LXV6a_fol_033

p

"P

RECT OR

ALMJE EBERHARDIN A.

*

ä

I..

.

E

2

,

Q

Y

//

//l

IV

'Depfu*s tandem Divino beneficio eft, quod irrito conatu ipfi etiam

/

SODENNM

I^ 1

l

]

ï

Paracelfi, Sendivogii, Philalethe, Arnoldi de Villa nova, Bafili

;

i

E

Valentini, Lullii, Helmontii, Magni de Monte, Geberi, & qui

A

,

P

3

i»

;

A

*

non? interrz hujus, fub humano fcelere ingemifcentis vel fuper-

2j

ficie vel vifceribus, in abditis tam elementorum quam corporum

^

v

j

ä

?ä

[

receffibus, in remotis à profano obtutu Hermeticz Philofophiz

—

-—

EC

:T.

myfteris, in fiderum deftillantibus virtutibus, in naturz opulen-

—' tioris, fuosque oftentantis thefauros, intimis conclavibus, ficca

'non minus quam hu

mida via omni , quià [fieri poteft, in fubfidium vocatá vel

fubtiliatione , vel eductione , vel maturatione, vel fixatione, vel aüimatione, vel

tinCturatione, (ut barbare loquuntur) fumantibus undique ac vitalem veluti auram fpi-

rantibus furnis, tentaffent ac quzfiviffent , id nuper feliciffimo fucceffu adeptus eft, 7^ir

*

quoudam Swame Reverendus , Excellentiffimus atque Ampliffimus , DN

ANNES

"

CONRADUS CREILING ; per plura annorum luflra, inde ab ipfis hujus

fzculi incunabulis, i bac Univerfitate Pbyfice 69 Matbefeos Prof. Publ. Ordinarius Celeber-

vinus, Senatus Academici aliquandiu — &emior. , . Q9 .Contubergii Reüor, tandem ingraz

(g

velcente fenio Prefvl, Collega olim uoffer conjumGiffimus. Adeptus quippe eft, cxleftem

illam-Pandoram , unicum Defiderabile, perpetuum veré Rofarrum, Margaritam pretio-

4

fiffimam , Gloriam mundi, arborem vite, progeniem fapientiz, in cu

Vijsv -dext.ra longi-

tudo dierum, in finiftra divitie & gloria.

Non id aureum quoddam vellus fuit, ad quod omni opum vi perfequendum Vir fa-

gaciffimus inde ab aliquo tempore fefe accinxerat.. . Nulli heic fabulofi dracones ignivomi;

vel ignipedes taurifopiendi ac fubigendi. Nullis heic Medez incantatricis artibus opus,

ut in auguftifimum hoc, in

uo virtutis illuftre premium fufpenfum noverat, templum

patefieret aditus. Divinius fe&tabatur bonum, nullo auri pretio zftimandum; Medicinam

à

anhelabat, Divini fanguinis rubore tinCtam, & zterni Spiritus virtute animatam ; ignivo-

mi dracones debellandi non fictitii illi , fed omni molimine noftram impedire falutem faz

tagentes; nobiliffimz artes, nonnifi adorandz illius Sophiz, qu: tam aifidue noftra invi-

tat ftudia, noflros ambit amores ,

benevolentià comparandz» ; eluezde peccatorum for-

des; defecande propenfiones 5 figenda defideria ; fundemde preces; uuienda cum divinis

viribus mentis fiducia; affectus denique omnes fablimandi, & quicquid mortale, cadu-

cum, caput mortuum effe videbatur, in ciueres redigendum: hifce vero omnibus, qu&

Dei erat gratia, eluctatus feliciffime penetravit ad ocCLusuw REGis PALATIUM.

- -- - Illlic poftquam fe lumine vero

Implevit, ftellasque vagas miratus & aftra

Fixa polis; vidit, quanta fub nocte jaceret

Noftra dies

*-

e

E

»

De hacigitur laborum & meta & corona habemus omnino, quod gratulemur Viro

in füblimioris naturz fpheram, quz absque fcrutinio tam operofo fuas omnibus pandit

divitias, translato. Enimvero dignus quoque idem eft, cujus vite rationes longa non

magis quam laudabili ferie inter nos exactas, decenti recolamus memoria, debitoque

commemoremus przeconio, Dandum quippe illud exequiis preftantium virorum , ut

virtus eorum eodem, quo ipforum cadavera, tumulo haud obruantur. Atque ut ab ipfo

natali limine przfens noftra procedat pofthuma recordatio, natus eft Lóchgavie Anno

MDCLXXIIL die 28. Junii, vel 9. Jul. St. correct,

Patre Viro Plurimum Reverendo Q9

piguiffio Domino M. JOHANNI CONRADO CREILINGIO , Verbi Divini apud

Kltingenfes Miniflrro vigilantiffio , Matre Orzatiffima Domina, MARIA.DOROTHEA

SPILBIHLERIA. Terfio jam-ztatis 470 fingulare indolis rare Specimen publicum dedit,

quod exemplum vix auditum przter Parentum relationem & fuperftitum diu plu-

rimorum hominum teílimonia , dozatio aurei,

quem Íemper poffidebat, à Prz-

fecto Cafarearum . copiarum tum forté przíente , rei infolite causá, tenellulo facta,

abundé confirmavit.

Eodem vero tempore ob belli Gallici motus à cariffimis

Parentibus in agro Durlacenfi degentibus remotus , miffüsque Durlacum in domo &

commilitio Nobilis Juventutis Gemmingenianz primam pueritiam tranfegit.

Poftea

privatz inftitutioni & difciplinz Domimi JM. fob. Baltbaf. Saugenfigeri," Pafforis

pofiea. T. bawmmenfis , commendatus, illius du&u tantum profecit, ut anno statis dzode-

&imo non taütum 4(udores latinos legere :cum fru&u, fed & quicquid dictaretur fubito

verfibus

verfibus latinis ïeääere fciret. . Eodem igitur ztatis anno ; cum tam idonea ftudis in-

doles fe proderet, in Monaftetium Zirfaugienfe celebri tum Schola infigne, nunc mi-

ferandos in cineres redactum, inter Alumnos Sereniffimi Principis receptus , biennio

Anno MDCLXXXIX.

in Seminarium illuftre

Tubin-

ibidem *exaéto Bebeabufam ,

-gam translatus eft. In utroque illo Monafterio im Latimis Auloribus perlegendis , ex-

cerpendis, imitandis, imo & pro captu ztatis cownzentatione privatim d/ufirandis non

poenitendam operam pofuit ; in Academia veró prater Naturalis Mor&lisque Philofophie

& Geograpbie ítudia, in variis iisque precipué -Orientalibus linguis addi(cendis tam in-

u uG

duftrium fe tanto cum íucceffu prebuit, ut non modo brevi tempore Epiftolas Ara-

Á

bicé Ícriberet , & eodem fermone Orationem haberet, fed & biennio poft duodecim lin-

uis publicé declamaret.

Poít triennium fere ibidem hujusmodi in ftudiis exactum,

4

aurez fecunde confecutus honores, per fequens biennium foli "Theologiz fe permifit.

'Tandem veró cum naturali quodam ingenii impetu in variam eruditionem ferretur , &

alioquin timeret, ne tenerior valetudo muneribus Ecclefiafticis obeundis parum fufficeret,

extra Stipendium Ducale fucceffivé duorum Juvenum przftantiffimorum ftudiis & moribus

^f ia i a Va

formandis admotus , animum infuper ad Pbilologiam; Hifloriam taim Literariam quam Ci-

vilem & Ecclefiafticam , Pbilofopbiam potiffimum Pratlicam & Naturdlem de integro appli-

cuit , docendoque penitius didicit ; atque eadem occafione allectus , 'cum ftudia illorum,

qui ejus curz erant crediti, fic pofcerent, Jurisprudentie, tam Vaiverfalis , quam Civilis,

Private, & Publice curfum integrum, preeuntibus Viris Celeberrimis atque Fxcellentifi-

mis J4EGERO ; FoóRrscHi0, HamPPRECHTO, SCHWEDERO, GRaAsso, MaJkRo & ScHEINE-

MANNO, per quinquennii feré intervallum abífolvit, & Aedicisam quoque fub Experien-

tiffimo Archiatro Z&LLERO , cujus & operationibus 4aatomicis haud paucis interfuit , pri-

vatiffimé didicit, Botauicam infuper plantas non faltim legendo fed & juxta ordinem cha-.

ractcrum Raji in horto ab Hofpite in hunc ufum conceffo plantando excoluit , hauftamque

variam DoCtrinam in privatis Collegii; , qua ipfe inftituit, aliis iterum commtunicavit. Inprirnis

autem ductu &aufpicio Hofpitis tum & Patronifui, poítea Soceri, Jiriquondam Nobiliffimi,

B

Coufultiffimi atque Excelleutiflani DN. JOH. HENRICI BOFHMII, J.U.D. Ser. Duc. Wirt.

Confiliarii, €9 Dicaflerii 4ulici, quod bic efv , A[Jefforis Graviffimi, Mathefin fingulari in-

duítria excolere coepit , & quod fortuna illi varios ejus generis libros , atque intér hos

MSta Mathematica Schickardiana & Schmidliniana comparanda obtuleraí, memor verbo-

rum Senecz , susquam e[je , qui ubique efl , denique ad hoc ftudium totum fe contulit, " Tgi-.

tur ubi vulgaria ejus principia fatis fibi vifus eft imbibiffe , à Sereniffimo Nutritio noftro

obtinuir, ut inftituti hujus profequendi caula peregrinationem in ea loca füfciperet, qua

celeberrimos alerent harum artium Magiítros. Quo confilio Bafileam initio profectus Ex-

cellentiffimo fuz atatis Mathematico Dn. Jacoso BznNourno in difciplinam fe tradidit,

ejusque fub aufpiciis non integrum modo curfum Matbematicim abfolvit, fed precipue

etiam à Celeberrimo LzmNrrio & NrwrOoNO primum excogitatam, necdum in vulgus

editam , 20vam Matbefeos exercende ratiozem , per Aimlfyjin Infinitorum Calculi Differen-

tialis & Integralis nomine celebratam , perdidicit cujus rei infigne à Praceptore füo Jac.

BrgnNouLLro retulit teftimonium, — Z4rchitetluram praterea cum Civilem tum Militarem ,

ufus quorundam Gallorum harum artium peritorum. operá & frequenti confuetudine , non

leviter pema&avit, ibidemque in focietate Virorum Arte Medica praftantium , cui Cele-

berrimus D. ZwiNGERUS.przerat, pleraque Experimeuta rerum naturalium infpexit & con-

fecit: ut nihil dicamus de rarioribus curioforum Mufeis, quz vel Bafilez vel Argentorati

oculis perluftravit , qualia funt Plateri, Fefcbii , -Reicbelti , Becleri , schbeidii , Eifenfcbmidii,

& aliorum complurium. Poftea itinere vari& continuato,, tandem Lufetig Parifiorum in

Mathefi univería denuo Magiftrum fibi adfcivit Clariffimum Ozawawuw : in füblimtiori veró

& Analjtica variaque alia eruditione , per fingularem amicitiam , qua eum dignatus eft

Iluítriff[ Marchio HosprrrAnius , & per contractam cum Celeberr. Viris VARIGNONIO, Ma-

LERRANCHrIO0 , GuiNEO , p& LA Hims aliisque notitiam non parum fe profeciffe faffus eít,

Quod ad Practica attinet , CorrARTO Architecto Regio operam dedit: à quo in rem prz-

. fentem ductus, celebriorum' omnium zdificiorum rationem coram explicatam accepit,

5 pu HaMzr,

z Porro multum illi profuerunt in

AL

tiïz;

in Geograpbicis p FeR, in Chemicis &

Naturalibus Borpuc Hofpes ejus ,

EMMERI,. quem omnes trium Regnorum fpecies au-

divit accuraté explicantem , in Zafomicis bu VERNEY aliique, quorum operationibus fre-«

quenter interfuit. Quicquid przter hec in ea urbe notatu dignam, & inftituto fao accom-

modatum comperiebat, id fe vidiffe, & plerosque alios Viros doctos ex omnibus terrarum

partibus eo confluentes conveniffe , eorumque fibi conciliaffe amicitiam, jure fibi gratulari

potuit. Id veró non immeritó przcipuo honori fibi duxit, quod ex omnibus fpectatori-

us folus in confeffum publicum Membrorum Academie Scientiarm invitatus & admiffus ,

confueto numifmate juxta cum illis donatus fuerit.

Ab hac peregrinatione redux, cum

varia progreffuum fuorum obtuliffet fpecimina , A. MDCCI. à Senatu Academico unani-

mi votorum concentu Ordirarius Phyfices & Mathefeos Profeffor publicus electus eft,

uod & munus, Sereniffimi calculo ipfi confirmatum, aufpicatus fuit Oratione follemni :

De ortu €9 progrelfa Matbefeos. .Quam egregie fuam illam ex eo tempore per XLIV, annos

Im, quibus

ernaverit fpartam , quam indefeflus Academie, rerum nætu;alium & legu

. earundena

earundem quantitates ?eftimari folent, ftadiofis ,

quin, fua in nafàrt penetralibus perfpi-

cacia exteris quoque infervierit;

infigni quoque fumtuum impenfa haud deterritus, omnes

ultro intell

igent, quibus conitabit, ipfum cum innumerabilibus aüditoribus, qui dudum

aularum, tribunalium, Univerfitatum

, Ordinis etiam militaris evaferunt ornamenta, omnem

Mathefeos & purz & applicatz, inprimis autem Phyíice theoretice atque experimentalis

fpatiofiffimos fuiffe campos emenfum; pluribus fcriptis atque libellis Academicis eruditum

orben auxifle; fafces Academicos gefliffe quaters toties quoque Deputati in rebus Aca-

demi& Oeconomicis munia;; -Decanatum autem Facultatis füz novies.

uemadmodum

igitur amplam folidamque :eruditionem in Noftro miratus eft tota lteratorum focietas :

ita Univerfus Senatus Academicus confiliorum providorum integritatem , ufum rerum,

candorem , ítudia in commoda publica, conftantiamque , Philofophorum ordo fidem &

EUR a fl od

diligentiam, Mufarum Alumni humanitatem & facilitatem, : iniqua conflictantes fortuna

promtum prefidium, omnes deni

que alii fummam erga quosvis 'hómines benignitatem

affabilitatemque in eo coluerunt.

' Cum.his infu

ss

fedulam rerum divinarum meditationem, utpote

per decoris jungere didicerat pietatem &

quem ex animo ali

tando fcripfiffe pu-

tamus: Diligentia €9 Experiemtia Glauberi, ingenium €9- evuditio Becc

j

eri, Fortuna €9 r

Kuukelii, in unum fi coaluiffent, accedente Pietate,

Cbemicum ' Excellentiffimum formaf[fent.

Sed de familia Noftri ejusque beata analyfi ut jam

addamus nonnulla, res poícit. Con-

jugem complexus quondam eft feminam virtutum fplendore ormatillimam, DN. ROSINAM

SUSANNAM, Viri fupra jamjam laudati, Prénobiliffigi ac:Conufultiffimi N.

JOANNIS

HENRICI BOEHMII 3. U. D. Sereniffimi W irtembergie: Ducis Coufiliar ii ,

in Dicafterio

JAffefforis, filiam, Ilufiris quondam Direttoris in Senatu Ecclefiafico ,

€9 Confliarii Intimi ,

JO. NVVOLFGANGI LAUTERBACHIH neptem , & Celeberrimi 'YH

OM/JE LANSII pro-

neptem, cum qua nuptias celebravit d. XXVIII. Apr. A. MDCCI.

Ex hacipfa conjuge,

"quam in oculis tulit, & ad extremum usque illius quem A. MDCC

XXIV. exfpiravit, ha-

/^ litum coluit, denam utriusque fexus fobolem vidit, cujus maxima

tamen pars cum Patre

in cxleftibus jam triumphat.

Unicus fuperftes Filius eft. ir-Prezobil

iffmus atque Stre-

E.

nus DN. CAROLUS CHRISTIANUS, Locurntenens ,

quem: vocant, $z coborte centuyionis

Domini Baronis de Clofier , Belgio federato, militante, qui defideratus a Parente inde ab ali-

uot feptimanis patriam repetiit. Ex ele

gantiori fexu major natu filia erat, Mafroza qvoudam

Nobilifima Ornatiffimaque Dz. REGINA DOROTHEA, que uti heres.ex affe paternarum

virtutum fuit, ita pariter ex voto Optimi Parentis d. XXVIL. 'Sept. A. MDCCXL. nupfe-

rat J/'iro Prenobiliffimo , Confultiffimo, Auplifimo DN..GODOFREDO DIONYSIO NEU-

HEUSERO, 3. U. L. €9 Libere ac immediate mobilitatis Suevicg in trathu Neccav-Schwarz-

wald €9 Ortenau Confiliario longe meritiffimo, ex quatertia vice inatam exoftulatus fuit

prolem,

duas quippe filiolas, AUGUSTAM DOROTHEAM, & SOPHIAM REGINAM, i

n primo

ztatis flore extinctas, & unicum filiolum patri cognominem ,

qui' etiamnum fuperftes

acerbitfimis lacrymis tenerrimum Avum fuis quafi amplexibus ereptum deplorat.

Quum

vero füpremo rerum Moderatori placuiffet A. MDCCXLIV. d. 1. Febr.

dulciffimum iítud

omnique felicitatis genere abundans matrimonium mille inter Noftri dolores inopinato

filiz obitu folvere , in torum pofítea Prenobiliffimi Generi non minus quam in cultum 7-

nerando Socero debitum fucceflit Matrona generis €9 virtutum nobilitate

pe

Tquam eximia

DN. JUSTINA BARBARA, Celeberrimi quondam in bac Academia urium

Dottoris ac Pro-

1

fefforis B. JACOBI DAVIDIS MOEGLINGIH, Filia, quzunacum Marito fuo nihil eorum

intermifit, qux ad fublevandam Noftri proveGtiorem fene&tutem facere poffe videbantur.

Ecquis enim rerum humanarum adeo expers eft, ut nefciat, tot inter utriusque fortunz

viciflitudines, tot inter graviffimatentamina ; quibus in intimiores náturz latebras fefe pene-

trare geftiebat , vires debilitari , robur confumi , domefticz naturz ignes in fumum abire.

Imbecillum videbatur Noftri corpufculum inde à multo tempore; fed tranquillitas animi,

ux iftud fuftentavit, & circumfpectior in valetudine recreandá curandaque follicitudo,

uin virtus Divina, qua fuffulciebatur , erant aurum iftud potabile, cujus uíu fenium alias

moleítum & tingebat & demulcebat. Nec defuitSereniffimi clementia. quz A. MDCCXLV.

moleftos Noftri labores cum tranquilliori Prefulis munere commutavit. - Et fic quidemreli-

uo vitz tempore fecum habitavit, animum fubinde à rebus füblunaribus abftrahendo, &

ad tranfitum iftum, quo gravior non datur, preparando. ita vero deferimur ad ultima.

Sexennio abhinc, mirum dictu, fenex feptuaginta circiter quinque annorum infantum va-

riolis tentabatur., Convaluit quidem , íed crevit tamen in dies aftlimatis, quod dudum

fenferat , moleftia pedum. quandoque tumore adaucta.-.Confuluit fibi quantum potuit

moderatiore motu, & vitz ratione ad amuffim compofita, donec fex feptimanis abhinc

utrumque iftud, quod diximus, malum eousque invaluit ; ut ipfe tranquillus adprope-

rantia fata facile prafagiret , eáque, quadecet, pietate nec minus myfteriorum noftrz re-

ligionis ufu illorum vim frangeret. Accefferunt dolores fpasmodici in corpore non mi-

nus quam capite, quibus emaciatum corpus impar, rebus omnibus ad beatum ad füperos

difceffum bene comparatis, nupero die xiv. Sept. fuccubuit. Non poffüumus non heic

integram inferere vite delineationem, ab ipfomet Noftro confcriptam, quz :ttentis forte

& de mentis, quo innotuit, CREILINGIUS ,. charactere follicitis honeftius quoddam

-cxglcbit defiderium. — Ita vero ille:

A|tene-

A teneris Mufas dilexi, atque omnia fpontt ' .

- Non doctus didici, millia multa rogans.

Hinceft, quod literas cunctis mortalibus effe

Naturá notas credideram ipíe puer.

Atque Catechifmum nondum tres integer annos

Natus pro cathedra jam recitare potens.

uicquid vellegi vel fidis auribus haufi,

Ad verbum poteram dicere rurfum zliis.

Vix duo luftra tenens ex tempore cunéta latino

Carmine tentabam reddere dicta prius.

Vix annos tredecim attingens fermone latino

Carmina Virgilii cuncta imitatus eram.

In Grzcá pariter lingua Salomone Magiftro

Hirfovie didici , quicquid Homerus habet.

Quos olim antiquitas Latii ,. quos Grzcia tota

Mirata, auctores helluo perdidici.

Nec faltim didici, fed commentaria fcripfi,

uz poterant màajus reddere lumen iis.

Ad Tubingenfes juvenis promotus Athenas

Linguis triginta jam dederam Specimen.

Non facras tantum didici linguas, fed & omnes

In toto . late. quas oriente colunt.

Ad genium fecli Thomz Scotique fcholares

Omnes. imbibi, fed didiciffe piget.

Infula doctoris Sophie tum five Magiftri

Rite coronavit mox juvenile caput.

Theiologis pofthac dederam tres integer annos,

Et magno adplaufu verba. dedi populo.

Ut melius poffem Naturz jura docere,

Annos Civili tum quoque quinque dedi.

Refpondi de jure aliis didicique docendo ,

Et nihil omifi, quod docuere Sophi.

Cum obíerváffem Phyficum non jure vocari ,

Qui non fit Medicá doctus in. arte fimul.

Hanc didici totam, morbos & pharmaca gnarus,

Corpora' diffecui, multus in igne fui.

Denique przcipuam Mathefin Bernoullius auctor

Me docuit ftudiis, mox colophone dato.

Brifacum Vauban fortem. cum conderet urbem,

Artes bellorum tunc etiam didici.

Hinc licuit plures Mufarum invifere fedes

Et fruéctus multos inde referre domum.

Gallia precipue tenuit me tempore longo

Et multo reducem fovit honore diu.

Eft in Metropoli Gallorum Academia Regis,

Hzc focios inter me refidere dedit.

Atque diu doctos inter verfatus amicos

Accepi numum , qui folet inde dari.

Poft iter exactum varie, Tubinga vocavit,

Artes & Phyficam me redocere jubens.

His manfi immerfus ; quoniam contemfit honores

Oblatos plures mens mea philofopha.

Mobile. perpetuum ftruxi , cyclumque quadravi ,

Quzfivi, inveni, quot lapides Sophia,

Sic nihil omifi, quicquid laudatur ab ullis,

Verbo : cuncta fui, profuit omne nihil.

Quicquid ineft menti , cerebro , cordique meisque

Viribus in totum fit mera laus Domini,

Namque elementa petit feffum fua corpus in orbe,

Spiritqs ad dominum, qui dedit, ipfe füum.

"Tanti reliquig viri debito honore ut tumulo xondantur, atque à Vobis, Cives, fre-

quenti comitatu coho

neftentur , ipía in mortuos religio & in fplendidam familiam pietae

injungit.

P. P. d. xvu. Scpf. Dopi-n. xvi. poft Trinit. A. MDCCLII

JTUBING,Z, LirTERIS BauHorris ATQUE FRANCKIL

a

RECTOR.

ALM/J£ EBERHARI.

;

ä

L.

.

t

,

Q

s

Euroskala Offset

l

//

//h

ï

d

Deptus tandem Divino beneficio eft, quod -

Y

M/

z

NG

|

Paracelfi, Sendivogii, Philalethz, Arnoldi

ETE

*

Vf

E

Valentini, Lullii, Helmontii, Magni de M

P

d

N

|

W

—

non? in terre hujus, fub humano fcelere

D

K

j

Ia,i

d

ficie vel vifceribus , in abditis tam elemen

tiee

A

A

SN

PA

)

H

receffibus, in remotis à profano obtütu —

z.

Ed

"n

"

e&-

I 3

—

-

myfteriis , in fiderum deftillantibus virtutil

19

VierFarbSelector Standard *

tioris, fuosque oftentantis thefauros, int .

non minus quam humida via omni , quá |[fieri poteft, ir

fubtiliatione ,

vel eductione ,' vel maturatione, vel fixationt

18

tinCturatione, (ut barbare loquuntur ) fumantibus undique ac v.—

rantibus furnis, tentaffent ac quzfiviffent, id nuper feliciffimo fu|

quoudam Suume Reverendus, Excellemtiffmus atque. Ampliffomus ,. —

17

CONRADUS CREILING , per plura annorum 1luf)

Íxculi incunabulis, i2 bac Univerfitate Pbyfice €9-Matbefeos Prof. 15

ä

16

ü

vinus , Senatus Academici aliquandiu | fenior , . Q9 .Contubernii

ä

g

vefcente fenio Prefvl, Collega olim uoffer coujuntliffimus.:. Adeptu -

FH

I

H

H

.allam.Pandoram , unicum Defiderabile, perpetuum ver& Rofariur

fiffimam , Gloriam mundi, arborem vite, progeniem fapientiz,

EE

15

I—

ä

j

ä g

:Lä

tudo dierum, in finiftra divitie & eloria.

Non id aureum quoddam vellus fuit, ad quod omni opum v

14

gaciffimus inde ab aliquo tempore fefe accinxerat... Nulli heic fabu..|

vel ignipedes tauri fopiendi ac fubigendi.

Nullis heic Medex inc

ä

ut in auguftiffimum hoc, in quo virtutis illuftre premium fufpen

13

patefieret aditus. Divinius fectabatur bonum, nullo auri pretio z

anhelabat, Divini fanguinis rubore tinCtam, & zterni Spiritus virt

mi dracones debellandi non fictitii illi, fed omni molimine noftra*

12

tagentes; nobiliffimz artes, nonnifi adorandz illius Sophiz, quz

tat ftudia , noflros ambit amores ,

benevolentiá comparandz ; |

dess defecande propenfiones ; fizenda defideria; fundeude prece|-

11

viribus mentis fiducia; affectus denique omnes fablimaudi, & qu

cum, caput mortuum effe videbatur, in ciueres redigeudum: hif-

Dei erat gratia, eluctatus feliciffime penetravit ad occrusuw Red

10

- -- - Illic poftquam fe lumine vero

Implevit, ftellasque vagas miratus & aftra

Fixa polis; vidit,

Noflra dies

-

e

quanta fub nocte jaceret

-

»

Lo-

De hac igitur laborum & meta & corona habemus ofmnino, .

in fublimioris naturz fpheram, quz absque fcrutinio tam operol?

divitias, translato. Enimvero dignus quoque idem eft, cujus v|

magis quam laudabili ferie inter nos exactas, decenti recolamut

commemoremus preconio. Dandum quippe illud exequiis pra -

virtus eorum eodem, quo ipforum cadavera, tumulo haud obruan

natali limine prxfens noftra procedat pofthuma recordatio, natu|-

MDCLXXIIL die 28. Junii, vel 9. Jul. St. correct,

Patre Viro i

piguiffimo

Domin M. JOHANNI CONRADO CREILINGIO i.

Kltingenfes Miniftro vigilantiffimo , Matre Ormatiffima Domina,

$

SPILBIHLERIA. Tertiojam-ztatis 42 fingulare indolis rar&

quod exemplum vix auditum przeter Parentum relationem &

i

ä

rximorum hominum teílimonia , dozatio aurei,

quem Ííempe

-7

fe&o Cafarearum copiarum tum forté przíente , rei infolite 4*

abundé confirmavit.

Eodem vero tempore ob belli Gall

Parentibus in agro Durlacenfi degentibus remotus , miffusque

:

l

commilitio Nobilis Juventutis Gemmingenianz primam pueritia -

3

private inftitutioni & difcipline Domini M.

ob. Balthaf. i. .

poflea. T.bammenfis , commendatus, illius du&tu tantum profecit, - -

&imo non tattum 4(udores latinos legere .cum £ructu, fed & quii

2

Fs

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1