LXV6a_fol_081a

X

"

PRO-RECTOR

UNIVERSITIATIS

EBERHARDINO - CAROLINA.

N

L.

,

3

Z

f

W

—

L

)

J

Z

jl

W

N

N

f

eNS

N

-P

0s

M

/N

N

N

.4[-1 ] otne tantasque ftrages in illuftri noftree Univerfitatis JCto-

CL

"N

rum Ordine intra octimeftre edi? Ahbone Deus tandemne

Tib r

T T UTR

W

finiseft? Decimo fexto Novembris elapfi anni nimis przema-

*--

TRSTETIERRA

tura & truculenta morte defideratiffimus CANZIVS ereptus

nobis eft, Hujus ipfius anni vicefimofexto Aprilis exuvias ve-

nerandi fenis SMALCALDERI juftiffimo cum lu&tu extuli-

mus, Atque nuncPande

&arum, proeleGtionibus, novo cum vigore inftauratis, immo-

ritur /Maguificus nofter HARPPRÉCHTUS , communis totius fere Würtembergise no-

ftre, & valde numeroforum extraneorum , graviffimis admotorum muneribus, Ju-

rium Przceptor , isque meritiffimus & celeberrimus? Ja&uram hancinfignem acutiffi-

me perfentifcimus, eoque gravius dolemus, quod Gess HARPPRECHTIANA,

quz tot tantaque nobis decora per integra fecula dedit, quamvis alias tum in ipfa

Civitate & Patria noftra, tum extra illam, adhuc florentiffima fit, in noftra qui-

dem Univerfitate inprzefentiarum certe, hoc in Illuftri

VIRO ogcidit. * Quamvis

enim optimo jure fzepenumero exclamari poffit ;

Stemmata quid faciunt? .quid prodeft, Pontice, longo

Sanguine cenferi, pi&tosque oftendere vultus

Majorum? —

tamen exempla & incitamenta Majorum; via ad eruditionem folidam perveniendi

—

ab his, fua ipforum experientia edoGis, rite commonftrata; exhortationes ac invi-

tationes quotidianee liberaliores; apparatus literarii filio nepotive patentes; atque

exinde oriunda hereditaria quzedam eruditio &c. itidem fzepe tantam vim habue-

runt, ut filius neposve multo adhuc illuftriora in rem literariam merita proeftiterit,

:

quam avus Paterve.

qu:e inprimis noftram Univerfitatem ornarunt.

Siftamus, agedum, Gvutis HARPPRECHTIANJE decora non omnia, fäd

Primus, qui ex conditione viliori emerfit, fuit JOHANNES HARPPRECI—ITUS,

nat. A. MDLX. Wahlhemii, inpago Würtembergico. Inftinétu nobiliori concitatus

vitam rufticam deferuit, tantosque in literis humanioribus & Jurium deinceps ftu-

dio progreffus fecit, ut cum alia extra Patriam quoque munia obiiffet, denique

Profeff. Jur. Ord. in noftra Univerfitate conftitueretur, & maximam nominis cele-

britatem confequeretur. | Proeter alia ex Commentariis fuis in Inftitutiones hodie-

que inclytus eft, atque

HOM. LANSIUS, qui eum laudatione fuprema celebra-

vit, hoc quoque fingulare comriemorat: neminem HARPPRECHTO et BOCERO

pluries difputaffe, Subfecuti Eum funt Filiss, CHRISTOPHORUS HARPPRECH-

TUS. & JVepos, JOH. CHRISTOPHORUS HARPPRECHTUS, utrique pariter

de noftra Univerfitate egregie meriti. jnter fingularia vero ornamenta Univerfita-

tis noftrze recenferi meretur JOHANNIS pronepos, FERDIN. CHRISTOPH, HARP-

d MDCLXXVIH. 3 deno A. MDCCXIV.

PRE?HTUS, nat, A, MDCL, , Prof, Jur, Ord,

Domi

AA

—

"

] z, !4h /lhlmfwjm M.lyl/æw

Domi foris(;ue res fuas dexterrime geffit, atque inprimis per Confilia Tubingenüa,

VÍ. Voluminibus comprehenfa, itemque per Refponfa Juris criminalia & civilia,

totidem vólumina complentia, nominisimmortalitatem confecutus éft. Frater FER-

DINANDI CHRISTOPHORÍ, STEPHANUS CHRISTOPHORUS primum pariter

Ord. Jur. in hac Alma, deinceps variis extra Patriam fplendidiffimis defuncus mu-

neribus, ab Imp. Carolo VI. nobilitate donatuseft, Ejusdem FERDINANDI CHRI-

STOPHORI ex fratre alio nepotem veneramur hodienum Per- iiluftrem L. Baro-

nem JOH. HENRICUM pE HARPPRECHT, Camerz Imperi Rom, German.

Affeífforem multo celeberrimum.

V^runtamen ad noftram Univerfitatem redeundum eft,, FERDINANDO CHRI-

STOPHORO ex conjugio primo natus eft GEORGIUS FRIDERICUS, ex fecundo

OHANNES HARPPRECHTUS. Ex hoc, Statuum Provincialium & Supremi

Dicafterii Affeffore Graviffimo, orti funt CHRISTIANUS FERDINANDUS HARP-

PRECHTUS, moralium primum & deinceps Jurium Profeff, Ord. celeberr. nimis

mature fato fun&us A. MDCCLYVIIL ; néc non Z7/R Prenobiliffimus:ac Confultiff. ,

Sereniífimo Domino Duci à confiliis regiminis, & civitatis noftroe, Proefe&tus prima-

Prior ifte natu FERDI-

rius, FERDINAND. CHRISTOPH. HARPPRECHT.

NANDÍI CHRISTOPHORI filius, GEORGIUS FRIDERICUS, in lucem hanceditus

eft A.

MDCLXXVI. .

Hic pariter Profeffionem ]uris Ordinariam capeffivit

.

A. MDCCXXIL, atque per longam annorum feriem condecoravit

,

per feptimam

Partem Confiliorum Tubingenfium, itemque per Decifiones criminales, ab ipfo edi-

tas, perenne fibi monumentum ftruxit, denatus tandem À. MDCCLIV. . Atque

nunc ex hoc Filius unicus, unicus Harpprechtianze propaginis furculus, Univer-

fitati noftrae adhuc fupererat, de quo quidem lzetata & gratulata fibi diu eft, cujus

tamen votis fuis femper adhuc citius ja&turam nunc feciffe acerbiffime dolet,

Proh vanitatem! Per dlllo fere fecuaa HARPPRECHTI Univerfitati no-

ftr. affuerunt; unus excepit alterum Themidis Sacerdos; duo f»pius, quin uno

eodemque tempore vel £res ejus Sacra inter nos peregerunt: nunc suflus, Proh

vanitatem !

—

Ejus autem, quem acerbo & jufto lu&u profequimur, jam re-

cenfendve funt vitee rationes.

Fuit Is, immo fuit 7R ]Wap,*nifcus Confultiffmus atque Excellentiffimus , Do-

wituUSCHR'STOPHORUS'TRIDERICUÜSHARPPRECHT, j U.D.,

ejusdemque. Profeffor : Publ. Ord. longe Celeberr,, [nchytg Facultatis gjuriditoe vene-

sandns ^ Senior , Colleza mofier. Defideratiffimus. Hac ipfa in ftudiorum Univerfitate

auram vitalem primum haufit die Sept. XXITI. A. S. R. MDCC. Patrem vene-

ratus et VIRUM quondam JWaeuif. Con/ultif. Dna. GEORGIUM FRIDERI-

CUM HARPPRECHTUM, de quo fupra; Matrem vero, Prenobiliffmam quon-

dam €9 omni veneratioue dignif/mam IMatronam. Dn. Sibyllam Saram, B. ELYJE

RUDOLPHI CAMERARII, Zedicing apud IVos olim Profelloris celeberr., filiam.

Tantorum fanguine profatus Majorum igneam mentis eximize vim mature pro-

didit. Poftquam ante omnia falutati fonte ablutus, & eousque educatus fuiffet,

—

ut ufus rationis vel tantillum emicaret, prima literarum rudimenta tenello vene-

randus parens ipfe ludibundus inftillavit, dum ei, vix primas danti & accipienti

voces, linguam latinam, quafi alteram vernaculam, jamiam familiarem faceret.

Confultius quippe illi vifum eft, intra domefticos parietes filiolum formare, minime

quidem quod Scholas publicas contemneret, fed ut a'acrem eo citius & facilius

ad fcopum urgeret praefixum,

Ad annum 2etatis nonum provecto Pater opti-

mus prazfecit quoque przeceptores domefticos, J7;ros plurimum Reverendos €9 do-

d

fi[mos, tum temporis Repetentes in illuftri Stipendio, Dn. M. JonaNxEw

CuNRADUM RiEkGERUM,

& poftea Dn. M. GEonG, BrxnNnHamnp. Bürr-

FINGERUM,

At quanta Nomina! Atque ab his usque ad annum decimum

octavum pependit, & proter philologiam latinam grazecamque folidioris Oratorize

procepta, Scientiam moralem, phyficam, mathefeosque aliquas partes methodo

liberaliffima traditas, fummo cum fru&u imbibit,

Albo Univerfitatis jam A.

MDCCXV. infcripfit.

Ex Philofophis Profefforibus inprimis audivit B. HaawaArr-

xuM, Buddei Logicam explicantem, atque B. Rosslerum, in Puffendorffium. &

Grotium eruditiffime & folidiffime commentantem ;: quod sofier quavis data occa-

fione usque grata mente depr»dicavit.

Juris campos latiffime patentes ingreffus

eft. A. MDCCXVIIL, atque primüm adüt B. GRAsSuMw, Juftinianeas Inftitutiones,

deinceps etiam Pandectas tradentem, ac B. Parentis, Inftitutiones ad Pandecta-

Yum modum explicantis, inftru&ione fimul fruitus eft. . B. Maxznr Collegio

difputatorio interfuit; B. ScuwEpERo & B. Hrkrrrrmicnuio in publico Jure

expla-

xplanando, ifi etiam in Feudali; B. Motkériwdro in Jure Canonico ;

€

B. Cawcell. PrAr*io in Juris proteftantium ecclefiaftici origines przele&i-

ones inftituenti, diligentiffinus atque avidiffimus adhoefit. Nunquam tamen in-

ter hzc ea, quze humaniora vocant, aliave, quae ad noftri temporis guftum ac-

commodata funt, neglexit.

Junxit propterea B. PrArrir le&iones in Introd, ad

hiftoriam theologix literariam : B. Heliferichii expofitionem luculentam hiftorize

LR. G. pragmatics , hiftorive Statuum Europzorum, ftudii numismatici anti-

quitatumque, fcientize heraldicze, novellarumque, quas vocant, publicarum, jun-

xit etiam B. avunculi, E/ie Camerarii explanationem Phyficze Sturmianz , rerum

naturalium experimenta curiofa infimul exhibentis,

ÍImmo poftea quoque B.

CnxrLiNGII lectiones phyficas experimentales frequentavit,

Addidit per omnes

vitz:e Academice fere annos B. Nrun: fideliffimam, quod ad ftili primum Latini

fcholaftici, politioris deinde & extra umbras in Illuftri vita applicandi, fundamen-

ta; quod ad cognofcendam quoque hiftorize univerfalis luculenter explanatze feriem

adtinet, informationem, |Neque exteras, Gallicam ac Italicam, linguas, penitus

imbibere neglexit.

Sub A. MDCCXX. finem Orationem, quze dicitur, gjvonianam

de fatis jurisprudentie naturalis, publice , civilis, canonice ecclefiafliceve ac feudalis

ni

Academia XTubingenfi

autoritate

inclyt:?» Facultatis

uridicee habuit.

A. MDCCXXI. P/IR quondam Zlufiris atque Magnificus , ojoh. Ofiander , Confiflorii ec-

cefiaflici Direfor. Splendidiffmus, cum . ad potentiffimum Magnz Britanniz Regem

Ablegati fungeretur munere, mofirim, ut Secretarium legationis, fecum ducere

benevole decrevit. Vidit ea occafione aulas Darmfladien[em, Zn[pacenfem, Eleflo-

vis Colonienfis, Trevirenfis, Anglicanamque, utramque.

Adire Londini /pf) fzepius

licuit Z//uflrifs. totius Anglim Primatem, Zirchiepi[copum Canterburien[em.

Proeterea

Londini benevola converfatione fruitus eft cum J//ilbinfio atque Clarkio ; Hagsee

Comitum cum Jaszagio; Amfteledami cum Clerico ; Lugduni cum Z'itriario ;

'Traje&i ad Rhenum cum .Eu, Ottone atque van der Meulen ; in thermis Emfenfi-

bus cum JMeufchenio, atque Francofurti cum: Zach, Cour. ab Uffenbach,

Ín Patriam redux fa&us manuducione venerandi Patris in practicis ufus eft,

&

reterea fingulari induftria Würtembergicarum legum culture incubuit,

A. MDCCXXIL in numerum Advocatorum fupremi, quod apud nos floret, Dica-

fterii, cooptatus,

raxi fefe tam coram Ill. Dicafterio, quam in aliis caufis maxi-

me arduis immeríit, ita quidem, ut theoriam nunquam prorfus feponeret.

Sub

initium. À. MDCCXXIV, in lucem publicam emifit Commentationis: de fontibus

Quris civilis moderni. If'ürtembergici, quod. im Codice gjohamn. Fridericiano continetur ,

precognita ac capit. primum, — Cum vero hoe pagellae non omnia capiant, fuperfe-

demus Ejus fcriptis reliquis commemorandis, idque eo magis, cum omnia plene

exhibeantur in der Gefcichte der Herzoglich Würtembergifchen Eberhard Carls

Uaiverfitxt, p. 224. Eodem A. MDCCXXIV. cum 77R0 quondam Confuttiff. B.

BaEexNERO Wezlariam. novum iter ingreffus eft, fimul

e Viros celeberrimos ,

D

qui tunc Heidelbergze, Gieffze, Marpurgi &c. degebant,

utavit, Sic itidem cum

Confultiff. quondam JVeuffero. Viennam proficifcendi faventiffima Illi occafio obtigit,

ubi in.itu Ratisbonam, Paffavium, Ingolftadium &c. vidit, & Presburgum quoque

—

perrexit, Viennmw, Sereniffmorum inprimis I/ürtembergim Principum, Friderici &9

Ludovici , clementiam ampliffime expertus; in reditu vero per Bohemiam, Pragam,

'Thermas Carolinas, deinceps Norimbergam &c., adiit. Deniqueetiam Argentoratum

petit, atque Bocleri, Linckii, Salzmauni &c. humanitatem fingularem expertus eft,

Cum redux in Patriam fa&us caufis agendis denuo totus vacaret, Gratiam

Sereniffuni Domini Ducis. Eberhardi, Ludovici ita fibi conciliavit, ut d. X. Dec, A.

MDCCXXVI. Profeffor juris patrii Publ. Extraord. clementiflimo decreto defigna.

retur; ad quod munus menfe Aprili fequentis Anni XXVII. habita difputatione

atque oratione folenniter inauguratus eft, A. XXIX. porro Confiliarius Sereniffimi,

& Supremi Dicafterii Affeffor, A, XXX, Profeffor Collegii Illuftris, condecoratus

hoc ipfo Jubilao anno honoribus Doétoralibus, creatus eft, atque mox A,

XXXI. Profeffionem Turium Ordinariam faventibus ac congratulantibus omnibus

obtinuit, Inde ab hoc tempore partes Jurium fere omnes, inprimis Inftitutiones,

Pande&as, Jus canonicum, provinciale, criminale, militare &c. tanta cum affidui-

tate, perfpicuitate, eruditionis profufione, tanta cum facundia & irriguo oratio-

nis flumine, tam eleganter atque jucunde docuit, ut Auditores nunquam non

fumma cum voluptate & eximio prorfus fru&u ab .£jus ore pependerint.

In tori fociam d. XXVII. Maji A. MDCCXXXII. adícivit fibi woffer. Pramobi-

liffmam atque ab omnibus fexus . [wi. decoribus commendatif/imam F'irginem Dn, Mari-

Hfl'h'l

am Eleonoram, F'IRI quondam Znpliffrni atque Excelientimmi, Dn. IOH. EBERH.

ROESLER, Philof. pra&ice apud nos Prof. Publ. Ord. Celeberr., & llluft. Sti-

end. Theol, Ephori, filiam; ex quo matrimonio przeter duos filios & filiam, quos

prxmatura

mors abripuit, fuperftites funt nonnifi duze Filie , omnibus virtutibus &

oruamentis condecoratiffimze, altera Da. SIBYLLA. REGINA , nat. d. XX. Jul.

MDCCXXXVIL , atque altera Da, MARIA ELEONORA, nat.d, XIV. Jul. MDCCXLI.

Priorem natu in feliciffimum & foecundiffimum matrimonium fibi die XIII. Maji

A. MDCCLX. cooptavit ZZR Illuftris atque Confultiff. Dn. FRIDER. CHRISTO-

PHORUS WJECHTER , tum Calvenfium przefectus primarius, nunc Sereuiffimo Do-

mino Duci Carolo à Confiliis Regiminis, [upremi Dicafterii Afeffor, & in caufis Forefta-

libus Referens, [onge meritiffimus.

En catalogum Letiffime efflorefcentis fobolis,

e

jui, quamvis duo filioli mox denafcerentur, tamen fequentes adhuc complectitur.

1. JOH. FRID. CAROLUM, nat, d. XII. Martii: MDC

CLXI. Difcip. Cl. IV. Schol.

Anat. Tubing.

2. GEORG. FRID. EBERHARDUM, nat. d. XXVIII. Febr. LXII.

in Acad. Sereniffimi Solitud.tirocinia ponentem. 3. JOH. CAROL. CHRISTOPHO-

RUM, nat. d. XII. Jul. LXIII.

. FERD. CHRISTOPHORUM, n. d. XXVIII.

April. LXV. s. JOHANNAM CHRISTIANAM, n. d. IlI. Sept. LXVI. . 6. CHRI-

STINAM ELISAB. FRIDERICAM, n. d. X. Febr. LXVIII.

. ELEON. MAR.

REGINAM, n. d. XXIV. Dec. LXX.

$. JOH. ELISAB, CHRISTIN. EBER-

DINAM, n. d. XIl. Febr, LXXIV. -

Quamvis zofler inconcuffa valetudine per longum annorum decurfum fruitus

fuerit, & indefeffus ac fumma cum voluptate formandz academicze Juventuti

operas fuas impenderit, tamen ingravefcentes annos fenfim fenfimque, & tand«m

ita fentire coepit, ut inde à menfe Martio ipfi intercapedo quzedam facienda quan-

doque effet. — Refiftere ip/e colle&is omnibus viribus, refiftere proftrationi virium

experientiffunus . IMedicus , " Celeberr. Dn. D. StawARTUS, omnibus modis conatus

eít; at marasmum fenilem totum corporis fyftema enervare, neque Medi-

cum, neque ipfwn fuosque amplius latere potuit, Quo pa&o ut de falute immor-

talis animae ferio follicitus effet, hortati funt i, hortati funt «mici, atque ut ani-

mum habuit, etiam veritati patentem, ita év mexiryri hzec omnia acceptavit. Pro-

ftantiffimi Drelincourtii liber, qui infcribitur: les confolations de l'ame fidele contre

les frayeurs de la mort &c. cum à Matrona , nobis omnibus veneranda , in manus Tpfi

traditus fuiffet, incidit in XV. Chap., cujus verba initialia ita habent: pour mou-

rir avec la paix & le repos de la conícience, il faut avoir toujours devant nos

yeux la mort & paífion de nótre feigneur Jefus Chrift, & nous appuyer fur fa

croix. Carla Mort de ce Prince de Vie eft le vrai modéle de la nótre, & c'eft la

fource de toutes les joyes, & de toutes les confolations de l'ame fidele,. His

omnibus excitatus ita fuit, ut ad bene beateque moriendum piis colloquiis .S. R.

Dn.D.SAxTonit fxpius multa cum animi voluptate frueretur ; e cujus manibus eti-

am epulum facrum, optimam in zeternitatem iter abfoluturo refocillationem prae-

ftans, die XXIII. Jun. pio devotoque animi affectu accepit. Atque fic nunc Inter

reparationes ad mortem continuas, collabefcentibus indies magis magisque viri-

L

us, tandem nudius quartus hora fere pomeridiana prima, placidiffime obdormi-

l

vit, annosemenfus LXXIIL , novem menfes, & XII. dies. Precamur Deum T. O. M.,

72

ut non folum Splendidiffimam Familiam, Viduam omni noftra digniffimam venera-

tione, nunc vero moeftiffimam, Filias, Generum, Nepotes, divina fua confolatione

pgrmulceat, fed & omnes ex inexhaufto fonte fuo omnigena Xbenedi&ione mactet,

Cum funus HARPPRECHTI, Vobis, Cives, omnibus antehac Cari, ho-

die hor. If. pomeridiana in Coemeterium deportabitur , nulli dubitamus, quin ve-

ftrum amorem, veftramque erga lugentem Splendidiff. Familiam venerationem,

hoc quoque in cafu lugubri tefüificaturi fitis,

P. P. S. S. R. d. VII, Jul. A. MDCCLXXIV.

f

Í

TUBING.E, Litteris, Vid. FRAchmms.

.

PRO-RECTOR

UNIVERSITATI

E

Z

Y

EBERHARDINO - CARoj-:

l-

X

125

W

N

L.

,

3

y4:

P

N

19

W

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

J*

/lxx

//X

W

lj

N

Y

j

(s

18

j

N

A

NS

NS

N

d

N

41

otne tantasque ftrages in illuftri noftrze

E

CLACTREE d

rum Ordine intra octimeftre edi? Ahbi-

17

llhll Wiidit ll 1"'!

-

finiseft? Decimo fexto Novembris elapf,

l..'.

tura & truculenta morte defideratiffimus &

TPRATS Fret n

16

nobis eft, Hujus ipfius anni vicefimo fextc

nerandi fenis SMALCALDERI juftiflin

-

mus., Atque nunc Pandectarum, przelectionibus, novo cum vigore-

ritur /Magnificus nofler HARPPRÉCHTUS , communis totius fere|

15

ftre, & valde numeroforum extraneorum , graviffimis admotori-

:Lä

rium Przceptor , isque meritiffimus & celeberrimus? Ja&turam ha

14

me perfentifcimus, eoque gravius dolemus, quod Gezs HAT -

quze tot tantaque nobis decora per integra fecula dedit, quam -

J FENN

Civitate & Patria noftra, tum extra illam, adhuc florentiffima,

13

dem Univerfitate inpreefentiarum certe, hoc in llluftri VIRO -

enim optimo jure fzepenumero exclamari poffit;

5

Stemmata quid faciunt? quid prodeft, Pontice, long:

Sanguine cenferi, pictosque oftendere vultus

Majorum? —

11

tamen exempla & incitamenta Majorum; via ad eruditionem 1

ab his, fua ipforum experientia edo&tis, rite commonftrata; ex

10

tationes quotidiance liberaliores; apparatus literarii filio nepoti-

exinde oriunda hereditaria quzedam eruditio &c. itidem fzepe|

runt, ut filius neposve multo adhuc illuftriora in rem literariam -

quam avus Paterve,

Siftamus, agedum, Geutis HARPPRECHTIAN7E decoi?

qua inprimis noftram Univerfitatem ornarunt.

Primus, qui ex conditione viliori emerfit, fuit JOHANNES |-

nat. A. MDLX. Wahlhemii, inpago Würtembergico. Inftin&t |

*

vitam rufticam deferuit, tantosque in literis humanioribus &

dio progreffus fecit, ut cum alia extra Patriam quoque mu

Profeff. Jur. Ord. in noftra Univerfitate conftitueretur, & ma

britatem confequeretur. | Proeter alia ex Commentariis fuis ir-

que inclytus eft, atque

THOM. LANSIUS, qui eum laudatio

vit, hoc quoque fingulare commemorat: neminem HARPPRE -

pluries difputaffe. Subfecuti Eum funt Filius, CHRISTOPHO

ä

TUS, & JVepos, JOH. CHRISTOPHORUS HARPPRECHTU.

de noftra Univerfitate egregie meriti,

nter fingularia vero ot-

tis noftrz recenferi meretur JOHANNIS pron

os, FERDIN. C

À

. MDCLXXVIIL -

PRE;HTUS, nat, A, MDCL, , Prof, Jur, Ord,

i

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

:. ;:11,41. ä&—fmjtk u':yl/fäw

EE E

—

——