LXV6a_fol_018

g

9 5

7/1

PRO-RECIOR

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

L.

B.

"1

DN

7

m

j

Ea eft felicitatis , -quam homines anhelant; & ad quam confe-

quendam omnes intendunt nervos, plurimis quidem proh-

//,/,'

d

dolor! aut incognita, auc negle&a; íed tamen vel ipfi etiam

philofophiz faniori perfpeCta ratio ; ut vera; ftabilis & con-

fummata haberi nequest, nifi qua quantumque a Deo, omnis verz

felicitatis fonte. unico & füummo, derivatur, atque a dulciffimo mentis

Quzcunque przterea bona

noftre cum Ípfo commercio repetitur.

habentur, atque ad vitam beatam ejusve praíidia pertinere judicantar ,

in univerfum omnia vana funt, fluxa, caduca, bonorumque nomine

indigna, & fi ejus generis fint; ut a Deo nos abducant, amorisque di-

vini beatiffimo fenfu privent, adeo bona effe definunt, ut mala fune-

fti(fima evadant, felicitati exitiofa, omnisque miferiz feraciffima. — Atque

hanc quidem veritatem generi humano adeo falutarem fcituque neceíla-

riam multo luculentius pleniusque docent facrz divini codicis paginz;

quz fimul quoque propenfiffimam Dei in Chriíto, Servatore noftro;

erga omnes voluntatem, impenfiffimumque ftudium, univerfos & fingu-

los füua gratia comple&tendi & &ternum beandi, graviffime haud mi-

nus quam amabiliffime exponunt. Quz quamvis maximam hominum

partem parum moveant, qui fuis cupiditatibus occecati; earumque im-

petu a&i, in rerum hujus mundi amplexus przcipites ruunt; fingularem

tamen vim virtutemque exerunt in excitandis mentibus fobriis, & de

falute füa quzrenda & in tuto collocanda, ut par eft, folicitis, quz fi

uando incredibilem iftam falutis per Chriftam parte amplitudinem per-

ífpexerunt, juítoque fíuo pretio zítimare didicerunt, tam vehementi

ipfius confequendz defiderio sgi fe fentiunt, ut terreftria omnia ip'is

fordeant, fummoque animi nifu &c ardore in cceleftia ferantur, ita ut

revera experiantur, quod de honefti in commovendis hominum animis

efficientia poft PLATONEM pronuncivit CrickRo: JFormam quidem

ipam, Marce Fili, & tanquam faciem bonefHi vides: que fi oculis cerneretur,

mirabiler amores. excitaret [apientie, — Hoc fanGiffimo igne incenfi; omnes

) !

Vitaz

U

vitz hujus cdras ; labores, negotia omnia, a quibusimmunes fe & libe.

ros, falva officii neceffitate, reddere valent, abjiciunt, totique in id ,

quod unice neceffarium ipfe etiam Servator o

ptimus declaravit; omni

virium & appetituum contentione incumbunt. — Illuftria ejus rei exem-

pla przbent prima, quz Chriíti atque Apoftolorum ztatem proxime

exceperunt, tempora, quibus haud pauci fuerunt, qui vitato etiam ho-

?ïï

minum confortio & commercio, in folitadinem fe abdentes ; uni falutis

fuz fempiternz ftudio vacarunt ; beatiffimzque curn Deo & Chrifto con-

fuetudinis viam anquifiverunt.

Quod uti re&tiffime & faluberrimo in-

ftituto fiebat, ipfaillorum temporum in

juria & calamitate hujus gene-

ris feceffiones vel jubente vel certe fuadente,

nullisque éS«AozrepiocoSonc-

xéac ftimulis animos agenübus: 'ita,

quz fequebatur, sztas laudabile

exemplum prazpoftere imitata i

ää

píius infticuti fan&titatem turpiter vitiavit,

conviciisque expofüit. Aocidit enim, quod plerumque accidere folet,

ut qui hanc vivendi rationem fequendam putarent, externz tantum for-

mz adhzrentes, rem ipíam defíererent, folique cerimoniarum ritui &

corporis continentiz nefcio quos ultra id;

fcit; bene merendi effe&tus tribuerent.

quod pietatis officium depo-

Invaluit inde virginitatis perpe-

tuz ftudium, fingularis preftantie & a

pud Deum valoris opinione fül-

tum,; cui ftabiliende & confirmandz S. Pauli 1 Cor.

VII. virginalem

vitz ftatum commendantis auctoritas fuit addita.

Et habet certe hic fta-

tus prz conjugali commoda haud omnino vulgaria, qux Apoftolus re-

ceníet, cum in eo conítituti multo majori fruantur opportunitate, divi-

nis rebus fine di(tractione vacandi, quam qua gaudent, quorum curz

*

inter pietatis officia & vite con

]

ugalis negotia, ipíius etiam Dei juffu re-

—Óà

&e & folicite procuranda, fünt

partiende, Qu vero prater hzc huic

vivendi generi adícribitur praftantia, falfa eft & confi&ta,

atque a men-

te Apoftoli prorfus aliena, qui praterea eriam clariffime do

Cet, virgina-

lem ftatum afe ob przfentem neceífitatem;

feu ob peculiarem aliquam ca-

lamitatem ifto tempore exortam,

potiffimum commendari. Summi autem

& perniciofiffimi erroris eft, ita de hac vitz ratione ftatuere, ut ei (inou-

laris gratiam Dei promerendi vis tribuatur

» aut fola corporis caftitas

citra mentis puritatem Deo placere poffe cr

edatur,

Graviffime hic in-

tercedit idem Apoftolus: /4/4icati, inquiens Gal. V. 4

» &flis a Chriflo,

qui per legem jufTificamini: gratia excidiflis. - Et fic,

H

quod ad alterum adti-

net , appofite dicit Av vsTINVS: Ouidprodefl i

ntegra caro, mente cor-

vupta? Melius eff bumile conjugium, quam Juperba

virginitas; iterumque

alio loco: Quid e[f virginitas mentis? Integra fides,

Jolida [pes , fincera. cba-

ritas, . Hac mentis virginitas bafis eft && funda

Inentum v

erz pietatis,

quacum fi corporis caítitas & continentia virginalis ultro

& . citra animi

clationem cenjungatur, planior patet atque expeditior via ad beatiffi-

mam cum Deo conjun&ionem perveniendi.

Et hac quidem via lauda-

biliffima primorumque Chriftianorum

inftituto accommodatiffima 4

nullis votis interpofitis;

nulla füperítitione admifta, cerra tamen , confi-

lium fuum; quod a juventute ceperat, Deo n

on difplicere, quin potius

Ipíius voluntati confentaneum effe, inceflit Vir

go optima, cujus obitum

ex publica hac tabula fignificamus,

cujusque: vitam inter nos a&tam ,

eamqueintegerrimam fan

&

iffimamque,veteri more;fed paucisexponemus.

Fuit

l'uit àutem illa Prenobiliffima, omnibusque fexus fu. decoribus ! Ornatif-

/ma Frg, D&. REGINA MAGDALENA CA-

MERARIA , quz in lucem hanc, qua fruimur, edita ethicTu-

bing: a. d. XV, Febr. Anni clobbCXCI. Patre Viro quondam Prenobiliffimo

Experientilfimo atque Excell. DN. RWDOLPHO ,JACOBO CAMERARIO,

)

Philofopbiee G? Medicine Doct. & in utraque bac. Facultate apud. mos. Profe[fo-

ve Publ. Ord. celeberrimo, .Horti Medici Prafefto, & AAcademie Cajareo-

Leopoldine: .:Naturee Curioforum Membro digni[fimo He&toris lL. nomine infigni-

70, NMiatre vero b. m. Pranobilifima Ornati[/imaque Matrona Ds. CHRI-

STINA MAGDALENA GRAF Dl'IA.. Avus paternus ipíi fuit r quon-

damn Prenobiliffimus, Experientif/inus atque Exc. DN. ELIAS RVDOLPHVS

CAMERARIVS, Medicine JDo&f. & in bac Univerfitate Prof. Pull. Ord.

Serenilfimi Ducis Cónfiliarius & zircbiater, diheque A4cad. (Nature Curiofo-

vum Membrum, cui FleCtoris L. momen fuit, vir eruditionis laude longe

clariffimus; Avia vero paterna erat, Premobiliffima quondam Femina Dw.

REGINA BARBARA NEVFEERIA. — Avum maternum coluit Zrum

umnme Reverendum atque Excellentiimum Ds. JOANNEM .GRAFF-

L

TIVM, JLogic. & Metapbyfices quondam bic per. integros triginta [ex. annos

Profilforem Publ. Ord., &? poffea Sereniffimi Ducis Cenfiliarium. atque Mona-

fleriü. AAlpir[pacenfis Abbatem meriti/tmum; Aviam vero maternam habuit

Prenobiliffimam quondem Matronam. Ds. MARIAM REGINAM BEH.-

RIAM. 'T'am fplendidis majoribus fata; atque à parentibus haud mi-

nori pietatis laude confpicuis educata, non potuit non omni virtutum ge-

!

nere cumulatiffime ornari. Ut vero de eo plenius certiusque conftet,

quz hanc in rem dicenda effent, ipfius verbis ex fcheda ipfius manu exa-

rata defcriptis, & latine veríis, quam noftris reddere malumus.

Ita

T

vero Ipía.

Optimi mei Parentes, uti me Deo Triuni in S. Baptismo con-

ficrarant, ita quoque ardentiffimis precibus codleíti Patri me commen-

darunt, & ut illuminationis divine particeps fierem, orarunt, quin

& exorarunt,

uum animo meo fincerus erga Deum amor, ardor-

que & precandi, &, quz ad virtutem ducunt, discendi, divinitus

inftillarentur. Primum rei documentum patuit inde, quod jam in te-

nerrima juventute mea bonos motus & fàlutares gratiz divinz operatio-

nes animum meum afficientes frequenter obfervare mihi licuit, quo fa-

um etiam eft, ut mature admodum Spiritus S. filiali divini Nominis

reverentia; & promta exa&taque erga Parentes optimos obedientia ani-

mum meum imbueret; quz divinz gratiz olim mentem meam tam fà-

lutariter & efficaciter moventis fingentisque monumenta, fi etiamnum

in memoriam mihi revoco, ad immenfüm Dei amorem fümmis laudibus

efferendum excitari me fentio. Quum vero & in animo meo ad pieta-

tem formando, adípirante divina gratia, fedulam nec eam infru&uofam

ofuerint operam beati viri D. D. HOCHSTET TERVS & D. D.

FROMMANNVS, quorum du&u folida cognitionis in rebus ad fidem

pertinentibu

s

ci fundamenta, qua in utraque fortuna przclariffime ad-

juram me fen

L

divinam benignitatem deprecor, ut illis in beatis i(tis fe-

z vo-

*dibus larg: füz in me fidelitatis przmia tribuat, De dotibus, qu

lente

lente Deo à natura mihi obtigerunt, non eft, ut multis dicam; quum

homini laudi & ornamento non fint, nifi quantum ad finem unice ne-

ceílarium obtinendum modo divine voluntati conformi applicatz &

fan&Gtificate fuerint; . quin potius füpplex & in genua provoluta, fub-

miffa mente veniam eorum precor, quz in omni mea vita a me omiíla

& neole&ta funt, fimul vero grates Deo perfolvo maximas, qui Spiritu

füo ían&to in hanc usque horam gratiofe me regere non dedignatus eft.

Quodfi recordor, quam efficaciter mifericors Parer meus coeleftis jam ia

flore &tatis mez menti mex impreflerit verba folatii plena: Sis Famula

mea! maximi id facio, eoque mirifice recreor, mifera & debilis Famu-

la, nec temperare mihi poffüm , quin ex intimo animi fundo exclamem:

Cs hPa

N

P

s

O! optime maxime Pater cceleftis! Quanra eft tua. mifericordia, &

3

uam clementem promtumque te oftendis iis, qui te quzrunt, ti-

biadhirent, &c unitate Spiritus tecuzi conjunguntur! Ha&tenus Ipfa.

Et quam przclere hzc docent, talem ipíam revera fuiffe, qualem

füperius defcripfimus , Virginem Deo vere devotam, perque omnem

fuam vitam confecratam. Neque tamen feorfim tantum & ab hominum

commercio fejun&ta religioni vacavit, fed quam diu per valetudinem li-

cuit, ne unicam quidem Deum publico cultu profequendi in T'emplo

occafionem neglexit.

Atque ex hoc; quo imbuta erat, penitiori reli-

gionis fenfu facile colligitur, quo fuerit in fuos non tantum, fed & in

omnes, animo. Germanis fuis omnibus fupervixit, ipforum obitu haud

leviter afflicta. — Precipue auter gravis ipfi fuit jaCtura fororis, quz an-

te hos novem menfes diem fupremum obiit, qua clade animus ipfius

tam vehementer commotus fuit , ut & corporis infirmitas haud medio-

criter augeretur.

Senfit & fuam fibi horulam prope inftare, atque

hinc mortis meditationi totam fe dedit, feque fübinde, & nuperrime

admodum , fümto S. Euchariftie epulo recreavit; füamque in Chriftum

fidem & vitz eternz fpem confirmavit.

Sic ad beatum ex hac vita ex-

ceffüm przparata forti & compofito animo mortem expettavit, cui

oft brevem morbum vires jam ante exhauftas abolentem, apoplecticos-

que infültus inferentem, die Sabbati poft horam III. matutinam, men-

tis ad extremum usque halitum compos, inter preces fuorum, quos

Deus folatiorum füorum przfidiis erigat; placide fuccubuit.

Supereft jam; ut beate defun&z jufta perfolvantur, quod fiet hora

II. poft meridiem; quà funus ex zdibus, quas incoluit, fo!lemni pom-

pa deducetur. Agite, Cives, & illuftri hoc Virginis pientiffimz exem-

lo moniti; quantum interfit mature pietati fe dare, & quanto hzc fit

adjumento, ad

mortem forti & compofito animo oppetendam, pruden-

tes difcite!

P. P. S. S. ;R. a. d. XXVII. Dec. A. cIbbCCLXVIII.

[

RUORU OLU GMNEUIUNEUSSIE UE DASP A N

—

TVBINGAE;

latteris

FVESIANIS

'i ii

; //f/

z

&^ *

m

Z

Y

PRO-RECT(

-

"UNIVERSITA

*

&

TUBINGENSIS.

o

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

L.

B.

z

E

g.

E:

d

ä

4

w

-

)l

a eft felicitatis ; —quam homines anhelant; -

2

quendam omnes intendunt nervos, plu

F

iä

:

ï

j

|

z

i

X

dolor! aut incognita, auc negle&ta, ied

ä

philofophiz faniori perfpe&ta ratio ; ut Y -

fummata haberi nequeat, nifi qua quantumque a

14

felicitatis fonte unico & fümmo, derivatur, atqué -

ä

noftre cum Íipfo commercio repetitur.

Quzcur

habentur, atque ad vitam beatam ejusve prafidia |-

in univerfüum omnia vana funt, fluxa, caduca,

indigna, & fi ejus generis fint; ut a Deo nos abdt*

vini beatiffimo fenfu privent, adeo bona effe defit

ftiffima evadant, felicitati exitiofa, omnisque miferiz.-

11

hanc quidem veritatem generi humano adeo falutar

riam multo luculentius pleniusque docent facrz di-

quz fimul quoque propenfi(fimam Dei in Chrifto

10

erga omnes voluntatem, impenfiffimumque ftudiuni-

los fua gratia comple&tendi & zternum beandi; ;

nus quam amabiliffime exponunt. Quz quamvis -

partem parum moveant, qui fuis cupiditatibus occ

petu a&i; in rerum hujus mundi amplexus pracipitie

tamen vim virtutemque exerunt in excitandis me

falute fua quzrenda & in tuto collocanda, ut par|

quando incredibilem iftam falutis per Chriftum part -

fpexerunt, juftoque fuo pretio zítimare didicert

ipfius confequendz defiderio sgi fe fentiunt; ut -

fordeant, fümmoque animi nifu & ardore in cce

revera experiantur, quod de honeíti in commove-

efficientia poft PLATONEM pronunciavit CICE!

ipfom, Marce Fili, & tanquam faciem boneffi vides :

ä

mirabilee amores excitarct [apientie, — Hoc fan&iffim

ä—f

E-

X

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

d*