LXV6a_fol_021

]

CERRCTOR

VNIVER

SITATIS TVBINGENSIS.

L.

ixit; eheu! Cives, vixit CANZIVS hucusque Nofter. Deceffit fta-

tione füa, quo xgre pofthac, nec fimplici jacturá, füperftites caremus. Ceffit

Lal

- jnexorabili faco Vir , cujus multiplicata merita omnis pofteritas loquetur,

omnis etas exofculabitur.

Morti füccubuit, in quo, fiunam excipias mortalita-

tem, nihil non divinum, immortale, eternitate dignum videbatur.

Atnoninultus occubuit. Immo,ne occubuit quidem. Exultet przdiá füá ultimus ho-

ftis. Sibitantifper vindicet abjiciendas ultro aftrenuo athleta fragilis naturz exuvias,

cum focnore olim recuperandas. Nec vi&to talia invidet vidtor, dum ipfemet opima-

veré fpolia , mentem quippeimmortalem ,(ibi bene confciam, cum fuüperis reconciliatam,

gloriofos inter triumphos in facratiffimo zternitatis templo fufpendere parat, Talem

mori decuit, qualem habuimus, acuzi/fmum Pbilofopbum , profundumque 7 beologum, qui

bellim indixerat omnibus, quotquot velsternz menti mortalitatem obtrudere,

vel beatz immortalitatis lxtifiimas fpes laceffere adgre(Ii funt atque dejicere.

- [ntuemini, quzfo; fed attenti; fed probe digefto dolore pertentati, in tanti prz-

ceptoris imaginem, omni in pofterum ztati deíiderabilem, novo veluti vigore re-

vivifcere vifam.

Num fàtis jam edo&i intelligitis, quam facrum fit, quam invio-

labile illud vinculum , quod folidiorem quamcunque fapientiam cum facrofancta,

ua divinüm rerum humanarum reítauratorem compledimur, fiducia. Sit vero

alfidua vitx dux Philofophia; fit virzutis, vario colore infucatz, curiofüla indagatrix ;

fit vitiorum, füb craffo a&re natorum, aufterior expultrix. Jam certe fplendida eni-

teícit miferia.

Quam anguítis, qux(o, vitam cancellis circumfcriptam voluit na-

tura? Quam breve, quam compendiofum ergo iter, quo nos deducendos füfcipit

philofophia , füis vel maxime partibus optime intenta. Qu ultra hofce limites,

fpitfis undique tenebris circumfufos, nos excipiant fata, quam amica iíta nobis fint

futura, quam inimica , vel profunde neícit obftupefadta ifta indagatrix, vel füam

temere periclitatura perfpicaciam eum turpiter prodit ftuporem , quo Philofopho-

rum olirn fagaciffimus pronunciare haud veritus eft : omnium verum zibil borribilius

eft mortes am ea omnium verum eff. extremum : mibilque veliquum effe mortuo. videtur ,

neque bonum teque inalum. — Hifce veto fluGibus agitata, hifce principiis, certe non

mulro evidentioribus, imbuta mens; quid vitia (ibi extirpanda fumat, dum virtutis

nobiliffimos fines,dum rerum humanarum füblimiores nexus, dum fcenz liujus memo-

rabilem exitum velíecura ignorat, vel fomniis fuis, quibus aliquandiu turbari folet;

incautioradnumerat.Hauferit forte sENECA aliquis e diviniori quadam fcaturigine gut«

tulasaliquas,tum graviter quoque, nec fine omni eternitatis fenfu; Polybium confola-

turas,fcripferit: , Neinviderisfratrituo ; quiefcit, tandemliber, tandem tutus, tan-

dem zternus eít, Fruitur nunc aperto & libero cxlo: ex humili ac depreffo in eum

cmicuit locum, quisque ille eff , qui folutas vinculis animas beato recipit finu, &

nunc libere vagatur, omniaque rerum naturz bona cum fumma voluptate perfpi-

cit. Erras, non perdidit lucem frater tuus, fed fecuriorem fortitus eft. Omni-

bus illud nobis commune eít iter.

Quid fata deflemus? non reliquit ille nos, fed

anteceffit.,, Propius hzc abeít Philotophia a vera fapientia; fed abeít tamen; fed

vaga tamen & incerta augu(ftam divinz veritatis arcem circumvolitat; hiatibus la-

borat atque lacunis.

Solus hisce, quem czlitus communicata fpargunt oracula,

lucis fplendor; fola in Chriftum humauz gentis ftatorem, fides; fola virtus, quam

fan&tior infpirat divinitatis aura, eas, que def(iderari undique videntur, fuppetias

ferant, neceffe eft. Ifíto autem connubio fa&o ; ea demum animum colluftrat ac-

que perfundit fapientia, quzx vitz non tantum dux, non vitiorum modo expul-

trix, non virtutis duntaxat indagatrix, fed & mortis ipfius victrix evadit, Hzc

illa eft (àpientia, cujus alumni, fi vel celum ruat , vel fradus illabatur or-

bis, fibi mutuo lxti congratulantur: Seimus, quod [i terrena moflra domus. tentorii

diffilvetur, edificium ex Deo babiruvi fs ,. domum non inariu fatam ,. etevnam in calis.

2. Cor. V. 1. vel & illud Rom.VIII. 11. Si vero Spirius eyus, qui vefufcitavit S'efumn

ex mortuis, babitat in volis: ds, qui refufcitavit: Chriflum ex movtuis, 12 vitam quoque

vevocabit corpora vefiva , propter mbabitautem in vobis Spiritum [uun.... O vero bea-

tum Philofophum, cui coronam imponit Theologia!

Talem triduo *bhinc ex amplexu fuo dimi(it Academia hzc; talis jam in bea-

torum fedibus fulget Vir, quem lugemus;.& qui unum nobis, quod nulla unquam

ex animis delebit oblivio, moriens reliquit, íüi defiderium.

Juíta igitur eidem

folvenda imperat ipía pietas; & quam fpatiofum heic ingredi liceret campum, in

digiia tantoViro elogia excurrentibus, nifi a nobis moderatius hac parte coli optaffet

Vir vere Theologus.

Nolumus itaque Beati manes incondito violare affe&u ;

Viri

fed necw dexogabimus pofteritati, noítram: in cuftodienda atque ornanda tanti

Ine-

memoria focordiam accufatut4, Que reticenda nobis erunt fufius loquuntur fcrip-

ta, uberius depredicabit orbis eruditus. ^ Vixit ( ita recens dolor eandem

fübinde rep

etit cantilenam) Zzr quondam , Summe Reverendus , Ampliffamus atque Ex-

clletifiuu, DN..ISRAEL G O-TXL-LA&EB- C A NZ,

S$S. Theologie Do&lor, atque Profeffov im Almá bac Eberbavdima Publicus Ovdinavius ,

longe lateque celeberrimus, sec uon luflvis Stipendi Theologici Supevattendens gvaviffr-

mus, Patvonus nofler conyun&liffünus. .. Vixit, id eft, ea egit, qua vere erant fapien-

tis, cujus vivere proprium eft, adeo, ut quamdiu alicujus eruditionis apud pofte-

ros fuerit vel cenuis fenfus, & quousque nomen füum Gratiz intellexerint, vive-

re tantum Virum oportezat,

Quum. fingulare aliquod fpecimen fuz circa res hu-

manas vigilantiz in Noflro extare voluerit divina providentia, dubium non eft,

illam telz pertexendz filum exorfam fuiffe a primis ftatim infantiz ipfius annis. Natus

eft IV. Calend. Martii cIolocxc. Parente ufus, |ro pluvimum Revevendo ac Dodliffi-

io0 DN. M. CHRISTOPH. BERNHARDO CANZIO, extremis vitz fuz

temporibus Zemsbeimenfium , Leomoutane Diecefeos. Paflore; Matre , Ornatiffoua

i

Matvona, DN. CATHARINA, CONRADI MENNERI, Ca

zfTadienfis Con[ulis me-

vitiffmi, Filia. Cum in prima jam ztate haud leves ex eo emicuiffent igniculi,

triviis, Herimontano & Canftadienfi craditus eft, ut primà ibi humanitatis fan-

damenta jaceret.

Inde, au&is paulifper ftudiis, inter quinquaginta monaftico-

rum Gymnafiorum Candidatos, Ipfe decimus, incluti Senatus Ecclefiaftici, qui

patrix Ecclefiz neceffitates füprema poít Sereniffimum Principem auéctoritate cu-

rat, judicio dignus erat habitus, qui continuo Bebenhufam, füperiorem Mufarum

fedem , transferretur, reliquis quadraginta Maulbronnam, tum temporis inferio-

rem ftationem abire juffis, quod fa&um A. clofocclv. inclinante.. Bebenhufie, $-

me Fenevando noCcHsTETTERO, Preíüle, illoórum temporum Neftore, ítudía

humaniora fuit profecutus, -a quibus formandis erant duum viri eximii B. w'E15-

MANN; literaturz elegantioris peritiffimus, & s. HocusrETTERn vs, Prafulis

Filius, & fucceffor poftea in ipfius dignitate, eruditionis & prudentiz laudibus flo-

rentiffimus.

Horum doc&trina & exemplo preclaro au&us A. MDCCVI. Acade-

miz hujus fübfellia primum confalutavit, ubi füb initium non (ine (tudiorum nota-

bili; quem his ipfis fübinde predicavit verbis, fructu audivit . CelePerriimum

NEVIVM, ftili inftitutiones tradentem,. poít vero univerfalem hiftoriam priva-

tim. docentem.

In Hebraicis pependit ex ore 5. HiriLizmi, Profefforis orien-

talium famigeratiffimi , cujus profundas meditationes; quod magnam fàcris lucem

affundebant, in fümmo pretio fe habuiffe profeffus e(t. , Metaphyfices ftudium pra-

eunte 3. D. HOfFMANNoO, tum Illuítris Stipendii Ephoro., ejus in docendo per-

fpicuitatem nunquam non miratus, tra&tavit. B. CREVLINGII opera in le&ioui-

bus mathematicis, quas tum habebat, & Collegiis phyfico: experimentalibus ma-

xima animi voluptate ufüs fuit. Habuit vero & FRATREM, natu majorem, etiam-

num apud exteros fuperítitem ; in elementis mathefeos inftillandis preceptorem

dexterrimum, 3. ROESLERVM; Moralium P'rofefforem, venerandum pofítea fo-

cerum in explicando Pufendorfio , Grotio atque Buddeo coluit ducem atque ma-

iftrum. A. cIoIoccIx. captis rite magiítri honoribus Theologiz ftadium fuit

ingreffus, in quo primus ipfi viam aperuit 5. D. KL EM w le&tionibus theticis ; Thco-

logiam Exegeticam a pientiffimo Viro, s. D. HoCHSTETTERO accepit, tum Illa.

firis Stipendii Superattendente, poítea Ecclefiz paftore vigilantiffimo. — A B. D. PFAs-

rro Theologiam Thetico - polemicam, nervofiffime traditam, privata inftitutione

€upidiffime haufit.

In ampliffimum controverfiarum campum ipíüm introduxic

Vir fummus, 3. 10. WOLFFG. IAEGZR, Univerfitatis i(to tempore Cancellarius,

quo & Przfide publice difputavit: de Eu//a Unigenitus, A.cloccxIv.: Ex illo tempo-

re in'numerum Magiítrorum , quos vocant, Repetentium, cooptatus Theologiam

& Philofophiam. docendo fübinde didicit amplius & examinare coepit. ^^ Ineunte

À. cIoIoccxIx. Stuttgardiam vocatus ad vicarias operas ibi przítandas affidue

pro facris roftris verba fecit ad Chrifti populum. —Tum elapfo anno, fecuta prima

vocatio ad Nürtingenfium Diaconiam, quo tempore B. IO. EBERH. ROESLERI,

Philos. Pra&t. Prof. Publ. Ord. de.bac Uuiverfitate immortaliter meviti, $9 Seminarü

TVeologici Epbori digniffini , filiam, natu maximam, eamque tum virgizem omnibus fe-

xus fut virtutibus condecovatiffimam, DN. SYBILLAM REGINAM antea defponfatam

publicis nuptiarum folemnibus, hac ipía in urbe XI. Cal. Febr. cIolo ccxx. tori fo-

ciam adfcivit; ex qua, efllorefcente dulciffimo hoc matrimonio, decimam feptimam

füfcepit prolem, qux vero omnis; exceptis quatuor filiis, parentis optimi diíceffum

deplorantibus, in Hore atatis cxleftem repetiit patriam. Filius natu maximus, quem

eo magis compellamus, quo certius jamjam coepit veftigia eruditi parentis le

gere,

eít, Zr Nobiliffumus atque Conþ&lfz'j:mm, DN. EBERHARDVS CHRISTOPHO

RVS,

-

guris utriusque Licentiatus , matrimonio junQtus, Orzatiffrme DN. REGINAE BAR-

BARAE, Ziri Prenobiliffimi atque Excellentiffimi DN. HILLERI, 9. U. D. &2 Pro-

fefforis Extraovdinavii, nec non. Supremi provocationum tribunalis: AMffeffovis graviffemi ,

filixe ,. ex qua tenerrimus avus duos prognatos vidit nepotes, CHRISTIANVM

GO:I"ELIE

; & OTTONEM HENRICVM. . Superítites infüper funt.Zjr Nobiliffi-

7HU$

à

i

mus atque Con[ultiffimus DN. CHRISTIANVS BENIAMIN,

3. U. Licentiatus paviter

dexterrimus ; 1tem ,. r

plurimum Reverendus atque DoSiffmus, DN. M. GOTT-

LIEB CHRISTIANV

,

Geppingenfis Ecclefie. Diaconus , -qui fuperiork abno

conjugáli fide fibi^ adftrinxit ,

7

Fginem Letifimanm, DN. ELISABETHAM

BARBARAM, ii Nolili/fe

i, DN. IOANNIS CHRISTOPHORI

HALLW/ACHSII,

- Adellevaenfium: Prefetli , & Fenevande DN. MARIAE

ELISABETHAE

; XMARTINIORVM ftemmate oriundz filiam.

Claudit

füperftitüm filiorum

quadrigam , Zeuevalilis atque Clariffmus DN. M. GEORGIVS

BÉRNARDVS,

Sacvi Miniflevii Candidatus atque Seveniffüni Stipeudiavius, quos omnes,

in przfenti,quo verfantur,lu&tu precibus noftris atque votis Deo ex animo commen-

damus, ut fru&us paternz benedi&tionis liberaliffime percipiant. Sed redeamus ad

Noftrum , quem laborum primitias dicaffe vidimus ccetui facro ,

qui Nürtingam

incolit.

Poftquam annus abierat unus ,

Sereniffimi Principis juffu, Preceptoris

Collegii alumnorum Bebenhufani

fparta clementitfime in ipfum collata eft

: in qua

obeunda duodecim annos & trimeftre transegit ita ,

ut tum temporis ex Bebenhu-

fano illo monafterio, tanquam ex equo Trojano prod

ierint quamplurimi Viri juvez

nes,omnis generis eruditione folidius inftru&i; qua h

odienum mirifice inclarefcunt,

Exa&to hoc tempore munus Decani iterum apud Nü

rcingenfes füfcipere fuit juffusz

quum tamen, brevi interjecto tempore, 5. RoEsLER1 Jovalium Pr

ofelforis inopi-

nato obitu fadtum, utab Ampliffimo hujus Academiz Senatu,

locus in ordine Phi-

lofophorum vacans,

faventiflimis füffragiis Noftro concederetur, isque primum ad

dito

obeundam Eloquentie $9. Po?eos Prof. Ordinavii provinciam fuerit dele&us ;

a Gloviofe Memovie Principe, CAROLO ALEXANDRO, Epborie in

p

Vuftvi

SPipendio imuneré, (üb initium A. cloloccxxxIv,

Quam infigniter tum difciplinas

oratorias excoluerit, norunt omnes, quotquot v

el ab ore ejus pependerunt, vel

fcripta hoc fine exarata confüluerunt.

Commutavit has difciplinas, publice traditas,

A. clolocexxxIx. cum Profeffione Logices atque Metaphyfices, qua mutatione facta

adeo fibi redditus videbatur, ut jam plenis velis in profundiffimas Philofophorum

do&rinas excurreret, easdem

que non minus ore ac fcriptis quamplurimis, tumi

dogmaticis , tum polemicis, quz vel remotioribus exteris , cujuscunque reli-

gionis, in pretio effe, eorumque manibus verfari coeperunt, exornaret. Monitus

vero fcientiarum ar&iffimo vinculo, nec pra&ticam Philofophiz partem fterilem

€X fuá culturá effe voluit, fed integrum difciplinarum moralium ambitum tam

feliciter emenfus eft , ut Summi quique Viri füos ex hifce inftitutionibus fubinde

adauctos profe&us diffimulare prorfüs nequeant. Abunde jam puriori luci vindica-

verat philofophicas veritates, cum A. cloloccexrvlI. Sereniffimo Principi, & Senatui

Academico vifüm fuerit, tam induftrium atque fecundum Do&orem in Sacratiffimz

Thcol'ogiæ-latifundia immittere , qui & pridem in bellis domini fefe exercitati(fi-

mum demonftraffet militem. — Quantum ab illo tempore Ecclefia, Evangelii purio-

ris tenax, quantum ftudiofà juventus, quantum Tubingenfis etiam facris Operata co-

hors, Theologum venerata fuerit, id prolixo enarrare przconio, füperfedebimus.

Meminimus interdi&i, quod vel tantillum violare nefas foret. Pro(tànt teftes co-

piofi, facundi, experientia vividiore inftru&tiffimi ; Scriptorum copia, Studioforumi

delidefia, communis lu&us amplitudo. Eundem prorfus Virum in eo füfpexitSena-

tus Academicus, perfpicacem in inveniendo, quod Univerfitati falutare effepoterat

profundum in dijudicando ; conftantem in exequendo ; fortem atque imperterri-

tum inpropugnando. Fafces ReGoris terna gellit vice; Decanatum in utraque Fa-

cultate plus fimplici ; fupremas Deputaturz immortuus eft. — Hanc ultimam vocem

utinam diuturno premere licuiffet filentio! Sed fequamur, quo fata trahunt, quo &

ultima hujus monumenti pars nos perducit.. CANZIVM intuiti fumus, qualem

habuit eruditus orbis, Eccleíia; Academia, Familia, omnis civitas. Accipite, qualem

acceperit celitum univerfitas.Promiferat vitam longevam,corporis habitus a teneris

vegetus , quem fingulari vi&us temperantia fervavit auxitque. At ex quo Deo pla-

cuerat, inopinato dulciffimx Conjugis, quam in oculis geftavit, difceffu, quem trien-

nio abhinc ex hac eadem attoniti denunciavimus tabula, teneram ipfius fauciare &

tantum non prórfus exanimare mentem, veré fen(it, dimidiam füi partem jamjam ex-

fpiraffe. Memor igitur continuo funeftz hujus ja&urzjillam Philofophiz partem,qux

mortis meditatione abfolvitur, fuam pror(üs facere inítituit, amicis haud obícure

adproperantia fata przfagiens. Nonus hodie labitur dies, ex quo roftris facris ulti-

mum quafi valejnemine tamen talia ominante,dicere vifüs. Mira alacritate, confüeta

oris mellitiffimi facundia adinfignem auditorum numerum verba fecerat,de navicula

illa, ad clavum fedente potentiffimo Servatore, ex minitantium undarum voragi-

ne feliciter elu&tante. O Beatum Noftrum ! qui brevem poft cxli ferénitatem

vehementiori tempeftate exorta jadari quidem & ipfeac concuti at füb eodem przfi-

dio neutiquam conquaffari ac fübmergi fenfit naviculam füam.

Hilari igitur

ac. tranquillo animo illum ipfum diem , qui XXVIIL. fuit Januarii, & fere-

dimidiam noGis partem tráhsegerat, bene valens apparenter Vir egregius, nec ante

cubitum quam iret, ullo de dolore conqueítus. — Sed vix aliquot horas fomno cor-

rchPS rï.xbxcoquc expergefattus d. 29. horà matutina fecu-ndaj fenfum aliquem fri

Bo-

r1$

t

ris fenfit per totum corpus; qui obrepente iterum fomno poft aliquot horas auctus

fentiebatur, ut juberet patiens conclave calefteri. Tum demum hora VII. e le&o fur-

gere & negotiis confuetis, quibus indefeffus quotidie inhiare folebat, vacare vole-

bat. Sed vix affedit & fenfit languorem totius corporis , articulos ubique, inprimis

circa ifchia, dolentes, ardoremque totius corporis. Quare mutato confilio le&tumre-

petiit, & ab eo tempore ardorem corporis au&ctum animadvertit, donec hora circi-

ter. X. ante meridiem medicum accerfi curaret, qui vires quidem adhuc fàtis inte-

gras, fed pulfum magnum & celerem deprehendit. Sitis etiam urfit vehementiflima.

Extemplo vena pedis fecta eft, quo fa&to dies placide transibat; nifi quod pulfus füb

vefperam aliquanto celerior evaderet, quare veficatorium brachio dextro adplica-

tum fuit & adhibita (unt convenientia medicamenta interna.

Nox iníequens erat

quidem multum infomnis, quoad reliqua tamen fatis placida. Per noQtem autem in-

gruebat refpiratio difficilis, parva, velox, dolens cum fibilo aliquo & cum intercur-

rente fübinde fen(u caloris in gutture, fine magno tamen molimine mufculorum

exercitata. Medicus d. X XX. mane accedens patientem dehisce queri perceperat, quo-

niam vero dolorem non valde fen(ibilem effe audiebat, nec pulfüm celeriorem auc

grandiorem factum effe fenferat, prioribus medicamentis egrotum infiftere juffit ,

admixtis etiam quibusdam antafthmaticis medicamentis; afthmatis enim moleftiis

&grocum fanis etiam diebus nonnunquam tentari noverat. Eo die vero tantum ab.

e(t, ut malum decrefcerer, ut potius in latere dextro pedtoris fedem fixum caperet

& usquead XXXL. diem profunde pe&tus penetrare videretur, & reípiratione füffoca-

tiva, per vices redeunte, pulmonem dextrum inflammatum five peripnevmoniam

veram eloqueretur. Cumque pulfus fimul effet aliquanto durus & valde concitatus;

denuo venain brachio dextro fe&a eft, cruor vero emiífus crufta inflammatoría

flavefcente fere totus conítabat, reliqua vero pars loturam fere carnis referebar. Vi-

debantur eo die omnia effe aliquanto placatiora, Sed nec die I. Febr. ullum adhuc

crifeos fignum neque in urina, neque in pulfü neque inrefpirationeadparebar. Pul-

füs idem fere, nifi quod aliquanto remiffior effe videretur. Nullo modo hucusque

vel leviffimus mador cutis excitari poterat. Inftitum tamen eft diapnoicis, diapho-

reticis, refolventibus, hume&tantibus & bechicis medicamentis. Videbatur inter-

dum corpus &grum obfequi velle, cutisque aliquapto mollior evadere. Sed mox

quicquid madorem aliquem nunciabat, retrocedebat. Nulla tamen vefpera, nulla

nox erat quietior, quam quz I. & II Febr. intercedebat. Pulíus pacatus. Senfus do-

loris minor. Refpiratio levior. Manee le&o fürrigi petebat eger, alvum foluturus,

quz haétenus quovis die refpondebat ; fed vix lecto rurfus adfixo refpiratio cum (bi-

lo ftettorofo & pulfüs intermittens, fere quovis momento variabilis, obfervata fünt;

vox faucibus hafit ; interdum quedam verba prolata funt ; fpasmi leves oris fübinde

intétcurrerunt, adeo, utad proxitnam analyfin omnia componi viderentur. Przfens ta-

men & miro robore confirmatus comparuit Noftri animus, utiiningreffu pugnz, fic &

multo magis cominus adfulgente vi&oria, & palmam oftentante Divino brabeuta.

Quatriduo ante mortem imminentia fata diferte predixeratAmico, cui & privatiffime

voluntatem fuam de iis fignificavit, que ante & poft mortem obfervari optaret. Hzc

volutantem imo pe&ore,tantum abeft; ut terror aliquis percurbaverit, ut fpiritu potius

quin & fronte & geftibus exultare videretur. Eodem dieoculis'ad coelum converfis, o/

quam, inquit; terra fordet, quum celum ad[picio Ut fulcirecitud animi robur, Theologo

dignum, ad oracula preftantiffima , tanquam facram confugitancoram,que & ipfe gra-

viter excitavit, & cupide ab aliis propofita füo comprobavit calculo. litimis vitz ho-

ris Amico, facris ipfum fententiis allocuto, ferena fabinde fronte mentem expreflit,

eundemque verbis interruptis monuit, quibus oraculis füftentari atque armari cupe-

ret. Petiittandem, utex Rom. VIII. ipfi quedam proponerentur. Prolatis duobus vel

tribus oraculis;/eze, ait, fed adde unum.

emores Amici, digitum forte intendi ad tex-

tum B. funebrem, qui eodem capite continetur; & commate quidem 10. & r 1. hzc

confeftim verba excitarunt; quibus auditis,valde gavifüs, refpondit: ia quidemYetiiftr-

me. Hancitaque mentem fibi conítantem ad extremum usque halitum demonftravit,

qui tandem placide beateque redditus paulo poft dimidium hore ante meridiem diei,

quo Servatoris in templo dedicationem devota recoluimus memoria.

Habetis heic, Cives, imaginem Viri, quem amaftis, qui & totum fefe vobis, iisma-

xime confecraverat, qui in Stipendio Theologico paternam ipfius curam meruerunt,

adumbratam. Sit illa vobis, fiteternitati facra. Neque arbitror, monendos vos efle ad

fupremumillud officium rite peragendum,ad quod veftra vos pietas ultro extimulat at-

uecompellit. Inrem quzfo veftram convertite preces, a B. olim fübfinem 77 Diff.

e Immortalitate auime, fufas, queis graviter deprecatur: Tu! adoranda Majeftas, es

beatiffime immortalis: provideas ergo, obfecramus, ut fugaciffimum tempus femine

eternitatis reddamus fixum. Tum futuris przfentia rite connectentur: tum noftrarum

a&tionum ftabilietur harmonia, perfe&tionum tuarum imagini conformis. Quod fi fue-

ris exfecutus,, in noftre mentis immortalitate immortalis tua Majeítas omnia eritin

omnibus. Amen!,, Ita faxitDeus, ita vos beneamet. P. P. d. V. Febr. MDCCLIII.

TVBINGAE, LITTERIS .ENRHAARI-DT'IAA'N.IS.

RECTOR

VT("

VNIVERSITATIS TVBIN Gs

L. *So :

ixit; eheu! Cives, vixit G ANZ[V S hucusque N

tione fua, quo «gre pofthac, nec fimplici jacturá, fuperftit -

^" inexorabili fato Vir , cujus multiplicata merita omnis p

omnis ztas exofculabitur.

Morti füccubuit, in quo, fiunam

tem, nihil non divinum, immortale, eternitate dignum videbat -

Atnoninultus occubuit. Immo,ne occubuit quidem. Exultet pr

ftis. Sibitantifper vindicet abjiciendas ultro a ftrenuo athleta frag; &

cum foenore olim recuperandas. Nec victo talia invidet vi&or, d

veré fpolia ; mertem quippe immorzalem,fibi bene confciam, cum füp

gloriofos inter triumphos in facratifimo zternitatis cemplo füfpe -

.

mori decui

t, qualem habuimus, acuciffmum Philofopbum , profundui

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

bellum indixerat omnibus, quotquot vel eternz menti morta.-

vel beetz immortalitatis lxtiflimas fpes laceffere adgre(fi funt a

18

- [ntuemini, quzfo, fed attenti; fed probe digefto dolore perte

ceptoris imaginem, omni in pofterum ztati defiderabilem, nov-

viviftere vifam. Num fàtis jam edoGi intelligitis, quam fàcru

17

labile illud vinculum , quod folidiorem quamcunque fapientiam-

ua divinum rerum humanarum refítauratorem. compledtimur,

alfidua vite dux Philofophia ; (it vircutis, vario colore infücatz, cis

ä

16

fit vitiorum, füb craffo a&re natorum, aufterior expultrix. Jam «

tefcit miferia. Quam anguftis, quxfío, vitam cancellis circumf

tura? Quam breve, quam compendiofüm ergo iter, quo nos c-

philofophia , füis vel maxime partibus optime intenta. Quz u

15

ä

fpiflis undique tenebris circumfufos, nos excipiant fata, quam a.—

futura, quam inimica , vel profunde nefcit obftupefacta ifta in:

temere periclitatura perfpicaciam eum turpiter prodit ftuporem

14

rum olim fàgaciffimus pronunciare haud veritus eft : omnium vt -

ä

eft morte s nam ea ommium verum eftr extremum : mibilque veliquum

13

neque Lonum neque inalum. — Hifce vero flu&ibus agitata, bifce p1i—

multo evidentioribus , imbuta mens, quid vitia (ibi extirpanda fi

nobiliffimosfines,dum rerum humanarum füblimiores nexus, dum ?

12

rabilem exitum velfecura ignorat, vel fomniis fuis, quibus aliqu

incautioradnumerat.Hauferit forte sENECA aliquis e diviniori quac

tulas sliquas,tum graviter quoque, nec fine omni eternitatis fenfu|-

turus,fcripferit: ,, Neinvideris fratri ctuo ; quiefcit, tandem liber, t

11

dem zternus eft, Fruitur nunc aperto &libero clo: ex humili| -

cmicuit locum, quisque ille eff , qui folutas vinculis animas bea

nunc libere vagatur, ompiaque rerum naturz bona cum fümm:;

10

cit. . Erras, non perdidit lucem frater tuus, fed fecuriorem fc-

bus illud nobis commune eft iter. Quid fata deflemus? non re

anteceffit.,, | Propius hzc abeft Philofophia a vera fapientia; fe-

vega tamen & incerta augu(tam divinz veritatis arcem circumv

borat atque lacunis. Solus hisce, quem calitus communicat &

lucis fplendor, fola in Chriftum humaox gentis ftatorem, fides -

fan&tior infpirat divinitatis aura, eas, quz def(iderari undique

Ifto autem connubio fa&o; ea demum an.-

ferant, neceffe eít.

que perfundit fapientia, quw vitz non tantum dux, non viti

trix, non virtutis duntaxat indagatrix, fed & mortis ipfius vi

illa eft (apientia, cujus alumni, fi vel celum ruat, vel fra -

*

is,

fibi mutuo leti congratulantur: Seimus, quod [i tervena 1.

diffilvetur, eedificium ex Deo babituri fnnus, . domum mon maru fatta —

2. Cor. V. . vel & illud Rom.VIIL. 11. Si vero. Spivitus eju$, 4

ex mortuis, babitat. in volis: is, qui vefu[citavit: Chriftum ex morti

babitautem in. vobis Spiritum [j-

vevocabit corpova ve[lva , pvopter in

ENSOGNEENSAGN C

tum Philofophum, cui coronam imponit Theologia!

Talem triduo *ibhinc ex amplexu fuo dimi(it Academia hz|*

torum fedibus fulget Vir, quern lugemus,.& qui unum nobis,

ex animis delebit oblivio, moriens reliquit, füi defiderium.

folvenda imperat ipfa pletas; & quam fpatiofum heic ingredi l

digria tantoViro elogia excurrentibus, nifi a nobis moderatius h4

Vir vere Theologus.

Nolumus itaque Beati manes incondit-

2

fed nec derogabimus pofteritati, noftram in cuftodienda atque

p

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com