LXV6_fol_178

:

OR

' :

A

l:

DEMI/E

TUBINGENSIS,

L.

3.

p " aEl

— us

x

g—

D

FÁ

On mediocri vul;ïerc pa-t;'um hujus Academiz confcripto-

-

rum chorus, prater omnium opinionem, exfpeCtatio-

N

VN

nemque, ipfis divi Iohannis Feriis, afflictus eft. E vita

Y-N

L—

n

N

N

ä

quippe emigravit, veluti £v Zléuz, *v w5 9Q9aAnug, unius

27715

UT

oculi i£&u, excelentiffmmus , nobiliffimus ,. ac ampliffmus

l

IN

vir, DN.JOH. MICHAEL HALLW'ACHSIUS, /;//o-

viarum inter nos, et moralzum . Profeffor Publicus , Ordinarius ,. celeberri-

anus, collegià Martiniani adminiflrator meritif/mus: vir, inquam , erudi-

tionis amplze, vaftz leCtionis, confiliis fagax , rebus expediundis, fializ

i

us quisquam , inprimis dexter, rei familiaris cum fru&unonfolum, ve-

rüm et cum dignitate curandz peritiffimus, in fui muneris negotio affi-

duus, ad res curate agendas, ubique adtentus , vigilans pro academiz

hujus incremento , ideoque curis optimis inquietus , femper anquirens

;ïi

boni quid, femper moliens, quod é republica effet , ftudio auditoribus

inferviendi plane indefeffus, ordini, maxime in üs, quorum ipfíi cura,

íeu adminiftratio demandata, vel inftituendo , vel conferyando, velau-

4

gendo,

*

gendo, eximie intentus, in omnibu s alacer,. neCpi&ceps, previdus nec

tamen fegnis, circum peCtus fed (ine lentore, exercicatus, gravis, ferius, varia

virtute clarus ! hic talis et tantus inter.nos litterarum autiftes fübito exíti-

Getus, obfit, emigravits evolavit in aternas fedes.. O fluxas hominum

fpes, Ó inanes cüras ! Quiinexpeditiffimo rerum o

ptimarum curfqyerfan-

tur, fubito concidunt, jacent, emarcefcunt.

E

Duod 'vrvis: chiis, Qv manes, C fabulafes.

Y

Five memor lethi:fugit boray bocs quod loquor, inde eft.Sic profecto in hanc

rem Perfius Sat. V. perfcripfit. Veteri vero more cum receptum fit, ut, quos

fata hinc vocárunt, eorum vitz, laudabiliter geftz, curriculum, fcripto pub-

lico, brevibus tamen concepto, recenfeatur : eidem confuetudini, ut &

nos, trifti hac oblata occafione, obfecundemus, velipfareiaquitas, ma-

ximaque viri defun&ti;in hanc academiam merita depofcunt. Natus eft vir ex-

cellentiffimus, d.xxII. Martii; A. MDCXCI. patre zobzfrmo ö'AWPZWmaa

Dn.IOH.CHRISTOPHORO HALLW ACHSIO;meritiffimo hujus urbis,

E

acfeniore, per multa temporis fpatia, confule, nec non oppidanz przfecturz,

quoties opus erat, vicario : matreautem, nobili(fima femina fuperftite, DN.

ANNA ELISABETHA, ex BRISSELINIORUM gente oriunda.

His

;

parentibus poftquam in lucem editus erat, fi, queex eo tempore fata

vir laudatiffimus fuerit expertus, cognofcerelubet: magisea, ficuti pub-

lica, ante viginti annós, rectorisauctoritate, quum Profefforis in Philofo-

phia extra ordinarii munus , aufpicato iniretznofter, defcripta funt, quam

novo fermonis habitu exprimere, confultum exiftimamus. — San&to Dap-

tifmatis flumine lotus, Chriftique catui adícriptus folicita laudatorum Pa-

rentum cura & liberalitate literarum quoque facris ftatim fuit initiatus,

atque ad tertium decimum ufque ztatis annum ab Reverendo Cognatofuo,

DN. GODOFREDO CUHORSTIO , Paftore nunc Reichenbacenfi,

diligenter eft imbutus.

Studio vero Theologico inprimis vacaturum Se-

renitfimi Principis noftri Munificentia fingularis in Coenobia, Mulifonta-

num ac deinceps Bebenhufanum , clementiffime recepit.

Quibus in lo-

cis uti fingulorum Antiftitum amorem paternum. fummumque favorem,

nunquam non fuitexpertus, ita doCtiffimorum Virorum , Speidelii, Weif-

fenfeei, Hafelmajeri, Langenhanii, W/eifsmanni & Hochftetteri publi-

cam privatamque intradendis Sacrz ac Profanz Philologiz praceptis indu-

ftriam ac fidelitatem predicat, Pracipue autem virorum Digniífimorum,

«j'

Summe Rever. Dn. JO. . ANDREJE HOCHSTTERL,, Cleri W'ürtem-

bergici, immouniverfe patriz noftrz Ornamentifingularis, nec non ma-

ximeReéyerend. Dn.CHRISTIANI HOCHSTETTEREhodiequeCollegii

Bebenhüfani florem promoventium, favorem eo majoris fibi faciendum

profitetur, quod ii-translatum in hanc noftram Eberhardinam defidera-

tiffimi fllii & fratris, B. ANDREZE ADAMI HOCHSTETTERI , pa-

trocinio.ita commendayerunt, ut per integrum o&tennium , -& quod ex-

cürrit, ad humaniffimi viri latus-herere, & confiliis ejus faluberrimis in

5

omni vitieac ftudiorum genere uti licuerit. .Hujus etiam humanitati in

acceptis réfert, quod ampliffimus Philofophorum Ordo in ornandis

&

äi

provehendisque ftudiis nihil fecerit reliqui. Ex quo immortales fe gra-

tias debere ait excellenti(Timis hifce Praceptoribus fuis, Hoffimanno, Hil-

lero, Róslero, Creulingio, atque Neuio, .,quod non tantum inftitutione

|

fincera & folida, publice, . privatim , 'àcprivatiffime, dignari, ac prorfus

paternis monitis atque confiliiis juvare, fed & exhibitis fpeciminibus ,' &c

CCÍIx.

]

fupera(cis,-nunminus.privati;,...quam-publicis, examinibus, A. MD

"

Primz;

l

Prime, & A. MDCCX. Secunde Laurex honoribus ornare voluerint;

Extant eruditionis ac diligentiz documenta etiam num Differtationes duz

ab eo confcriptz , altera quidem Critica de Opere Secundi dieí, Prefide

Excell. Dn. Prof. Róslero habita.

Quibus & merito ádnumerari debet

Oratio Panegyrica, qua, aCtum moderante, atque Prograrmmate publi-

co , indicente Prof. Neuio, Sereniílimi Patriz Patris Fortitudinem, in

1nemorabili proclio illo Hochftadienfi demonítratam , pulcre ac prorfus

oratorie collaudavit. . AdScholas vero Theologorum fe progreffüm, illo-

que temporefanctiori difciplinz animum adplicuifle, impenfegaudet, qu-

um in Theticis, Polemicis, Hiftoria Ecclefiaftica, Exegeticis & . Homi-

leticis ex Reverendiffimi Dn. Cancellarii. D. JO. WOLFG. ]IZEGERI;

Summe Reéverendi Dn. D. JOCHRISTOPH. PFAFFII, B. ANDREZE

ADAMI HOCHSTETTERI B. JO CUNRADI KLEMMII, B. JO.

ULRICI FROMMANNI, & Digniffim Dn. D. GODOFREDI HOFF*

MANNILE, ore atque calamo, quid quid folidum erat; haurire licuit. Quo

fa&tum, ut publica quoque duo ederet fpecimina, alrerum quidem Differ«

tationem Theologicam de Lege Morali, Reverendifl. Dn. Cancellario

ME*W» »

Prafide defenfam, alterum vero, eodem moderante , TraCtat, German.

de Ecclefia, in quo precipuz, quz Noítris cum Pontificiis, circa ifthoc

caputintercedunt, controverfiz expenduntur. Exantlato deincéps Examine

'Theolopieo in Senatu. Ecclefiaftico Stuttgardiano A. MDCCXI. vicari-

rias in Ecclefia Holzenfi, prope Goeppingam, aliquamdiu przftare juffus

éft operas. . Quibus defun&tus , atque Stuttgardiz per alioquot menfes

commoratus, ad Repetentis munus in Illuftri Stipendio obeutidum vocas

fus, atque fuüb idem tempus clementiffiuxz Sereniffimi Nutritii noftri

conceffionis, exteras quoque invifendi Academias, compos eft fa&tus; Ex-

currit ergo ad Saxonesinprimis, & , quantum pef temipus acvaletudinem

fieri potuit, Batavos. Mulra funt, eaque prorfus fingularia, quz hoc

in itinere fibi accidiffe memorat, quz ad zternas zterno DEO gratias ip«

füum obftringant. lllud vero taceri non poffe, àddit , quod ter ex prz-

fentiffimo vitz periculo fingulari Numinis provifu fuerit ereptus. Viro«

rum do&torum, aliorumque, ad quos diverterit, quique ampliffimo fu-

binde ufui fuerint, favori defcribendo , integrum impendendum Volu-

rnen fore dicit3 eamqne ob caufam non omnes, quos falutaverit aut vi-

ä

derit, fed przcipuos, qui maxume & infigniter ipfi profuerint, tantum ief-

cenferi cupit. Ulmz ftatim folidi Theologi ac litteratiffimi Viri; Dn. Jo-

annis Frickii humanitatem : Sinceritatem Dn. Dan. Ringmacheri : eru«

ditionem Orientalem Dn. Eliz W'eihenmajeri : inferviendi ftudium Dn,

Stolzlini , aliorumque iítius Ecclefie & Gymnafii Antiítitum favorem ;

publicis gratiis

d

num judicat. Apud Auguftanos utriusque Religionis

patronos faventi

ii

l.1

m

os fibi expertum effe, & ex fermonibus przcipué Dn,

Senioris, Joannis Philippi Treuneri, Theologi & Philofophi profundi 5

tum B. Chriftophori Raymundi Schifflini, Viri à Sele&tiffima bibliotheca

inftru&i, cujus ad Spizelium epiftolarum à variis eruditi Orbis Lumini-

bus fcriptarum volumen edendum arbitratur : Et Dn. Philippi Jac. Cro-

phii, Reipublicz Bibliothecarii, in monftrandis quam plurimis manufcrip^

tis, maxumam partem grzcis, promptiífimi 5 aliorum

ue, multum fe

MA£ &?ng Emi s

profeciffe : Nec fe poenitere temporis, cum Viris Ponti

;

ciis Sacris addi-

&is; inprimis cum P. Mzadelio, celebri illo Cotroverfifta, impenfi, fa-

tetur. Norimberge multos quidem humaniffime fe excepifferefert : Pri«

mo tamen loco memorandum cenfet experienüffimum Virum Godofre-

P

um

—

dum Thomafium ,. cui , uti pro plurimis humanitatis infignioris fpecimini-

bus , ita fpeciatim pro benevolentiffima Andrzanarum ad Saubertum epi-

ftolarum, adhucdum ineditarum, communicatione publicas gratias agit.

Tobiz Winckleri, zdis Marianz Paítoris , oculorum ufu per plufculos.

annos privati, eruditos fermones etiam nunc demiratur. Nec minus ju-

cundam fibi cum Georgio Ieremia Hoffmanno, Ambrof. Wirthio, cele- .

bri Homanno, aliisque converfationem fuiffe, cum voluptate recordatur.

Inde per Bambergam, Arnítadium , Erfurtum Vinariamque, Jenam de-

lato nihil fuiffe prius pofteriusque nihil; quam ambire favorem amiciti-

amque virorem doctiffimorum, ex eorumque do&trina proficere ; neque

fuis fe excidiffe votis confirmat :

uum à przcipuis incomparabilis iftius

Rao) EE m z J p -

literarum Emporii Viris humaniffimé habitus , Fórtfchii ftatim , Buddei,

g

Danzii, Weiffenbornii, Struvii, Bruckneri, W/edeliorum , Slevogtio-

rum, Lungershaufenii, Müllerorum , B. Hambergeri, Pofneri, Syrbii,

Tei&mejeri, Hilfcheri, Ruflii, Stolltenii, Stockii , W'uchereri , Boy-

enii; Lehmanni, B. Buddei junioris, aliorumque de favore atque ami-

Gaudet etiamnum, Foertíchium controverfias

citia certus effe potuerit.

Pontificias privatim exponentem , Buddeum veró hiftoriam Ecclefiafticam

EL s

& Theologiam Exegeticam diligentiffie tradentem audiffe ; & mirifice l-

tatur , illo fe tempore in illuftri Salana adpuliffe, quum Idem Sele&iori-

bus quibusdam Nobilibus H. Grotii de J. B. & P. profundiffimum opus

explicaret, exemplumque prziret, qua ratione difficillima quoque ar-

gumenta facile, diftin&te ac folide poflint proponi. Quin & eidem Viro

E

Summo eo majores debet gratias, quo humanius ipfum in proprias zedes

recepit, quo promtius fuggeftus Sacri in zde paullina proprizqne cathe-

!

drz, & proprii auditorii ad habendas orationes Sacras, le&tiones & difpu-

tationes privatas copiam fecit : quo folidiusetiam de graviffimis ex Theo-

logia |perinde ac Philofophia omni argumentis , nonin publicis tantum

difputationibus fed privatiffime quoque inftituit: Immo , quo faventius

denique viris przcipuis , Comitibus , Baronibus variis commendavit,

quibus innotuiffemagno fibi honori ducit.

Receptus Ampliffimo in Alma

hac SalanaPhilofophorumSenatu in numerum publice docentium, publico-

que Examine defun&us , cum.numerofo auditorio quinquiescurfum

uti vocant, Inftrumentalem, h. e. Logicam, Hermenevticam & Metaphy-

ficam; ter vero curfum Practicum, h. e. Ethicam, jnrisprudentiam &

Politicam, oninia ad Buddeani Syítematis du&um exponendo, & fingu-

lis hebdomadibus, expofita difputatione privata, examinando , fuit emen-

fus. Pufendorfii quoque libellum de Officio Hominis & Civis, ut &

Vitriarii Inftitutiones Juris N.& G. plusfimplici vice fele&tioribus quibus-

dam ingeniis privatim expofuit, itemque per difputationes privatas repe-

tiit. Publice difputavit quater, de Atheo, de poenis in atheum, de Ju-

ramento Athei & de Juramento Religionis. ]Jena, Vinariam, Erfurtum,

Halam , Lipfiam, Merfeburgum, Leucopetram, Naumburgum non fe-

mel excurric, iisque in locis bibliothecas , inter quas Gothana & Lipfien-

fis eminent, tum.Numophylacia, Lipfienfe inprimis, & Cimeliarchia, ex

quibus Vinarienfe perplacuifle fibi adfirmat, perluftravit , ad virosque

precipuos invifitt Omnium autem przcipue inter Halenfes & Lipfien-

fes fuit, & Halz quidem maxume venerandos , confültiffimos & do&if-

fimos Viros, Breithauptium, Antonium, Franckium, Langium, Thomafium,

Bodinum, Ludwigium, Boehmerum, Ludovicum, Gundlingium, Hoffman-

numsRichterumsaliosque;quos adhucdum eum amarenuper denuo expertus

uam nifi

cít, fzpius vidit; convenit , pl:lblice- ac privatim audivit,.nunq

doGtior

P*v

d

do&ior meliorque, uti grato agnofcit animo , -ab ipfis difcedens. Przece-

teris venerandis Viris Theologis, Franckio, " Antonio, Langio, ut & il-

luítri JCto, Bochmero, multum ab ipfo deberi , pietas diffiteri non finit.

Lipfiz veró Seniorem Rechenbergium , Olearios, |Cyprianum , Schmi-

dium, Boernetum, Pfeifferum,

iberam, Schüzium, B. Titium, Men-

ckenium, Junium, aliosque vel convenifle frequentius, vel audiffe, (ibi

atulatur. Do&tiffimorum quoque Virorum, W/Aalchii, Craufii & Ort-

jo

b

iij etiamnum maximi facit amicitiam, eorundemque in aperiendis bi-

bliothecis & Numophylaciis promptiffimam Voluntatem publicis gratiis

profequendam exiftimat. — Ceterum ingrariffimum fe futurum ait, íi Di-

gniffimi Viri Dn.Philippi, Sereniffimi Ducis Martisburgici Concionato-

ris Aulici fümmam humanitatem & amorem, ut & Dn. Uhfei,. Gymna-

fii iftius loci Re&oris fuavitatem heic non celebraret.

Monitus candem de

repetendis laribus paternis Jenam, zgre quidem , uti merito gloriatur,

ab amicis plerisque & plurimis Studiofis dimiffus, debuit relinquere,

füperiorem & inferiorem Saxoniam, & aliquam Bataviz partem , ad

(üos

rediturus. lrimo igitur vale Patronis.& amicis Jenenfibus, Vinarienfi-

sss k*ää*a*at —— — —— PF—

bus, Gothanis, Meríeburgenfibus , Halenfibus & Lipfienfibus dito A.

MDCCXVI. poít Nundinas Lipfienfes vernas, quz etiam celeberrimum

Peterfenium videndi occafionem fuppeditarunt, Dresdam contendit. Lu-

ftratis ibi, quas omnes advenz meritó admirantur, clegantiis innumeris,

prater alios, Duumviros przc

uos Pippingium & Locfcherum vidit &

a,

audivit, & Loefcheri przcipue

T

umanitatem fatis przdicare nequit. Dres-

da Witebergam trajecit, ubi Summi Viri, Dn. W'ernsdorfii in utraque

e

cathedra eloquentiam, Klaufingiique, Schroeeri , Chladenii, Elswichi,

Firnhaberi, Bucheri, folidam doCtrinam , inprivatis zeque ac publicis fer-

monibus, fingularemque adverfus extraneos bumanitatem nou potuit non

admirari.

Berolini uti . multa ipfum tenuerunt: lta mirifice admodum

Bibliothecarum elegantia, Porftii, Jablonskii, B.Lyfii, Reinbecci, alio-

rumque eruditione & humanitate adfeCtus eft5 przcipue autem fingula-

rem propenfionem Dn. Jo. Porftii, Przpofiti, per omnem vitam gratiffi-

mum fe celebraturum, pollicetur. Hamburgi, quidquid obfervari me-

retur, perquifivit, atque in przcipuorum Virorum amicitiam fe infinua-

vit. Tlemplum Salomonis Schottianum, mmajorine ingenio,. & artificio,

an fumptu elaboratum ? aliquoties contemplatus, interata vice examina-

vit. Bibliothece Joannez perluftrande & humaniífimo ejusdem Prafe-

&o conveniendo fingulis hebdomadibus tres integros fere dies impendit.

— EM

Nec ritus, conventus, aliaque admirabilis hujufce univerfz Europz.Com-

pendii fingularia neglexit. .Ex Eruditis, ut omnes admodum :honorifice

eum habuerunt: Ita fpeciatim tamen Nobiliffimi , Confulti(fimi & litera-

tiffimi Dn. Mattefeldii, .ut . & Summe Reverendi rarzque eloquentiz &

eruditionis Viri Dn.Neumeifteri, favorem, amorem & liberalitatem nulla

verborum emphafi vel ambitu fe adfequi & przdicare fatis poffe, ingenue

pronunciat Neque jucundum minus aut utile fibi fuiffe addit, Dn. Hein-

Áonium, Fabricium, W/ncklerum, "W/olffium , Mislerum, 'Edzardum,

Hübnerum, aliosque vel audiffe vel frequenta(fe, dum in jucunditflimo

hzrere loco licüit, ubi & cum famigeratiffimo Dippelio aliquamdiu fuit.

Bremz, pre.ceterisSumme Reverendus Dn. Majerus, -& qui florentiífi-

mo ibi Gymnafio przfunt, .omni .favoris benevolentizque genere ipfüum

profequuti funt. Inde vifis Verda, Cella, Brunswiga, & rati(Timis.pictu-

othe-

caim

dR

cam inprimis, uti exlibris & operibus pretiofiffimis XV. & XVI. Seculo«

rum numerofiffimam, ita propter rariffima & auguítis manibus exaratá

monumenta prorfus incomparabilem perquifivit.

Hannoverz AÁugue

ftiffimum Magnz Britanniz Regem fub idem tempus,

quo ad Ba-

tavos tranfire volebat , provincias füas Germanicas refalutantem , vis

dit.

Vifis & auditis, qui Ecclefiis ibi przfunt, Viris doGtiffimis ; ma-

ximé Reverendi Dn. Fluggei humanitatem prz reliquis cognovit.

ma

nes tamen gratia & benevolentia fümma vicit Vir an propter illuftrem

lf

dignitatern, an fenium, fummum quidem, at tamen ad ftuporem vege-

tum, an humanitatem imcomparabilem , an eruditioriem ampliffimam

j

magis Venerabilis ?* Dn. Gerhardus Molanus, precipüus Eccléfiz Han-

noverenz Antiítes & Abbas Loccumenfis Reverendiffimus, Mirere virum

x

oCtoginta, & quod excurrit, annos natum à meridie ad vefperam jucun-

diffimis & doCtiffimis Sermonibus, numorum rariffimorum, & pretiofiffi

mz bibliothecz numerofe , ac prorfus eximiz, quam celibatus fui fru-

&um dicit, monftratione , humaniffime tenuiffe hominem peregrinum.

Mundz, Caffellis, Monte Carolino ob zdificia & aquarum fontes prorz

fus ftupendo, Fridberge, Francofurto Heidelbergs atque Heilbronnz

videndis, compellandis conveniendisque Viris do&tis, aliquothebdomadas

äïï

infumfit. Atque fic fub finem A. MDCCXVI. DEO duce ad paternos

lares rediit: Ubi reddita Sereniffimo Principi noftro, cujns clementiffimis

aufpiciis ad exteras oras abiit, ftudiorum atque itineris ratione hoc ipfo

|

anno, menfe Martio, munus Profefforis Philofophiz Extraordinarii in

Academia patria obeundum obtinuit.

L

Ha&enus verba antiqui Programmatis, Philofophiz Pröfefforis Ex-

traordinarii officium ingreffus, matrimonio fe primum , junxit anno fupra

millefimum , feptingentefimum, decimo feptimo , nobili(fimz virgini ,

omnibus fui fexus virtutibus condecorate, Dan. MARUE FRANCISCAZE,

viri prenobiliffimi , atque ampliffimi;, Dn. JOH. HEINR. TAFFELII;

ordini incluto equeftri, qui in Suevia, & ad Nicrum quidem, Sylvam-

ue herecyniam, floret , à confiliis, necnon przenobiliffime matronz, Dn.

NNZE DOROTHEJE, ex Bóhmiorum gente fatz, dilectiffimz quon-

dam Filiz.

Quz poftquam Anno MDCCXXVI. Menfe Martio, fterilis

E

decefferat: ad fecunda tranfiit vota nofter, uxorem ducens le&tiffimam

^olim virginem, nunc vero moeítiffimam viduam , Dn. CHRISTINAM

SOPHIAM piam, prudentem , modeftam, viri plurimum reverendi, &

ampliffimi , Dn. M. LUDOVICI CAROLI DIZINGERI , 4iziflerii

Efslingenfis Senzoris , Confiliarii, Q? Scholarche, nec non Dn. MARGA-

——

RET

; honeftiffimz mafronz, Argentorato oriunde, ex Wagneras

yum familia, fuaviffimam Filiam.

Poftea fenfim variis honorum orna-

mentis apud nos au&tus eft. Primo quidem poft mortem celeberrimi hi«

mxndiddces

ftoriarum quondam Profefforis NEUIL, eloquentiz & poefeos, nec nort

hiftoriarum docendarum fparta, ab ampliffimo Senatu ipíi commiffà fuit,

Poítea, cum beatus moralium Profeffor , Dn. Róslerus, redderet fpiri-

tum zternitati, acceffit noyus & hujus difciplinz profitendz honor.

Poftoccafum magni illius'academiz noftrz fideris, $cbvvederi , cura

HEEYUER G AAECUNNCUSISOU gO E m

xenodochii academici, (Lezaretwum. dicunt vulgo,) eidem demandata fuir,

Sequebatur przterea. grave munus in adminiftrandis Collegii Martiniani

rum,

cïleberrimi, reditibus. Acceflit bibliothece, multoerumque alio

varij

$9

r

p

varii nominis Stipendiorum, infpeCtio. Quid? quod Re&oris Magnifici

officio bis, Decani philofophorum ordinis munere quater defunctus fit.

De fcriptis di(iertationibus non eft cur plura commemoremus , quoniam

wareg

omnium teruntur manibus.

Publicum vero in obeundo munere zelum ,

fi laudavero, certe, quod non omnium probetur calculo, dixerim nihil.

Permultas deinde privatas virtutes , pietatem in matrem, domicilio ex-

ceptam , amorem in fratres & propinquos, promtitudinem auxiliandi il-

|

ä

lis, queis confilio & ope poterat fubvenire, comitatem erga omnes, fua-

|

vitatem oris in dicendo, et quz funt generis ejusdem . pluribus com-

memorare, perinde, ac fi quis de rebus notisfimis loqueretur, haberet.

Tantarum virtutum viro, quis non longiorem five optaflet, five omina-

|

tus eflet vitam * fed fümmo rerum arbitro aliter vifum.

Eximiz igitur

Medici verbis ultima, quz nofítro mortem attulere, " exponam.

Rhev,

matifmus colli, atque capitis, quem ante quidem jam fenferat, invalefce-

:

re cepit, multumque optimo viro contraxit tzedium.

Cum vero hoc fuc-

cesfive malum remififfet & paucos ante dies minorem quendam

in vefica urinaria calculum reddidiífet: ad excurfionem quandam & motum

corporis, ne reliqui delitefcentes calculi, é longiore intra corpus mora, in ni-

miam molem crefcerent, confilio medico feprzparavit. Hac fub exfpectatio-

ne; & motibus prioribus, quafi compofitis, certe tam funeftz, fubitzquz cata-

ftrobhes , minime pranuntiis, bina , nativitatis facratiffimz fefta domi pie

:

tranfegit, noCteque illa fatali fomnum hora confueta inivit, usque ad ma-

j

cutinam quartam horam, qua expergefattus moleftiffime ftatim tuíí;re coepit,

rhonchos ducere, de auguítiis coqueri , ultima imminere clamitando ;

ä

ia ad DEum mittere fuspiria, et tandem intra horz fpatium valere ,

vivere, zgrotare, mori, antequam vel medicus, vel chirurgus advo-

Hzc medicus fummus.

lare potuerint.

Ita fane vir optimus, íub idem

fere tempus, quo ante oCtodecim annos , ipíius anteceflor , famigera-

tillimus NEW'IUS emigraverat, hac vita defun&tus eft — Adfit fuo fola-

tio DEus, illis, qui tam acerba morte graviffime afHicti funt.

Vos au-

tem, patroni, antiftites, cultores litterarum, cujuscunque ordinis, date

id celeberrimi defun&ti meritis, date familiz moeftiffimz , date id etiam

B

mortalitatis memoriz , magna ut frequentia funus, quod ex zdibus ejus

í

ducetur, comitemini. P.DP. Tubingz d.xxIx. Decembr. Anno reparatz

Salutis: MDCCXXXVIII.

*

7ZUBINGJE,

Lirre&us SCHRAMMIANIS.

YT URNNENDYCYSENERMOY:

u seeem;

"

ERE A. AMITUNN CT R r m r

—

ad

[

|

—

CRBCTOR

]

ACADEMI.

TUBINGENSIS,

Euroskala Offset

l25

;".

VierFarbSelector Standard *

x

E

L.

S.

ïä;

E:

ä

a

ä

——

-

IBEEEEEEEESEE

:E]

:Lä

N

14

ä

13

E

L

12

— N

E

Á

Z

V

On mediocri vul;ïerc pa;;-um hujus Academiz -

K

11

/(g

/3

rum chorus, prater omnium opinionem,

N

?

Y-N

IN

'

nemque, ipfis divi Iohannis Feriis, afflictus (^

(5

—

T

quippe emigravit, veluti £v z/éues «v perz eQ3a

J

10

.'-ull

S

oculi i&u, excelleztzffznus ,| mobiliffpus , ac -

IN

vir, DN.JOH. MICHAEL HALLW ACHS|

l

viarum uter nos, et snoralium Profeffor Publicus , Ordinarius -

znus, collegii Martiniani adminiflrator meritifzmus: vir, inqua

tionis ample, vaftz leCtionis, confiliis fagax , rebus expediu*

H

us quisquam, inprimis dexter, rei familiaris cum fru&tunon:

rüm et cum dignitate curandz peritiffimus, in fui muneris ri -

duus, adres curate agendas, ubique adtentus , vigilans pra

G

:;;

hujus incremento , ideoque curis optimis inquietus , fempei -

boni quid, femper moliens, quod & republica effet , ftudio :

F

inferviendi plane indefeffus, ordini, maxime in üs,; quorum

feu admini(tratio demandata, vel inftituendo , vel confervanc -

£

L-

E

8 "W^ NNSC

l5

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com