LXV6a_fol_066

À

RECTOR -

PERANTIQUA HAC

$9

- STUDIORUM VNIUERSI.

. . TUBINGENSI -

La $o ss

GY.

2

TL

A

Z

*

Uum parentalia 7o/is facra , quae hoc ipfo die,

e

A

2

atro in faftis noftris academicis lapillo poft

o

Z

Z

N

2

z

Z

LA

-^

hac fignando , 77ro Maguifico ,' Confultisfmo ac

Es

7 d

?

Z

//

a

Excelentis£mo, DN. MICHAELI GRASSO,

Z

A

NY

lurium Docfori Atque in alma bac Eberbardima

£

2

Z

ZA

Z

27

Z

Z

Pandeitarum c Sanékionum Criminalium Profesfori

Z

£

a

T

N

j

Publ. Ordinario , meritis , laudibusque , à plufculis

A

2

,

2

inde luflris cumulatisffmo, Seremisfemi VPuartenberziae

Ducis Confiliario e& in fupremo causfarum tribuznali ,

quod pd na viget ,

zec 20n ip Iuf

ri Collegio Adfesfori grauisfrmo , tü-

zius Sematus academici ocello. adbuc ,

atque delicio , ab ommibus bonis iure

meritoque reuerenter admodum culto, fed t»

i//i prorfüs, atque à nemine

fatis deflendo., fato s«4iws ouartu;

noftris eheu ! rebus exemto,

facere non tam mos , quam pietas

& officium , iubet, indicere

no

hacce adgredimur tabella : impetrare à nobis

n posfumus, quin

de grauisfima iattura, quam ex :az£i Firi obitu

, luxta cum omni

orbe litterato , incorruptaeque ac folidae The

midis tribunalibus,

noftra haec Schola inprimis patitur, ac dein

ceps acerbius perfen-

tifcet, maiorem in modum conqueramur.

audet quidem no-

ftrum hoc praeftantiorum Mufarum delubrum

; quod DEI O-

tumi Maxumi indulgentiae , quod prouidae

Serenisfimi Nutricii

zofiri curae & liberalitati in acceptis grati referi

mus, fed & vanam

citrá iactantiam dictum heic omnino volu

mus, iis etiamnunc

fapientiae cuiusvis profesforibus , qui exube

ranti quodam littera-

rum & omnigenae do&rinae diluvio non huic t

antum Scholae ;

noftraeque patriae, fed vniuerfo quoque erudit

O Orbi, limpidis

fapientiae riuis plurimum posfunt prodesfe ;

VFeteragorum tamen

Av

irorum Operam vti in fummis ponit , ita eorum ereptionem an-

cipitis ominis rem interp

retatur , nec , nifi grauisfime , fert.

Eft,

vti Ze Tranquiäitate Anim: C.ll. P. m. ó6r.

rete ANNAEUS , z

bil turpius , quam: grandis natu

enex , qui nullum Aliud babet ATRUIBEH-

um , quo fe probet. diu vixisfe ,

praeter aetatem

quid enim hoeminem ?

uAnt olfogipta anmi per inertiam exa-

,?uid alios ?; quid.rempublicam ? . du

A 2

?

i? nifi officia boni ciuis , boni amici exféquutus fuerit , mifi exemþlar

boni viri pafuerit.

Non vixisíe illum dicas, fed in vita moratum 5 nec

féro mortuum , [éd diu , vti IDEM,, Epift. xclII. p. m. 385.

At2

quantum ex aduerfo bonum , praefidium quantum? fenes, qui

non anuis demum , velim confpeciu mortis , fed à primo aetatis flore,

ad fapientiam peruenerunt ; quos fortuna ab ineunte actate z0» t4m in

deliciis , quam in caftris , babuit $. vid. IDE M, Epift. .xvII. p.209.

& Epi(t. LxIIx, p.212.fq. qui, vt CURIUS DENTATUS aie-

bat, zallent esfe fe mortuos , quam viuere mortuos ; qui mumerum anuo-

zum [uperare operum. multitudine numquam uon contendunt 5 V AL.

MAXIMUS L.Ix. c.12. p. m. 811. quos multa experimenta ,

longa rerum patientia, diuturnus víüs & euentus varii expoliue-

runt, certis fapientiae praeceptis erudiuerunt , agendi regulis in-

ftruxerunt, in omnes cafus praepararunt, -prouidos promptos-

ue reddiderunt. Talem vero nos arnifimus, talem defideramus,

uum GRASSUM, quüm 4»e olim decus noffruz lugemus , in-

clamamus, deploramus. O wezerabile fenium , quo delectati fumus

omnes ! O antefrgnapum prudentem , circumfpectum , ftrenuum ,

fidum , confítantem ! Profosforem indefesfum , fidelem , folidum ,

dexterrimum.

-

Jurecop[ultum , iufti, vt aequi, tenacem , incorru-

tibilem, vere eruditum ! 0 Sezazorem , de rebus no(tris immorta-

li

ter meritum , omnigena experientia florentisfimum , fagacem,

romptum , fimultatum omnisque partium ftudii oforem integer-

rimum ! Oraculum tribunalium nofftrorum fan&tum ! inopum afylum !

ciuitatis , terrarum noftrarum , litterati orbis 4eliciwm atque orna-

mentum ! Nah! virum! O Virum! - - Sed facit adfe&tus vis , facit

iaCturae magnitudo , facit virtutum fplendor , meritorum multi-

tudo, vt voces deficiant , vt $s&s MICHAELIS , /ezii quouis

elogio maioris, decora exprimere omnia , integrum nobis non

fi.. Agedum, componemus aliquantulum triftium cogitationum

aeítus , temperabimus tumultuantis doloris fluctus , breui admo-

dum Natalium , fatorum , laborum , meritorum , decorumque tanti Firi ,

féenis incomparabilis , recenfu.

Ip diem Ícilicet venit. A. ab reffitutis re-

bus bumanis clo DcLvlI. M. Febr. D. v, in celebri cirerioris Pomera-

niae ciuitate , 7Zvlgafflo ; Patre VÍUs cogmomine , Viro Nobilisfimo , Amplis-

Jfémo cf Con[ultisfimo , primario laudatae ciuitatis Con[ule , coram regio n ci-

ue filio 7iri Ne-

zeriore Pomerania Dicafferio felici causfarum Patrono , eoq

Lilisfimi , Excellentisfimi atque Confultigmi, DN. PE TR

I GRASSI,

Seregisf. Megapoleos , Gu[frouienfis lineae , Ducis, fplendidi , dum viueret ,

Coufrliarii, tabularii Regiminis praefetfà, nec non. Camerae c Feudorum Se-

cretarii , ex Matrona Ornatisima, DN. CATHARINA , Zzi

Plur. Res, B. DN. M. NOTHBRECHTI, apud 2ardezfes V. D. M.

doclisfemi , fília; nec non nepote, 7iri Nobilisimi & Amplisfimi , B. DN.

IO. GR ASSI, apud Treptouienfes ad Regam Senatoris olim grauisfimi ,

ex condecoratisfima femina, DN. MARGARETHA , /iri Gene-

rofsfimi , B. DN. ANTONII à BROKHUSEN,, /ereditarii im Rib-

biz.Crc. filta nobilisfima.

Genitricem veneratus eít, Matronam Virtu-

sfmam B. DN. ILSABEN IUSTINAM, 7zri Di-

tibus fui fexus ornati

gnisfemi ac Excelentisfmi , B. DN. GRORGII MASCOUII, ss.

Theol, D. ac Profesforis im Gryphico litterarum emporio meritisftmi , C* matra-

con[icuae , B. DN. ILSABES , ex Apoplisf. Grypbiswal-

24€ egregiis elogiis

denfium Senatore , B. DN. CHRISTOPHORO CORSWANTO,

eriun-

PROGRAMM A.

YV* s5

óriundae , filiam lectisfmam $ eamdemque ne

ptem , 7ri. Nobilisfemi ,

B. DN. NICOLAI MASCOUII , Güypborum . Academiae: à lit-

Leris , con[rliisque. Oecomomicis , ac àn Dicaflerio Regio Fifcalis meritisfemi ,

buitsdemque. coniugis fuauisfomae , B. DN. MAGDALE

N.AE, viri

Nobilisim: ,,B. DN. CASPARIS APENBURGES , /eredita-

Coluit de cetero

rit in Bruegendorff ej Pentyn , filiae laudatisfmae.

& Magnum ilum . recon[eleum c Profesforem Gryphicum « poffea cf- Can-

cellarium Meklenburgen[em. celeberrimum ,.DN;. MICHAELEM

GRASSUM, omnium calculis probati libri 4e Swccesfozzbus au-

orem , Pro- Patruum fauentisfimum. Quemadmodum vero pro-

uidentisfimis 4vo//r parentibus-nihil füit antiquius, quam vt pie-

tate , ac optumarum Jlitterarutn elementis , tum & praeceptis , &c

fua & condu&ta eam in rem práeftantium' magiftrorum. opera ,

tenellum imbuérent , egregiaeque indolis igniculos füfcitarent ,

largisque accesfionibus augerent : ita in prima praetexta in parzia,

ein in Grypbica fchola , tum in Gymeafro Stralefundenf , bumauitatem ,

Hiflorias & Philofophiam Ya feliciter haufit, vt, exaéfo bieznio, in.A-

n

cademia Grypbica non tantum altiora Zezzzzgii , Prac. Philof. Profesfo-

ris , Gerdeftt & cMafcauii , Iureconfultorum . eximiorum y fübfellia adire.

cum fructu ; fed erudita etiam , fuoque marte elaborata D;/4:4-

1ione y de Ture Prodizorum , inter plaufus fuorum ; praeceptoribus fuis

egregios z» Iure prbfe&us probare ac, zwtra trienzium c boc confecto

ew[4, ifti vale dicere Mufarum fedi posfet.

Inde igitur Anno

cI5lcxxcllI. felici foluit fidere , Lzpf/aque ; ac $alaza , antiquis iftis.

bonarum artium officinis , luftratis, ipfo fefto die, quo A4/fcezfro-

Li-

ais Dominicae memoriam quotannis recolimus, heic adpulit.

cet vero arcana Numinis confilia, quae ifta, & quae fuccesferunt,

deícripferant omnia , fapientisfimasque deftinationes , cum igna-

risfimis ignorauerit ,. atque ifto tempore ne in fpem quidem veni-

re potuerit,. fore, vt noftro füb fole adolefcat , vt his in terris ,

hac in ciuitate fedes , fortunarum fuarum faftigium & vitae me-

tam inueniat , & tantas colligere ingenii opes honoresque vel pos-

fit, vel debeat, quibus deinceps inter nos cüm fulfit, tum pro-

fuit ; ita tamen fe gesfit, ita rationes fuas iniit, ita iugiter naui-

bus & quadrigis omnibus contendit , vtfi formulam futurae vitae,

& ftadia, in quibus elaborandum aliquando esfet, ac bene meren-

enitus habuis-

dum , ante oculos iam tum , cognita & perfpecta

fet.

Scilicet Z^emidis Sacris ita Operatus eft, vt ni

À

il faceret reli-

qui, in iis omnibus addifcendis , examinandis , perquirendisque ,

quibus confümmatos legum interpretes ac iuítitiae facerdotes cen-

femus. . Mature etiam vires periclitatus eft, /fiuz vertit frequenter,

erndite: caus[arum . patrocinium [ufcepit , recle de grauisfimis quaeflionibus

refpondit. VPoftquam etiam profundisfimis , iisdemque ce/ebratisfri

toto orbe Ivrecon[ultis , ac in his B. Fromanzzo praecipue , aliquam-

diu fedulus ad latus iugiter haefisfet auditor , iam Paz4eczz , iam

Acfionum ratioges , iam legum analyfig , 1am adplicatiouem-earumdem ex«

plicantibus , vel & Zs erudita areza certamina Mftruentibus vtilisfima :

eum breui fefe probauit , qui & aliorum tum mores tum ftudia,

moderari & prouehere posíet.. . Cuius rei egregia dedit documen-

ta, ex quo wfrisime Comiti , DN. GUILIELMO FRIDERICO,

Comiti ia Solims C Braunfels , Dynaftae Munzenberzenfé , Wildenfelfenfi c

$0«

PROGRMMA.

6 **

immo & Iurium tironibus , inpri-

Sonneuwaldiae , fuit praefectus ,

mis in Collegio illuftri , eleme

nta lurisprudentiae intra parietes

o pacto ab

Serenisfrmo tum Ducatus buius Admi-

priuatos praeiuit.

aiffratore, DN. FRIDE

RICO CAROLO, principe clementisfi-

mo, À. cl» LDc rxxxvIl. M. Iun.

Ei etiam prouincia, Jwrum i2

demandata ; 4b incluto Iurecon-

illuftri Collegio extra ordinem docendorum ,

fultorum ordine , habitis , Difputatione , ac Oratione ,

Ipauguralibus, ejus-

dem Anni D. xV. M. Aug. in publica panegyri

lurium Doéloris mi-

774 , íummo ICto, B. Dn. Ferdizaz

do Chriflophoro Harpprechto ,

Pro-

motore, collata , 4b Excelleztisfimo autem ,

eoque con[ummato lurecon[ultoy

B. DN. [O. ANDREA FROMMANN

O , Profesfore de hac

fchola immortaliter merito , filia , deribus , virtutibus && elogiis omaibus

RA, vidua nunc moeftisfima,

Ornatisma, DN. MARIA BARBA

trimonium fuit conces-

quam DEUS recree

t! follemni ritu in ma

fa. Amplior, quam ita na

&us eft, dotes fuas explicandi , occafio,

& muneribus dedit aníam.

À. quippe

amplioribus quoque meritis

clI» Dc xclI. inter 4cademicos quoque Iuv

m Profesfores ordinarios, prae-

uia Senatus Academici electione, à g/oriofze memoríae Principe ,

DN.

FRIDERICO CAR OLO , clementisfime eft cooptatus, mu-

iterum &

nus iftud , ex ftatutorum praefcripto, pro eo ac par eft ,

Difputatione,

de Reditu Dominii Legali , & Oratione follemni ,

de

fpicatus. . Quam egregie vero fuam il-

grauisfimo argumento , au

*

lam ex eo tempore ornaueri

t fpartam , quam indefesfus 4cademiae,

legum cupi

dae ituentuti, t

ribunalibus , & exteris quoque , inferuierit ,

omnes v

Itro intelligent , quibus conftabit , Ipfum cesties & quiz-

quagies , & qu

Od excurrit, PasdeZlas , Inflitutiones , Sagttiones Crimina-

les, & Actionum Docirinam ,

cum Auditoribus innumerabilibus, ex-

tando, examinando abfoluisfe ; Ipfum immenfum

plicando , difpu

fere numerum

Confiliorum , quae vocant, de grauisfimis capitibus,

vel fuo vel Collegii füi nomine, elaborasfe , atque illa inter quae-

dam etiam praecipui momenti pro Auguftisfimis Imperatoribus ,

Leopoldo , Jofepho & Carolo VI, Ipfum tot ex omni Iure confcripfisfe,

ac publico eruditorum examini fubiecisfe , /beZos A4cadezicos ,, quot

alii vix legunt ; Elucubratis fpeciatim iftis 1»7is ciuilos cum Imp. Recesfj-

bus Collatiopibus ormne punctum , ac ab ipfo Augu(tiffimo Impera-

tore , Carolo VL vltro oblatum Caefarei Confiliarii munus C praemia regiía

meruisfe atque awrewm. torquem 4ugufla Maxumi Imperatoris imagine

infignem accepisfe ; Fafces Academicos gesfisfe Nouies ; fupremum

Deputatum /; , Decapum Facultatis (uae decies fcpties , Stipendiorum,

Grempiani , Martiniani , Fikleriagi, &c. Adminiftratorem , immo &

in Mluftri Collegio , aC in [upremo noffro Prouocationum tribunali Adfesfo-

rl

rem primarium , fingulisque iftis muneribus mira dexteritate &ad-

fiduitate defunctum fuisíe ; de quo teftes proftant luculenti tot

Collegae , tot Auditores, tot Lectores , tot Clientes , vniuerfus

orbis litteratus, fexcenta tribunalia, principum , regumque Aulae

atque curiae; Nequaquam caperet tabella haec , fed liber fcriben-

dus nobis esfet , fj quidem , quae de amplisfima eruditione, de ex-

a&o iudicio, de magno animo , de cana fide ac integritate, de

ietatein DEUM , in Principem , patriam & Academiam noftram,

de humanitate ac liberalitate in egenos, de meritis f2 /;ri com-

De

memorari posfcnt , fummatim tantum —iïgnarc vellemus.

[plen-

PROGRMM A.

7

[pendida tamen , qua DEUS //z» beauit, ornauitque , fa»ilia , &

zzorbo , quo. fümmus rerum arbiter Zererazo ziliti, robufto hacte-

nus, ac mire valenti, florenti, vigentique , misfionem de ftatio-

ne indulfit ac ad triumphum & praemia adaperuit viam , ante, quam

definant paginae , compreheníe tantum, paucula veniunt adiici-

enda.

Ex cozinge fcilicet , quam iam tum laudauimus , ex Orna-

tisfima ita MARIA BARBARA FROMMANNIA , quam

in oculis tulit, quam , ex aliquo iam tempore grauisfime decum-

bentem , incomparabili fide ac humanitate refocillauit ac ad extre-

mum coluit halitum , vidit 4ezazs vtriusque fexus /obolez; , cuius al-

tera pars, duo Filzolj & tres Filiae, cum. Patre in coelitibus iam tri-

umphant ; altera vero , cum oweffla cMatre , lMlius obitum deplo-

rant, fed & virtutum & felicitatis paternae ex asfe florent heredes;

duo paritet Fi/Z , zresque Filiae.

Ex iftis, ordine nafcendi primu ,

eft 7ir Nobilisfimus , ..

n

lisfémus & Confaltistmu , DN. MICHAEL

FRIDERICUS GRA

:

SUS, V.I.L. idemque Sereuisfémo Wurtembergiae

Ducdi ab Eccleffaflicarum

E

edionum . conflits ,

ui Noffruzm ex nobilis-

fima coniuge ,, DN. A

NI

N

A MARGARETHA de RHAW, tri-

bus zeptibus Rorentisfimis ,. Dorotbea Hedwige, Chriflina Friderica , Ma-

LL.

»ia Iuflina,laezum fecit auum. . Alter Filius elt vir iuuenis jvobilisfuus ac

Dodlisimu , DN. CHRISTOPHORUS VLRICUS GRASSUS,

lurium Candidatus felicisfmus. . Ex elegantiori fexu mmaior natu Fi/ia eft,

Matrona Nobilisf. Ornatisfmaque, DN. IUSTINA "TABITHA , zzri No-

Lilis Confultis. ac Excellentisgmi, B. DN.IAC. DAU. MOEGLINGI,

lur. D. 4c ip bac Schola P. P. Ord. celebratisfimi ,' Vidua . quae Ix Noferum

nepotibus auxit , ex quibus /wperflites Rorent : DIN. Jacobus. Fridericus

& DN. AMichael Andreas , Iriutm Candidati Doéfisfimi , vt & DN. chri-

flianus Ludouicus , Philof.. e? &Med. Cultor perinduflrius ; nec non Vir-

gines , morum & virtutum elegantia oppido commendatae , DN. 1uffina Bar-

bara & DN. sephia Hedwigss.

Secunda. Noffri Filia eft , Nobiif. ac

praecipuis [éxus fui. ornamentis accenfenda. Matrona , DN. MARIA

BARBARA, coniux olim Aagzi inter nos 7heologi , B. DN. D.

IO. RUIDOLPHI OSIANDRI, cum /»fsá Parente , Dn. 1o.

Offandro , aliquot iam apmnos coelitibus ad[cripti , [ed [empiterua inter. mos

smemoria ei laude dianisfzmi ; iam vero Viro Magnifico, Con[ultisftmo atque

Excellestisfimo, DN. CHRISTOPHORO HENRICO KORNIO,

Icto celeberrimo ,. eidemque Serenisf. Nutricii noffri im Senatu. Ecclefraflico

Direcfori , vvices gerepti , ac ad Sueuici circuli. comitia l

ato [plendidisfémo,

&

e

lici federe iun«

à Noftro renerrime amato , magnique [emper. faso ,

&a.5 ex qua 4wos zepotes , o. Adamum ef Michaelem Andream , Ofian-

dros, 44w/óó im Gymmafio Stuttgardiano egregie operantes , totidemque

neptes , Chriflianam Barbaram &t Ludouicam Hedwigem , Kornias , fforen-

tisffma deliciola , exofculatus eft Pater amantismus. "lertia Noffri fi-

lia eft 7;rgo le&tisfima & Ornatisfima, DN. TABITHA BAR-

BARA. - Qui fplendidus J/erorus atque zepotum chorus , vti ex-

emplum hactenus eximiae prorfus virtutis & in parentes pietatis

dedit incomparabile, idque propter ab his DEO precibus & vo-

tis perpetim fuit commendatus , vt fructus promisfionum diuina-

rum , quarto Decalogi praecepto adnexarum , liberalisfime perci-

jiat, Frommanniana , Grasfiana , Morglingiana & Ofíandrina decora ad

feros nepotes cum largis accesfionibus propaget , toto pectore

Z

pre-

PROGRAMM A.

9

precamur; — Dum vero tandem ad «o/£wa Nofri, velinuiti, pro-

peramus , liceat de iis concepta Experzeztis/mz Medici verba , quae

dolor ex tanta iaCtura ortus nobis negat , repetere.

Ita vero 7zr

Excellentisfmms : B. DN. D. GRASS, ffrma femper valetudine ga-

aifus , ante bos XII. apnos in[ultum. ApopleCticum zta-fuperanit , vt prae-

zer leuem barycocam veliquiarum ipsi remaneret pror(us nibil.

Vltimo

demum. boc labente anuo ter Colicam ,. €» poffremam 'quidem admodum

grauem , pasfus , ab eiusdem vecidiui rbi adeo metuit , "vt apmuam Acidu-

darum Teinacenfium , toties cum manifeflo famitatis commodo potarum ,. cu-

zam boc aguo ad foutem inflituere au[ms mon fuerit , fed domi eam inchoaue-

z.

Cum autem vix per feptimanam buic vacaret , prob ! ex improuifo

Lumbagine Nephritica prebez[us leZfo adfigitur , If intra decendium

emortuali , quam vuanimes noffrae vrbis Medici tantum nmon omnes deriua-

vunt a Calculo renis dextri, 4w4m qui per auguffias viarum tranfere pos-

jféts maiort, Et boc ipfum triflis. euentus quoque. comprobautt, Erentm ,

auttis de die in' diem [ymptomatibus confuetis , accedens tamdem , atque bre-

ai inualefceus , inflammatio owzi quidem buic miferiae , fcd &* Viro

Immo vero vitae (/;-

nobis: omaibus defideratisffmo: vitae finem fecit.

ceat baec. ita intorquere) initium fecit, vitae perennis , inocciduae;

verac.

Quid ?- quod inter nos quoque viuere Pererazus: cMeritis-

fimss neutiquam definat: non enim fic vixit, vt eius memoria

exolefcere posfit, vt-mortuus videri debeat. Viuit fane GR AS-

SUS ueffer in fplendidae familiae Ornamentis; viuit, orbi pro-

deft , in tot eximiis do&trinarum monumentis , alumnis, propa-

gatoribus 5 viuit fplendetque ejus virtus ; viuit immortalis me-

moria. Perfruatur iam ccelefti quiete , ac gaudio, in triumphan-

te illo animórum fanctiorum concilio.

Facit fane quisque

opus, vt tandem

uiefcat. Quidni & veteranis tandem conce-

denda fit misfio ?

ta vero tandem contractos follicitudine ani-

mos reuocabimus ipfi, atque erigemus Infpiret haec , infpiret

diuiniora folatia , /uzeztibus indulgentisfimum Numen ; cui 7i4s-

am mot[Hsfimam , cui fobslem iterum iterumque commendamus /eZis-

jffmam 3 cui & Scbolam moffram , magno praefidio priuatam, com-

mendamus: vt , fi fecuadum , altersm quoque , nobis indulgeat.

Quod reliquum eft , efferentur Pora poffmeridiana l. adlocum com-

munem exuuiae Jea£ Viri, cuius [piritus fubmixis [e alis im diuimos

jam intulit amplexus : Nulli igitur dubitamus , quin o»zes omuium

Ordinum Proceres ,. Profesfores , cinesque , lugentibus obferuantiam ,

humanitatem ,. amoremque , ac eritisfmo Profesfori cj Sematori

honorem vltimum vltro teftaturi ,. magnaque frequentia exfe-

uiarum

iufta fint

erfoluturi. P. P. P. S.S,S.S,

A. R.R.

T

cIocexxxlL, D. xxIIx.

L] Iulül

$t

Z

L

N

REQJOR

Y

ERANTIQU

X

,

i

H

$

STUDIORUM V NIUER

W

TATE

Y

*

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

BINGENSI -

-UUTU

18

Locafonpss

"

m

— T —

17

C

Z

2

z

lum párentalia 7?/is facra , quaehi-

b

*

22

ZA

;

atro in faftis noftris academicis ].

e

//?

Z

—

Z

N

hac fignando , //ro Magzifico , Con.

O Baane Q

16

7

42

z

D

z

a

Excellentistmo, DN. MICHAELI

CQ

Z

a

Z

722

Z

Z

À

,

lurium Docfori atqué im alma bac -

EH

H

27

o

d

z

z

M

Pandetfarum c Saniiiopum Criminaln

ï

15

a

LL

m

Lj

Focus

N

Publ. Ordinario , meritis , laudibusque—

,^

C

GE

inde luffris cumulatisfimo, Serenisfgt P

7 .

7

14

Ducis Confiliario & in upremo causfarn—-

J FENN

quod apud. zos viget ,

amec mon im Iluflvi Collegio Adfesfori. gv

zius Sematus academici ocello adbue , atque. delicio , ab omntbi.

13

sueritoque reuerenter admodum culto , fed trifli prorfüus, atqu

Ea

fatis deflendo,, fato s«4iw 2uartu; noftris eheu ! rebue

facere non tam mos, quam pietas & officium , iubé

12

E

hacce adgredimur tabella : impetrare à nobis non posf

de grauisfima iactura, quam ex zas£i riri obitu , iuxta -

orbe litterato , incorruptaeque ac folidae Themidis ti

ä

11

É

noftra haec Schola inprimis patitur, ac deinceps acer."

tifcet, maiorem in modum conqueramur.

audet

10

ftrum hoc praeftantiorum. Mufarum delubrum , qua-

EN-

ptumi Maxumi indulgentiae , quod prouidae serezis

zofiri curae & liberalitati in acce

ptis grati referimus ,. fi-

citrá iaCantiam dié&tum heic omnino volumus, iis|

EN-

fapientiae cuiusvis profesforibus , qui exuberanti quo.*

rum & omnigenae do&trinae diluvio non huic tantu|

noftraeque patriae , fed vniuerfo quoque erudito or|-

fapientiae riuis plurimum posfunt prodesfe ; "ereraz

"irorum Operam vti in fummis ponit, ita corum ere

f

E.

cipitis ominis rem interpretatur , nec , nifi grauisfim

s

vti Ze Trazquillitate Anigz c.lll. P. m. ór. recte AN

--

hi Iurpius , quam. grandis natu fänex , qui nullum Aliud hi

um , quo fe probet. diu vixisfe , praeter aetatem

quid ez|

-,—q'uid alios $. quid.rempublicam ?. 4uuant otfogimta anmi per -

A2

-

;

2

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1