LXV6a_fol_025

Z

4

. RECIOR

SENATUS PïTCADEMICUS

TUBINGENSIS

L.

3.

Rgo elu&tatus tandem eft tenebricofo hoc vite carcere, quod vsletudi«

ne jam diu affli&ta ; & ingravefcente, quz ipfa morbus audit, fene&tu-

te usque minabatur, PRINCEPS fàtur quidem dierum, honorum, atque

laborum 5 fed cui longiorem tamen vitam; Neftoreos annos, atque in-

ter ipfos mortales immortalitatem apprecari haud temerarium foret! Ergo triíte

hoc & füpremum diuque ante metuendum officium à nobis poscit, quem non ho-

di& folum lugemus, fed & deinceps defiderabimus. : Decesfit fcilicet, Fuit, fuit, Cu&

gratatus inter & mocrorem ambigui folennem funeris ritum hodié exfolvimus,

pracipuum inter füos fidus atque ftella prim: magnitudinis, Exemplar virtutis &

fan&titatis, imago magnanimitatis & fortitudinis, Seregiffmnus Princeps ac Dominus,

Dominus C AROLU.S RUD OLPHUS : Dux Virtembergie ac Tic-

cie, Comes Montispeligardi, Heidenbemii Dynafla, Sacre Co[avee Majeftlatis Genevalis

Campi-Marvefchballus, €g. Chiliarcba Dimacbarum . Legionis , Eques Regii Ordinis Danici

Elephanti , /Adminiffrator olim &g fupremus Contutor Ducatus. Wirtembergici, Princeps

ac Domimis sofler quoudam clementiffimus.

Quod fi reddere poft mortem tanto

Principi pro dignitate hic poffemus, qua vivus tam de exteris, quam & de Pa-

tria & W'irtembergia univeríà probe meritus eft, non Greci nos & Romani, non

ipfi Majores noftri Germani, non aliz gentes ac populi vincere deberent monu-

mentis illis exquifitiffimis, quz Principibus de Republica optimé meritis ad me-

moriam zternitatis famamque nominis & recté factorum laudem immortalem fta-

tuerunt & confecrarunt.

]am veró cum Spiritus in Coclis triumphet, nos vel

ipfis corporis exuviis eam tantisper debemus venerationem , ut memoriam Opti-

mi Principis in àhguíta hac pagina pié recolamus, eo brevius id fa&turi, quo ma-

gis fama buccinatrix elogia noftra qualiacunque in multis orbis terrarum partibus

jam pridem anticipavit. Suscepit vero Hunc noftrum Principem Neoftadii Anno

recuperatz falutis MDCLXVII. die Maji XXIX. Sereriffamus Princeps ac Dominus,

Domninus FRIDERICUS, Dux JZirtem

j

ergie ac Teccie, Comes Montispeligardi, Dy-

za[fta i. Heidenbeim, Heros artibus tam togatis quam fagatis olim Inclutus, ex - Sevenijft-

a Priscipe DN. CLARA& AUGUSTA, Celfisfmi Guelpborum AUGUSTI, Przz-

j

cipis omuibus apimi, corporis €g fortume dotibus conf[ummatiffimi ac plané incompavalilis

FILIA. Quo $ conjugio omnibus numeris utrinque fibi refpondente non nifi ta-

lis enasci poterat fürculus, qui & Sereniffimorum Parentim, & reliquorüm Ma-

jorum, à Principibus, Ele&oribus, Regibus, quin & Imperatoribus fanguinem

fuum ducentium virtutes & merita feliciffimé aemularetur, fecundum illud Poetz:

Ef

Eft in equis Patrum virtus, nec imbellerfn feroces

prdgeherant aquile columbam.

'Tot igitur ac tantz virtutes,

omnium oculos illico ferient

es, uti tenellis adhuc

ita haud parum in dies aucbe, fuerunt

annis exfplenduerunt.in noftro Principe;

curà atque induftria Virorum, qu

orum moderamini tr

aditus fuerat, politiffimo-

de Gemmingen, quam

rum & fàgaciffimorum, Stoffelii, Andrez, de Senfíten ,

bigam poíteriorem in Societatem fecurn adíciscens An.

MDCLXXXIL Illuftre,

didit, Ephoro tum tem-

uod heie loci-eft, Collegium przfentia fua Illuftrius.red

;oris L. B. Dn. de Merlau, ibique non

tantum Orationi Parentali,

qua Beatiffimos

cineres Sereniffimi Parentis;Ducis FR

IDERICL, profecutus tum fuit D. Joh. Ulricus

Pregizerus, ipfe interfuit,

fed & omnem

in omni ftudiorum genere, iisque in-

vidà captavit. Placuit

primis equeftribus, discen

di & proficiendi occafionem a

.

fc

autem Principi nóftro, anto proxime

fub

ecuto auram patri

i& cum peregrina com-

.

orum curfum Argentoratum pri

mum invi-

mutare atque ad continuandum ftudi

.

ucunda ultro fe obtulit occafio, ut, tentata

fere, ubi quidem commoda eaque perj

.

modica decurfione, obfidioni Luxemburgt

voluntarii nomen gerenti intereffe illi

*

licuerit, hocque expugnato munimenta 1

ftius propugnaculi oculis ufürpare atque

meditationi fuz fübjicere integrum fuerit.

Enim vero alia reftabant itinera, per

Galliam, Angliam, Belgium ac potiffimam

Germani partem, Duce DEO, co-

à Principe noftro aufpicató fuscepta nec

mite infuper fapientiffimo moderatore,

minus felicitet confe&a, quorum defcriptio

nem integram, ab Ipfo Sereniflimo pe-

& duobus Voluminibus abfolutam ad-

regrinatore multo ftudio ac cura colle&am;

fcil. MDCLXXXIV. Galliam per-

huc przfto effe, compertum habemus.

Anno

luftrare coepit; atque L

utetiis Parifiorum, omnium quip

pe elegantiarum Micro-

ffus fuit.

I

nde Caleto in Angliam

cosmo ultra femeítris fpatium detineri fe pa

contendit, atque falutatis illic urbibus przci

puis Celeberrimam quoque lniver-

[03

ium deinceps in terras Im-

fitatem Oxonienfem invifere haud neglexit , per Beli

D

i viam repetens atque 1

.

ncolumis dom

um reverfüs.

jam

perii Romano- Germanic

rtutibus bellicis Principis noftri

veró amplum heic atque fpatiofum theatrum vi

fübito atque ultro fe aperuit.. . Cum enim Sereniffnmu

$ Dux FRIDERICUS CARO-

Adminiftrator, accenfo exi-

LUS, terrarum W'irtembergicarum tum temporis

tiali bello Turcas inter atque Venetos , hisc

e legionem mi

litum in ufus fuos con-

bitaneo Zelo correptus quandam mi-

ceffiffet, nofter Princeps miro quodam ac fü

noris numeri cohortem fao quidem sre haud cunctanter

confcripfit , illique A.

Fuiffe vero hzec non

1687. in Moream usque Ducem ac comitem fe przbuit.

nifi future przludia pugnz , re paulo poft magis ferio ag

enda, ipfe quidem even-

nem bellicam contra ju-

tus fatis comprobavit, quandoquidem A. 1688. expeditio

ratos Chriftiani nominis boftes in Moream füscipiebat Pr

inceps nofter, Przfectus

nigro ponte nomen

trahit,

legionis pedeftris in acerrima obfidione Urbis, qux à

atque imperantis partes ipfe in f

& füscipiens , qu

L

a qu

idem in fcena bellica tam

nus in pe

&ore accepit fclopetarium , ut

grave tamque periculofi plenum alez vul

de vita ejus prope a&tum effe videretur.

Neque vero a

biterreri fe hoc paffus fuit

ffimorum periculorum contemtor An.

Princeps magnanimus, quin potius gravi

16$9. tertiam eamque ultimam in dictam Moream,

L]

manipularis duGtor & quatuor

blicz Venete confícriptorum

fummus Prafe&tus, expedi-

legionum in ufüm reipu

Venetias enim A. 1690. forte

tionem tentabat, eaque terris iftis valedicebat.

Moro

fino multis gratiz & honoris

invifens, à Magno quidem Duce Francisco

teftificationibus exceptus fuit

ac cumulatus ,

oblata Illi infigni dignitate bellica

o&o fcilicec millium Ducatorum prz-

ac füperaddito per dies vitz largiffimo ,

mio.

Confültius autem fe fa&urum fuisqu

e rebus melius profpe&urum exiftima-

Fratren FERDINANDUM GUILIEL-

bat Princeps nofter, fi ad Sereziffimum DN.

dem luculenta non minus & iníignia

MUM in Hiberniam fe conferret , ubi qui

.

ecimi

na, tanta quidem cum approbatione,

fortitudinis füz haud vulgaris edidit fp

s

ut; cum Pofentiffimumtum temporis /Z7g

lie Regem GUILIELMUM in Belgio faluta-

benevolentiz non vulgaris

ret, ab Hoc peculiaribus plane gratiz (ignificationibus &

a

argumentis acceptus fucrit humaniffimeque habitus.

Quanta enim admiratione

num cenferi debet, cum Athleta nofter W/irtember

us, comite atque laborum

dig

"Athlonam ab ipfà natura

Socio Sereniffmmo Pratre FERDINAN

DO GUILIELM

É

r, trigintainfü

er millium Hiber-

tantoperé munitam, ut proloco invi&to haberetu

L]

.

:

eliciter füperaret,

norum exercitu circumva

llatam, reperta mediis

in aquis via,

m fugaret ,

idem poítea tentans ad Gallovi-

hoftemque. infuper in campis quafitu

ventu,

diam, fagatorum hoftium receptaculu

m, hoc quidem profperrimo rerum e

u ift

ederit.

ifta quoque urbs, operibus cxteroquin fatis munita,

intra biQLlum fed

Neque

-

Neque filentio praterire fas eft. Lznerichum ; rebellium pariterw receptaculum, &

tam natura quam arte munitum , quod tamen, fugatis hinc inde praidiariis, ad de-

ditionem non minus compulit, ac proin partis tot tantisque vi&oriis univerfum

Hiberniz Regnum Potentiffimo Magnz Britannie Regi GUILIELMO fübjecit, qui

& ipfe, Se hanc infignem terrarum fuarum acceffionem Bigz Sereniffimorum Fra-

LY

[e]

O fcilicee GUILIELMO , nec non CAROLO RUDOLPHO,

trum, FERDINAND

& horum quidem prudentiz, fortitüdini, animo Herculeo, officiis denique fide-

rofeffus eft.

Quid jam memo-

liffimis pene totam in acceptis referre, ingenué

remus decantatiffimum illud pralium ad Sreezker

?

&;7Ó, ubi amicis quidem & co-

piis deftitutus Princeps nofter, non autem animo, unica quadam phalange füa

univerfum fere exercitüs hoftilis impetum folus mafculé füftinuit; nec minus glo-

riofàm de hofte reportavit vi&oriam, czfo tamen bina vice equo Ejus, non fine

prafentiffimo infidentis periculo. Jam veró quis porró nefcit, quàm excelío, quàm

intrepido füerit animo in a&tione bellica ad ZLandas feu JVeerminden in Brabantia,

cum fcilicet perexigua equitum turma ftipatus fpiffam hoftium phalangem eamque

long? numerofiorem fulminis inftar Mavortii exerto gladio perrumperet, viam-

que fibi liberiorem pararet; id quod audaciffimum fattum tam infignem in mo-

dum placuit Regi GUILIELMO , ut per Armigerum Portlandium tum Principi,

tum cohorti de eo fuerit gratulatus.

Ob(dioni Zezloenfi , Danicarum quippe co-

piarum fümmus tum temporis Imperator exiftens, egregio cum fücceffu interfuit;

nec minus in expugnatione firmiffimi caítelli Leodienfis, captis illic Gallorum

duobus millibus, omnem füum valorem quafi fimul effudit.

De famofiffimo jam,

quodque lippis & tonforibus notum eft, przlio Hochftadienfi dicere füperfede-

mus, hoc folum atque unicum addituri, quod cum A. 1706. foederati in Brabantia

prope oppidum Zadoigze dictum infignem pre multis aliis contra Gallos obtine-

rent vi&toriam, magna hujus pars, przvio quidemDivino auxilio; Principi no&ro

animofiffimo in acceptis relata fuerit, ut qui vi&toriam jamjam, uti videbatur,

fugitivam, cum qualicunque copiarum Danicarum cxercitu adproperans, retraxit

quafi & in partes füas revocavit.

Hec & complura alia, que compendii gratia

jam omittimus, magna fan? fünt, quz nunc admirantur omnes, quzque feri ne-

potes admirabuntur , nulla longinquitate temporum oblitteranda. Aleteahomi-

num fama, &ad extremas gentes & per omnem pofteritatis memoriam diffemi-

nabit. Sed ad alia jam defcendendum, quz magis domeftica funt , nosque paulo

Cum enim fortiffimus in bello Heros effet Princeps nofter ,

propius attingunt.

tum fàné etiam pacis temporibus virtutibus enituit fplendidiffimis & tanto Prin-

cipe dignis, in hocquippe omne füum ftudium ponensatque operam, ut terras ditio-

.

ni

fuz fübjectas clementer regeret, prudenter, fapienter; cujus quidem felicitatis

um & breve temporis

aliqua particula ante annos haud ita multos , licet per exigu

fp

atium , ad noftram quoque redundavit W'irtembergiam. Cum enim Divino pla-

cuiffet confilio, Serezffamum Principem ac Domimun, Dominum CAROLUM ALE-

XANDRUM, A. 1737. fuübitanea quadam morte evocare ex hac mortalitates

nofter Princeps , proximus quippe Agnatus, ut Adminiftrationem terrarum Wir-

tembergicarum tantifper in fe füfciperet, à Patribus Patrie conícriptis unanimi

ore atque ea, qua par erat, fübmiflione rogabatur. Cui demandatz fibi Provin-

civ humeros füos, utut domeftico regimineantehac jam feffos & fatigatos , fübdu-

cere haud quaquam voluit, fed hoc, quicquid videri poterat, five muneris, five

oneris, ultro & libens in fe füfcepit, hoc quidem defideratifflmo rerum eventu,

ut non una nobis füppetat ratio, ifthocEjus regimen tranquillum, pium, juftum

ac fàpiens poft füprema adhuc fata grata mente exofculandi. Anríis poftea in dies

magis proficiens, corporis autem viribus deficiens, huicque oneri diutius perfe-

p

rendo imparem fe fore, probe perfentifcens, faltem fufpicans, fponte ultroque illud

J

depofüit atque /Veoffadium , dile&tam fibi fedem, repetiit, regiminis domeftici ha-

4

uc

benas refümturus, & quod reliquum (ibi deftinatum effet à DEO vitz curriculum,

D.

in omni tam corporis quàm animi tranquillitate perquam fibi pretioíà emenfurus.

E

am ad reliquam vitam Sereziffni Ducis moffri, non homine tantum , fed & Principe

chriftiano digniffimam quod attinet, eo parcioribus nobis effe heic licebit, quo

difertius & luculentius de fingulari ejus adverfus DEUM pietate, de moribus in-

tegerrimis atque innocentiffimis, de legibus ab eo latis przclariffimis, de Exem-

plo, quod pellucidi inftar fpeculi erat, de Ipfius juftitia, clementia, temperantia

reliquaque virtutum cohorte & Ipfum Neoftadium, & noítra quoque Nirtem-

bergia, & ii denique, quotquot eorum penitius Eum noffe datum erat, inuniver-

füm teftantur omnes. — Vero quippe religionis fenfü haud leyiter, fed in gradu

eminen-

eminentiori imbutus finceram eamque devotiffimam erga DEUM hujusque ccele-

fte verbum fovebat venerationem , in fundendis id circó precibus ardentiffimis

haud fegnis, fed alacris, facrarum quoque concionum, &, quod magis mireris,

le&ionum catecheticarum fedulus frequentator & attentus aufcultator. AUGU-

STISSIMO Zmperii Capiti nunquam non fàrta te&ta füa. voleb

at effe obfequia füb-

; reliquis Zmpera

voceribus

miffifimas Porenriffimo Danie Regi animi gratitudinem

fua officia atque in

ferviendi promtitudinem. — Cum Sereziffimo nunc gloriofiffim

CAROLO ALEXANDRO veterem innovare atque. ftabi-

memoriz Przzcipe

L

lire amicit

lam q

uovis modo allaborabat, Seregiffome Ejusdem Conyugis DN. MA-

RLE AUGUST/E precellentes animi dotes non minus condigno habens in

.

pretio ; erga Sereniffunum Princi

em nofirum Hereditavium €?. Bigam Seveuiffrmovum

Fratrum tenerrimum & plan

Paternum prodebat amoris affedum, quegm

eundem haud minus prolixé teftatum dabat Zge Sereiffanarum Neprium, matayum

uippe PRINCIPUM JZrtemberga - Neofladienfium , graviffimo doloris fenfü (ine

d

Subditorum füorum & Princeps erat & Pater, in iis

ubio nunc perculfàarum.

adverfus omnes hoftium infültüs tuendis ac protegendis follicitus ac indefeffus,

proque illorum falute dies no&tesque excubans: in fübducendis rationibus do-

meflicis fagaciffimus, in erogando quippe neque parcus neque prodigus, fed fa.

pienter liberalis, caterum virtutis atque meritorum dignus nec minus oquus

zílimator: parafitorum atque adulatorum hoftis acerrimus, erga omnes denique

cujuscunque generis homines comis atque affabilis, atque, ut paucis multa di-

camus, confümmatiffimi Principis Exemplar. Tantum Principem, tam przclaris

füperbientem virtutibus diutius vivere, equum omninó videri poterat atque ju-

Íftum ; at veró & Hunc atra mors abítulit, que fceptra ligonibus zquat, at-

que inde ab aliquo jam tempore Cedrum W'irtembergicam antiquo fuo fplendore

multum fpoliavit.. Ad ultima igitur Defideratiffimi Principisnoftri ut veltandem

deveniamus, vix quenquam latebit utique, gavifüm illum fuiffe ab aliquot retró

annis valetudine fàtis commoda; aft, ut non dicamus, infregiffe fenfim fenfimque,

quz tacito pede accedere folet, fene&tutem Vires Ejus priftinas & nativum immi-

nuiffe vigorem ; accidit ante aliquot feptimanarum fpatium , ut

fimplice Catharro

laboraret Nofter, qui tamen eo minus injiciebat folicitudinis, qíod & levis ef-

fet, nec ignotus aut peregrinus morbus, quin nec diuturnus, ceffare fcilicet ite-

rum vifus, quinto tamen circiter die ante B. e»avew majore cum vi revertens,

tuíi etiam ficca & pectoris anguftiis comitata, quibus accedebat & hoc, quod

ántus occlufüs remanebat Ptyelus, calor autem mirum in modum augebatur, ita

uidem, ut morbi violentia omnem Medicorum fapientiam Medicamentorumque

virtutem prorfus eluderet! Refecerat Domjnica XIII. poft Trinit. fatifcentem ani-

mam facro epulo Princeps Sereniffimus, inter cujus devotiffimam eamque conti-

nuam recordationem aliasque pias acclamationes, quibus fübinde, quantum qui-

dem per corporis imbecillitatem licebat, non fine animi fiducia nonnulla regef-

fit, d. xvir. Nov. h. a. hora I pomeridiana animam füam tanquam nobiliffimum

depofitum DEO Patri atque Servatori JESU CHRISTO reddidit, poftquam annos

feptuaginta quinque, menfes infüper quinque atque o&to dies in hac lacrumarum

valle exegiffet. —'Talem tantumque amifimus Principem, Cives Academici, qua-

lem Vobis ha&enus, utut tantum in compendio, ftitimus & primis fàltem lineis de-

fignavimus. Jam Illuftre hoc argumentum proximo Lunz die, hora nona ante-

meridiana in auditorio Juridico uberius pertra&abit, & B. defun&ti Principis no-

ftri merita ac virtutes fufius edifferet, cui hzc data eft provincia, VIR JPraezobi-

liffimus, Confultiffrmus atque Excellentiffmus , Du. CHRISTOPHORUS FRIDERI-

CUS HARPPRECHTUS, Surium apud nos Profeffór Publ. Ordim. Celeberrimus,

uam luctuofam Panegyrin cüm Per-

Collega acque Pautor nofler Honovatiffgmus.

Allufivis ac. Geuevofiffinus Dn. ANNDREAS HENRICUS, L.B. de SCHUTZ, Serezijf.

Principis Wirtemb. Confiliarius Intimus, Collegii Iuffvis Epborus atquead hunc adtum de-

fignatus Legatus Splendidiffumus , przfentiafua colluftraturus fit ; omnes omnium Ordi-

a,

num Proceres, Patronos ac Fautores ad feralem hunc a&tum di&o die, hora atque

loco concelebrandum obfequios? atque officiosé invitamus ; noftros veró inprimis

Cives Academicos monitos volumus, ut eidem frequenti numero intereffe haud

negligant, fuam quippe erga Principem Beatiffimz atque immortalis memoriz

pietate

m haud uspiam alia magis opportuna occaíione comprobaturi,

Tubinge , die xvi. Decembr. Anno falutis MDCCXLII.

LITERIS ANTONII HENRICI RQEBELIL :

/

Z

4

E

.. RECTOI

l

Euroskala Offset

SENATUS PïTCADEf

]

TUBINGENS|

E

VierFarbSelector Standard *

E

E

L.

3.

120

g

3

ä

ESEHES

IH

D

I.(I-ä

&

Rgo elu&atus tandem eft tenebricofo hoc vitz ca! -

ne jam diu affli&a , & ingravefcente, que ipfà m

14

te usque minabatur, PRINCEPS fatur quidem die|—

ä

laborum ; fed cui longiorem tamen vitam; Neftc

ter ipfos mortales immortalitatem apprecari haud temerariu -

13

hoc & füpremum diuque ante metuendum officium à nobis

di& folum lugemus, fed & deinceps defiderabimus. Decesfit1 ,

gratatus inter & mororem ambigui folennem funeris ritu^

12

pracipuum inter füos fidus atque ítella prime magnitudinis

fan&itatis, imago magnanimitatis & fortitudinis, Sereuiffim —

11

Doniz CAROLUS. RUDOLPHUS , 2ux

cie, Comes Moutispeligardi, Heidenbemii Dynafla, Sacre Cefav .

Campi-Mare[challus, €g Chiliarcba Dimacharum . Legionis, Equ

10

Elephanti , Adminiffrator olim e? fupremus Coututor Ducatus J

ac Dominus sofler quoudam . clementiffimus.

Quod fi reddei -

Principi pro dignitate hic poffemus, qua vivus tam de ex

tria & W/irtembergia univerfà probe meritus eft, non Grz|-

ipfi Majores noftri Germani, non aliz gentes ac populi vi!

mentis illis exquifitiffimis, quz Principibus de Republica |e

moriam sternitatis famamque nominis & reQt fadorum lat -

tuerunt & confecrarunt. — Jam veró cum Spiritus in Coelii

ipfis corporis exuviis eam tantisper debemus venerationem-

mi Principis in áhgufíta hac pagina pià recolamus, eo brevi

Lj

gis fama buccinatrix elogia noftra qualiacunque in multis o -

Jamp

ridem anticipavit.

Suscepit vero Hunc noftrum Prin

faluiis MDCLXVII. die Maji XXIX. Sereniffrmt

recuperate

[

B

Dominus FRIDERICUS, Dux JZirtembergie ac Teccie Co

j

gafta in Heidenbeim, Heros avtibus tam togatis quam [agatis o

TIE

:

5

ma Principe DN. CLARA AUGUSTA, Cefisfimi Guelpbo

cipis omuibus animi, corporis €g fortune dotibus confummatiffmm,

j

ä

FILIA. Quo & conjugio omnibus numeris utrinque fibi r

lis enasci poterat furculus, qui & Sereniffimorum Parentui

jorum, à Principibus, Ele&oribus, Regibus, quin & Im

fuum ducentium virtutes & merita feliciffimé zemularetur,

[

3

1

ü) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com