LXV6_fol_165

L

— d

RECTOR

IN ALMA

*

EBERHARDINA

1

HACCE

L.

4J.

E

o

2

2

Xcesfjt itaque tandem ex /ices/4, ex quo tot annispedem non ex-

£:5

r,H

Q

o

tulit, quem tamen minime otiofus incoluits Excesfít ex angu-

»

d.

g5

lo, in quo magna cum celebritate, infigni numquam non cir-

d

?

7

cumfufus frequentia, mira latendi ratione, delituit; Exzesfjt ex

E»

facerrimo delubro , ex quo fapientisfimis pariter atque faluber-

UCUA

rimis praeceptis & confiliis, ceu alt

Cous, ceu Socrates Chri-

ffianus , fammae caueae Viris innotuit, publicae reiV Scholae noftrae , innu-

merisque aliis, iisque qui locorum: interuallis à nobis feiun&i alio fub fole

degunt aeque , atque iis, qui eodem nobiseum: vefcuntur aére, profuit, ma-

ioremque in modum placuit; Excesfjt cx focietate noftra erudita, ex vita excesfrf

Vir Nobilisfmus ,^ Experientisfmus atque. Excellentisfimuss , DN. ELIAS

CAMERA RIUS, D, Serenis(imi Wurtembergiae Ducis Confiliarius & «Arcbia-

zer, medendi artis ip perantiquo. boc melioris emporio Sapientiae Profc Publ, Ordi-

mgarius , idemque «z4cademiae Leopoldino - Carolino- Caefareae. N. C. Collega» dichus

HECTOR III.

exa[ciatorum

ACUti atque — elegantis

ingenit

wOZU?BEZ -

zorum praeflantia , eximia docendi. dexteritate. ac. fíde, felici diuturnoque faluber-

rimae artis vfu, anciisfima viuendi ratione, caículis [apientum ( bonorum omnium

certatim. probatus, famaque dudum celebratus immortali,

Vt optumus quisque

eft, vt verae virtutis, quam effoeto hoc, eoque infami flerilitate virorum

non fucate piorum, non fimulate honeftorum, Dei & focietaris causía in of-

ficiisimpigrorum,turpiter elanguescente, vel meliores inter proJ ! defideres, quis-

que eft ftudiofisimus, amantisfimusque: ita non tantum zagHi 7:j abictum

obitumque lugebit acerbius, fed leget etiam lubentius, quibus llle viis mo-

disque haut quidquam vulgaria laudis decora induerit, (ncerisimarumque

Vtle iftud honeftum-

virtutum fructus larga pasfim fegete difpenfauerit,

que defiderium vt; pro huiusce menfura tabellae, vtcumque incipiamus exple-

X

fe:

*

——

É

a

re: ornatisfimam vitae, qua pie aliis praeluxic, telam furamis retexemus di-

gitis, Indulfit veto Ewm orbi, Suisque, praepotens noftrisque numquam non

liberaliter fauens rebus, Numen A. fuperioris féeculi xxxll, xlll. Galend. Martii,

hacce ipfa in Mufarum fede ab fui mominis, aeternaque memoria dignisfimo, Viro,

B. DN. ELIA RUDOLPHO CAMERARIO, P/Ailof. &* Medicinae D. Experien-

zisfimo , buiusque àn bac Schola Profesfore Publ, Ord, Excellentisfimo ». ac Sereniif.

Wurtemb, Ducis Con(i. ac «/4rchiatro meritisfmo, ex Coniuge Orzarisfima ;

pientisimaque , DN. REGINA BARBARA , ex Neufferiana Celebri Profesfo-

rum luris Ó* Quae/lorum Wurtembergiae Principum Familia oriunda, laetisfime

fuíceprum,

Hosce autem Pareztes, tam prouidos, quam pios, dum nomi-

nauimus, Camerarianamque Noftrum ingenuam fobolem indicauimus; eadem

opera & fedulam, & felieem, in Eo reGtisime formando collocatam esíe ope-

ram, intclligi volumus.

Certe À. xxcdlV. iam academtea adtigit ro/fra, ab eo

tempore ex ore celebrium Profesforum, B. Zaegeri, t-Meeglingi , Caldenbachs,

lo. Ofiandri , B. Germani, Rudelphi lacobi Camerarii , Metaphyficam , Phy&-

cam, Mathe(in, Graecam, Latinamque, linguas, Hiftorias, auida mente hau-

riens,

hisque , vt /eciminibus publicis docuit, probe fuffultus praefidiis,

quae nemo inultus negligit, smedicizae, quae Carerarianae genti cultum (ui, de-

cusque, dudum credidit ac in acceptis refért, addicto nomine paullo poft feliciter

operatus, Quam facili Minerua in hoc fuo fundo laborauerit, follemnibus con-

flidibus & nouis fübinde conatibus demonftrauit.

Cum Germano, B. RUD.

IAC, CAMERARIO, erudita di(putatione Zoezasices Profesfionem aufpicante,

ftrenue contra Opponentes Profesfores fociauit. vires,

Viris vero experientísíi-

mis, D.1e. Zellero, quem Venerabilem iam Senem cum honoris praefatione no«

minamus, 3, CMoeglingio , B. Patri C* Fratri ; in Scholis Medicis continuo

latus claufit; Exercitiis azazomcis, priuatis & publicis, demonfítrationibus

item Zorapicis, ruri & in horto publico ; nec non chirargicis, quas vocant,

operationibus, prudens adítitit, interfuitque, vel auditor, vel fpedtator. lu-

eidit Ipfe cadaucera brutorum, partesque illorum , iniecit dextre liquores

varios, igne chymico explorauit corpora naturalia non pauca;, ssarbematico-

cMechbanico - Pby[ico - Medica natiuo tractauit genio, plurima inftituit experi-

g.

menta, ope inprimis /4s£/ae Pueumaticae, quam proprio confilio fabrefierí

curauit, /ollemnique Oratione, gratiofae Facultatis ius(u habita, aeworum cir-

ca a&rem experimentorum v[um medicum egregie expofuit. Sub aufpicia Anni

XCI fuflinuit v/rwmzque pro adipifcendis fumois im CMedicina. bouoribus Bxa-

men, fubíequuto Temtamine Inaugurali, de fubfidus pro «Zárte cMedica ab Autlia

Paeumatica, moderante B. Parente , propugnato.

Non multo poft iter litze-

rarium , Serenisfimo tum harum terrarum C4dwiniffratore, eodemque Principe

omnium elogiorum oruamentis maiore, DN. FRIDERICO CAROLO, clemen.

ter fauente, relicta ancipiti Martis aleae patria, iniit, Fragcofurtum primum

diuertens ac à Joío Ludelpho , Wizelio, Peterfo, lordifio, Oruillo , aliisque,

beniuole exceptus; Giesfae Palentimium , B. fratris aliquot annis ante in itine-

re exoptatum comitem, (ibi reddens familiarem ; Marpurgi Dor/femium, Papi«

numque Casfellis Do/aeum & Mozium; Arnhemii, cMuyfium , expertus hus

manisfimos,

Peragrata He/lagdia in 4nugliam traiecit: Londini, in CeZesio

Gresbamenfi, D. lobn Heskfins, Praeíidis vices gerens, Th. Hensgaw, Abr. Hill,

lobs Aubreii, Robert Hook, lobn Hougtbon, Francis Lodnuik, Walter Mills, Hans

Slcane , Thbomas Smitb, quoties de grauisimis argumentis rationes contule-

runt , Ei audiendi facultatem fecerunt.

Robertus Boyle, Esquire, Slare , Charl-

104 , Nebemias Grew , Ed, Prown , Hucb Chamberlen , huiusque filius, coniun.

G&iorem in amicitiam Zy» admiferunr,

Viüs poftcea & minoribus amoenis-

fimi regni vrbibus, vicis, palatiis regiis, Oxonio, ibique Wilifro, Hollaudiam

repe«

bX.

E

[

repetiit; poft in Brabantiam eoncesfit , 4dstuuerpiae , Bruxellis, Louanii (abftitit,

Somerfío , Renaldo , Limburgo, aliisque,innoteícens. De nouo in Hollandiam

redux, 4mjlelodamun íe contulit, Ruyfchii, Blancardi, Bernagii, Heluetii, v(us

familiaritate; Lugduni à Senguerdio , Drelincurtio, Nukio, Voldera , AMertio, Sei-

ditro G« — Vltraiedti à Graeuio & Munnikfio profecit. Poftquam autem do-

mum rediisfet, AÀ, "xcl]. ciuitatis Tubingcnüs CMedicus Extraordinarius , o«

eius dein zZuffris Narurae Curioforum Collegii, &t Nonis Septembris follemni ri-

tu 7Medicinae Doctor, B. Parente laeto Promotore, creatus eft, codem die , plau-

dentibus caritatibus, in zerum adícifcens virtutum gratiis omnibus condecoratis-

fimam CMatronam , DN, BENIGNAM DOROTHEÉAM WOELFFINGIAM,

à prapitio Deo vere datam ; quae non fuaui tantum confuetudine , fed quina

etiam . viriusque fexus prole (o//rum , dum vixit, recreauit impenfe , nume

quam Jpfj vlla in re grauis, quam trifti, quo A, buius feculi tertío vl Calend.

lunt; viduum fecit, fars.

Quae clades ita magnum sagmi Firi animum

fregit, vt defiderio eximiae vxeris ferundo. vix pat fuisíet, niíi natorum

ex Ea /iberorum fuperflitum biga flerentisfima dolorem vtcurnque mitigasfet. Re.

liquit nimirum Opzuma vxot fffium praeftantisfimae indoliss DN. IO. CHRI-

SI] OPHORUM, 4cdicinae Candidatum poftea Zezfisfgmum , cui À. xxll. xllI.

Calend. Ocfobris, moeítus conclamauit Parens ; fliam item zaternarum wirta-

tum ex asfe beredem ,

eamque reliziofislimi snoris Dirginem, DN, REGINAM

DOROTHEAM, quae A. xiix, vlll. Calezd, cMartii domum duda eft à

Viro Nolilisfmo , Experientisfimo atque Excellentisfimo, DN, DANIELE HOFF-

MANNO, Mtd. D. ac Profesfore inter. Nos. Extraordinarios ex quo aufpicato

matrimonio, A. xxll, Jdibus Iumii, inopinata Orpatisfimae vMatronae , puer-

perae tum, morte foluto, zres exo(culatus eft nepotes , ex quibus triftia do-

mus fata /uperffites felici temperant flore, zwuenis egregie iam. docifis , DN.

GODOFREDUS DANIEL HOFFMANNUÜUS, Juríum Cultor frenuus , nec

non 7irgo lecisfÁma, DN, BENIGNA DOROTHEA. — Aft ad publicam 2vo-

fhii vitam reuocandus eft ftilus, addendumque iam tum narratis , quod in-

eunte À. ciixxcdll ssaere im bac «L4cademia falutaris. artis evtra Ordinem

publice dacendae, clementisfimo nutu, au&tus fit, euius initium Oraríeze clegan-

tisfima, de Non- Entibus CMedicis, in follemni fecit panegyri,

Quo faifo in

pube. Academica folide erudienda omnem — pofuit operam , induftriamque,

dum A, clolcclIx Serenisfimo Principi, DN. FRIDERICO LUDOUICO, fo-

turo Vurtembergicarum terr4rum beredi, nifi fecus vifum fatis fuisfet , CA us

am Taurinorum eunti, à eloriosae memoriae Patre, Serenisf- Principe a Domino,

DN. EBERHARDOLUDOUICO, cemes & cuftos valetudinis adiungeretur,

Fidem ac fcientiam, laudantibus, & Taurinesf; & noffra, aulis , Serenisfimi Prin-

cipi toto fere bienaio iam probárat , quum ex grauisfimo morbo patrios repe-

tere lates cogeretur,

Redux $Serenisfmi Princdpis, DN. EBERHARDI LU.

DOUICL, Afedicus clementer falutatus ac inter OrZiparios buius Scholae in

Moedica Facultate Profesfores , $enatoresque Academicos, felici fidere, cooptatus eft,

Ab eo inde tempore in id magna contentione incubuit, vt nihil quidquam

faceret reliqui , quo feduli Profesforis partes, ab fan&tisfimis ftatutis noftris

defcriptae, abfoluuntur. T'eftes cius fidei ac follertiae proftant tot Viri expe-

rientis(imi, qui, à zanti CMedici ore pependisfe, gaudent; Documento fant

libellà praefertim acadezmzci atque rariorum argumentorum commentaria, ma.

no numero cum orbe erudito fübinde communicata.

Sed academicae quoque

difciplinae, oeconomiae ac///ze noftro vtilem praeftitit operam, aliquoties Recza-

ris Magnifei, Deputati , Decurionis , praeclare defun&us müneribus.

Neque

bene mereri defiit, ex quo ex zzzefiimis vchementius /aborare atque , occulta

t&be inualefcente , — fragilis corpu[culi viribus deftitui apertius cocpit, Licet

X2

/

enim

d*

enim inde à nouem annis in publicum prodire aufas non fit; capite tamen,

mentisque admiranda ferenitate ac integritate ita valuit, vt difcendi cupidis

ac quibusuis omnium Ordinum hominibus, qui vel piis, fuauibus, eruditis,

Eius fcrmonibus funt deledati, vel confiliis v , liberrimus femper patuerit

adiras. " Nec Senatus Academicus , vel && Medicae Facultatis Collegium Eius vm-

quam fruftra ex(pe&auit operam,vel (agacisfimum arbitrium, Verbo : fecíz idem»

vel forte p/us potius ad publicam vtilitatem, quam pridem ; fed dosm;. Sed fecir

v*

proh! intet Nos paria deinceps zon facurus : poftquam diuturno morbo ene&us

Audius quartus pia, placida, beatisfima morte, viuendi, beue merendi, Suos, Excel-

lentisfimum Generum, huiusque Nobilisffzmam , quae in B. Camerariaelocum interea

fuccesfit, coniugem, Burgmeifleriam , nepotesque pulcre efflorefcentes , re/iguas-

que , in B. fratris, Rudolpbi lacobi, in Harpprechtiapis , Hocbfletterianis Ofian-

drinis ac Weikersreuterianis familiis fuperffites Caritates. Camerarianas , amandi,

regendi, recreandi, ffzem fecit. — Gratulamur . Viro , purisfimae menti , quiee

tem ; Scbolae nofIrae dignum egregio Profesfore ac Senatore , quem luget, fucces-

forem; Carmerarianis reliquiis , inprimis Sezzori iam in familia, eidemque Pro«

fesfori, Medico & Senatori maioribus iam tum palmam dubiam reddenti , Exc.

DN. ALEXANDRO CAMERARIO, propitium coelum , fata laeta & in-

concusfum, atque ad rerum finem intemerato flore perennaturum decus ad-

precamur, Omnes vero omnium Ordinum Patres, Profesfores, Dacfores, ciues-

que, iterum iterumque monemus, vt Zora poffmeridiana Y, qua exuniae vere

pii & meritisfimi Profesoris » omnique, poff fata etiam, bonoris (gnificatione dienif-

fimi , follemni ritu ad communem deferentur locum ,. decenti frequentique

comitatu agmen funebre cohoneftare, ne grauentur,

EPRPRPPRSSiSS H

Iduum Febr. A. quam parta Nobis falus eft, cioloccxxxtv.

TUBINGAE,

LirrERIS SCHRAMMIANIS,

ais

il

T

L

—

[:

j

—

RECTOI

]

Euroskala Offset

l

X

125

IN ALMA

r

*

19

o

VierFarbSelector Standard *

EBERHARDI

18

]

]

)

HACCE

17

120

g

16

ENN —

IBBI

"

L.

i.

:

EC

jl

IH

15

ä

14

E

9^ Acesfjt itaque tandem ex feces/4, ex quo tot -

ä

X

r,&

a« o

tulit, quem tamen minime otiofus incoluit

45

N

13

;

o

lo, in quo magna cum celebritate, infigni -

U

jaN

cumfufus frequentia, mira latendi ratione,

facerrimo delubro , ex quo fapientisfimis pa*

UCUA

12

rimis praeceptis & confiliis, ceu alt

Cous!

flianus , (ammae caueae Viris innotuit, publicae reiV Schc-

merisque aliis, iisque qui locorum: interuallis à nobis fe|

11

degunt aeque , atque iis, qui eodem nobiseum vefcuntur .

joremque in modum placuit ; Exces/i ex focietate noftra eru|

Vir Nobilismus ,^ Experientisfrmus atque. Excellentisfimus —

10

CA ERA RIUS, D, Serenis(imi Wurtembergiae Ducis Con)

zer , medendi artis in perantiquo boc melioris emporio Sapient

garius , idemque « 4cademiae Leopoldino- Carolino- Caefareae 1

HECTOR .III.

exa[ciatorum

acuti aique elegantis

torum praeflantia , eximia docendi. dexteritate ac fide, felici|-

rimae artis vvfu, fantiisfima viuendi ratione, calculis fapientum |

certatim. probatus, famaque dudum celebratus immortali, . V&-

eft, vt verae virtutis, quam effoeto hoc , eoque infami |

non fucate piorum, non fimulate honeftorum, Dei & focii-

ficiisimpigrorum;turpiter elanguescente, vel meliores inter p4

que eft ftudiofisfimus, amantisfimusque; ita non tantum|-

obitumque lugebit acerbius, fed leget etiam lubentius, q!

disque haut quidquam vulgaría laudis decora induerit, í

virtutum fructus larga pasíim fegete difpenfauetit,

Vrilqz

E UW^ NES

que defiderium vt; pro huiusce menfara tabellae, vrcumgucig

X

4

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1