LXV6a_fol_049

m2

4

| )

E

/ !,/f,/üä . 7

c

7'[f*.44

LI

CORECTOR

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

L.

.

Uodfi grave eft & acerbum, €os perdere, quos ar&tior queedam näcefïïa'

V,

tudo nobis conjunxit, quosque in familiam quafi adícitos noftros feci-

b

G

mus : acerbiffima certe non poteft non effe eorum jactura,

qui majo-

rem vel fpem de fe faciunt,

ftantiam mul

vel virtutum , quibus jam ornantur , prae-

to cumulatius olim profuturam demonftrant,

Atque eó quidem

triftior & luctuofior effe folet ejus generis cl

ades, quo eft magis intempeftiva

nontantum, fed & in iis obtingit,

qui pauciores füi fimi

les poft fe relinquunt ; &

in aliorum nati exemplum fingularibus & illuftrioribus

virtutum órnamentis prae

aliis excellunt.

Tam rari autem exempli juvenes quamvis nobiliffimis & animi &

ingenii dotibus à natura fint inftru&i,

fimul tamen luculento fint documento, quan-

tum in re&ta & folicita juventutis inft

itutione & educationis cura fitum fit momenti,

cum experientia clariffime teftetur,

vel optime natos finiftra'educandi ratione cor-

rumpi & perverti poffe, dexteriori contrà cultura veli

gnaviores erigi, naturaleme»

que cum ruditatem tum feritatem removeri ;

docente enim Venufino Poéta:

Nemo adeo ferus efl , ut mon mitefcere. poffit,,

Si modo «culture patientem commodet. aurem.

uodíi veró tanta eft educatïoniä vis'& efficacia,

multó dubitari poterit minüs ,

ercctioribus ingeniis & animis generofioribus pl

urimüm eam & commodi & ad-

jumenti e(f& allaturam.

Neque etiam eft; cur id miremur ; cum vel in rebus

fenfu carentibus maturior cultura tanta cum utilitate adhibeatur , ut fructus hu-

mana induftria culti curati

que & formae gratia & faporis dulcedine fponte natos

longo intervallo poft f& relinquant, Facile autem apparet,

maturato hic opus effe:

multoque facilius feliciusqne teneriores fürculos quàm adul

tiores arbores ad nobi-

liorem indolem pérduci poffe ; quod magis etiam de.ani

mantibus valet, quibus

ex hominum inftitutione & difciplina major concilianda

eft perfe&io. Cujus rei

rationem & folide & venufte exponit VIRGILIUS, ita ca

nens ;

:

Tu $uos ad fludium atque ufum formabis

agreflem ,

4m cvitulos bortare ,

«iamque infifle domandi ,

Dum faciles animi juv

enum ,

dum mobilis «etas.

quod ipfüm eg

regie confirmat, &, defümtis pariter ab animatium diftiplina ex;

emplis , ad hominum inftitutionem tr

:

RATIUS, inquiens:

ansfert & app;icat , quem diximus , HO-

ä

Finpi equum tenera docilem cercvice '/iflägi]ler !

lJre «viam , quam monflret eques: -venaticus , ex quo

empore cervvinam pellem latravit in aula ,

ZMilitat in [ilvis catulus , nunc . adbibe puro

Pellore *verba puet, nunc :e meloribus offer.

"

Ea

Fa videlicet eft tegerze aetatis.indoles , à1t quantumvis etiam maturali impetu hís

illisve pravis propenfionibus indulgeat, his tamen nondum ufü & confüetudine

confirmatis multo facilius fe moveri aliterque-flecti patiatur, difciplineeque patien-

tem fe praebeat,

Qua uti magna fünt , ita nequaquam tamen rem omnem con-

ficiunt, nec quae bonaze. educationis' efficaciae tribüenda .fünt commoda , .abfol-

vunt.

Erenim parum omnino juvarec, que i recte educanda teneriori eetate

ponitur opera, fi, quee facile inftillantur juventuti, eeque facile iterum dilaberen-

tur, nec vitaee morumque conformationi, cui educationis ope affuevere juvenes ,

füa conftaret firmitas. Poffe aucem & id exípe&tari, vel ex eo intelligitur , quod

maxima effe foleat vis confüetudinis, quae hinc altera etiam natura appellari folet,

quaim furca licet expellas, tamen usque recurrit, obfcrvante HORATIO , qui fingu-

larem hanc educationis à teneris affiefcere jubentis poteftatem veríü füperiores

excipiente venufta fimilitudine dcfcribit, verbis :

Quo fumul efl imbuta vecens fer-vabit odorem

Tefla diu.

-

-

Neque eft, cur quis.dicat, complurima in contrarium proftare exempla , quïbui

conficiatur , & facile & frequenter. contingere ; ut juventus optimis mortm prae-

ceptis inftructa, viteeque innocentia & fanctitati dudum adfüeta , tandem cuftode

remoto przeceps in varia vitiorum genera ruat, quorum quippe contagio tam fit

exitialIs , ut multorum annorum labores & exercitationes breviflimo temporis

fpatio peffundare &-evertere queat.

Quanquam enim haud negamus , ob con-

génitam animo hummano in prava propenfionem vel eos ipfos , in quibus virtus

altiores jam egit radices, à labendi periculo haud effe immunes , nec nifi divinae

in Chrifto ;gratize adjumento & auxilio adver(üs vitiorum illecebras praemuniri

pofíe, multoque hinc minus juventutem , qua füapte natura cerea eft in vitium

fle&ti, in ifto cum feductionibus mundi congreffi & certamine gradum facile fer-

vare poffe : nequaquam tamen id dandum putamus, triltiffimam iftiusmodi rerum

commutationem tam fübito poffe conrngere, ac fieri id folec, ubi animus adver-

fus haec imparatus plane eít, nec ex virtutis amore & ftudio habet, quod vitio-

rum folicitationibus opponat ; ut taceamus, nec juventuti bene & in timore DEI

educata , id enim eft bene educari, ea deeffe gratiae divinae praefidia , quibus ad-

juta haud minus feliciter acprovectioris eetatis homines lzetam certamque de vi-

tiis reportare queat victoriam. — At veró quam beati funt illi, quibus tam praeclara

forte frui licuic; ut à prima pueritia optimorum .parentum fidiffimorumque magi-

ftrorum inftitutione ufi, ad fincerum virtutis amorem viteeque fan&timoniam

effingi efformarique fe pafli (int !« O-beatam rempublicam, qua multos tam egre-

ice notae juvenes inter cives fuos numerat , & in finu fovet ! Quó preftantior

autem hac prarogariva eft habenda, eó majorem quoque dolorem fentiat ne-

éeffe eft respublica, cui tam eximia: ornamenta fati inclementia fübtrahuntur , qua

jadtura, quod veterum gr&corum nonnemo dixit, tantum damni pateretur ,

quautum ex veris ja&tura annus.

r

Neque profeéto parum acerba nobis eft, quam nudius quartus noftra haec

Mufarum fedes fecit, jactura, amiífo per mortem juvene ex omni parte amabiliffi-

mo, fiiaque pietate, innocentia ,. cormitate, modeftia, diligentia, optimae, qua

ufüs eft, educationis & teftibus & fructibus luculentiffimis, commendabili ; cu-

jus , haud ita pridem in civitatem noftram recepti, lu&tuofiffimum proh dolor! fu-

nus jam indicendum .eft, : Eft veró is, vel, quod impenfe dolemus, fuit.potius

Generofiffimus | Jyveis DIN. E RIC US CAR OLU S

DE E?R I*C C»I US ,' E(IWS Holfatus, qüï menfe Julio An. cI»Io ccxzIIx.

Hamburgi in hanclucem editus eft, Patre ufus Z;ro quondám Perilluftri &5 Gencro.

fiülimo Dn. FRIDER. CAROLO de FRICCIUS :Celfrüïmi Danig&j Norvcgiæ Regi

$ Cg"nji.

jArio

?

E

E.

diario Confeveüliarum, quas dicunt, E'f.Catbedmlz's.Ecc*lejiæHamburgenfis Ppofíto;ut &6 Da-

catus HolfaticiCancellario , Domino Hereditarioin Hafeldorp, Ha]edlau , &5 Hetlingen, viro

$

virtutibus, eruditione & meritis haud minus ac numerum á fe .geftorum amplitu-

.dine.inculto, qui ante hos quinque annos vivis exce(lir, matre autem Perilluffri

&5 Generolfifima ZMatrona ex Nobiliffima SCHILDIANA gente, qua Hanno-

vera floret, ortum ducente , jam ante conjugis obitum fatis functa, Majorum

feriem & avita decora enarrare , a b. defun&ii patria tam longe difhlitis, omnibus-

que monumentis deftitutis, non licet; id:nnum addimus, b. Avum paternum quo-

H

€

munere funétum fuiffe.

Quod ad

que fplendido Holfatici Ducatus Canc

«Collaterales ipfius confanguineos adtinet, f

üperftites adhuc cum Àmitam veneratus

€ft, tum fratres duos, fororesque duas amavit, iftos natufe majores, has vero

mminores, Ex iftis alter quidem & natu maior S. Reg. Majeftatis jam Nobilis Auli-

VRL

aní

««us Gottingae. alter vero Lipfiee ftudiorum c

à verfatur. Hae apud Fxcell. Archi

é:Marefzhallum Dn. de MARDENFELD -Neomonefterii degunt , cum fratribus

acerbiffimam hanc amabiliffimi fratris ja&uram gravitfimelatura. Utroque parente

Orbatus tutores habuit Zirum Perilluflzem 65 Generofi]. Dn. de RACHEL Ducatus

ie Perillu-

Hol[atici Cancellarium €9 Confitiarium Status ,

Kilonii degentem , u

firem &5 Generofiffouun Dn. de W OLTERS , Confiliarium Status €5

E

eoiminis in

Dicaflerio-Gluckfladienfi , à.quibus cürze atque inftitutioni Clariff/mi Firi Dn. MUL-

LERI- Retloris Gymnafü Jobannei , quod Hamburgi floret, merififfmi traditus , in ce-

lebratiffimo Hoc Lyceo fummo ftudio & diligentia literis operam dedit, morum-

que füorum re&titudine omnium , quibuscum degebat, & pracipue Praceptorum,

maxime veró Re&oris Hofpitisque fui-gratiam & favorem ita fibi conciliavit, ut

in animis oculisque ipfum ferrent, hicque nuperrime demum teftaretur, fibi per

triginta .&: quatuor annos convittorem non fuiffe aeque ac iftum gratum àtque

amabilem. dnde à quatuor retro annis ftudiorum morümque moderatorem &

Ephorum habuit. JVobilif. ac DoGifJ. Dn. JOANNEM THEOPHILUM LEHMAN-

vit, reverenterque

NUML, Lufatum ; /Miniffevii Candidatum , quem tam tenere ama

entia, obfequio fibi devinxit , ut tenerrimo

coluit; fuaque.pietate, modeftia, dilig

Nec

ipfüm affectu viciffim complexus fit ,

hacque calamitafe pene exanimetur.

aíüm fert Generofiff. Dn. PETRUS. JOAN-

fere minus graviter triftiflimum hunc c

NES CHRISTIANUS de WOLTERS , £ques Holíatus, qui comes ipfi & itineris

& ftudiorum füit, & cum utroque a. XX1I. O&. Anni.elapti Albo noftto Academico

nomen dedit, Tam cito abruptam ftudiorüm Academicorum curfüm ab initio

ftatimi maximo c'im ardore intit ,

C* 5

Rr

donec decumberet , ftrenue profecutus eft.

*e

dAudivit eutem //1.:69. Excell..Dn.-D. €9 Profefl. HOFFMANNUM, Imperii Rom

Germ, Hiftotiam tradentem , & Excell. Dn. Prof. €9 Supremi Dic

af

Qu PÜürtemb-

"Afefforem Dn. KAPFIUM Inftitutiones explicantem,fimulque

privatiffimain Logicis

M. JOAN. SAMUEL.

& Metaphyficis inftitutione ufüs eft. Zenerab. &5 Clari[j. Dn.

HERBORTI, maximo bonorum omnium lu&u, nec fine literarum damno

"

paucis abhinc diebus praematuro fato pariter abíümti.

Uti-veró induftriae & affiduitatis nomine egregium prorfus inter.nos civem fe

tum autStudiofum,

geffit, ita omnibus preeterea virtutibus , quae nonhominem tan

íed Chriftianum maxime decent, eum fe prabuit, qui aliis, quod fcquerentur,

exempliloco effet.

-Deum &religionem fan&i(fime coluit; coetusque facros ita

, quod multis familiare eft, fed & animo

frequentavit, ut non corpore tantum

divini verbi cupidiffimo iis intereffet.

Temperantia ftudiofiffimus & animi & cor-

ut nifi aliunde fanitati ip(ique hominum vita pe-

poris vires integerrimas fervavit,

ricula quoque imminerent, adverfüs morbos mort

emque cautum ip(i fuiffet abun-

dantiíTime.

In omnes alios mira fuit benevolentia, pauperiorumque maxime mi-

feriam tenerrimo affe&u fublevare ftuduit beneficentiffime, dum pecunias fuo

arbitrio reli&tas maximam partem in pios hos u(üs clam aliis & fine oftentatione

impendit.

Qu

iam feverus füimet ipfius cenfor pacisque cultor fuerit, vei ex eo

colligi poteft, quod, fi quem à fe v

elinfcio offenfum putaverit, conquieferc haud

1gratiamrediiffet.. Nulla

potu.erit, omnemquelapidem moverit , donyec cum ipfo ii

autem

d

ï

autem re magis animi füi nobilitatet dernonftravit , quam fümmo in eo$, quos

amicitia & benevolentia complecti fejfentiebat, amore , gratiffimique animi fignifi-

catione.

Sic & abíens non fuos tantum neceffarios mirifice deperiit, fed & ve-

nerandos füos Curatores, fiumque olim Praceptorem Dn. Rectorem Müllerum

impenfiffima voluntate & reverentia coluit. Sic praefens & Hofpitem fuum Excell.

D.D. MOEGLINGIUM & Commenfalem Zfagnif. D.D. SCHOEPFFIUM eft reve-

ritus, multoque omnium maxime Z/Zagnificum ac Rewerendillimum Univerfitatis bu-

jus Cancellarium DD. REUSSIUM, cui füo olim conterraneo commendatus fuerat,

cum univería illuftri Ipfius domo, quam latus filii inftar adibat, omni pietatis &

reverentia cultueft profeécutus... Neque etiam praeter meritum Reuffianum nomen

coluit, íümmis amoris & benevolentia documentis ab ipfo viciffim maétatus,

quorum tamen magna pars fpiritum agentem & extinctum latuere.

Talis cum

fuerit, utinam mori nequiviffet ! — Placuit autem anima ipfius Deo, quam hinc

meliori forti deftinatam ad fe evocavit. Subito nimirum eoque vehementiffimo

febris peracuta iacurfü proftratus periculofiffime decubuit.

Vocatus continuó in

auxilium eft Experienti[J. atque- Excell. Dn, D. SIGW ARTUS ad hanc mali ícenam;

qua pauló poft prima morbi initia aegrum tremoribus univerfi corporis correptum,

pulíu celerrimo pleniffimo , punéturis in pe&ore , vomitibus, & perturbatione

omnium motuum vitalium afflittum, firmum tamen & imperterritum , ita fiftebat,

ut de fübje&to hoc fümme plethorico pro

indole pleuritidum ejusmodi malignarum

maxime periculofa nihil boni auguraretur.

Nihilo tamen minus artis fa

lutaris prae-

fidia quavis fümma cura, at proh dolor! fruftr

aneo eventu tentata funt,

Pulíüs

confeítim durus fuit & fümme inflammatorius , licet & venaefe&tio repetita , &

qua& ad medicamenta & reliquum regimen omnia folicite fuerint provifa ;

operam

füam in curanda aegri valetudine & beati Ephoro & Reuffiana familia dies

noCtes-

que fummo ftudio impendentibus. Neque tamen vel celeritas vel plenitudo vel

durities pulíüs ceffit, quin afperiora fymptomata , tremores corporis, motusque

femiconvulfivi de hora potius in horam augebantur, donec tandem vehementiffi-

ma hzc pneymonia maligna a. d. V. hujus menfis vitae finem attulit,

morsque in-

exorabili füa fccuri florentiflimum hunc juvenem demeiítüir.

: Habetis,hic Cives, exemplum ante oculos veftros pofitum, quod five vitam

commilitonis, quem lugctis, five fatrum, quo deceffit, praematurum fpe&etis ,

plurimum utilitatis, cum ad virtutis ftudium in animis veftris accendendum, tum

ad vitae fragilicatem & in hac aetate meditandam, afferre poterit.

Jufta perfol.

ventur optimi exempli Juvcni hodie poft meridiemhoral. qua funus ex aedibus

Schvvarzianis decenti pompa deducetur. Vos vero, Cives, difcite vivere, di-

Ícite mori!

P, P. S. S. ReGor. a. d. VIIIT. Jan. cicIoccixvl-

(-R —3 [-À. —3

—«

E

3 QUs

EEZCI

&.:3

,g

e:

IA?G A,

LitrERis, BAUHOF - zr AV.ID. FRANCKIANIS.

P 274

TA

,

A BN,

U ORECTÓO

Y

UNIVERSITATIS TUBI

l.:-

ia

125

L.

o

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Uodíi grave eit & acerbum, eos perdere, quos

Ed

i.

ih à

tudo nobis conjunxit, quosque in familiam qi

mus : acerbiffima certe non poteft non effe ec

"

rem vel fpem de fe faciunt, vel virtutum , qu-

ftantiam. multo cumulatius olim. profuturam demonftr:

triftior & luctuofior effe folet ejus generis clades, qucs

o

5

g

nontantum, fed & in iis obtingit,

q

ui pauciores füi fimili

ä

in aliorum nati exemplum fingularibus & illuftrioribus v-

aliis excellunt.

-

Tam rati autem exempli juvenes quamvi«

ä

ingenii dotibus à natura fint inftru&ti, (imul tamen luculent.

tum in re&ta & folicita juventutis inftitutione & educationi

14

cum experientía clariffime teftetur, vel optime natos finif

rumpi & perverti poffe, dexteriori contrà cultura veligna

ä

que cum ruditatem tum feritatem removeri ; docente eni

13

AVemo adeo ferus efl , wt mon mitefcere poffit ,

E

'.'-';

Si modo «culture patientem commodet aurem.|

ï

12

uodíi veró tanta eft educationiä visv& efficacia, multó

"8

ere&tioribus ingeniis & animis generofioribus plurimüm -

11

jumenti effe allaturam. Neque etiam eft, cur id mire

fenfü carentibus maturior cultura tanta cum utilitate adhi-

mana induftria culti curatique & formae gratia & fapori

10

Facile autem apparet -

longo intervallo poft fe relinquant,

1

multoque facilius feliciusqne teneriores furculos quàm ad

liorem indolem pérduci poffe ; quod magis etiam de.an

i

|

ex hominum inftitutione & difciplina major concilianda

rationem & folide & venufte exponit VIRGILIUS, ita Caqä

Tu quos ad fludium atque ufum formabis 4

[

am *vitulos bortare , -viamque infifle domandi

ilis «f

7

|

E

Dum faciles animi jwvenum , dum mob

|

ä

ab ai.

quod ipfüm egregie confirmat, &, defümtis pariter

emplis ,

ad hominum inftitutionem transfert & appl

.

E

RATIUS, inquiens:

vicat |

|

u

'z

Finpit equum ienera docilem vervvice AMagifi

,.

ïI.;Dl.:

|

Jre -viam , quam mon(lret. eques : cvenaticus

[

empore cervvinam pellem latravit in aula ,

Es

0,

ZMilitat in [ilvis catulus , nunc . adbibe . pur

- Pellore *verba puer, nunc ze melioribus of-

ä

ï

L*Z

|

2

& Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1