , Qomitas A16Mm» prn

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

lii n WWWKE ——Á