LXV6_fol_171
author: Gaisberg, Ernst Konrad von

la

x

EPHORUS.

COLLEGII ILLUSTRIS

. VICARIUS

ERNESTUS

CONRADUS

.DE GAISBERG.

»

L.

JD

I;

o

Z^

z

Ori homines omnium rerum humanarum eít frequentiffimum, mori

A

etiam fübito atque inopinató haut infrequens, nec minus frequens,

z

$

,;,('

ante emenfüm ordinarium vitze fpatium mori, nihilque adeó ipía

E2

[

ZA

l,:

j

mors in fe habet mirabile: Contriftari ceteroquin Propinquos, con-

C

N

5

triftari Amicos eque confuetum eft ac honeftum.

2

2

2

Aft vivis excedere Viros cordatos, münerum dignitate graves,

Animi dotibus Magnos , Meritis in Rempublicam eximios & in fu-

türa tempora fummé neceffarios , Eosque przter omnem fpem & expe&tationem

tempore quo Respublica falutaribus eorundem confiliis maximopere indiget, nobis

excidere, id veró latius ferpit, & non illos faltim quos propius attingit, íed ómnes

A

^

bonos omnemque Rempublicam meritó

P

ercellit, ut;fi cum fato ali

quo res effet, ejus

inexorabilem duriffimamque legem accufare vix nefas haberi poffet : Quare nimirum

non potiüs inutilia imó noxia terrz pondera quam VIROS ejusmodi humano generi

proficuos tempore , uti videtur, importuno certé imrbaturo auferat? Chriftianis

autem melior hác in parte illuxit Philofophia: Noruntilli, vias Domini utut fepe oc-

cultas, fan&tiffimas tamen femper & falutares fibi effe, neque rationes fa&ti & Deo po-

fcere, neque etiam intimius Confilia Ejus perfcrutari vel rimatilicere: Venerabundo

otius filentio exorbitantes animi fluctus opprimendos & Bonitati Divinz zque ac

apientiz penitiffimé effe confidendum.

*

*

Hzc eft unica illa anchora ad quam eti

am nunc confugiéndum cüm fato prorfüs

inexpe&tato nobis eripitur Vir antiquz fidei & probati candoris, Vir rerum gerenda-

rum dexteritate incomparabilis, Virin Confilis prudens in rebus Patriz ver(atiffi-

mus, qui fe faluti publice totum devoverat, neque ullis tentaminibus unquam füc-

cubuerat, Virífibi íemper zqualis, in adverfis intrepidus, in fecündis Modeftus,omni-

bus affabilis & mirificé comis : 'Talem Tantumque Virum amittimusin ancipiti hoc

atriat

*

Patrit noftre Statu: Noftis vel non cömmonefa&i omnes quem hic indigitemus ,

quis enim eft cujus aures tam trifti nuncio non tinniant?

Occubuit eheu! nudius quartus VIR Prasobiliffimus Confultil[mus atá, Excellentil]ymus

DN. PHILIPPUS LUDOVICUS BRENNER,

]. U. L. Seremiffmo Duci W'ürttembergia à . Confilits Regimints, Collegii IlluffrzsAffefor. &

Profeffor Turis Ordinarius , ut & Ordinum Provincialium Coufiliarius Senior long meriti[f;-

mi5, cujus animus (liceat üti verbis Ciceronzs in fomnio Scipion. cap. ult. ). optimis curis

de falute Patriz agitatus & exercitatus velocius in fedem ( coelitum) & domum fuam

pervolavit.

Quantus ILLE inter nos fuerit omnibus quidem fatis eít cogni-

tum, memorie tamen ergo pauca ex IPSIUS vità fausque delibare juvabits

Prodiit IS in hanc lücem Nzrttizge haud incelebri hujus Ducatus oppido 740 Caleza.

anuar, 4.C. MDCLXXXIIIL Pattre ufüs VIRO ANobiliffimo atque. Ampli[]/ao DN.

JOHANNE PHILIPPO BRENNERO, Sepremi , quod bic efé Tribunalis Afeffore, Qrdi-

num Provincialium d intimiorem Con[ef[nm per. plures anmos|Deputato nec non memoratá Crvi-

tatis Nürttingenfis Con[ule j Xenodochii. Prefetto vigilantil]imo: Matre ANNA MARIA,

ex celebrati(fima dudum Bzlffsgeriorum Gente originem trahenté:

«

Ulteriores utrinque Majores in Patriam femper meritiffimos

& przcipué infucati

Candoris glorià prafulgentes recenfere uti nullo negotio poffemus , notiffima Be«r

Firi Modeftia haut permittit: Pralaudati Dnn. Parentes de probà hujus Filioli edu-

catione admodüm folliciti eundem partim domefticis preceptis Ipfi formarunt, par-

tim infimul & aliis, nominatim in Gymnafio Stuttgardiano Viris tüm temporis cele-

berrimis ESSICHIO, REUCHLINO; MEURERO, inítruendum tradiderunt , ubi

per biennium in Studio Eloquentiz, Ethices, Politices, Hiftoriarum , .aliarumque par-

tium Elegantioris Literature ita profecit, ut jactis tam egregiis fundamentis füb initium

hujus feculi in Academiam hanc migrare, ibique ab initio przeuntibus maximé B D.

HOCHSTETTERO & Prof. NEUIO, Studia Philofophica penitüs perficere, mox

veró Themidi nomen dare potueri

t:

ua in Paleftrá B. DN. D. MAJERUM, B. D.

D. FROMMANNUM, & B. D. FERDINANDUM CHRISTOPHÓRUM HARP-

PRECHTUM , queim Socerai pofthac etiam poft cineres devoto cultu femper profe-

cutus eft NOSTER, Inftitutiones & Pandectas explicantes audivit : Juris Publici veró

& Feüudalis do&rinam ex ore paucis abhinc annis demüm beaté defuncti DN. D.

SCHW/EDERIhaufit, quz omnia privata fedulitate adhibitis etiam exercitiis difpu-

ratoriis pro eà quà pollebat ingenii felicitate preprimis autem judicii acumine ulterius

excoluit & non faltem anno hujus feculi &to publicamDiffertationem de af ioze srili de

recepto füb Praefidio Laudatiffimi & nunquam fatis laudandi DN. D. HARPPRECHTI

habuit, fed & infequente anno exantlatis feliciter examinibus cathedram denuó con-

fcendit & Prefide B. DN. D. SCHW/EDERO de ure Agnatorum in Feudis pro gradü

Do&torali fummáà cum Laude di

utavit: Eodem anno Dire&tori quondam Confifto-

rii DN. JOHANNI OSIANDR

g

ad Marechallum Franci: VILLARSIUM liberan-

dorum Obfidum & Tributorum Bellicorum causá miffo à fecretis -& non fine variis pe-

ricülis Argentoratum proficifcenti comes datus fuit: Cum veró jam in eo effet, ut

ftudia fua ad praxin forenfem applicaret eoque fine albo Advocatorum füpremi hujus

loci Dicafteri infcripfiffet, Sereniffmus Dux EBERHARDUS LUDOVICUS pià memo-

ri« EL anno millefimoSeptingentefimo octavo Profe[flosem Turis extraardinariam in Colle-

io Illuffzi contulit, quam oratione folenni pofteà typis expreffà. & magno cum ap-

plaufü ab orbe erudito exceptáà de 7»re Irfaperoztorü & Impérii in Comitatum. Commachia-

»nm themate tüm temporis oppidó illuftri, anno demum decimo hujus feculi aufpi-

cari potuit, negotiis novee fibi interea temporis demandatz fpartz difténtus, cüm Se-

venil]mus quondam Princeps Hobenzollerenfis NOSTRUM anno MillefimoSeptingentefimo

nono iz Confilium fuum Aulicum adíciverat, ex quo tempore non folum Res Sereziffima

Domus Hobenzollerenfis maximi momenti, fed & infuper varia'negotia à SERENISSIMO:

DUCE W/URTTEMBERGICO fpecialiter détnandata fümma tum diligentia cunx

rudentia geffit, neque adeó mirandum, indies Ei plura & honoris & Munerum ac-

ceffiffe incrementa: Quippe anno hujus feculi decimo fexto etiam ad alteram Sere«

vi[[ma Domus Hohenzollerenfs Lineam Sigmaringenfem vocatus Confilio Regiminis Ad-

miniftratorii Prizcipis tüm xtate Minoris affedit, ab Eodem pofteà anno Sec. vigefimo.

tertio numero Cov/lliarioruin füorum maximé ad Lites coram Summis Imperii Tribuna-

libus pendentes denuó adfcriptus, cüm jam anteà anno 21mo à Sereni fa.

.DUCE

Lj

NUUR-

/

P À

NVURTTEMBERGICO honore & ordine Cofliarii Regiminis a&ualis mactatus fue-

rat. Quas magni nominis Dignitates anno vigefimo quarto Officium Cor/illiarii Hoben-

ollerenfis Intimi utriusque Linez , mox Profe/J/o Collegii Illuffris Ordinaria, anno vi-

gefimo nono arduum munus Co»flliarii Statuum noflrorum Provincialium & tandem

poft obitum B. DN. D. GRASSI fparta /4fefforz i2 Collegio Illsftri excepit.

Hac talia officia plura exigebant itinera maxime ad domicilia Supremorum Im

perii Tribunalium, unde bis adiit /iezsam primà quidem vice anno hujus feculi dec

mo quinto nomine & juffu SerezifJ|mi Principis HzcHiNGENSISad expedienda negotia ma-

ximi momenti, alterà vice anno vigefimo primo cum Serezi/[jgo PRINCIPE SIGMA-

RINGENSI qüi tüm non faltem impetrátà venia atatis inveftitüram Terrarüm Suarum

À Sacrà Cac(areáà Majeftate obtinuit,fed & matrimonium applaudente totà Aulà Cxífare&

ibidem celebravit. J/ez/ariam pluries petiit NOSTER juribus interdumSerezi/Jrimk Domus

W'urtembergice interdum Hobenzollererfs invigilans, quemadmodum etiam conventui

circulari U/»s annno millefimo feptingentefimo vigefimo quarto Legatzs Zollerezfis in-

terfuit, & precedente anno vigefimo tertio Oezipontem ad res W'urttembergicas & Zolle-

renfa ibi peragendas ablegatus fuérat : Exteris his in locis mira oris fuavitate & ju-

cundà zque ac folidà converfatione, cui femper aliquid fàlis judiciosé intermifcere

fciebat, animos & familiaritatem maximorum Virorum fibi conciliavit, In negotiis

autem fibi concreditis expediundis fümmá ubique prudentia, fidelitate & dexteri-

tate ità verfatus eft, ut nunquam nifi cum fümma laude & Clementiffimà approba-

tione geftorum redierit, uti id variis literis que adhucdum preeftó fünt, teftatum de-

dere Summi ifti Principes.

uid in rebus Patriis quà Confiliarius Statuum Provincialium pratiterit, quan-

tum Patria Ipfi debeat, quam falutaria fuerint Ipfius confilia & quomodo Ipfe fe con-

fümferit Patriie inferviendo, fi hon omnes, perfpicaciores tamen norunt. . Unde num

cafüs ejus Patriam magis an dulciffimam Conjugem & Progeniem tanto Viro dignam

affligat dubium, quia pro utrisque eàdem fide eàdem induftrià vigilavit :

Vixit namque indeà qzintoCal. Dec. 7 o ?. in matrimonio feliciffimo cumAZatronaFir-

butibis non falteta fini fexus fed vevera enndem excedentibus oppidó condecoratà DNA. MARIA

YULIANA, VIRI Ímmortalis memoriz FERDINANDI CHRISTOPHORI HAÀRP:-

PRECHTI, A»recefforis olim in Facultate Turidicá famigeratiffm3. Filià. Vidsa uunc ma-

[Hiffimá, cui teneritas Mariti ad ultimuri vitz halitum altiffdà mente inde(inenter

repofta manebit. Ex eà /eprem (üfcepit liberes quorum quatwor némpe Ferdinazdus Phi-

"li'ppm', Chriflianus Davides, Ludovica Tobanua & Sibylla Margaretba in tenerá ztate Pa-

rrem abteiverunt, 7re vero Zeati VIRI dum viveret fümmz delicie & jam afflictiffi-

102 Matris unicum in his Terris Przfidium per Dei Gratiam adhucdum füntfüperftites :

Primó quidem DNA. MAGDALENA JULIANA Z24ztrona Virtutum maternarum Qf,

w& in bunc fexum cadunt, paternarum ex affe bares, feliciffimo thoro inde ab anno mille-

mo feptingentefimo vigefimo feptimo fociatà VIRO Prarobilif/imo Confattiffmo atque

Excellenti[]uno , DNO. JOHANNI HENRICO HARPPRECHTO ,. J. U. Lro, tàm

temporis Serenif/jgo PRINCIPI ZOLLERENSI 2 Cor/ilis A4ulicis, nune autem Cosf-

liario Regimimi Wurttembergico & Sereniffimi nofrri DUCIS ADMINISTRATORIS Dire-

Bori Cancellaria Neoffadienfis Dexterrimo : quó ex matrimonio tantam percepit volupta-

tem defun&tus, ut Filiamnean Generum teneriori fuerit affectu complexus dubium

viderl potuerit, certé Lachrymz pre Gaudio ex oculis erumpebant; quoties mentio

alterutrius injiciebatur. Altera progenies eft DN. FERDINANDUS LUDOVICUS

j U. Ltus, qui paucis abhinc diebus à Serezif//m. DUCE.ADMINISTRATORE par-

tim ob merità Parestzs partim ob donà atque Studia /pfi& propria Secretarius Regiminis

conftitutus & cum VIRO Z/zffri CHRISTOPHORO DIETRICO KELLERO, Corf.

liarió hwperüi Aulico & Domus Wurttembergica Intimo Viennam miflus hactenus ignorantia

fuá felix, propediem trifti nuncio attonitus obftupefiet; Süpereft tertió VIRGO & for-

ma& préflantia & animi dotibus inter noflratts facilé Princeps CHRISTIANA DOROTHEA

AMatris prudentia & Virtutibus indies auctior.

In educandá hàc le&tiffimà fobole teneritatem affe&tus cum authoritate tam pru-

denter tempetare fcivit Bearzs VIR. ut exemplum Boni nec tamen nimium indulgentis,

infimul feveri nec tamen duri Patris omnibus prebuerit, & vix ulla domus fit in quà

Liberi Parentes füos eàdemreverentià ament, & eodem amore revereantur ac in

hác ipfà Brezzeriana. Unde eft quod Trigailla Liberorum & maximé Filia natu Major

immortales Beato Parenti pro tam follicita & fapienti educatione gratias habeant,

Nec

Nec fuavius quicquam concipi poteft , quam neceífitudo ifta cum propinquis ad

fraternitatem usque perpetuó culta

uibus 1deó. intolerabilis hzec ja&tura, &que ac

'id

em & Candorum Beati Viri fatis depradicare.

omnibus Amicis & Collegis, qui

diefciunt :

uam dulcis horum omnium recordatio, tam acerba & contrario memorja

mortis quz jam pauc

is, neque enim dolor plura permittit, recenfenda: Cum per

m Conventui Statuum Provincialium Deputatorum interfuerit

integram han

c hyeme

Nofter & me

dia no&e duodecimi diei proxime elapfi menfis Martii inopinata mors

Sereniffiri DominiDucis tüm Regnantis nunciaretur , derepente doloribus Podagri-

iebatur Vir Summus tolerabilibus quidem ab initic, ut ne negotiis quidem

xcis cortip

expediun

dis impedimento effent: cum tamen legitimis Medicaminibus cedere nol-

.

lent, potiüs alias eti

am corporis partes fcapulas maxime & regionem offis facri occu-

varent, Tubingam Sanitatis recuperandaz ca

usà anhelavit, eoque, difcedentibus eo-

& reliquis Statuum Deputatis, quinto Id. Apr. cum Conjuge Lectiffimá

dem tempore

.

bi mox incrementa fümfit morbus, ut ufüm manuum pedumque Noftro

gspigravit, u

interdiceret, qu& tamen v.

is interje&tis paucis diebus przeter fpem & malo omine re-

ente nimis remi(it, biduo namque

oft /Egrum novi dolores, major aítus, fitis &

infomnia, brachia veró manusque oedematolus invafit tumor, que tamen & ipfa fym-

tomata citius jufto & quafi uno impetu recedebant, falvo femper appetitu, & capite

4

a&tenus à doloribus libero, usque ad vefperam proximé elapfi diei Saturni quà incre-

fcente eftu &

obnubilari caput & per iítam no&tem variis phantafmatis turbari caepit,

arerent,

cumque ipfo Fefto Refürredionis exanthemata quedam Purpure albz ap

ad venzfe

&ionem à Dn. Medicis ordinatam aliquantulüm melius per illum diem

habere videbatur , infequente eti.

am die Lunz cum VIRO J/uféri Confsliario Intima

BULFFINGERO ceu Amiciffimo aliisque liberé colloquebatur

,ut hactenus tam pro-

e mihimum mors imminerenon crederetur : Aft aliud placuitfummo vitz & necis

:

arbitro ;

ad cujus pnutum NOSTER :nedià no&e Nono Cal. Maji ex fomno uti vide-

batur quieto

derepente experre&tus multa Conjugi Dile&tiffimz dicere conabatut, at

e&tico tam graviter jam i&à ut vix verbulum quo JEfum fe mente

lingua infultu apopl

à circumftantibus intelligeretur, ex quo per fesquihoram cum

cenere affirmabat,

Tima fimul ac beatiffimà uti

morte collu&avit & tandem horá matutinà tertià leni

neutiquam dubitamus morte animam exhalavit.

Ouernadmodum veró hunc tantumVIRUM nemo noh luget, cum poít ejus excef-

füm Prudentiam longo ufü & multà experentià exafciatam defideret celfiffima Doms

^

Wurttembergica

& Sereniffimus DN. ADMINISTRATOR , ja&turam Confiliorum Sa-

ientiffimorum

Status Provinciales

& per eos univería Patria, Candorem Amici &

dlegium INo

:

j

rum llfire publice dolorem acerbiffimum pro-

maxime Collegz, Ita & Co

fitetur, & rarz Integritatis

UM deplorat, ultimo Ejusdem honori id faltem quod

poteft, pr

.

«ítans, omnes nimirum non dicam Defuncdti Amicos fed Publicz rei fau-

tores maxim

e veró AMagrificum Dn. Retlorem , Re-wrendiwmum D». Cancellarium Pro-

demie & oppidi enixé rogando ut exequias VIRI, quz hodié

ceres & Cives Aca

horáà pomeridianá fecunda, celebrabuntur, folenni concuríaü condecorare eoque ipfo

affe&tum quem merita pié defun&i exigunt teftari haut dedignentur. Scrib..é Colleg.

——

TUBING-«-£,

Typis Joss?Hi SicuumxDs

R

4« "N

EPHOR

COLLEGII ILLU*

. VICARIUS

L:

19

ERNEST

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

18

CONRADLU

]

17

DE GAISBEE

|20

ä

16

ä

EFHHHHHHHH

1

15

:

dH

H

ä

L.

50

14

ä

13

2

Ori homines omnium rerum humaharum eft fre -

(9.

(

ZA

Z

o

f

etiam fübito atque inopinató haut infrequens, |,,

ante emenfíüm ordinarium vite fpatium mori-^

M.

QZ

2

12

í

j

l.

ng

mors in fe habet mirabile: Contriftari ceteroqu

':o

l

j

»

À

Z

2

A

"

Z

triftari Amicos zque confüetum eft ac honeftun -

d

a

a

O

22

2 d

.—/

2

Aft vivis excedere Viros cordatos, munert

11

i

Animi dotibus Magnos , Meritis in Rempublic

türa tempora fummé neceffarios , Eosque prater omnem fíp(-

tempore quo Respublica falutaribus eorundem confiliis maximc

10

excidere, id veró latius ferpit, & non illos faltim quos propius-

bonos omnemque Rempublicam meritó percellit, ut,fi cum fato

inexorabilem duriffimamque legem accufare vix nefas haberi pofl

non potiüs inutilia imó noxia térre pondera quam VIROS ejusm -

roficuos tempore , uti videtur, importuno certé immnaturo

autem melior hác in parte illuxit Philofophia: Noruntilli, vias L

cultas, fanctiffimas tamen femper & falutares fibi effe, neque rati

fcere, neque etiam intimius Confilia Ejus perfcrutari vel rimati li

otius filentio exorbitantes animi fluctus opprimendos & Boni( -

apientiz penitiffime effe confidendum.

ä

Hzc eft unica illa anchora ad quam etiam nunc confugiendu-

inexpe&tato nobis eripitur Vir antique fidei & probati candoris,

rum dexteritate incomparabilis, Vir in Confiliis prudens in reli.-

mus, qui fe faluti publicee totum devoverat, neque ullis tentam

cubuerat, Virfibi femper zqualis, in adverfis intrepidus, in fecur

bus affabilis & mirifice comis : Talem Tantumque Virum amiti

8

*

l5

2

D Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com