LXV6_fol_179

RECTOR-

'

IN

1

ALMA STUDIORUM

UNIVERSITATE

TUBINGENSI

L. 5

|Unus vobis hodie indicimus, CIVES OPTIMI, ex hac ipfa tabula,

7//^

X

unde operas noflrras publicas privarasque indicare alias folemus,

Quod dum facimus, melius aliquid pre(tantiusque dicimus, quam

VM

7

quidem primo adípectu videri poffet, vobisque reconditz fapien-

a

tiz penetralia recludimus.

Scilicet omnium doctrinarum, om-

3.

p

2

;

niumque artium ; quz aliquam humano generi adferuntutilitatem,

complementum fümmusque apex e(t 45 £ene »oriendi , quamne-

,

SES

3

mo facilius edifcere, nemo re&tius alios docere poteft , quam qui

—

E

2

ad quotidiana hominum bene morientium exempla irretorto oculo

refpicir.

Laudent alii, & fuo quidem merito laudent, fapientiam Terentiani illius De-

mez, egregie pronunciantis

Nil pratermitto: confuefacio, deuique

In[picere, tanquam in [peculum, àn vitas omnium

Jubeo, atque ex Aliis fumere exemplum fibi.

Nos fane longe xquius, fan&tiffimzque religionis, quam profitemur, placitis conveni-

entius ftatuimus, ut.non folum in vitas, íed vel maxime etiam in mortes.aliorum, tan-

quam in [peculum infpiciamus, atque hinc exempla nobis fumamus.

Hoc enim fi/fiat;

animus a rerum caducarum contubernio fejun&us , ad.divina, eterna.& immortalia ex-

citabitur, atque, pofthabitis feculi hujus illecebris, alteram iftam melioremque .vitam

non anhelabit tantum , fed.ad eandem quoque condigne fe przparabit, .quin cum Ser-

jatore».viverc, arctiusque conjungi ac triumphare , exoptabir.

Han;

1*

£:5*

U

Hanc.ïpfam, quam paücis verbis heic extulimus ; optahdi,ratïdnem nuper iniit;

quin & exemplum, quod ímitari debemus,' nobis reliquit, Pranobiliffrmus, AAmpliffi-

mus atque Specfatiffkmus DN. JO. HENRICUS TAFELIUS , Zge/uti Ordinis Equeffris

ad Nicrum, i eo traciu , qui a Sylva Hercynia momen babet , Coufrliarius longe me-

vitiffmus ; Vir, & in graviffimis negotiis tractandis fingulari. plane ftrenuitate, &;,

quod füpra omnes titulos e(t, exíimia morum probitate confpicuus, dignus proinde,

cujus confervemus memoriam.

(

*Natus autem is eft poft reparatam a Chrifto'Servatore Sälutem; anno MDCLXA;III.

die XXZII. Maii, in pago Frie/zbeim, przfe&urz Hirfaugienfis, in quo beati Viri parens,

plurimum quondam. Reverendus atque Dignilizmus DN. TOBIAS ERIDERICUS TA-

FELIUS pafítoris officio fun&us eft, tanta quidem dexterirate ac zelo , ut poftea ec-

clefíam Bohndorffenfem, Herrenbergenfium dicecefi adícriptam., curandam acceperit.

Matrem vero nactas eft Noíter honeítiffimam Matronam , DN. ANNAM MARIAM, ex

clariffima OBRECHTORUM gente oriundam.

Optimi hi parentres non folum facri

fontis myfteriis flium fuum initiari curarunt, fed & in'eodem rite educando omnes fuas

cogitationes ac curas collocarunt.

Quo tamen beneficio per exiguum modo tempus

frui Noftro licuit, fiquidem amantiffimus pater, imperfcrutabili Dei confilio , iam tum

vivis ereptus füit, cum nondum quartum ztatis annum attigiffet « uaxzprys nofter, — Li-

sl

cet . vero mater vidua, quz inde ab exceffu fuaviflimi cconiugis, cum orba prole ,

eaque fatis numerofa, Tubingam migraverat, poft duodecim annorum decurfüm, aDN.

O, GEORGIO COTTA , percelebri apud nos Bibliopola, in matrimonium fuerit du«

&a; connubialetamen hocce vinculum, fex menfibus vix elapfis, przmaturo matrisobi-

tu,cum infigni totius familie dolore, rurfüs fait.abruptum.

Hoc itaque fatali cafu

etiam matre orbatus, divinz, quz rebus mortalium invigilat , pi'ovidenuæ fe fe totum

commifit, eiusdemque luculentiffima, |quod gratiffima mente agnovit, nunquam non

expertus eft fpecimina.

Nam, iam ante matris ex hac vita abitum, B. DN. CASI-

MIRUS OBRECHTUS, Ordizis Equellris ad Sylfvam Martianam & Nicrum tum tem-

poris Secretarius diguiffimus, cognitis Beati noítri dotibus pror(us eximiis., non folum in

domum eundem recepit, fed & artem rationum conficiendarum ac difpungendarum edo-

cuit, viamque & modum in obeundis variis negotiis, ad cauffas perillu(tris Ordinis Eque-

Preclare

ftlris pertinentibus ,

fingulari fide ac dexteritate ipfi commonftravit.

etíam de Noftro meritus eft beatus DN. D. MOEGLINGIUS, Zurium in AIma bac Uni-

;ä

verfitate quondam Profe[Jor louge celeberrimus , Ordinisque Equeffris Syndicus meritiffi-

*

7/ 45 .

:

- Is enim folida fua informarione eundem itidem dignatus eít, sliisque quam

lurimis ; quz a parente duntaxat exfpectari. alias poffunt ,. mactavit beneficiis.

Prz-

ftantiffimis hifce ducibus ufus, tam egregie nofter profecit , tantaque dexreritate nego-

tia fibi démandata nunquam non exlecutus eft, ut, cum laudatiíffimus OBRECHTUS

A. MDCXCF., aperillu(tri Nobilicatis Ordine Confiliarii ornaretur honore;Defunéto noftro

&

Secretatii munus, ob fpeGtata (ingulariter ejus merita, per quam gratiofe fuerit collatum.

'anta vero- fide, tanta indu(tria, tanta felicitate;officii hujus partes explevit ANoffer , ut

non folum omnem, quz 3b ipfo exfpeCtari poterat, adprobationem obtinuerit,atque a. pez-

illuflribus Equitibus e$» Heroibus fuis A. MDCCFI. ad ipfam quoque Conf(iliarii dignita-

tem £fueric evectus;: fed & eorundem gratiam atque liberalitatem in(ignem, ut fubíequen-

tia etiam tempora egregiedocuerunr, in fuos non minus feliciter provocaverit.

ain

imo ipfemet Auguftiffimus, gloriofiffimz memoriz, Imperator JOSEPHUS, cum,augu-

fto adhuc Regis Romanorum axiomate fplendens , nobiliffimz illi ob(idioni Landavienfi

fauftiffimis intereffet ominibus ; Noftrum, obres ab eo bene feliciter

guc geítas , aureo

numi(ímate donavit, clementiz fümmz figno certiffimo,

F

Cäterum tl;ntSri fociam fibi junxit NofZer ( nam & in re Familiari fpeätarï a nobis d&i

bet) letiffimam ornatiffimamque virginem DN. ANNAM DOROTHEAM, ex inclütà

apud nos Zebmiorum gente prognatam , quz fide, officiis, feecunditate I»f/ro multipli-

cis latitiz ac folaminis caufa exítitit longe exoptatiffima-

Duodecim enim marito con-

iunüiffimo liberos peperit. Ex quibus filiusnatumaximus,nimirumDN. JACOBUS HEN-

pud

RICHS, . U. Liceztiatus , Serenij'mi Ducis voflri Caucellaria , ntc n fapremi 4

940$

*

D

P 345

C N -

D

u

gee

s5 provocationum triäunalä "Advocatus dignilfimus , A.

MDCCXX. DN. JUSTINAM

MARIAM, DN. JO. CHRISTOPH. GERLACHII, M.

[j

dicina Docforis, Confiliarii ef

"rchiatri Ducalis Wirtembergici louge celeberrimi,

filiam , przter alias ,

quibus confpi-

cua eít;virtutes , ob fingularem etiam modeftiam beato noítro inprimis

commendaram;,

vinculo conjugali ibi junxic , atque A. MDCCXXXIL die XI. Maji prematura morte

roh dolor! abreptus, ex ea unicam,eamque beato noftro fingulariter dilectam, filiolam,

CATHARINAM DOROTHEAM , cui Deusbenedicat , reliquit.

Altera fobolesDN.

MARIA FRANCISCA , uxor quondam b. DN. JOANNIS MICHAELIS HALL-

NV ACHSII , Philofopbie moralis, ut & billeriarum

4

«

pud. mos Profefforis ordinarii fa-

migeratiffimi, A. MDCCXXPI. die XPII. Martii, nulla r

eli&a prole, ad czlites abiit, poft

obicum etiam, ob in(ignes plane virtutes, morumque elegantiam, fuis de(ideratiffimia. Ter-

tia vero foboles DN. MARIA REGINA , virgo omnibus fexus fui laudibus digniffima,

ineunte quafi juventutis flore pariter ad fuperos properans , parentes optimos, ob fpem

ex ipfius dotibus conceptam , eamque prorfus egregiam , non minus zgerrime adflixir.

Ut de quatuor aliis liberis , qui in tenella adhuc ztate hinc ad meliorem vitam fuerunt

fublati, nil memoremus,

uod vero jam ad fuperítites attinet , ex hiíce filius natü

major Nobil/ffipus DN. PHILIPPUS FRIDERICUS , Per;/

u[tris Ordinis Eque[lris Ar-

chivarias meritiffimus ,

duas nactus e(t conjuges , virtutum [Dlendore , pracipuis ele-

AUE

gantioris fexus decoribus aduumeraudas , nimirum DN. MARIAM DOROTHEAM, b,

DN. FRANCKIIL 7. U. Licentiati, atque legionum incluti Circuli Suevici judicis milita-

ris primariifiliam, quz, poftquam filiolum, adhuc viventem, enixa effet, ad illud cccletium

animorum concilium evolavit ;

» qu:€ huic in thoro fucceffio, DN. MARIAM BAR-

BARAM , Viri maxime Revere

j, dottisfimique DN. M, JO. JACOBI KURRERI,

Diecefrs Brackenbeimeufis Superattendentis diguiffmi filiam.

Alter filius, vezera-

bilis ac clariffimus DN. CHRISTIANUS FRIDEKICUS, Philofop

bia artiumque libera-

lium Mazifler meritiffimus , ac. Sereniffmi. Stipendiarius , ftudio fanéctioris doctrint

ftrenuam navat operam , coc:ui Chri(tiano rei

que litterariz, quod ex egregiis, qux jam

edidit,fpeciminibus augurari licet , hand parum, ut fperamus, olim profuturam.

E

Quz inter filias fuperftites Qatu m:;ucïm'a: E&; bN. MARI-A FLUSABEiI—IA, omni.

bus , quz fexum femininum coboneftare poffunt , ornamentis exculta,

Viro Pranobilif-

S*ï*äï

fémo Confaitiffimoque DN. JOANNI DAN. KORNIO , /apius a

udatae Societatis Eque-

ff ris ad Nierum Confiliario longe dexterrimo at

que gravilfimo, conjugali vinculo juncta

eft, acquinque nepotibus pie defuncti familiam adauxit, ex quibus vero nonnifi unicus,

isque eximiz fpei adolefcens , nempe DN. CHRISTOPH. HENRICUS, qui Philolo-

giz Studiis fumma jam incumbit diligentia, ingenti füorum folatio , benigniffimo cceli

numinefüit fervatus. Altera Nof/r; luperftes filia, DN. SUSANNA BARBARA , fpe-

TO ndoes

Catz. itidem virtutis, & infignis elegantiz femina ,. NobZ/ifimo atque 4

?5

pliffimo DN.

x

PAULO FRIDERICO NAGELIO , Sezarus iptimioris i2 Republica EfMi

vgen[t Affe/fo-

ri , nec non rei f[altuaria prefecto meritiffimo nupta, quatuor ei liberos ,

ex quibus tres

auram fpirant vitalem , enixa fuit.

Tertiam denique beati DN, Confiliarii filiam

CHRISTINAM ROSINAM , cundis virtutibus fexum fuum ornantibus & eandem con-

decoratam , in matrimonium duxit Pzr

Nobiliffimus atque Ampliffimus, DN. JO. ULRI-

CUS W'EYHENMEIERUS , Sereziff.

mi VPirtembergia Ducis Confiliarius Camera , [u-

premaque adpellatianum Curia Advocatus , mec mom Prafeéfus Gommaringe

nfis undique

meriti[[mus ac dexterrimus.

Quod quidem conjugium duobus fecundum fuit filiis,

quorum natu major beato Avo cceli przivit viam ; alter vero, quousque Deo videbitur ,

hanc vitam degict.

Atque hzc funt rei familiaris decora, quibus mirum in modum de-

le&tatus recreatusque fuit e yuzxg.ry;'noüþr.

Reftat, ut quenam ejus fuerint ultima , ea, qua fieri poteft , bre&ïrate, ediffera-

mus.

Firma equidem profperrimaque No/fer olim ufus eft valetudine , quz vero tot

tantísque laboribus , quos munerum graviífimorum exigebat ratio , quin & multis lon-

gisque itineribus , quz inftituere neceffum habuit , fenü

m fenfimque attrita fuit plari-

mumque labefa-&ata.

Europa

Accefferunt , qui ;qno huju; feculi XXLX. in tota fere

graflati

"

taffati fünt ; contagïoü varii genéris morbi , ac cum primis febres catarrhales, quibus

& No[ler graviter fuit correptus.

Nec tamen , ubi rectz valetudini aliquantum fuit

f.

reftitutus , negotiorum curam fepofüit , fed ea ftudiofe diligenterque curans , in gravio-

res fubinde moleftias atque dolores relapfus eft , dubiamque plane vitam egit, Tandem

vero, ineunte hoc, quem vivimus , menfe, febris anomala , acuta ac maligna no-

ftrum invadere, tenuesque virium reliquias vel tandem penitus confumere coepit.

Intellexit exinde No//er , propius jam inftare exoptatam mortis horulam , atque

hinc ad beatam illam, quam femper ànte oculos habuit , anhelavitque, zternitatem fe-

rio, prorfusque egregie fe comparavit , facroque Chrifti epulo recreatus, animum ad ul-

timum certamen roboravit. Brevi quoque, ante beatum ex hac vita difceffum, tem-

ore, mente przfenti verbisque aptiffimis, uxori, liberis, czterisque neceffitudinibus,

valedixit, pro beneficiis gratias egit, ac bene precatus eít, fuam vero animam DEO

commendavit, Atque fic nuperius, de fovis, & quidem Zora IIL. pofemeridiana, ex

rebus humanis religiofiffima anima ad divinas migravit, ubi jam triumphat, & felicita-

te fumma, eaque nunquam finienda,perfruitur, Ceterum, quemadmodum pie defun&to

beatam eternitatem merito gratulamur; ita Familiam amplitfimam, in lamentis lu&uque

jacentem, DEO commendamus, utque divino folatio labantes confirmet, adfli&os eri-

fficaciffimis remediis exulceratos animos refocillet, enixiffimis votis con-

gat, atque €

tendimus.

Veftrum vero erit, CIVES ACADEMICI, frequenti funeris, quod Zo-

za pofimeridiana I. ex wdibus beati noftri Confiliarii ducetur, comitatu, ultimum

Jpfí honorem, f/endidaque Familia, graviter adflidz , propenfam voluntatem teftari.

P. P. Ipfo die Sepulturz deftinato, qui eft XXVI, Julii, in quem chriftiano more in-

cidif Domi-m'm IX. poft. Trinit. A. recuperatz Salutis A4DCCXXXIX.

o ts

i

TUBING AE,

Literis CHRISTIANI GODOFREDI COTTA,

avsEt f

V

Z

RECIO

]

U

AÉ

'

IN

T

X

l25

ALMA STUDIO

S

l

R

-

"UNIVERSITAT

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

]

E

TUBINGENSI

m

120

O Baane Q

-

L.. 5

-

Focus

N

E

l

ä

[

M

13

Unus vobis hodie indicimus, CIVES OPTIMI

E

EEE

L

12

p

unde operas noflras publicas privatasque indi

Quod dum facimus, melius aliquid praítantiu -

")

A

quidem prímo adípectu videri poffet, vobisqu

Scilicet omnium |

K

11

tiz penetralia recludimus.

7

.

niumque artium , quz aliquam bumano generi -

j

complementum fummusque apex eít zr5 Pene ?

J

10

.ï

,

— //

SORSS

mo facilius edifcere, nemo re&tius alios docer -

ad quotidiana hominum bene morientium exer

refpicit.

Laudnt ali

i, & fuo quidem merito laudent, fapientiam T. -

I

mez, egregie pronunciantis

E

Nil pratermitto: confuefacio, deuique

H

In[picere, tanquam in [peculum, dn vitas omnium

fubeo, atque ex Aliis fumere exemplum fibi.

]

G

Nos fane longe zquius, fanctiffimzque religionis, quam profitemur

entius ftatuimus, ut non folum in vitas, fed vel maxime etiam in m

quam in [peculum infpiciamus, atque hinc exempla nobis fumamus.

animus a rerum caducarum contubernio fejun&tus , ad divina, &tern| -

F

6

citabitur, atque, pofthabitis feculi hujus illecebris, alteram iftam

non anhelabit tantum , fed.ad eandem quoque condigne fe przparat

-

E

v-atorc»xvivere, arctiusque conjungi ac triumphare,, exoptabir.

E ENESENEEES HO

l5

2

0 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1