LXV6a_fol_077a

[24

(//

1

.

A

E

DEMI/E

t&

"TUBINGENSIS,

L.

9.

d

) On mediocri vulnere patrum hu

jus Academiæ confcripto«

ü

æf//*

ionem, exfpectatio-

rum chorus, prater óomnium opin

afflitus eft, E vita

A

T

v

nemque , ipfis divi

Iohannis Feriis;

t'ä

Vit;

veluti é» 4lópos £v w2 éQ9aAuz, unius

72

T

quippe emigra

nobiliffmus ,. ac ampliffmus

st

oculi i&u, ex

cellentiffanus ,

-

v

eSS

vir, DN.JOH. M

ICHAEL HALLWA

CHSIUS, iflo-

Ordinarius ,. celeberri-

riarum inter nos, ct mora

lum Profeffor Publicus ,

ani adminiflrator meriti[im

2$

vir, inquam , erudi-

inus, collegi Martini

rebus expediundis, fiali:

tionis ample, vaftz 1

e&kionis, confiliis fagax ,

us

*

, inprimis dexter,

rei familiaris cum

fru&u nonfolum, ve-

quisquam

ffimus, in fui muneris negotio affi-

iüm et cum

dignitate curandz periti

duus, ad res curate agendas,

ubique

adtentus , vigilans pro academiz

ris optimis inquietus ,

fermper anquirens

huius incremento , ideoque cu

ftudio auditoribus

boni quid , femper moliens, q

u

od& republica eífet ;

or

dini, mnaxime in üs; q

uorum ipfi cura ,

inferviendi plane indefeffus ;

vel confervando ;

vel au-

vel inftituendo ,

fgt; afïrhi'nïïïï'ätiö demándata ;

gendo,

gendo, eximie imtentus, in omnibirsalacer, necprzceps, próvidus nec

tamenfegnis, circum fpectusfed fine lentore, exercitatus, gravis, ferius, varia

virtute clarug?! hic talis et tantus inter nos litterarum autiítes fübito exíti-

Getus, obiit, emipravit, évolavit in eternas fedes." O fluxas hominum

fpes, Ó inanes curas !

N

'uiin expeditiffimo rerum

tur, fübito

concidunt ;. jacent,, emarcefcunt.

optimarum curfu verían-

^ Quad vivis : cinis, ( maues, dv fabula fes.

F?ve memor letbi:fugit horay boc, quod loquor,Indee1, Sic proft

eCto in' hanc

rem Perfius Sat. V perícripfit. Veteri veromorecum réceptum fit, ut, quos

fata hinc vocárunt, eorum vitz, laudabiliter geftz, curriculum, fcripto pub-

lico, brevibus tamen concepto, recenfeatur : eidem confüetudini, ut &

nos, trifti hac oblata occafione, obfecundemus, velipfareizquitas, ma-

ximaque viri defun&ti;in hanc academiam merita depofcunt. Natus eft vir ex-

cellentiffimus, d.xxII. Martii, A. MDCXCI. patreze£z

L

zffmo & amplifEmo,

Dn.IOH.CHRISTOPHOROHALLW ACHSIOsmeri

tiffimo hujus urbis,

acfeniore, per multa temporis fpatia, confuüle, nec non oppidanze prafe&turz,

quoties opus erat, vicario : matreautem, nobiliffima femina fuperftite, DN.

ANNA ELISABETHA, ex BRISSELINIORUM gente oriunda. His

parentibus poftquam in lucem editus erat, fi, qux ex eo tempore fata

vir laudatiflimus fuerit expertus, cognofcere]jubet: magisea, ficuti pub-

lica, ante viginti annós, re&torisauctoritate, quum Profefforis in Philofo-

phia extra ordinarii munus, aufpicatoiniret nofter, defcripta funt, quam

novo fermonis habitu exprimere, confultum exiftimamus. — San&to Bap-

tifmatis flumine lotus, Chriftique cztui adfcriptus folicita laudatorum Pa-

rentum cura & liberalitate literarum quoque facris ftatim fuit initiatus,

atque ad tertium decimum ufqueztatis annum ab Reverendo Cognato fuo,

DN. GODOFREDO CUHORSTIO , Paftore nunc Reichenbacenfi ,

diligenter eft imbutus. Studio vero Theologico inprimis vacaturum Se-

reniflimi Principis noftri Munificentia fingularis in Coenobia, Mulifonta-

num ac deinceps Bebenhufanum , clementiffime recepit. Quibus in lo-

cis uti fingulorum Antiítitum amorem paternum. füummumque favorem,

nunquamnon fuit expertus, ita doCtiffimorum Virorum, Speidelii, V/eif-

fenfeei, Hafelmajeri, Langenhanii, W/eifsmanni & Hochfítetteri publi-

cam privatamque intradendis Sacrz ac Profanz Philologiz przceptis indu-

ftriam ac fidelitatem predicat, Pracipue autem virorum Digniffimorum,

Summe Rever. Dn. JO. ANDREJE HOCHSTTERI, Cleri Würtem-

bergici , immo univerfi patriznoftrz Ornamenti fingularis, nec non ma-

ximeReverend. Da.CHRISTIANI HOCHSTET TERLhodiequeCollegii

Bebenhufani florem promoventium, : fayorem «eo-ma]oris fibi faciendum

brofitetür ,' qiod ii translaeum in:hanc . inoftram. Eberbardinam defidera-

tifTimi flfii-& fratris, B. ANDREZE ADAMI HOCHSTETTERI , pa-

trocinio ita Cormmendaverunt, ut per integram oGtennium , & quod ex-

currit, ad htrmaniffimi viri latus hzerere, & confiliis ejus faluberrimis in

omni vitz ac ftudiorum senere uti licuerit. Hujus etiam humanitati in

àacceptis refert ; -quod ampliffimus . Philofophorum Ordo in ornandis

provehendisque ftudiis nihil fecerit reliqui. Ex quo immortales fe gra-

tias debere ait excellentiffimis hifce Preceptoribus fuis, Hoffmanno, Hil-

lero, Róslero, Creulingio atque.Neuio, quod.non tantum inftirutione

fincera &folida , publice, »privatim , acprivatiffime, dignari, ac prorfus

paternis monitis'atque confiliiis juvare, fed.&c'exhibitis fpeciminibus ,. &

A. MDCCIIX,

fgpgra;iss Tiünrinus privatis,quam publicis , sxaminibbïäa

Primz,

Primz, & À. MDCCX. Secundz Laurez honoribus ornare voluerint;

Extant eruditionis ac diligentiz documenta etiam num Differtationes duz

ab eo confcriptz , altera quidem Critica de Opere Secundi diei, Przefide

Excell. Dn. Prof. Róslero habita.

Quibus & merito adnumerari debet

Oratio Panegyrica, qua, aCtum moderante, atque Programmate publi-

co , indicente Prof. N

, Sereni(limi Patriz Patris Fortitudinem, in

me morabili proclio illo

ochftadienfi demonftratam , pulcre ac prorfus

oratorie collaudavit. AdScholas vero Theologorum fe progreffum, illo-

que temporefanGtiori difciplinz animum adplicuiffe, impente gaudet, qu-

um in Theticis, Polemicis, Hifítoria Ecclefiaftica, Exegeticis & Homi-

leticis ex Reverendiffimi Dn. Cancellarii. D. JO. WOLFG. LEGERI,

Summe Reverendi Dn. D. JOCHRISTOPH. PFAFFIL B. ANDREZE

ADAMI HOCHSTETTERI B. JO. CUNRADI KLEMMII, B. JO.

ULRICI FROMMANNI, & Digni(fimi Dn. D. GODOFREDI HOFF^

MANNI, ore atque calamo, quid quid folidum erat, haurire licuit. Quo

fa&um, ut publica quoque duo ederetfpecimina, alrerum quidem Difler-

tationem Theologicam de Lege Morali , Reverendiff. Dn. Cancellario

Prafide defenfam, alterum vero, eodeim moderante , TraCtat, German.

de Ecclefia, in quo precipuz, quz Nofítris cum Pontificiis, circa ifthoc

caputintercedunt, controverfiz expenduntur. Exantlato deinceps Examine

Theologieo in Senatu. Ecclefiaftico Stuttgardiano A. MDCCXI. vicari-

rias in Ecclefia Holzenfi, prope Goeppingam, aliquamdiu praftare juffus

eftoperas. Quibus defunttus , atque Stuttgardiz per alioquot menfes

commoratus, adRepetentis munus in Illuftri Stipendio obeundumi voca-

tus, atque fub idem tempus clementiffiunz Sereniffimi Nutritii noftri

conceffionis, exteras quoque invifendi Academias, compos eft factus. Ex-

currit ergo ad Saxenesinprimis, & , quantum per tempus acvaletudinem

fieri potuit, Batavos. Multa funt, ea

ue proffus fingularia, quz hoc

in itinere fibi accidiffe memorat, quz a

d

zternas zeterno DEO gratias ip-

fum obítringant. Illud vero taceri non poffe, addit , quod ter ex prz-

fentiffimo vitz periculo fingulari Numinis provifu fuerit ereptus. Viro-

rum doCtorum, aliorumque, ad quos diverterit; quique ampliffimo fu-

binde ufüi fuerint, favori defcribendo , integrum impendendum Volu-

men fore dicit;; eamqne ob caufam non omnes, quos fàlutaverit aut vi-

derit, fed przcipuos, qui maxume' & infigniter ipfi profuerint, tantum ref-

cenferi cupit. Ulmz ítatim folidi Theologi ac litteratiffimi Viri, Dn. Jo-

annis Frickii humanitatem ? Sinceritatem Dn. Dan. Ringmacheri : eru-

ditionem Orientalem Dn. Eliz W'eihenmajeri: inferviendi ftudium Dn.,

Stólzlini , aliorumque iftius Ecclefie & Gymna(ii Antiftitum faygrem ;

publicis gratiis dignum judicat. Apud Auguftanos utriusque Religionis

:

atronos faventi(limos fibi expertum effe, & ex fermonibus przcipué Dn,

enioris, Joannis Philippi Treuneri, Theologi & Philofophi profundi 5

tum B. Chriftophori Raymundi Schifflini, Viri à Sele&tiffima bibliotheca

inftru&i , cujus ad Spizelium epiftolarum à variis eruditi Orbis Lumini-

bus fcriptarum volumen edendum arbitratur : Et Dn. Philippi Jac. Cro-

phii, Reipublicz Bibliothecarii, inmonftrandis quam plurimis manufcrip-

tis, maxumam partem grzcis, promptiffimi ; aliorumque, multum fe

profecifle : Nec fe poenitere temporis, cum Viris Pontificiis Sacrisaddi-

&is; inprimis cum P. Mzadelio, celebriillo Cotroverfifta, impenfi, fa-

tetur.. Norimbergz multos quidem humaniffime fe excepiffe refert : Pri-

o tamen loco memorandum cenfet experiendfimum Virum Godofre-

A

dum

* (MÉy

dum, Thomafium ; cui,

uti pro plurimis humanitatis infignioris fpecimini-

lentiffima Andrzanarum ad Saubertum epi-.

büs, ita fpeciatim pro benevo

ftolarüm, adhucdum ineditarum,

communicatione pubDlicas gratias agit.

Tobiz Winckleri, zdis Marianz Paftoris ,

oculorum ufu per plufculos

aünos pr

ivati, eruditos fermones etiam nunc demiratur. NNec minus ju-

cundam

fibi cum Georgio Ieremia Hoffmanno, Ambrof. Wirthio, cele-

e converfationem fuiffe, cum voluptate recordatur.

bri Homanno, aliisqu

Inde per Bambergam,

Arnftadium , Erfüurtum Vinariamque, Jenam de-

lato nihil fuiffe prius po

fteriusque nibil, quam ambire favorem amiciti-

amque virorem do&iffimorum,

ex eorumque do&rina proficere 5 neque

Quum à przcipuis incomparabilis iftius

fuis fe excidiffe votis confirmat :

literarum Emporii Vir

is humaniffimé habitus ,

Fórtfchii ftatim , Buddei,

í

i, Struvii, Bruckneri, W/edeliorum , Slevogtio-

D

f

anzii, W'eiffenborni

rüum, Lunge

rshaufenii ,

Müllerorum , B. Hambergeri, Pofneri, Syrbii,

Hilftheri; Ruffii, Stollrenii," Stockii ,

Wuchereri ; Boy-

Lel

&mejeri;

enii

, Lehmanni, B. Buddei junioris,

aliorumque de favore atque ami-

Gaudet etiamnum,

Foertfchium controverfias

citia certus effe potuerit.

Buddeum veró hiftoriam Ecclefiafticam

Pontificias privatim exponentem ,

Exegeticam diligentiflie tradentem audiffe ;

& mirificelz-

& Theologiam

tatur, illo fe temp

ore in illuftri Salana adpuliffe, quum Idem Sele&tiori-

bilibus H. Grotii de J. B. & P. profundiffimum opus

bus quibusdam No

explicaret;

exemplumque prziret ,

qua ratione difficillima quoque ar-

diftin&e ac folide poffint proponi.

Quin & eidem Viro

;umenta facile,

jummo eo majores

.

debet gratias, quo hümanius ipfum in proprias zdes

us függeftus Sacri in de paullina proprizque cathe-

recepit;

quo. promti

ditorii ad. habendas orationes Sacras, le&iones & difpu-

dra, & proprii au

tationes privatas

copiam fecit : quo

folidius etiam de graviffimis ex Theo-

logia |perinde. ac

Philofophia omni argumentis , nonin publicis tantum.

.

difputationib

us fed privatiffime quoque i

nítituit: Immo , quo faventius

denique viris przcipuis ;

Comitibus , Baronibus variis commendavit ,

juibus innotuiffe magno fibi honori ducit.

Receptus Ampliffimo in Alma

centium, publico-

hac SalanaPhilofophorumSenatu in numerum publice do

jue Examine defün&us , cum numerofo

'auditorio

quinquies curfum.

em, h.e.Logicam,

Hermenevticam & Metaphy-

uti vocant, Inftrumental:

ficams ter vero curfum

Pra&ticum, h. e. Ethicam, Jnrisprudentiam &

dué&tum exponendo, & fingu-

Politicam , omnia ad Buddeani Syftematis

.

lis hebdomadibus, expofita difputat

jone pri

vata, examinando , fuit emen-

de Officio Hominis & Civis , ut &

ífüs. Pufendorfii quoque libellum

Vitriarii Inftitutiones Juris N. &

G.

plus fimplici vice fele&tioribus quibus-

itemque per difputationes privatas repe-

dam ingeniis privatim expofuit,

tj Publice difputavit quater ;

de Atheo, de poenis in atheum, de Ju-

Jena, Vinariam , Erfurtum,

ramento Arhei & de Juramento Religionis.

Halam, Lipfiam, Merfe

burgum, Leucopetram,

Naumburgum non fe-

ocis bibliothecas ,. inter quas Gothana & Lipfien-

mel excurrit, iisque in 1

fis eminent,, tum Numophylacia,

Lipfienfe inprimis & Cimeliarchia, ex

perplacuiffe fibi adfirmat ,

perluftravit, ad virosqué

(ipibus Vinarienfe

Halenfes & Lipfien-

j

"

rzcipuos invi

i. Omnium aurem przcipue inter

e

^

& Ha

UT

lz quidem maxume venerandos , con

fultiffimos & do&if-

x

s fuit,.

'Thomafium;

fimos Viros, Breithauptium,

Antonium, Franckium, Langium,

Ludovicum, Gundlingium, Hoffman-

Bodinum, Ludwigium, Boehmerum,

dhucdum eum amarenuper d

:

enuo expertus

num;Rich

terum,aliosque,quos a

.

munquaim nifi

eft». fcpius vi

dit, convenit ; pubflice,g ac privatim audlvit,

doGtior

a*

"n

do&ior-meliorque, .uti.grato agnofcit animo, abipfis difcedens.. Prz ce-

teris venerandis Viris Theologis, Franckio, Antonio, Langio, ut & il-

luftri JCto. Boehmero; multum ab ipfo. deberi , pietas diffiteri non finit.

Lipfiz veró Seniorem Rechenbergium , Olearios, .Cyprianum , Schmi-

dium, Boernetum, Pfeifferum, Siberum, Schüziüm, B. Titium , Men-

Ckenium, Junium, aliosque vel conveniffe frequentius, vel audiffe, fibi

atulatur. Do&tiffimorüm quoque Virorum, WAlchii, Craufii & Ort-

lobii, etiamnum maximi facit amicitiam, eorundemque in aperiendis bi-

bliothecis & Numophylaciis promptiffimam Voluntatem publicis gratiis

rofequendam exiftimat. Ceterum ingratiffimum fe futurum ait, fi Di-

gniffimi Viri Dn.Philippi, Sereniffimi Ducis Martisburgici Concionato-

ris Aulici fümmam humanitatem & amorem, ut & Dn. Uhfei, Gymna-

fii iftius loci Re&oris fuavitatem heic non celebraret. Monitustandem de

repetendis laribus paternis Jenam, zgre quidem , uti merito gloriatur ,

ab amicis plerisque & plurimis Studiofis dimiffus, debuit relinquere, per

fuperiorem & inferiorem Saxoniam, & aliquàm Bataviz partem , adfuos

rediturus. ltimo igitur vale Patronis & amicis Jenenfibus, Vinarienfi-

bus, Gothanis, Merteburgenfibus , Halenfibus & Lipfienfibus di&to A.

MDCCXVI. poft Nundinas Lipfienfes vernas, quz etiam celeberrimum

Peterfenium videndi occafionem fuppeditarunt, Dresdam contendit. Lu-

Ítratis ibi; quas omnes advenz meritó admirantur, elegantiis innumeris,

prater alios, Duumviros przcipuos Pippingium & Locfcherum vidit &

a2udivit, & Loefcheri przcipue humanitatem fatis przdicare nequit. Dres-

a Witebergam trajecit, ubi Summi Viri, Dn. W'ernsdorfii in utraque

cathedra eloquentiam, Klaufingiique, Schroeeri , Chladenii, Elswichi,

Firnhaberi, Bucheri, folidam do&trinam, in privatis eque ac publicis fer-

monibus, íingularemque adverfus exrraneos humanitatem non potuit non

admirari. Berolini uti multa ipfüm tenuerunt: lta mirifice admodum

Bibliothecarum elegaütia, Porítii, Jablonskii, B. Lyfii, Reinbecci, alio-

rumque eruditione & humanitate adfe&us eft; przcipue autem fingula-

rem propenfionem Dn. Jo. Porftii; Przpofiti, per omnem vitam gratiffi-

mum fe celebraturum, pollicetur. Hamburgi, quidquid obfervari me-

retur, perquifivit, atque in przcipuorum Virorum amicitiam fe infinua-

vi. Templum Salomonis Schottianum, majorine ingenio, & artificio,

an fumptu elaboratum? aliquoties contemplatus, interata vice examina-

vit,. Bibliochecz Joannez perluítrandz & humaniffimo ejusdem Prafe-

&o conveniendo fingulis hebdomadibus tres integros fere dies impendit.

Nec ritus, conyventus, aliaque admirabilis hujufce univerfe Europz Com-

pendii fingularia neglexit. Ex Eruditis, ut omnes admodum honorifice

eum habuerunt: Ita fpeciatim tamen Nobiliffimi, Confultiffimi & litera-

tiffimi Dn. Mattefeldii, ut & Summe Reverendi rarzque eloquentiz &

eruditionis Viri Dn, Neumeifteri, favorem, amorem & liberalitatem nulla

verborum emphafi vel ambitu fe adfequi & pradicare faris poffe, ingenue

ronunciat. Neque Jucundum minus aut utile (ibi fuiffe addit, Dn. Hein-

[

6]

nium, Fabricium, Wincklerum, W/olffium , Mislerum, Edzardum,

Hübnerum, aliosque vel audiffe vel frequentaffe; dum in jucundiffimo

hzrere loco licuit, ubi & cum famigeratiffimo Dippelio aliquamdiu fuit.

Bremz, prz ceteris.Summe Reverendus Dn. Majerus, & qui florentiffi-

mo ibi Gymnafio prafünt, omni favoris benevolentizque genere ipfum

de vifis Verda, Cella,, Brunswiga, & ratiffimis pictu-

profequutifunt, ln

biþl'ioche-

ns Salzch:algnübu's, » G.uelphþcrb.)ïtum f& contulit, atque ibi

cam

E

(4

eam inprimis; uti exlibris & operibus pretiofiffimis XV. & XVI. Seculo-

rum numerofiffimam , ita.propter rariffima & augufítis manibus exarata

monumenta prorfus incomparabilem perquifivit.

Hannovere Áugu-

ftifflpum Magnz Britannie Regem füb idem tempus,

quo ad Ba-

tavos.tranfire volebat , provincias fuas Germanicas refalutantem , vi-

dit.

Vifis & auditis, qui Ecclefiis ibi przfunt, Viris doctiffimis , ma-

Om-«

ximé Reverendi Dn. Flugpei humanitatem prz reliquis cognovit.

nes tamen gratia & benevolentia fumma vicit Vir, an propter illuftrem

*

dignitatem, an fenium, fummum quidem, at tamen ad (tuporem vege-

tum, an humanitatem imcomparabilem , an eruditionem ampliffimam

magis Venerabilis ? Dn. Gerhardus Molanus, przcipuus Ecclefis Han-

noverenz Antiftes & Abbas Loccumenfis Reverendiffimus. Mirere virum

o&oginta, & quod excurrit, annos natum à meridie ad vefperam jucun-

di(fimis & do&tiffimis Sermonibus, numorum rariffimorum, & pretiofiffi-

mxz bibliothecz numerofe , ac prorfüs eximiz , quam celibatus fui fru-

&um dicit, monftratione ; humaniffime tenuiffe hominem peregrinum.

Mundz, Caffellis, Monte Carolino ob zdificia & aquarum fontes pror-

fus ftupendo, Fridberge, Francofurto Heidelberg» atque Heilbrorta

videndis, compellandis conveniendisque Viris do&tis, aliquothebdomadas

infum(it. Atque ficfüb finem A. MDCCXVI. DEO duce ad paternos

lares rediit: Ubi reddita Sereniffimo Principi noftro, cujus clementiffimis

aufpiciis ad exteras oras abiit, ftudiorum atque itineris ratione hoc ipfo

anno, menfe Martio, munus Profefforis Philofophize Extraordinarii in

Academia patria obeundum obtinuit.

HaG&enus verba antiqui Programmatis, Philofophiz Profefforis Ex-

traordinarii offlcium ingreffüs, matrimonio fe primum , junxit anno fupra

millefimum , feptingentefimum, decimo feptimo ,. nobiliffimz virgini ,

omnibus fui fexus virtutibus condecoràtz, Dn. MARL/EFRANCISCAE,

viri prznobiliffimi , atque ampliffimi, Dn. JOH. HEINR. TAFFELII,

ordini incluto equeftri, qui in Suevia, & ad Nicrum quidem, Sylvam-

u

e herecyniam, floret , à confiliis, necnon prznobiliffimz matronz, D.

À

NNJE DOROTHEAE, ex Bóhmiorum gente fatz, dilectiffime quon-

d

am Filiz.

Quz poftquam Anno MDCCXXVI. Menfe Martio, fterilis

deceflerat: ad fecunda tranfiit vota nofter, uxorem ducens le&ti(fimam

»olim virginem, nunc vero moeftif;imam viduam , Dn. CHRISTINAM

SOPHIAM piam, prudentem , modeftam, viri plurimum reverendi, &

ampliffimi , Dn. M. LUDOVICI CAROLI DIZINGERI , AMzifferii

Efslingenfis Senioris , Coufiliarii, &* Scholarche, nec non Dn. MARGA-

RETHJE, honeftifümz mafronz, Argentorato oriundz, ex JZ/agzero-

rum familia, fuaviffimam Filiam. — Poítea fenfim variis honorum orna-

mentis apud nos auCtus eft. . Primo quidem poft mortem celeberrimi hi-

é

ftoriarum quondam Profefforis NEUII, eloquentiz & poefeos, nec non

hiftoriarum docendarum fparta, ab ampliffimo Senatu ipfi commiffa fuit.

2

Poítea, cum beatus mora

1

um Profeflor , Dn. Roslerus, redderet fpiri-

tum zternitati, acceffit novus & hujus difciplinz profitendz honor.

Poftoccafum magni illius'academiz noftrze fideris, $cbvvederi, cura

xenodochii academici, (Lazaretum. dicunt vulgo,) eidem demandata fuir.

»-

Sequebatur preterea grave munus in adminiítrandis Collegii Martiniani

celeberrimi, reditibus. —Acceílit bibliothece, multorumque aliorum ,

varij

varii nominis Stipendiorum, irifpe&io. Quid? quod Re&oris Magnifici

officio bis, Decani philofophorum ordinis munere quater defun&tus fit.

De fcriptis differtationibus non eft cur plura commemoremus , quoniam

Publicum vero in obeundo munere zelum ,

omnium teruntur manibus.

fi laudavero, certe, quod non omnium probetur calculo , dixerim nihil.

Permultas deinde privatas virtutes , pietatem in matrem, domicilio ex-

Ceptam , amorem in fratres & propinquos, promtitudinem auxiliandi il-

u

lis, queis confilio & ope poterat fübvenire, comitatem erga omnes, fua-

vitatem oris in dicendo, et quz funt generis ejusdem , pluribus com-

memorare, perinde, ac fi quis de rebus notisfimis loqueretur, haberet.

'Tantarum virtutum viro, quis non longiorem five optaflet, five omina-

tus effet vitam ? fed fümmo rerum arbitro aliter vifum.

Eximie igitur

Medici verbis ultima, quzx noftro mortem attulere, exponam.

Rhev,

matifius colli, atque capitis, quem ante quidem jam fenferat, invalefce-

re cepit, multumque optimo viro contraxit tedium. — Cum verohoc fuc-

cesfive malum remififfet & paucos ante dies minorem quendam

in veficaurinaria calculum reddidiffet: ad excurfionem quandam & motum

corporis, ne reliqui delitefcentes calculi, é longiore intra corpus mora, in ni-

miam molem crefcerent, confilio medico fe przparavit. Hac fub exfpeCtatio-

ne, & motibus prioribus, quafi compofitis, certe ram funeftz, fubitzequz cata-

ftrophes , minime pranuntiis, bina , nativitatis facratiffimz fefta domi pie

tranfegit, no&teque illa fatali fomnum hora confueta inivit, usque ad ma-

tutinam quartam horam, qua expergefa&tus moleftifime (tatim tuffire coepit,

rhonchos ducere, de auguítiis coqueri ,. ultima imminere clamitando ,

pia ad DEum mittere fuspiria, et tandem intra hore fpatium valere ,

vivere, &grotare, mori, antequam vel medicus, vel chirurgus advo-

lare potuerint.

Hecmedicusfümmus. ta fane vir optimus, fuüb idem

fere tempus,

o ante octodecim annos , ipíius anteceflor , famigera-

tiíáhimus NEW

lu

S emigraverat, hac vita defun&tus eft. Adfit fuo fola-

tio DEus, illis, qui tam acerba morte graviffime afflicti funt. — Vos au-

tem, patroni, antifítites, cultores litterarum, cujuscunque ordinis , date

id celeberrimi defun&ti meritis, date familie moeftiffimz, date id etiam

mortalitatis memoriz , magna ut frequentia funus, quod ex zdibus ejus

ducetur, comitemini. P.P. Tubingz d.xxlIx. Decembr. AÁnno reparatz

E J

ä—alutis. MDCCXXXVIII.

7ZUBINGJZAE,

Lirrzt&us SCHRAMMIANIS.

*

r

7: 3(9/1

RECTO["]

Z

ACADEMI

2

YX

-

"TUBINGENSIS,

E

:

z

E.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

sss

z

Em

2x

L.

s.

o

ä

ER

ä

-

I—

u

I I:F

I.ä

2

E.

ä

13

E

LE

E

B

1A]

3P24

2

On mediocri vulnere patrum hujus Aca

:

uee

rum chorus

ter ómnium opini

O

6!*

, prz

i

10

rj^»-

AA

nemque, ip

fis divi Iohannis Feriis, a

C2

N

veluti v zlíuos €v 9

, E

N

Ht

)

quippe emigravit,

noln'li[ïm

c

oculi i&u, excellentzffenus s

--—

LA

BM

vir, DN.JOH. MICHAEL H

ALLW/|-

Ordqf E

riarum inter 72055

et. moralium Profeffor Publicus ;

iflrator merit

Z

iff'imus z. iT 3-

»us, collegii Martiniani admin

confiliis fagax ;

rebus

tionis ample, vaftz le&tionis ,

us quisquam , inprimis d

eXter-,

rei familiaris cum £ru

E

1

ui mu

rüm et cum dignitate cur

andz peritiffimus, in

vigili-

duus, ad res curate agendas,

ubique adtentus ;

s optimis inquietus ».

6

huis incremento , ideoque curi

[—

Y

boni quid , femper moliens, q

uo

dé republica eflet ;

dini, maxime in üs, C

inferviendi plane indefeffus; or

linftituendo , ve& Coni-

Lfeq a,dr'riinifï:rätiö demándata, ve

[

ä

5

-

a

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1