LXV6a_fol_060

d-

[4 um

974

y*

j

-

RECTOR

VNIVERSITATIS 'TVBINGENSIS.

—

L.

€

OY

jl

2

-

DN

terum indicendum eít funus, ipíi Univerfitati non minus

j

WY

ac fplendidis inter nos Familiis , quz fingulari fuo orna-

&

d

NY

(P

mento privatas fe queruntur, trifte & luctuo(um. Poffet

p

id quidem videri minus acerbu

m, cum haud przter opinio-

nem acciderit, gravibus & funeftis infulcibus,

quibus jam inde ab aliquo tem-

pore expofitus erat beate defunctus ,

turiftem hunc cafum fignificantibus , nifi

ja&ura, qua

m in tanto viro cum lniverf(itate noftra totus literatus orbis

facit,

prorí(us infignis , tum ob zratis rationem

, tum ob meritorum gloriam plane

fingularem & nunc & femper habenda e

ffec longe graviíTima.

Quodfi enim,

quz falutaris Ars noftra etate increment

a cepit eximia,

in haud vulgari pretio

ponenda fünt, certe iis, per quos ad hoc faftigium eveé

ta eft, füummum omni-

no tribuendum effe , nemo erit , qui diffiteatur.

Nulla vero re vel fplendi-

dius vel utilius augeri poterat nobiliffimum Medic

inz ftudium , quam peni-

tiori rerum naturalium cognitione ,

quz non tantum manifeítiffimis ; quz

fitic, & fapientiz & bonitatis divinz

documentis mentem ratione przditam

fuaviffima oble&atione perfundere ,

& in operum divinorum admirationem

rapere debet ,

fed & certiffima offert przidia, quibus humanz vitz infirmi-

tatibus & morbis medela afferri poteít &

lenimentum. Atque ipfa hzc füm-

ma przclariffimi hujus ftudii praftantia m

aximo

s noftrorum temporum viros

permovit, ut eidem xtatem fuam dicarent, in

coque excolendo omnes inge-

nii fui vires experirentur.

Quis nefcic LINNAEOS, HALLEROS, GESNE-

ROS? Quanta nomina! At vero tantum abeft

, ut vel ipfi literatiffimi atque

famigeratiffimi hi viri refragaturi fint ,

ut potius de ipforum füffragiis certi

eífe poffimus, fi parem ipfis pronunciam

us, atque eandem nominis füi cele-

britatem confecutum fio merito fuiffe c

ontendimus cum, cujus obitum nimis

eheu! maturum

juxta cum füis deploramüs. Talis cum fuerit Zr Pr;ezolilis-

fmus ,

Experientiffnius/ atque . Excellezt

iffonus

DN.

IOANNES

GEORGIVS

GMELIN,

Medicine Dottoy ejmdemgue ut

? Botanices atque Cbemie Profeffor apud nos. P.

ublicus Ovdinavius , - Facultatis Se-

mior, €9 7dcademiarum Imperialis Petvopolitane

& Regie Upfalienfis , tum vero eg

Societatum Holmienfis eg Gattingenfis Membrum

, Hec tion Stipendii Hocbmnanniani

Supevattendens longe mevitiffonus , cujus funus i

ndicimus, quis eft, qui non in-

telligat; toram hanc Mufíàrum fedem non

dolore affligi ?

pofl"e'non graviflimo ex Ipfius obitu

Sacra nobis omnino effe debet tanti viri memoria ;

quam ut hac etiam

pagina aliquo faltim modo cónfervemus ,

pro more in hac Univerfitate re-

cepto przcipuas vitz ab ipfo geftz rationes

exponemus, at füccinCtiffima com-

memoratione, cum prolixior inftituti rati

onem excedat & ferias heic nobis

faciat Itineris Siberici a Beato confe&ti De

nibus impreffa,

fcriptio accurata , quatuor volumi-

quz in omnium manibus eft.

Natus eft in ipfa hac urbe Tubingenfi Anno cIoloccix. d. XII.

Aug.

Patre ufus Zro Nolilifuno atque. Pe

vitifim DN. IOANNE GEOR

GIO

GMELIN, Cive quondam /JVoffro eo

demque PParmacopzo ,

artis füs atque re«

ruw chemicarum ac metállurgie inprimis docima[tice per

itia longe lateque

celebris

celebri 5

Matre autem . Praffantiffr

na atque Prudentiffrma Matrona DN. SV-

RAexHAASIORV M ftirpe oriunda,

per Dei gratiam

SANNA BARBA

adhuc fuperftit

e, & filii, cujus decora in ipfam redundaverant , prxmaturam

.

bus omni cura educatus &

mortem impen

(iffime lugente. Ab hifce Parenti

praceptorum tam publicorum quam priv

atorum

inftitutioni commiffus eft ,

uc jam Anno clIoloccexxir. civi-

apud qu

os tam przclaros fecit progreffus ,

tati Aca

demice nomen dare & celeberrimorum Pro

fefforum przle&ionibus

admoveri p

otuerit. Philofophiz primum dedit operam,&ab ore ceberrimorum

virorum BB. ROESLERI, CREILINGIEL HAGM

.

AIERLI,MAICHÉLII BüLFIN-

GER!, fumma cum affiduitate pependit domi

quoque apud Parentem tum in

fficina Pharmacevtica, tum in Mufeo rerum natu-

Laboratorio Chemico & O

ralium, quod habebat, pror

fs egregio privata diligentia proficiens; qua ra-

tione hiftoriz naturalis rudimenta poíüi

t, & Chemiam atque Materiam me-

dicam addidicit.

Interfuit etiam excur

fionibus B. Parentis balneorum acidu-

in gratiam

Medicinz Studioforum fuíce-

larumque caufa Anno cIo lo ccxxi11.

tis.

Scholas Medicorum deinde freq

uentans incredibili aviditate haufit pr-

m ELIAE & ALEXAN-

cepta fummorum etiam poft fata celeberrimorum viroru

DRI CAMERARIORVM, ZELLERI,

MAVCHARTI,

& qui folus fuüperftes

ub Prefidio Anno cIoIoccxxv. differ-

e(t, Celel. pN. puvERNOY, cujus fi

tationem quoque publicam defendit :

de glandularum mefenterii a&ione in cbylum

ibus füis fuam probavit diligentiam,

veravdativa.

Adeo vero hifce Praeceptor

ut B. DN. MAVCHARTVS dignum ipfüm judicaret ;

cui in defendenda pro

de Opbtbalmoxyfi nov-

obtinendo munere Profe(forio differtatione inaugurali :

4 , refpondentis parte

$ demandaret.

Anno denique

autiqua opevatioue oculari

ltatis medicz examina mafcule

cloloccxxvil. poftquam confueta amplifs, Facu

fütinuerat, Difputationem inaugural

em confícrip(it exhibentem :

Exumen aci-

dulavrum. Deinacenfium atque Spiitus vitvio

li volatilis ejesdemque pblegmatis pev ve-

Jil. quondam zELLER1 defenfam.

'Tum vero defiderio

ageutia ,

füb przidio

itatus commoratione in iisdem fupra

flagrabat ;

Rufficas terras adeundi, exc

Calculum huic de-

laudatorum Z/uffr. BipF1iNGZERI & Celeb. pu Y ERN O Y.

fuadentes fimul ;

fiderio adjecerunt BB.

ZELLERVS & ELIAS CAMERARIVS

honorum fibi medicorum Licentiam impetraret;

üt antequam iter fufciperet ;

tati, in populoíà adeo urbe

, qualis e(t P

etropolis ,

haud egre fubnafci occa-

Invocato itaque

divino Numine d. XII.

fionem, pr

axin medicam exercendi.

un. Anno clIoloccexxvit,

hinc profe&tus iter in terr

as Rufficas ingreffus eft,

in przcipuis urbibus,

in quo , ne fibi

ullam proficiendi occafionem przriperet,

oratus eít, ut viris

do&is innotefcere;

er quas transivit , aliquamdiu comm

hortos botanicos frequentare, cheatra

ut cimelia artis & naturz perluftrare,

anatomica invifere ; & quz conderent przpara

ta oculis non fugicivis con-

de ad Lubecam & d. XVI.

templari poffet.

Confícendit navem ZYavemun

fatis fecundo ufus, ad Perropolin d. XXX. ejusdem men-

Aug.íolvens, vento

fis feliciter eandem appulit ; ab

Il sürtriNGERO & Celeb. DN. DUVERNOY

MALERO, GROSSIO, KRAFFTIO G WEIT-

reliquisque conterraneis fuis 3.

guEcHTO humani(fime exceptus.

Ibi quidem non exiguam iniit gratiam,

lle&ioni, in gazophylacio Imperatorio

qu

um immenfa rerum naturalium co

apu

d. Academiam Scientiarum Petropolitana

m affervatarum ; jungeret colle-

Pre[idi t Av-

&ionem foffilium noftrorum N irtem

bergicorum, quam 7/. t. t.

RENTIO BLVMENTROST obtulit, quaque tantu

m illius favorem fibi conci-

ftipendio annuo ornare-

liavit, ut ftatim fub initium Anni cloloccxxvili.

mi jam fibi comparaver

at reru

m medicarum fcientiam

tur.. Quam autem do

f(ümmorum virorum inftru&io-

bhaud vulgarem, eam,

dum Petropoli degeret,

multis etiam novis iisque i

n(ignibus acceílio-

&es quovis modo lucrifaciens ,

nibus auxit, fimulque praxin m

edicam felici cum fücceffu exercuit, ita ut fuüo

ab(ens falutaris artis Do&or renunciari po-

merito Anno cloloccxxviii.

tuerit. Reditum in Patriam jam m

editanti füb finem A. cIoIoccexxix. ab Ill.

Academiz ordinaria oblatus eft, quem

Academiz Przfide locus inter membra

eo minus recufandum putavit, quo ho

norificentius ipfi erat , in tam tenera

qtate ad munus adco przclarum admoveri.

Adgreffus id eít füb vaufpiciunï

A. cIoIoccxxx. infequente ftatim anno, titulo Profefforis Chemiz & Hi-

ftoriz naturalis ordinarii quoque condecoratus.

Ad finem fuum jam decur-

rebat, ad quod interpofito padto fe adí(trinxerat , muneris fui definitum tem-

pus, cum gloriofiffume memorie Imper

atrix ANN A Camtfcbaticam expeditio-

nem a PETRO M. jam decretam ,

a CATHARINA vero in-

ftitutam ,

denuo & ab eruditis quidem viris füfcipiendam decerneret ,

ad determinandos videlicet Sibiriz fines ,

utrum

ili ad mare termi-

Parentur ,

an cum parte aliqua Americe cohzrerent.

Incredibili qua-

dam cupiditate , ignotas has terras!invifendi & perlu(trandi , allectus

Nofter fua ad concinnandam earundem hiítoriam naturalem ipíemet ob-

tulit officia.

Facile id quidem impetravit, & voti compos fa&us focios

itineris accepit ad hiftoriam civilem confcribendam DN. GERARDVM FRI-

DER. MüLLERVM, ad loca vero terrz definienda DN. LVDOVIC. DE L'ISLE

DE LA CROYERE,; przter fex ftudiofos, pictores duos, venatores duos, duos

bomines venarum metallicarum exquirendarum peritos, geodetas quatuor,

milites duodecim cum decurione & tympaniíta; cum quibus magnum & diffi-

ci'e hoc iter d. XIX. Aug. cloloccexxxir. ingreífus eft. — Przítat de hoc iti-

nere prorfüs nihil dicere, quam, cum prolixum bzc pagina haud capiat, ex-

ilem tantum urbium & locorum, quz peragravit, recenfum f(ubjungere.

Sufficiat id annotaffe, quod in ipfam Camtfchatcam haud penetraverit Nofter,

& longe lateque peragratis patenti(Iimis Sibiriz territoriis, collectisque locuple-

tiffimis rerum naturalium thefauris, elapfo fere integro decennio die ultimo

Febr. A. cloloccxrti. falvus & incolumis Petropolin redierit.

Quo redux

fa&us fümmo ftudio & indefeffa diligentia id egit, ut obfervationes (uas per

tot annorum decur(íüm füper vegetabilia, mineralia & animalia, fuper aérem

& aquam Sibiriz & partim etiam Ruffiz factas in ordinem redigeret, & cum

Academia communicaret, qua flagitante uberiores etiam & limatiores com-

mentationes elaborare inítituit, ex quo labore enatum efít przítanti(fimum

opus, quod F/oram Sibiricam infcripfit, ob quam optime cum HORATJO di-

cere potuiffet :

Exegi monumentum ere pevennius.

Poft tot annorum a Patria abíentiam revixit tandem defiderium eandem revi-

fendi, cui ut fatisfaceret, impetrata in annum venia ab ZJufirifi. 74cademiee

Praíide RASvV MoFSKY & accepto commeatu d. V. Aug. A. clolIoccexrvur.

Petropoli difceffit, & poft longam & difficilem navigationem tandem d. III.

Sept. portum Lubeceníem falvus attigit, & uc in itu (ic in reditu przcipuas

Germaniz urbes & Academias invifens d. IV. Nov. huc Tubingam ad patrios

Inres pervenit. Quum vero poíteaex vita, quam heic gerebart,fedentaria fanitatem

fuam nonnihil detrimenti accepiffe fentiret, confültum duxit,profectione inftitu-

ta eidem íubvenire. In focietatem itineris itaque adícito Domino Fratre fuo in

nonnullas Helvetiz partes excurfionem fecit, unde falutata Scaphbufia , 7igu-

vo, Dafilea per 7drgentoratum & Carolsrubum poít feptern hebdomadas rediit ,

plurimis etiam in hoc itinere obfervatis ad inftitutum fuum pertinentibus, &

maxime ex Celeb. ii Y1OANNIS GESNERI,

Tigurimi, commercio lzcus.

Quum vero haud ita multo poft fatis fungeretur Celelerr. olim Medicize Pro-

felor nN. BAcMEISTERVS, in ejus locum (üffe&us eft, atque hanc provin-

ciam adiit oratione aufpicali de queítione: 747 preter ea vegerabilia, que Sum-

mus verum Crcator in prünis verum initis omnipotenti fuo verbo exiflere juffit, alia

per fevies temporum exorta fint , aut bodie exoviautur [ine mova divint /Artificis crea-

tioge ? habita d. XXII. Aug. A. cIoloccxrix.

Quod officium füumma cura

& tanto cum applaufu inter nos geffit, ut ab exteris quoque regionibus haud

auci ad ipfüm audiendum confluerent, & fümmo cum fíuo fru&u ab Ipfius

inftitutione penderent.

Intra hoc muneris fui fexennium Sceptrum Academi-

cum femel tenuit, aliquoties Decanatum geffit, & officio Deputati immor-

tuus eft. Ejusdem Anni clIoloccxrix. menfe Aprili Tori fociam fibi adíci-

verat Prenobilifumam atque omuibus profapie virturumque decoribus ornatiffrmam

Firginem DN. MARIAM BARBARAM FROMMANNIAM, Sunmne

Reverendi quendam Excellentiffimique im bac Univerfitate Profefs, dbeolo z'æ-

Extvaord. Srip

endii Ducalis Supevintendentis, q9 Comz'ormto;'is Fefpertimi DN. IOH.

VLRICI F

ROMMANNI, & Zenuerande inter nos Matroze DN. IVSTI-

NAE DOROTHEAE, natx ANDLERIAE, filiam natu minimam, ex

qua duos reliquit venuftiffimos filiolos CHRISTIAN VM & EBERHAR-

VM paterna cura nimis mature privatos,

& Matris Avizque luctum pror-

fus ingentem füo etiam fletu & ejulatu aug

entes, quorum curam fuprremum

in Coelis Numen peculiari ratione fibi c

ommendatam habere velit.

Quod ad ultima beate Defun&i adrinet, luebat molefliffima itinera, jun-

&asque his varias ataxias corpus Beati jam fuis etiam, & quieti redditi, otio-

que, fi academicam vitam cum itineraria comparaveris; inde paucis a reditu

annis vacillantem expertus fuit Beat

a5 nofter valetudinem, notabilia virium,

fenfüuumque tum internorum, tum e

xternorum decrementa per intervalla ma-

jora; minora, inde modo podagrici,

fed anomali prohdolor! nec maturefcen-

tes unquam , arthriticique vagi motus, torpores,

per omnia fe diffundentes,

alieque moleftiz,

breves modo quzrentes inducias, modo recrudefcentes

pendebant; eam inconítantiam a biennio, & quod excedit, vita Beati noftri

prz fe ferebat, fiepe quoque de apopleGticis non parum füfpe&ta minis.

uatuor abhinc hebdomadibus , cum fürgeret Beatus e leco, ferena

prorfus fronte, triftis obfervavit plumbeam f(iniítri pedis,

& brachii gravita-

tem, prz qua non inf(iftere pedi,

omnes tamen hujus & brachii articulos rege-

re potuit, hzc tamen gr

avitas imminuta eft fenfim & fen(im, fugata proríüs

nunquam, d. XI. h. m. ingruit nova fingularis capitis debilitas, d. XIV. ve-

fperi feptimam inter & o&avam coenaturus Beatus incidit fübito in e

o

rave ani-

ini deliquium , digitis utriusque manus contra volu

ntatem huc illucque di-

ftra&is, brevi tamen & hzc diffipata eít cali

go, ut &ger füi prorfus compos

cum Fratre ferenus colloqueretur.

verbis male fe habere declarans !

Vix elapía hora fuit, & repente duobus

e&tum petiit, in quo mox convulíiones diris-

fimas incurrit, per horam fevie

ntes cum profundiffimis rhonchis, ex his ve-

ro etiam ad fe rediit, altero mane tolerabilis, cum poft meridiem breviores

recurrerent convul(iones, a prinio tamen convulíivorum paroxysmorum tem-

pore vires nimis fra&z manebant, urina tantum non femper flammea, & in-

rerpofira licet frequenti laboriofi dclirantis loquacitate,

primis diebus affe-

&us xgrum tenebat foporofus, alvo duriífima c

um anorexia infolita , urinz

incontinentia, zítu multo & füdoribus crebris;

quinta morbi dies fpe falle-

bat multa, tuffi foluta exfpuebat purulenta, facil

is ante ad cernulationes, in-

fequebatur autem agrypnia infüperabilis fub fumma v

irium proftratione, fexta

& feptima die hemiplegia remiffum videbatur finiftr

um tumens latus, ne ver-

bum fere proferens eger; avidiffime bibir quecunq

-

ue oblata, & vitrea ocu-

lorum conftantia non attentus, poft meridiem prot

ufis colliquatus fudoribus,

nihil in fauces admittens, pulíu celerrimo , & anom

alo fenfim & fenfim difHi-

cilius refpiravit, fuüb finem vitz miliares

etiam per collum albes puftulas exhi-

buit, & (ic fe/re acuta zfl

ammatoria alig

na cum bemiplegia excin&us eft, hu-

mana omni adjutus arte Beatus nofter!

Supereít, Cives, ut ad juíta tanto Viro

perfolvenda, cum funus Ipfius

hora Il. p. m. ex zdibus Defun&i deducendu

m fit, frequentes compareatis.

Quod ut faciatis, vel nobis non monentibus,

merita I

& familiarum lugentium dignitas vos ultro excitabunt.

pfius prorfüs üqgularia

P. P. S. S. R. d. XXIlI. Maji A. cloIoccrv,

TVBINGAE

LITTERIS ERHARDIANIS.

E

s

d m

h p

—5

/

RECTC

VNIVERSITATIS I*

I-—

—— ——

125

rü

^ ;

L

y

vl

A

s

j

221

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

A

terum indicendum efít funus, -

)

ä

ac fplendidis inter nos Fami

18

j

S

194

mento privatas fe queruntur-

pirii

id quidem videri minus acerb

nem acciderit, gravibus & funeftis infültibus, qu -

17

pore expofitus erat beate defunctus, triftem hun

ja&ura, quam in tanto viro cum Univerfitate nol

proríus infignis , tum ob zratis rationem , tum ^

ä

16

fingularem & nunc & femper habenda effet long

ä

quz falutaris Ars noftra etate incrementa cepit e.-

H

E

:

ponenda fünt, certe iis, per quos ad hoc faítigiur

15

no tribuendum effe , nemo erit; qui diffiteatur.

;

H

:Lä

dius vel utilius augeri poterat nobiliffimum Me(-

tiori rerum naturalium cognitione , quz non t

14

fitic, & fapientiz & bonitatis divinz document-

ä

fuaviffima oble&atione perfundere , & in operu|

rapere debet , fed & certiífima offert prz(idia ,

13

tatibus & morbis medela afferri poteít & lenime| -

ma preclariffimi hujus ftudii preítantia maximoi.

permovit, ut eidem etatem fuam dicarent,; in e|*

12

nii fui vires experirentur.

Quis nefcic LINNAI

ijg:

Ros? Quanta nomina! At vero tantum abeít, i.

famigeratiffimi hi viri refragaturi fint, ut potiu

11

effe poffimus, fi parem ipfis pronunciamus, atqu

britatem confecutum füo merito fuiffe contendin|^

eheu! maturum juxta cum fais deploramus. Ta

10

fi

WHHf ,

Experientiffunus atque.| Excellentiffnus

L

GEORGIVS

GMELIN,

M

e? Botanices atque Cbemie Profeffor apud sos. Pullit.

nior , €g /dcademiarum Impevialis Petropolitaue $9. 4

Societatum Holmienfis «g Gettingenfis Membrum , n

Supevattendens louge mevitiffonus , cujus funus indiq^

telligat; tocam hanc Mufarum fedem non

dolore aflligi ?

pofi"e' ni

E

Sacra nobis omnino eífe debet canti viri me|

pagina aliquo faltim modo cónfezvemus, pro n

cepto przcipuas vitz ab ipfo geftz rationes expon| -

memoratione, cum prolixior inftituti rationem

faciat Itineris Siberici a Beato confe&i Defcriptio|-

nibus imprefa, quz in omnium manibus eft.

Natus eft in ipfa hac urbe Tubingenfi Anno|-

Patre ufus Zo JVobilifumo atque Pevitiffüano DN

ä

GMELIN, Cive quondam /Vof?ro eodemque Pa

rurþ chemicarum ac metállurgiz inprimis docim;"

-

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1