LXV6_fol_159a

PROxRECTOR

ACADEMIAE

TUBINGENSIS

L.

.

Z

X

l

E

Z

22 V«

Z

e

æ/

Andem ex hoc vitz Theatro, vario fato-

C2

N

R

Z

A

z

rum difcrimine exercitatus, difceffit Vir , in diu-

L

L

Z

ZA

turnum, idemque maximum , hujus Academiz

2

z

ornamentum, natus, & immortalium merito»

z

EANY

V

)

T

N

3

7

rum gloria, & annorum ztatis infigni numero,

(

.

& familiz, longe lateque patentis , fplendore;,

D.

Z

N

9

C

z

2

& experientiz,inre medica, confümmatz, lau-

dibus, major omnino, quam ut vel longiffimo

tempore quisquam , nedum Nos, hac exigua pagina, effari, aut de-

rzdicare poflimus: quem , rebus humanis ereptum alma Tubinga

ugets cujus afficitur Aula defiderio; quem emigraffe magn

ere do-

f

V

e affi-

let Profapia Zelleriaz4, & , quicunque eam, five fanguinis ,

nitatis vinculo, attingunt; quem denique fibi fübductum, ingemi-

fcunt zgri, quotquot ejus opera, in profi

igandis morbis, plane felici

Emigravit, eheu! ex hac

& egregia, fuerunt unquam gavifi.

mortalitate, Medicus fummus, hoc omnibus charactere notior,

uam ipfo ZELLERI nomine: morti tandem fuccubuit , qui toties

impendentem aliis mortem avertit & propulíavit: vivere jamjam

defiit, à cujus medica arte & prudentia , vitam fibi fuam conferva-

tam fuiffe, hominum multitudo ingens, grata mente, profitetur.

Si À natura illis fata devitare indultum foret, qui, divina mentis

opum vi,aliorum publicis inferviunt utilitatibus; qui Propinquorum

rivatis commodis, quousque officiorum , Deo, aliisque quibusvis,

debitorum , limites permittunt, augeridis, perdiligentem operam

navant ; qui denique ad Virorum prudentum, pariter ac dexterrimo-

rum, laudes fibi conciliandas, haudquidquam faciunt reliqui: im-

mortalem effe illum Virum oporteret, cui nunc, maximo plero-

nec minore Univerfitatis hujusScholafticz difpendio;

RTE -T

-,rumguc luctu,

perfol«

qEPULOTONURMURE

Nf "

A

erfolvimus jufta.

Sed ea eft hujus vite, noftra tamen culpa

caducz, iniquitas, ut moriendi lex irrevocabilis ad omnesex zquo

pertine

.

at, ut hoc duriffimum neceffitatis telur declinare nemo, ne

maxim

is quidem animi divitiis locupletatus, ullo unquam tempore

offit.

Quodfiigitur, quantam in experientiffimi Viri obitu, ja-

Cturam fecerimus , reputare animo, & zftimare aliquantifper libeat;

(q

uamvis id, ad minuendum dolorem juftiffimum, non faciat magno-

ere,) haudforte alienum erit, Artis medicz przeftantia

m, eandem-

que & per priftina retro fecula, in omnibus Cultoribus peritis ;

fümmo honoris affectu, ornatam, recogitare attentius. Apud Ho-

merum certe 'Ayze "Iyreic

moNNGy dyrdfiog dXv , Vir medicus smnltis. alits

anteponendus, appellatur. —/Elianus var. hiftor. L. IX. cap. 22. memo-

riz prodidit Aéysc: yap IIv

D'ayepiíag sravo c podpa, arepi TÀy rv 0E emas

Tíxywiv — Ko] HAdray ài qbgovrïäa eig duT]W £ors zrAagty w. T. .

Fama eft, Py-

medicaudi facultati: mavaffe.

Plato

zbagoreos fummum [ludium c. operam

etiam Plurz'mum cure ipeam contulit.

Quare Cornelius Celfus, & ipfe

non contemnendus hujus artis Cultor, priweque, inquit, wedezdi

m curatio, & rerum d-

féientia, fapientia pars babebatur : ut &* morboru

£ure contemplatio fub iisdem Auéctoribus nata fit

*

Ne ipfos quidem Re-

ges, fupre

ma in füuis Terris auctoritate przfulgentes, hujus artis pu-

duit.

Mithridatis

, in Ponto Regis, antidotum, toto orbe dccan-?

L.II. Sat. VI. füb finem:

tatum eft, de quo Juvenalis

8i praguflaret Atrides

Pontica ier vidli cautus medicamina Regis.

)

*

m

us, complures i

n hzc ftudia

Quamvis vero, prifcis Romz tempotib

—

fervos incubuiffe, exploratum fit ; id qu

od vel Suetonii in INeron.

cap.2. verbis, reddi teftatum poteft, quibus Medicw faiffe manumt[-

tempem -

fum , fignificatur , qui prudens & (ciens venenum minus noxium

fér: aliatamen ztate

, quanto Roma medendi Artem affe

cerit ho-

Omzaes Medi-

nore , Suetonius docet, de Cafare fcribens: Cap. 42.

cinam Rome profeffs , e&

liberalium artium Doclores , quo. libentius & pf

|

arbem incolerent , «$ ceteri adpeterent , civitate dogavit.

i

In re clariffima ne his ipfis quidem , tametfi luculentis, tefti-

moniis opus eft. . Unius experientiffimi Viri, quo nunc fata Acade-

miam orbárunt nofítram, exemplo, cüm, quod plane fingularis ar-

tis medicee preítantia fit, tum, quód Viri fummi, in eandem ,

merita clareant eximia , facili negotio cognofcet, qui jam füummos

Principes, affli&ta valetudine , priftino perillum vigori reftitutos ;

jam inn

umerabilem aliorum , qui ejus operá convaluere, multitu-

dinem ;

jam temporis , quo in illa tam utili mortalibus cura ver-

fatus eft no

fter, diuturnitatem ; jam vero & medendi promtitudi-

nem confiderat, quà Vir defideratiffimus polluit ita, ut haud rar

x

(femper enim quo minus id fiat, mortalis vitz: conditio refragatur, )

à fupremo Medicorum artificio , quod Afclepiade tefte, ut e(t apud

Corncl. Celf. L. lL cap.4. TUTO, CELERITER, JUCUNDE

Sne-

CURAT, proxime abfuerit. Quin igitur exponamus vitam , tot

meritis inluftrem , tot przclare fa&torum ornamentis refulgentem,

endam ;

nectamen, propter paginz anguítos limites, plenius recenft

AE

fed carptim , ftrictimque , in fümmis duntaxat quibusdam ca

pitibus,

Fuit

—tangcndam: integro recenfu tempori opportuniori refervato.

»

igitur

//L Xu

—

$

igitur is, cujus exuvias honefta fepultura recondendas hodie indici-

mus , Zdrplif/mus, Excellentiffenus, atque Experientiffi-

uts Fir, DN. JOHANNES ZELLERUS,

AMed. Doctor , in alma bac Academta, per temporis lon-

gl [patium, Praxeos, AAnatomia , & Chirurgia Pro-

feffor P. ordinarius , Sereniffimmis IFurtembergia , Guelphe-

by;z, ac Oetinga, Ducibus , nec non aliis quibusdam Impe-

7u Principibus, Ordinibusque, a confilis Medicis utrius-

que AMedicorum Co(legiz' in Wurtembereia, etrchiatrorum

pariter ac. JMedicina. in bac 'Unrverfttate Profefforum,

Venerandus Sentor.

Idem natus eft in hanc lucem, poft repa-

ratam à Chrifto Servatore falutem, Anno M DCLVI. nonis Januarii,

quod factum in Vico Lienzingenfi, Maulbronnenfium Dioecefi ad-

Ícripto, in quo viri fummi Parens, plurimum quondam zeverezdus &

longe Diziffimu DN. JOH. ZELLERUS, Paftoris officio fun-

&us eft, tanta quidem dexteritate ac Zelo, ut Prafulis Mulifon-

tani graviffimo officio ac auctoritate poftea judicaretur dignus.

Matrem nactus eft Beatus Doctor , honeftiffinam Matronam,

DN. ANNAM MARIAM GEYSSELINORUM,, qui Calvz no-

ti funt, familiaa oriundam, eandemque illis omnino virtutibus

ornatam, quz cadere in hunc fexum poffunt.

Poffemus heic

plures fama & meritis infignes, Excellentiffimi Viri Avos, Proavos-

que, imo & Majores nominare, fi per inftituti quidem rationem no-

bis liceret effe copiofioribus.

His igitur Parentibus cüm uteretur

nofter, eam illorum in educando curam eít expertus, ut, poft

baptifmi facra, quorum initiatione , Patruo miniítrante, po-

titus eft', maturefcente pofthzc judicio, & adolefcente fenfim zta-

te, haud quidquam fibi defuiffe fenferit, quod ad hominem non fo-

lum , Chriftianumque, Servatori devotum, verum & ad Reipublicze

membrum perutile formandum, facerenonnihil videretur.

Quam

quidem rem, dici vix poteft, quanto promoverit opere, & beati

*s

Parentis gravitas, & fingularis illa ingenii celeritas, qua ex noftro

ita emicuit, ut multos igniculos in prima tenerrimaque adhuc ztate

commonftraverit. Sed utiad ardua non enitimur, nifi aliquando

perambages, & hinc inde retardati, eo, ut videtur, DEi confilio,

ut impedimentis poíthzc exfoluti, jucunditate percepta, alacrius

nobis pergendum puterius: ita procul dubiotemere factum non eft,

quum ipfi, admodum puero, variolorum vis linguz ufum fufflami-

nabat, isque, alio temporis quoque articulo, decem dierum inedia

adeo exhauftus viribus erat, ut ne tantillum vidercetur abeffe, quo

ir--

minus iftud, quod nunc lugemus & miramur, lumen extingueretur.

Mthzc vero imbecillitas majori poftea corporis robore à DEo fuit

compenfata ; quod illis potiffimum profectibus cognitum eft, quos

Nofter frequentatis Waiblingenfi, & Vayhingenfi trivio, (hicenim

Specialis Superintendentis munere Parens ufus eft) fuis probavit Prz-

ceptoribus. Minus ex Parentum voto, procedente tempore, faCtum,

pt, cum Filium Theologiz ft

udio confecratum, in Patrie. monafticá

AX

Gymnafia,

;T;;

Gymnafia, Sereniffimi Principis fatnigeratiffima munificentia, reci-

piendum, alendumque, przoptarent: id fane legis cujusdam prattexttu,

qua duos, pluresve, iisdem Parentibus natos, tanti beneficii , unà

percipiendi, ufu arcet, ( Fratrem quippe, natu majorem, tanta gra-

tia fruentem habebat ) omnino denegaretur.

Alia igitur Adolefcen-

tulo in hanc Academiam via patuit ,

uz illuftri Viro DN. JOH.

ULRICO ZELLERO, Sereniffimo

urtembergiz Duci, quon-

dam à confiliis fecretioribus, commendante, & celeberrirno Lauter-

bachio agente, aperta fuit, collato in Noftrum beneficio Semizarii

Martiniani, quod adiit ipfis divi Jacobi Feriis, Anno M DCLXXI.

Heic igitur fub initium zxtatisacademicz, à formandis ipfi ftudiis erat,

Frater germanus, DN. CHRISTOPH. ZELLER(US , Serez JZartemb.

Duci poflea à Confiliis Ecclefafficis , & «4bbas Laureacegfis , cujus apud nos

Viri, memoria, tot confecrata meritis, intermorietur nunquam,

In Philofophicis nofter litteris excolendis przeuntes habuit, Pregize-

rum , Crafftium, Caldenbachium, Moglingium, Viros undiquaque erudi-

ä

tione confpicuos maximá. Pofítquam Medicinz Profefforum Dnn.

Mezgeri, Brodbeckii, Camerarii hortatu, ad medendi artem exercen-

dam , animum applicuit füum ; tanta id fecit cura, diligentia, men-

tisque nifü, utiam Anno M DCLXX X. Medicinz ftudium abfolve-

ret, bina publica difputatione fufcepta, tum pro Examine tum pro

iib

fummis in Medicina honoribus rite capeffendis, 4e fafmo inteffinorum

fub Prafidio Dr. EZe Ru4. Camerarii ; c£ de morbis bereditariis nb Praefide

Dr. Mezgere.. . Collata dein in ipfum Phyfici Charopolitani fparta , la-

boris przmium crat, idque tanto opportunius, quód fervato ftipen-

dii, ex illo officio capiendi, jure, copia Noftro facta eft, peregrinas

quoque Mufas, perficiendorum ftudiorum cauffa, adeundi. Excurrit

igitur primo in G4///az , ubi Lutetiis Parifiorum, Anatomiz & Chi-

rurgiae ftudium permultis acceffionibus locupletavit, Ducibus, 5j-

apone Le[cotio, Tofzpho Du-Verzey , Anatomico Regio, D. 5wifferio, aliis-

que compluribus, tanta quidem felicitaze, ut, qui Lutetiis erant,

plerique Germani , confilio & opera fummi Viri uterentur.

Poft-

quam in Gallia integrum biennium erat commoratus

racipuasque

in ea urbes obierat; Brabastiam, Bataviamque petiit,

Vi

irorum fum-

morum Awyf/chii , Caroli Drelincurtii, Petri Balii, Friderici Spanhemii , mul-

torumque aliorum , (omnes enim enarrare nil attinet) conciliata ami-

citia, quam fibi confervavit, quousque per fata potuit. Inde per

Colopiam , CMoguntiam, Francofurtum , Norimbergam verfus iter direxit

fuum , quo loco 7oP. Frid. Volkbammeri, nec non Korzz , Chymici ce-

leberrimi , familiaritatem fibi comparavit. ldem vero, cum in Vi-

cinia füummi Mathematici, J. C. Sr4rzi, verfaretur, tantam hujus

quoque ftudii, cum Medicina mirifice confpirantis, excolendi oppor-

tunitatem, non dimittendam ratus, A/rzrfzaz fe conftulit, ibidlemque

—— Óa

cum exercitiis Medico- Chymicis Mathefin conjunxit. Tandem in

Patriam R edux III. Nonar. Julii Anno M DCLXXXIV. Medicine Doctor

ublice creatus, renuntiatusque eft. Crederes futurum, ut in Patria,

:

miffis tantorum itinerum moleftiis, Vir experientiffimus fuübfifteretz

Sed omnium rerum arbitro , Numini fupremo , aliter fuit vifüm.

Namque paulo poftà Sereniffimo Wurtembergiz Duce Stuttgardiam

:

vocatus , ut fe Principi Oetingenfi Sereniffimo , 4//erto Erzeffo, ad ex-

teros

—

teros abituro, viz Comitem, & Valetudinis Cuftodem; adjungeret,

juflus eft: addita, przmii loco, /fe muneris Academici , li partes fibi

demandatas , ut foleret J fideliter ac fedulo effet expleturus.

Quod

igitur Civem bonum decet, id Nofter fupplici obfequio exfequutus,

cum tanto Principe , per Bataviam, contagiis tum infeftam , in Gal-

liam, Reformatorum , quos vocant, vexationibus tum. infamem,

fe recepit , iterumque venit Lutetias Parifiorum : ubi, alieniffimo fibi

tempore, Sereniffimus Princeps in gravem morbum incidit: cui,

m

cum Regis Galliz Medici, (focordia, an argento corrupti? incer-

tum, ) remedia minime falutaria przfcriberent : magna animi firmi-

tate & prudentia iis occurrit, Principemque foli fibi curandum , non

refragantibus tamen reliquis, fufcepit. Sub initium Menfis Martii,

poftquàm Sereniffimus Princeps veneficii pericula, Noftri confilio,

vix exafiflet ; ex quo tempore etiam fumma Principis gratia, non-

nifi cum hujus obitu, intervertenda, gavifus eft: lares tandem patrios

repetiit, variz experientiz medicz, ícientixque nobilioris, divitiis

magnopere auctus. Eodem tempore, Anno M DCLXXXVI. Sere-

niffimus Wurtembergix Princeps, liberata, quam Viro fummo ad-

ftrinxerat, fide, pro tantorum, Sereniffimz Profapiz caufía, exant-

latorum prazmio laborum, Noftrum creavit A4edicise Profefforem ex-

zraordinarium , ut Ordigarii tamen munia expleret. Ethic quidem felix

ille zetatis articulus eft, ex quo tantum in Academia noftra fidus oriri,

& ad hoc usque, per tot annos, tempus, maximo omnium commo-

do, Artis przftantiffimz radios, longe lateque fpargere cepit. Quan-

tum fe in hoc obeundo officio przftiterit, qualis exítiterit idem,

quantum & nos omnes cognoverimus, fi multis exponere cum ani-

mo ftatuiffemus , ampliffimum profecto, nec tam brevi, quo circum-

fcribimur, fpatio emetiendum, dicendi campum effemus ingreffuri.

Vel nobis tamentacentibus, loquuntur tot eruditiffimz differtationes,

ipfo Auctore prodeuntes in publicam lucem: loquuntur tot Anato-

miz fpecimina, quibus, vix dici poteft, quantum profuerit, Medi-

cinz filiis : loquuntur tot ab ipfo formati ftudiofi, creatique Medicz

artis Do&tores: loquuntur Aularum Europx complurium in noftrum

collati honores, fiducizque in ipfo collocatz, teftimonia: loquun-

tur inftituta, ad incrementum Medicorum in hac Academia ordinis,

ertinentia: ex quo genere eft Theatri anatomici inftitutio ; Laboz-

atorii uti vocatur, Chymici fundatio, ut cum Vitruvio loquar;

mercium ad pharmacopolia fpe&antium pretia, zftimando ad zqui-

tatis legem revocata ; prefcriptum, ftatis temporibus, obítetricum

examen s vifitationesque tandem Pharmacopoliorum, eo potiffi-

mum confilio fufcipiende, ut merces non interpolatz, fed recen-

tes, ut fufficienti numero , ut cum fide debita , ut jufto demum pre-

tio veneant. Et quamvis nofter Principum valetudinem curaturu;,

ab Academia fzpenumero abfuerit, interruptis Scholafticis labori-

bus; nunquam tamen ipfi five voluntas, five copia defuit, Acade-

miz hujus neceffitatibus permultis inferviendi modis : quodeo valet,

ut gratam tanti Viri memoriam Academicorum nemo ex animo fit

dimiffurus unquam.

Caterum matrimonio fe junxit Nofter, (nam & in re familia-

rifpe&tandus eft,) cum honeftiffima ornatiflimaque Virgine, DN.

E

.(/X

R

:

"

| 4

ANNA CHRISTINA, Dn. Zacli Ieyleri , Confalis c Nävif.e? Primarik

Gero[pacenfis , filia: connubiale iftud vinculum confecrante Ecclefiz

ibidem Miniftro, A. MDCLXXXIV. Placuit autem fümmo omni-

um rerum Archite&o & Gubernatori , jucunditates ex hoc federe

fperandas, partim illius itineris interventu. de quo füpra, fufpende-

re; partim non ita multo póft, tam dile&x Conjugis prematuro

D

obitu, abrumpere prorfus. Itaque ad fecunda Nofter vota tranfiit,

"

Anno MDCLXXXIX. ductain matrimonium nobiliffima, & cun-

&is virtutibus, quotquot à Sexu exfpectes fequiori, condecora-

tiffimà Viduá, ex Zardiliorum oriunda gente, nec non Excellentiffi-

mi Viri, Zezedici Hopfferi, in illuftri theologico Seminario, Ephori

meritifimi, antehac uxore: Hxc liberos adduxit privignos quatuor;

€ui dedit.

quos beatus nofter paterna cura educavit feliciter, feliciusque nup-

ä*l

Fuerunt vero illi; DN. M. THOMAS BURCARDUS

|

HOPFFER, Peffor. Ecclefte «Mezingenfis, Diecef. Uracenfis, ante bien-

nium ibidem mortuus, quiin matritnonio habuit DN. CHRISTI-

NAM DOROTHEAM, ex familia Kal/felliorum oriundam. .DN.

!

USTINA SIBYLLA , Uxor 7zri $umme Rever. ct Digaiff. AUGUSTI.-

NI HOCHSTETTERI, serezifzni. VPirt. Duc. Coufeliarii, Superinten-

dentis-Generalis , Abbatis Maulbronuenfis , e Ordinum Provincialium Afjcffa-

7is.

DN. BENEDICTA DOROTHEA,

uz vinculo conjugali

jun&a fuit, dum vixit, cum 7?re Nobiliff. c& confultiff. DN. JOH. GE-

DN.

|

ORGIO BEGERO, 7.u. Lic. ? Syadico. Retp.. Reuttlingenfis.

CHRISTINA DOROTHEA, Uxor quondam B. DN. JOH. EBER-

HARDI HIEMERI, s. 75. Doc£. Concionatoris Aulici, Confiflorialis c Ab-

batis Hir[augienfis.

Ex eadem ipfe natos füfcepit liberos octo, in-

que iis filios binos, fenasque filias. Filiorum uterque, una cum Fi-

lia , cui Zeate nomen, pramatura morte abripiebatur.

Superftites

igitur funt fequentes: primo quidem natu major DN. MARIA

:

MAGDALENA, zxceelleztiffzoo ,. Amplifezo , pariter ac Coz[ultzfemo ,

i

DN. FRIDERICO HEINRICO GEORTUGI, 7. U. L. Serezilrmo Wur-

zembergie Duci à confiliis, fupremi Dicaflerii Affeffori graviffimo, mec. nonm

Tubinge urbis, vicinorumque pagorum, Prafeéto dudum meritimo ac dexter-

vimo, nupta, omnibusque fexum femininum cohoneftantibus or-

namentis, exculta: quz, matrimonio minime fterili, decem ne-

otibus familiam Viri Experientiffimi auxit. Ex hisbiga ad illud coe-

leftium animorum concilium evolavit: reliquis adhuc , quousque

Deo videbitur, hanc vitam degentibus: np. Dn. Friderza Derotbea,

virgine ornatiffima, Dn. fobanze Friderico, ac Dn. Chriffiano: Ludovico,

qui Juri & Philofophiz nunc operam navant, Dn. Fer4isazdo Godo-

redo , Chrifliano Heinrico, Augu[la María, ac denique Catbariza Ludovica;

e& Chriffophero Petro.

Altera Viri pie defuncti Filia, DN. LUDOVICA SIBYLLA in

thorum Magnifici p. t. Univerfitatis Re&toris, DN. JOH. JACOBI

HELFFRICHII, 7.u. D. azque Profefforis Publ. Ordinarii inter zos dudum

i ass a

famigeratifemi , cujus in rem litterariam merita, notiora funt , quam

ut nobis jamjam egeant przconibus , quondam adfcita, pia, pru-

dens, fuaviffima, fpe noftra citius, hinc emigravit pridie Calendar-

Martii; Anno MDCC XXVI. reli&to unico filio, Dn. job. Friderico,

'qr'-r

egregiis animi dotibus exculto, Wguas jam in Philofophiz ftudio p

li:-

|

,

po

j

i

diligenter, & cum fru&u plurimo comprobat, & exercet: duabus

praterea in lucem editis filiabus , quz adhuc infantiam agentes, ce-

leberrimo Viro Coeli

preiverunt viam. Tertia Viri fümmi Filia,

DN. SABINA REGI

NA, connubiali vinculo juncta eft cum 7ire

Nobil

ifFmra , AmplifEmo, atque Confuliiffmo, DN. JOHANNE SCHEF-

FE

RO, serezilfmi Vurtembergie Ducis Senatui , juflitia adminifiranda

vaulfa conflituto , à Secretioribus documentis : ex quorum conjugum matri-

monio quinque fünt procreati liberit tribus quidem , dudum, adhuc

in tenella ztate, hinc à Deo ad meliorem vitam fublatis: fuperfti-

- -—-»..—Mw EE -'-ä:.

lu-

tibus vero , eximia virgine, Dn. 244ria Chrifina, nec non Caroío. La-

dovico, przcipuz fpei adolefcentulo.

Quarta Experientiffimi Do-

REX

Coris noftri filia,

DN. ANNA MARIA, Maritum

quondam ve-

nerata eft Exce//entifzznus DN. QUIR. HENR. PFEILIUM , Serent-

Jfmo Wurtemb. Duci à Confilis. Supremt Dicaflerii Affefforem longe gravijfr-

amumy C pagorum Bebenbu[auo Monafferio ad[eriptorum , Prafecium nobiltf-

$:5, cui honeftiffima, omnibusque fui fexás laudibus digniffima

L LFSEBEERRRRBE m m æ-:—*

Matrona, tres liberos peperit, duos quidem. vita hac mortali du-

dum functos: vitalem tamen adhuc auram fpirante, Dn. C/rifiza

Beat4, cui Deus bene cupiat femper. Exítin&o autem primo Ma-

rito, novo federe, honeftiffima Matrona copulata fuit, cum 7re

Experientilnmo, Amplilmo , atque Excellentiffio DN.BURCKHARDO

|

DAVIDE MAUCHARDO, auedic. & Chirurgie Dectore , ct bujus

Academie Profeffore Publ. Ordinario longe celeberrimo, sereviffmi: Wurtem-

.

ä

ergie Ducis Archiatro longe meritif/zo: quod quidem &ipfum con

ju-

gium nequaquam prole deftitutum fuit; quin potius quinque fe-

cundum furculis, ex quibus unum, pramatura morte, emarcuit;

quatuor vero adhuc faxit Deus diu! virent, florentque, A&eizrza

Dorotbea, CMaríia Friderica,

obannes , €* Aueufla. Dorothea.

uin-

tam denique. No(ti. ZELLERI filam, DN. CLARAM

)

HEDVICAM, duxit 7ir Experientiffmus, Ampliffmus atque Excel-

lentiffmus, DN. ALEXANDER CAMERARIUS, 44e4. D. ejusdemque

in alma bac Tubinga Profefhr Publ. Ordimarius, omni Virorum cele-

berrimorum laude, fi alius quisquam , undiquaque refplendens: cujus,

cum nobiliffima honeftiffimaque Matrona, connubium, feptem libero-

rum pignoribus, confecratum fuit: ex quibus filiolae quatuor, inter-

que eas una, eximiaefpei, maximo Parentum dolore, patriam coele-

ftem petierunt : folandis genitoribus relinquentes tres filios, Jo5azze»

Rudolpbum,. Fridericum. Jacobum , eg. Mhlexandrum. — "Triginta omnino his

nepotibus germanis,ex quorum numero quatuordecim diem obierunt

n

fupremum, fuperftitibus novendecim, quantopere dele&atus, recrea-

tusque fuerit Vir fummus, fi nullo alio conftaret argumento, exinde

tamen cognofci poffet, quod illis optima quaeque femper adprecatus,

quos per &tatem teneram poterat, examinabat fubinde, & ad omne

virtutis, laudumque genus, condignis hortabatur fermonibus. Anno

Ó Ó d

M DCCXIX. poftquam IV. Calend. Februar. defideratiffima conjux re-

bus eximebatur humanis; absque ulterioris Sociae adjumento, Dnn. Fi-

liarum minifteriis, quantum potuit fieri, fuffültus, aetatem viduatam

transegit. Hec funt rei familiaris decora, tanto Viro digna, quae fi

uis animo fecum volvere inítituerit, mirifice DEi providentize mani-

fefta offendet veftigia. Circa ultima Viri tanti recenfenda erimus bre-

b 2

V1OI€S.

T NTES

viores. Firma quidem feémper & robuftiffima Nofter eft ufus valetu-

dine: per tot tamen itinera, expeditionesque caftrenfes, quas fequi

juffus erat ; quum fzepe intempetta no&te equo fe committens, in ma-

xima coeli inclementia, fpreta carpentorum opportunitate, via fe da-

ret , aegrotantibus laturus opem : fieri non potuit, quin valetudo vel

profperrima fubinde folicitaretur, tandemque variis cafibus , pracfer-

tim vero, cognita morte Sereniffimi Oetingenfium Principis, qua

tanquam apoplexià perculfus eít, labefa&ata , variis cum imbecilli-

tatibus coeptaret confli&ari.

Res tandem erupit in marzfzum feni-

t

l; , lentamque tabem, quam extremo tempore , febris acuta,

& Anomala, cum abdominis interna inflammatione , conjunda,

ífequebatur. Tot igitur, quàm prope à morte| abeffet, indiciis ad-

monitus, Sacro Chriíti epulo, duabus pone vicibus, XIV. Calendar.

Martii & XI. Calend. April. refocillatus eft, fuam DEo tandem

animam reddens, elapfi Mercurii Diei fummo . mane, perdu&a-

que ad extremam fere feneGdutem atate, quam vera fint Hippo-

cratis in AphOl'. EL 49» verba íi &Sieuévor lg cuvzOsag aróvsc qpégei, xáy

Gov aevése 7 yspoyleg , lov acuvzSwv igrupev ]s xal véey j&ov qpsgso: $ qui a[[uetis in-

dulgent laboribus , quam vis infirmi fuerint aut fénes , tamen in[uetis validis atque

Jreveni£n: facilius ferunt , fao exemplo condocefaciens.

Plura ut adjicia-

mnus tabella anguítia vetat.

uare tandem in vota & preces defini.

mus, ut Cocli Terraeque Arbiter non lugentibus tantum efficaciffima

folatia pandat, verum eos quoque in Tanti Viri meritorum gloria,

quam magnaex parte, propriis virtutibus fuam fecerunt, hereditanda

confirmet. Tum vero hüjus Academia proceres, civesque omnes,

€a, qua par eft, obfervantia atque humanitate rogamus , ut frequenti

comitatu funeris, quod futuro DieSolis, ex Zellerianis aedibus duce-

tur, fux in fplendiffimam familiam propenfze voluntatis, ftudiique, do-

cumenta ultronea dare, ne dedignentur.

P.P.S, S. III. Iduum

-—

April. M DCC XXXIV.

TUBIANGZ,

Typi JOSEPHI SIGMUNDI

SUNSS ls

PRORECTO^

]

ACADEMIA

125

TUBINGENSIS

R

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

L.

.

n

E

7

T z

//

" T

O Baane Q

D

z

z

Z

477

o

e

z

Z

)

Andem ex hoc vitz 'T'heatro, vario -

z

,

ZA

Z2

z

rum difcrimine exercitatus, difceffit Vir ,

Ro

e

EY

4/

ä

^

turnum, idemque maximum , hujus Aca|-

Focus

a»—

A

z

:

A

"ZA

z

NS

N

.()

z

ornamentum, natus, & immortalium n

Z

e

2

rum gloria, & annorum «tatis infigni nu

N

ul

L i

N

Z

///

j

ä

N

(

W

,

E

& familiz, longe lateque patentis, fplei-

o

ZA

C L2

C

& experientiz, in re medica, confummat.:

dibus, major omnino, quam ut vel long-

M

ffari, a

tempore quisquam , nedum Nos, hac exigua pagina, €

.

rzdicare poffimus: quem , rebus humanis ereptum a

lma T*

L

12

uget; cujusafficitur Aula defiderio; quem emigraffe magnop:

let Profapia Ze//eriaz4 , &, quicunque eam, five fanguinis , fiv-

nitatis vinculo, attingunt; quem denique fibi fübdu&um, ir

K

11

fcunt zgri, quotquot ejus opera, in profligandis morbis, plan.-

& egregia, fuerunt unquam gavifi.

Emigravit, eheu! «

J

10

mortalitate, Medicus fümmus, hoc omnibus charactere n -

uam ipfo ZELLERI nomine: morti tandem füccubuit , qu

impendentem aliis mortem avertit & propulfavit: vivere ji-

I

defiit, à cujus medica arte & prudentia , vitam fibi fuam cor

tam fuiffe, hominum multitudo ingens, grata mente, prof.

Si à natura illis fata devitare indultum foret, qui, divina 1-

H

opum vi,aliorum publicis inferviunt utilitatibus; qui Propinqt

E HCBN.

privatis commodis, quousque officiorum , Deo, aliisque quil-

debitorum, limites permittunt, augendis, perdiligentem o

navant ; qui denique ad Virorum prudentum, pariter ac dextei-

rum, laudes fibi conciliandas, haudquidquam faciunt reliqui

mortalem eífe illum Virum oporteret, cui nunc, maximo -

rumque lu&tu, nec minore Univerfitatis hujusScholafticz difp

A

-5 s E -

E-

d

J Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com