LXV6_fol_166

RECTOR

ACADEMIA TUBING.

LO 3

Ondum fatis coatuerat mortiferum «ulnus,

o femefiris abhine fpatio afflida fuit, preobiliffima Moeelinpiorum gens

m

F'Z

GN

i

z2

reximie matronz obitu, matrem defiderat

mam, fibi ereptam indoluit :

quum ipíà novo eheu! & inopinato prorfus cafüíauciata,

2

æ:

CO

recrudefcentem dolorem , non fine acerbiffimo animorum motu hodie perfentifcit.

Plane fingularem , vehementiffimumque illum

moerore maximo concutit atque perturbat : ut

A

z

[Z/

9

effe lu&um oportet , qui ex eodem funefto i&u natus , plures una propinquos ,

p

4 [3

HIC nurum prudentiffimam , ILLE dile&am eximio amore conjugem , H/EC unicam filiam , & , ne cruentis

uidem Jacrumis , quo-

A

ma fpe pralibatz , de-

usque fatis eft, deplorandam , ILLI vero admodum teneri, matrem dulciffimam , futurz educationis , fuavifti

Z

C

cus & przfidium , omnium opinione citius, à fe divulfam , eodemque fato cun&orum latitiam, jucunditatem, fola

tium, & exfpeGatio-

uid fugacius cogita-

z

CX

4

E.

nem , füccifam effe conquerantur. Quid, quzfo , rebus mortalium in his terris, i

.

nconftantius , quid fragilius ,

p

ri unquam, aut animo fingi poteft ? Vidimusin pie defun&ta, proh ! nimis maturo

difceffu, fi rem humanz rationis modulo metiamur,

22422

ä,&

Z

E

z

inacceffum , ut credebatur, morti ; vidimus pul-

Deique confilia ad anguftz mentis exigamus decempedam , vidimus formz decorem ,

)u

rime vernantem ztatis

vivaciffimz , ad complures annos perventure , fpem ; vidimus valetudinis efflorefcentis amcen

um robur; nihil non vidimus , quin ad

videre folent, ut fübito mutata omnia,

vitz, parte non una longioris, fpem animo przcipiendam , permultum conferret : at vidimus , quemadmodum homines

ut repente, florum ad inftar, dejecta cuncta adparerent.

Emigravit ex hoc mundo honeftiffima matrona, cujus vita nihil lztius ,

.

.

cujus morte nihil triftius inex-

fic dati temporis fpatia , interdum ante tempus , rapide &&

fpe&atiusque, cuiquam familie contigit unquam. Sic igitur in

breve miferi mortales gignuntur eevum ,

velociter ipfis decurrunt, fic de ftatione fua decedere jubentur , nunc homines prove&ta grandes etate , nunc media deg

entes , nunc optimo actatis virore madtati.

effe fciunt, Monrrunos non cogitant

O vitam hominum inanem , quz nulla fui parte à morte fejuncta eft ! O improvidos ejusdem amatores , quife MonTALES

E]

.

L

unquam : quos tanquam I«MoRTALES concupiícere , tanaquam MonTALEs autem , proximo culque ca

füi, fuccumbere cogno

fcas ! Hoc experta, ab illo abhorruit,

prenobiliffima matrona , DN. MARIA VERONICA, exccdebri Bulffingeriorum gente , anno Mpccv , iv. Calendar. Augufti fata & prognata, quz pa-

enodochii Nurtingenfis per multos annog

trem feptennio abhinc defun&tum , honeftiffimum virum, DN. JOHANNEM LUDOVICUM BULFFINGERUM ,

rzfe&um , longe meritiffimum, coluit : matrem vero, adhuc füperftitem , nobiliffimam matronam , DN. VERONICAM

ELISABETHAM, ex plurium erudi-

torum feraci Hizleriasa familia, coortam, venerata eft. — Paternum genus ad virum fumma dexteritate confpicuum , Dn. WENDELINUM BULFFINGERUM,

rzfülem Laureacenfem, & patriz ordinum , arctioris collegii, meritiffimum affefforem!, tanquam ad abavum, retulit : inter avos maternos numeratis , praftan-

tiffimis viris, HIZLERIIS, quorum in rempublicam merita etiamnum ita clarent, ut nobis non egeant przconibus. Hoc itaque ortu ufa, facro baptifmatis fonte

fimul initiata fuit, atque mundi prafentis lucem adfpexerat. —Inde nulla ipfi parentum; fides , nulla cura , qu ad formandam chriftianis moribus prolem , neceffa-

xia eft, defuit unquam

.

.

ofper refpondit eventus, ut jam tenerrima ejus etas omnibus, quz à fexu

cui &, ob eximias , quibus noftra excelluit, animi dotes, tam pr

exípectes fequiori , negotiis obeundis , peridonea exifteret.

uz quidem animi muliebris decora, cum aliis multis conjun&ta , eo valuerunt, ut vir prazobiliffr-

eus , confultil];mus, atque excellentiffimus, JOHANNES FRIDERICUS MOEGLINGIUS , U. J. D. ejusdemque P. P. ordinarins ,

celeberrimus , fuo illam toro digniffi-

.

.

.

mam judicaret, eamque matrimonio fibi jungeret MD

CCXIX, XI. Calendar. Decembris, conjugii votis in ecclefia Nurtingenfium folennt&r confecratis,

Ex quo tempore, quanta defunctze matronz in optimum maritum, fümmo nunc moerore affe&tum), tum adverfis, cum fcfe Z dis rebus, exítiterit fides, quanta

[

Cz-

pru

entia, quanta denique comitas : vel incredibilis ille, juftifftmusque dolor declarat, quem univerfà familia, ex tam egregiz matronz obitu concepit.

uinquies fobolem perfe&am peperit : primo

terum fterile nequaquam fuit illud conjugium, quó nupfit marito :. fepius quippe gravida quum exifteret,

quidem filiolum, quem JZolffgangi Friderici nomine adpellatum , eundemque ordine inter reliquas charitates tertium, mors prematura continuo occupavit:

tum vero liberos quatuor adhuc füperftites : Dn. Sephiam Elifabetbam , Dn. Chriffianum . Fridericum, Carolinam. Fridericam Sufannam, ac denique AMargaretam. Vero-

sicam : quibus omnibus coclefte Numen quam optime cupiat, ac irreparabile, quod matris obitu fecerunt, damnum, (Sic emim bomines bunc metiuntur cafum:

Deum vero omnia KEPENDERE, POSSE, ET VELLZ, explorató corfidimss ) quibuscunque fieri poteft modis refarciat.

Vitam defun&z laudatiffima ratione geftam, cum

inter fexus muliebris ornamenta plane fingularia, & fummo loco ponenda fuerit, quid pluribus commemorem ? Si animum ejus quarumlibet virtutum, qux

huic fexui convenire poffunt, domicilium inluftre dixero, quod neminem offendere, quod gratiam cum DEi, tum hominum, inire potuerit : nihil equidem

dixero, quod non omnium, quibuscunque nota fuit, teftimonio fàtis füperque confirmari poteft. EncA Dzuw fe fupplicem perpetuo, precumque ardentiffi-

marum, fociata mariti religione , fufarum, ftudiofiffimam exhibuit ; ut eo ipfo die, quo facram coenam aditura erat, ad epulum evocaretur coclefte : EncA Ma-

TREM , etiamnum füperítitem, fe geffit obíequiofam, jwcwnda modeffia , && modeffa jucunditate laudabilem : ERGA. SoceRuM . excellentiffimum , Dn. D. SCHOEPF-

FIUM, exítitit venerabunda , tantzeque obfe

quentiz , ut ejus fe cure ceconomicz vir füummus committere non dubitaret ; à quo viciflim profecta in füos jam

orphanos beneficia, non fine gratiffimi animi fignificatione depredicavit : ERcA Manrruw fe prztitit morigeram , amabilem, jucundam : qua morum facilitate,

dici vix poteft ,

u

antopere ejus in officio curas fiepenumero levaverit ; quorfüm acceffit eximia in illis referendis prudentia, quz tempore alieno dida, ali-

L

quid incommodi

erre vifa füant: EncA Liprgos fe teneram amore,

caftigandis autem moribus , folicitam , exhibuit : ERcA PnRoPINQuos vero, fin eam colendz

erpetuo concordiz ftudiofiffimam, amicitiz profequendz deditiffimam, rRGA owNwrs prNiQue, in quoscunque converíando inciderat, minus,

uam par eft,

u

ffingeriorum

tractabilem, comem, facilem , fuaviffimam fuiffe dixero:: loquetur vel me tacente illius laudem ,. quisquis ei cognitus fuit ; loquetur nobiliffima B

ens ; loquetur Nurtinga univerfa ; loquetur denique illuftris Hafforum academia, Gieffa, in qua cum marito triennium verfata, füarum virtutum perpetua re-

iquit monumenta.

Quantopere ergo tam egregiz feminze inopinata mors affligat eos , qui vel fanguinis , vel amicitize cujusdam , vel alio quovis vinculo jun-

Q1 erant : non difficulter ex fe ipfo quisque cognofcet.

.

Sed tamen , uti omnium noftrorum fatorum moderatori, DEO, ob rationes nobis impervias , vifum

€ft , tanta virtutum ornamenta nobis er

1c, quo mortis genere , fatum evenerit tam trifte, paucis, ex medicorum celeberrimorum judicio , enarrare ,

ipere :

alienum non erit.

Poft cephalalgiam , quà paucis ante mortem diebus vexata fuit , acceffit tandem XIIX. Februar. cardialgia fpafmodica , nuchzque tenfio,

Nec inanem metum fuiffe, eventus condocefecit triftis. Eruperunt enim convulíiones , initio qui-

apoplexiz , quantum conjici poterat, paratura viam.

dem breviores, mitioresque ; poítea autem graviflimz , quibus totum corpus conquaffatum eít: fecutis difficillimis , qui moribundos plerumque difcruciant,

rhonchis.

Ex

idem fe&à venà, fanguis mitti coeptus eft, meliuscule habere vifa, moxtamen non hujus folum , fed aliorum quoque omnium re-

mediorum effe

du fe

perfenfit deftitutam. Frequentibus ergo, & vehementiífimis exagitationibus corporis füccuffata, poftquam & mente non amplius integra,

& omni etiam reliquo fenfü orbata fuit : id tandem mali unà patiebatur, ut embryo femefítris utero inciperet extrudi. Itaque, cum affli&um corpus fu-

neftis undique periculis impugnatum effet, ad extremum , ín medio apople&dicarum convulfionum motu, ad fuperos evolavit, XVII. calendar. Februarii.

upereft, ut, que animum híc opportune fübeunt, Senecx in confolat : ad Polyb. cap.28, verba, folandis propinquis fübjungamus : frwitsr swsc, hone-

a

iffima matrona, Fi1A, Cowjux, Numus, MarTrR, eperto & libero celo : ex bumili atque. depreffo inm eum emicuit locum, quisquis ille eff , qui folutas vinculis ani-

mas beato vecipit [imm: C munc libere vagatur , umniaque verum natura bona cum. [umma woluptate perpicit. — Erratis , mon. perdidit. lucem , filia, conjux , nurus , ma-

ter, féd fécuriorem fortita eff. — Omnibus cum illa nobis commune ef? iter. QUID FATA DEFLEMUS , NÓN RELIQUIT ILLA NOS , SED ANTECESSIT.

Veftrum eft, cives! ut füprema defun&z officia perfolvatis, & ad exfequias, qua craftino Mercurii die celebrabuntur , eatis frequentiífimi.

Poftulat id

tantarum virtutum

lendor

.

.

poftulant familie lugentis in academiam merita: poftulat veftra equitas : poftulat quoque id ipfum communis morcalitatis ,

adolefcentibus poti

f

imum utilis, memoria. P. XV. Calendar. Februa.. MDCCXXXV.

TUBING:A':', Typis Josz?ui SioaunpDi.

-

i

"-

p

L

"d

hn

"t

RECTOR

ACADEMIAE TUBING.

LO aX

Ondum fatis coatuerat mortiferum «ulnus,

pe

,':

Is

Y

G

-

o femeftris abhine fpatio »fflida fuit, premobilifima Mceplingiorum gens ,

Z

reximie matronz obitu, matrem defiderat

i

mam, fibi ereptam indoluit: quum ipía novo eheu! & inopinato prorfus cafüíauciata,

Dd

2

w/

/;,

G6

v

Z

recrudefcentem dolorem , non fine acerbiffimo animorum motu hodie perfentifcit.

Plane fingularem , vehementiffimumque illum

"2

v*

z

F.

effe lu&tum oportet , qui ex eodem funefto ictu natus , plures una propinquos, moerore maximo concutit atque perturbat : ut

a

A

HIC nurum

dentiffimam , ILLE dile&am eximio amore conjugem , H/EC unicam filiam , & , ne cruentis

u

idem Jacrumis , quo-

z

MP

d

L

ma fbe przlibatz , de-

z'//e

usque fàtis e

h

deplorandam , ILLI vero admodum teneri, matrem dulciffimam , futurz educationis , fuavi

6

9

cus & przfidium , omnium opinione citius, à fe divulfam , eodemque fato cun&torum latitiam, jucunditatem| $

/

,;.

//

zz

U

m

E

nem, füccifam effe conquerantur. Quid, quarfo , rebus mortalium in his terris, inconftantius , quid fragili

-

rA

3

ri unquam , aut animo fingi poteft ? Vidimusin pie defun&a, proh! nimis maturo difceffu, fi rem humanz r

N

s

E

n

Y

5 Deique confilia ad anguftz mentis exigamus decempedam , vidimus formx decorem, inacceffum , ut credeb.-

.

ce

rrime v

er

nant

m at

at

s vivaciffimz , ad complures annos perventurz, fpem ; vidimus valetudinis efflorefcentis amoenum robur ; ni

Y

vitz, parte non una longioris , fbem animo przcipiendam , permultum conferret : at vidimus , quemadmodum homines videre folent . -

ut repente, florum ad inftar, dejeda cunGta adparerent.

Emigravit ex hoc mundo honeftiffima matrona,, cujus vita nihil lztius , cujt

fpectatiusque, cuiquam familiz contigit unquam. — Sic igitur in breve miferi mortales gignuntur evum , fic dati temporis fpatia , interdu

X

velociter ipfis decurrunt, fic de ftatione füa decedere jubentur , nunc homines prove&a grandes etate , nunc media degentes , nunc opt^

O vitam hominum inanem , quz nulla füi parte à morte fejun&a eft ! O improvidos ejusdem amatores, quife Monrauss effe fciunt;

L

unquam

.

quos tanquam ImwoRTALES concupiícere , tanquam MonTarzs autem , proximo cuique cafüi, fuccumbere cognoftcas ? Hoc 8

W

prenobiliffima matrona, DR. MARIA VERONIÍCA, ex celebri Bulffingeriorum gente , anno Mpccv , iv. Calendar. Auguft

trem feptennio abhinc defun&um , honeftiffimum virum, DN. JOHANNEM LUDOVICUM BULFFINGERUM , xenodochii Nurt.-

L.I

prafe&um , longe meritiffimum, coluit : matrem vero, adhuc füperftitem , nobiliffimam matronam , DN. VERONICAM ELISABET:

19

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

torum feraci Hizleriasa familia, coortam, venerata efl. — Paternum genus ad virum fümma dexteritate confpicuum , Dn. WENDELI

rafülem Laureacenfem, &

patriz ordinum , arctioris collegii , meritiffimum affefforem!, tanquam ad abavum, retulit : inter avos mat -

tiffimis viris, HIZLERIIS) quorum in rempublicam merita etiamnum ita clarent, ut nobis non egeant przconibus. Hoc itaque ortu u

18

fimul initiata fuit, atque mundi prefentis lucem adfpexerat. — Inde nulla ipfi parentum; fides , nulla cura , quz ad formandam chriftianis —

rja eít, defuit unquam

.

.

cui &, ob eximias , q

uibus noftra excelluit, animi dotes , tam profper refpondit eventus, ut jam tenerrima ejus

exípeCtes fequiori , negotiis obeundis , peridonea exifteret.

us quidem animi muliebris decora, cum aliis multis conjun&ta, eo v -

17

eus , confultilmus , atque excellentiffmus, JOHANNES FRIDERICUS MOEGLINGIUS , U.

.

]- D. ejusdemque P. P. ordinarins , celeberrim.

mam judicaret, eamque matrimonio fibijungeret MD CCXIX, XL Calendar. Decembris, conjugii votis in ecclefia Nurtingenfit

Ex quo tempore, quanta defuncte matronz in optimum maritum, fümmo nunc moerore affe&tum!, tum adverfis, tum fclg'dis rebu?

ä

16

prudentia, quanta denique comitas : vel incredibilis ille, juftiffimusque dolor declarat, quem univerfà familia, ex cam egregiz matrc

terum fterile nequaquam fuit illud conjugium, quó nupfit marito : fepius quippe gravida quum exifteret,

uinquies fobolem p.-

EHHHHHHHHHHH

quidem filiolum, quem Jolffzangi Friderici nomine adpellatum , eundemque ordine inter reliquas charitates tertium, mors pramat

15

tum vero liberos quatuor adhuc füperftites : D. Sophiam Elifabetham , Dn. Chriffianum. Fridericum, Carolinam. Fridericam Sufannam, ac c

EHHPNHB

:u;:-

sicam : quibus omnibus coclefte Numen quam optime cupiat, ac irreparabile, quod matris obitu fecerunt, damnum, (Sic ewim boi-

Deum vero omnia KEPENDERE, POSSE, ET VELLE, explorato confidimss ) quibuscunque fieri poteft modis refàrciat.

Vitam defunctz laudatit

14

inter fexus muliebris ornamenta plane fingularia, & fümmo loco ponenda füerit, quid pluribus commemorem ? Si animum ejus qu-

huic fexui convenire poffunt, domicilium inluftre dixero, quod neminem offendere, quod gratiam cum DEi, tum hominum, inir

u

dixero, quod non omnium , quibuscunque nota fuit, teftimonio fàtis füperque confirmari poteft. EnGa Druw fe fupplicem perpet:

13

marum, fociata mariti religione , fufarum, ftudiofiffimam exhibuit ; ut eo ipfo die, quo facram coenam aditura erat, ad epulum evoca-

TREM , etiamnum füperftitem, fe geffit obfequiofam, fwcunda modeftia , & modeffa jucunditate laudabilem : EnGA Socrnun excellentiffi

FIUM , exítitit venerabunda , tant

a

f

imi animi

ue obfequentiz , ut ejus fe cure ceconomice vir fammus committere non dubitaret ; à quo vic*

12

orphanos beneficia, non fine grati

fignificatione depredicavit : ERGA Manrruw fe przílitit morigeram , amabilem, jucund

dici vix poteft ,

u

antopere cjus in officio curas fiepenumero levaverit ; quoríüm acceffit eximia in illis referendis prudentia, quz

T

quid incommodi

erre vifa füunt: EncA Liprnos fe teneram amore,

caftigandis autem moribus , folicitam , exhibuit : ERcA PRoPINQu!

11

perpetuo concordiz ftudiofiffimam, amicitix profequendz deditiffimam, rRGA oMwts DprNIQUE, in quoscunque converfando incider

tractabilem, comem, facilem , füaviífimam fuiffe dixero:: loquetur vel me tacente illius laudem , quisquis ei cognitus fuit ; loquetur -

ens ; loquetur Nurtinga univeríà ; loquetur denique illuftris Hafforum academia , Gieffa, in qua cum marito triennium verfata, füai

Iquit monumenta.

10

Quantopere er

go tam egregiz feminz inopinata mors affligat eos , qui vel fànguinis , vel amicitize cujusdam , v|-

& erant : non difficulter ex fe ipfo quisque co

nofcet.

Sed tamen , uti omnium noftrorum fatorum moderatori, DEO, ob ration|

f

€ft , tanta virtutum ornamenta nobis eripere :

c, quo mortis genere , fatum evenerit tam trifte, paucis, ex medicorum celeberrin

alienum non erit.

Poft cephalalgiam , quá paucis ante mortem diebus vexata fuit , acceífit tandem XIIX. Februar. cardialgia fpafi.-

apoplexie , quantum conjici poterat, paratura viam.

Nec inanem metum fuiffe, eventus condocefecit triftis. — Eruperunt enim|

dem breviores, mitioresque ; poftea autem graviffimz , quibus totum corpus conquaffatum eít: fecutis difficillimis , qui moribunc$

rhonchis.

Ex

idem fe&à venà, fanguis mitti coeptus eft, meliuscule habere vifà, moxtamen non hujus folum , fed alio

mediorum effe

du, fe

perfenfit deftitutam. — Frequentibus ergo, & vehementiffimis exagitationibus corporis füccuffata, poftquam & m

& omni etiam reliquo fenfü orbata fuit : id tandem mali unà patiebatur, ut embryo femeftris utero inciperet extrudi. Itaque,|-

neftis undique periculis impugnatum effet, ad extremum , in medio apople&icarum convulfionum motu, ad fuperos evolavit, 2

e

Ril

reft, ut, quz animum híc opportune fübeunt, Senecz in confolat : ad Polyb. cap.28, verba, folandis propinquis fübjungami-

B

ma matrona, FmiA, Cowjux, Nunus, MaTrR, aperto ( libero celo

.

ex bumili atque. depreffo in eum emicuit locum, quisquis ille e

mas beato recipit [imm : ( nunc libere vagatur , omniaque verum natura bona cum [umma voluptate per(picir. — Erratis , mon perdidit. lucem ;|

ter, fed fecuriorem [ortita eff. — Omnibus cum illa nobis commune eft iter.. QUID FATA . DEFLEMUS , NÓN RELIQUIT ILLA NQ-

Veftrum eft, cives! ut fuprema defun&z officia perfolvatis , & ad exfequias, quz craftino Mercurii die celebrabuntur , eatis fre|

.

tantarum virtutum fplendor

.

poftulant familie lugentis in academiam merita: poftulat veftra zquitas :

poftulat quoque id ipfuni-

adolefcentibus potiffimum utilis , memoria. P. XV. Calendar. Februa. MDCCXXXV.

IUBINGwv£, Typis Josz?u1 SiGauupi.

.H WO HES

|

TU

1

æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com