LXV6a_fol_083

PRORECTOR

ACADEM I E

EBERHARDIN/E- CAROLIN;E

Lo

n eorum malis, quos vel ex fanguinis conjun&ione, vel ex confuetndine

& familiaritate

vel ex virtutibus ac

meritis. cujuscunque generis in

ATE

deliciis habemus cultuque

communiter fpes nofítra fic dominari folet

metul,

ut tam mala przfentia adpareant nobis minora,

quam immi-

neutia longius adhuc remota, aut etiam ex votis noftris in mehorem even-

tum plane abitura.

Cum quis eorum in morbum incidit,

qui ex communi

etiam experlentla fatalem minatur exitum quam 1eqummus colligimusque

omnia

qux Íípem noftram reddere poffint probabilem

corporis robur nati-

vum, mentis & ingenii vigorem nondum debilitatum, »etatis vires fufficien-

tes, anni tempus gratius incidens , Medicorum peritiam diligentiamque , ip-

fius morbi viciffitudines, aliorum tandem

etiamfi rariffima, qui feliciter

eluctati funt, exempla! Quam certum eft hoc noftrum quafi de confilio er-

randi ftudium

imbecillitatis quidem noftrz teftem

at e quadam tamen

auimi virtute, pia nimirum folicitudine de vita eorum, qui cari nobis funt

confervanda natum , cum divina voluntate ac generis humani felicitate zeque

convenire, tam firmiter quoque perfuafi effs poffamus, fpei illius fubito in-

terdum conturbate atque erroris füumma cum animi zegritudine deteGi ex

eodem divino confilio hunc effe finem falutarem, ut ingenui quidem amoris

ac pietatis in Noftros exercitz lgetemur confaentla

fed hujusmodi cafibus,

profundiora in animis noftris veftigia rehnquenubus moniti ferio cogitemus

quam parum liceat nobis in omni rerum hunianarum conditione confïdere

quamque neceffarium fit omnibus, qui ad veram vitv beatitatem adfplrant

fpei votorumque terminos ultra id, quod fallax & mortale efít

animo pro

tendere,

Atque hzc fpei defideriique protenfio , ex 'optimi Servatoris, Jefu

Chrifti

morte, cujus memoriam per hos dies celebravimus

& gloriofo in

vitam reditu mentibus chriítianis ampliffime conceffa

unicum nobis effe

poteft folatium in gravi, quam imperfcrutabili fupremi rerum noftrarum ar-

bitri confilio perpeffi fumus, ja&ura ex przmaturo obitu Theologi preftan-

tifimi ac celeberrimi, Ziri fumme reverendi atque amplifimi , DN TOBLE

GODOFREDI HEGELMAIERI, .. ZAeofogie Dofforis && Profeffo-

ris in hac Aademia. publici ordinarii, Stipendii ducalis theologici Superattendentis

atque. Ecclefiafug matutini tertii, cujus vitze rationes breviter & lpfius, quan-

tum licebit

verbis colle&tas íolito more vobiscum , Cives ! communicabi-

mus.

Natus eft Vir beatus Zaihimgg ad Entiam d. XXX. Jul. MDCCXXX

Parentibus, b. DN. JOHANNE JACOBO HEGELMALIER, Zgetia-

tore C& Coufule illius. Civitatis , & b. CHRISTINA REGINA, n. WER-

NERIA.

Avus Proavusque paterni fuere b. ] OH. JAC. HEGEL-

MAIERI

Eccdefie. Grunbacenfis in valle Rem[aua Paftores; Avus maternus,

b. CHRISTOPH. GUIL. WERNER, redituum cameralium Quaflor P/ai-

hingenfis, b. JOH. JAC. WERNERI,

Camerz ducalis Confiliarii €9. Collegii

tutelaris, quod Stuttgardim efl, Adfefforis Filius. — Primis litterarum rudimentis-

eum lmbuepdum curarunt optimi Parentes in fchola Vaihingenfi, quam tum

cum laude regebant b. BonNius & GmgrERus. His ducibus latinz grzecze-

que lingux operam dedit, ipfe nefcius, cui maxime bono illas addifceret, cum

litterarum ftudiis eum dicari plures rationes di(fuaderent.

Fratre autem, b.

"i

C

M

CHRISTOPH. GUILIELMO,

eccle/ & . Parthethemienfis in Paletinatu

us

Pa/tore ] .MDCOCXLII. przematura morte vivis erepto, id demum confilii a Pa-

rentibus agitari coeptum eít,

num fotte in. defun&i quaüi locum- fürrogari

atque inter Alumnos ducales minifterio ecclefiaftico confecratos recipi polfet.

Poft fuperatas difficultates, quas non patronorum defe&tus, fedlegam patriarum

vis objecerat, MDCCXLYV. contigit ipfi .effe tam felici, ut ordiai Alumnorum

ducalium in Monafterio Denkendorfno clementiffime adícribetetur.

in eo.b

WEiSSENSEE, Prxpolito, & Profefforibus, b. SrEiWwEGr, poítea focero, &

ut inter. XXV.. Commilitones

KzxvrrEriNo fe fuaque ftudia fic comprobavit

primum locum obtineret, conftanter poítea fervatum.

A. MDCCXLVI..in

Monafierium JMalifontanum translatus Abbates ibi veneratus eft b. HocusTET-

TERYM, ac deinceps b. HARPPREcHTIVM, Profeffores autem b. LANGWM & b.

SrEiNHorERVM, 3 quibus fe filii inftar habitum plurimisque beaeficiis cumu-

latum fuiffe, grata mente recordatus eit.

in Semisarius; denique ducafe theo-

logicum Tabingeufe MDCCXLIX. clementiffime promotus fedalo audivit eximios

t

U

LongN-

;doé&tores academlcos

in hiftoricis b. D. FagRvM, & poft eum,

& quem adhuc in

ScHIoLDIVM, in logicis & metaphyficis b. OsrANDRYM,

vivis colere licet, ven. Parentem noíirum & fenates academici femarcm Dn.

Prof. PiovcovET; in criticis b. BiggasrEINIVM & eundem b. OsrtANDRVM;

in

mathematicis & phyficis b. Knarrzivw; in moralibus laudatum D. FabnvMw

quo etiam Prxfide ad contequendos fummos in Pl ilofophia honotes de JVata-

ralisino morali MDCCLII. publice ditputavit

Ad fubfellia theologica jam admo-

us przter confueta penfa a Viris celeberrimis, b. PragFio, KrgMMio. CaNzio

CorrA, SamroRio, percepta integrum quoque hiftorim ecclefiaitice curfum

duce laudato D. Corra emenfus eit, nec non ab ore b. D. FaBnr,' Theologize

tum Prof. extraord. atque ecclefie hujus Paftoris ac Superintendentis

]15

bros fymbolicos & antiquitates facras N. T. explicantis, fedulus pependit, do-

nec MDCCLV. conícripta prius publiceque fub przfidio Corr;& defenfa Dilf.

theol. de fanflis mundum 69 ugelos judicaturis in .. Cor- F1..2.3. ad examen

Cum jam antea alierum ftudiis privatim

theol. Stuttgardianum evocaretur.

"jnferviiffet, feliciter contigit, ut Vir 111 DN. Fxnp. CnunisToPH. HARPPRECHT,

ä F. L. Ser. Dui a, Confiliis regiminis ac Urbis. Pagigue. Tubingenfis Prczqfefhzr

Juperior, ftudiis tunc philologicis ac philofophicis imbnendus, curv atque in-

ffitutidai ipfius traderetur; a quo poft biennium avocatus ac .Ser. myff mo . Princ-

ipi ac Domiuo, Jog. Canoro Lynovico, Pum:pz Palatino Rheni, Duci. utriusque

gBavarike, Gomiti F'eldeutiae €8 . Sponhemii, rel.

Mufas Tubingeufes m. Majo

AMDGCLVI. ;adeunti-& per iotegrum quinquennium gratiofilüma fua przfentia

condecoranti adeffe juffus.fuit, ut Ejus ftudiis moderandis javandisque operam

daret

Cüi tam honorifico officio nou obititit clementiffima Nofílri cooptatio

MDCCLVIII. fa&ta inter Magiftros repetenres Stipendii ducalis theologici,

cum

neque in his pambus explendis defiderari quidquam paffas-effet, donec. MDCCLX,

plane redderetur Stxpendxo à Ser. Principe Palatino, cujus ftudiis regendis jam

Atque ita per integros

Jureconfultus aptior erat, honorificentiflime dimiffus.

duodecim annes inter Mufas Tubingenfes verfatus multisque iultorum amici-

;118 obün&us nihil in votis magis hábere poterat, nifi ut longius a5 iisdem rc-

eedendum ipfi nunquam effet. -

Quod vt felicitfime obtineret, ipíe quoque effi-

cere gratmmlme voluit Ser. Ptinceps Pálatinus, litteris commendatitiis ad Se-

mm(iïmum Ducem ac Dominum nóftram clementiffimum, CAROLYV M, datis,

€o.eventu, ut b. CrewwLIo, Profefori atgue Eccdlefaflae Monafleriü: Bebenhiufani ,

gd ill. Gymnaiïum Stuttgardiànum admoto, menfe Sept. MDCCLXI. faccederet.

thomm jam compos hilari mente adiit munus ducali clementia ipfi demanda-

gum, eodemgue tempore in tori fociam fibi adfcivit le&iflimam Virginem, nunc

gravifme adfli&am Viduam, DwaM, MARIAM DOROTH. FRIDERICAM,

b. Dw.. GEORG. FRID. STEINWEGII,

Profefforis in. Monaflerio Denkendorfino

n

hR n

iE,

mmt; zmz,&ven. Matronz, Dx;z, MARUE MARGARETHJE, n. HOFFMAN

Filiam , & Nepum magui olim intér nos Theolegi,

:GopoFREDI- HoFFMANNI.

E

j

/

D

Y fertem ,.quibus -fa&&imzügm hoc -co'xhimib-iu.in .fortitih.at*um'fuiþþ, libäris fuPeþ3

üites funt quatuor, tenerrimi Patris difceffum lu&tu lacrymis majore profequen-

tes: Ornatifüma Virgo, JOHANNA FRIDERICA ,

n. d. g. Apr. 1764. Vir

juvenis clariff. DN. CHRISTOPH. FRIDERICUS, . P/

ilof. Magifler E& .S. Theol,

Üuitor, d. d. 31. Ost, 1767. GODOFR. IMMAN. HENR

ICUS, n. d. 1. O&. 1771.

& AUGUSTA GOTTLIEBIA, n. d. 25. Dec. 1773.

In offidio Bebenhufano

Nofter uitra quindecim ànnos fab innumeris divinz beneVOIentiæ*fpecimi—nj—-

'bus exegit, juventutis monafticz non publice tantum, fed privatim Quogue &

privatifüme profeétibus augendis totum fefe addicens, ac przterea, quod reli-

quum erat otii , fcriptis elaborandis impeudens,

celebritatem fuit confecutus.

Sunt illa :

quibus haud exigüam nominis

Hrin. Abts LapvocaT füfforifches Handwürterbuck, aus blgm quz..übu;/'eää

verbeffert und n?it einer Meuge neuer rtikel vermehrt. 4 Bündeim gr. $. Ulm,

764*

1760-1763. lirm. VosaiEN Geographifches ]]

Orter

buch , aus dem Franz. über-

Jext uud fehr. vermehrt, — 2 Bünde in gr. 8. Ulm, 1164. 1765. Tratlatus de re-

^

miffone peccatorum fab P/. 65 fub N. T. &. Carolsruhae, 17

"

0.

Fundamenta

C/za/;:ia.'f;/'mz' Biblii. $. Tub. 1770. CÜommentatio hiflerico theologica de refta rátio-

«t vet. Tef. ditta in novo allkgata interpretaudi , b. lMA N. HoFFMANNI. -

monfirationi Evangelitae praefixa, €ui €9 . plures. Obfervationes adjecit. 4. Tub.

1773- JBeflüüigie Biweijshraft der. vou Chrifló und . den ZIpofieln | angeführten

Sciriftfiellen A. 1. 8. 1ub. 1774.. Kurze uud. deutliche Zuweifung zur Griechi-

fehen. adecentuation. 8. fraukf. wnd Leipsig. 1774. DDie Zeichen diejer Zeit; nad

ibren. dufüchten für die Reiigion. 8. Hamburg, 1774. h bin ein Chrift ; Selbft-

geprüche. 3 Dünde in 8. Frankf. und. Leipzig. 1775. &8 iz26.(Cim limguam fut-

cram haagd da geidem translata. ) Aarallele awifchen der. diten. und der in der

ZAligeniemen D'Áeot. Bib. .yaï,gefthl,ag euen neuen du

und Lepaly. 1g76.

gsburgifcheu Cajzfæi'on. 8 I"rm:/fgj.'.

Quac infignia Viri beati merita juftiffimis de caulfís perxrïxo,vcrunt Sereniff.

Ducem ac Dominum noftrum clementi(fimum, ut ipfum fub finem a. MDCCLZ&X;Vi.

la locum b. D. BauRir, Z'eol Prof. extraord. quaiti in hac AAcademia, .Ercclefige

Aubingenfis l'ulluris ac Superintendentis , fufficeret ,atque hoc , utinter omnes con-

fiat, mirifice exornáto, taadem MDCCLXXX. potlt obitum b. ]J. CorrE, Can-

cellarii, Z'&eol. Prof. ordinarium , Stipendii ducalis thxeoul;ggici Superattendeutem 65

Fiectefiaflen matutinun tertium conititueret gratiofiffime. ^ Queinadmodum ipfe. jn

novo vite curriculo fat beatum fe fenfit, ita nos fpem longam lztamque jure

potuimus iochoare. Vidimus eum, firmo corporis habitu preditum, eximias

faciliimasque, quas a Deo acceperat, ingenii dotes ad quxvis vipe & mune-

roum negotia ftrenue adplicantem, nallis obütaculis ira fractum , quia confilii

quid ad ea removenda , aut certe remedii ad tranquillandum auimum ,

n

pereffet; audivimus Oratorem facrum, fiagulari facund

H

ía & tam rerum vi,

quam illa verborum ut vocis ac geítunm mediocritate, qua maxime pla-

cet, animos commoventem ; cognovimus doftorem academicum [þ!ïdum? "pg:-r.

fpicuum , atque Antiftitem, non gravem minus & ferium , quam comem ac li-

beralem ; colüimus amicum ingenuum, officiofum, atque ad percipiendas vite

focialis delicias & familiafridre,m amicorum converíationcm natum factum-

qus; animadvertimus Conjugem & Patrem fideliffimum tenerrimumque,. ad le-

gem caritatis omnia revocantem , in quibuscunque famili:z cafibus animo przefen-

tem, confolantem, fatüris profpicientem ; augurati fumus fru&tus utiles ac ju.

cuados non Academiz modo noftrze, fed et reipublicae litterarix univerfe ab boc

labotiofiffimo Viro ia feza etiam fenectute percipiendos. Et quam prababile fuerit

hoc noftrum augurium, teftificabuntar Scripta publicj jgris,facga,'quæ jam com-

memotatis ex eo tempore licet adjurigere :

Diff. in ediflam Imp. Ztatonini-Pii pro Cliriflianis. 1277. Dzþ de male patifico

quorundam tolerautiae fIudio. 1?77.» Dehtius thefium ásheologicarum. 1778. — Diff.

ex-

a

a

zr

exhibens. obfervationes quasdam generales i [criptum anonymum. , wider den. Fana-

ticifus,, De Diffione tropica. Libri 1H. 1779.

Dij]' de fera. poehitex: ia Pars

grior. 1779. Pars pofterior. 1780.

P lzeelogme Znti- Deflicae..cayita. petiera, 1780

Grundlage z« akademi[chen. Uebungen in. der. geifilihen. Beredjamkeit. 1781.

Prü-

fung der freimüthigen. Betrachtungen über das C/zwj'enthum drei Stücke. 1781- $2.

ZIntivort(chreiben am H, F. H. zu R. die Pr üfwng der freimüthigen. Betrachtungen

betreffend. 1782..— Di j] in quaeflionem , an €5 quo fenfu patres anté- nicaeni Chrifium

dixerint creaturam ? 1784.. Diff. gjacobi Perueti, de Chrifli Deitate, iterum edita,

tum ebjervationibus. 1782.

Diff. de libero facr ae'[(w]atume u[fn plebi chriflianae diu

denegata, tandem hic ibi reflituto. 1783- Eadem germanice cum aliquot immut ationi-

bus: Gefchichte des Bibel- Verbots. Ulm, 1783.. Diff. de Theopnevflia. 2784. Di.

de peccato originali. 1784

Diff. de matrimoniis inaequalibus. 1785.

Accedunt

his duo fermones inaugurales de a. 1777. & 1780. duo Programmata in Feftum

^

Chrifti natalitium, de a.

781. & 1784.. cum novem Üratiouibus facris.

O fallax augurium, quod tamen ínter fpem metumque non plane dimittere

potuit amicitia! O fpes mortalium inanes

quas nullà fcientia & ars humana

cóllocare poteft in firmo ac ftabiii fundamento! Percipite, Cives ! a me, Prorec-

tore ac Medico,

morbi dubium decurfum , & przter opinionem acceleratum

ex1tum fatalem :

Inde

b. def.. mlmj]a corpoms conflitutione caudens. [nt . firmae zale:tud*æzzs erat :

q duobus autem fere retro anmis dysynoca. affigebatur, aliisque , fajdrothoracis fe-

fpicionem moventibus, fymptomatibus angebatur , donec fub imitium auni praeteriti mia-

nifelum oedema pedum accederet , €8 . hydropis iugruentis figua plura. jungerentur.

Hic morbus per varias. vicifftudines: protrahebatnr , quin autumnus auni. elapfi aegto

ad omnia fna negotia redire permittebat.

AWedia vero hieme ves ierum 319 pejpus

,vertebatur , hydrops univer[alis ingruebat ;; afcitesque cum. hydrothorace fimul. eum ttt-

f jiabamt. Firibus autem morbus adeo parcebat, ut. die hujus menfis duodecimo g e

fera per integrum diem. extra lettum. degeret ,

nullaque. prorfus' lcti tam. propiiqei

- figna fe manife, jiarent. AMedia vero moffe . fubito corripitur rigort , vomitu , anhela-

-tione, €9 mox omnia mortis inflantis omina irruunt,, jacet fimilis apoylettico & juffo-

Cita €9. enor-

-€uto, ficque hora. quinta matutina diei decimi tertii h. m. exfpirat..

-mis putredo feflionem: vetuit , mortis tam - [nbitaneae. cauffas. [ime dubio exiraordinia-

- rías. alzoqum revelaturam.

Sic reliquit Suos terramque Vir beatus, & dies feftos memorize mortís pre-

tiofiffimze, qua genus humanum Deo placatum fuit, in ccetibus noftris dicatos,

in illo divino animorum concilio jam concelebravit

cum fempniternis gauGil$

fru&us laborum & fiduciz in Deo atque Servatore collocatz percepturus! At

noftri defiderii ex publica & privata ja&ura fenfum non plaue extinguere va-

let ea ipfa vitae beatitas. Rogamus Deum Opt. Max. velit pro füumma, qua Aca-

demic hujus faluti nunquam non profpexit, benignitate refarcire damnum, &

ut Senatui academico ,

ven. Theologorum Ordini,

collegam permittere digniffi-

mum, inprimis autem affli&iffimam Viduam ab amplexibus tenerrimi conjugis

dlvulfam cum Pupillis dulciffimo Patre & Capite orbatis, ven. Socrum, quz

tot jam Suorum vidit atque animo vere virili fuftulit funera,

reliquos

Confanguineos ac Propinquos, efficaciffimo fuo folatio erigere, atque optimam

Domum Jufhfïime lugentem omnibus divini favoris fui documentis exhilarare.

-Supereft, Cives! ut; dum Viri beati Jufta folennia, hodie hora 1V. pome-

ridiana peragenda vob.s 1ndxc1mug, vos ad ea omniá , qua non minus pia vir-

tutum mentorumque Ipf ius memoria & cultu fplendldxfï' mae Domu1 lugenti de-

bito d1gna fint, quam quæ veftrz ipforum faluti in funere Theologl confum-

mati maxlme convemant paterne exhortemur.:

P P S. S R. a. d )xV Apr. MDCCLXXXVI

TVBING/E thtens REISSIANIS.

PRORECTOR

ACADEMI /5

Z

EBERHARDINJE-CARC

E

Y

L

n eorum malís, quos vel ex fangüinis conjun&ione, vé -

& familiaritate, vel ex virtutibus ac meritis cujusig

IQ E

deliciis habemus cultuque, communiter fpes noftra

metui, ut tam imala prefentia adpareant nobis mino -

nentia longius adhuc remota, aut etiam ex votis nofttis ii

x

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

tum plane abitura.

Cum quis eorum in morbum incidit,

etiam experientia fatalem minatur exitum, quam requirin

x

omnia, qua fpem noftram reddere poffint probabilem , coi-

vum, mentis & ingenii vigorem nondum debilitatum, 2eta

tes, anni tempus gratius incidens, Medicorum peritiam dii-

2

fius morbi viciffitudines, aliorum tandem, etiamfi rarifii

eluctati funt, exempla! Quam certum eft, hoc noftrum quz5

ä

o

randi ftudium , imbecillitatis quidem noftrz teftem, at

ä

animi virtute, pïa nimirum folicitudine de vita eorum, qu-

confervanda natum , cum divina voluntate ac generis huma

D

ä

convenire, tam firmiter quoque períuafi effe poffumus, fpei-

terdum conturbatx atque erroris füumma cum animi zegrit

ul

eodem divino confilio hunc eífe finem falutarem , ut ingeni—

ä

ac pietatis in Noftros exercite letemur confcientia, fed hi

13

profundiora in animis noftris veftigia relinqqentibus , monii-

quam parum liceat nobis in omni rerum hunmianarum cond,

quamque neceffarium fit omnibus, qui ad veram vitz beat|-

12

fpei votorumque terminos ultra id, quod fallax & mortale

tendere,

Atque hzc fpei defideriique protenfio , ex optim|-

T

Chriti, morte, cujus memoriam per hos dies celebravimu

vitam reditu mentibus chriftianis amplifime conceffa, ui-

poteft folatium in gravi, quam imperfcrutabili fupremi reri

10

bitri confilio perpeffi fumus, ja&ura ex prxmaturo obitu TE

tifimi ac celeberrimi, Ziri fumme reverendi atque ampliffmi , ]

GODOFREDI HEGELMAIERI, 3. Zhelogie Dc

ris in. hac Zademia publici ordinarii , Stipendii ducalis theologio8

atque. Exclefiafluz matutini terti, cujus vite rationes breviter|

tum licebit , verbis colle&tas folito more vobiscum , Cives-

mus.

Natus eft Vir beatus 'aihimgm ad Entiam d. XXX. |

Parentibus, b. DN. JOHANNE JACOBO HEGELM-

tore 6 Coufule illius. Civitatis, & b. CHRIS TINA REG|

NERIA. Avus Proavusque paterni fuere b. JOH. J4-

MAIERI, Eccefie Grunbacenfis in valle Rem[ana | Paftores;|

b. CHRISTOPH. GUIL. WERNER, redituum camerai-

ä

lisgesfis , b. JOH. JAC. WERNERI, Camere ducalis Co

tutelaris, quod. Stuttgardim eft, Adjeforis Filius. Primis litter?

eam imbuendum curarunt optimi Parentes in fchola Vaihing

cum laude regebant b. Bonwius & GRmjgTERUS. His ducib|-

AS

que lingux operam dedit, ipíe nefcius, cui maxime bono ill

E

litterarum ftudiis eum dicari plures rationes diífuaderent.

2

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

À

—X