LXV6a_fol_020

RECTOR

ALMAE

Ev

"

i d

F5

EBERHARDINAE.

L.5

—

—

Z

æ*k

—

2

Z

NX

R

-

W;»N

(:/

bftupefcitis, nec miror , Optimi Cives! qui denuó dulce

':x

i

1

huic Academiz , & decorum eruditz pofteritati CANZII

est

"

AC

nomen, quod nuper demum lacrymas inter atque füfpi-

"u

ria fatorum injurig ereptum zternitati dedicavimus ,

qui, inquam , illud novo fqualore obdu&tum in lugubri

hac taBula compare

at.

Vix ac ne vix quidem menfis abiit ,

ex quo quadri-

gam fratrum ornetiffimam ,

& CANZIANI nominis feliciter zmulam,

optimo parente vidimus & confolati fuimus orbatam. Jam & ipfahzc corona,

quz paternos veluti lares adhuc dum colebat, quz vel (üb umbra patrii te&i

fuum paulifber demulceri dolorem fentiebat, & cui boni omnes, meritorum

patris memores,, bene & precabantur & ominabantur ,

in trigam definit ,

fratre amiffo , qui ore inprimis atq

ue vultu defiderandum Parentem optime

referebat.

O vero fanctiffimum ar&tiffime fo

cietatis vinculum , quod vel

morte violarí, nefas erat !

Deplorari quidem tantus Patér a filio tam in-

genuo debuit, feparari autem non potuit. Illud affe&ui,

hocpietati atque cori-

ftantiz debuifle videbatur filius.

Quod ergo deArcadiz quodam cive,cuiCercidz

nomen fuit, commemorat AE

LIANVS ar. L. XIIL. c. 20. ipfurh morientem

dixiffe: fe baud egre mortem obire :

[pevave enim , fe conventurum ex . Philofophis

Pytbagoram, ex

Pijflovicis Hecateum, ex Muficis Olympum, ex Poétit Homerum:

id potiori jure, id validiore etiam fpe ere&tum fübire ac teneriori defide-

rio perfundere potuit anirfium difcedentis nuper ex hoc mortalium confor-

,

tio Zzvri Prencolili

ffmi atque Confultim DDN. CHRISTIA NI

BENIAMI

N.CANZII, 3. U. Lientiati , &9. fupremi apud

W'irtembergicos provocationum tvibunalis A4dvocati, eruditione, dexteritate atque

experientia multiplici admodum confpicui.

Breve omnino fuit temporis

intervallum , ex quo ingemifcere cocpit:

Heu . genitorem oninis cure. cafusque levamen

dnitto - - - Heic me , pater

optine, feffum

x D t:/z, ïl:f À

am redditum fe fentiet filius patri) vel certe beatus beato.

]

€

at fortuna.

Valeant fpes; va-

Ad portum venit; fedes fata quietas non oftendunt tantum, fed

pandunt, fed zternüm occupandas concedunt.

Num tamen ad czlites omni-

no vinculi illius, quod forte.

patris atque filii mucuos conciliaverit adfe&us,

aliquis pertineat fenfus, queri non inter eos modo potuit , qui ignari erant,

quis, exítin&tis corporibus, (tatus animorum (it futurus, fi non plane interire

quoque eos , vel in auras evanceícere arbitrarentur; fed chriftianz etiam veri-

tatis fectatoribus magnam fübinde creavit dubitationem ,

quoties cogitarunt,

vitz melioris & eternz haud eam conditionem fore ,

ut ex fragilis vitz affe-

&ibus , ut ex humiliori fanguinis & glebz huic noftr

& adícripto nexu quid-

quam

uam redundare ad eam poffit. — Graviter quondam Venerandus poft fata quo-

que CANZIVS nofter (ecquis enim veftrüm, Cives! B. Viri doctrinas

affidua revolvere memoria haud in deliciis pofuerit? ) hoc ipfum argumen-

tum ad animum & follicite füb judicii füi incudem vocavit in Z/ilos.

Leibu. in Tbeolog. Ufu P.1. C. XIV. .. Difputat quippe: Num in cxlo vitz ani-

malis functiones cunctz ceffaturz fint? An celites eandem s»ey» erga relictos

(quidni multo magis ad.immortalitatem eque evectos? ) liberos poít mortem

j

*

fentiant; quam habuerunt ante, quam ex hac vita difcederent?

Dixe:5s for-

m

fitan, nullas amplius beatas mentes fübire poffe five parentum , (ive filiorum

ideas; ceílare iftos; queis humanus, queis mortalis internofci (3nguis confue-

verat,charadteres. Quid enimii, quos liberatoris Chrifti majeíftas circumde-

dit,quos ipfe infinita illa luce circumfufos, & naturz, cujus participes facti fünt

puriffimis radiis collucentes atque fulgurantes cxlo intulit, de focietatum

vinculis cogitent, quz deítru&a, quz disjecta, qus in cineres redacta fünt.

Non poteft inter illos cogitari aut fingi fimile quiddam anili veterum füper-

ftitioni, ut illi, quos fede fua dii receptos ad fecum discumbendum & du-

cendos nectaris füccos admiíerint , confabulationes mifcere , & retexendo,

uid in terra inde ab alterutrius difceffu fa&tum fit , ne fabella materia cxlo

defit, beatum zvum exigere videantur.

At, fi fe mutuo neque parenres né-

que filios agnofcunt, nullove hujus vinculi fenfü follicitantur, iidem alio lon-

e amore feíe comple&ti debent , quam qui paternus quive filialis.dici poffer.

Enimvero , quid ad hec Beatus Vir , ifto etiam tempore, quo ab exoptato

illius nexus; cujus vividiffimum fen(um jam ipfi prorfus gratulamur ; intuitu

remotior videbatur? Negar fàne, amorem parentum atque filiorum evelli ;

negat itaque non minus, deleri omnem hujus olim vinculi, quod ex cxlo na-

tum eít, cognitionem. — Non vacat altius rem ipfam repetere, cui & divinio-

ra paffím oracula haud contemnendas lucis defideratz fcintillulas adfundunt.

Non provocabimus ad beatz mentis undique colluftratam, undique infignium

fa&torum adparatu affluentem reminifcendi facultatem , quae tam memorabi-

]em vitz peracte decuríum , a quo tot providentiz divinz fpecimina, tot vir-

tutum extantiorum documenta, tot.promihffionum divinarum complementa

pendebant; letheis quafi immergere undis, & trifti quadam oblivione füppri-

'"mere vix poffe videtur. "Non urgebimus eam cognitionis beatorum fpeciem,

ua Abrahami, qua lfaaci, qua facobi, qua Prophetarum, qua Apoftolorum,

ua Martyrum ; qua eorum omnium , qui peculiari in his terris minifterio

divinz providentiz pra(tito inclaruerunt, imagines iis characteribus, qui ter-

rigenarum diverfos redolent nexus, exprefías intueri integrum erit, |.Sed füb-

fittemus in CANZII noftri graviflimis ratiociniis.

Fitutes , inquit, zoffra

omne$ , queis ormamtuy i. bac vita, von exclufis illis , que a gratie veguo pendent,

locum babent. «x ptese.. 1. Cor- XIII. 10.

Cim vero in alteya demum vita con[um-

Á À

anande [int, intelligitur , fauctitatem a&iomum cx pavte mune obviam, coimutatum

iri cum [an&fitate meve tali , i. e. atfioges calitum nounifi ex . [olo $9 unico motso

siufivande Dei glow'æ. pvofecturas s. ceffatuyum igitur fuo anodo. inflintlum animalem ,

qui athionis pretium minuit. Pergit quoque: Zpfe inflinfhug im amove erga. cha-

"itates natuvalis 7 auimalis , cum in filios v. g. teudat , mom quia fllà Dà

funt , fed' quia uoftvi fuut $. [anchitatem . lànitat , wut amimum mon occupave tota,

quauta quatta 'efl , po[rt. &c. Mirum foret; iftas quidem cogitationes, qua

.

fole inter

dum animum in charitatum noflrarum irreparabili jactura recreare

poffunt, e facratiffimanoftra fide prorfüs profcribere velle,quas tamen,;utut fpiffa

fub caligine, fovit, vel auguratus eft Socrares in Phed. PLATONIs. ltaenim

E

ille: 742 meritorüs pueris , uxoribus , libevis defuntlis wmlti fponte voluerunt. ad in«

fevos proficifci, [pevantes, eos ibà videre , cum üisdem ver[avi, quos amaveraut ?. Sa-

jentie auteim. amator vebementer in. banc [pem addu&lus , non alibi eam pro- digni-

gate [e comparaturum , quam apud infevos , mortem eque feret, ac uon libeater illuc

"

sigralit ?^ Sperabimus itaque & nos illuftre hoc cxlitum commercium, quos

tantifper lugere fas erit, dum & nos illorum concilio adícriptos fentiamus.

&

Quam füaviter quzfo' beati & parentis & filii manes,irrefragabili experientia

-edo&ti, veritatem exofculabuntür, quz przíagiri potius , quam fciri vel à per-

fpicaciffimis hactenus potuit.

Supereft vero, ut B. Noftri, qui inter nos vixit; quem Academia hzc

moriz

|

teneris aluit unguicülis, qui Mufías noftraä inter pr;mos ornavit , me

füuum

—

fuum ftatuamus-pretium , eandemque civibus noflrris in exemplum quoque

commendemus. Feliciffimam Noftro obtigiffe nafcendi fortem, vel füperius

dic&ta, fi nullum aliud , qux infinita tamen funt , proftaret argumentum, fatis

füperque comprobant.

Omnium profe&o memoriz inhgeret , omnium , ar-

bitror, adhuc' dum oculis obverfatur 7;r quondam Summe Revevendus, Amplis-

fimus atque Excellentiffimus DN. ISARAEL GOTTLIEB CANZ, $8S. 25eo-

logie Do&. atque in bac Univev[itate Profeffov Publ. Ordinavius longe celebevrimus,

L

&

Jülufivis quoque . Seminarii dbeologici Supevintendeus. graviffumus , vir, quem pa-

rentem hàábuiffe, infignioris fortunz beneficiis adnumerandum eft, Neque

inferioris in füo fexu ordinis atque famz aliquando inter nos fuit Optima Ma-

ter, Orzatiij/ma quippe ac virtutum quarumvis laude florentiffrma Femina D N. SI-

BYLLA REGINA, Z7ri Excellentiffamni atque Do&iffrni DN. IOANNIS EBER-

HARDI ROESLERI, ZZoralium Profe[fovis Publici Ord. ac. Sripeudii Tbeolo-

gici Epbori, immortali przconio digniffimi, filia. Hifce parentibus natus No-

Iter in vicino Monafíterio Bebenhufano A. cIoloccxxiir die XXIV. Jan.

in.finum quafíi divinioris providentie . & follicitz educationis effufüs e(t.

Chriítiano igitur more per falutare lavacrum Deo confecratum, pia Parentum

indulgentia accurato ítudio fovit, & ad dignas ingenii efllorefcentis felicita-

te virtutes laudesque provexit. Quare, quum id etatís jam haberet, ut pri-

mis literarum elementis imbuendus videretur, condu&is optimis quibuscun- —

que magi(tris, HEGELMAIERO inprimis, HAVFFIO ; RAPPIO & OFFTER-

DINGERO ifto tempore monaíterii Bebenhufani alumnis, non ut inftituere-

tur modo, diligentiflime operam dedere, fed ne ea negligerentur, quibus pro-

fe&tus ftudiorum modeítia & honeítate morum ornare condifceret, providen-

tiffime curarunt: ante omnia tamen , ut ver& religionis puriorem do&trinam

imbiberet, multa follicitudine profpexerant. Acceffit poítea inítitutio publi-

ca in ludo Nürtingeníi, quem etiamnum moderatur Z7r revereudus Dn. sciivip-

LIN, cujus induftriam Nolter nunquam non laudavir.

Quum A. clolocexxxiv,

elegantiores non flofculos modo diligentie, fed & certos jam fru&us oftende-

xet; opportune accidit, ut Venerandus Parens ad Profefforis munus in Aca-

demia hac obeundum vocaretur.,

:

Proinde etiam Nofter eruditam undique au.

ram fpirans, neque.in parentum cura, quibus ad colenda acrius ftudia indige.

ret, neque in fide clarifiimorum przceptorum domefticorum, quos nactus erat,

quique laudari ipprimis merentur , P/ur. Rever. DN. M. scHMIDLINI1, Zia..

cori bodie Ludovicopolitani, & DN. M. rLATTiCU, Pofloris Metterzimmerani,

quidquam defideravit eorum , quz ex interiore quaque difciplina tum Philo-.

logica, tum Philofophica, tum etiam Mathernatica his feré tradi folent, qui,

fevera lege proficere cupiunt.

Bene igitur preparatus Academiz adfcriptus

eft A. cloloccxxxvui. & ab hoc tempore cum fru&u , qui operz pretium op-

—— N

ido ferebat, audivit Viros celeberrimos BB. naArLLiwaAcHsIvM, D. Mai-

CHELIVM, & PARENTEM inprimis , Philofophicas fcientias ampliflime tra-

dentes. Hinc, ubi ad Jurisprudentiam percipiendam fe dare confilio perfpica-

ciffimi Patris in animum induxit, principes in hoc do&trinarum genere Viros,.

qui Univerfiratem hanc, fi unicum exceperis, etiamnum ornant, audivit, &

docilitate ; elegantia & proficiendi ardore fibi devinxit.

Plurimum fine du-

bio debuit, quod & ad extremum usque halitum profeffus eít, venerando fuo

Cognato, o Confultiffimo atque Excellemiffim: DN. caR1sToPHORO rRI1-

pERICO HARPPRECHTO, U. J. Do&, ac Prof. P. O. quem in /nfli-

zutionibus , . Pandeclis atque. Ture. Canonico mult

iplicatis vicibus habuit prg-

ceptorem facundiffimum. B.D.HELrFFRICHIO

j

us Publicum pertraanti. bis, .

Sus autem feudale , explananti femel adhefit. Ab Excelentiffano ac Con[ultiffimo

DN. D. vozeriNGI0, Zuris provincialis didtamina, a Magnifico denique DN, .

D. scuozPrr1o, Praxim forenfzm affidue & folide didicit. Et fic quidem

*

x

A. clocIcexi.vi. haud perfun&orie inftru&tus curfüi academico finem impofitu-

£

rus, ftudia fua inaugurari voluit; publiceque Praefide laud. D.D. « oE GL 1N Gr0,

n

pro Licentia,gradum Do&oris in utroque jure capeffendi, Di/. defendit: de dubio

favore ufuravum. Superfunt plurimi, qui norint, quem plaufüm tum tulerit,

quibus ominibus ejus diligentiam preceptores profecuti fint, Ab illo etiam

tempore totum fefe dedit praxi forenfí, qua brevi admodum inclaruit. Fa-

&um interje&o aliquo tempore, ut Jr Per-Ilufiris atque Generofiffimus DN.

de zscHock, im Imperatoris: Potentifmi exercitu. excubiarum. princeps. dux ,

noftrum

no(trum arcefferet, ut cognatum, quem fecum habuit, literarum elegantio-

rum & Juris Civilis aliqua cognitione imbueret, Huic quoque officio tanta

induftria fatisfecit, ut, quum mutata poftmodum fcena, & juvene ifto nobili

ad militiam accedente, ad fuos rediret, Vir ille füummus nullis unquam pe-

percerit favorisatquebenevolentiz in eum fpeciminibus. Redux NofterJuriscon-

fultorum caítra novo iterum ardore fecutus eít,: faaque eruditione, morum ve-

nuftate, adveríüs parentes obfequio, omnium laudem, omniumque amici-

tiam meruit. In cultu quidem vitz humanus, elegans, facilis, hilaris & ex-

pofitus omnibus innotuir.

Quin immo in adverfis quoque animum vulnerari

quidem, attamen haud dejici paffus eft, maxime cum utriusque parentis obi-

tum füftinere & ad animum, aliás quoque tenerum, revocare neceffüm habue-

rit.

Ultima hujus virtutis, qua pectus armavit, qua divina quzvis confilia

adoravit, documenta edidit; non modo cum nuper demum Parris deploranda

morte tentaretur, fed in

primis etiam, ubi paucis abhinc diebus fua accelerare

fata, perfentifceret.

Paffus crat B. Nofter jam ab aliquot hebdomadibus catarrhum vifcidum,

qualem brumiales atmosphzre anomaliz inufferant multis, & qui'adeo non

confüetz alacritatis filum abrumpebat hactenüs, ut fanus & fibi videretur &

aliis, donec circa primam matutinam diei XXIII. p. m. evigilaret füb conti-

nuis horripilationibus, cum vomitu violento mucofo- biliofo, ruffi vehemen-

te, fangüinem aliquoties elidente coccineum fàatis multum, fequente vitium

proftratione in(igni , refpiratione difficili, ftri&turis precordiorum,; anorexia

plenaria, pulfà anomalo, celeri, tenfo, cephalalgia e tuffi acerbiffima, im-

patientia quietis, caloris externi leviffimi, & motus, fudore modo copiofo,

fnodo leni, modó nullo; redibat proximo mane vomitus, ceffabat poft ad-

miffam V. S. hemoptyfis, tuffis autem acerbiffima continuo vexabat, fputum

quidem femper liberans, fufcum, idque multum, fed absque ulla euphoria;

urina continuo flammea, quandoque pauco turpis eneoremate, alvus primo

ny&emero laxa, foluta, tertio die pertinaciter claudebatur, nóx a decubitu

fecunda tolerabilis, tertia peffima fuit, au&iis continuo: prioribus fymptomati-

bus, ad remedia etiam efficaciffima e fonte diztetico; pharmaceutico atque

chirurgico fütda quafi natura, Sub vefperam tertiz diei acceffit enormis dolor

unc&torius ad ima dextri petoris, isque per horas crefcens non tuffem dolo-

rificam tantum reddidit, fed & refpirationem ipfam; excretio muci fuíci ab

hoc metu mültum fuit impedita; feceffere mulci & flatus & ructus; füb ini-

tium quintz diei fübrepfere capitis perturbationes, oculis interdum trucibus,

motibus per faciem excurrentibus paffim fpasmodicis, aCtionibus. omnibus

preproperatum & vaíorum & nervorum impetum eloquentibus; urina magis

flammea, intercurrente modo zítu externo (icciffimo, modo profufis fudori-

bus, quales una ferie per noctem tertiz diei ad quartam usque fuit paífus zger;

utcunque grata blandiebantur fpe lucida diei tertie intervalla, nocti proximz

fimilia; nunc vero pulfus modo celerrímus, modo debilis, modo zqualis

fuit. Ad vefperam autem quintz diei plenum undique minante ftatum dextri

pülmonis gangrenofuüm intenfo zítu, interludente fümmo virium languore

fatigata fatis quin & oppreffa tandem Natura coma fomnolentum incurrit xger,

& impar fxvientibus intus fyftematis nervorum, vaforumque fanguineorum

& cordis procellis, in vifcera ruentibus nobiliora poít primam fexte a decu-

bitu diei horam placid& tandem prorfüs occubuit, poftquam mente ad DEum

convería, precibus ardentiffimis, colloquiis fpiritualibus affiduis omnia ad

beatum ex vita mortali tranfitum rite compofüerat.

Cum vere dicere liceat, Civem nobis ereptum, cui fimiles plurimi op-

tandi fint, fi bene patriz, (i bene noítris mufis cupiamus: nulli dubitamus ,

quin Cives noftri eam exuviis beate defundi (int exhibituri pieratem , quz

noftrz in familiam lugentem obfervantiz, quz amori, quem debemus optimis

q'uibuscu.nque, refpondeat. P.P. d. II. Mart. clolocerrir.

TVBINGAE

LITTERIS'ERHARDTIANIS.

-

Z

ECTOF

Y

ALMAE: .

X

EBERHARDI:;

W

19

EEE

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

E

18

—

—2

5 Q

NI

27

(l

j

V

É1

ei

d

;

17

bftupefcitis, nec miror , Optimi Cs

Jï

ï?ï

huic Academiz , & decorum erudits

N ]

|

ä

16

Q

Á

nomen, quod nuper demum lacryn

ria fatorum injuriz ereptum xtel

ä

ui, inquam , illud novo fqualore|-

hactabula compareat. "Vix ac ne vix quidem menfis aj

3

15

l:-ä;

g

am fratrum ornestiffimam , & CANZIANI nomin-

optimo parente vidimus & confolati fuimus orbatam.

]

4

14

quz paternos veluti lares adhuc dum colebat, quz vel

fuum paulifper demulceri dolorem fentiebat, & cui bo|-

ä

patris memores, bene & precabantur & ominabantut

fratre amiffo , qui ore inprimis atque vultu de(iderani-

13

referebat.

O vero (an&iffimum ar&Giffimz focietatis

morte violarí, nefas erat! Deplorari quidem tàntute

TE

enuo debuit , feparari autem non potuit. Illud affe&ui,

ftantiz debuifle videbatur filius.Quod ergo deArcadiz qu -

nomen fuit, commemorat AELIANVS ar. L. XIIL ci-

dixiffe: /e baud cgre mortem obire : f[perave enim , f con|

3h]

Pyrbagoram, ex.Hifforicis Hecateum, ex Muficis Olympu -

.

id poti

ori jure, id validiore etiam fpe ere&dum lübir

10

rio perfundere potüit anirfium difcedenti

s nuper ex L

L-

.

tio Zri Presbiliffni atque Confultifgmi D

BENIAMIN. CANZII, 7. U. L

eruditi -

W'irtembergicos provocationum tvibunalis A4dvocati,

Breve

experientia multiplici admodum confpicui.

E

intervallum , ex quo ingemifcere coepit:

Heu genitovem : onimi$ cure cafusque levamen

"hnifto - - - Heic me, pater optine, feJum

ADefevit.

am redditum fe fentiet filius patri) vel certe beatus bei-

ä

€

atfortunz. Ad portum venit; fedes fata quietas nor

andunt,; fed ecernüm occupandas concedunt.

Num..

no vinculi illius, quod forte patris atque filii mutuos|

aliquis pertineat fenfus, queri non inter eos modo po

quis, exítindtis cosporibus, flatus animorum fic futur

ä

quoque eos , vel in auras evanefcere arbitrarentur; fe

tatis fe&tatoribus magnam fübinde creavit dubitationer

vitz melioris & €ternz haud eam conditionem fore , |

&ibus , ut ex humiliori fanguinis & gleba huic noltr -

r

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1