LXV6a_fol_035

-

V.

V

UNIVERSITATE

TUBINGENSI.

EE

ÉR das

L.

Y

-

)

Z

[U

T

SEMN

NI

?2

*:J:));'&'

J2

j

Uod /gyptii factitabant, ut ipfis c*onvï?ïïs 'fbeïeta tnfere

awl

rent, quorum afpeGu fympofiate fic biberent, ne

N

32

A

quid de frudu hujusvitae adeo brevis perire pateren-

i

—

D

tur ; id etiam Deus & Natura quodammodo nobifcum

a

U

*A("'

N

SS

agunt, crebra mortalitatis ante oculos argumenta no-

7*

^

2

bis ponentes , qua caveant nempe, ne de collocanda

v

kä

bene brevi lucis ufura animis noftris obliuio unquam

A

SS

)

vt

23

N

obrepat. Quotusquisque enim dies, qua hota , vel

,/K h

24 i

7

ï/(r

L.

qó

rumore nos funebri non percellit, vel exemplo? :ne

i

de fimulacris fugaciffimae noítra inconítantie in na-

türa proftantibus modó quid dicamus , velalia ejusdem argumenta proferamus

omni demonftratione majora, inter quz mortem pracipitem miniméque exfpe-

&atam primarium quendam locum obtinere, nulli dubitamus.

Bimcítre vixdum

effluxit fpatium , cüm in Programmate quodam funcbri, ferente ita occaíione, de

duplici mortis genere , uniusque pra altero, fi qua datur, praftontia nonnihil

ratiocinaremur, füubjun&tis pro utraque parte argumentis pauciífimis ; aft nulli füfpi-

cantes, fore, ut, cujus lentae tum oculis noftris proftabat fpecimen, ejusdem plané

contrarium tam exiguo temporis intervallo nobis comprobetur. Atveró eft hec

agendi ratio fupremi vitae dierumque noftrorum arbitri, nobis mortslibus occulta

ac penitus recondita, ut modo tardius, modo citius & quafi «v «yu; t10s avocet,

quo utroque in cafu nihil nobis reli&um eft przter obfequii gloriam & maturam

eamque feriam ad rem tanti momenti praparationem,

Homines enim fümus

fub incerto viventes, & nefcimus quid fuperventura pariat hora: pulcrum ita-

que

|

FUEUCOONS ---

que eft, conmmmare vitam ante morfem , & expe&are fecur? reliquam temporis

partem. Inter ea veró , quae mortem, fi quàm maximé praeceps fit ac fubitanea,

Dei hominumque judicio reddere poffunt gloriofam , haud minimurn illud eft,

cüm rebus noftris intenti, negotiis pro DEI gloria, pro falute Patriae & reipubli-

ca incolumitate invigilantes , noftroque muneri fatis, quod eft, fa&uri, quiiibet,

uti Dominus eum vocavit, à fato corripimur vitamque cum morte commutare

jubemur. Quod enim de Imperatoribus dici folet , ftantes eos debere mori, id,

ut de omnibus, quibus munus aliquod concredidit füummus rerum Praefes,

pari

siligatiseen n us c a Ro

jure pronunciari queat , opus effe judicamus. Atque hgjus quidem Exemplum

luculentiffimum obitü ífuo, valdé licet feftinato fuisque ideo perquàm luctuofo ,

fibi Ipfi tamén admodum honorifico noftraque ctiam attentione quàm maximé

digno przbet nobisl, cui

juftum funeris ritum hodié exfolvimus, J ;r Prenobiliff-

H

É

mus , Confultifimus atque

I

scellentiffimus, DN. j O HA NNES J A-

C O B U S« D A. NN IU N - Serc;m'/]ïmo Iirtembergie Duci à Confiliis

Regininis , nec non Supremi, quod heic loci viget , Dicafferii

Afjeffor . Gracvilfimus »

Fautor nofter ac Patronus, dum viveret, honoratiffimus, obque merita in utro-

AUR

que, quod gerebat, fplendido munere valdé confpicua dignifimus, cujus «ife

curriculum, & qua: cum illo conjun&a funt , brevibus heic atque ex vero recen-

feamus.

Lucem ille hujus mundi afpexit d. . Mart. A. 1697. Reutlingz urbc

Imperiali, natus ibidem idemque per Sacrum cum Dzo foedus initum renatus,

Patren

Parentibus infuper gavifus generis ncbilittte admodum confpicuis.

quippe venera

batur /zrum Prenobiliffimum & à fcientia bellica inftruGiffimum,

ä

Dx.JOHANNEM JACOBUM DANNIUM, inJl'irtemberzica Pratoriana eademque

Dimacharum legione F igiliarum tribunum per[lrenuum , fuum ad meliora habitacula anno

1751- fa&um antecefforem, à quo amorem expertus fuit , qui vulgarem longitfi-

mé exíuperaret,

nullisque etiam laboribus vel diíturbiis beilicis unuqam imminue«

retur; Matre autem gavifus fuit Z7fatrona INobilijima Honefliimaque D. ANNA

MARGARETHA , nata FINCKIA , ad beatas fedes pariter jamdudum avocata.

Vix autem exhilaraverat fuaviffimum pignus Parentes, quin ad foiertifiim m ejus,

à lavacro mox regenerationis, educationem curam omnem aniimumque impen-

derent. Unde ;attum; utnon pietatis tantum & religiofi in Deum affectus, fed

& literaturae melioris honeftatisque cultum omnem , tener furculus, lztis undi-

quaque fucceffibus acciperet , adminiculantibus hic inprimis , quz puero adhuc

£&um optimo Parente facere illi integrum erat, itineribus ad exteros, adhibito

infuper in fubfidium , tum publicé tum privatim, quicquid excitatiorer, qua gau-

debat , indolem adjuvare poffe ullo modo videbatur. Aeuflinpe quippe primum,

€

tüm Herimonte, & hic quidem B. Dn. Coníulis Forftneri hofpitio ufus, in Scholis,

uas triviales. vocant, fub pollice Rectorum tum temporis atque Praeceptorum

fideliffimorum ea jecit fundamenta , ut ei ad altiora progrediendi via brevi patue-

)

git. Subdu&is namque hoc modo rationibus noftra falutavit Su/fellia ZAcadeutica ,

fideliffima inítitutione ufus in Pbilofophicis quidem Profetforum Celeberrimorum

Rasleri. atque

vui s inJuridicis autem Virorum pariter famigeratiffimorum ,

Schwederi, Graffi,- Harpprechti ,. /Moesglinoii, quorum leGiones tum publicas tum

rivatas ita in fuccum fanguinemque convertit, ut, cüm ad exteros excurrendi

amore totus arderet , nullo id faltu feciffe videri potuerit.

Halam itaque Saxo-

v;;:

num contendit, Viros ibidem edecumate eruditionis , quorum parsadhuc in vivis

eít, magno cum animi ardore audiens, eo quidem fucceffu , ut habita fub prae-.

fidio Celeb. Thbomafii Difputatione: — De charatlere &5 circumfpelione /Medici ad curan-

dam proce[juum tediofitatem Studiis fuis colophonem feliciter impofuerit.

Abfío-

luto fic fautta Minerva ftudiorum curfu reditum in patriam meditatus fuit, conces-

A

fas fibi à Deo animi dotes natali folo dicaturus, perbellam prà obtinendo hoc fco-

po na&us occafionem A. 1718, cüm tgumus Secretarii in confilio Regiminis à Se«

renitfimo

ääf

sstf

renillimo Duce clementiffimé illi conferretur, cui provincie cüm in patria, tum

in variis, quibus defungebatur, legationibus tam dextré tamque ex voto praefuit,

ut à Sereniffimo Principe A- 1727. in numerum Affefforum fupremi Dicafterii

Cooptaretur, A. autem 1732. in ipfum Regiminis confilium afciíceretur , quibus

in obeundis muneribus fuam pariter ita probavit fidem atque folertiam , ut ad

negotia plané particularia eaque haud pauca adhibitus fübinde fuerit. — Neque

enim tantum Celfiffima Princeps Hareditaria in viduitate fua confilia ejus liben-

wodiggPagr C nctodib u- -a IBRRH o I antiqar

ter admifit, fed & praeter hoc fadum elt, utin Aflfefforem Jurisdictionis auli-

c2, nec non in diverfis aliis munerum generibus in Collegam clementiffimé ele-

&us, denique à Sereniffimo Principe regnante ad accipiendos in fidem Cir«

culos Stuttgirdianum , Neuffenfem , Pfullingenfem , Nürtingenfem ,. .Den-

Ckendorffenfem & Offenhufanum delegatus fuerit , rerum fuarum przclaré

ubique fatagens. Conjugium B. defun&us nofter Zuplex iniit; ac primó quidem

Anno 1718. Menf. Novembr. cum Virgine Ornatiffima JACOBINA MAGDA-

LENA, .Dn. Jobannis Henrici EISENBACHII , Sereniffimo Principi Z confiliis

commerciorum & negoliatoris in Stuttgardia percelebris, nec non. D». Zargare-

tbe Elifabethe , natae Tbillie filia natu. majore fuavifima ; quà ex unione pro-

diit. F7ius nunc quidem afflidiffimus , Z Nobiliffimus atque mplifmus Dw. jA-

ï:ï'

COBUS HENRICUS DANNIUS ,. L. J. Liceut. & Supremi, quod jam nominavi-

mus, Dica[lerii -Ad-vocatus meritiimus, ante anni, & quod excurrit, fpatium, non

fine ingenti delectatione B. noftri felici matrimonio jun&us cum Virgine Orna-

À

tiffima, Sophia Elifabetha, Firi Pranobiliffimi, Confultiffimi atque Excellentifirsi, Dw.

JOHANNIS FRIDERICIE MóGLINGIJ, Sereniffimi Principis Confiliarii ec uon Ju-

"

vitm apad nos D. & Prof. Ordin. Celeberrimi Filia le&iffima, quo & Conjugio fu-

perítes unicus JVepos, Jobannes Iolffoangus Henricus , Venerandi Dn. Avi fui men-

tem haud raró mirifice refecit. Erepta noftro A, 1725. per mortem cofta fidelis-

fima, fecundum A. 1727. Menf. OG&. matrimonium iniit cum Virgine pariter fexüs

füi virtutibus.decoratiffima ANNA LODOVICA, Z7ri Pranobilifimi, Dn. foachimi

Friderici STOCCMAIERI, Sereniffimo Principi 2 Confiis Bellicis, & Dn. AMaroa-

vethe, nate Kegelie filia perdile&a, qua quidem & ipía A. 1757. ad meliorem vi«

tam transmigravit, relictis tribus adhuc vivis thori pignoribus, Dn. Jobanne F»i-

derico, Philofophiae Studiofo, & Ll/rico Friderico Ludovico, Philologix Cultore,

denique filia Juliana Loui[as quibus, una cum Socru de pracipiti fato Generi aíf-

fli&iffima Deus omni ex parte bene velit.

Ad vife porró rafionem B. defun&i

noftri quod attinet , hoc folum dixiffe fufficiat, quod omnes demandatas fibi

partes , five religionis, five aliorum quorumcunque officiorum ac munerum di«

f

gné candidéque obierit; ut qui nec pietatis in Deum, nec fanditatis in con-

Ícientiam , nec reverentiae erga Prapofitos, nec amoris & fidei in fuos , nec

Charitatis in proximum ofcitanter unquam incuriofum fe geffit, verbi Divini

meditationibus, & reliquis, qux Chriftianum hominem infigniunt, officiorum

partibus,, frequenter & devoté vacans. Beneficum indigi, officiofum amici, fa-

cilem omnes fuerunt experti: quo fa&tum, ut ipfe quoque in honore omnium

1

ac pretio effet, omniumque benevolentiam & affed&dum mutuum reportaret ;

cumque egregiis animi dotibus ipfum cumulaffet divina bonitas, has in gloriam

Dei, in emolumentum obvii cujuscunque, in incrementum denique boni pu-

blici ftabiliendzeque inprimis concordia impendere feduló allaboravit: caufas, quas

ä

in foro fuo frequentiflimas habuit, & penitus introfpexit, & amica via componere

quovis modo contendit, vel denique , ubiid fieri non poterat, ad regulam

juris follicité dimenfus eft. Erga fuos quoscunque affe&u fuit blando , paterno,

vel fi quis alius requiri poterat: talis, ut vel tandem dicamus, qualem exoptare

poterant cujuscunque fortis homines, & nunc amiífum dolent ex animo boni

omnes,. Jam veró ad u/tzza B. defun&i noftri (proh ! quam inviti) provehi-

us ille

mur, noftrumque Lc&orem ne hac quidem ignorare volumus. Vexat

fuerat

1

fuerat ab aliquot jam annis doloribus podagricis, qui quidem fatsi comiter illum

habuerunt, atque fapienti, quam ipíe fibi commendaverat, abítimentia, quod fi

non plané vi&i, mitigati falem atque receptui canturi videri poterant , paucis

veró abhinc feptimanis majori cum vi ac malitia reverfi fuerunt, ita quidem , ut

M o N ERE

impeditus fuerit nofter, quó minus fuo in expediendis heic loci negotiis gravis-

fimis ardori animique defiderio obtemperare illicó potuerit. Imperabat tamen of-

ficium, quod ipfa prohibere videbatur natura, nofterque fatis quidem bene fe

habens, fed nondum omni ex parte falvus d. 9. hujus apud nos adventavit,

VIRO Per - lllufiri D. de PFLUG , Supremi Dicafterii fplendidiffimo Pracidi

proximé infequenti die fua exhibens obíequia, nec minus reliquos invifens,

quos fanguinis nexus ar&iffime fibi devinxerat, nihilque praterea de fato quo-

iam finiftro eoque tam propinquo magno jure cogitans. Fatdum tamen eft

d. XI. hujus, ut, cum hora feptimana matutina in Curiam fe contuliffet , deli-

g

berationibus de rebus 'graviffimis interfuturus, omnimodam valetudinis fuae

converfionem in fe pertentifceret, & interJe&tis paucis quibusdam temporis mo-

i

mentis graviffima eaque jugulatrice corriperetur Apoplexia, ita quidem, ut in ter-

ramiliico procideret, fuique nobiliorem partem Sofpitatori Chritto lubens tra-

deret, poítquam in hoc vita humanz ergaftalo quadraginta feptem annos, &

uod redundar. exegiffet.

Nos jam, uti inopinatum hunc cafum ex animo do-

|

lemus, ita Fauiliis celebrati]mis, Danniane puta atque Müóglingiane , per complu-

i

rium jam annorum decuríum funeftiflimas fuorum clades perpeítis,, omne, quod

vel excogitari vel expe&ari poteft , folatii genus € plenitudine divinae gratiae ap-

:ecamur , fuperítites B. defun&i fuprema& Pronoeze commendamus, utque

benignitfimum in Coelis Numen poft tot tantaque nubila jubar favoris fui re-

fp

lendefcere illis jubeat , cmnibus votis exoptamus. Vcftrum autem, Cives, cít,

intel

ligere, qualem quantumve Virum noftra quoque amiferit T'ubinga, in par-

tem lu&tus cum moerentibus venire, atque exuvias corporis die, quem noítis,

terrae reddendas frequenti pioque comitatu profequi.

Dat. Tub. Domin. XVI.

p. Trinit- Anno reparatae falugis MDCCXLIV.

Og RUERGUUMESRNNBCANURINIUINLCHIOAMMUEUM EEE MUMEEI MM LE EEEM,

VXUBIAGA.

-

"

Litteris BAUHOFII atque FRANCKII.

D.

H

f/A*

I em

V

Z

l

l

U

Y

l-

X

UNIVER SIT.

S

W

R

19

TUBINGE^

E

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

]

18

l

17

"

ERE T

120

16

O Baane Q

£

ids

]

ENN

EEE

5

EH

HB

Focus

N

14

J CENN

*

13

SS-

F

Y

P

H - — 4

N

?

in

À

Uod Jgyptii fa&itabant, ut ij

x2

"-

üä

:

y

P.

SN

A

(

v

rent, quorum afpeQu fymj*

12

:

E

»

j

)

quid de fru&u hujusvitae a

V^AT

22

D

(

——

tur ; id etíiam Deus & Natur| -

ER

agunt, crebra mortalitatis aí

11

*-(

n

SS

bis ponentes, qua caveant

|

7

T

v

t

bene brevi lucis ufura animi| -

.

)r

10

cX

CX

N

obrepat. Quotusquisque €

u

£

ij

7

[(i/

C

rumore nos funebri non pet -

de fimulacris fugaciffimae nc

türa proftantibus modó quid dicamus ,

vel alia ejusder-

omni demonftratione majora, inter quz mo

rtem praec|

nulli dubit*

b

&atam primarium quendam locu

m obtinere,

effluxit ípatium , cum in Programmate quo

dam funebri|

qua d-

duplici mortis genere , uniusque prae altero, fi

parte argum

entis p

ratiocinaremur, fubjunctis pro utraque

lis noftris proftabal -

ä

cantes, fore, ut, cujus lentae tum ocu

contrarium tam exiguo temporis intervallo

nobis comp|

rum arbitri , -

agendi ratio fupremi vitae dierumque noftro

.

ac penitus recondita, ut modo tardius, m

odo citius

l

prater obf

E

quo utroque in cafu nihil nobis reli&tum eft

ä

eamque feriam ad re

.

m tanti momenti praparationem|.

"

fub incerto viventes, .

& nefcmus quid fuperventura p/,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

EuEv 7 — N

—

p