LXV6a_fol_016

RECTIOR

IN PERANTIQUA EBERHARDINA

L.5

a a,

?

3

Uanta fit vis atque excellentia doctinarum, quas profitemur, ac iure meritoque in deliciis íummoque in pretio habemus,

"

Q

(

7Z

d

23

rr

,

; quotquot Chriftiani fumus, vociramurque, quum fingula earum abunde doceant capita, tum ex eo eluceícere inprimis exi-

d

";

$z

L

Z flumamus, quod qui eas fequuntur ac in (uccum , quod aiunt, fanguinemque conuertunt , non tantum fclices , fed &

r

E

If

?

lubentes ouantesque mortem cum hacce commutant vita. Tantum abeft, vt quisquam eorum , qui ifthac recte cenfen-

,//ä

As

[

)-;

G

g 422

tur clasfe, terribilium omnium terribilisfimum arbitretur mortem, vt potius ea inter , quae expetenda quàm maxumé funt,

'?

en

l

; primo eam loco omnes ponant. Quotus, amàbo, quisque noftrum eft, qui, quum ea faltim, quae Sacri Oratorcs hefterno, eoque

aä) feíto Adícenfionis Dominicae die pro roflris,de füblato ad fuperas fedes, Deique Dexteram, Seruatore noftro Optumo Maxu-

i^

:

N

(

a d

x72, mo, de vberrimis ac longe praeítantisimis , qui inde in nos certis(ime redundant , fru&tibus disfertauerunt, pro eo ac par

cít, pia au

aq

ue mente excepit , non ita fe adfectum fentiat , vt non velit iam tantum , fed cupiat etiam, quam primüm mortalia exuere, atque

uis illa apud

ad oras difcedere illas, vbi Dux nofter, vbi caput noftrum aeternum triumphat,x vbi quies placidisfima & vita fempiterna vigent ?

animum curiofius recolat, expendatue religiofius , qui non defideriis votisque totus ardeat, atque cum Melanchthone exclamet: Coelum volo: Volo

Coelum! Vel & Paullina illa, quae BARTHIANO metro, ex L. xIx, c. lv. p. 766. Seliloquiorum , efferre lubet , ingeminet?

O quis me ex homine hoc, fürfum hae ex mole leuabit

Meum repente Spirítum!

Diícupio Tecum, Tecum esíe, inlammor, IE(u:

Carcere ab hoc, hoc ftercoreo me abfolue, triumphi ,.

O Chrifte Iefu carcere.

Tu caput es; membrorum ego patrs quota, Chrifte, tuorum,

Hac fupplico Tibi die.

O mifcrcrc , miferte cuoruim, vt es, hactenus omnium;

Mors illa f(it nubes mihi ,

Quae leuet é terrae me turbine, & inferat ifti

Arci triumphali Tuac!

Mori hodiecupio: quia mori hoc non eft, vt veniam in vitam, quae vita veré eft: Et quid irrifiones mundanorum hominum morer, aeftuman-

tium recesfum ex hac vita piorum hominum, esfe horribile illud portentum , quod adpellant mortem ? O defideratis(ima vita, cuius oftium & introi-

tum referabit & patefaciet mihi viuifica haec mors!O veré vitalis, vere viua, vita! Quae eiusdem alibi verba Egwitis (unt; L. VI. c. X. p. str. Et, quam fe-

lices iudicandi funt,qui ifthac macti mente funt, & votorum tandem quoque compotes triumphant fuorum. Qui, quid mundi coclique vocibus compre-

hendatur, norunt, ii demum perfpectam habent, quantum lucrentur, quibusterga rebus hifce vertere,ac esíe cum Seruatore fuo Iefu Chrifto inter coeli-

teslicet, — Gratulamur eo nomine merito Matrozae Nobilis[mae , Ornatis ?maeque, DN. CHRISTINAE MAGDALENAE, 7iri Nobilisfmi, Experi-

entisfimi atque Excellentisffmi, B. DN.RUDOLPHIIACOBI CAMERARII, Philofophiae ac Medicinae Dodtoris Profes[orisque olim inalma Eberbardina bacce

meritorum praeflantia &f nominis celebritate inprimis flarentisfimi, inde à quinquennio, ac quod excurrit, Viduae adflitisimae, quae vti variarum cala-

:

miratum acerbitate, moleftique , quo ab aliquot annís laborauit . morbi grauitate experiundo didicit, nihil habere mundum , quo gaudere con-

la TE

ftanter posfimus, quo bene esfe corpori & animo femper posfit, ita nihil frequentius, contentiusque nihil expetiit, quam coclum , quo pia anima

E

nudius quintus etiam feliciter euolauit, —Coepit 7/a interes(e humanis rebus Anno, à nato Chrifto , fupra milleimum, fexcentefimum , feptuagefi-

B

mo, IX. menfis Februatii die, Parenptibus edita Amplisfrenis: Patre fcilicet, iro Maxume Reuerendo, Amplisfimo atque Excellentis(mo , B. DN. IO-

ANNE GRAFFTIO, s. 5. Theologiae Doctore dignisfimo , eodemque per fex & triginta amnos Profesfore primum in Scholanoffra Primae c Rationalis Pbi-

lofophiae

Ordinario , Matbe[eos Extra-Ordinario , celeberrimo , deinde verà Abbate Alpivfpacenfi ac. Serenisfrmi. Wurtembergiae Ducis Confiliario grauisfimos

Matre, Femiza Nobilisfima ac Ornatisfima, DN. MARIA REGINA , ziri Nobilisfmi, Amplisfimi & Confultismi , B. DN. IO. GEORGII BEHRII,

inSupremo apud nos Prouocationum Tribunali Adf[esfaris ex Ordine Tubingen[tum Senatorio meritisfimi filia lectisftma. Nihil ab hifce praetermisfum esfe, quod

ad elegantioris indolis filiolae mentem Deo confecrandam, religionis & pictatis praeceptis imbuendam, ad eaque omnia formandam, quae fexum

fequiorem inprimis ornant , facere poterat: virtutibus, quibus mature eluxit, ipía probauit. Pietate certe inprimis in Matrem, diu hydrope laboran-

tem, follertis(imae Virginis du&us Z. Cazeraritis Nofler in Sponfam Ea delegit, domumque duxit Anno fuperioris feculi octogefimo nono, men-

fe [ulio. Nec 7pfe, dum in fuauisfima illa focictate vixic, in Ea vllum fidae , probae, fedulae ac prudentis vxoris & matrisfamilias officium defide-

rauit : cuius rei teftes fuperfunt valedi&oriae litterae, quas moribundus ad Senatum Academicum exarauit, Vir, ob pietatem , folidam amplisfimamque

eruditionem, antiquum candorem ac prudentiam immortali memoria dignisfimus. Sed luculenti quoque diuini in Noflram fauoris teftímonii loco re-

putamus , quod fex filiarum & quatuor filiorum partu B. Maritum Parentem fecit: Ex quibus matris dexterrimae amantisfimaeque fidem praedi-

cant füperftites , maternae virtutis heredes f/iae duae, caedemque virgines ornatisfimae , Regiza Magdaleza & Agnes Chriflina , quae , coelibes ha&e-

nus, vti & venerandum olim Patrem, & moeftisfimam Matrem fedulitate ac pietate fua fingulari magna curarum & taediorum parte numquam

non leuarunt, ita ex vtriusque parentis vltimis votis nihil felicitatis non merentur; nec non £izi Dgz. fflii: Alter, Fir Nabilisjimus,'Experimtisþmus

atque. Excellentisfmus, DN. Alexander Camerarius , [alutaris artis Dotfor atque Prof. Publ. Ordinarius celeberrimus , qui ex Nobilisfima Ornatisfima«

que coniuge, DN. Clara Hedwige, Viri Nobilisfimi, Experientisfimi ac Excellentisfimi, DN. YO. ZELLERLI, Medicigae D. && Prof. Publ. Ordinarii celebratis-

fimi , mec uon . Serenisfimi Nutritii Noffri Archiatri Senioris felicisfimi &tc. filia , ttina prole, filiolo nimirum, Je.. Rudolpho , in fpem Parentis fcli-

citer fücerefcente , & binis filiabus ( quarum vltima quidem tantum , fub fuperioris demum men(íis finem magno moribundae gaudio na-

ta, fupereít) exoptato A4iae titulo Noffram auxit; Alter , Nobilisfmmus fforentisfimusque iuuenis , DN, Henricus Camerarius , Iurium Candi-

datus politismus : Qui omnes prouidentisfimam matrem acerbisfime lugent, lugebuntque , dum huiufce fruentur víura lucis. . Vti vero

Noffra hoc pa&o per omnem vitam, in coniugio & familia, felicisfima fuit: ita, dum claudere illam fata voluerunt, non minor in Ipfam diuinus ex-

ftitit fauor. Corpore quidem inde à triennio male coepit habere: curis, vigiliis & calamitatibus variis Eis; vires paullatim adcerentibus. Iam in-

ter artuum dolores, iam inter pectoris anguftias, infomnes traxit noctes plurimas.

Anhelanti rupta ex improuifo nuper pulmonis vomica leuamen

adtulisíe videbatur; fed ferale admodum illud fuit. Quum enim internum vlcus curationem refpueret: lenta febris breui ita inualuit, vt intra qua-

tuor menfes omnem corporis vigorem exhauriret atque nupero Iouis die in acutam, quam vocant, continuam exardefceret , quae fatalem pau-

cis diebus poft motbo & vitae terminum pofuit. Inter haec tamen animum, acternitati imminentem , gratia Dei minime deftituit: quantum enim

decesfit corpufculo , tantum eidem accesfit. Integris fcilicet ad extremum vfa halitum feníibus dies , queis lecto adfixa decubuit , horasque, reuo-

canda ad coeleftia mente, eluenda illa ab omni labe atque cum Deo , au&ore fuo, coniungenda exegit. Mature 7p/a fenfit, fore breui, vt hinc difceden-

dum fibi fit. Eo igitur oculos cogitationesque conuertit vnicé, quo tranfeundum esfet. — Precibus vacauit, diuinis oraculis fe fuftentauit, Suos Deo

commendauit, amorem omnibus pictatemque teftata amplis(imé: dum zudius quintus, inter (üfpiria & fua Ipfius & Suorum, placidisfime obdormifceret,

Rogamus nos indulgentis(imum in coelis Numen, vt, quae in lu&u iam funt, caritates & necesíitudines No/frae , largisimo folatio perfundere,

paterno fauore füo comple&i ac omnigena felicitate liberalisfime beare, ne dedignetur. Quod reliquum eft, nulli dubitamus , quin vltimum Nz-

ffrae honorem habituri omnes vltro fint, atque funus, quod hora poftmetidiana 1. ad locum deducetur publicum , decenti habitu numeroque com;i-

E

taturi, Perícripfit P. P. S. S.. R. Arï]o Melioris Aeui cIoIoccxxvIlI. D. xxIII. Maii.

TUBI1NG AE, Litteris Io. Cunradi Reisl Viduac,

E

r'*», -

?u

i erCal RO. i

D t

E

»

RECIOSRE

IN PERANTIQUA EBERHARDINA

LaX

T

Y

v Gs

£

QESX

M

"Uanta fit vis atque excellentia do&ttinarum, quas profitemur , ac iure meritoque in deliciis fümmoque in pretio habemus,

9

[

a

,

(

»

e

,

; quotquot Chriftiani fumus, vocitamurque, quum fingula earum abunde doceant capita, tum ex eo eluce(cere inprimis exi-

v

v

?

42

If

p

ftumamus, quod qui eas fequuntur ac in (uccum , quod aiunt, fanguinemque conuertunt, non tantum felices , fed &

eo

e

lubentes ouantesque mortem cum hacce commutanr vita. Tantum abeít, vt quisquam eorum ; qui ifthac re&e ceníen-

A

e

!

É

2

]

Á

*/&g

tur clasfe, terribilium omnium terribilisfimum arbitretur mortem, vt potius ea inter , quae expetenda quàm maxumeé funt,

A

d

E

rimo eam loco omnes ponant. Quotus, amabo, quisque noftrum eft, qui, quum ea faltim, quae Sacri Oratores hefterno, eoque

:

;

fefto Adícenfionis Dominicae die pro roftris,de fuüblato ad fuperas fedes, Deique Dexteram, Seruatore noftro Optumo Maxu-

ED

a

COT

a

O

L LLl

,

A

2772

mo, de vberrimis ac longe praeítantisimis , qui inde in nos certisfime redundant , fructibus disfertauerunt, pro eo ac par

eft, pia au

iaq

ue mente excepit , non ita

fe adfe&um fentiat , vt non velit iam tantum , fed cupiat etiam, quam primüm mortalia exuere, atque

ad oras difcedere illas, vbi Dux nofter, vbi caput noftrum aeternum triumphat, vbi quies placidis(ima & vita fempiterna vigent ?

uis illa apud

animum curiofius recolat , expendatue religiofius , qui non defideriis votisque totus ardeat, atque cum Melanchthone exclamet: Coelum volo: Volo

Coelum! Vel & Paullina illa, quae BARTHIANO metro, ex L. xIx, c. lv. p. 766. Se/ilequiorum , cfferre lubet , ingeminet?

74

O quis me ex homine hoc, fürfum hae ex mole leuabit

ES

Meum repente Spiritum!

Diícupio Tecum, Tecum esí(e, inflammor, IE(u!

Carcere ab hoc, hoc ftercoreo me abfolue, triumphi ,.

O Chrifte Iefu carcere.

Tu caput es; membrorum ego pars quota, Chrifte, tuorum,

Hac fupplico Tibi die.

Euroskala Offset

O mi(crcrc , miferte cuoruim, vt es, hactenus omnium;

Mors illa fit nubes mihi ,

*

Quae leuet é terrae me turbine, & inferat ifti

Arci triumphali Tuac!

Mori bodiecupio: quia mori hoc non eft, vt veniam in vitam, quae vita veré eft: Ft quid irrifiones mundanorum homint -

tium recesfum ex hac vita piorum hominum, esfe horribile illud portentum , quod adpellant mortem? O defideratisfima vita , «

19

tum referabit & patefaciet mihi viuifica haec mors!O veré vitalis, vere viua, vita! Quae eiusdem alibi verba Equitis funt, L. VI. e.

VierFarbSelector Standard *

lices iudicandi funt,qui ifthac macti mente (unt, & votorum tandem quoque compotes triumphant füorum. Qui, quid mundicoel -

18

hendatur,norunt, ii demum perfpectum habent, quantum lucrentur, quibus terga rebus hifce vertere,ac esíe cum Seruatore fuo I«

tes licet.— Gratulamur eo nomine merito Matrozae Nobilisfimae , Ornatisfimaeque, DN. CHRISTINAE MAGDALENAE, 77

entis[imi atque Excellentisfimi, B. DN.RUDOLPHIIACOBI CAMERARLII, Philofophiae ac Medicinae Docforis Profes[orisque olim in

17

meritorum praefflantia C nominis celebritate inprimis florentisftmi, inde à quinquennio, ac quod excurrit, Viduae adfli&tisimae, qt^

V. "k hat

mitatum acerbitate, moleftique , quo ab aliquot annis laborauit . morbi grauitate experiundo didicit, nihil habere mundur

24

ftanter posfimus, quo bene esíe corpori & animo femper posfit, ita nihil frequentius, contentiusque nihil expetiit, quam co^

g

16

audius quintus etiam feliciter euolauit, — Coepit Z//a interes(e humanis rebus Ánno, à nato Chrifto , fapra millefimum ; fexcer

ä

L d

mo, IX. menfis Februarii die, Parentibus edita Amplisfrmis: Pacre fcilicet, Firo Maxume Reuerendo, Amplisfimo atque Excellezi—

1

I

mum in Scholanoflra Pr

15

ANNE GRAFFTIO, 5. 5. Theologiae Dotfore dignisfrmo , eodemque per [ex & triginta ammos Profesfare pri

ä

Ordinario , Matbe[eos Extra-Ordinario, celeberrimo , deinde veró Abbate Alpirfpacenft ac. Serenisfimi

Wurtembergiae Ducis

lofophiae

Matre,

Femina Nobilisma ac Ornatisfima, DN. MARIA REGINA, 7iri Nolilisfimi, Amplisfmi & Con[ultisfimi , B. DN. IO.

14

inSupremo ap

ud nos Prouocationum Tribunali Ad[esfaris ex Ordine Tubingenfium Senatario meritisfimi filia lectisfima. Nihilab hifce pra .

ä

adeaque omnia forn

ad elegantioris indolis filiolae mentem Deo confecrandam, religionis & pictatis praeceptis imbuendam,

fequiorem inprimis ornant , facere poterat: virtutibus, quibus mature eluxit,ipía probauit. Pietate certe in

primis in Matrem,

13

tem, follertisfimae Virginis du&us £. Cazerarius Noffer in Sponfam Eam delegit, domumque duxit Anno

^

fuperioris feculi o£ -

fe Iulio. INec 7pfe, dum in fuauis(ima illa focietate vixit, in Ez vllum f

dae , probae, fedulae ac prudentis vxoris & matrisfan »

12

rauit: cuius rei teftes fuperfunt valedictoriae litterae, quas moribundus ad Senatum Academicum exarauit, Vir, ob pietatem, foliv -

ï

eruditionetn, antiquum candorem ac prudentiam immortali memoria dignisfimus. Sed luculenti quoque diuini in Noffram fauo;

quod fex filiarum & quatuor filiorum partu B. Maritum Parentem fecit: Ex quibus matris dexterrimae amantisíin -

putamus ,

11

cant füperftites , maternae virtutis heredes ff//ae 4uae, eaedemque virgines ornatisfima

e, Regina Magdalena &t Agnes Chriflina ,

nus, vti & venerandum olim Patrem, & moeftisfíimam Matrem fedulitate ac pietate fua fingulari magna curarum & taedio|-

non leuarunt, ita ex vtriusque parentis vltimis votis nihil felicitatis non merentur; nec non £izi Dzz. fflii; Alter, Vir Nobilisj

10

atque Excellentisfimus , D

N. Alexander. Camerarius , falutaris artis Dottor atque Prof.. Publ. Ordinarius celeberrimus , qui ex N —

que caniuge, DN. Clara Hedwige, Viri Nobilisfrmi, Experientisfimi ac Excellen

tisfrmi, DN. IO. ZELLERL MedZicizae D. € Prof. Pul

fimi , nec uon Serenisfimi Nuiritii Noffri Archiatri Senioris felicisfimi &c.

fília , ttina prole, filiolo nimirum, Jo.. Rudolpho , ii-

citer fucerefícente , & binis filiabus ( quarum vltima quidem tantum ,

fub fuperioris demum meníis finem magno mo

ta, fupereít) exoptato Agiae titulo Noffram auxit;. Aler , Nobilisfzus florentisfmusque. iuuenis , DN, Hearicus Camera t

datus politismus : Qui omnes prouidentisfimam matrem acerbisfime lugent , lugebuntque , dum huiufce fruentur v|

Noflra hoc pa&to per omnem vitam, in coniugio & familia, felicis(ima fait: ita, dum claudere illam fata voluerunt, non minc -

ftitit fauor. — Corpore quidem inde à triennio male coepit habere: curis, vigiliis & calamitatibus variis Eiws vires paullatim ac

ter artuum dolores, iam inter pectoris anguftias, infomnes traxit noctes plurimas. — Anhelanti rupta ex improuifo nuper pulm, -

adtulisfe videbatur; fed ferale admodum illud fuit. Quum enim internum vlcus curatíonem refpueret: lenta febris breui ita ii

continuam exardefceret

tuor meníes omfiem corporis vigorem exhauriret atque nupero Iouis die in acutam, quam vocant,

H

a Dei minime def -

cis diebus poft morbo & vitae terminum pofuit.

Inter haec tamen animum, acternitati imminentem , grau

lecto adfixa decul

decesfit corpu(culo, tantum eidem accesfit. — Integris fcilicet ad extremum vfía halitum fenfibus dies , queis

Mature 7p/a fenfit,fore br( -

canda ad cocleftia mente, eluenda illa ab omnilabeatque cum Deo, au&tore fuo, coniungenda exegit.

8 "WO NNS

dum fibi fit. Eo igitur oculos cogitationesque conuertit vnicé, quo tranfeundum esfec, — Precibus vacaui

t, diuinis oraculis fe |

placidïï

commendauit, amorem omnibus pietatemque teftata amplis(ime: dum zu4íus quiztus, inter füfpiria & fua Ipfius & Suorum,

Rogamus nos indulgentisfimum in coelis Namen, vt, quae in lu&tu iam funt,

caritates & neces(itudines Noffrae , largisfimo.

paterno fauore füo compledi ac omnigena felicitate liberalisfime beare, ne dedignetur. Quod reliquum eft, nulli dubitamu —

i

ffrae honotem habituri omnes vltro fint, atque funus, quod hora poftmeridiana 1. ad locum deducetur publicum, decenti habi

a

E

taturi, Perícripfit P. P. S. S.- R. Anno Melioris Aeui cloIoccxxvlI. D. xxIII. Maii.

2

TUBL1N G AE, Literis Io, Cunradi Rgisl Viduaec.

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1