LXV6a_fol_051

RECTOR

VNIVERSITATIS

TVBINGENSIS.

L.

s.

t^

N

Ü 23

P

3

n

z

s

uodi ipfa fene&utis paullo proveGtioris infirmitas inter

ä

l-

N

[5

ea, quz vicz hujus periodum moleftam & erumnofam

L 98 2

reddere folent, haud poítremo eít referenda , ad quam

LY

FA

S

FA

Z

patienter ferendam forti omnino opus eít animo , &

Z

.

:

mente pietatis non fucatz prefidio firmata : nemo non

o

s

intelligit, quanta ad onus hoc füftinendum virtus requi-

ratur in femina eaque vidua , & omnibus inter homi-

nes falutis füz fulcris deftituta, maxime quando non de fe tantum , fed

& de familiz (üz educatione & fortunis debet effe folicita.

Quod quam

grave fit, cum ipía loquitur experientia, | acerbiflimeque fortis. hujus

natura atque indoles fatis fuperque .declarant , tum luculentiffima facro-

rum oraculorum teftimonia docent atque' confirmant.,, Nullis enim cala-

mitatibus, quas fecum fert humana conditio, vel frequentius vel libera-

lius & prolixius fuo fe auxilio fübventurum..effe promifit DEVS, qui ea-

propter viduarum f& prote&orem judicemque ipfe nominat, quam qui-

bus illz fant obnoxiz , quzque rupto focietatis conjugalis vinculo, ma-

ritis premaruro coricedentibus fato, in fuperftites irruere folent conju-

ges. Quod divini auxilii przfidium, uti moleftias illas haud leviter in-

friogit, iisque infigne prorfüs levamentum addit: ita neutiquam tamen

omnimodam ab iis immunitatem tribuit, neque omnem prorfus earun-

Et carum fane DE O nomen eít. vidua

dem fenfüm amovet tollitque.

przcipue affli&a , quz pietate quaíi fcuto fe firmat , ,& refiftit adverfis ,

nec füccumbit ante certamen , füítinetque fortunz impetum , & vitz

morumque fan&imonia, velut erumnarurm vi&rix, jure gloriatur. ' Quan-

ur dC-

t—umcunque vero- in :tolerandis fortis fuz incommodis | animi : rob

*

l

mone«

monfílrare poteft vidua pietatis prefidio füffulta, fieri tame& haud po-

teít, quin quo propius a curfüs füi meta abeít, fenectutis imbeciilitate

femper magis magisque invalefcente, eo ardentius quoquebearum ex hac vita

exitum & «terna. coelitum gaudia anhelet, plenaque expectatione melio-

ris vitz affidue oculis in coclum füblatis mentem in Numinis & zterni-

tatis cogitatione defigat , donec confecto evi curfü ad multo feliciores

nec perituras fedes migrare fibi liceat.

Tempus falleremus , fi eorum,

qux hactenus prefati fumus, fpecimen aliunde longiusque peteremus,

quod (àane in Veneranda Matrona, cujus obitum triíles nunciamus, ane

te oculos pofitum eft.

Ea enim cum malis i(tis omnibus conflictata

in.quadraginta annorum viduatu & ztáre admodum proveü, licet non

fra&ta, ita divinz opis fiducia fe erexit munivitque, ut fortunz injurias

& miferias, quarum in hac vita plurimum eíE, conítanter perferrec, &

fortiter fuperaret, Quod dum agebat, adeo propitiam in íe experta eft

divini Numinis curam , ut fimiliam füam nimis cito oprimo Parente

orbatam nihilominus tamen florentem & indies novis decoribus oroatam

cerneret, Quo obtento calamitatum omnium oblita in id incubuit uni-

ce, ut annorum ferie ad finem properante felici exitu vitam terminaret,

beatoque marito in ccelis eternum jungeretur.

Quz ut clarius adhuc pateant, przxcipuas vite ab Ipía geítz ratio-

H

nes exponendas ducimus, quas fuppletis tantum iis, qua ex modeltia

omiífa funt, iisdem, quibws nobiscum communicata fuere, verbis adji-

ciemus.

Fuit autem illa Prenobiliffmia atque ommibus virtutum decovibus

Oratiffma Matrra DDN. IVSTINA DOROTHEA

FRO MMANNIA , que auram hujus vitz fpirare. coepit Be-

benhufz A. MDCLXXVII. d, XXVII. Dec.,

nata majoribus & pa-

rentibus undique honeftis, de patria & ecclefia optime meritis; patre

uidém 77ro quondam Nobiliffimo atque Dexterrimo DN. IOH. ISAACO . AND-

LERO, Quaf[lore Redituum Cenobii Bebeubu[ani meritiffrmo, Matre vero Noli-

liffma atque Ornatiffma Femina DN. SABINA REGINA, ex celebri BAR-

DILIORVM genté oriunda.: ^ Parentes , utprimum nata eft, omnes

curas'cogitationesque ad excirandam Filiz indolem contulerunt, & füm-

mo ftudio ac diligentià eam' primum ad . cultum. DEI immortalis, dein-

de ad vitz fían&imoniam & modefítiam erudierunt.

Quz res ubi .ex

fententia: Parentum confe&a eít, virgo praítantia fingulari, fexusque di-

nitatem tutata, multorum in .fe: ftudia:convertit, ac preter ceteros eum

ibi devinxit, in cujus torum poftea feceffit.

Nupfit nimirum Anno

MDCXCVIIK dié"X XIV.2Maji^Viro quondam $umme Aeverendo at-

VLRICO FROMMANNO, £tun tem-

que: Excellentiffrmo : DN. 1O Hi

porit -Diacono Bablingeufi , . poflea .S8. - Theol. Do&l. 9. Prof. Publ. Iluffvis

qu

oque Stipendii Supevatteudenti , &g^ Concionatori. e[pertino i. Ecclefia. Ca-

thedrali , cujus memotia hodienum in plurimorum animis , ;qui. virtuti

4

& pietati pretium 'ftatuere norunt, . viget.

Ex- matrimonio. hoc omni

felicitate & deliciis adfluente progeniti fuerunt duo filii,;tresque filiz.

Alter- flliorum. erat; Zir- quondam . Plurimum |.Reverendus . D.N. 1O H,

E

ANDREAS FROMMAN N, Pofor Hildrizbu[anus : v

ilantiffimus ,

A

É

matrimonio jün&us /Vobiiffume e9 Honefliffine DN. REGIN

MAGDA-

LENAE; natz HOFESESSIAE , fed duobus abhinc & quod excurrit luftris

morte prematura exítincus.

Viderat Noftra ex hoc conjugio guatuor ne«

jotes, quorum zref füperftites , DN. IOH. VLRICVS , :S, Theol. Studio-

S1O0

fuï,DN PHIL. HENRICVS, alumnus-mulifontanus , & ANDREA

A

N-

i

dR

HANNES, unicamque neptem , REGINAM TABITHAM. Filius alter,ho-

dienum in decus & folatium familiz fuz füperítes, eft Fir Pranobiliffmus

atque Zmplifi: DN. IOH. VLRICVS FROMMANN, Aupremus excubiarum

prefecus i legione Baadenfi, civculo Suevico militante, qui ex conjuge, Nobi-

liffima Matrona DN. MARIA IOHANNA, nata OFFTERDINGERIA , opti-

mam matrem o&o nepotum fobole exhilaravit. Przter tres illos filios,

qui in flore ztatis ad füuperos remigrarunt, füperfunt per Dei gratiam qua-

tuor feliciffimg parentum fpei fulcra; r Nobiliffmus atque. "Ampliffemus

DN. IOH. HENRICVS.FROMMANN, 4rrt. Magifler , Stipendii Repetens,

eg vocatus Profeffor Publ. Movalium e$ /Antiquitatum im. Univerfitate Impeviali,

Moj[covie receus eve&la , una cum triga fratrum Nobiliffimorum, DN. PE-

TRO GEORGIO PHILIPPO , :itie Seveu. Wrvtemb. Ducis adfcvipto ,

DN. FRANCISCO CHRISTIANO LVDOVICO, AMed. Stud. & CARO-

LO EBERHARDO, Schole Anar. IlI. Claffis Difcipulo ; quibus accedit

unica foror, Prezobiliffima atque omui virtutum laude cumulatiffma DN. MA-

RIA LOUISA IVSTINA in torum adfcita a 77o Summe Reverendo atque

&Excelleutiffmo. DN. 1O. GOTTLIEB FABRO , $. 7beol. DoH. e?. Prof.

Publ. Ecclefig Paflore ac Superintendente Gvaviffmo, Meritiffimo , exquoNo-

ftra exofculata fuit duas pronepores füaviffime indolis LOUISAM CA-

'THARINAM. & MARIAM REGINAM.

Inter filias nata maxima Orza-

ziffma quondam Matrona DN. 'TABITHA REGINA, fortunato quidem, fed

brevi iterum rupto connubiali vinculo jun&ta fuit ZiroZmplifs: DN. IOH.

GEORGIO GVLLMANNO , apud /uguftanos Con[uli ? Mercatovi Spe&a-

7iffano , qui & ipfe biennio abhinc vita emigravit, nulla ex FROMMAN-

NIA fobole reli&ta.. Altera DN. IVSTINA DOROTHEA in venuftiffimo

ztatis flore caffam Deo reddidit animam.. Tertia inter nos füperftes eft

Veueranda , omuibusque fui fexus dotibus Condecoratiffrma Matroza , DN. MA-

RIA BARBARA,

uz ex voto nupferat 7zro quondam Prenobiliffrmo , Ex-

perientiffimo atque. Excellentiffmo:DN. IO. GEORGIO GMELINO, Ze4.

Do8. €g Prof. Publ. Ord. in bac Univerfitate famigevatiffrmo , Defideratiffmno,

cujus vero optimi mariti anno demum füperiori deplorandam omnino fe-

€it ja&uram, adeoque novo eodemque acerbiífimo vulnere feíe fauciatam

fentit. Amplexa ex hoc quoque conjugio Noftrà fuit tres nepotes , quo-

rum duo inter vivos funt, CHRISTIANVS & EBERHARDVS, Schol.

Anat. I. Clafs. Difcipuli , optimz fpei & vivaciffimi ingenii adolefcentes.

Sortem fuam , quamcunque B. noítrz deftinaverat Divina providentia ,

illa generofo & virili plane animo ad canam usque feneGutem tulit, quo

imprimis referendus quadraginta annorum viduatus , in quo dotes natu-

r & gratiz, quibus copiofe inítru&ta erat, admirabili conítantia exercuit,

tanquam exemplar prudentiz, humanitatis, & dexteritatis in re füa fami-

liari rite adornanda.

Quibus virtutibus ornata omnium , quibus cognita

fuit, venerationem fibi mancipavit, conftanterque ad mortem usque reti-

nuit, cujus circumítantias fequentem in modum nobis communicatas ad-

fcribimus.

Firma florebat fanitate in decrepitam usque feneGutem Beata

Noftra, ita quidem, ut lztus corporis eo fenio habitus in admirationem

omnes gratiffimam raperet, ultimis tamen vitx annis, menfibusque hanc

dierum ferenitatem paífim interrumpebant , & obnubilabant , tranfitoriz

uidem , vacillantis valetudinis umbrz , vertigines , deliquia , & catar-

rhales variz congeítiones, rariores tamen in univerfüm , ultimis tandem

menfíibus ingruebat major, & major virium corporis omnium remiffio,

quam przcipue ambulatura , per artus eminentem Beata obfervabat,

plena interim fenfuum & externorum , & internorum gaviíà integritate.

1

Bre-

Breviffima erat ultima vite linea , fex compofita pun&is , id eft, diebus ,

& ejus quidem primum momentum ipía mortis vicinia minax fuit, conci-

dit nimirum Beata , qux proxime vegeta fürrexerat e leCto , mane circa

nonam d. VIIL h. m. extinctis femel atque fimul fenfibus externis, non prz-

vifo lapfu, in pavimentum, fuppreffa voce, corpore toto frigida per aliquot

horas, translata in le&um pofít fri&tiones fatis multas incaluit rurfuüs cor-

us , fed neque vox rediit, neque fenfibus integritas, breviffimis incerval-

lis lucidis fra&tz vires »a: proferebant, & oculorum aliquo fermone, pref-

foria manuum voce confirmato, mentis non extinCtam prorfus attentionem

fignificabant.

Verum, prout graviílimus hic infültus involuntaria urinz,

alvique violenta expreffione primo fuo terrebat omnes ortu, ita & obfer-

vata poft dextri brachii hemiple&ica paralyfi, fecutis vomendi conatibus,

& aGualibus vomitibus, maxime vero triffium APOPLEXIAE fymptoma-

tum furdiffima pertinacia imminentem proximum vitz terminum non po-

tuit non perfagire; non excitare languentem potuere vitam, nec finapifmi,

nec veficatoria, nec interna cardiaca medicamenta efficaciffima, fed accef-

fere crebriores artuum falvorum fpafticz fuccuffiones , ignesque fübdoli,

per faciem ex ipfo genarum rubore legendi , per dies aucti, & internz in-

fuperabilis inflammationis teítes, encephalo inhzrentis ipfi , quare fepe

inquieta valde finiftra manu caput , xgra nefcia füi, tetigit, ut , ubi ma-

nus ,. ibi dolor, juxta Hippocratem, indicaret.

Ultimo die profundus fo-

por, priítino die jam ingruens, aucto zítu, rubore faciei , & linguze ob-

fcuro prorfüs, eodem gradu perrexit , nec vel medicamenta interna, vel

alimenta, vel potulenta, potuit absque cernulationis, & (uffocarivz tuf-

fis metu egrajam admittere, ignibus autem internis exufta, die morbi fexta,

XIII. videlicec hujus. menfis poft feptimam vefpertinam diu jam przpa-

rata & falutis fux per Chriftum partz certa pie ac placide expiravit.

»

uum itaque Venerandze huic Matronz jufta hodie pie fint perfol-

venda, veítri Vos officii admonemus , Cives, hortamurque, ut tum ob

fingulares, quibus enituit , virtutes, tum ob honorem fplendidiffimis fa-

miliis EROMMANNIANAE, FABRIANAE & GMELINIANAE

debitum ad funeris folemnia hora II

pomerid. peragendz.t- frequentes

compareatis.

OEPLTP. S. SCRCOG CV Febt., MDUCCEVE

TVBINGAE

. LIT'TERIS ERHARDIANISf

doy

:

[4

RECTOR

VNIVERSITAT

8

T VBINGENSIS.

u02949]SeUJÁXÁMAV. HquiE) J9]Se|WÁXA. 6661/p 1ubuÁdoo

s

L.

s.

:

P

or

IY M

3

eN

A

[2

uodíi ipía fene&ucis'paüllo pröve&ioris in

N

E

[*

—

ea, quz vitx hujus periodum moleftam :

/L*

d a (f

A RLS

//

reddere folent, haud poftremo eft refere -

7

a

FA

r

patienter ferendam forti omnino opus €

,

A

mente. pietatis non fucate prafidio firmat

et

ZPJN

r

intelligit, quanta ad onus hoc füftinendu

ratur in femina eaque vidua, & omnib

ä

£L

IN

nes falutis fuz fulcris deftituta, maxime quando non de fi

& de familiz (üz educatione & fortunis

debet effe folicita.:

$

rave fit, cum ipía loquitur experientia., acerbiffimequ| ^

natura atque indoles fatis füperque . declarant ;

tum |ucule

vt

N

rum oraculorum teftimonia docent/atque: confirmant. ,,, Nu|

ä

mitatibus, quas fecum fert hu

mana conditio, vel frequent

H

füubventurum .effe promifit E

L

ä

lius & prolixius fuo fe auxilio

E

|

1

:

propter viduarum fe prote&torem j

.

udicemque ipfe nomina

1

snooJj

i

T:

m

focietatis conjugalis

bus illz fünt obnoxiz , quzque rupto

[!

ritis prematuro coricedentibus

fato, in füperftites irruere

dium, uti moleftias illas h:

3j

ges. Quod divini auxilii prefi

.

fringit, iisque infigne pror

fus levamentum addit: ita neu

omnimodam ab iis immunitatem tribuit, neque omnem

dem fenfüm amovet tollitque.

Et carum fane DEO noi *

przcipue afflida ,

.

quz pietate qua(i fcuto fe firmat ,,, & re

nec füccumbit ante certamen ,

füftinetque fortunz impet

O a O

morumque fan&imonia, velut zrumnarum vi&tix, jure gla

t-unjcunque wero- in :tolerandis fortis fuz incommodis ; ani

*

6t

u

ä

D

X

A

JeSJO ejexsoung - , paepueis Joj9e[oSqie-191A

ä

Z

unp I