LXV6a_fol_032
author: Cotta, Johann FriedrichandCotta, Maria Angelica

RDXÉ

;'

CAROLUS LUDOVICUS.

z

COMES PALA'TINUS RHENI.

DVX

BAVARIAE; COMES ..

x 0.

DENTULE ET SPONHEMII,

d

rcl, rel.

UNIVERSITATIS '"PUBINGENSIS

L.

S.

erfepe nobis ufü venit, uþ de fomno cogitantibus imago quedam

mortis ante oculos obverfetur, cum . illa fatigati corporis requies

perplurima nobis fiftat, quz mirificum cum hoc prefentis vitz pe-

riodum excipiente. ftatu, -omnibus

uidem exfpeCtando, at nulli (atis co:

d

gnito, produnt convenientiam. In

e eft, quod ipfe divini Spiritus affla-

tu proditz literz frequenter mortem cup fomno comparant. , Inde et fie-

penumero veteres in fuis fcriptis hac ufi funt fimilitudine; & eleganter

prorfus ac ingeniofe Mezander dicit :

(mvos v« juxpx T GOgmyars EULU TTE

Ipfa etiam natura, conceffo fomni beneficio 'omnibus dccépto &

amabili ,. conciliare nos videtur volui(Te inftanti fato communi, & - coritfa-

&a quafi cum morte familiaritate quadam. adverfüs térfores murire; qui-

bus fortiffimorum quoque animi ad ipfius adfpe&tüm , commoveri folerit

atque concuti.

Neque id non obfervabitur a quovis, qui paulo penititis

confideraverit ea, quz dormientibus nobis obtingunt; atque illa curi inor-

te contulerit. "Triftes eft fpeCtaculum, hominem intueri, cujus vixdum dul-

ciffimo: ufi eramus commercio, vita deftitutum; fenfu omni privarum ,

nullas noftras compellationes audientem, nullis noftris querelis ne vel riü-

tu quidem aut figno aliquo refpondentem, nihil ámplius de forté fiftra ;

eujus. tenerrimam antea gefferat curam , follicitum; quo fpe&taculo nom

poteft non animus eo commoveri vehementius, quo Certius previdet ea-

dem fata & nobis imminere.

Át vero, nonne fere hiec omniá quóqué

locum inveniunt, quando profundo fomno fopitos & quiafi fepültos cón-

tuemur ? NNon vident, non audiunt nos, nullo noftri fenf afficiuntur ,

norn

d

non miferantur cafüus noftros, omnemque humanitatis fenfum , quo tàmen

penitus ipfos perfufos novimus , depofuiffe videntur. Cur tamen ad ho-

rum adfpe&tum non itidem commovemur & pavemus ? Cur ne ipfi fomno

abrepti in eundem incidamus ftatum , haud metuimus ? Eadem fere utrin-

ue'fint phenomena, quz diveríos tarnen pariunt affe&us. Nemo non

intelligit, unde hxc utrinque fefe exferens ete£tuum diverfitas Git repe-

tenda, 'fed qui rem attentius rimatur, facile quoque perfpicit, fapientiffi-

mo divini rerum omnium conditoris fa&tum effe confilio, ut homines qua-

vis nocte viciffitudinem fübire debeant , quz tantam habeat cum illa fü-

prema, quz in morte fit, catáftrophe 'affinitatem atque convenientiam.

Nonne enim vel hoc ipío docemur, haud magis mortis occuríu conturba-

ri nos debere, quam íomni, cui quotidie nos permittimus, adventu, cer-

tüi quippe , quemadmodum cubitum ituri fomnum non extimefcimus, per-

fuafi; nos proxima luce expergefactos iterum -effe- frre&uros, hancque,

uam vivimus, vitam continuaturos : ita & mortem non effe expavetcen-

am, cum convié&li effe poffemus, eam tantum eíTe fomnum, ex quo

expergefa&ti aliani fimus vitam inchoatuti? Przterea vero aliud fefe of-

fert idque haud vulgare momentum, ex quo, quantopere fomno &

Etenim fomno

morti inter fe conveniat, hauriri poteft , atque intelligi.

nos damus laboribus fra&ti et viribus exhaufti, ut quietis dulcedine recrea-

tum corpus priftinum vieorem recuperet, füisque, quibus deítinatum eft,

eít, fun&tionibus re&tius obeundis aptum reddatur re(tituaturque. Ipfa

enim quotidiana experientia edoCti nevimus , crebris pervigiliis corpus fa-

tigari, valetudinem debilitari, torporem induci, imo íi nimis juíto pro-

trahantur, ita naturam enervari, ut füccumbendum ipfi etiam fit. Hinc

& in veriverbium abiit :

Quod caret alterma. requie, durabile mon eft.

am vero & ratio & revelatio idem de morte loquuntur , fojvi

videlicet corporis compa

em, vel longo ufu vel morborum incomtnodis

attritam , ut exantlatis laboribus requieícere, & depofita hac craffiori far-

b

cina füis animus vacare fun&Gtionibus eo poffit liberius , corpore magis

apto- poftmodum iterum veftiendus. Inde eít, quod facer codex pios in

ace & in Domino quieícere pronunciat , monifetto argumento, poft ca-

L

«TTL

itates in hac vita perlatas dulciffimorum íolatiorum portam ipfis per

mortem aperiri, omnibus patentem , qui merito optimi noftri Servatoris

verà fide confifi innituntur, cuitis quippe folius beneficio factum eft; üt ,

quz peccati ftipendium e(fe debebat, quzeque in horrendum omnium mi-

feriarum barathrum conie&tura nos erat, moriendi lex in certiffirnum fi-

lutis portum converteretur.

Quis itaque morrem exhorreíceret, quz

lacidz quietis fomnique tranquilli (peciem refert iis, quorum mentes r

jori fpe ad felicioris vitz exípectationem eriguntur ? Nonne hoc idem

eíTet, ac fomnum reformidare ,. cuius tamen ope membra laboribus fet-

fa refocillantur, novisque inítaurantur viribus. O ! bearos illos, qui tic

adverfüs mortis terrores animum munire, fatumque. in(tans tanquam

cpbitum ituri falutare didicerunt ! .

Atque hoc quidem animo diem fuüpremum . obiit, & in amplexus

mnortis in ipfo ztatis flore fibi occurrentis quafi ruit, cuius prematurum

obitum mea(li annunciamus Preezobiliffaua. omuibusque Decoribus. Ornatiffi-

gma Matrona DN. MARIA ANGELICA, Viri. Nunmne Reverendi atque

Excellentiffmi DN. IOHANNIS .FRIDERICI COTTZE , SS. Tbeolo-

ie Docforis 49 Profefforis Publici Ord. Illuftris. Stipendii Tbeologici Superas-

L

r, dum

tendeniis primar'ii ; Esclefiee nofiree Collegiate: Decani Graviffimi, Vxo

viveret,

viveret, longe coniuntiffima ,

ex celeberrima HELFFERICHIORUM

gente oriunda.

Edit

a eft in hanc lucem Ipfis Kalendis Februarii Anni

cio1ccxxi. Geppin

9x, Patre ufa Vir

o Maxime Reverendo atque Digniffi-

30 Dn. M. THEOPHILO. HELFFE

RICHIO,

zfs . Eccl

[

2

per "viginti, 9 quod excur-

vit, auuos Guppiuge

fie Antiflite

O' Dicefeos Superintendente

Speciali , Matre vero

?

rnatiffimia Feniza, Dn. MARIA ANGELICA ex

SCHMIDIANO ftemn

1ate ortum ducente,

cuiiam Anno cioIOCCXXXII.

fatis fun&tz in toro íucc

effit Pramobiliffizia Dn. REGINA MARGARE-

THA . B. JOHANN.

* LA

ACOBIJ HOCHSTET TERI

, éereniffimi Ducis

uondam . Confiliarü 49

bbatis Cenobii Murbarde

/ Ffz(/ € C cA

4

uam inaterno amore com

"fi$ fllia, quz privignam

plexa eft.. Avum pater

num hab

uit Virum

quon-

dam Nobililmum |. Prude

"t

iffisuumque Du. IOHANNEM GEOR

GIUM

HELFFERICHIUM, . Re

ipublice Geepping

.

enfis per snultos aumos Con[ulem

gueritilinim. 19 Mercatore

9 florent

ihinmum ,

avus vero ma

ternus ipfi fuit,

ANob. atque Dexterrimus

Dn. ERHARDUS SCHMIDIUS

Scabinus

uorr-

dam "Tubingenfis & Merca

tor prudentiffimus.

Hifce maioribus íata a

Parentibus dulciffimis eo ipío

?

quo nata erat die facri Baptif(matis undis a

peccati fordibus purgata & Chri

fto oblata e

ft, qui & poftmodum fummo

ftudio ipfius educationi invieilarunt, & id p

reprimis curarunt, ut a prima

ztate faluberrimis fanGtiflimz nbílre fide

i przceptis mens ipfius & im-

bueretur & emendatior redderetur :

?

quod quantopere ipfi fuerit falurare ,

quantumque hoc'nomine vener

ando füo Parenti debeat, & moribunda

agnovit , & grati animi fienifica

tione prolixe eft profeffa. — Neque vero

in reliquis quz ad fexus orname

nta pertinent, ipfi impertiendis defuerunt

optimi parentes , & ut omnibus

; quz Ipfam decerent artibus mature in-

fütueretur, íolicitam adhibueru

nt operam.

Quibus decoribus in(tru&a

cum eífet, mirum non eft,

quod in matrimonii focietatem a Surime Re-

verendo Dz. Dr. COTTA &

u

erit expetita, cui fidem füam adítrinxit Pridie*

Kal. Nov. Anni cioioccxri.

Suaviffimum hoc coniugium non tamen ex

omni parte beatum fuit ,

e

nulla enim erat prole frecundum, &, quod im-

nfifime dolet moeftiffi

mus Viduus, nimis cito i

L

terum fuit abruptum.

icet enim firma valetudine uti videbatur beate defi

un

&a, aliquoties tamen

accidit, ur graviter decumberet. .. M

ni maioribus incommodis obnoxia e

axime vero füb finem przcedentis an-

fIe ccepit.

Sed dabimus conceptis ver-

is morbi, ex quo occubuit,

accepimus.

hiftoriam, prout nobifcum communicatam

Accidit iam ä biennio,

& ultra, ut per intervalla zgrotaret, turbafa

fanguinis circulatione per a

bdominalia vifcera , interruptoque catamenio-

rum ordine, unde varias

paífa fuit per vices moleftias , etíam dolorificas i

modo catarrhos minantes

; & fimulantes, modo ventri

& digeítionis negoiium lz

de

culuin gravantes,

ntes, modo capitis vehementes dolores, & in-

ignes

bus cr

eantes ,' quin etiam co

per totum corpus orgafmos cum laflitudine , aliisque fymptomati-

piofiffimis aperientes portam cruoris profufio-

nibus, hi tamen omnes im

vem per Dei gratiam,

petus utcunque prima inuafione feroces, bre-

.quam füb iis toties &

pleno pe&ore deprzdica-

vit, & ore, tragcediam egere, ut ad mir

aculum ufque his :e periculis

minacibus multoties emergeret.

Verum , füb finem prioris anni conftan-

tius vacillare vifa fuit fanitas,

ultimo enim eius

bimeftri continuos capitis

dolores experta eft cam. dolore hypochondrii de

Xtrl, & anxietatibus

ra-

cordiorum, fïtiquc ma

[o

l]

'na ,

(quam quidem a multis annis iu

tam obíerv

viter infoli-

avit, ) & hz quidem molefti

x fenfim typum induere febrilem ;

ad vefperäm exaceþbatæ, per po,&em

grgvifïimæ ; cum fudoribus enormi-

b»us :

"-

bus, vires inde perdies magis profternebantur, rediit tamen ex his quoque

ad firmiorem apparenter fanitatem, & ut ad pathemata facilis & optimi erat

animi ; duriffimi ad propria corporis mala, ita non obítante laffitudirie

anorexia, &alis, quz percipiebat in fe; füfpectis phaenomeriis, capto ter-

rore vehemente , liberius iterum fe brumali exponebat aéri; eam vero fi-

duciam , quam íua in robuftiore compage ponebat , mox luebat novis in-

fultibus, qui non interruptos refufcitabant hypochondri dextri dolores, typo

febrili, licet anomalo;ad no&tem exacerbatos cum precordiorum aneuftiis,

& (üdore in folo medio peCtore. lta vero menfem Februarium & Mar-

tium huius anni tranfegit, ut poffet has inter tragcedias extra le£tum inter-

diu verfari abfque notabili valde; moleftia, corpus tamen pedetentim appa-

ruit magis emaciatum , & fub Martii. inem color cutis ceepit mutari, per

dies flavus magis & maagis fieri; tandem. vere iCtericius, iricrevit anorexia,

claufa fuit alvus, aucta fitis, no&tu profufi admodum acceffere fudores ; at-

tuumque dolores , medicamenta data parum profuere; füb medium proxi-

mi menfis imminente catameniorum periodo exacerbatus fuit morbus, con-

fecuto licet copiofo cruoris atri, grumofi feceffü , acceffere vomitus , & de-

liquia graviffima, tenesmi , cum ifchuria, variique fpafmodici motus per ab-

domen, pedes & fauces, excepit has moleítias nimia virium omnium re-

miffio, rediit fepe vomitus, materiam modo mucofam, corruptam, modo &

cruentam elidens, maximopere debilitans, interludebant frequentiffimi ru-

Gus, ultimis bebdomadibus apparuit etiam tumor abdominis durus; teníus;

ue pedes

tympaniticus , late admodum femet expandens, intümuere quo

]

extremi , fic per multos dies atrociffimis Beata doloribus vexata

iu, noctu

»

ue, diftracta orgasmis & ieCtigationibus in le&o , ultimo tandem triduo

raéta viribus incidit in foporem continuum; e quo tamen , ubi evigilavit ,

Íemper infolitam .quandam, vehementiam exhibuit ,. IN'TERNZ/E . VISCE-

RUM ABDOMINALIUM ,

UTERIQUE INFLAMATIONIS . vel

GANGRAENUE potius ceftem , undique confirmatum; deniqué vero pridie

calendas Maii horam inter

primam & fecundàm pomeridianam placide ob-

dormivit, & expiravit!

b

Sic Spiritum Creatori fuo reddidit mortem non. tantum parato.

füz . falutis

ánimo

expe&tans , fed. & anhelans,

certa ,

quippe

fide viva nixa, qua fuum complexa erat Redemtorem , quamque facrz

Evchariftie communione paulo ante obitum confirmaverat, matrona eene-

rofi animi, fua erga omnes comitate , in egenos beneficentia & liberalitate,

atque in obeundis divini cultus partibus atiiduitate & confpicua & commen-

dabilis.

Obiit proh dolor! pramatüro fato; annos videlicet nata triginta

feptem, menfes tres. Habemus, cives, cur & nos ia&turam hanc cum do-

lore fentiamitus; maxime cum acerbe ea affligi videamus virüm de noftra

repüblica literaria longe meritiffimum , cuius perculfüm animum , ut Deus

füz: gratice folatiis erigat, moeftiffimumque Parentem in graviffimo hoc

iu&u füftentet, eft omnino , quod ardentiífimis precibus contendamus.

Quum vero beate defun&z iuíta hodie fint. perfolvenda, funusque

ex wdibus, quas incoluit, hora 2da. pomeridiana funebri pompa deducen-

dum : quid veftri fit officii, & quid tanto. Viro & tam fplendidz familiz

debeatis, monendos vos neutiquam eíle putamus, & confidimus potius,

fore, ut frequentes comparituri fitis, veftrumque affectum teftaturi. Agite

igitur, & dum veftri quod eft otficiii facitis, mori difcite.

p.ER o5b K ä. d. IIL..Mai. cri2ccrLrx.

Tubinge, literis Chriftiani Godofredi Cottz.

CAROLUS LUDC

OMES PALATINUS l.

Euroskala Offset

X

. DVX

. BAVARIAE. C-

ENTLE ET SPONHE

W

rel

rcl,

4 "

R

19

VierFarbSelector Standard *

UNIVERSITATIS TU

Bl

18

z qEG T0

17

O Baace Q

16

15

ä

Focus

N

14

J FENN

M

13

L.

$.

12

j

erfzepe nobis ufü venit, uf de fomno cogitan-

11

mortis ante oculos obverfetur, cum . illa fat

perplurima nobis fiftat, quz mirificum cum 1-

riodum excipiente ftatu, -omnibus quidem exfpe&tai

10

gnito, produnt convenientiam. Inde eft, quod ipíà-

tu proditz literz frequenter mortem cup fomno cot

penumero veteres in fuis fcriptis hac ufi funt fimil-

prorfus ac ingeniofe Memander dicit :

3

(Tmvos v« juxox T& Quvars pHX

Ipfa etiam natura, conceffo fomni beneficio|

amabili,. conciliare nos videtur voluiffe inftanti fato —

&a quaíi cum morte familiaritare quadam. adverfüs|

bus fortifimorum quoque animi ad ipfius adfpe&tui-

atque concuti.

Neque id non obfervabitur a quov|

confideraverit ea, quz dormientibus nobis obtingunt -

te contulerir. "Triftes eft fpe&aculum, hominem intué

ciffimo: ufi eramüs commercio, vita deftitutum; f

nullas.noftras compellationes audientem, nullis noft

ä

tu quidem aut (igno aliquo refpondentem, nihil àm,

eujus. tenerrimam antea gefferat curam , follicitum| -

poteft non animus eo commoveri vehementius, qu

At vero, nonne fer( -

dem fata & nobis imminere.

locum inveniunt ,

uando profundo fomino fopitos|

4

tuemur ? XNon vi

ent, non audiunt nos, nullo ni(-

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com