LXV6_fol_168a

"

.RECTOR

ACADEMLE TUBINGENSIS. -

L --64.

,

2

d

A

*

a

ZSD

7

z

P

t

2N

C

ääïiros &tatem ad annos provehere , &, quam diutiffime fieri poteft , hujus ufu-

ä,

2

À

zj

7A

7

t

.,

A

ra lucis frui; fortunz , nullo quidem pacto contemnendz , in cafü tamen fi-

ZA

Md ;

(

2

,

25

t , exploratum munus exfifüt : at vitam eruditionis maximz , que usquam

,

7

(

fuit, przconio infignem, virtutum optimarum prafidio munitam , merito-

ä

2

h,

VM

2

X

rumque praclariffimorum gloriailluftrem , agere , actam deinceps continuare

a

Z

T.

:/*

N

li

longius , continuatam laudatiffimo tandem coronare eventu , poft divini Nu-

Qu d

oW e)

4

22

-

.'*xk

minis gratiam , ab ipfo proficifcitur homine , & veriffimz laudis inconcuffum

k"'im

fundamentum eft.

Eorum, qui fenedutem fünt confequuti extremam , ma-

V

À

d7

xima cum laude conjunctam , tametíi à facris tabulis difceffero , non exiguum

hüo

ria

rofanz numerum prodiderunt memoria.

DiodoriSiculi, Libr. XIV. T.II. p. 242. teítimo-

m

nio , Aupóxerrog $ QuAesoQog ÜleAturuee Diicas Erq tvveynkovra , Democritus philofopbus obiit , vità ad

ga annos produtiá.. . Eloquentiffimum Gorgiam (iea) $ $rv Qaely Ury so$c éxovriv, vixiffe ferunt annos,

quiuque amplius quam centum : fi Paufaniz credimus L. VI. cap. 17. p. 495. Neftoris per omnem an-

tiquitatem decantatiffima fenectus eft : quem cum . A. Gellius noct. attic. L. XIX. cap. 7. vocabulo du-

riore, quàm par eft, tfeck/emem appellatum fuiffe fcribat; & Homerus Odyfl. y. verf. 146. de

€o canat:

Tele syzio Bu atv Qaoiv av fa. yéve civbgaw

zer. enim ip[um dicunt. imperaffe feculis uirorum :

idcircó alii vel cum Juvenali fat. X. verf. 14,6.

exemplum vita , inquiunt : fuir 4 cornice fecunda

cornici Acnim Hefiodus, re

ferente Plinio , L. VII. cap. 48. sovesz noffras attribuit etates, & hoc quidem

arbitro , fabulofe : alii cum Suida, in voce (lpiyseuv) T.II. p. 941. nonaginta tantum annos vixitIe con-

tendunt. Quidquid vero de hifce fentiamus narrationibus : illud tamen firmum fixumque manet, pro-

ximis his diebus , academiam Tubingenfem , noflrorum temporum Neftore fuiffe orbatam , viro maxi-

mo, & primz quidem cavez erudito, quem, fi fatis condigno laudum exornare cumulo, decreviffe-

mus, aut illum meritorum amplitudine , & virtutis luminibus minorem fuiffe oportuiffet : aut noftram

dicendi five opportunitatem five facultatem, longe maximam adcommodatiffimamque. — Quantus enim

vir inter nos obierit, qualem hodie debitis honoribus efferendum curemus . vel me tacente , unius ce-

leberrimiN OMINIS, SCHWEDERLI, appellatio, 'omnes fingulosque magis omnino convincit,

ac integro orationis vel exquifitiffimz adparatu quisquam confequipofit. EMIGRAVIT, prohdo-

lor!ScuwsDpERUs, quem fi nominavero , litterarii orbis, quaqua patet , maximum decus ; jurispru-

dentiz , prafertim publica , quadraginta circiter abhinc annorum fpatio naícentis , fulgentiffimum phof-

phorum, ferenioris cognitionis, que pleno nunc meridie lucet , fuavem prenuntium , academie hujus

feniorem , veneranda canitie albicantem ; virum & doGtrina, & rerum ufü , exercitationeque , & cando-

re, & prudentia, & modefltia maxime illuftrem, nominavero : qui, nifi, quod minime quidem putabat,

us,

immortalitatem , in ipfo rerum maxime caducarum lapfu perpetuo , optare vellet; nihil non eft adept

'Tot enim ejus vita & honorum dignitatumque, &

uod homini, ejusdem ordinis , fas effet optare.

eruditionis fpeciminum , & meritorum , & fatorum plane fingularium , ornamentis, undiquaque exculta

eít : ut eam vel fecundum fümma duntaxat capita recenfere , quod nos jam pro pagina pradentis men-

fura factitabimus, fit pracftantiffimarum laudum quarumque enarrare documenta. — Quod ut luculen-

ter omnes intelligant, ad fequentem vitz tam laudabilis delineationem , animum haud gravate applica-

bunt. Fuit ergo is , quem honefta hodiefepultura condendum curabimus, Vr mobilffymus , conful-

—

tfnus, 4tque . excellentifmus DN. GABRIEL SCHWEDER, U. ]. D.

feeri Cafar. palatii comes, potentiffmi Würtembergie Ducis Confiltarius , ac fupremi provocationum

tribunalis apud nos , plusquam femifecularis Affeffor : idemque juris publici , & placitorum feudalium

in alma bac Eberbardina Profeffor Publicus Ord. ac Collegii jurisperitorum Antece[for dudum celeberri-

Hic tantus & talis vir, providentiffima DEI cu-

9345 , totius Senatus Academici venerandus Senior.

rà, editus in hanc lucem eft, Cóslini Pomeranorum , anno MDCXLVIII. XV. Calendar. Juniiv. f. pa-

rente ufus cognomine , viro »obiliffmmos amplifmos prudentiffmo DN. GABRIELE SCHWEDERO,

IHARINA,

gribuno plebis, & Ecclefia procuratore primario : matre vero, honeftiffma matrona, D s. CA

)

Nobilifimi ( /

;,;

v

—

Nobiliffmi ac Pru

deutiffim

;Dx Daviptzs Kocnit, Ciuis , ac mercatoris Cüslinenfis, fila. . Cum-

ens natum , facti baptifmatis fonti, à peccatorum

L

?

rimum igitur car

iffiorum parentum pia cura rec

fordibus abluendum , tradiderat;

eundemque, proce

dentibus etatis judiciique maturefcentis viribus, ar-

illuftre,

tium humanitatis tyrocinio in trivi

is probe formandum exhibuerat :fa&tum, ut anno MDCLXIV.

fter ingreffus ,

philofophiz tum theoreticee tum practicee placitis ad

quod

Coburgi floret , lycaum no

omnem

humanitatem magis magisque refingeretur

: fecuto profe&tuum non mediocri fpecimine , Difpu-

(fide FkoMMANx 0, Med. D. & Profetfore , 22//-

£atione curibfa , de A

NSERE MARTINIANO, prz

ad interiora Themidos facra admiffus ,

primo quidem inftitu-

1ut4. — Coburgó Jenam excurrit : atque

tionum ]ufliniani przcepta. ha

ufit, propina

nte Dx. Jon. JacoBo AviaN

o : poft andectarum im-

1tterari

.

BECHMANNO,&

menfo matri commiffus, 1

iz velut navigationis gubernatoribus gaudebat ,

ltero autem extraordina-

ambobus U. J. D. z« Prof. Publ. Ordinarto altero , 4

SCHROETERO,

yio. Codicis campos aperuit famigeraiff

mus Dn. Ad.

Struvius : quin & difputationum exercitia mini-

um Schnobelianarum Differtationum fequebatur , fzpe re-

me averíatus, duce TiLEMANNO, qui fil

.

s locum, magna cum dexteritate tuit

us cít.

Interea, cum amicorum

fpondentis ,

crebrius opponenti

facla f'udiorum honefta relaxati-

atus celebriores nonnullas imperii civitates ,

quorundam comitatu füp

ScunorrERO, pub-

one, obiiflet : Jenam re

dux de USURIS, prafide, quem fupra laudavinus ,

epetiit.

uam vix falutaverat, cum nova,

ftudiorum augendo-

lice difputavit, patriamque deinceps r

nonnullorum füafu ,

equentanda Viadrina academia confilio ,

rum ergo, itinera meditatus, miffo de fr

Éberhardinam noftram ftatueret adeundam :

de quo quidem felici adventu , hzc fibi academia, quous-

etuo.

Hanc igitur mufarum fedem, poftquam nofter , re-

que incolumis periïabit, gratulabitur perp

US dx &v T&gcu p

erluftratisanno MDCLXVIII. prima vice falutaverat : incom-

liquis ftudiorum univerfitatib

i defiderio,biennium a

dhucheic loci tribuit, frequentatis duobus collegiis,ad

parabili

, quo flagrabat, diícend

facientibus : donec firm

ata, ac maturá juris fc

ientia potitus, jam aliis ipfe ufui effe,

augendam juris fcientiam,

acphilofophiam practicam, una cumjure

publico & privato , nobi

li juventuti, domefticis inftitutionibus ex-

u

premo dicafterio munus,deinceps vero

cwques HRCRGE Oert tneqveupdgem.

plicare poterat. In

terjecto temporis brevi fpatio

,primum advocati in fi

honores ac dignitatem capeffivit, anno MD

CLXXIV. VII. Calendar. Februar. quo

Dodtoris in utroque jure

DN. ANNA ELIS À-

ipío die & feliciffimum matrimonium iniit, cum honeftiffima Matrona ,

alium ornamentis, ulli apud nos fecunda : de cu-

BETH À ,. nec virtutum decoribus , nec nat

mmo noflro

ScHwVEDERO communem habuit , poftea plu-

jus fecundiffimo thalamo ,

quehl cum fu

raréferemus , quam reliqua vite Schvve

derianz decora, pro negotii przfentis fcopo, expofüerimus.

diei horas & fplendoris dignitate , & caloris

Solem , quo primum ortus tempore eft, per fuccedentes

fecunditate, majora fübinde incrementa capere, quotidia

no fenfü condocemur omnes : perinde ac

$r asss ctitedi o negaites m

irtutis gloria fenfim augeri videas :

d

fummos viros,

inde ab ineuntis a&tatis aurora , & eruditionis & v

lo comprobari poteft. — Signa enim hujus folis, per qu& cu-

quod ve

] uniu SCHWEDERI exemp

b3

currit illuftriora,

eminus tantum à nobis oftendenda , hac

funt : primum ad honores adícenfum pra-

g

buit glorinüfïïmæ memoriz prir

iceps , WiLHELMUS Lupovicus ,

à quo nofter XV. calend. Martii, anno

&

1

d nos eít , dicafterii affeffor creatus fuit. Secuta dei

nccps eft am-

MDCLXXVII. füpremi ; qu

od apu

DCLXXXI. pridie calendar. Feb

ruar, à fenatu academico inter profeffores

plitudo nova , quum anno M

dele&tum , Sereniffimo Würtembergize

juris ordinarios nofter cooptatus

fuit: confirmante viri tam eximii

Poftea in honorum curfu ultra provectus, Rector academize Magni-

Duce, Fai1DER1Cc o CaAnROLO.

MDCLXXXV. circa quam fane dignitatem illud memorandum, quod

ficus prima vice renuntiatus fuit,

pauciffimis , ferme dixerim , null

is retro exemp

lis cognitum eft, ut IDEM vir fummus , Rectoris offi-

mnium adprobatione.

Cui fi addas , qued eadem fati rari-

:

cium DECIES gefferit, non fine maxima o

tate fe commendat, ut academice Oecono

miz fuüpremam curam, quaternis vici

bus, iisdemque fin-

.

.

gulis, triennium. durantibus ,

in fe. fufceperit

eventum fane intelliges, vix academicorum mil-

Inde ab anno MDCLXXXIV. ScHvvEDERUS

nofter flipendia

lefimo cuique exfpectandum.

inter quee eminent Hochmannianum,

Grempianum, Glockianum, adminitravit. Collegii

varii generis ,

Jurisperitorum inter nos ampliffim

i,fpe&atifïïmumldecanum

percerta temporum intervalla,plusquam vicies

Adde , quod , cum vir celeberrimus ,

creatum fuiffe, inàudito propemodum exemplo , contlat.

anno MDCCIIIL 4e jere axgufliffmi Imp

eratoris in ducatum Mediolanen[em ,

nunc pie defunctus,

pereruditam ederet difputa

tionem : à potentiffimo Germanorum Cafare Leororpo, Comitis, uti vo-

multo clementiffime, & absque ullo fuo rogatu, exornatus fuerit. Ut

cant, palatini, axiomate ,

fic& innumeris ornamentorum ac

ceffionibus aucta fuit.

Namque anno cur-

praterea vita ejus annis,

rents feculi, füpra decimu

m , fexto , XIII. calendar. april. Sereniffimus Wurtembergie Princeps, fpe-

quaz apud nos auctoritatem habet, civilium cauf-

ciali mandato, primam fuffragandi poteftatem, in füprema,

farum curia, ipfi contulit. — Quid dicam dereliquis, qua tanta funt, ut, an cuiquam majora usquam

g. W*ï* asj

obtigerint , non equide

m exputarepoffim. Si maximam admirationem illud non afferat, quod vir plane

fingularis fortunge , pervitam, qua ufus eft,

longiffimam, fex omnino jubilea, in vario fatorum ge-

nere , celebrata, viderit, colueritque letus: minime profe&o . intelligas ,

quid in orbe toto ullibi

fingul

are, & inauditum dicendum fit. Primo enim obiit nofter fecularem illam perilluftrem celebrita«

niverfitatis memoria recolebatur: poft interfuit ,

ten, auno MDCLXXVII, qua condita hujis U

nog

P

"

inflauratorum facrortum mira-

hon fine animi laudanda pietate , illi feftivitati , quá anno MDCCXVII.

rzterea jubileum matrimoniale ,

»

cula , grati

ffimo animo , ab ecclefia noftra , folenni ritu , celebrata funt :

anno MDC

primum fa

à

as, debita folennitate, renova-

CXXIV, quod nuptias, quinquaginta retro annis

bat, lato ipfi videre contigit: exemplo rariffimo, cujus inom

ni Tubingenfium hiftoria fimile , nonnifi uni-

cum legas: deinde femifecul

arem officii in fuprema curia gefti,

munerisque profefforis ; nec non Augu-

MDCCXXX , ecclefiam noftram exhilaravit, memoriam fofpes ac inco-

ftanz confeffionis , qus anno

lumis repetiit.

Summi adhzcvviri fcriptis ,

fitotum litterarium orbem non uti tantum, fed & frui, dixero :

ditorum non calculo magis , quam ipfo facto tefta-

ng ego quidem nihil di

xero, nifi, quod omnium eru

nunquam antehacin

D

tum pervulgatum fit.

Orientis fane jurisprudentie publicee unicum phofphorum ,

ullo horizontis litterarii loco confpicuum , Scbvvederianam juris

publici introductionem ; nifi laudaremus

De difputationibus academicis ,

non effemus digni, quibus

ullius ftelle , lucifve fplendor affulgeret. -

& curante nepote,, dz. W'olfgango Paulo Burgermeiftero , editis : item de

?

duplici tomo comprehenfis ,

privatis maximi viri, qua , nomine juris peritorum in hac

.

academia ordinis, concinnavitconfilis; cum ita

toto celebrata mundo fint, ut nobis non egeant precont

bus : dicere pluribus fi inflituerem , foli viderer

debile lumen. Scriptorum quoque, qua manu viri fummi

addere , nullo, quem notare poffis , effectu,

ais adhuc latent , quibus ad publicam lucem fubeund

am, prater typographorum

ÀR

as

propria, exarata in Ícrit

amsd

FX

operas , haudquidquam

.

deeft, maxima exfiflit copia , ad introductionem in jus publicum, peropportune

faciens.

vvederiana vita defideratur, quod non

Nec, ut pauci

s plura complc&ar, quidquam in omni Sch

divinum fit: cui id quidem contigit, quod paucis eveniffe cognitum eft, ut

fingulare , eximium , & pene

quinquaginta & qUätUOI' annos

Paorzssonrs in jure OgbiNAmI, & viginti annos SENIORIS , IN patrum aca-

Juespdume

A tanto lumine, à fidere, quod tam diu noftro par-

demiz confcriptorum coErU , dignitatem tueretur.

naffo prefuit,nonnifi fecunda

,quin & egregia proficifci potuerun

tunde ex ejus convictu infinita optimorum

quormvis virorum, tum reipublice , tum ecclefi

z utiles operas navantium ; multitudo , tanquam ex equo

clauditut ni

fi orbis litterarii ipfius fine : unde & Schvvederiani no-

'Irojano prodiit: unde illius fama non

us CR OR

minis fama apud nos vigebit, florebit,

à pofleris ad pofteros tradita, perpetuo.

Hzc de meritis viri fummi, qui

bus & de ejusdem fplendidiffima familia quedam fubjungenda

funt.

quam füpra laudavimus , dn. AN-

Matrimonio fibi junxit nofler , pereximiam feminam ,

Hzc filia fuit viri

NAM ELISABETHAM , quadriennii abhinc fpatio, placido exftin&tam obitu.

S. S. Tbeol. Lie.

suaxime reverendi , ampliffmi atque excellentiffmi , dn. J on. Urnarcr PREGIZERI ;

d nos profefforis olim celeberrimi, mec non pædagagarcbæ,

ac Stipendio-

atque morum philofophia apu

sum, Martiniani , Crufiani, Fabriani , &c. adminiftr

atoris graviff;zi, quam parens optimus fu.

ac excellentif-

ftulit ex conjuge orna

tiffima, Dn. MAR1A BARBARA , U/rz nobiliffimi, experientiffmi,

Grzoncir Rewzit, Medicine Doéctoris ,

G. archiatri feliciffmi , gnata.

Cum hac igitur

f Ds.

tam fplendido genere fata uxore ,

venerandus nofler ScH wEDERUS, MATRIMONIUM, anno, quem

dub eonors atibed vtl m

& DIUTURNUM, G FECUNDISSIMUM.

Decies nimt-

füpra diximus, fanxit, & JUCcUNDUM,

h3

rum üxorem enixam, & fe füavi utriusque fexus prole , fil

iis nimirum tribus, feptemque filiabus , au-

€um, letatus eft nofter.

Ex tam numerofa fobole, filentio involutis illis,

quos adhuc infantes ,

puerofve mors eripuit, pri

mum lótum obtinet, mazrona mobiliffma & ornatifma , Dn. Carna-

70 ,

& confultifrmo , Dn. Jon. SrErgaNoO

RINA BARBARA, viro quondam nobilifomo , amplij;

BuncrRMEISTERO, 7CTIO celebri,

eidemque S. C.

M. nec nón nobilitatis in Suevia liber&, ut 6

eivitatis. Ulmenfis , confiliario ,' anno

MDCCXXII, jem defuntio, nupta: qua nepotes edidit

b.Dn. ANNAM EusaBETBAM, uxorem v;r; nobiliffimi,

feptem 1) matrenam nobilifflmmam orn atil|mamque,

NaczLi1, U. J. L. Efflingenfis civitatis

ampliffimi, confuliffimi, Dn. WorrrcaAwcr PurriPPI

.

ce Stattammann vocant, zobilitati

fuevie, uni Imperatori , nec ullis

prafecti dexterrimi , quem germani

p^gi Cocherani , 4 litt

eris: quz fex pronepotibus Schwederianam

yrinci-pibu.r , obnoxt& , eisdemque

Familiam locupletavit; ex quibus

duo mafculi fuperflites funt: alter, Dn. Paurvus GISEBERTUS;

jerium cultor perinduftrius; alter

Jotiaxxzs FaiprnicUs, in EfWlingenfi Lyczo humanitati ope-

W orrrGANGUM PAULUM BUR GERMEISTERUM,

rans: 2) virum zobiliffrum & confaltiffmum ,

JC€tum celeberrimum ,. eumque ex nobiliffima matrona ,

Dn. Sisyriia EupPnnRosiNA, ex nobili

MAvYENBUSCHIORUM gente oriunda, véri confultiffmi

& ampliffmmi , b. Dn.Jou. Jacosr Mür-

trium pronepotum parentem: 3) matro-

LERI, U. . D, ac übpenfis civitatis confiliarii , vidua ,

nam nobilifimam, Dn. SoprniAM BARBARAM, vrro confultif/mo atque nobilifimo Dn. F k1»0 ER I-

nuptam: 4) virum nobilifmum &

coHknsnoxxsno, J. U.L. acUlmenfis ciuitatis confiliario meriti]imo,

GABRIELEMFRANCISCUM BURGERMEISTERUM,

U. . L. füpremi dicafterii,

VCR Ss

eonfaltiffimum , Dn.

ut & civitatis Efslingenfis advocatum primarium , eundemque

feminz ornatiffime, Dn. Ax N CnR1-

sTIN & EcKHBERLA, maritum , fimulque proneptis unius pa

trem: $.) matronam nobiliffimam , & cul-

,

4tque. docliffimo, dn.

s One

tiffimam, Dn. CATHARINAM TABITHAM, qua primum viro pl. reverendo

hoc autem exítincto, z

Gopornrpo Ho»»io, diacono Herrenbergenfi fe itori fociam adjunxit ;

ANIELIS

HorrMaNuNrI, Med. D.

tbalamum viri nobiliffmi, excellentiffimi , & experientijfmi 5 di. D

B

& Prof. Publ. conceffit,

eniXa pronepotes,

ex qui

bus füperftites florent duo: 6)

quinque

NAM MaRI1AM, pramaturo fa

to, ante aliquot menfes, rebus humanis

virginem cultiffmam JoHAw

Hac eft unius filie Schwe-

ereptam: 7) Marquardum E

berbardum , in ipfo lucis adfpectu fuccifum.

vir qu

Dn.

derianz familia: «ui nunc ordine füccedit filius ,

. ondam nebib[fmus atque confultifimus

A2

]en.

u-

Secgertias

.

Jou. GasntEL Scuwepxnus, J. U. L. atque univerfitatis hujüs Syndicus; paucis abhinc annis ex

hac mortalitate egreffus; idemque connubio jun&tus, zobilffrme matronz, dn. MAR1& REGIN E

s

HanpPPRECHTLE, exquibus ortos vidit nofter quinque nepotes, unum naícendi ordine penultimurn ,.

qui valde adhuc puer deceffit; reliquos autem DEI füperflites gratia: nempe neptem satz majorem, ma-

tronam nobilifimam , Dn. CATHARINAM ELIsABETHAM, viro generofiffimo, dn. FE&D1iNANDO

Turopnuiro, L.B. Dz ScszrrL elocatam, quz fex pronepotes peperit, actres quidem inter eos

jamjam coclitibus iterum adfcriptos: deinde natu minorem, Dn. Reginam Magdalenam , libero Baroni

—R

de LEoNROOT, vigiliarum præfc&o , nuptam: praterea nepotem Dn. JounANNEM GABRIELEM

ScuvvEDERUM , militari apud Boruffie copias officio fun&um : denique neptem dulcifimam,

JuriaNAM

CHARLOTTAM.

Tertia fummi Schvvederi proles

3

matrona eít aobil[una

6 ornatiffma Dn. TanirHa CnantzAs, viri zobilrffmi , amplifmi € confultiffmi, Dn. PAvri

Bunkanpr Hoszar, J. U, D, primum: nunc vero viri pariter zobilffgi €& confultifimi , Dn.

j on. SrepHAN: Scmw A xz , J. U. L. fereniffimo Würtembergiz principi à confiliis , ac dioccefeos Be-

benhufanz prafecti meritiffimi, uxor condecoratiffima: qua ex primo quidem matrimonio , jsvenem

i

pereximium , Dn. JaAcoBuM SaMurtEM HosERUM, Juris Licentiatum longe meritiffimum: ex po-

fteriori vero duos filiolo$, non multo pofï demortuos, & tres filiolas Elrfaberbam Jufiinam Tabi-

thbam , Eleonoram. Charitatem , nec non Julianam Barbaram , adeoque omnino fex nepotes , fumma

fpe virefcentes , edidit.

Minima tandem natu noftri filia fuit nobi/fra & ornatiffima matrona, b. Dn.

MARIA THEOPHILA in thalamum adícita à viro. »obilifpmo ,. confultiffmos, ac excellentiffimo Dn.

CHRISTIANO HEINRICO HILLERO, J. U. D. ac Prof. P. celeberrimo ,. fereniffimis

W'arteimbergie ducis confiliarioy8 in fupremo provocationum tribunali adfeffore gravil]imo: qui tamen con-

E

decoratiffimam uxorem, partum quartum difficillime & cum vitz difpendio enitentem,anno MDCCXXVI,

1agno hujus familiz Ju&u amifit: unicatantum fufcepta adhuc fuperfiite, filiola, Schvvederi noftri nepte,

Reginztüaräam, adolefcentula eximiz fpei.. Quantam in his omnibus familiz furculis ad frugem formandis,

augendis, exornandisque, venerandus Senior nofter curam adhibuerit ; quam pio viciffim ob equio omnes

uLfiusque fexüs liberi,nepotes,pronepotes,hocfuz flirpis venerabile caput fuerint profecuti; fenectutemque

ejus coluerint: id omnium, quibuscunque Schwederiana gens innotuit, teftimonio confirmatum , &

ipfius beati viri benevolo fenfu , cujus documenta fzpenumero dedit, declaratum eft. Poffem hic in

antiquas Schwederianze profapize laudes dicendo excurrere; poffem vetuftiffimam ejus ex nobili Scotorum

genere originem recenfere; pofíem prifca meritorum decora commemorare ; non difficile foret laudare

PzrRUM ScuwEDERUM, Schlagenfem confuülem, Jonawwis ScuwzpEni, Cóslmenfis Senatoris

filium : qui in ipfius megalandri Lu rR familiaritatem pervenit, à quo & facrz fcripturz codicem.

dono acceperat ; proclivc effet allegare illuftres JacosuM, & MricnHargLEM, Scuwkepznos,

quorum ille E&WEsTo Bogislao Duci Croyenfi & Supremo Pomeranie Gubernatori , à Can-

cellatii, hic vero potentiffimo Borufforum Regi Chiliarche munere obeundo fuit; & quorum priori

gens Schwederiana non folum inftructiffimam bibliothecam , verum etiam largiffimum familize fidei-

commi(lum ; pofteriori autem munificentiffimum itidem Collegium virginum gratiffimo acceptum fert

animo; pronum foret hujus flirpis infignes ramos fufpiciendos prebere, ex quibus viri fummi enati

funt, v. g. Dn. Cu&isTovHonus HznMaNNUS à Scuwrepzn, longe potentiffimo Boruffiz regi

à confillls fecretioribus,cui & »orzmpum illud preten[ftanum illuffrium Theatrum natales fuos debet:fed cum

vir maximus proprio fane meritorum fplendore refulgeat ; adítitis utique fuorum, fed alienis tamen lu-

miuibus, qua nonnifi humiliora fapientes oflentant, nequaquamindigerevidetur. Suisfübnixa ful.

cris yïz-ms confiftit: nec aliorum five natalibus, five przconiis, genuinam fuperfttuit fa-

ynam.

Hazc funt illuflris Scu wEDER1AN1 NOoMI1N1S decora.

Prodeant jam.tuo juffü, te enim,

erudite orbis! modefte jam compello, prodeant, inquam , quos Schwedero fimiles, equalefve, plures

habeas: prodeant aliqug numero, qui hunc vel fuperare vel equiparare poffint: prodeant, qui fami-

lie numero zque magni, ztate non minus grandes, munerum dignitate pariterampli, eruditione fimi-

liter vafti, fcriptorum pondere ad illius exemplum infignes, meritorum gloriaad eandem menfuram mi-

tabiles exfiftant.

O virum defideratiffimum! 6 academiz noflre ornamentum fingulare ! ó pheenicem

noflrorum temporum, cui profecto, ft alii ulli;illud Senece, inepift: XLII. conveniat: fezzel enno quin-

Mediocria

gentefimo na[citur : nec efl mirum, EX INTERVALLO MAGNA GENERARI.

enim, & in turbamna[centia [2pe fortuna producit : eximia vero ipfa varitate commendat.

Verun-

tamen , que omnium rerum humanarum viciffitudo eft , ScnwebpERi1ANUM prima magnirudinis

fidus occidit.

Proh vocem infauftam! Quin tamen meminerimus, fic DEO vifum , cujus absque

nutu ne crines capitis quidem noftri defluere in humeros, terramque poffunt. Ea fe cogitatione con-

firmabit nobiliffima Schvvederi pofteritas.

Morbum viri optimi quod attinet, füb clapfi anni. fir

paífus eft levem apoplexie infültum , cum afthmate Ífpafmodico, per intervalla redeunte conjunctum

cui pedum tumor, & marafmodes acceffit: donec praterito fabbatidie, horis pomeridianis , placic

emigraverit morte. Vobis nunc, litterarum patroni, pariter atque cultores! hocfunus indicere nudis

verbis , quod ipfo hoc Mercurii die, ex edibus beati viri ducetur, nullus dubito, quin ad frequent -

am illius comitandi obtinendam, tantundem valeat, ac infinita pro juftis defuncto honoribus perfolve:

dis argumenta , enarrare , amplificare , exornare.

P. P. IV. Nonar. Mgi MD CC XXXV.

TUBING,E , Typis ANTONI HEINRICI ROEBELII.

b

5

Z

RECIOR

E

Y

ACADEMULE TUBINGEH

l

X

L.

125

z

[27

u

A

Z

7

.

(2

D7

z

2

d annos provehere , &, quam diutiffim

W

P

E Q)

Àv Eros etatem a

ä

2

"d

ra lucis frui; fortunz , nullo quidem pacto contemnt

(

A

777

&?ä .0X , exploratum munus exfiftit : at vitam eruditionis| -

19

2

QD

2

225]

A

fuit, preconio infignem, virtutum optimarum praet!

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

il p g r O m

z

Qv

z

9

$9 rumque praclariffimorum gloria illuflrem , agere , ads

a

a

Z

:X

( A

. 7

A

»

longius , continuatam laudatiffimo tandem coronare

v

/2)

AF E?

A

18

)

M

minis gratiam , ab ipfo proficifcitur homine , & verifl

?

Z

fundamentum eft. Eorum, qui fenectutem funt cor

Z

a

7

d7

xima cum laude conjun&tam , tameti à facris tabulis

rofane n

um erum

DiodoriSiculi, Libr. XIV.|-

T?

hüoriæ P

Pl'OdidCl'llllt memoriz.

nio , Axuoxerzog Ó QuAÓsoQog EleAturqre Bideas iry Evveynkovra , Democritus pbil

go annos produciá. Eloquentiffimum Gorgiam (9iaea, 4 £rv Qacly Urq zoic £xa 8

g

16

quinque amplius quam centum - f1i Paufaniz

credimus L. VI. cap. 17. p. 495. IN

B

ä

tiquitatem decantatiffima fenectus eft : quem cum . À. Gellius nodt. attic. L. X]

H

riore, quàm par eít, rfechfemem appellatum fuiffe fcribat; & Homerus |

15

€o canat :

gj

ä

Tele yo $u ht Qaciv avatadhu ytrs avbgav

ter enim ipfum dicunt imperaffe feculis virorum :

14

idcircó alii vel cum Juvenali fat. X. verf. 146.

ä

*

exemplum vita , inquiunt : fuir 4 cornice fecunda

cornici Aenim Hefiodus, re

ferente Plinio , L. VII. cap. 48. sovem noffras attribu,

13

arbitro , fabulofe : alii cum Suida, in voce (lpiyigav) T.II. p. 941. nonaginta t4-

tendunt. Quidquid vero de hifce fentiamus narrationibus : illud tamen firmui

ximis his diebus , academiam Tubingenfem, nofirorum temporum Neftore fuij

12

mo, & primz quidem cavez erudito, quem, fi fatis condigno laudum exorr

mus, aut illum meritorum amplitudine , & virtutis luminibus minorem fuiffe o|

dicendi five opportunitatem five facultatem, longe maximam adcommodatiffim| -

11

vir inter-nos obierit, qualem hodie debitis honoribus efferendum curemus. vel

leberrimiN OMINIS, SCHWEDERLI, appellatio, 'omnes fingulosque 1—

ac integro orationis vel exquifitiffimz adparatu quisquam confequi poffit. EM

10

lor!'ScuwspEnvus, quem fi nominavero , litterarii orbis, quaqua patet , ma.-

dentiz , przfertim publicze , quadraginta circiter abhinc annorum fpatio nafcenti

phorum, ferenioris cognitionis, qu& pleno nunc meridie lucet; Íuavem praenuü

feniorem , veneranda canitie albicantem ; virum & do&trina, & rerum ufü, exe1--

re, & prudentia, & modeftia maxime illuftrem, nominavero : qui , nifi, quod

-

[

immortalitatem , in ipfo rerum maxime caducarum lapfu perpetuo , optare velle

üiod homini, ejusdem ordinis , fas effet optare. — T'ot enim ejus vita & honi

eruditionis fpeciminum , & meritorum , & fatorum plane fingularium , ornames -

eít : ut eam vel fecundum fumma duntaxat capita recenfere , quod nos jam pro

fura factitabimus, fit proftantiffimarum laudum quarumque enarrare documej

ter omues intelligant , ad fequentem vitz tam laudabilis delineationem, anim

UIJ!—

dendum curabimus, 7

bunt. Fuit ergo is , quem honefta hodiefepultura con

R

tffonus , atque. excellentiff/mus DN. GAB RI

EL SCHWEE

fecri Cafar. palatii comes , potentiffmi Würtembergie Ducis Confiltarius , 4c

L-

tribunalis apud nos, plusquam femifecularis Affeffor : idemque juris publici ,

ä

in alma bac Eberbardina Profeffor Publicus Ord. a« Collegii jurisperitorum A

snus , totius Senatus Academici venerandus Senior.

Hic tantus & talis vir ,

IE

rà, editus in hanc lucem eft, Coslini Pomeranorum , anno MDCXLVIIL XV.|

rente ufus cognomine , viro »obiliffzmo , amplifimo , prudenti[fimo Dx. GA

gribuno plebis, & Ecclefie procuratore primario : matre vero, honeftiffima maug-

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

f7