LXV6a_fol_029

SORECTOR -

[ó

ACADEMI,;E

ARDINJE CAROLINAE.

A

i' 4 unquaml' fx'c;rje,;'tantq;;ä,;):iïr;ni adfe&u. perturbati, tam jufto" dolore

E

gonfe&i :

a

"

|. vos, Cives, fveijbaï'fecimu's'.' Ereptus eft enim nobis prae-

matura morte, quem vos, quem nos, quem boni omnes fincero amo-

re complexi funt ac magna obfervantia coluerunt — — Aut quis inter

nos non amaverit atque coluerit. CLossruM noftrum, qui vitam omnem

indagandze docendseque veritati & vitze civium confervandze impendit ? Sed

ne

haud opus eft longa meritorum illius commemoratione. "JEnatrabimus fi

arte & more apud nos recepto, paucis verbis, vitze ejus rationes, &

nulli non intelligent, quam juftus fit dolor, quo non folum dile&tiffima

H

R

viri beati conjux cum liberis, aliique aut. con/

anguinitatis affinitatisve

aut amicitile vineulo devin&di, fed &;, quï' acadgmiæ noftrae bgne vo-

lunt, omnes ejus, morte adfieiuntur. -

Natus enrt CAROLUS FREI

DERIGUS:. CLOSSIUS,

aid, VIIT, Calend; April. A. &. s. MDCCLEXVIII. Honsholredykii Batavo-

rum, patre viro b. JonaxNE FnrpEn:CÓO Crossro, medico celebratiffimo

& matre b. CagiísriNA FRipERICA n.KwAvsiA. Jam in puero przeclarze

animi dotes confpiciebantur; eum vero pater, occupationum multitudine

a-

diftentus, eum ipfe educare non poffet; dilectiffimum filium, annum zet

tis fecundum agentem , eonfanguineorum Kirchoteccie degentium, &

inprimis Ven. HrrrgRir , tum temporis preeceptoris Kirchoteccenfis , nunc

paftoris Dettingenfis curze démandavit, quo duce Nofter pueritiam litte-

rarum elementis exercuit, omnibusque, quibus puerilis zetas erudiri folet,

ita imbutus eít, ut, ztatis anno decimo quarto vix exacto, Tubingam

commigrare & ftudioforum numero adfcribi poffet.

Etam Tubinge, quantum infitus animi vigor, cum indefeffa dili-

gentia jun&us, polfit, maturo diligentize fru&u comprobavit adolefcens

CLossivs; Audiens enim viros celeberrimos b. ProucovET, BoECK,

RorstER, PrLErDERER, Logicam, Metaphyücam, Hiftoriam, Geame-

triam & Phyficam exponentes, & przeterea in ftudium linguarum, grae-

cxe, latinze , francogallicze, italicae, & anglicze, ducibus privatis do&toribus;

incumbens, in omnibus hisbe non parum prefecit, ita ut haud multo poft,

fuadente ipfo,

quem pater ftudiorum moderatoreni ei dederat, dodtiffi-

doctif-

mo Medico, PL«oUþQUETo, ad medicinze ftudium accgdere & viros

fimos

£4

LR Y

fimos SiawAnT, Srong;ProucqugT & REUSS, Anatomen corporis hu-

mani, Phyfiologiam, Botanicen, Hiftoriam naturalem, & artem obftetriciam

docentes audire illi liceret, " Salutatis poft biennium Mufis Tubingenfibus;

primo Hanovio: Hefforum linguás'recentiores ; belgicam inprimis ac angli-

cam, fummbxfïü-dio-*ïcuräque didieit, deinde-vero, Berolini-medicinze &

chirurgizerfítudia perfecutus , pependit ab ore virorum - eeleberrimorum

ScumvtKENI, qui ftudia ejus mediea moderatus eft, & Vorrr, qui pa-

tris inftar illi fuit,

Sed hosce potiffimum viros fecutus , neutiquam

tamen ab aliorum confuetüdine & colloquiis abítinuit; Audiit enim

non folum prseter illos, clar. viros WArTER, GozNNER & KrAPRoTH,

Anatomiam, Pathologiam, Therapiam, Chemiam & Pharmaciam docen-

tes, fed & ex confuetudine & colloquiis aliorum, quibus Berolinum abun-

dat, virorum. artis medicze peritiflimorum, e. g. THEpEN, BicavuEn , Henz,

SELLE.&e. magnami cepit utilitatem. ^ Inprimis etiam aliüis, in cele-

berrima hac urbe oblatis, opportunitatibus & dótrinam jam partam ad-

augendi occafiouibus , ita ufus eft, ut omnia,; qusecunque occurrebant,

in utilitatem fuam converteret. — Du&tore enim WArrERO per tria fe-

meftria hyberna mortuorum corpora incidit, du&ore Voirro artem obíte-

triciam exercyit, privatim inftituit diffectiones & operationes chirurgicas,

& quotidie curationibus & operationibus chirufäi'cis in nofocomio, la Cha-

rité-di&to, interfuit, Exacto Berolini integro triennio, fummo femper me-

dieze artis excolendze ftudio ardens, Herbipolin ad cel. Sr&gorp con-

tendit, cujus viri, fingulari amore illum complexi, opera & auxilio, prae-

cipue, quos in chirurgia & amatomia, in operationibus & in cal-

culi fe&ione jam fecerat progreffus, haud párum adauxit, Sed nondum

expleta erat ferventis ánimi fitis; " Anno enim MDCCLX XXVIII. Mar-

purgenfes Mufas invifens, cel;. MoeNcH Botanicen, Materiam medicam,

Pharmaciam & artem , formulas. medicinales praefcribendi, & cel. BAr-

piNGER, Hiftoriam medicinze litterariam, Medicinam. veterum, Patho-

logiam, Semioticen, T herapiam.& Medieinam forenfem exponentes audiit ;

& inprimisex hujus confuetudine & praeftantiffima bibliotheca magnum ce«-

r

it fru&tum. Tot tantisque ornamentis & divitiis redundans jam Nofter, no-

vam divitias fuas augendi occa

fionem .na&us eft, cum A.MDCCLXXXXI.

a cel. THEeDEN , exercituum — prufficorum Proto - chirurgo , muneri

Chirurgi przetorii admoveretur, hocque munere per aliquod tempus fun-

geretur. Quoniam vero, quod brevi exarfurum. putabant tum temporis

omnes, non exarfit bellum, mufas Marpurgenfes repetehs , Ícripto libe'lf

lo: de- du&ioribus. cultri Lithotomi Doctoris med. honores adeptus eft.

- -Et jam emenfus erat, quem in academiis emetiendum fibi propofuerat,

campum;. Quare reditum in patriam moliebatur , abundans docirina &

Sed

cum primis anatomie & chirurgie Ícientiis doctiffime eruditus.

talis vir haud diu

oterat delitefcere. Vix ac ne vix quidem acade-

imiam reliquerat;. cum illi a Celfiffimo comite xde. Hochberg in Silefia mu-

nus Archiatri & eodem fere tempore a Senatu noftro academico offi-

cium Profefforis Cbirurgize & Anatomisz offerretur. — Praetulit CLossiUs

munus academic.um..

Et

Et certffime nunquam peenituit Senatum academicum fiducise, quam

in ingenio, eruditione & diligentia ejus pofuerat. Func&us eft enimCrossrus

munere illi demandato tanto ftudio,tantaque alacritate, ut non folum utilitati

falutique fingulorum civium, quibus opera illius in curandis morbis femper

fuit promptiffima, confuluerit, fed & affidua in docendo parlter ac Ícriben-

do opera commodis reipubliez litterariee univerfze & i inprimis noftrae Mu-

farum fedis inferviverit, huicque haud parum decoris & dignitatis adjun-

xerit

Complexus eít autem docendo plures fcientias, Anatomen corpo-

ris humani, Phyfiologiam, Chirurgiam medicam & artem obftetriciam ;

nonnunquam & de morbis venereis, de luxationibus & fracturis, de liga-

turis & de operationibus difleruit, & quotiescunque mnatura rei hoc po-

ftulabat, difcipulos. ipfos manus admovere docuit.

Scripta, quibus

b. Crossius nominis gloriam fibi.comparavit ( nolumus autem complura

alia, variis ephemeridibus artis medicze litterariis inferta, commemora-

re) funt przter differtationem fupra laudatam fequentia

Anale&ta quzdam ad. methodum Lithotomis» . Celfianam

MDCCLXXXXH

Translatio Operis Soemmeringiani de. Corporis humani fabrica , in

fermonem latinum ipüus Auctoris fingulari rogatu fufcepta. Traj. ad

Moen. MDCCXCIV. Vol. 1. & II. MDCCXCVI. Vol. IlI. 8. maj

P

Diff. de Perforatione offis pectoralis. Tub. MDCCXCV.

Anmerkungen über die Lehre von der Empfindlichkeit uid. Reizbar /wzt der

Theile, Tüb. 1795. 8.

Ueber die Luflfeuche.. Tüb. 1797...

Ueber. die. Enthauptung. | Tüb. 1797. 8

Quod ad vitam amici noftri defuncti privatam attinet, feliei matri-

monio junétus erat Lovurs;& Avuausr.E, filie conjunctiffimi noftri Colle-

ge BoEcxir, faeminge, virtutibus, quze ab uxore poftulantur & matre,

infignis.

Ex hoc conjugio nati funt FarpERicUs n.. d. V. Martii

MDCOCXCIV. primis jam menfibus iterum exftin&tus , & adhuc fuper-

fütes, WarrERUs FRipxRicus n. d. XVll. Sept.. MDCCXCV. &

HenMANNUS FRipERicUS n. d. VIII. Dec. MDCCXCVI

Tam felix fauitumque fuit Crossir noftri curriculum, fed proh dolor!

fubito illud videmus abruptum. Subjungemus morbi, cui jam anno zeta-

tis XXIX. fuccubuit, enarrationem, a viro Experient. Dn. Prof. Provc-

ouET confcriptam. , Beate defun&tus & nunquam fatis lugendus defide-

randusque Nofter valetudine gaudebat fat firma , qualis & flori statis,

in qua conftitutus erat, refpondere debebat.

Inprimis eximio vale-

bat robore mufculari, etü delicatior corporis compages & facies ex-

u..

color illud non prodebat.

Attamen valetudo ifta, tot tantisque, iisque

grav1bus negotiis & laboribus, quibus llle fefe obruebat, diutius perfe-

rendis imparem fefe commonftrabat.

Etenim improbus numerus ca-

daverum , qus proxime elapfa hyeme apportari curaverat, quibusque

fecandis ultra officii rationem affidue incumbebat, aliis laboribus & pra&i-

cis & litterariis & academicis interim non ceflantibus , occafionem prze-

buiffe videtur concipiendi typhi, quem petecchiz comitabantur; & quo

inde

LE

inde .a die

3 Mart. anni currentis periculofiffime ultra tres fepti-

manas decumbebat; PHoc tandem fuperato & infecuto aliquo exan-

themate purulento reconvalefcens aliquoties per Rhedam in campos

eductus fuit, fenfimque vires recuperare videbatur.

Verumtamen

remanens pulfus jugiter febrilis, nulli remedio cedens, & tufficula aliqua

omnem curam abjicere vetabant, anguemque in herba latentem prodebant

Accedebat anamnefis pulfus intermittentis, & graviorum fubinde ab annis

perpefforum infultuum fpafticorum,qui jam abdomen,jam pectus dolorifice

petebant, adeoque fi non vitium quoddam gravius, tamen difpofitionem

& tendentiam morbofam ad haíce partes innuebant

]am & dyspnoea ve-

hementior, fpafticee olim perpeffze fimilis, per vices invadebat, magis ma-

gisque & inerebefcens & ingravefcens cum fenfu: ponderis in thorace fini-

ftro reconditi, cui tandem oedema pedum & denique manuum fe affocia-

bat, pulfu interim haud quidem anomalo , at jugiter febrili. Quze omnia

five dudum coeptum, five fub & ex hoc morbo exortum, dirum pericar-

dii hydropem fufpicari morbumque infanabilem pronunciare jubebant. lta

demum zeger fummopere extenuatus die 1o Maji. hora nocturna circiter

nona. exfpiravit

Inftituta per d1fc1pulos Beati fectio anatomica veritatem

captze fufpicionis comptobavit; Etenim fola thoracis contenta morboía re-

periebantur, | Scilicet pulmones leviter ad pleuram accreti, decolores, &

denfi depréhendebantur, &per fatis amplam regionem cellularum quafi

vomicee numerofz minutze continebantur & ex aliis cellulis purulenti quid

emanabat : etfi eJus genéris fputa nunquam prodiiffent,

Prseterea aquae

aliqua quantitas in cavo thoracis aderat, præmpue vero hydrops pericar-

dii deprehendebatur, utpote quod laticis uncias trés continebat. ln ipfo

corde praeter pfeudopolypos præternaturale nil detegx poterat. ,

Sub imminente corporis ruina femper retinuit vir b. animi conftan-

tiam & ferenitatem, ita ut nunquam de doloribus conquereretur, &,cum

medicus, cujus fideliffima amicitia per totam vitam fru&us erat ,

& nune precipue fruebatur, paucas ante mortem horás de appropin-

uante morte, de vita poft mortem exfpecanda, de Deo rebusque divi-

nis cum illo loqueretur ,' jam . dudum [e ad 1d, quod ipfi imiüncat , effe

paratum , imperterritus refponderet.

Efferetur funus hodie hora pomerld IlI.

Quod fupere(t , Cives, (anguftia enim fpatii plura addere 1mped1t )

recemur Deum, ut in pofterum cafus funeftos omnes a fplendidiffima &

dile&iffima Viri b. familia avertat & depreffos animos erigat atque corro-

boret. Potiffimum vero Praeceptoris folertiffimi, ex oculis jam fublati,

memoriam ex animo nunquam dimittamus, fed illam imitatione eorum ,

us in vivo coluimus & amavimus, femper denuo excitemus.

. P. F. fub Sigillo Re&orali d. XIII. Maji MDCCXCVII

—— rR g U s E E

TUBING/E

LITTERIS

FUESIANIS

*

D

^XRECTOR

CACOADINMIE

RDIN/E CAROF

EL

Euroskala Offset

*

L:

o

VierFarbSelector Standard *

'adfe&u . perturbati ,

l' J unquam f'efer:e,'tantgi,;ä,fiifnï

confeci, ad V0S ,

us, Freptus ef

r

Ro

. Cives, ,lvueäbaq fecim

matura morte, quem vos, quem noS,.

quem boni on -

re complexi funt ac magna obfervantia coluerunt — .

"

nos non amaverit atque coluerit. CLossruM noftrum,

indagandee docendseque veritati & vitae civium confervans

ä

o

ä

haud opus eft loaga meritorum illius commemoratione.

arte & more apud nos recepto , paucis verbis, vitze.-

:

HH

E

H

EF-HHHHH-

lM

[

-u

nulli non intelligent, quam juftus fit dolor, quo non -

LEEEEELHE

ä

viri beati conjux cum liberis , aliique aut con/angui

14

aut amicitite vinculo devin&i, fed &,, qui acadgmiæ-,

ä

r

lunt, omnes. ejus, morte adficiuntur. -

13

Naus em: CAROLUS. FRIDERICUS .

-

[:]

Ls

aid. VIIT, Calend; April. A. 'n. s. MDCCLXVII. Hons

12

I0, mé

rüm, patre viro b. JonAsxNE FnrpERICO Cross

& matre b. CHRisTINA FRiDERICA . KNAUSIA. Jam -

11

animi dotes confpiciebantur; eum vero pater, occupat

E

diftentus, eum ipfe educare non poffet, dile&iffimum f

10

tis fecundum agentem , confanguineoórum Kirchotecc -

inprimis Ven. HrrrgRr ,

tum temporis præceptoris Kii

.quo duce Noft.

paítoris Dettingenfis cure démandavit,

rarum elementis exercuit, omnibusque, quibus pue

rilis

o

ita imbutus eít, ut, setatis anno decimo quarto yix |*

commigrare & ftudioforum numero adfcribi poffet.

E

Etiam Tubinge, quantum infitus animi vigor,

comp|-

gentia jun&us, polfit, maturo diligentize fructu

Crossivs; Audiens enim viros celeberrimos b.

Pme

Hr

RorsrER, PrtErDERER, Lopicam, Metaphyficam,

3

triam & Phylicam exponentes, & preeterea in ftudiun| -

ä

c:e, latinze, francogallicze, italicze , & anglieze , ducibus ].

ä

incumbens,in omnibus hisce non parum profecit, ita ul«

fuadente ipfo, quem pater ftudiorum moderatorem ei

mq Medico, PLoucQuE£To, ad medicinze (tudium acced|-

L^

2

w* Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

£4

1