LXV6a_fol_015

/7

(

/ £*

J RECTOR

ACADEMUETUBING. -

Y

p-By

$25

26

76

D

1227

]

Qïä&

Riftitfimum vobis, academiza cives! funus ex hac

a

222

)^.

o

»

[

A

annuntiandum tabula eft, quod nefcio, an dolo-

D s

d

x

ris gravitate , inde ab ultimis univerfitatis hujus

G

X

".

EVA

fcholafticae temporibus , quodquam aliud equave-

/ä&.'l

jf

pE

?

)

;

j

:

rit unquam: certe tamen, fic enim explorata fide

ícribo, füperavit antehac nullum. .Nullum omni

retrorfum avo fuit, quod acerbius, nullum, quod infperatius, nullum

,denique, quod rei noftra lifterarize intolerabilibus COntigerit.

Obiitc,

^

fic enim imperfcrutabili divinee vifum fuit fapientie, obiit, inquam,

[e!

verbum trifte !. 6 cafüm lugendum, ó füunus acerbiffimarum Jacruma-

rum vel copiofo non fatis deplorandum imbre ! vir fümmus, primae

cavez medicus., &»n4fcula in fcriptis pariter ac cathedra confpicuus

eruditione 3. & exoptati/Hna , . cui femper Hygizene favebat, c/igica

praxi celebratus ; & rerum ad fenatum academicum pertinentium z/z

€9 peritiz inclutus;. & candore in omni vita fingulari , hisque tempori-

bus:2d sniraculum. usque raro , commendabilis ; €9 fuzwitatisinore ,

quà gravitatem condiebat ,. Julci///mo temperamento , jucundus 5 &

benignitate in pauperes «grotos , venerandus ; & f2cundia, tum nati-

va; tum ad regulas formata dulcifzma , infignis; & maxima animi fir-

mitate, 7jnperterritoque,in fummis rerum difficultatibus , 277720 , ubi

véla contrahere;: viresque fübmitterealios, fentias, plane admiran-

dus: qui nihil non à divina: providentia confequutus videbatur , quod

homini fas eft optare: in quem , thefauros, quotquothabet, natura

fuos effadit : fi ab hoc uno difcefferis; quód longiorem denegaverit vi-

tam. Lugebunt, in virij & animo, &arte, & pictace $ plane

divini, obitu , p/zliatri Profefforem ; vafta quidem do&rina eminen-

tem ; lugebunt*a;ademicli Jeuatorem, &

Mwmlgcan 4Hlem , exper-

À

«

£um ,

* a,

3

tum , fucandis fententiis non affüetum, prudentem , z timidum ,

non callide infervientem temporlbus : lugebit medicorum in hac

academia ordo co//egazm conjunttiffimum, nuneris demandati partes

explentem cumulatiffime: lugebunt &groti, tum apud nos, tum in vi-

cina, quin &locis remotioribus , 77edicu?, in eligendis remediis

C4ufum, in applicandis, prudentem, in confequenda fanitate felz-

cem , ac divina adjutum ope: lugebunt propinqui fzznilie membrum

jrinceps, regendis debilioribus aptum, in corporis falutem proclive ,

promtum, vivax, nobile; lugebunt amici certe fidei virum , £ona zmen-

fe, ere&o animo, «t nunquam à fe temere diffentientis con/lantm,

colendum : lugebunt , quotquot nórunt

(nórunt vero , propter in-

fignem fama celebritatem , propemodum infiniti) virum ex omni late-

re füfpiciendum, — 77 captendis confiliis perfpicacem

in perfequendis

alacrem & immotum, in expedzundzs dexterrimum

Nihil quidquam

heic affe&ui , nihil partium ftudio, nihil affentationi, in parentationi-

bus interdum ultra omnem menfüram adhibite, nihil heic errori cui-

quam tribuo: quia quidquid de praeftantiflimis viris, tum ad pietatem

minime fucatam, tum ad rempublicam ; tum ad rem familiarem pru-

denter regendam, formatis, dicit poteft ullo tempore, id fane in illum,

Hic 1n extricandis

quem efferendum hodie curamus, cadit exacte

magnopere arduis, complicatiffimisque negotiis , judicium; in perpoli-

endis, .& ad externam non mínus faciczmn, quam ad internam pulcri-

tudinem revocandis, ingenium; in conformandis denique, ad priftini

moris auctoritatem, memoriam, non fine maximo eorum, qui bene

affe&i erant, adplaufü comprobavit.

Hoc viro nibil unquam jucun-

dius, nihil Honorabilius natum eft: qui fobrietati fuavitatem, viciffim-

que fuavitati fobrietatem adjunxit: quarum altera, ut amaretur, altera,

ut coleretur, effecit. Audivimus nuper , fumma ingenii amplitudine,

omnes difciplinas, non affectatione juvenili, fed mafculo mentis ro-

*

*

audivimus, non una, non multis

bore, opponendo pervadentem

vicibus, non plurimis, fed omnibus, dicentem fententias , ex acade-

mia hiftoria, ex politicee fanioris regulis, ex confirmato ufü rerum, mul-

to inftructiffimas : vidimus fzpe cathedrainfiflentem , ut, ut num re-

rum pondera , num verborum nativum flumen, an oris fermonisque

dulcedinem ,

an vultus

ad omnem candorem compofiti, gratiam,

an ingenii, fua quidem perfpicacia. dubitationes omnes , veluti ne-

budas , trajicientis , lumina, magis mirari decuerit, oppido ne-

fciverimus.

Hic tantus vir, tot virtutum choro ftipatus , tanta

apud omnes gratia florens , tam eruditus, tam vita nobilis, tam mori-

bus excultus, tam dignus, qui longiffimam annorum vivendo percur-

reret lineam, quia praíftantior erat, quam ut à DEo nobls potuerit re-

*

linquit,

*

linqui,

diem in hac vita of)iit füpremum. Si, quod libro, cum annus

ntefimus ageretur, edito, non obfcura fa-

fupra millefimum , feptinge

mae Anglus, cui Afgill nom

en , perfuaderele&ori aufus eft, veritati effet

confentaneum: homines neceffario non mori;

(ed confumma-

ta cum DEo unione , vivos, & fecundum corpus; & animam,;

fieri fane non potuiffet, ut,

in [cdes illas beatorum poffe transferri:

tam inopinato deponeret,

quod mortale habuit, in medio aetati

s curfu,

Dn.D. ALEXANDER . CA-

vir omnium inter nos judicio magnus,

MERARIUS. Ita tand

em, quem intelligam, quem putem tantopere

a folum, fed publica etiam auétoritatis indicio ;

lugendum , non ex am

cives optimi! Emigravit nimirum €x hac vita,;

cognoviftis nominatim ,

hoc inprimis tempore ;

in dies impetuofioribus turbulenta calamitatum

iffimus , prenobilifimus , 4c experientif]mmus

rocellis, vir exce/Zenti

D. ALEXANDER. CAMERARIUS, 4fed. D. 68 Prof. P. O. bor-

H apud no

; medici pmfe&us dexterrimus , collegiorum, AAR-

TINIANI ac HO

CHALANNIA NI fuperattendens gravilmus :

opolidine , mature curiojorum , nobiliffanum

academie cejaree Le

qmembirum, Hetloris

IV. infignitum nomine. Vita hujus lucem tan-

tus vir prima adfpexit

vice,

IIl Honar: Februar: anno reparata falutis

bus eft ufüs optimis , patrenimirum, viro exce[-

MDCXCVI. Parenti

Jenti[fmo , prenot

liffimo , €9 experient

iffima, Dz. RDOLPHO

RARO, Afed. D. Prof. P. O. longe celeberimo,

JACOBO CAME

borti apud nos botani

ci prafecto pariter

N

folertiffimo, collegii 2Marti-

demieque naturecurioforum

niani [upperattendente

Jpectatif]rmos 4ca

eximio membro, quod

füb He&toris H. nomine inclaruit. Matrem na-

&us eft, nobili[]mmam,ornat

iffinamquematronam, CHRISTINAM

MAGDALENAM, ex

Grafftiorum oriundam gente. Avum pater-

mum . excellenti[fmum , & experientiffr-

num habuit virum z0Piliff7

mum Dn». ELIAM RUDOLPHUM «ACAMERAR

IUM, Zfe4. D.

& profefforem B

otanices Ord. fereniffimoPrincipi à confiliis medicis, ac

fupra laudatze academicze

membrum praeeftantiffi

mum. Ávia ex patre

Dn. Regina Barbara , nobilis, ac,

de Tubin-

fuit honeftiffima femina,

Ludov. Neufferi,filia:

genfium civitate ,

meritiffimi polygraphi , 70P.

ex fummo viro,

ob. Valentino Neuffero ;

Sere

niffimi Principis confi-

ea pandectarum profeffore ,

liario, & füpremi tribunalis affeffore , ac poft

decora, brevitatis et-

nati : reliqua familiee , pera

dfcendentem lineam ,

ficit, ALEXANDRUM NOSTRUM

go non commemorabo: fü

Va-

CAMERARIUM zgenus referre ad celeberimas patrize profapids ;

A2

TeAn-

renbublerios, Aegerlinos , Rzzmkrgias, Vifcberos, Sacobli Audree

propinquas,ï Pretérea proavum numerat , virum quondam nobiliffi-

mur, experientiffimumque, Dn. JOH. RUD. CAMERARIUM, Medicinze

canditatum, & urbis noftra pharmacopoeum dexterrimum. Hic Filius fuit

JOH. RUD. CAMERARII, pliyfici primo |Efslingenfis , " poftea vero

Reuttlingenfis : quem ex ALEXANDRO CAMERARIO Med. Do&ore,

phyfico pariter Reuttlingenfi, oriundum fuiffe conftat: & hic denique

parentem coluit denuo ALEXANDRUM. CAMERARIUM,, Tubingen-

fium olim confülem meritiffimum, qui, quanto ftuduerit honeftati ope-

re , ecclefiae cathedralis monumenta , qu& etiamnum extant, fatis te-

ftantur. . Paginae auguftia, quo minus materni generisavos, omnis ge-

neris gloria llorentes, recenfeam , prohibet: ad reliqua ergo tranfeun-

dumeft. In lucem cum primum editus eft nofter, facri fontis folennibus

parentes dederuntinitiandum. Quo quidem tempore, poftquam vix na-

tus erat, quantopere ipfi divinainvigilaverit providentia, fingulari prorfus

fpecimine cognitum eft; Nam cum, nefcio cujus culpa, & errore, um-

bilicaris nervus fanguinis emittere ftillas inciperet, fümmo vita, ut fa-

cile conjicitur, periculo : commodum accidit, ut, qui prafto erat, dn.

Prof. OSIANDER, affecta parti füccurrens , vulnus obligandum cura-

ret. Qua quidem divini oculi pervigilis defti

natio , aliis quoque,

quant& fibi hic infans curas fit, documentis , ire probatum non

ceffavit : cum, interpofito unius anni fpatio à morbillorum, o&ennio-

inde elapfo, rubidarüm cutis afpredinum ; incommodo; ac denique ah-j

no eetátis, füpra decimtim , quarto, à rabidi canis-mortü, libetaverit no-

ftrum clementiffime, : Adolefcentibus poftea annis; & maturefcente ju-

dicio, tum. picetatis , penes juventutem, tam rara, tum diligentise in.

litteris, non mediocria, edidit/fpecimina. Ubiin baptifini facrorum ;;

quibus adhuc infans mactatus fuit, rediit memoriam, auéta jam res di-

fcernendi facultate : hac alicubi, non fine maximo, animi DEO devoti,

argumento , fcriptis mandaffe legitur : Jaxit ,

qui ommnia potefl, ut ad

baptifeni fidem ,. Wumimi fupremo 4dfirict

4

?m, quoítes : m peccata ,

«on jat prudens incidi, refip

i[centia continuo admamitus , redeam !

Poftquam in trivio fat diu exercitatus , pro bonitate indolis. ,

littera-.

rum, qua&, academicis ftudiis feliciter attingendis, pares erant,

cepiffet

incrementa : fchola anatolicae , ultimum

vale ut diceret; nomenque

ftudioforum academicorum albo daret

, anno MDCCX. confequutum

eft. Exillo tempore Profefforum

; in urgendis.ftudiis , opera, admira.

bili profectu refpondente, adjutus

eft. In logicis enim przeceptis expli-

candis , fümme reverendum quon

dam virum audivit HOFFMANNUM:

arino infcqügn;e ;

experjmentorum phyüges fingularium , curiofüus

/

pariter

patiter ac felix incremento, contemplator exftitit ; duce excellentiffimó

dn. Profeffore Creulingio: triennio pofthaec eundem laborem , eodem

fümmo viro dn. Profe j]öre CREULINGIO mocerante , recoluit.

Adjecit his operis difputandi frequentiora exercitia: cum & prafide,

paulo ante laudato, dn. Creulingio, & beato dn. Róslero, varii generis

themata defenderit. Qua quidem univerfa humanitatis ftadia, tantum

abfuit, perfunctorie tantum tractanda ut füfciperet : quin taata potius

& ingenii feliciffimi folertia, & adplicatione animi, & ardore mentis

eft perfecutus, ut, quem füperiori facultati, fic enim vocant, eidemque

medica, adhiberet, optimus parens, anno M.D CC XIII. judicaverit

digniffimum.

. Primum ad hanc difciplinam aditum præbwt,,quæ pra-

eunte patre, fuit inftillata, medicarum inftitutionum doctrina, privato

expofita collegio :

iis quidem , ut erat ingenium vegetum & capax,

fucceflibus, quibus & opponendo & refpondendo, idoneus efficiebatur,

Secuta poftmodum funt alia medicae artis, eademque varii generis col.-

legia , patbologico praGtica , au&ore parente inftituta, py/ico z7edrca

ELIA CAMERARIO duce, Alexandri tioftri patruo,. celebrata. | Inde fir.

matis paulatim, maturitatemque fpirantibus ftudiis, füb finem anni M

DCC XV. docente patre , zi2teriam medicam, m formulas religendam

accepit : non mediocriter collegio difputatorio, füb patrui moderamine,

CXCI'CltatllS

Interfuit quoque ejusdem collegio cafüali.

Quibus tan-

dem, examini medico, & privato, & puhlico, cum laudc fübeundo ,pat

ut formaretur, effe&tum eft.. Ubi, cum examinatoribus fe do&rina pro-

batiffimum fifteret : proximus ipfi ad publicam, difputatione inaugurali,

1mpetrandam laudem, adfcenfus praebebatur : quam quidem ita erudite,

ita dextre confecutus eft, ut anno M D CC XVI. menfe octobr. de 44quis

medzcatzs, cum omnium , quotquot. audlerant P* dnfputaret adplaufu,

Quo quidem honore utprimum , non. in vanam nominis oüentauo-

nem, qua multis-eft in ufü, fed vera eruditionis tefferam, e& poti-

tus : aliis continuo, quod tantus depofcit honor, fira quidem do&rma

prodeffe non detreCtavit:. anatomiae-inftitutionibus, tyronum quorun-

dam numero inferviens.....Qua quidem laudab1h opera, quàm fe mitra

Do&oris dignum , Anno MDCCXVII. collata, & ex ipfius opt1m1 pa-

rentis profecta manu , exhibuerit; vel me tacente, exfe ipfo quifque co-

gnofcet. Accepto Do&oris, in arte medica , honorc, ad exteros ali-

quandiu vifitandos abiit : - U/mam ,. Auguflam. Vindelicorum; Word-

liagam, Oetingam , (9 nonmulla 4lia , faperioris Sueviee, &Francomæ

adjacentis , /oca Juftraturus.

Interca temporis, ab amplrfümo hujus

academia fenatu, hom medici prafe&tura ei deftinata cft.

Acceflit &

B

novus

a t

d

novus honor:.quum feren. Wurtembergiz principis munificentia, ie-

dicina Profeífor extraordinarius creabatur: eidemque muneri; differta-

tione erudita, qua boranices principia comple£tebatuk, nec non oratione

concinna, Je praxi tnedica, nec timide nec temere exercenda, pralude-

batur. Patrem DEo vifuüm eft, Anno MDCCXXI. rebus eximere humä?

nis: quo exfncto, in Profefforis medicinae ordinariilocum füffe&tus eft.

Difputationis thema fuit Ze apo[pa[mate pie matris, , Orationis vero

argumentum, utlugubre, fic tamen ampliffimum ipfi parentis optimi,

defideratiffimique , obitusfuppeditavit: Qualem & quantum fe tum in

artis medicae profeffione, tum in ejus praxi clinica praeftiterit, quo do-

cuerit penes auditores fru&u , penes exteros gloria; qua felicitate cura-

rit morbos , quam gravem, quam prudentem fe exhibuerit in reliquis;,

qua ad fenatum,;þcgvtihe'nt, negotiis, cum füpra paucis attigerimus : ni-

fiil attinet hoc loco plura addere, propter paginæ'aplgilftiarü; Haéc de pu-

'blica , qüam apud nosgesfit, tanti viri perfona? Si vero; qu& privata

ejus, ir refamiliari, fata fuerint, hoc loco; &t merentur; fic & coni-

amemorari debeant: quem fugit:, condigno tantis meritis práemio, füum-

4ni viri filiam , matrimonio fuiffe fümmo' viro conjunctam? -Namque

anno MDCCXX. füb.ipfüm aequino&ii autumnalis tempus ,. debito ritu

nuptias celebravit, .cum eximia virgine , p;4 , mode[la, Pïl(dänte.' jan;

vero moeftisima vidua, Dn. CLARA HED

UICA, viri prenobiliffeni ,

excellenti]imi expezz'entigþmz'que,«l)n. D..JOH. ZELLERI, Serenif-

fimo quondam principi 2 cozfilits medicis , . Ordtmis medicorum [ento-

fis &c. viri undiquaque & poftfata apud nos æcelmcbratlsylimi , cujus me-

rita in rem litterariam & aegrotos füi temporis, immortalitati pridem di-

'cata funt,. dilechisfima filia. . Ex cujus foecundo thoro ovem omnino

fuscepit liberos, inque iis filiolos tres, & fex filiolas: exquibus quatüór

fuperftites , nemo noftrüm unus erit, quin providentiae DEi fingulari

commendet, quin bene cupiat ; quin optima eis quaeque à DEO evenire

præolplt'et.i Majoi' nátu filius eft Dz. Tobannes Rudolpbus , : humanita-

tis ftudiofüs, optimzae fpei adolefcens: alter Fridericus Tacobus, ex cujus

ingenio , dici vix poteft, quanti vivacitatis; 'candoris, & gratiz , omnes

facile capientis, igniculiemicent,' Sequuntur deinceps filiolae dua: qua-

rum alteri, Eleonora Juliane , qu& admodum. tenella , . alteri. Cfr;.

fliane Hedvicé , nomen eft , in cunis adhue vagienti. . Morbum , €x

quo dccübüit vir fummus , mortisque praludia quod attinet; plane

eximil , & venerandi à nobis medici, qui affinitatis nexu. defunéto

A bi.

conjin&us erat , Verbis, quam meis, de:lineare malo.

ennio'f?fi: :glifcenti:mffub cineribus ignem, & :cum perpetuo totius cor-

inem;

poris fäþfe confümptivo inval'cfccntcmhmagis gagisque laffitud

atque

d- —— G

Siique*.dyfpnoeam, funeftam portendere cataftrophen, sx longinguo du-

dum.perfpexit. Ipfe. v2 le'yint Dominus-Patiens.

Nupera quidem. jam

hieme ingravefcens ferina tuffis & cum ftatu peripnevmenico junctum li.

berale fanguineo pituitofüm fputum, ad co&ionem denique purulentanm,

defcifcens; a;hlceps admc.)dumAvitæ'd-if'crimen .minitabatur. ,Eluäatüs;

tamen hinc eft atque fic reftitutus , ut munia tam profeffora quám pra-

&ica pro indefefía füa diligentia & Chriftiano aliis infervieridi fervore

folérter, imio & füpra vires, obire potuerititerum. — Cum vero inter

hac rieque füfpe&am tuffim illam, neque difficilem refpirationem, ne-

que deje&as- corporis'vires & tabidum calorem intérnum vel rolli, vel:

emeridari ,'fed indies incrementa potius fümere'y Quin & à menfis fere-

fpatio ftatum;quoque füpervenire cache&ticum; x*edemate pedes inflari ,.

& in tympaniticum. fucceffive faftigium intumefceré abdomen attentus,

confpiceret, & füfpenfa expeCtatione ingemifcerent propinquis invida,

mors trifte quafi problema medicis obtulit: an lentis potius € hydrope

gréffibus ; aut feftinato potius fuperventurae inflammationis interniae

curfu fatale morbi ftadium:decurrere oporteat? Placuit fupremo vi-

tz noftrae Arbitro compendium uti temporis , ita quoque moleftia-

rum

Au&tá enim fangüinis ftafi ingrávefcente'tusfi -; 7.& pituitofo-

fanguineo fPilfO , accedentibus ultimo- fextiduo moleftisfimis vigi-

liis, & deficiente ad ultimum penitus embolo cordis , extrema immi-

nere nullumque metui à chronico hydropis. periculo locum füpereffe

Medici tempeftive cognoverunt. Quam veré grave fuit & evidens pe-

riculum, tam is patienter illud tulit atque fortiter. Quanto etiam rui-

na propinquior fuitcorporis machina', tantois perftitit erectiore animo,

fenfibusque omnia mirifice ad ultimum usque halitum viguit, quem

vero ipfum precibus votisque ad DEum ardentisfimis heroice non mi-

nus ac pie exfpiravit, ut femel etiam tardantem nonnihil mortem qua-

fi allocutus fit exclamatione : Leztz mors! Plus femel etiam fancte fit

conteftatus, fe malle folvi, quam 6 preefenti emergere morbo. Affulfit

& haecveltandem ipfi fpes, placidaque morte inter fuorum preces, quas

&uno vixalteroq; prius momento imperaveratipfe ,ad alteram meliorem-

que vitam eft evocatus,

& moriens , quod ipfe juxta alia plura effata fen-

tentiofe dixerat, vivere d

emum coepitlongiore quidem &temp orali vita di-

gnisfimus !

Sic igitur fümmus medicus , fine omni , quod longiorivitae

ferviret, remedio, abiitad plures. Sic luget denuo fp

lendidiffima ejus fa-

duobuspraftantiffimis medicis , acerbif-

milia, quae paucis abhinc annis,

O vanas hominum fpes ,

a fuit.

fimo totius academiee luctu , orbat

Ba

Ó gau-

o gaudia fluxa! Quid eft bomo ? quodhibet qua[Jum vas , €8 quodlibet

Jragile: ja&atu, non tempeflate magna , ut diffperis, eff opus. Ubi-

cunque arietaveris , folveris.

Qnd ef? bomo? imbecillum corpus ,

& fragile, nudem, fuapte natura inerme; aliene bpis indigens, ad

omnem fortuye contumeliam projettum. | Senecee in confol. ad Marc.

verba funt , cap. II. qua de tam lu&uofo cafü fcribentis animum füb-

ierunt. Rogamus DEum, ut, qua ejus in omnes, maxime afflictos ,

gratxa e& fuo lugentes folatio erigere , fuffulcire, & refocillare ne de-

dignetur. . Veftrum erit, patroni pariter ac litterarum cultores , quot:

quot heic vivitis, univerfi! ut venerabundum, gratumque; in tanti viri

merita, animum teftificaturi , ultimos ei honores ,. frequenti funeris

comitatu , quod ex ipfius aedibus hodie ducetur, debito modo perfol-

vatis.

P P. XVI. Nov. MDCCXXXVI

f

THBING/E,

Litteris ANTONII HENRICI ROEBELII

L)

J

z

RECTIOI

ACADEMUE TUE g.

N

tc

O

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

z

p gv

2777

e6

E

25)

s

D WU

A

22

e

ï

Riftiffimum vobis, academise cives! s

€

LA

O Baane Q

-

T

annuntiandum tabula eft, quod n«

R

D2

3

[

d o 2on

d

a

IBE:

,

27 E2

ris gravitate, inde ab ultimis univ-

9

p

N

BZ

D

j) fcholafticee temporibus, quodquam

:

ï

ä

Focus

E

MC

P

2

g

rit unquam: certe tamen, fic enim -

e

ï'/,

]

N

æ.)ä,

ícribo, füperavit antehac nullum.

x

ä

fetrOrfum &vo fuit,

quod acerbius, nullum, quod infpei -

denique, quod rei noftra litterarize intolerabilibus cont.

EO

fic enim imperfcrutabili divinee vifum fuit fapientize, obii.

^

verbum trifte !

[

cafüm lugendum, ó funus acerbiffim?

12

rum vel copiofo non fatis deplorandum imbre ! vir fün

caveze medicus., & zm4[cula in fcriptis patiter ac cathei-

11

eruditione ; .. & exoptati]fima , .. cui femper Hygicene fav

praxi celebratus; & rerum ad fenatum academicum pej-

10

€9 peritiz inclutus;. & cazdore in omni vita fingulari, hi -

bus:ad miraculum usque raro , commendabilis ; é9 fu4

qua gravitatem condiebat , dulci///mo tesnperamento , j-

Lbeniguitate 1 pauperes egrotos , venerandus ; & f2cuna .

va; tum ad regulas formata duici/T/ma , infignis; & ma»-

mitate, jrperterritoque,in fummis rerum difficultatibus -

véla contrahere,. viresque fübmitterealios, fentias, p

dus: qui nihil non à divina providentia confequutus vid.

:

homini fas eft optare:'in quem , thefauros, quotquot |

fuos effudit : fi ab hoc uno difcefferis; quód longiorem G- ——

ä

tam. Lugebünt, in virij & animo, &arte, & pie|.

divini, obitu , pAiliatri Profe[forem , vafta quidem doà

E.

tem ; lugeþunt'academiqi Jeuatorem, g

Mvenï;, confean

Á

2

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1