LXV6a_fol_061

p? 6s.

^

^PRO-RECTOR

VNIVERSITATIS TVBINGENSIS

quipode

uod arx*ogantïuä jufto & nimis procul dubio magnifice de fuo fapïente;

Q

omnes artes edocto , eoque folo & divite & rege; przedicavit Stoicorum

Philofophorum familia, quam hoc nomine acri fale perfricuit Sermonum lib. T.

Sat. 3. Hon AT1 v s :idem re&iusintelle&um re&ius etiam de eohomine dicitur,

qui intimiori religionis fenfu perfufus, Deum ex animotimet, verzeque pieta-

tis eft ftudiofus. Quanquam enim locutiones ifte paradoxo in argutiarum

&umero fuo jure ponantur , tamen fi adfcititio ifto acumine, quod ex verbo-

rum lufü ipfis accedit, priventur, fententiam fündunt a philofophica- gravi-

tate nonalienam , & eotantum peccantem , quod, qualis non datur ;; nec phi-

lofophie ope- formari poteft, fapientem fingant potius quam legitime po-

nant. Quos vero vana & ftolida gloriatione fuze do&trinze fra&us tribuere

haud erubuerunt Stoici, eos, quz Chriftum au&orem habet, fan&tior do-

&rina , divinis oraculis revelata, omnino & fpondet & przeftat, ita v& fum-

mo jure ab Apoftolo dici potuetit,. piztatem ad omnuia effe utilem, quo ipfo &

verius & re&tius exprimitur id, quod iftis verborum ampullis, fi quid fani

fenfus , quod negandum haüud putamus; contineant, oppido defignari vix cui-

quam poteft effe dubium. — Nulla profe&o eft ars, nullum vitze humanze infti«

tutum , quibus nodi conmmodum prorfus fingulare ex eorum , qui in ii$ ver-

fantur, pletate accedat; atque res ipfa docet, fieri non poffe, quin viri pii

probique, quibus verus Dei timor cordi cureque eft, multo re&ius imo &

felicius iis, quze exercent, cujuscunque fint generis, defungantur, quam qui

mentem fic emendatam atque ad piétatem compofitam non habent, licet cae-

tera haud. minus periti doétique. —Etenim cum animo re&e cotmpofito , pie-

tatisque vero fenfu affe&o, non poteft non conjunéta effe fincera folicitudo

officii partibus femper & ubique fümmo ftudio fatisfaciendi, uti neceffe quo-

amoris affe&tu omnes homi-

que eít, ut idem pro fux ipfius indole teneriori

nes comple&atur; fuasque vires , quaqua poteft

, inillorum ufus lubens lz-

tusque difpenfet, omnibusque, quz& agenda fufcipit ,

fuis ad Deum precibus

divinam benedi&ionem conciliare nunquam intermittat. Qu quanta fint,

quantamque in omnibus humame vitz negotiis utilitatent creent, nemo eft;

utnon intelligat. "Vti Vero hóc ad omnes artes, atque ad omnia inftituta

r

pertinet femperque publiceé etiam utilitatis gratia eft expetendum, ut pie-

tatis ftudium cumi rerutm peritia fít conjun&um ; ita quo ampliora funt ifta,

quóque magis humanze focietatis ufibus inferviunt, eo vehementius etiam id

ipfum eft exoptandum, & in fummo lHabendum pretio. Quo loco cum prae

multis aliis artibus fuo fingulari merito habenda etiam fit, quae falutaris di-

Citur, ars; tota videlicet in ea falutis humanze parte, quz inter hujus vitee

bona omnium longe eft przeftantiffimum, in fanitate nimirum tuenda & cu-

randa , occupata, facile perfpicitur, quanti faciendus fit Medicus, fua pies

tate non fücata haud minas quam eruditionis fuze amplitudine commendabi-

lis. - Quamquam enim certum eft, uti in univerfum in omnibus, fic & ma-

xime etiam in artis medico praxi, peritiz & eruditionis defe&us a pietaté

non: fuppleri:

haud mínus tamen certum exploratumque effe poteft, hac ac-

cedente illiusfrué&tus infinities reddi & fecundiores

& folidiores. Quid enim eft;

quod vel majorem , cum exercetur, requirat folicitudinem, vel , utapud omnes

re&te:& diligenter exerceatur , plus poícat Philanthropias, vel denique , ut exo-

ptato:fücceffu potiatur, Ipfius. Dei, & largitoris & confervatoris vitze huma-

nv unici ; adjumerito fingulari indigeat magis, qüam clinica praxis, quse vel

a perit

ithimis exercita fine his: przefidiis vel exigua vel maxime incerta praee

ftabit:commo

da?-Atque ex hisquidem fatisintelligitur, Medicum zeque piumt

ac do&tum inter praecipua focietatis ornanamenta, quin et.þin»te.r üngularia a

Deo- generi -humano indulta beneficia eífe referendum.

Quo certius vero de liac veritate nobis conftat, eo àce

rbior non p'oteff

m& civitas hzec , & ipfa Vniverfitas noftta;;

non nobis effe infignisclades ;qua

perpeffa: e[t--ex- praématuro obitu: Medici;

fua & eruditione folidiffima;, &

vera in Deuiü pietate; nulli vel fui vei alius otdinis fecundi;

Viri, qui per

tria:luftra catliedram noftram academicam ornavit, fimulque ; uti diu ante,

füumnmia humanitate& dilizentia felicique fucceffu zegrot

antes adjuvit, &omntni-

um

Em m MTR

E

E

kmgg, fplendidiffi

adf-

ii

LI

4

i

h

.l

adjunxit. Quantum: d'ol&lhus; ;Cives, quod tanti

viti ja&üra vobis fit figni-

ficanda , cujus defiderio modus vix effe poteft. :

A

5 cFuitautem is 7Zir: Prenobiliffinus ,. Experientiffi

us 'atgu'e Excell?i;tiüz'mü

D»i: PHILIPPVS FRIDERICVS GMELIN ; aedizine Doüor,

ejurdemque €7 [peciatim quidem Chemie ac Botanises Profefor Ord. longe meritifimus,,

ü

Stip. Hochmaun,Superaitendens,

ut Zcad, Reg, Scientiarum cum Londimitum Gittin

D

d

P.

AMembrum Honporarigim, Collega1

30

Á

[4

r conjunBiffmur.. Natus eft Tubingee d.

XIXI

Auguft. anni MDCCXXII. — Patre, 'iro quondam Nobiliffmo ac Periifimo. Dn.

10HANNE GEORGIO GMELIN , Cive Zcademico , Pharmacop&o €7 Chemico Dex-

terrimo, Matreautem, //eneranda quondam Matrona, Dn. SVSANNA BARBA-

RÀ, ex HAASIORVM progenita ftirpe, quze plenos in ipfum, dum viveret, pet

hia P RTD

omnes vitze periodos amoris rivos derivavit cum J/itrico ,

Firo Nob. €7 Dext. Dn.

JOANNE GAVM, Civ. Acad.& Pharmacopeo, qui adhuc fuperftes per Dei gratiam

ipfum fub primum cetatis feptennium Patre orbatum vere paterno educavit amo-

re cum Matre optima. Ita fcilicet fa&um eft; ut per primos pueriles annos & e

fchola publica, quze Anatolica Tubingenfis eft , & privatis informationibus ea

hauriret omnia, quz animum pietate imbuere poffunt , & ad altiores przepa-

rare literas , quibus üt accederet propius, anno MDCCXXXVI.

Albo iufcri-

tus eft Academico, & integrum fere biennium dedit folis Linguis, Logicz,

Mathefi, Philofophize, Phyficze. — Hoc ergo, ut fatis utiliter tranfigeretur ,.

Stili collegium audivit a.B. D. CANZIO, 3. S. T'hecl. quondam, tum vero Zlo-

quentie Profe[Jore Ord. Collegium Phyficum Experimentale a Z. D. Profe[-

Jore. CREILINGIO, Collegium Difputatorium ab Z. Dn.. Prof. MAICHEL ,

Logicam autem , Mathefin & Metaphyficam e privatiffima peritorum in fuis

bus etiam labiis deguftavit medicze artis

artibus Magiftrorum inftitutioné haufit, füb ipa tamen hac periodo primori-

prima fundamenta , eumque in finem

intérfuit Le&ionibus publicis B. ALEX

. CAMERARII botanicis ad metho-.

dum Rajanam, & pracicis in Medicinam Confultatoriam FRID. HOFE-

MANNI- Halenfis , deinde Le&ionibus ofteologicis . D. D. MAVCHARTI;

Chemiv rudimenta, materie medice primas ideas, & Hiftorio Naturalis

univerfe primas notiones e Laboratorio chemico paterno, & officina phar-

maceutica, in

qua enutritus fuit, quin & Rerum Naturalium" Gazophylacio,

aterno abftraxit interim fubfecivis horis, quarum etiam haud paucas excur-

;

onibus impendit botanicis fingulari Botanices amore inflammatus.

. Quum vero Theatrum anatomicum aperiret J. D. D. MAVCHART, au-f

divit ab Ejus ore collegium anatomicum , quod tantum impreffit ipfi Anato-

mize amorem, ut, cum ante vitze acadernicze biennium exaétum fecundo jam.

ipfi contingeret , Eo tam fecante, quam demonftrante, peritiffimo Anatomico,

intereffe curfuüi anatomico , differtationem confcriberet de Lumbrico ierete i

dufu pantreatico reperto , quam au&ctam & correctam a B. D. D. MAVCHAR-

TO fub Ejusdem Praefidio ventilavit menfe Decembr.

ann. MDCCXXXVIIIL.

Percurfo denique prorfus ftadio, quod Humanioribus deftinavit Literis, to-

tum fe Medicinze dedit , audivit a B. D. D. MAVCHART quatuor anatomica.

collegia e cadaveribus humanis. recitata, collegium Inftitutionum , Patholo-

gico- pra&ticum, Cafuale, Chirurgicum , Leétiones publicas ofteologicas,

chirurgicas, & botanicas, quin & interfuit excurfionibus botanicis ab Eodem

haud raro inftitutis; a B. D. D. HOFFMANNO audivit Le&iones pharmaceu-

tico- chemicas, colle

$

zium phyfico - medicum experimentale, Pathologicum ;

B..D. D. BACKMEI

STERVM docentem audivit in Le&ionibus publicis mo-

do Phyfiologiam , modo Semiologiam , in Collegiis autem Chemiam

eri-

Anentalem , materiam medicam, modumque prafcribendi formulas.

d

eni-

que menfe Martii MDCCXLII. confüeta fuftinuit Gratiofze Medicze Fà

cultatis.

examina, .pauloque poft eodem menfe pro. L.

icentia defendit Differtationem de

Hypopyo , t €pteraug, a B. D. D. MÁVCH

AR

h

M

RT confcriptàm , & fub Ejus-

dem Praefidio ventilatam; necdum tamen fic e

X

fpiravit cum abfoluta vità aca-

demica ftudiorum amor,

elt ad Exteros. .

d

r

imo vero huic 'u'ltäiji-us" indulturus profectus etiam

Ttef auterni

fecit Ffancofuïtuin ad Monum; inde Gieffam' ; undef:t'xfatiüi;tf

AWeiffenfelfam ,

Lipfiam & Halam Saxonum, quibus omnibus in ciuitatibus &

academiis; qu

..

a

ntum temporis pàffa eft brevitas, quaecurique ütilia corradere

b

terat, € conver

z

4

?

f:

lotanici$ püblicis & privatis, the

atione tam Profefforum ,. quam aliorum Éruditorum , Hortis

$

*

$

a

B

atrisqué anatomicis collegit; properavit au-

tem e Saxonia in Hollandiam, p

TY

z

r plenum ibi annum coimmoratus potiffimum.

Lagüuhi Batayorüni,

ubi plurimo cum fru&u & infigni

voluptate vidit,

;

3

j

& ufus

H

e t

sistomics preparsta & Raulana & Albiuja,

Y

jf inanuduttion

"D

"

D. Prof. BERN:- SIEGFRIE!ä.? ALBINI; Pliyfiologiam tumtemporis traden«

tis, & Ànatomiam in collegiis demonftrantis:anatomicis ; Cl. Da. Prof. GAV-.

BII, Chemiam experimentalem tradentis, & Inftitutiones explicantis Boerha-

vii,.nec non aphorifmos ejusdém,; VAN ROYENI Botanicam docentis in Le-

&ionibus publicis ,. & in Xenodochiis medicinam cafualem ,. B. OOSTERDYK

SCHACHT medendimethodumin przefentibus zegris proponentis ; MVSCHEN-

BROEKII Phyficaim demonftrantis experimentalem ; e Lugduno Batavorum

autem non raras excürfiones ad alias quoque Hollandize-memorabiles ürbes

inftituit, Hagam przcipue Comitum & Amítelodamum ,. qua pofteriore in ur-

be maxime rerum Indicarum & aliarum Exoticarum, quze ad materiam fpectant

medicam, pleniorem comparare fibi ftuduit cognitionem, atque fic in univerz

Vi UR s

fum nihil reliquit intaéum , non vifum, vel intentatum, . quod ratus eft vel-

remote tantum ad amplificandam fcientiam Medicam facere poffe.

Menfe Junio ann. MDCCXLIII. ex Hollandia per mare Septeritriorale tra-.

jecit in Angliam,; ibiqie maximam temporis partem Londini confumfit, pluri-

mumque didicit partim e converfatione cum. Membris quibusdam-Regize So-

cietatis, partim & aliis Eruditis, nec non fedula Nofodochiorum frequenta-

tione ; vidit ibi cum fumma mentis recreatione varia Naturze Artisque Mira-

bilia, dele&atus eft Horto Botanico Collegii Pharmacopzeorum: Londinenfis ,

miratus eft Hortum Chelfeanum, & egregium Mufeum Rerum Naturalium:

Magnui.olim HANS SLOANE, ditiffimamque illius Bibliothecam, maxime

medicam , & ad Naturalem pertinentemi . Hiftoriam; Londino excurrit Oxo-

nium, faventiffime ibi exceptus, .uti ab omnibus Profefforibus, ita & preefer-

tim a B. DILLENIO, .Botanices Profeffore! vidit & ibi Hortum Botanicum ;

& Theatrum anatomicum. .Oxonio Cantabrigium tranfiit, ubi longe.celeber-

rimam Woodwardianam collectionem non absque magno vidit oblectamento ,

& ab omnibus Profefforibus plus.quam benevole fuit falutatus. Menfe Octo-

bris ann. MDCCXLIII, Londino trajecit Hàmburgum, & ibi per aliquod tem-

pus commoratus, poftquam füum in fuccum verterat, quz ibi colligi. potes

ránt & nova, & féitu neceffaria ,. & utilia, & jucunda, & ad rem facientia

medicam, Hamburgo Berolinum tranfiit, ubi pariter ampliffimum Medicae

artis & Hiftorize Naturalis campum omni utiliorem fibi reddere modo ftuduit ,

procipue ibi deleGatus infirümentis. Phyficis ,, mechanicis, mathematicis

LIEBERKUHNIlfabrefa&is manu, & preepáratis ejusdem anatomicis

tam mollioribus, quam folidioribus argenteis; hincautem Dresdam profectus

eft, & e Saxonia Norimbergam venit, oinnibusque his.in Civitatibus ope-

ram dedit, ut aliquid quocunque modo fuze addere Arti poffet. —Denique A.

MDCCXLIV. ad. fuos redüx factus , quam apud Exteros jam tentavit, praxin

medicam ulterius exercuit; & fua ftudia exercitationibus & meditationibus

medicis aliis ulterius excoluit, ipfi etiam Studiofze . Juventuti- Medico colle-

giis per varias. Medicinze 'par'te'sþ, & excurfionibus irequentioribus botanicis:

fuas impedens operas.

Anno MDCCXLVII. nup

^

fit Prenobilifime æcommbmvzrzfulum Gratiir jlormi

fifime V irgini Da. MARUE ELISABETHJE, iri quondam Summe 7"enerabilis

atque Digniffmni,, Dn, VITI FRID. WEIHENMAIERI, ZeBoris olim Gymnáfii Du-

calis Stutgardiani , poft Abbatir Herrenalbenfis ,. €. A ffefforis Statuum Provincialium

Wirtembergie fecundi ordinis meritiffimi , Matrisque , Pimtijim.eQUi?!FW?'?qþï Ma-

iron MARUEICHRISTINJE , nate MOEGLINGI Z5, Filize, jam Viduoe moeftiffi-

nix. Atque ex hoc feliciffimo conjunctiflimoque, nimis-autem-cito pro hdolor *

iterum diffoluto matriinonio o&o fufcepit liberos,, e quorüm numero fuperfti-

tes funt

; optimi dulciflimique Parentis obitum impenfiffime lugentes , filii tres

optim?e fpel juvenes

&.filize du , virgines lectifimze , - m

eque amabi-

les.

s

uod. à

fi

uidem adtinet, duo. majores natu funt. Nobiliffmi

9 Dod

1 zm'i-.'

"uvE

//

AX

Dn.IOANNES FRIDERICVS , & Dn. CHRISTIANVS

k

THEOPHILVS

dicinze ,. hic Juri

d

; fedulam in hac Vniverfi-

tate feliceinque

toperam.,

ertius vero Da. :

EORG. HENRICVS fc

laé

xc

iioftroe Anatoli

?e tertiam Claffent frequentat.

Ornatitfinio Filiarürü páti ri

men. eft ,, majori natu.

SA

R

;

x

Sed redeun

y1am.

de difcelfi

Qua

ntea jam.

*

ebs

robavera

! :

Ü

1monio c€

curandi

gri:

s tum

n

1

j

ituendis.

privat

aP

m atque de

p

feliciter quide

demonftrày.

uditió academica.

robayit

» &t

, üt merita

Jpfius. dtqu

H

tpfi e

tiam Seren

To innotefceren!

ingulari.fu

ter

& literatos

fSa-

nd

h

Q.

"Iï'o'xö*,anüääliö

l

7

C OIOCCLO

colzlzftxä

it 5191'&16

Ti«

Vuivetiiiis Pr

P üfämeg" -

üiffime. "Adiit hanc: þjfoVinbiainï-defenfa"publite bi-fTäifafïob.e Inaüg"urali': de

Jpeeifico. antidoto novo, adverfus effe&iur morfus rabidi canis , febrer malignas pefti

proximas, 68 exanthematicas: variar, imflammatorias fugultui junGas , manias £8 melaiz-

£holias, habitaque paulo poft a. d. IV. Jul. a. e. Oratione aufpiciali : de /mperio animi

innérvos involuntario. Novo huic muneri proxime poft additum fuit alterum ,

quum unanimis fuffragiis hujus Civitatis & Prefe&turse cum ejusdem tum

Bebenhufans Phyficus ordinarius eligeretur, ipfique Sereniflimi Ducis juífu

unacuim cura Stipendii noftri Theologici & Monatterii Bebenhufani hoc munus

clemeniiffime conferretur. Àtquein his quidem muneribus gerendis tam przecla-

ram preeftitit operam, tantamque laudem fibi paravit , ut Ao. MDCCLV. fratre

ipfius optimo 7/iro quondam Prenobilifs. Experientifs. atque Excellentifr. Dn. JO.

GEORG. GMELIN Medicinze D. & Prof. P.O., Virouti de hac Vniverfitate,

ita dere medica omni , fingulariter merito; fatis fun&o, accedente ad Ampl.

Senatus Acad. ele&ionem gratiofiffia Sereniffimi Ducis confirmatione, in

in ipfius locum fufficeretur. Difputavit pro Loco Profefforis Medicihze ordina-,

rio capeffendo: de Botanira €7 Chemia ad Medicam applicata Praxin, munerique

huic magno cum. Vniverfitatis fru&u usque ad vitz fuz finem przefuit. No-

lumus effe prolixi in recenfendis, quie ipfum ornabant virtutibus, quarum

certe memoria inter nos haud unquam intermorietur, cüm omnium animis

inhvreat, qua fuerit pietate in Deum; qua fide in Collegas, qua humani-

tate erga omnes, quo tenerrimi amoris affe&u in optimam conjugem & libe-

ros dulciffimos , qua animi integritate, conftantia, probitate, qua diligen-

tia in obeundis muneribus, qua cura in tra&tandis zegris, qua manfuetudine;

quix& omnia, quis eft, quem fugiant. Fafces Re&torales geffit bis, Decana-

tum Facultatis fuze autem fzepius, quibus officiis Academicis, uti & Depu-

tati muneéré, omni, qua decet, fide defun&us eft. Vir fuit laboriofiffimus,

fummoque ardore in id incubuit, ut, quacunque parte poffet , omnibus utilem

fe proeberet , ficque aliis inferviendo ipfe confumtus eft.

Jam veró inde ab aliquo tempore aliquantum debiliori uti &eepit valetudine, infeftior

autem morbus invafit ipfum a. d. XXV. Dec. fuperioris anni, febre catarrhali acutá

in ipfun irruente, quz ab initio flatim fummum vite difcrimen portendebat. — Gravi-

rer tum quogue decumbebat uxor ipfius lectiffima , fic ut utrique fimul effet periculum.

Ipfa quidem brevi itefum convaluit, viresque vixdum reflitutas optimi mariti curz

impendit, qui & pededentimad firmiorem valetudinem redire vifusefl. Attamen prater

continuos , eosque frigidos; fudores , pulfumque irregularem , haud longe poft tumor

cdematofus pedes invafit, latius fe fenfim expandens , maxime autem in hypogafitio &

inánibus confpicuus; ; Nihil non tentatum fuit, ut his incommodis occurreretur , B.

defuncto non tantum ipfomet artis fuz. przfidia adhibente, fed & Experientiffinio-

rüm Dominoruiti Collegarim fümmo fludio ipfi fuccurrentium confilia in ufüs fuos

trahente ; fed pertitiaciter teflitit morbus, tumor invaluit; pedes inflammabantur ,

febrisque acceffit anomalá, donec tandem pedum tumor rumperetur, novaque fpes

reflituendz valetudinis affulgeret. Durauit hzxc lzta facies per aliquot hebdomadas;

quibus elapfis pedum tumor redibat, & augebatur, accedente & febri lenta hedlica,

aliisque fignis finiflris; quz omnia remediorum przflantiffimorum efficaciam deftrue-

bant." Manferunt ipfitemen vires & alacritas, quarum ope , uti priorem pralectionum

curfum , non obflante morbo, firenue perfecutus fuerat, & ad finem perduxerat,

V

ita &

novuim inchoaverat, tribus per diem lioris przlectionibus operam navans, qui-

bus

boribus biduo ánte obitum adhinc defunctus eft.— Spesinde fuit, fore, vtiterum

eluctaretur, cüi tàmer eventüs nequaquam refpondit. Septimo enim hujus menfis

die morbi vis fupetior evafit, & fequente die co crevit, ut inflantis fati neceffitas jam

haud dubie przvideri potuerit. ^ Senfit id B. defunctus, feque ad beatum ex hac vita

exitum folicite prparavit, quein. in finem & fumto S. Euchariflix epulo fe confir-

mavit, fuisque bene precatus conflanti animo valedixit. Jamenim de inflammatione

dubitari amplius ha'ud poterat, fi'qüux;xjgue,continUO in pejus omnia irent; tandem poft

quatuor inenfium morbum , queim usque ad finem conflanter pertulit, bene compo-

fitus animam optimo Servatori reddidit, die Lupnz veríus octavam poft meridiem.

Vixitannos XLV. mienfés VIH. dies XXI.— Quaim gravis hic cafus juxta cum. nobis

fuis maxime effe debeat, nemo rion intelligit ; quibus ut Deus opt. max. gratiz fux

pr

«fi

fidia tanto. luctui, f—c,þetxld'c(ij .Pätïä,';fgbxhiniür;etï,:,ipüvsþque fi:lemefntifiiïrïiþc profpiciat ,

ex aninio precámur. -

uéd- reliquum. elt, cuin B defondlo jolla jumi nt perfolvenda, etiam atque

etiam hortamur Vos , Cives , ut frequenti comitatu, funus Viri, tam przclare de hac

Vniyerfitate meriti

,hodxehora poïïmendxemlï.ex zdibus, quasincoluit, deducendum,

j

am

m

ï

letatem, fi

n

ir

xrofequamini, ficque

z

KEj

Y

(

B

lüctu verfatur, Gentí

G

jmeliniang vellram teflemini obfervantiam.

vo vécu & Jplsndidiliin, qua is

.. P. PLS.S. R. Ipfo Feflo Afcenfion. a. d. XII. Majf MDCCLXVIIL ^

ov um a. m

"H

TUBINGAE,

LirkRi$ SIGMVNDIANIS.

2 (*

r

UPRO CRECTI

NNIVERSITATIS TVP

L.

S.

Euroskala Offset

X

uod arrogavnt'iusl jufto & xiumq prö;ul dubio n

Q

omnes artes edocto , eoque folo & divite & reg..

Philofophorum familia, quam hoc nomine acri fale p^

W

Sat. 3. HoRATIVS:idemre&iusintelletum re&ius e|

qui intimiori religionis fenfu perfufus, Deum ex aniy -

tis eft itudiofps.

Quanquam enim locutiones iftze

]

R

19

fi adícititio ifto :

VierFarbSelector Standard *

numefo fuo jure ponantur , tamen

rum lufu ipfis accedit, priventur , fententíam fünduj-

tate nonalienam , & eotantum peccantem , quod, qi

ntem fingant p.

18

lofophie ope:formari poteft, fapie

nant. Quos vero vana & ftolida gloriatione fuz «

haud erubuerunt Stoici, eos, qu

Chriftum auc&c

17

&rina ; divinis oraculis revelata, omnino & fponde|-

mo jure ab Apoftolo dici potuetit, pietatem a& o

verius & re&ius exprimitur id, quod iftis verboru1*

O Baane Q

16

fenfus , quod negandum haud putamus; contineant ,.

Nulla profe&o eft ars, nv

ä

quam poteft effe dubium.

tutum , quibus nox commodunr

prorfus fingulare €3 -

15

fantur, pietate accedat; atque rés ipfa docet,

fieri

Focus

probique, quibus verus Dei timor cordi cureque €—

felicius iis, quze exercent, ctjuscunque fint generis ,

mentem fic emendatam atque ad pietatem compoliti .

N

14

ä

tera haud- minus periti doctique.

Etenin cum aniri

:

tatisque vero fenfu affe&o, non po

telt non conjun

& ub

M

13

officii partibus femper

ique fummo ftudio fatisí-

que eft, ut idem pro

fux ipfius indole teneriori amt

fuasque vires , quaqua poteit , 11 ?

nes comple&tatur ;

12

tusque difpenfet, omnibusque,

quce agenda fufcipit

divinam benedi&ionem conciliare nunquam . interrm:

.

quantamque 1

n omnibus humamnz vitze negotiis util-

11

quinon intelligat. Vti vero hóc ad omn

es artes, |

tiag |Et

pertinet , femperque pablicoe etiam utilitatis gra

tatis ftudium . cumi rerutr peritia fit conjun&tum ; 1f

quóque magis humanx

focietatis ufibus Inferviunt,

10

& in fummo habendum pré-

ipfum eft exoptandum,

multis aliis artibus fuo fi

ngulari merito habenda etii

Citur, ars; tota videlicet in ea falutis human?e par-

in fanitati

bona omnium longe eft proeftantiffimum ,

randa , occupata, facile perfpicitur,

*

quanti faci

C ndï e

ditionis fux 3 -

tate non fucata haud minus quam eru

lis. - Quamáuam enim certum eft, uti i

n univeriun

xime etiam in artis medicz praxi, peritiz

& erui-

p

non: fuppleri: haud minus tamen certum exp

loratu,

cedente illiusfru&us infinities reddi & fecundio

es &

irat folicitud

quod vel majorem , cum exercetur, requ

re&e:& diligenter exerceatur , plus poíca

t Philànthro

ptato : fücceffu potiatur, Ipfius. Dei, &

largitoris & -

ndunici ; adjumerito fingulari indigeat magis, quat

a peritithmis exercita fine his preefidiis vel exigua -

ftabit.ccommo

da?-Atque ex hisquidem fatis intelligit

ä

àc do&um inter preecipua focietatis of

nanaimenta ,

[fe. referend

d*

Deo- generi -humano indulta beneficia e

Quo

certius vero de liac veritate nobis comita

non nobis effe-in

fignis clades ;?quam & civitas htec , —

perpe

(( elt-ex- praématuro obitu: Medici, fua «

vera;

in Deutü: pletate; nulli. vel:

?

fui vel alius otdi

trialuftra cathiedram noftram ac

ademicam ornavit|-

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

fümma humanitatexv dilizentia felicique

facceffu seg!

bushmdecombus.,wtæ etia

E

DN

j

i

E