LXV6a_fol_036
author: Karl Christian Erdmann, Württemberg-Oels, Herzog

CAROLUS CHRISTIANUS ERDMANNUS

WURTEMBERGIAE AC TECCIAE VT. ET OELSAE

ATQUE BERNSTADIH DUX. COMES MONTIS PELICARDI

DYNASTA HEIDENHEMII STERNBERGAE ac MEDSIBORI

re].

HUIUSCE RECTOR

. EBERARDJ,I.NAE L

e

v

A

r

Z

Z

z.

1

N

S

N

"

À

h Rud

itae igitar Mufarum focietati ; qua noftra haec excellit Eberardiza, per breue interesfe tempus voluit füm-

[ SSS

SSS

N

N

ï

:

mus rerum omnium arbiter, idemque arcanorum difpenfator fatorum, DEus , iusenem , morum . litteravumque

/

N

)

;,-":.

)

l2

/ÀY,

Z»

N

S

culta adprime commendatum , DN. PaUrtU M AcHATIUM DAsERUM, 27 Jeminario nofirate Theologico Alimuum , Humani-

j

»

M

tatis ac Philofopbiae adbue cultorem pevinduftrium , qui, vt paucos ante menfes, faufto ominc, inter ciues perfcriptus

*

EY

noftros, ita, trifti admodum fato, zudius tertius Nobis,füis & rebus humanisin vniuerfüm omnibus iterum eft erc-

tus. Licet vero breuisoppido Eius nobiscum fuerit vita ; minime tamen eum fefe nobis praebuit, vel talem illuftri hacce in

Ícena iniit ícquutusuc agendi rationem eft, vt cum vitac fine; Eiusexolcfcere memoriam, fasfit, Non,quam diu?fed, quam

bcne? quisque vixerit, intereft, Confecrandae igitur pracftantis iuuenis memoriae ifthanc neutiquam inuidebimus tabellam,

Haufit autem communem omnibus auram vitalem liberius Anno recupcratae gratiae, fzpra Millefrmum €9) Septingentefimum,

quarto decimo, D, vitl. M. lanuarit , $chnaithae , non vltimo inter vicos, quibus Jchborndorferfts lotet Diocceíiss patre víus, ?ro

probatae fidei ac dexteritatis eximiae, DN, PAut1o Acuario Dastno, de quaeftra Ecclefiafticorum vedituum, ex Schorndorfenfí agro

colligendorum , egregie merentc; cui caftigati moris matrona, DN, Eua Mancangra, ex honefta Fuldarum propaginc oriun-

da, Noffrim feliciter peperit. — Vix vero magnam mortalium focictatem ingresfüs, continuo,innati criminis impetrata gratia,

fanctiori Chrifti ciuitati nomen follemnibus facramentis dedit;accesfitque, — Quam felicitatem vti prouidae piorum Parentum

curae debuit : itaiidem à tenella inde pucritia fingendaead probitatem virtutemque indoli ita ftuduerunt atque incubuerunt,

vt curae Ipforum & folicitudini vix addi aliquid posfe , videretur. — Vbi imbibendis litterarum elementis idoncus coepit iudi-

cari? Jisbakio, magiftro, vfi atque;felici profectuum fructu fefe fubinde exferente, vtilisfimam eius Viri, quam in erudiendo

puero collocauit, experti funt operam, Plane id inteJJexerunt ,. quum illuftrisSenatus Ecclefiaftici arbitrio, femel atque iterum

virium facto periculo, aute quatuor bofce annos Denkendorfenfts Collegii Alumnis, qui Ducali munificentia co in dclubro nu-

triuntur ac ab eruditis Viris, eam in rem conductis, humanitatis ftudiis fedulo imbuuntur , clementer adgrcgarc:ur.

Neque

dignis(imi in Monzfterio laudato Antiftites, DN. Drommerus, Bengelius & Liefchingius vel ingenii felicitatem, vel morum

probitatem , vel in augendis mentis opibus adfiduitatem vmquam in No/fro defiderarunt, Quin potius tam praeclare de ipío,

fclicibusque in litterarum ftudio profectibus fenferunu vt vix exacto Dezkendorfi anno, Bebenbufanis Mulis traderetur ac choro

iuuenuimn adultiorum , B/abyra Bebenhufam , clementi Serenisfimi Ducis iusfu prouectorum, in(ereretur. — Delatus ita in vici:

niam noftram , Zfcademicorum quoque ciuium albo infcriptus eft. — De cetero autem nihil reliqui fecit, quo égregiorum, qui

noftrae (cholae ac litterato otbi dudum fuam probarunt eruditionem, in ifto Athenaco Magiftrorum mereret fauorem ac in

füccum fanguincmqgc conuerteret recitationes, — Gratus etiam celebris Kanz.ij, nec non DN, Pfiftevi, praedicauit fidem ac po-

fitam,vertente biennio,in polienda mente fua induftriam. — His in acceptis retulit, quod ante; quam huctransferretur, iuxta

cum commilitonibus fuis primam à Sapientum Ordine in hac Academia /agream, non fine follemni elogio, impetrauerit. Quem.

admodum vero nec difcendi ardor in ipfo refrixit, nec fegnius pietati litauit, ex quo ad altiora hutus Zberardizae. fubtellia,

promotus exeunte [iperiori anmo fuit , indulgentisimo Jereisfimi Nutricii f8i mandato (imul Jeminarii T beologici , quod inter nos

floret, Alumnis adlectus ? ita acque promtos in commoda íua, nec minus fauentes fenfit, ab quorum vel ore vel iusfibus, tum

in percolendis litterarum ftudiis, tum inregenda vita, Ipfi fuit pendendum. — Suis quidem iam vti remis didicit j fed peritio-

rum ideo ducum cynofüram tam nonneglexit, vt cupidisfime potius cxpetierit , fequutusqueíemperfuerit,, Eo nomine; prae-

ter meritisfimum Roeslerum; Klemmio noftrac, & Ealvvachsio, multum tribuit. D. K/emmio quidem Criticae Janioris praecepta ex-

lananti adlatus hacfitfedulus. Za//vvacbsio autem, tam vbi inffitutionibus pritatis V niuerfalem ZZifforiam tradidit , quam vbi Ze-

élionibus publicis Praecognita fua Hiftorica , typis exfcripta, expofuit, Cyclicisque, quas adpellant, Difputationibus examinauit, indu.

ftriam, ingenium & promtitudinem probauit, NecreliquorumSapientiae Magiítrorum Ipíi defuturus fuisfet calculus; nifi in-

opinatum fatum Eumabillorum acroateriis exclafisfet, | Laudabiliter nimirum currentem a»te duodecim bojce dies acuta. febris

jta inuafit, vt, infüperhabito medendi magiítrorum conatu omni, fiítere curfüm, ac zudius tertius ítudiorum academicorum fta.

dio excedere, ac vitae fimul claufülam imponere, cocgerit, Noncitius, nonfelicius (ummac, immo maioris, quam cogitando

ad(equi apientisfimae mentes pos(ünt, adtingere mctam; ac coronam, fapientiac potuisfet ! fed pietate, precibus demisíisfimis,

fiducia inDEo, meritisfummiSofpitatoris, Iefu Chrifti, quem inanimo, in oculis, inorciam moribundo femper habuit, füb.

nixus, vno ita faltu ad fapientiae, honorum ac gaudiorum complementum füblatus cít. — Dum vero Eora Poffmeridiana 1,

funus Eius ad locum omnibus communem deducetur, vt beniuole interesíe illi, mortalitatis memoriam recolere, defuncto

ciui vltimum habere honorem, Ciues noftri omnium ordinum omnces ne dctrectent, commune humanitatis pietatisque re-

-quitl.'t offidum, P. P.P. P. S, S. S. S, iv. Non. Martii, A. R. S. cloloccxxxill.

,TUBING AE, LITTERIS IQH, HENR. PHIL. SCHRAMMII,

w

EM

E

E

»

--

s

T

-

CAROLUS CHRISTIANUS ERDMANNUS

WURTEMBERGIAE AC TECCIAE VT. ET OELSAE

ATQUE BERNSTADII DUX . COMES MONTIS PELICARDI

DYNASTA HEIDENHEMII STERNBERGAE ac MEDSIBORI

re].

HUIUSCE RECTOR

. EBERARDHI.NAE L

.

A

S

WA

N CA

;

; Ruditae igitur Mufarum focictati, qua noftra haec excellit Elerardiza;, per breue interes(e tempus voluit fim-

/

s*&x

N

N)

mus rerum omnium arbiter, idemque arcanorum difpenfator fatorum, DEus , iusenem .00 t

/'.:)

J

II

À

/

N

NSS

culta adprime commendatum , DN. PAULLUw AcnariuM DasERUM, 7 Jeminario noftrate T beologu-

-

W

tatis ac Philofophiae adbuc cultorem pevinduffrium , qui, vti paucos ante menfes, faufto ominc,

(

SA

Ra

noftros, ita, trifti admodum fato, »udius tertius Nobis, füis & rebus humanisin vniuerfüm or -

ptus. Licet vero breuisoppido Eiusnobiscum fueritvita ; minime tamen cum fcfe nobis pracbuit, vel i-

| ]

Ícena iniit fequutusue agendi rationem eft, vtcum vitac fine, Eiusexoleícere memoriam, fasfit, Non,

x

bene? quisque vixerit, intereft, Confecrandae igitur pracftantis iuuenis memoriae ifthanc neutiquam -

Haufit autem communem omnibus auram vitalem liberius Anno recuperatae gratiae, fupra Millefrmum ;

z

quarto decimo, D. viit, M. lanuarit , $chaaithae , non vltimo inter vicos, quibus Jcborndorfezfis lotet Dioc.

B-

prolatae fidei ac dextevitatis eximiae, DN, Paut1o Acuario Dastgo, de quaeftura Ecclefiafticorum veditumm —

o

eolligendorum , egregie merentc5 cui caftigati moris matrona, DN, Eua MancanErHA: €X honefta £ulda:

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

da, Nofirum feliciter peperit..— Vix vero magnam mortalium focictatem ingtesfüs, continuo,innati crim-

fanctiori Chrifti ciuitati nomen follemnibus facramentis dedit;accesfitque, Quam fclicitatem vti prouic

curae debuit : itaiidem à tenella inde pueritia fingendacad probitatem virtutemque indoli ita ftudueruni .

vt curae [pforum & folicitudini vix addi aliquid posfe , videretur. — Vbi imbibendis litterarum elementis-

cari ? J/isbalio, magiftro, vfi atque;felici profe&tuum fructu fefe fubinde exferente , vtilisfimam eius Viri

puero collocauit, expertifunt operam. Plane id inteJlexerunt;. quum illuftrisSenatus Ecclefiaftici arbitric"

ä

virium facto periculo, aste quattor bofre annos Denkendorfenfis Collegii Alumnis, qui Ducali munificeni

SEEEEEE

TH

triuntur ac ab eruditis Viris, eam in rem conductis, humanitatis ftudiis fedulo imbuuntur , clementer ad .

IEEEER|

|nmmuut

LT

zu|

ä

dignisfimi in Mon:fterio laudato Antiftites, DN. Drommerus, Bengelins & Liefchingius vcl ingenii felic-

probitatem , vel in augendis mentis opibus adfiduitatem vmquam in No//ro deíiderarunt, Quin potius t

felicibusque in litterarum ftudio profectibus fenferunr, vt, vix exacto Denkendorfi anno, Belenbufanis Mui.^

iuuenuin adultiorum , B/abyra Bebenhufam , clementi Serenisfimi Ducis iusíu prouectorum, in(ererctur.

E^

z

.::.I:Q

niam noftram, Zfcademicorum quoque cinium albo infcriptus eft.— De cetero autem nihil reliqui fecit, qu

noftrae (cholae ac litterato orbi dudum fuam probarunt eruditionem, in ifto Athenaco Magiftrorum m*

ä

L

fuccum fanguinemque conucrteret recitationes, — Gratus ctiam celebris Kanzii, nec non DN. Pfifteri, prae

7

fitam,vertente biennio;in polienda mente fua induftriam. — His in acceptis retulit, quod ante, quam hu-

11

cum commilitonibus fuis primam à Sapientuma Ordine in hac Academia /auream, non (ine follemni elogio, ii

E

admodum vero nec difcendi ardor in ipío refrixit, nec fegnius pietati litauit, ex quo ad altiora huius £

10

promotus exeuate fperiori auno fuit , indulgentisfimo Jerezisfimi Natricii fui mandato fimul Jeminarii T beol-

floret, Alumnis adle&us ? ita aeque promtos incommoda íua, nec minus fauentes fenfit, ab quorum vel «

in percolendis litterarum ftudiis, tum inregenda vita, Ipfi füit pendendum. — Suis quidem iam vti remis (

rum ideo ducum cynofüram tam nonneglexit, vt cupidisfime potius cxpetierit, fequutusque femper fucrit.

ter meritisfimum Roeslerum, Klemmio noftrati, & Halvvachsio, multum tribuit, D. K/ezmioquidem Criticae Ó

lananti adlatus haecfitfedulus. Za//vvachsio autem, tam vbi znfitutionibus pritatis V niuerfalem ZZ/floriam tra|-

Gionibus publicis Praecognita fua Hiftorica , typis ex(cripta, expofuit; Cyc/icisque , quas adpellant, "Difputationibus

ftríam, ingenium & promtitudinem probauit, NecreliquorumSapientiae Magiítrorum Ipfi defuturus fuisf ^

opinatum fatum Eumabillorum acroateriis exclafisfet, |Laudabiliter nimirum currentem azte duodecim I:o;f

ita inuafit, vt, infüperhabito medendi magiftrorum conatu omni, fiftere curfum, ac zudius tertiss ftadiorum

ïï;l

dio excedere, ac vitae fimul claufuülam imponere, coegerit, Noncitius, nonfcelicius (ammac, immo maior-

tate, prec

adfequi pientisfimae mentes posfünt, adtingere metam, ac coronam, fapientiac potuisfet ! fed pie

-

.

4

fiducia in DEo, meritis (ummiSofpitatoris, lefu Chrifti, quem inanimo;, in oculis

; inoretiam mori

bundo f(*

nixus, vno ita faltu ad fapientiae, honorum ac gaudiorum cornplementum füblatus ct, Dum vero £X

3

funus Eius ad locum omnibus communem deducetur, vt beniuole interesfe illi, morcalitatis memoriam|

ciui vltimum habere honorem, Ciues noftri omnium ordinum omnces ne detrectent, commune humanit -

. 5. lv. NOD. Ma[tii, A R. S. €lolocexxx1llI.

inind

-

2

-quiriyt offidum, P.P.P. P. S, S. $

.TUBING AE, LITTERIS IQH, HENR. PHIL. SCHRAMMII,

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1