LXV6_fol_170

^

:

. RECIOR

U

ACADEMLE TUBING.

L, B, $,

P

7

225

2

,

,://

f

M

G

.

a

az

BN

Riftiffimum vobis, academiz cives! funus ex hac

Z

,'77?

5

L

annuntiandum tabula eft, quod nefcio, an dolo-

L

Z

.

2

É

m

ris gravitate, inde ab ultimis univerfitatis hujus

Y

(€

À

AX

fcholafticae temporibus , quodquani aliud aequave-

Z

D2

2

.

rit unquam: certe tamen, fic enim explorata fide

ZA

i

N

&

PUA

z2 Q

p

//

T

fcribo, füperavit antehac nullum. . Nullum omni

retrorfum avo fuit, quod acerbius, nullum, quod infperatius, nullum

denique, quod rei noftra litterariee intolerabilibus contigerit. Obiit,

fic enim imperfcrutabili divinze vifum fuit fapientie, obiit, inquam, ó

verbum trifte ! à cafüum lugendum, Ó funus acerbiffimarum lacruma-

rum vel copiofo non fatis deplorandum imbre ! vir fummus, primae

caveze medicus , & mdjbulä in fcriptis pariter ac cathedra confpicuus

eruditione ;; & pääoptqtg[ima, cui femper Hygizne favebat, clizicz

praxi celebratus; & ferum ad fenatum academicum pertinentium z/z

€9 peritia inclutus; & candore in omni vita fingulari, hisque tempori-

bus ad miraculum usque raro , commendabilis ; €9 fuzvitatisinores

qua gravitatem condiebat , dulcifJrmo temperamento , jucundus ; &

benignitate in pauperes «grotos , venerandus ; & facundiz, tum nati-

va, tum ad regulas formata dulci[fima, in, jgnis; & maxima animi fir-

mitate, /;perterritoque,in fümmis rerum difficultatibus, 42777770 , ubi

vela contrahere, viresque fübmittere alios, fentias, plane admiran-

dus: qui nihil non à divina providentia confequutus videbatur, quod

homini fas eft optare: in quem , thefauros, quotquot habet, natura

fuos effudit : fi ab hoc uno difcefferis, quód longiorem denegavetit vi-

l

tam. Lugebunt, in viri; & animo, &arte, & pietate , plane

divini, obitu , philiatri ProfefJorem , vafta quidem doctrina eminen-

:äf

ravems, couflanrem , exper-,

tem i lugebunt academici fenatorem, g

A

t£um ;

äl

T

ium , fucandis fententiis non affüetum, prudentem , non timidum ,

non callide infervientem temporibus: lugebit medicorum in hac

academia ordo co/legam conjun&iffimum, zgumeris demandati partes

explentem cumulatiffime: lugebunt egroti, tum apud nos; tum in vi-

cinia, quin &locis remotioribus , 77edicun, in eligendis remediis

cautum, in applicand-is, prudentem, in confequenda fanitate f eli-

cem , ac divina adjutum ope: lugebunt propinqui fzz/lie zembrum

princeps , regendis debilioribus aptum, in corporis falutem proclive ,

[:]

promtum, vivax, nobile: lugebunt amici cer£z dei virum , 014 men-

íe, ere&o animo, "vifte nunquam à fe temere diffentientis cozfIantia,

colendum : lugebunt , quotquot nórunt, (nóruntvero, propter in-

fignem fama celebritatem , propemodum infiniti) virum ex omni late-

eeisien

refufpiciendum, — z capiendis confiliis perfpicacem , in perfequendis

alacrem & immotum, in expediundis dexterrimum.

Nihil quidquam

heic affe&ui, nihil partium ftudio; nihil affentationi, in parentationi-

bus interdum ultra omnem menfuram adhibite, nihil heic errori cui-

Sberdruax:

quam tribuo: quia quidquid de praftantiflimis viris, tum ad pietatem

minime fucatam, tum ad rempublicam , tum ad rem familiarem pru-

-D—s'(*eæ

x

denter regendam, formatis, dici poteft ullo tempore, id fane in illum,

quem efferendum hodie curamus, cadit exacte,

Hic in extricandis

magnopere arduis, complicatiffimisque negotiis , judicium; in perpoli-

endis, & ad externam: non minus faciem, quam ad internam pulcri-

tudinem revocandis, ingenium; in conformandis denique, ad priftini

moris au&oritatem, memoriam, nonfine maximo eorum, qui bene

affecti erant, adplaufü comprobavit.

Hoc viro nihil unquam jucun-

dius, nihil honorabilius natum eft: qui fobrietati fuavitatem, viciffim-

1,» d* d p W& Rn m

que fuavitati fobrietatem adjunxit: quarum altera, ut amaretur, altera,

ut coleretur, effecit. Audivimus nuper , füumma ingenii amplitudine,

omnes difciplinas, non affe&atione juvenili, fed mafculo mentis ro-

AX -

.

.

audivimus, non una, non multis

bore, opponendo pervadentem

vicibus, non plurimis, fed omnibus, dicentem fententias , ex acade-

miz hiftoria, ex politicae fanioris regulis, ex confirmato ufü rerum, inul-

toinftructiffimas : vidimus fzepe cathedrae infiftentem , ut, num re-

rum pondera , num verborum nativum flumen, an oris fermonisque

TUIBESSAE n ov

dulcedinem , an vultus , ad omnem candorem compdófiti, gratiam,

an ingenii, füa quidem perfpicacia dubitationes omnes, veluti ne-

pOU li

bulas , trajicientis , lumina, magis mirari decuerit, oppido ne-

*

Íciverimus.

Hic tantus vir, tot virtutum choro ftipatus , tanta

w

apud onines gratia florens , tam eruditus, tam vita nobilis , tam mori-

n usfb

bus excultus, tam dignus, qui longiffimam annorum vivendo. percur-

as

A

3

reret lineam, quia preeftantior erat, quam ut à DEo nobis potuerit re-

AE

linqui,

«

ä*" -

linqui, diem in hac vita obiit fupremum. — Si, quod libro, cum annus

füpra millefimum , feptingentefimus ageretur,. edito, non obfcurae fa-

inz Anglus, cui Afgill nomen , perfuaderele&tori aufus eft, veritati effet

confentaneum: homines neceffario non mori, de confumma—

ta cum DEo unione, vivos, & fecundum corpus, & animam,

in fedes. illas beatorum po[fe. transferri: fieri (ànenon potuiffet, ut,

quod mortale habuit, in mediozetatis curfu, tam inopinato deponeret,

vir omnium inter nos judicio magnus, Dn. D. ALEXANDER .CA-

s

MERARIUS,. Ita tandem, quem intelligam, quem putem tantopere

lugendum , non ex fama folum, fed publica etiam au&toritatis indicio ;

cognoviftis nominatim, cives optimi! Emigravit nimirum ex hac vita;

hoc inprimis tempore, in dies impetuofioribus turbulentacalamitatum

procellis , vir exce!lentg]ïmm P pmnahlg]imus E experientg]imuy

mET

D. ALEXANDER. CAMERARIUS, 41e4. D. 6 Prof. P. O. Dor-

ti apud. nos medici. prafectus. dexterrimus ,. collegiorum, MAR-

TINIANI ac HOCH M0ANMNIA WI fuperattendens graviffmmus :

academie cejaree Leopolidine , nature curioforum , nobiliffmum

At

membrum, Heloris IV. snfignitum nomine. | Vita& hujus lucem tan-

tus vir prima adfpexit vice, III. Honar: Februar: anno reparata falutis

MDCXCVI. Parentibus eft ufüs optimis , patrenimirum, viro exce/-

lentiffmo , prenobilifimo, C experientiffrgs, Ds. RUDOLPHO

JACOBO CAMERARIO, Zfe4.D. €9 Prof. P. O. longe celeberi-

mo, borti apud nos botanici prefettopariter folertiffrrno ,collegii AMarti-

niani upperattendente [pectati[]Emo, academieque naturecurioforum

eximio memébro, quod füb HeGoris II. nomine inclaruit. Matrem na-

&us eft, na&z'liämam,ornatijimquuemdtrgndm, CHRISTINAM

NGG TU o n i Pa o MP r n

MAGDALENAM, ex Grafftiorutm oriundam gente, — Avum pater-

num habuit virum zo/iliffrmum. excellenti[]rmum , €9 experientiffr-

mum. Ds. ELIAM RUIDOLPHUM CAMERARIUM, 4feZ. D.

& profefforem Botanices Ord. fereniffimoPrincipià copfiliis medicis, ac

lupra laudate academize membrum preftantiffinum. —Avia ex patre

fuit honeftiffima Foemina, Dz. Regina Barbara, nobilis, ac, de Tubin-

genfium civitate, meritiffimi polygraphi , jo/). Ludov. Neufferi,filia:

RRU MUPESUSTOENU p otrunqasec

€x fummo viro,

oh. Valentino Neuffero , Sereniffimi Principis confi-

liario, & füpremi tribunalis Aiï'effore;ac poftea pandectarum Profeffore,

nati : reliqua familie , per adfcendentem lineam, decora, brevitatis er-

go non commemorabo: füfficit; ALEXANDRUM NOSTRUM

dQ g ss n gv -

(;AMERARIUM genus referrea

d celeberrimaf patriae profapias, /4-

A2

T6H-

renbublerios, AMegerlinos ; kdmbergiös, : Vz]äbþeros,T 4cobi Andree

propinquos,

Pratérea proavum numerat, virum quondam nobiliffi-

mum, experientiffimumque, Dn. JOH. RUD. CAMERARIUM, Medicinae

canditatum, & urbis noftrae pharmacopoeum dexterrimum. - Hic Filius fuit

JOH. RUD. CAMERARII, phyfici primo : Efslingenfis , poftea vero

Reuttlingenfis: quem ex ALEXANDRO CAMERARIO Med. Do&tore,

M

—

phyfico pariter Reuttlingenfi, oriundum fuiffe conftat: & hic denique

parentem coluit denuo ALEXANDRUM CAMERARIUM, Tubingen-

fium olim confülem meritiffimum , qui, quanto ftuduerit honeftati ope-

re , ecclefie cathedralis monumenta, qu& etiamnum extant , fatis te-

ftantur. Paginae auguíftia, quo minus materni generisavos, omnis ge-

neris gloria florentes, recenfeam , prohibet: ad reliqua ergo tranfeun-

dumeft. In lucem cum primum editus eft nofter, facri fontis folennibus

parentes dederuntinitiandum. Quo quidem tempore, poftquam vix na-

tus erat, quantopere ipfi divinainvigilaverit providentia, fingulari prorfus

Ípecimine cognitum eft. Nam cum, nefcio cujus culpa, & errore, um-

bilicaris nervus fanguinis emittere ftillas inciperet, fümmo vitae, ut fa-

cile conjicitur ,. periculo : commodum accidit, ut, qui praefto erat, dn.

Prof. OSIANDER, affectae parti fuccurrens , vulnus obligandum cura-

ret.. Qua quidem divini oculi pervigilis deftinatio , aliis quoque,

quantz fibi hic infans curae fit, docuimentis, ire probatum non

ceffavit : cum, interpofito unius anni fpatio, à morbillorum , o&tennio

inde elapfo, rubidarum cutis afpredinum, incommodo; ac denique an-

no eetatis, füpra decimum, quarto, à rabidi canis morfu , liberaverit no-

ftrum clementiffime, Adolefcentibus poftea annis; & maturefcente ju-

dicio, tum pietatis, penes juventutem, tam rarz, tum diligentiae in

litteris, non mediocria, edidit fpecimina. Ubiin baptifini facrorum *

quibus adhuc infans mattatus fuit, rediit memoriam; au&ta jam res di-

fcernendi facultate : haec alicubi, non fine maximo, animi DEO devoti,

i

argumento, fcriptis mandaffe legitur : faxit , QUi 0mnia PWC]Z: ut ad

laptimi fidem ,. Numini fupremo adfiritlam, quoties g peccata ,

non [at prudens'incidi , refipifBentia coniinuo admonitus , redeam !

i

Poftquam in trivio fat diu exercitatus , pro bonitate indolis , littera-

rum, qu&, academicis ftudiis feliciter attingendis, pares erant, cepiffet

incrementa : fchola anatolicae , ultimum vale ut diceret, nomenque

ftudioforum academicorum albo daret, anno MDCCX. confequutum

eft. Exillo tempore Profefforum, in urgendis ftudiis, opera, admira-

bili profedu refpondente, adjutus eft. In logicis enim praeceptis expli-

candis , füumme reverendum quondam virum audivit HOFFMANNUM:

anno infequente, experimentorum phyfices fingularium , curiofus

pariter

4

w

pariter ac felix incrememto ; contemplator exftitit , duceexcellentiffimo

dn. Profeífore Creulingio:triennio pofthaec eundem laborem , eodem

fuümmo viro dn. Profeffore CREULINGIO moderante , recoluit.

Adjecit his operis difputandi frequentiora exercitia: cum & prafide ;

paulo ante laudato, dn. Creulingio, & beato dn. Róslero, varii generi$&

themata defenderit. Quae quidem univería humanitatis ftudia, rantum

abfuit, perfun&torie tantum tractanda ut füfciperet: quin tanta potius ,

& ingenii feliciffimi folertia, & adplicatione animi, & ardore mentis ,

€ft perfecutus , ut, quem füperiori facultati, fic enim vocant, eidemque

medice, adhiberet, optimus parens, anno M.D CC XIII. judicaveric

- digniffimum.

Primum ad hanc difciplinam aditum prabuit, quae prae-

eunte patre, fuit inftillata, medicarum inftitutionum do&trina, privato

expofita collegio :

iis quidem , ut erat ingenium vegetum & capax,

fucceffibus, quibus & opponendo & refpondendo, idoneus efficiebatur,

Secuta poftmodum fünt alia medicee artis , eademque varii generis col-

legia , pathbologico praclica, au&ore parente inftituta, phyfico medica ,

ELIA CAMERARIO duce, Alexandri noftri patruo, celebrata. Inde fir-

matis paulatim, maturitatemque fpirantibus ftudiis, füb finem anni M,

D CC XV. docente patre , z14teri4m?nedicam,tn formulas religendanm

accepit : non mediocriter collegio difputatorio, füb patrui moderamine,

exercitatus. Interfuit quoque ejusdem collegio cafüali. Quibus tan-

dem, examini medico, & privato, & publico, cum laude fubbundo,,pag

.'Ut formaretur, effectum eft. Ubi, cum examinatoribus fe do&rina pro-

batiffimum fifteret : proximus ipfi ad publicam, difputatione inaugurali,

impetrandam laudem, adfcenfüs prabebatur : quam quidem ita erudite,

ita dextre confecutus eft, ut anno MD CC XVI. menfe o&obr. de 44uis

eznedicatis, cum omnium , quotquot audierant , difputaret adplauéit.

Quo quidem honore utprimum , non in vanam nominis oftentatio-

nem, qua multis eft in ufü, fed verz eruditionis tefferam , eft poti-

tus : aliis continuo, quod tantus depofcit honor, fua quidem do&rina

prodeffe non detrectavit: anatomie inftitutionibus, tyronum quorun-

dam numero inferviens. Qua quidem laudabili opera, quàm fe mitra

Do&oris digaum , Anno MDCCXVII. collata, & ex ipfius optimi pa-

rentis profeéta manu , exhibuerit; vel metacente, exfe ipfo quifque co-

nofcet. Accepto DoGoris, inarte medica, honore, ad exteros ali-

quandiu vifitandos abiit: II/mam, Auguflam Vindelicorum; Nord-

üngam, Oetingam, €8 nonnulla alia , füpérioris Sueviee, &Franconiae

adjacentis, Joc2 juflraturus. lnterea témporis, ab ampliffimo hujus

academise. fenatu , horti medici praefe&tura ei deftinata eft.

Acceffit &

B

novus

la

hovus hoflor: : quuin feren. Wurtembergie principis munificentia, me-

dicinae Profeffor extraordinarius creabatur: eidemque muneri, diíferta-

tione erudita, qua botanices principia complectebatur, nec non oratione

concinna, Je praxi medica, nec timide gec temere exercenda, praclude-

batur.

Patrem DEo vifum eft, Anno MDCCXXI. rebus eximere huma-

nis: quo exftin&to, in Profefforis medicina ordinariilocum fuffectus eft.

Difputationis thema fuit Zé apo[pe[mate pie matris, Orationis vero

argumentum, ut lugubre, fic tamen ampliffimum ipfi parentis optimi,

defideratiffimique , obitus fuppeditavit

Qualem & quantum fe tum iü

artis medicae profeffione, tum in ejus praxi clinica praeftiterit, quo do-

cuerit penes auditores fructu , penes exteros gloria; qua felicitate cura-

rit morbos , quam gravem, quarn prudentem f& exhibuerit in reliquis ,

qua ad fenatum pertinent, negotiis, cum füpra paucis attigerimus : ni-

hil attinet hoc loco plura addere; propter paginae augüftiam. Haec de pu-

blica , quarn apud nos gesfit, tanti viri perfona

Si vero , qua privatà

ejus, in re familiari, fata fuerint, hoc loco, ut merentur, fic & com-

memorari debeant: quem fugit , condigno tantis meritis praemio ; fum-

mi viri filiam , matrimonio fuiffe fümmo viro conjun&tam? Namque

anno MDCCXX. füb ipfum aequino&ii autumnalis tempus , debito ritu

nuptias celebravit; cum eximia virgine, piz , »ode[fla, prudente- jam

vero maeftisfima vidua, Dn. CLARA HEDUICA, «ir: prenobiliffmni ;

excellentiffimi, experientisfimigue, Dn. D. JOH. ZELLERI, Serenif:

fimo quondam principi 2 cozfiliis medicis ,| Ordinis medicorum fema-

fi$ COc. viri undiquaque & poftfataapud nos celebratisfimi, cujus me-

rita in rem litterariam & cegrotos fiii temporis, immortalitati pndcm di-

cata funt, dilechisfima filia.

Ex cujus feecundo thoro novem omnino

fuscepit liberos, inque iis filiolos tres, & fex filiolas: exquibus quatuor

fuperftites, nemo noftrüm unus erit, quin provxdentlæ DEi fingulari

commendet, quin bene cupiat , quin optima eis qu&que à DEO evenire

praoptet.

Major natu filius eft Dz

obanues Rudolphus ," humanita-

tis ftudiofus, optimae fpei adolefcens : alter Fridericus Tacobus, excujus

ingenio , dici vix poteft, quanti vivacitatis, candoris, & gratiz , omnes

facile capientis, igniculi emicent,

Sequuntur deinceps filiole duae: qua-

rum alteri, E/eonore Tuliane , qu& admodum tenella, alteri. Cr;.

jlldnæ Hed'vice , nomen eft, in cunis adhuc vagient. Morbum, ex

quo decubuit vir fummus , mortisque praludia quod attinet; plane

eximii, & venerandi à nobis medici, qui affinitatis nexu defun&to

conjun&us erat , verbis, quam meis, de lineare malo.

A bi.

ennio fere glifcentem füb cineribus ignem, & cum perpetuo totius cor-

poris calore confüptivo i mvalefcentem mqgls maglsque laffitudinem,

-

atque

at

w

atque dyfpnoeam, funeftam portendere vataftrophen, ex longinquo du-

dum perfpexit Ipfe ; & à&s Dominus Patiens.

Nupera quidem jam

hieme ingravefcens ferina tuffis & cum ftatu peripnevmonico junctum li-

berale fanguineo pituitofüm fputum, ad coctionem denique purulentam

Eluctatus.

defcifcens, anceps admodum vitae difcrimen minitabatur.

tamen hinc eft atque fic reftitutus , ut munia tam profefï'oria- quam pra-

&ica pro indefeffa füa diligentia & Chriftiano aliis inferviendi fervore

folerter, imó & fupra vires, obire potuerit iterum.

Cum vero inter

h&c neque füfpectam tuffim illam, neque difficilem refpirationem, ne-

que dejeCtas corporis vires & tabidum calorem internum vel tolli, vel

emendari, fed indies incrementa potius fumere, quin & à menfis fere

Ífpatio ftatum quoque füpervenire cachecticum, cedemate pedes inflari,

& in tympaniticum fücceffive faftigium intumefcere abdomen attentus

confpiceret, & füfpenfa expectatione ingemifcerent propinqui, invida

mors trifte quafi problema medicis obtulit: an lentis potius & hydrope

greffibus , aut feftinato potius fuperventurz inflammationis internae

curfü fatale morbi ftadium decurrere opórtéat? Placuit füpremo vi-

t& nofire Arbitro compendium uti temporis , ita quoque moleftia-

rum,.

Auctà enim fanguinis ftafi ingravefcente tusfi , & pituitofo-

fanguineo fputo , accedentibus ultimo fextiduo moleftisfimis vigi-

lis, & deficiente ad ultimum penitus embolo cordis , extrema immi-

nere nullumque metui à chronico hydropis periculo locum füpereffe

Medici tempeftive cognoverunt, Quam veré grave fuit & evidens pe-

riculum, tam is patienter illud tulit atque fortiter.

Quanto etiam rui-

na& propinquior fuitcorporis machina, tanto is perftitit erectiore animo,

fenfibusque omnia mirifice ad ultimum usque halitum viguit, quem

vero ipfum precibus votisque ad DEum ardentisfimis heroice non mi-

nus ac pie exfpiravit, ut femel etiam tardantem nonnihil mortem qua-

fi allocutus fit exclamatione : Lezta ?20rs! Plus femel etiam fancte fit

conteftatus, fe malle folvi, quam € préfenti emergere morbo. Affulfit

& hec veltandem ipfi fpes, placidaque morte inter füorum preces, quas

&uno vixalteroq; prius momento imperaverat ipfe , ad alteram ineliorem-

que vitam eft evocatus, & moriens , quod ipfe juxta alia plura effata fen-

teritiofe dixerat, vivere demum coepit longiore quidem & temporali vita di-

gnisfimus ! Sicigiturfüummus medicus , fineomni , quod longiorivitae

ferviret, remedio, abiitadplures. Sic luget denuo fplendidiffima ejus fa-

milia, qua paucisabhincannis, duobus praeftantiffimis medicis, acerbif-

(imo totius academia lu&u , orbata fuit.

O vanas hominum fpes ,

Ba

Ó gau-

-

*

& gaudía fluxa! Qzid eff bomo ? quodlibet quafjum vas ,. € quodlibet

fragile: jaGlatu, non tempeflate magna , ut diffiperis, eff opus. Ui-

cunque artetaveris , folveris.

Quid eff bomo? imbecillum corpus ,

€9 fragile, nudum, fuapte natura. inermes aliene opis indigens, 44

emnem fortune contumeliam projettum. | Seneca in confol. ad Marc.

verbafünt , cap. I1. quae de tam lu&tuofo cafu fcribentis animum füb-

ierunt. Rogamus DEum, ut, qu& ejus in omnes, maxime affli&tos,

g—ratiadeü , fuo lugentes folatio erigere , füffulcire, & refocillare ne de-

dignetur. Veftrum erit, patroni pariter ac litterarum cultores, quot-

quot heic vivitis, univerfi! ut venerabundum, gratumque, in tanti viri

mérita, animum teftificaturi , ultimos ei honores, frequenti funeris

&ornitatu , quod ex ipfius aedibus hodie ducetur, debito modo perfol.

vatis. P.P. XVI. Nov. MDïGC XXXVI.

;

TUBIN G £,

Hitteris ANTONII HENRICI ROEBELI!;

Ts

Z

Y

]

.. RECIO

X

125

W

:b

ACADEMUIETU

]

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

18

L

E

17

L B*

z

E

C

p

o

*

L

g

16

b 4

2

e

MC

IX»;

Riftiffimum vobis, academis civ |

ä

z

z

;ä,i

annuntiandum tabula eft, quoc -

;

s

Z

É

2

15

,

z

D

PY

m

ris gravitate, inde ab ultimis U.

ä

ä

:I-'nä

Sï

( 7

,2

X

(,-

N

d

PA

o

4

fcholafticae temporibus , quodqu

d-

E

14

22

i

äj

d

rit unquam: certe tamen , fic €i-

J FENN

z

:

rE

CUX z2 €

p A

r/

fcribo, füperavit antehac nullut

13

retrorfum aevo fuit, quod acerbius, nullum, quod in.-

denique, quod rei noftra litterariee intolerabilibus C

fic enim imperfcrutabili divinze vifum fuit fapientise,

verbum trifte ! ó cafüumlugendum, ó funus acerbif -

11

rum vel copiofo non fatis deplorandum imbre ! vir

cavea medicus , & mzlj'culäz in fcriptis pariter ac ca.-

eruditione ;; & pääoptthima, cui femper Hygiane

10

praxi celebratus; & rerum ad fenatum academicum -

€Ó peritia inclutus; & candore in omni vita fingulari|-

bus ad miraculum usque raro , commendabilis ; 9

qua gravitatem condiebat , dulcifffmo temperament ?

benignitate in pauperes «grotos , venerandus ; & fac

va, tum ad regulas formata dulcif/rmma, infignis; &

E iE

mitate, Zpperterritoque,in fummis rerum difficultati -

vela contrahere, viresque fübmittere alios, fentias|

2

dus: qui nihil non à divina providentia confequuuisp

homini fas eft optare: in quem , thefauros , quotqt

ä t

fuos effudit : fi ab hoc uno difcefferis, quód longiore-

ä

tam. Lugebunt, in viri, & animo, & arte , &5

divini, obitu , pAuiatri Profe[forem , vafta quidem

!

r4venm, Coh-

eem: lugebunt academici fezatorems &

A

-

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

d*