LXV6a_fol_022

/ Z

RECIOR

CADEMIAE

*

VBINGENSIS.

E

3s

A

l

E

E

P

N

on poftremum effe, immo, fi cetera negantur omnia,

ES

u-

es

X)

WSN€V

N

poftremum quandoque mortis deliniendz ; ipfam-

que adeo mortem przveniens remedium ,

1moe

Y

b

cum fuis

Es

d

SS

rituris & tempus & vires fuppetunt ,

colloquendi; cum iisdem fcenam, tum hanc, quam

deferunt, tum illam , quam ingrediuntur, rite in-

ftruendi ; z;;ximi, ad f«

e

ria, (i unquam, jam certe expergefaQti, íenía, (ale

quodam fuüo condita, uberius expromendi ; tenerrimum amorem, nunc ipío

veluti mortis afpe&u vividius animatum teftandi; noviffimam füam vo-

Juntatem, quz vel barbaris gentibus fancta fuit vi(à, cum pofteris commu-

nicandi; caritatibus, quz vitz magna effe pars confüeverunt, vale ulti-

mum dicendi; verbo, omni illi commercio, quod homines, quod amici,

quod confanguinei, quod conjuges, quod parentes atque filii inter fe mu-

tuo coluerunt, deliberatum ita colophonem imponendi: nemo hominum,

nedum illorum, qui iítud fe feciffe naufragium, qui illo fe excidiffe benefi-

cio, triftes meminerunt, facile diffimulaverit. Omnis hiftoria, illa ma-

xime, quz fingulorum, qui claruerunt, hominum, & vitam & fata expo-

füit, non minus copiofam, quam follicitam fefe przítitit in colligendis ac

confervandis ejusmodi fermonibus; qui ex ore morientium, roris ad inítar,

deftillarunt, füperftitumque animos ad lu&um, qui imminebat, eo fortius

futtinendum, przpararunt. Difcedamus tantifper ab illis hujus rei fpecimi-

nibus, quz gens olim veri Numinis nefcia, jaQitaffe videtur; quum cer-

.

tum fit, 1n gran

di ifto Stoicorum apparatu, qui totus ad eliminandos mor-

tis terrores comparatus effe debebat, id, quod innuimus, primo plane lo-

cofuiffe. Porius Chriftianam intuebimur antiquitatem, locupletatam fatis

eorum, utriusque fexus, exemplis, queis Supremus vitz mortisque arbiter id

indulferat, ut animi prafentia, ut oris facundia non prius potuerit mortis

violentia labefa&tari, quam cygneos ejusmodi cantus, in fua füorumque fola-

tia, abunde ingeminaffent.

BASILIVS, Cafarieufis Epifcopus, non ante,

uam fàcrofancta do&rina eos, qui aderant, nonnihil inftruxerat, extremis-

ue alloquiis meliores fecerat, animam exhalavit.. GREGORII NAZIAN-

"ZENI Sororem fermonibus ad Virum, filios & amicos habitis, & przclaris

de altera vita verbis fa&is, tandem abdormiviffe, is ipfe, quem diximus,

frater teftis eít. Ita pariter MACRINA, GREGORII NYSSENI, £pifcopi,

Soror graviter decumbens, cum optimo fratre egregiam difputationem de

animz immortalitate, & corporum refüfcitatione infítituit ,

uam ille litte-

Accedit AVGVSTINI

ris confignatam fuis poftea inferuit Oferibus.

Mater, MONICA , quz morti vicina, virili prorfus animo differuit de bono

mortis, & vitz hujus contemtu, campum fic quidem ingreffa, in quo menri

ad eternitatem & fa&e & magnis paffibus properanti, exfpatiari oppido li-

cuit.

Tacemus HELENAM Zmperatricein, qu& imminente obitu; multis

pracept

is de pietate filio datis, & vale dicendi benedi&ionibus confuümma-

hac in meliorem trajecit vitam; Tacemus alios, aliasve, tum füpe-

tis, €X

riorum ztatum, tum recentior

is, teftes, qui graviífimis fuüis eloquiis emor-

tualem lectulum non minus nobilitarunt, quam roftra fua priíci Oratores,

& hac quidem ratione rafentiffimi folatii materiam fuis füppeditarunt uberri-

talibus

mam, Enimvero fi;n hoc identidem pofle, easdemque cum mor

agendi

agendi fationes DEÓ immortali frequentatas fuiffe , Vlübent-cs hinc

agnofcimus. Neque tamen hanc Divinz Providentiz methodum, perpetux

legis vim induiffe, tum plura alia, eademque funeftiffima inter nos quoque

exempla, in quibüs res fecus cecidit, tum vehementior ille luctus tetan-

tur, qui his ip(is diebus fplendidiffimas familias, cumque illis & totam no-

ftram liniverfitatem, & omnem, in qua degimus, civitatem concuffit at-

que occupavit; Gravis quidem femper rerum nobis cariffimarum ja&tura

elt; etiamfi lento procefferit pede: fed illa tamen plaga vehementior venit,

majorisque eft caufa egritudinis, & vite prope ac fortunis exitium minita-

tur, quz füummo erga fe amore devindtos fübitaneo orbitatis fenfir excru-

ciat, & vix intercedente unius alteriusve momenti fpatiolo, arCtiffimam

dirimit focietatem, cujus in terra reparandz nulla fpes (it; reftituendz nul-

la facultas hominibus relinquatur.

Quid enim ad acuendum atque com-

plendum juftiffimum dolorem accommodatius effe poreft, quam infigni quo-

dam bono, quin beneficiorum cumulo, uno eodemque momento & frui &

exui, ut jam repent? in alium rerum extra te pofitarum orbem translatus,

alium veluti animum induere, aliis affuefcere affectibus debeas.

Hac fato-

rum fübito ingruente, nec a quoquam vel ex timidioribus previía procella

abreptam. dolemus Prazftantiffimam jillam Matronam , cui jufta jam folvenda

paramus.eo tempore, quo alio omni officiorum genere, dummodo erga

vivam, florentem, perennantem licuiffet, maluiffemus defungi.

Eít vero Illa, quam nobiscum lugetis, Optimi Cives ! & cujus prema-

tura non minus quam deproperata nimis fata eorum , quz modo differui-

mus, veritatem abunde proh dolor! comprobarunt Pregobiiffuma quon-

dam ac decorum [uorum elogis Exovnatifüma Matrogaa DN. SIBYLLA

REGINA,

Firi Summe Reverendi , 4mpliffmi atque. Excellentiffimi,

DN. ISRAELIS GOTTLIEB CANZII,

S$S. Thbeologie in alma

Dac Eberbardima Profefforis. Publ.. Ord. longe Celeberrimi , nec non /lhuftris

Stipendii Theolopgici Supevattendentis Graviffimi, fuavitlima prius, jam quoque

deíideratiffima Conjux. Idem nobis fere eveniat neceffe eft, quod olim, éum

Pulcheria, fan&iffimi meris femina , digna adeo , qux quam longiffimum

vivendi fpatium conficeret , nec opinanti marito füo eriperetur? Tum

enim in communi totius urbis lu&u alii Matronz benignitatem erga pau-

peres, qua nulli fuit fecunda, alii fammas in moderanda familie re dotes,

quibus a vulgo fe disjunxerat, omnes fane incomparabilem pietatem, unde

nemo non exemplum peteret ; jure defiderabant. Non eft; cur aliter in

funere Jo/iliffime C A'N ZI E conqueramur , in qua Matronam amifimus,

omnes laudes uxorias vel complexam, vel fupergreffam, &, fi quidem in

re&tiflimo de DEO fenfu, & illibata ac numeris omnibus partibusque ab-

foluta virtute verum hominis decus conítituatur , omnis elegantiz com-

endium. Qus quidem calamitas eo propius nos tangit, quia cum Sum-

mi inter nos Viri, fama, ufu, meritis in noftratem Academiam Maximi,

& multis limatiffimi ingenii monimentis Eximii ; eft conjun&a , qui cum

Optima Conjuge eam tuebatur concordiam , ut quecunque etiam íe dedif:

fet fortuna, preparati eam expectaffent, fortius laturi i&tum, contra quem

tempeftiva cogitatione fe muniviffent.

Exinde haud difficile aut impe-

ditum fuerit de omni reliqua Z. Defuz&e vita, inde ab ipfis primordiis

du&a,judicium. Quum enim permagni referat, quo quisque loco, quibus

arentibus natus fit, quz vitz adjumenta habuerit, quibus auctori-

1

us, modisque, re&am agendi confüetudinem fibi ingeneraverit: hzc quo-

ue natalium felicitas NOS TR ZE fatis benignam fefe oftendit.

Nata

quippe €ft in hac ipfà, quam incolimus , urbe, litteris aliisque vitz ele-

antioris commodis florente, & ad excitandas optimas mentes fuo quo-

damjure de(tinata , Parentibus luculenti generis, fpectatxque dignitatis,

qui facris fontibus intindam omni opera ftudioque ab ineunte ztate ad

omnes virtutes erudiendam egregie atque fingulariter curaverunt. Patrem

uondam exofculata fuit Z/rum, immortali meritovum im patriam $9 bancce

aufavum fedem glovia , poff fata fupevfitem B. IOANNEM EBERHAR.

DVM ROESLERVM, . Philofophbie Pra&ice Prof.

. Publ. Ord. farrzzge-

vatiffrmum , Ilufivis Stipendii Tbeologici per plures amzos Epborum meritiffanum,

nec non Sebolarum Ducatus JVirtember.

giei Superioris Fifitatorem Graviffimum,

Anno MDCCXXXIIIL vivis ereptum; Matr

em vero ZVobiliffimam quondam

ri pariter pererdinis in hac Aca-

DN. MARIAM SIBYLLAM, &liam Vi

demia

N-

E

dcmþï'a memories ni

mirum B. MICHAELIS

Do&oris £? Profeffor.

l.

$

Pull. Ordinavü

MüLLERI, S$, T»eologio

quin etiam Cazcellavá im moflya.

Jiudiorum . Univerfitate. celebratiffani.

Ulteriores avos atque proavos,

ffe

ut jufta

deducamus ferie, eo minus opus e

exiftimamus ,

quum neminem eorum,

quorum intereft, fügiat, nihil hac p

arte B. Noftr

* defuiffe ad plenum, &

€X avitis quoque virtutibus repetendum honefíta

tis jubar amplificandum.

Id profecto memoraffe juvabit; Optimum Parenc

em in eo quidem jeciffe

follicitudinis paternz fundamenta,

poris dotibus inftru&w rerum divin

utfilie infignioribus & animi & cor-

arum atque cceleftium

principia copio-

fius inflillarentur :

»

illud vero. in delicii

S pofüiffe ; fí, quotiescunque

horz quzdam fübfecivz fefe obtuliffent,

felicem filiz indolem ad elegantio-

res quoque ícientias manu duceret, atq

ue formaret.

Que difciplina eous-

que profuit, ut Noftra paulatim virtutibus affue(cere

t; femina egregiz in-

dolis cempeftive e

xcoleret, &

diligenter adjuvaret;

mentis nobiliores co-

natus in DEum converteret; r

eliquas animi corporisque vires iis admove-

ret laboribus, quibus fequior

fexus futuris vite rati

onibus przludere folet,

& hoc quidem

tramite ad veram folidamque felicita

afpiraret. Matu

tem non irrito fücceffu

reícente etiam ztate,

mox luculentiffime patuit, quam larga ac

leta virtutis ftudium maneat metffis.

Quemadmodum enim humanas men-

tes regit trahitque Providentia Divini

[0] 2

fic eadem permovit Virum füpra

laudatum; Zzuerandum D N. CANZIV

M, tum temporis Diaconum Nzrtgz.

&ej[en, ut Eam fibi nuptum dari cup

eret , & ritu facro vite reru

mque

omnium Sociam paci(ceretur.

Itaque Anno

MDCCXX. dies 25. Ja

DT us

bingz nuptiis di&tus eft; atquei

d matrimoniu

m felix nec fterile Ipfi contigit,

mutuamque conjugum benevolentiam volun

tatum animorumque confenfio-

ne devinxit.

Ex eodem quoque matrimon

triginta annor

io, quod parum abfuit , quin

um numerum expleverit,

fepremdecim marito conjun&iffimo

liberos peperit quorum maxima tamen

pars,

benhufano, quod aliqu

andiu folidiffimis 77zze

fex quippe in monafterio Be-

tur, totidem Tubin

raudi Firi preceptis erudieba-

8*, unicum vero amoris pig

evolarunt, poftterg

a relidis hujus vite erumnis.

nus Nürtingz ad Superos

fuperftites ac dulci

ffims& matris

Quatuor Filii adhuc dum

:

ja&urz illachrymant

es, funt, Zzr

Noþilz'[/'z'mzm

atque Coufultiffunus, DN. EBER

HARDVS CHRISTOPHORVS 3.

U. Licentiatus;

4c Supremi Dicafferii "4dcocat

115, qui aliquot

abhinc annis fauffiffimo füo cons

jugio cum Orzat.

iffima fueque fei

Y

15 di

p

ipuitati fmmillima

Filia Zzri Corful

[j

[/

p

j

;DN.REGINA BARBARA,

tni atque Exce

entimiDN. CHRI

STIANI HENR.HILLERI ;

- U* Dodlovis, Ser. IFirtem

bergie Ducis Confiliarii,

t Supremi provocationum tri.

buualis /4ffeffois 4mpliffimi

e defiderii

, Parentum votis atqu

s ex affe (àtisfecit ;

ad quam illorum voluptat

em

infignis acceílio facta du

plici ne

CHRISTIANI GOTTLIEB,

& EBERHARDI CHRIST

potum prole,

OPHORI, qui tamen

poíterior flofrulus ante paucas feptimanas enatus ,

poft breviffimum aurz

vitalis ufum rurfüs emarcuit.

Alter Filius eft |Vo2Z

£

"

jffonus atque. Cozf

ultiffünus

DN. CHRISTIAN BENIAMIN , ufriu

sque S'uris. Licen

Hatus qg Supremi Dica-

fievii ,Advocatuss

Tertius Zeverendus atque Do

g.

ifmus DN. GOTTLIEB. CHRI-

*

STIAN, AMagifler Repetens im. Illuftri Stipendi

o 7i /Jeologico

2

cui quartum de-

nique.adjungimus , Peréximium at

ue Preflantifmun D

N. GEORGIVM

BERNHARDVM, JMagiffevü P.

bilofo,

p

Bici Caudidatum, cujus füpremos in

Philofophia honores fub finem h

uju

optimi filii erecta Mater fine dubio

s menfis ipfi indulgendos, in fpem

letiffima fuerat przítolata ; quan-

quam non leviter materni affectus t

enerrimum fenfüm nuperrime tenta-

verit ejusdem filii graviffimus morbu

EE

€X quo nec dum proríüs convaluit.

Qualis ceteroquin B. Defun&a fuerit in

DEum, in Venerandum Maritum,

in familiam fplendidiflimam , in p

toximum

quemcunque animata, noflris

elogiis adeo fatis depradicari non poterit ,

ut potius vereamur, ne iíto

negotio lucem Soli affundere videri

qucamus , 'quum in tanto virtutum

fplendore nemo nifi invidia obfufcatus

caligare poflit,

Pietatem, quaDEum

ejusque honorem profequebatur ,

haud fucatam quz

vis animi nobilioris

conanima prodiderunt ; gratiam ill

ius, quz fola mentem exfàt

iare poteft,

orini nifa anhelavit ; fibi füisque

in hac mortalitate refiduis

nzvis atque

dcfeGibus , tantum abeft, ut palpum o

btruferit , ut potius a

ffidua ac füp-

plici prece fuam, quam fenfit;

imbecillitatem DEo ac Pro

pitiatori (üo depreca-

retut,fxpius hoc finefacro epulo ac verbi Divini folatiisr

.

—

Maritum coluit quanta potui

ecreata ac confirmata,

tobfervantia ; rei familiar

is impedimenta in füos

ipfius unicedevolvithumeros;

ineptias atque inania huju

s feculi alto &laudabiii

defpe-

Vi

defpexit fup

ercilio, nec quidquam fecit fine prudentia, neque unquam dis-

$ ac fexui Chriftiano

ceffit a bonis exemplis ; Demifífionem animi inter fua

confentaneas virtutes habuit, & füavitatem cum grav

itate temperatam in-

primis cum modeftia conjunxit.'

In facris obeundis diligentiffima ; in ne-

in elegantiorum quoque litterarum ftu-

gotiis familie conficiendis affidua ,

non affectatam

dio, quantunr id per rei domeftice ftrepitum fieri poterat,

uidem infuümens operam, fed ultra tamen fexus fortem fapiens , pluribus

innotuit. Filios in Reipublice & Civilis & Ecclefia(tice commoda dudum

füccrefcentes tenerrimo complexa amore, nihil ardentius cupiebat , quam

ut iidem in DEI fide tutelaque acquiefcerent, Confanguineis atque afünt-

bus talem fefe preftitit, quales effe oportet; qui amicitiz leges ex zquo

z(timant.

In p

rimis vero cum Optima ac fimili virtutum adparatu ex-

culta Sorore ,. Z'ezeranda DN. HARPRECHTIA conjun&iffime vixit,

nullo

unquam ex utraque parte obrepente oris at

que animi funeíto diffidio.

Nec quisquam facile fuerit ,. qui ipfius liberalitatem , humanitatem, infer-

viendi promtitudinem experiri geftiverit, cui non omnia ex voto ita fuc-

cefferint, ut jam dubium non fit; quin plurimorum animis veluti marmori in-

cifa (int tam prolixe virtutis monumenta, nulla vetufta

teunquam obliteranda.,

Et fic quidem vixit;ut femperaliquid vita dignum egerit.Quid ergo,firem noftro

metiamur affectu, magis optandum, quam longius vitz fpatium? Sed aliter

Z&tate adhuc juniore cum febri hectica

rationes fübduxereDEus & natuta.

tanto cum vit:e difcrimine conflictabatur ; ut jam tum inter fàcrum &

faxum hzrere fuerit vifa.

Sed elu&ata feliciter per annos bene mul-

tos tam firma ufa fuit valetudine, ut tot puerperia, quz füftinuit, virium

vigorem, quem nec vultus difimulavit ferenitas, neutiquam viderenrur vel

tantillum diminuiffe.

Enim vero füperiore demum anno febri maligna

correpta, eousque de recuperanda priftina valetudine defperavit, ut animo

egregie compofito fatalem expe&taverit horam, quz vite claufulam effet'alla-

tura, Sed & tum DEus opem quidem tulit, eandemque precibus ac defide-

riis füorum reftituit ; nihilominus tamen ab illo tempore non leviter fra&as

erfenfit corporis vires , aliasque gravioris illius morbi moleftiffimas feque-

Opitulante ergo Di-

as, quas inter palpitatio cordis haud minima fuit.

vina gratia hisce mole(tiis infüper habitis, rem familiarem priítino animi

robore admini(travit, donec tribus abhinc feptimanis filii;natu minimi in-

cidens morbus cum manifeíto mortis periculo conjun&tus ultimam qua(i vim

Tum enim pro tenerrimo 1n filium

inferret fatifcenti corporis machinz.

affe&u nihil neglexit; quod ad juvandum ac füblevandum facere poterat

2grotum;

ipfamet vero tantum non aliis inferviendo confumebatur.

Palpiratio quidem cordis vehementior invaluit, & paucis diebus inter-

jeGis, infirmitas, quam fentire coeperat, in tertianam febrim defiit. — Facile

cuivis, nobis non monentibus, perfuafüm erit, nihil ab Exce/leztiffmo atque

Experientiffumo Dn. D. HOFFMANNO, cujus exploratz dexteritati- Noftra fe

commiferat, fuiffe prxtermiffum, quod morbum, aliasnon lethalem, fi cetera

uam NOSTRA

fuiffent paria, depellere fenfim fenfimque potuiffet ; quin, quan

affidua mortis meditatione eoque facientibus colloquiis nihil habuerit prius

nihil antiquius, adeo fpes convalefcendi non exfpiraverat, ut potius ipfo

die emortuali, eundemque antecedente, fàtis bene extra lectum fefe habue-

rit, Aít vero quum nuperrimo Mercurii die quintus ingrueret paroxysmus

febrilis, hicipfeimpetus comitem habuit apoplexiam totalem, que poft pauca

admodum momentajinter calidiffima attoniti Mariti füfpiria,animum immorta-

litati facrum corporis compedibus folvit; & ad familiam in caelis triumphantem

transmifit;ita ut füis defiderium;ceteris nobisque omnibus vite egregielaudabi-

literque actz memoriam reliquerit. De vobis;Cives ! quotquot ferias ordinarias

heictranfigitis;p

ollicemur & nobis & Summe Reverendo Viro, nunc fimulaffli-

&iffimo Víduo, hunc cultum, quem ejus affiduz cure meritaque omnium

rzdicatione maxima flagitant, atque adeo omnes graviter monemus ac fe-

rio, uti illi ja&uram incomparabilis uxoris acerbe ferenti genus officii fan-

&iffimum exhibeatis, DEum nobiscum implorantes, ut moftiffimum Vi-

rum, ut exanimatam pene Familiam (üis folatiis erigere, novisque adaugere

velit beneficiis. Funus hoc ipfo die ab hora II. ex zdibus Canzianis, con-

cione funebri cohoneftandum folemniter efferetur.

P. P. Tubinge d. XI/. O&obris, Anno recuperate falutis MDCCXLIX,

TVBINGAE, LITTERIS ERHARDTIANIS.

A -

RECTOI

CADEMI:

Es

TVBINGENS,|

S

æ

d

(

J

3

?E

.

S.

Z

19

ET

?)»

R

E.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

/,

x

$

-

on poftremum effe, immo, fi cetera ne

18

poítremum quandoque mortis delini -

as

A)

'll!

l

N

C^

'!

que adeo mortem przveniens reme:

Es

N

M

rituris & tempus & vires füppetun

SS

Tí

4

colloquendi; cum iisdem fcenam, turi-

deferunt, tum illam ; quam ingrediut

ftruendi ; :;r'limi, ad f

e

ria, (i unquam, jam certe expergefaé s

16

tenerrimum amor

O Baance Q

quodam füo condita, uberius expromendi;

. noviffir

veluti mortis afpedtu

vividius animatum tef(tandi ;

FTTT

baris gentibus fancta fuit vi(à, cum po -

Juntatem, quz vel bar

15

nicandi; caritatibus, quz vi

.

tz magna effe pars confuevert

EEFEEEEEI

-H

ä

illi commercio, quod homines —

mum dicendi; verbo, omnt

quod confangui

nei, quod conjuges, quod parentes atque fl

deliberatum ita colophonem imponendi: nei

N

14

tuo coluerunt,

pedum illorum, qui iítud fe feciffe na

ufragium, qui illo fe ei ^

J FENN

Omnis hi

cio, triftes meminerunt, facile diffimulaverit.

13

xime, quz fingulorum

; qui claruerunt, hominum, & vitam-

fuit, non minus copio

fam, quam follicitam fefe przftitic in

confervandis ejusmo

di fermonibus, qui ex ore morientium, i&

imos ad lu&um, qui imminet

12

deftillarunt, fuperftitumque an

fu(tinendum, przpararunt.

D

ifcedamus tantifper ab illis huj

nibus, quz gens olim veri Numini

s neícia, Ja&titaffe videti-

tum fit, in grandi ifto Stoicorum ap

paratu , qui totus ad elic

11

tis terrores comparatus effe debebat, id, quod innuimus; p .

co fuiffe. Potrius Chriftianam intuebimur antiquitatem, loc

10

eorum, utriusque fexus, exemp

lis, queis Supremus vitz morti.

indulferat, ut animi prarfentia,

ut oris facundia non prius p.-

in fua fuü

violentia labefadtari, quam cyg

neos ejusmodi cantus,

BASILIVS, Cafarienfis Epifcof .

tia, abunde ingeminaffent.

uam fàcrofan&a doGrina eos, qui

aderant, nonnihil inítruxe

exhalavit.

GREGO,!,

que alloquiis meliores fecerat, animam

"ZENI Sororem fermonibus ad Virum, fi

lios & amicos habiti|"

de altera vita verbis fa&tis;

tandem abdormiviffe,

is ipfe, q

frater teftis elt.

Ita pariter MACRIN

A, GREGORII NYSS-

re egre

iam dif|

Soror graviter decumbens, cum optimo frat

j

ituit, C

animz immortalitate, & corporum refufcitat

ione in

Accedit A^

ris confignatam fuis poftea inferuit Operibus.

Mater, MONICA , quz morti vicina, vi

rili pror

fus animo di:

fic quidem ingreffa.—

mortis, & vitx hujus contemtu, campum

ad zternitatem & fa&z & magnis paífibus p

roperanti, exfpai

tricem ,

cuit.

Tacemus HELENAM 4nmpera

qua imminente

le dicendi benedi&tionil -

prec

eptis de pietate filio datis, & va

cemus alios, alia:

E "W^ NNS

tis,

ex hac in meliorem trajecit vitam; Ta

.

riorum xtatum, tum recenti

otis, teftes, qui graviffim

is fuls |*

.

tualem le&ulum

non minus no

bilitarunt, quam roftra fua p

fentiffimi folatii materiam fuis füppec -

& hac quidem ratione prz

mam, Enimvero fieri hoc ide

ntidem pofle, easdemque c

2

U) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com