LXV6a_fol_072

/]

E CI;F OR

PERANTIQUA ^

cer die ^

L

BERIäCRDINA

L.

J

-

72

p^. As

N

—

z

1232

? 25

BC

3

R

æ

5

."

N

]

Ro&areparentum,priiïisquävulgomol

al

U

;

d

numentis veterum laudari, exempla, ficcisqut

rE

:

oculis filiorum fuorum, vel hoftili faccumben-

h

E

-

d

197

p

tium vi, vel iuftae Nemefis poenas luentium;

«

rþ,*

Ü

i

$4

^

)

pv

vel fio etiam fato, aliorum omnium opinione

N

uÀ

/

iuftocitius, obeuntium, funera comitati fucrint,

RE

Y

A

N

(l

££

T

L

R

4

U

3.

rogosque, cineres atque vrnas fípectaucrint,ne-

u

*

Q^

E A

&5

d

minem temerefugit, qui vel a limine , quod

aiunt, antiqu

tati's -täïb

ulas, geftarumue rcrum aducrfaria & pagano-

ruimm fapientum commentaria. falutauit.

Sufpecta tamen multis ca

nominibus vifa nobis numquam non fuisfz , quoties ifta vel legimus

vel curatiore mentis trutina expendimus, minime mirabuntur; quot-

quot (uas heic, pro eo ac par eft, fubducuntrationes, experiundoque

didicerunt, tum quam belle quidam, quae alto corde habent repo-

Íta, quae maxumc ipfos]ancinant,; quae miíerandum in modum pun«

gunt, quac crudeliter excruciant, quae furiarum inftar diuexant,

premere

remere ac disümularc queant, tum quanto vert

Sapientibus füis, quorum animos, ve Marpefiam c.

cea omnia, quae aliàs mortalium mentesin varias diftt

de ftatu deiicere füo folent, obfirmatos perítare ac finems.

fu inperturbatos. triumphare ampullantur, rhetoricari ; fupéi-

Scoicorum familiae inprimis pofitum in moribus fucrit. Hominetu

certé prorfüs exuerint, anim! tenorem, qui in rigorem torüitatem-

que naturac, quae Puii vox eft, duram & inflexibilem exierit, in-

duerint, velfurore, nefcio quo, correpti, oportet, fint; qui ex fe

enitos, mortalitatis propriae vnica folatia, quorümuis ex tot vitae

huius laboribus percipiendorum fructuum & nominis heredes, nihil

commota; nihilque turbata mente, illacrumabiles huiusce yfura lu-

cis priuari patiuntur. — Quibus fcilicet cumque vel tancillus humani-

tatis ineft fenfus, mortem filiorum in fummis, quac cadere in ho-

mines posfunt, calamitatibus ponunt; nec cos quidem, qui nobili.

ore fübactis pletate mentibus florent; quorum animos diuinior ad-

flauit aura , fanctior colluftrat ícientia & aes triplex, coclefti mu-

nere acceptum, roborat, id genus cafus facile ferre; cxperiencia ma-

iftra cognitum habemus, atque perípectum, — Vti Deum ccam, vbi

vel durius in quosdam confulere, illos acerbius adfligere ftatuit , vel

pios quoque parentes illuftribus proríus exquifitae rcucrentiae atque

ad aras conítantis fidei documentis inclarefcere. voluit, filiorum

mortem fubinde decreuisfe , obíeruamus.

Neque profecto vllum,

vcl grauisfimarum ctiam, calamitatum genus reperias , quod aeque

profternat fuique disfimiles omnino reddere posfit viros ceteroquin

ftrenuos; vti exempla eius rei tum . diuini tum humani hiftoriaruin

pandectae plenis cyathis& luculenta & innumera pasfim admetiuntur.

Quorum, cheu! 'copiam vudius tertius augere occoepit Fir Nobilisfi.

us aique

"Aplisfimus , DN. ALBERTVS CHRISTOPHORVS GREISSIVS, "Uici.

nac Dioccefi

is Bebenhbu[anae Grammateus , oti à plufculis iam. anmis fide ac

D

dexteritate 1n[ten

probatisfimus ita meritorum praeftantia clarisfimus , 1uxta

ninge, DN. MaARIA BARBARA STEKIA, vnicl, eiusqtie

cum Aolilisfima co

"

ex omni , qua gaui

fus eft, prole fua folius fuperfttis , filii, IAdolefcentis

Nobilisfimi atque. Ornatisfym, Dw. loawis FüipERICI GREISSIT, Lurium

bactenus inter nos. cultoris follertisfimi, tevtio abbinc die Suis eveptt , iactu-

ram pasíus; qua tanto grauius fi

bi vulnus perfencifcic inflictum ,

ictu

uanto plures fpes amplioremque laerandi materiam vno

merito, praereptam fibi , atque occidisíc, arbitratur,

Suícepit ve.

ro exoptatum filium , DEO largitore, Anno huius feculi 7070,

menfis April, die xlIx. Bocl/izgae, non ignobili ducatus noftri op.

magnam vti gaudiorum 1ta curarum etiam

pido$ ex eo tcmpore ,

parentum prouidorum partem;

continuo fcilicet , follemni piis ritibus

1

e adícriptum, vt-

!

interpofito facramento, feruatoris optumi familia

primum aetas tulit, pietatis quoquc ac litterarum p

raeceptis imbuen-

; dum.;

zite, vt Deo acceptus, hominibusque gratus, Suis

Alis aliquando csfet, formandum ftatucrunz, Ec quum

. at re(ponderet difcendi auiditas in alacri filio :

utnto

4sanno,vltra clementa prouectus;publicac Boeblingenfi; fcho-

-arcetes ingresfüus eft atque ram feliciter, pracftanusfimorum viro-

rum ductum firenue fequucus,, in iis decurrit, vt, Excellentisfimi Vi-

firatoris ducalis iudicio, decezzis prima vice ad publica, quibus ex mo-

re inter nos recepto beneficiorum & inftitutionis Monaíticae Candi-

dati defángi cenentur, exam'na admittendus cenferetur; hisque etiam,

tribus ex ordine annis, cum laude exantlatis profc&usque Eins Mluftri-

bus atque venerandis exploratoribus commendanubus; — Jerenisfrimi

Principis ac Nutvicii noflri munificentia , tertio decimo aetatis anno Blaby-

venfis, ac, tribus fere ibi exactis annis, Belenbuí4ni Monafteriorum

dignisfimis Pracfulibus & Praeceptoribus meriti.fimis in difciplinam

traderetur,

Pie iis in fcholis vixisfeac benecolloca:fe tempus Noffrum,

prolixus fauor, quo Jeuerandi, füuorumque nominunm & meritorum

Zbbates , DN. Puuipevs HzNgRICVS WiIssENsEE ac, DN. CHRISTIANVS

HOCHSTETTERVS , inprimis eum complexi fünt, ac luculentae philologi-

corum ftudiorum, quas fubinde probauit, docucrunt áccesfiones.

Licuisíet certe parenobus lactisfimis in certam venire fpem,; fore, vt

ex voto àdolefcens filius felicem aliquando fanctioris doétrinae prae-

conem agat; nifi optume currenti grauisfimus morbus, quo tencrum

corpufculum, pedesque praefertim, vno vcluti impetu omni yigore

füo 1ta éxhaufti fuetünt, vt ex eo tþr-iiþöf»ä: vix'grgdum:profertc potu.

crit, obflitisfet; Parentesque pientsfimos co adegisíet, vt, cle-

mentisfime indu!gcm& Serenisfimo Nutricio Noftro, Jurigm potius

culturam debiliori tnucni (uaderent, Ad quam vt pro co, ac decet,

paratus adiiceret animum, Euin ante, quam Academiam adiret, in

Monafterio Bebenhufano fingulari Reuerendi Praeceptoris, Dn. Pfifleri,

Cuius confilii

difciplina per vertentem vti annum, 6 re duxcrunt.

fructum qüioque percepit, vbi ante triennimn hocce , cimitate zdcadem-

ca donatus, feuerioribus vacare Mufis ac Jwrit Jacraria pulfare ad-

tesfus eft. — Priuata enim induftria Confultisfimi Dz. Regz,i , qui in

Marcuniano Collegio no(trate tum dexterrimi ; qüem vocant, Oeco-

nomi prouinciam obiit , breui ea haufit, quibus excultus Firi Con[al-

tisfumi atque Excellentisfngi , DN. D. ScHoEPrrIL Collegae 4c Fauto-

declas & Praxeos

vis nofiri bonoratis]uni , commentationibüs in Pzaz

inftitutionibus, auditor interesfe idoneus valuit, Propius quoque

iam à pracítituta ftudiorum meta abfuit, quum, praeter omnium

opinionem , angina inflammatoria, curn -acuta febre coniuncta,

quac paucis dicbus ante Jpfum inuaferat, corpufculum imbecille ita

exusfit, vt zudius testius , criminum admisforum venia, Reuerendo

Sacrorum admíniftro interprete, ac fanctisfimi epuli arrha impetrata,

trifte fatum vltimam rebus eius metam pofuit, vnicumque adeo fola-

tium

——

tium fuum mocftis fübduxit parentibus. — Ab quibc.

mo poftulauerit, vt vnicum heredem nec lugeant,.

ita tamen, vt diuinae voluntatis rattonem habeant, m«

ctibus ponant, metito exfpectantomnes. Expendant, quantc :

quas folicitus in filium , adflictisfima valetudine continuo laboraacc

amor Ipfis iugiterimpofuisfet, onere, non ni(i morteillius adimendo, li-

beratiiamfint gaudeant, filium in (inugaudere Patris, quemlIpfianhe-

lant; laetentur, portum contigisfe iuuenem celericuría, ad quemlento

ipfitacdio fatigati adfpirant; reputent (ecum, quotprocellasille, quot

Scyllas & Charybdes-feliciter praevernauigarit, quae innumeras ipfis

calamitates minvitancur. C;rtc profc&g rem dixit, qui pronunciauit:

Dilecius dzzsm inentute moritur.

lllum quoque fortunatisfimum esfe dico,

Qui [ine molcffia contemplatus

-, vnde venerat.

Res z'llas venerandas , moxiterum illuc abiüt

Nundinas esfé quasdam putato tempus bominum

:

Jfiud, follemnes €9 populofas ,

In quibus magna eft turba , mercatus ,

fures, akae, colloquia.

N primus alicris , däuwgïtes" melius ,

Cum "viatico nmlli infen]as abuiftu:

Qui vero immoratur , fesfus tandem perit , hoäe.f 'vln'x veperil ,

£t ?nfelz'ci morte defungimr.

moeftis(imorum parentum nomine maiorem in

Quod rcliqüum eft,

modum omnes Academiae Noft

rae Coues togamus; obtc&amurquc,

Lufinaniae Noftri .cxuuiac ex aedi-

vt bora antemeridiana decima, qua

entur, funus frequentes c

omitari ne dedi-

bus paternis terrae infer

nentur, obferuantiam,

humanitatemqe Ipforum experturi amplis-

ümam. P. P. P. PQ S. S. SO

S. D. Ix. M. Mart. A. K. 0 clol»cc XXX.

qOBING.AE,

Literis Vipuas. HIOBI FRANKT.

A

-

EL E

te

E

PERAliIlïFIQI

L:

4

?

m

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

EBERH

ARD

]

EO

E

E

O Baane Q

o

ä

BEBEEEEEEHE

H-HHHHHHHHHHH

zL

GEHHESS

Focus

E

L.

J

ä

£2

l15

12

.

s

11

x

0)

5

Roftareparentum,p:-

zUl

m

b

j

NS.

/AU

-

numentis veterum laud

10

N

É

oculis filiorum fuorum |-

i

—

1997

tium vi, vel iuftae Nen-

-

/

-

ï«

/2

-

Ü

vel fao etiam fato,; alio:g

ï

s

;

LPAN

&

iuftocitius, obeunuum, |*

"

S

E

rogosque, cineres atqué-

(XX*

a a

!,)'J ;

o g

a

g

minem temerefugit, d

aiunt, an'tiqutati*s tab

ulas, geftarumuc rerum.-

ruim fapientum commentaria falutauit.

SU(:

nominibus viía nobis numquam non fuisfe , d-

vel curatiore mentis trutina expendimus, mini -

ä

quot (uas heic, pro eo ac par eft, fubducuntra

didicerunt, ctum quam bcllc'quidam, quae al*

fta, quae maxum: ipfos lancinanr; quae miíera

gunt, quac crudeliter excruciant, quae fur-

Es

2

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com