LXV6a_fol_069
author: Karl Christian Erdmann, Württemberg-Oels, Herzog

|CGCAROEUS -

i »

CHRISTIANUS

-—..ERDMANNUS

WURTEMBERGIAE AC TEC

CIAE NEC NON

OELSAE ET BERN-

STADII DUX COM

ES MONTIS PELICAR-

.DI DYNASTA HEIDENHEMII STERN-

AC

*BERGAE

MEDSIBORI

rCL . E

BERARDINAE HUIUS -

. RECTOR

Lu" : IS't

öæ

u

^

Ale aüdiertx-nt ; diuini's":humaniyque notati legibus a&

$.

* m AC

o

damnati fubinde fünt calculis , ^ fapientibus, vereque

;

"

piis viris ladibrium fémper;cohremtumque, debucrunt va-

x

PA

C

AD

nisfimi, qui indubiam fafyrorümi iactarunt praef cientiamy

2

5

Z

alaftores.

Locupletes eius rei teftes funt Moszs, Lewir.

xIx, 26, & 3. xx,27. Deureron. xIx , 10, TAcirus 4s-

"

[

d

g

;

DO

2

iE

2 2

:g

nal. xl, 32 eumque ad locum Lipsyas, VALERTUS Max1iMus,

PIUS

L-luzrus Paurtusfenrentiarum receptarum Libr.V.Tit.xxT;

;-" (0

n5. L. v1l. cuius verba Cofl. LL. Mos. Rom.lit.&V.de Matbes

maticis & Manicbaeir, exhibet, item 772.18 Jibri9.C. aliique fexcenti, qui, vel ex infti-

tuto ftulrisfimae fapientiae Patronos & propagatores dederüüt depexos, vellegibus

itis, autn diuinis, tum humanis , lucem commentationibus adfundere fuis contende-

runt. Sunt tamen, qui mitius excipiendos, imo forte & ferendos, & laudandos

quandoque, exiftumant, ( certum, pró eo ac pareft, rebus modum, finemque, fta-

tuant , qui Zezspeffatum dininationes , quarum zouam praeiuit. merbodui in Meteo-

vofcopia GEokGius ERNESTUS SrARLIUs, promunts qui Cemetomsantiis, liceat hiíce

vti voCibus, —Merofcopiis , Optbalmo[copiis , | Chiromantiis , alísque id genus ei

certis fignis de futuris comietandi artibus ,. dininationibustie , operantur; de quibus

audieüdi & adeundi TPemas Eraffus, Andreas Dudithius , Marcellus Squarcialupus ,

Erycins Puttauus , PerrusGasicndus , Moldenerins, Fuchfius , Gratatolus , Pomponins

Ganricus,

L

Gauricus, Cardagus, G&, praeter Peucerwm, Petr. Raäu eium,. Penerium , Bulen-

gerum,

Ios. Mar. Maratigliam, Delrionem, Apt.van Dale,. Potterum, Petitum, ac in-

numeros alios , lo. Lupouicus HANNBMANNUS,

iuxta.cum LEoNHARDo CHzr-

s$rorHoRo StunMio in Libellis: 2j/eams 90bfert

ígungs 9nttoort auf bie $Der:

£beibiguig Der A/frologie toibet Hansemannen ;

feste unb vollige 2Ibfertigutg

Bileams.

lienum ducimus ab hoceloco, doeere,

quí /zes heic vegundi ,-qui à

men futurorum , nibi

falíis veza & à dubiis cetta fint internofcendas igwerantiá t

mortalibus 'esfe falubrius , non posfümus non iudicare , ' in diuinis illam benefi-

ciis collocandam, omnino arbitrati, nec xllud vatis VEN?SWI adMa'erfnatem, fue

mnendum :^

tgmporc aci

oco, 'vconic

H

qu ciuitatem quis deceat Faiu'.'r

Curas & vurbi follicitus times

Quid Seres, & regnata Cyro

Bajfra parent , . Tanaisque difcori,

."Prudens futuri tempotis exitum ..

Caliginofa noóte premit Deus;

Aidetque , mortalis vltrá

Fas frepidat:: quod adeff, memento -

Compouerféequus ; cetera fluminis

-Ritu feruntur &c. L. 1II. Carm. Od. xxlx.

Qu

od reliquum eft, non vno conftat exemplo, exp

lorateque perípe&um habe:

imnuS , arcana qua

dam ratione fwzuri praefenfion? nonnumquam ita imbui qucs-

H

dam, vt, nemine non alia quaeui

s (ufpicante, praedicente, eredente; gra-

uis(imis rerum argumentis adftruente , tàm, certo euentura contendarit , quae

: pr—nCdicunt

, fperant, metuunt, quam quae certisfime.

Hi, &onratione aut

conizeítura o

bferuatis d motatis frgmis, Íed concitafione quadam animi, vt Cicko

loquitur 1: 18. de diuinanene ,

aut foluto liberoque moru fatura praefentiuiat.

ex- causfis , illa.fit praefenfio, fcientes, id folvim

Neque ab quo, neque quibus

fciunc, eam fe(e habere: eam i

gitur:cogitant folam; loquuntur, omnibus ob-

loquentibus, folam; fequuntur, ybi praefehs eziam & faturum copulare nefci-

unt, (olam, ..Et, quod experiundo diícimus , illi refpeudet (aepisfime ewentis ;

)

vel erifHis, vel laetus,(alim omnibus.aliis

.

;

L

t

m

ex ferie-causfarum cognitarum, oppido gn-

ta vt nonit, qu

od ad ca

i

d

&

icas, praeter illud A«MiANI Manczni [Ni:

exfpectatus :

Amat benignitas Numinis , ícu quod m

erentur J

homines., féu u2 tangilur ecfum

L.xxl, : . dta:profe&o amauit benigriitas

adfeiliane , prodere quae impendeat.

Numinis indulgentisümi eximium

proríus ICzum , cuius hac tabula fu»ws in dici-

licet duode[eptuagintà fere natus annos , valeret,

mus, qui, quum bene fatis,

quum z fapremo prouocationum

tribunali , cuius prudentisfimi adfesfotes ho£ ipfo

disque grauisfimis causfis in noftra vrbe v.icant,

tempore cognofcendis componen

illibatam vim mentis omnibus probaret ,

nec vlla in re vel tantillum videretur

nec erudito , fatis.

deficere, fübito, paueulos ante dies, publicqäfc. fubduxit ac,

quc experto ,

H

Medico , nec vllo alio ita, vel qualemcumque causfam,

fentiénte,

u

mam rerum füarum lineam ab fefe quam proxume abesfe. — Hanc

raedixit, vl

ante oculos habuit, hanc animo voluit ,. hanc folam loquutus eft, ad hancce;

omnium aliarum rerum cogitatione atque. eura exesíe. iusía ; fefe ftudicife ac

fetinate comparauit.

Fati mentem faturí praefzgsm demonllrauit nudi.as ter-

- zius fequuta proh! breuem pauculorum dicrum , eumque lenem primum , mof-

: bum, triftislima mors; quae orbi eripuit JZ»m,. in quo fincera in Deut,: pa-

ttiam, Suosque, pietas, antiqua fides , infolens animi moderatio & lenitas; fo-

llet-

lida iurium ícientia ,. fnira—in rcbus agendis dexteritas, indcfafigabilis Ío

m

tia ,

tia, prolixa erga omnes voluntas, comifas ac inlfcrujcndi promtitudo ita per

omnem vitam eluxit, vt aliquod inter fe inftituis(s certamen videantur. . .[:tel-

ligitis, vel practermisío nomine; defcribi Vobis, Zirum Confs

ultisfrmum , Amplis-

fimium & Doclisfmum, DN. IoANNEM GRauruM, V.L D. Confiliarsum IPsitez ergicum,

eumdemque fupremi Preuocationum tribunalis, quod in bac feruet vvrbe, Adfesforem

per duodequadraginta vertentes amnos, rerum vfu &b iuffitiae laude, cumprimis clarutn,

Pattem ; na&us eft cognominem, Dx. IO. GRAUE, Cofil. JFurtembergicum,

eumque InriumD Cf Profes[oremOrdinarium,de bac [chola olim &f* iuflitia ómmi praecla-

ve meritum, À. xxcllx. fuperioris feculi l1I. Non. Nou. denatum; ffliuz Cl. Viri,

B. Dx. HsN&icr Ggaur, - V. I D. ac. Philippi Sigistmundi, Osnabtrugenfss Epi-

fcopi, primum, -poft A4ugu/li, iunieris, Lunaeburgen(is Ducis & Orientalis.Fri-

fiae Comitis Corfiliari, tum Mindenfis reipubl. Syndici ,' demum intimieris ad-

misfianis. adminiffri & Pro - Cancellarii Verdeufrs , ex ANNA ManiA WoiriA de

Tedemarth, . Matrem vero colui, eximiorum morum Matrouam ,. DDN. ANNAM

R£ciNAM, PÁ. Res. ac perdodii Firi, B.Dw. lo. GEoRGit CELLII, Feurbacenfium Pa-

jfferis, filiam ornatisfimam; eamque celebris olim in hac fcbola Profesforis, B. E&-

HARDI CkLLII, neptem laudatisfimam , quae Ipfüm heic A. fupereris Jecult fexto

fupra fexagefimum , xl. Cal.. April. feliciter:e(t enixa.

Dedicatus inde à primo

.vitae exordio plis Opzuamorazs: Parentum precibus cutisque, Deo, ante tempus

erectae , ac fingulareé quid. prae fe ferentis, indolis alacritate ac ingenita probi-

tate precium operae, in fe formando ornandoque collocandae, vltro pollicitus

eftomnibus. Vti vero nec 4pfj Parentum , condu&orumque eam in rem Ma-

giftrorum, vel cura vel dexteritas defuit: íta nec Parentes, magiftrique, pofiti

in eo fingendo laboris fructum defidetarunt.

Domi pietatis & litterarum im-

bibit rudimenta; in4za£elica noftra eas breui adiecit accesfiones , quibus in-

firu&us A. cioIgcxxcll. iu academicts iam fabfellis idoneum bumanitatis & fapien-

tiae Alumnum fefe probauit; nec multo poft Z/emidzs facris initiatus, vel po-

uüs in celebrium iuítitiae facerdotum, |.Bardilierum , Jrommànnorum , Kurrera-

rum;, Harpprechtorum , fupcrffitisquc' etiamnunc Zeaerabilts Schovederi , fcholis

ita folide arque liberaliter iis imbutus fuit , vt pracftanti omnigeni iuris fcientiá

omníum iu fc eonuctteret oculos ac,nondum confe&o quinquennio, ad /zpremo-

vum ip iure bonorum decora aditus 7pf aperiretur.

Sed noluit ea capesíere an-

té; quam ítudiis, moribus ac experientiae ex Jferario etiam iziwere, cuius fu-

fcipiendi AuQor & IMuffris Patruus, D. EskkHARDUS DE GRAUENTHAL, Succi-

cus co tempore ad Brandenburgicam aulam legatus, fuerat, acccesfisfet cültus.

Per Alfatiam igitur, Lotharingiamque, Ga//z2m petiit, eaque peragrata Zwferiae Pa-

vifiorim, in incomparabili illo Mufarum & Gratiarum contubernio, nouem menfes,

atque Zureliat poftea, & Salmuri, aliquamdiu fubftitic, donec reuocaretur domum,

Vbi À. xxclIx, thultaexterarum linguarum elegantia, perutilirerum, hominum,

ingeniorum ví(ü, amplo reconditarum litterarum adparatu collocupletatus, laecan-

tibus caritatibus, adpulit ac, parato Jgo5i2zs4, quàm vocitamus, de graui argumen-

to Oratione, aC Di/putatione Aufpicali, de eo quod iuJfum ef cirta niuem, aditu , exa-

minibusque cum laude exantlatis, inter Iuris Liteztiasos, quos dicimus, eft coopta.

tu$ , &xitrá deinceps decforali, B. Harpprechbto Bcabeuta, A. xcV, prid. Non. Se-

tembr.fuo metito au&tus; ac &iegnie anre, A.fcilicet xcili, iam , fplendidis muze-

vibus , Confiliariü Wurtembergici petinde ac Supremi Dicafterii moffratis Ad[esforis ,

clementisíime admotus.

Honorifico ifto in puälirae virae ftadio dum inoffen.

fo iam pede decurreret, principique, ac bonis omnibus, mirifice fefe probaret, pe.

tentibusque indefesfo ftudio; vel in medium cónfulendo, vel de iure refpon-

äendo , promri'?[imc prodeser , nsptiarum. quoque (actis teligiofe fuic in.

augura.

suguratus, ducta äomu&iA. icv, lv Id. Septembr. Orzatisfma 'virgim-, DN. M^4-

R1À ErpABETHA, Copfultisfrmi Viri, B. DN. Baltba[aris de Rbaw , tum Syndici ,

poft Covfulis Efslimgenfis jxaeclare meriti, fila deétzisfrema.

- Cui quidem matri-

moriio nihil felicitatis àc iticupditaris defuisfet, fifirmiore valetudine vía optu-

fba cohiux , parentem quoque ; nes fexto ftatim 3 pera&tis nuptiarum follemni-

bus anno , trifti obitu viduum potius, fecisfet maritum amantisfimum. Quam

qiidem calamitatem benignius fatum Nffro liberaliter penfauit , A. huius feculi

quarto, fortunatum & tori fociam 7pf indulgens magni olim ad immortalium me-

ritorum T/evelogi ac. Profesforis noflratis, B. DN. D. Io. CumisropHont PrArEHI,

filiam natu maxumam, DIN. ANNAM ManraM , caítisfimi moris a€ omnpium fui

fexus virtutum choro florentem virginem. Quae licet & Ip(a A. cl5 tsccxI prae-

matüro erepta fato vacaum JVof/ro reliquerit torum ; zerza tamen Ipfum profe

beauit, ex qua quidem fuperat & iam defundi Parentis mortem deflet, «v»i-

tà filia, WNobilisfima €f Ornatisfma matrona, DN. MARIA REoINA, Firi Experien-

zisfimi & doctisimi, DN: CH&asriaNt FaipERICI. Pisronts , Med. D. & Prof. Ord.

4€ Goeppinaenffum, Dioece[is, ciuitatisque, Pbyfici, vxor acfelix filioli, Ieamnis Friderici,

à B. auo vnice in deliciis habiti , mater; / Aft, qua ratione interturbatum iftis aliis-

que cafibus laetioris cetera, ob honorificas inprimis cum Renerendisfimo Puiuerfi-

tatis baius Cancellario , Pfaffio , Dignisftino item D. Klemmio, nec non Con(ultisfi-

mis Viris, Da. Rampachero & J7olfo, quibuscum coniun&isGime ac fuauis(ime

vixit, adfinitates, fortis cutfum feftinanter clauferit No//er, commemorandum ex-

tremo eít, Non, nifi perraro, cum frma fatis valetudine in gratiam rediit,nec

multas, nifi ingrauefcentis (enectutis, imbecillitates fenit. Cui naturae benignitati

inacecptis retulit gratus, quod per quadraginta perie aunosà valerudine ne femel

uidem à fupremi dicafterii roftris fuerit exclufus.

ua vero gloria Ipfum ante

feptem hoíce dies priuauic leuis, qui finifttum fübito inuafit pedem;Euthque domi de-

tinüit; dolor. Pellendo huic experientisftmas Medicus,nullà aliaparte aegro laboran-

té, vel venae fecionems - quam mature praefcripfit , iuxta cutn modica, com-

moda tamen & fele&a, medicaminum pertione, fuffedturam iudicauit.

Nec

fallere Ipfum fpes eft vi(a, mitefcente illico parumper ardore. Sed vti fecus

omnino vifam Noffre,* qui, licet nec páteretur grauiora , nec viribus mulcum

deficeret, nec perieulifignaindicare posfet, continuo tamen mortem fores pul(are

ac vafa fibi feftine colligenda esfe, adfirmauit, nec ex eo tempore ordinanda re

domeftica, componendo pie ad felicem ex vita exitum animo, coque precibus, fa-

crisque omnibus, mafcule roborando, quidquam habuit prius : ita fecus quoque vi-

füm Deco eft, vitae noftrae arbitro, qui, quintoabhinc die viriamn neruis occulta ra«

tione repente collabafcentibus, nobilem egregii Firi fpiritum , folutis corporis vin-

eulis, inter amantisfimorum adfinium, caritatumque, (afpiria, & preces, terris exemit,

fan&iorique , eidemque fibi propiori coelicam coetui ss ferziws inferuit,

uum iam vltima iufta inregerrimo Ijo debeamus, nec non /ugentium familia-

rum metito habenda trifti hae occafione fit ratio: omnes o»nium Ordinum Ciues

pietatis humanitatisque legibus vltro esíe obfecundaturos, fperamus, atque Hora

poflmeridiana 1 , qua terreftres Piri , fuprafeculi genium Zoni, reliquiae ad locum

deferentur communem ,. frequenti agmine funus comitaturos,

POPuPu Pl Sn S'S. ;.

Tubingac A. M. AE, cl»1»ccxxxlll. xil.. Kal. Octobr.

Liri&Ris ANTONII HENRICI ROEBELII.

IGTI

|^COGAROLUS

E

CHRISTIAN

C

— ERDMANN

Á

L

WURTEMBERGIAE AC .

E

d

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

CIAE NECNON OELSAE ETI

STADII DUX COMES MONTIS PE

ro

DI DYNASTA HEIDENHEMII STI

d

r

C MED

-BERGAE A

rCI'o DN

Bo

&

zO

O Baane Q

"

Ei

L

ERARDINAE. HUI

u

L

D

-EB

m

:ï

ä il

ïï

ï

;

i

I

Focus

E-

14

ä

E-R

Jl;-*'x JPL' |

SIIONG

x

A

2277

474 Ale

a-udkrunt, diuini's';humanïsquc ]'nþ'otä*'tiä

12

P

Q

2

A E

v

e

P )

damnati fubinde fünt calculis , — fapientib:

M

:

./(:?

P

piis viris làdibrium (emper,cohtemtumque, «

£

3

11

P

€

nisfimi, qui indubiam furwrorsm ia&tarunt p

£2

alaftores.

Locupletes cius rei teftes funt 1-

xIx,26,& 31. xx,.27. Deuteron. Xlix , to,

10

)

7

"

;

DW IZ

,

SU,

nal. xM, 32. eumque ad locum Lipsyus, V ALERTI-

d

z2

o

I,5-luzrus Pauriusfentevtiarum receptarum Li,

€.

0 l'

ons. L. vIl. cuius verba Col. LL. Mos.f Rom.lic.i-

maticis & Manicbaeit, exhibet, item 771.18./ibri9.C. aliique fexcehti, qu

tuto ftultisfimae fapientiae Patronos & propagatores dederünt depexc *

iftis, autn diuinis, tum humanis , lucem commentatiooibus adfundere fi

runt. Sunt tamen, qui mitius excipiendos, imo forte & ferendos,|-

quandoque, exiftumant, fi certum, pró eo ac pareft, rebus modum, fi

tuant , qui Zezpeffatum . diainatione; , quarum zouam praeiuir meibod —

vofcopia GEokcGius ERNEsTUS SrAHLIUS, profnunts qui Cometuriantiis,

vti vocibus, Merofcopiis , Opthbalmofcopiis, Chiromantiis , ahisque -

certis frgnis de faturis conieBandi artibus ,. diuinationtbuste , Operantu)

audieüdi & adeundi 7Pemas Eraflus, Andreas Dudithius , Marcellus 5

Erycins Putéanm , PerrmsGasfcmdus , Moldenerins, Fuchfins , Gratatolui -

ä

l5

1

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com