LXV6_fol_158b
author: Karl Christian Erdmann, Württemberg-Oels, Herzog

DÀ

" CAROLUS CHRISTIANUS ERDMANNUS -

WURTEMBERGIAE AC TECCIAE VT. ET OELSAE

ATQUE BERNSTADII DUÜX. COMES MONTIS PELICARDI

TERNBERGAE ac MEDSIBORI

DïNASTA HEIDENHEMII $

re].

.

HUIUSCE RECTOR

EBERARDINAE

L.

S

Sï

1

Ruditac igitur Mufárur focietati, qua noftra haec excellit Zberardiza, per breue interesfe tempus voluit füm-

N

ISSN

A

z

mus rerum omnium arbiter, idemque arcanorum difpenfator fatorum, DEus , iwsenem » morum . litterarumque

p

:u

N

culta adprime commendatum , DN, PauitU M AcrnariuM DaskRUM, 27 Jeminario nofirate TT beologico ZAlunnum , Fumani-

,

)

tatis ac Philofophiae adhuc cultorem pevinduftrium , qui, vti paucos ante- menfes, faufto omine, inter ciues perfcriptus

N

Sa RA

noftros, ita, trifti admodum fato, zudius tertius Nobis,fuis & rebus humanisin vniuerfum omnibus iterum eft ere-

ptus. Licet vero breuisoppido Eius nobiscum fuerit vita ; minime tamen cum fefe nobis pracbuit, vel talem illuftri hacce in

fcena iniit fequutusue agendi rationem eft, vt cum vitac fine, Eiusexolelcere memoriam, fasfit, Non,quam diu?íed, quam

bene? quisque vixerit, intereft, Confecrandae igitur praeftantis iuuenis memoriae ifthanc neutiquam inuidcbimus tabellam,

Haufit autem communem omnibus auram vitalem liberius Anno recuperatae gratiae, /zpra Millefrmum €e Jeptingente[mm ,

$5 Viro

quarto decimo, D. vlli. M. Jannarii , Schnaitbae , non vltimo inter vicos, quibus Jcborndorfenfis iotet. Dioccefiss patre víu

pryolatae fidei ac dexteritatis eximiae, DN, Paui1o Acuario Dastno, de quaeftura Ecclefiafficorum vedituum, ex .S'c/:orndqrfmþ agro

eolligendorimn , egregie merente; cui caftigati moris matrona, DN. Eua MancARETHA,; €X honefta Eulflarum propagine oriun.

da, Nofirum fchiciter peperit.

Vix vero nagnam mortalium focietatem ingresfüs; continuo,innati criminis impetrata gratia,

fanctiori Chrifti ciuitati nomen follemnibus facraments dedit;accesfitque, — Quam felicitatem vti prouidac piorum Parentum

curae debuit : itaiidem à tenella inde pueritia fingendacad probitatem virtutemque indoli ita ftuduerunt atque incubuerunt,

vt curaeIpforum & folicitudini vix addi aliquid posfe; videretur. — Vbi imbibendis litterarum elementis idoneus cocpit iudi-

cari ; //7ishakio, magiftro, vfi atque;felici profectuum fru&u fefe fübinde exferente, vtilisfimam cius Viri, quam in erudiendo

uero collocauit, experti funt operam. Plane id intellexerunt, quum illuftrisSenatus Ecclefiaftici arbitrio, f:mcl atque iterum

x

virium facto periculo, asfe quatuor bofze annos Denkendorfeufis Collegii Alumnis, qui Ducali munificentia co in dclubro nu-

triuntur ac ab eruditis Viris, eam in rem conductis, humanitatis ftudiis fedulo imbuuntur , clementer adgregaretur,

Neque

dignisfimi in Monifterio laudato Antiftites, DNN. Drommerus;

Bengelins & Liefcbingius vcl 1ngenii felicitatem, vcl morum

probitatem , vel in augendis mentis opibus adfiduitatem vmquam in Noffro defiderarunt, Quin potius tam praeclarc de ipfo,

felicibusque in litterarum ftudio profectibus fenfcrunu, vt, vix exacto Derkendorfi anno, Bebenbu[anis Mufis traderetur ac choro

iuuenuin adultiorum , B/abyra Bebenhufam , clementiSSerenisfimi Ducis iusíu prouectorum, in(ereretur. — Delatus ita in vici-

niam noftram, Zfcademicorum quoque cisium albo infcriptus eft. — De cetero autem nihil reliqui fecit, quo egregiorum, qui

noftrae (cholae ac litterato orbi dudum fuam probarunt eruditionem, in ifto Athenaco Magiftrorum mereret fauorem ac in

füccum fanguinemque conuerteret recitationes. — Gratus etiam celcbris Kagzi, nec non D. Pfifferi, praedicauit fidem ac po-

fitam,vertente biennio,in políenda mente füa induftriam. — His in accepris retulit, quod ante; quam huctransferretur, iuxta

cum commilitonibus fuis primam à Sapientum Ordine in hac Academia lauream, non fine follemni clogio, impetrauerit. Quem.

admodum vero nec difcendi ardor in ipfo refrixit, nec fegnius pietati litauit, ex quo ad altiora hutus Zberardizae fobíellia,

romotus exeunte fuperiori anuo fait , indulgentis(imo Jerepisftmi Nutricii fui mandatofimul Jeminarii T beologici, quod inter nos

floret, Alumnis adlectus? ita aeque promtos incommoda fua, nec minus fauentes fenfit, ab quorum vcl orc vcl iusfibus, tum

in percolendis litterarum ftudiis, tum inregenda vita, Ipfi fuit pendendum. . Suis quidem iam vti remis didicit ; fed peritio-

rum ideo ducum cynofüramtam nonneglexit, vt cupidisfime potius expetierit, fequutusquefemperfuerit,. Eo nomine; prac-

ter meritisfimum Roeslerum, Klemmio noftrati, & Hal'vvachsio, multum tribuit. D. K/emmioquidem Criticae Janioris praecepta ex-

lananti adlatus haefitfedulus. Zi4/lvvachsio autem, tam vbi izflitutionibus prinatis V niuerfalem Zfforiam tradidit , quam vbi z.

&ionibuspullicis Praecognita fua Hiftorica , typis exfctipta, expofüit, Cyc/icisque, quas adpellant, Difputationibus examinauit, indu-

ftriam, ingenium & promtitudinem probauit, NecreliquorumSapientiae Magiftrorum Ipfi defuturus fuisfet calculus5 nifi in-

opinatum fatum Eumabillorum acroateriis exclafisfet, Laudabiliter nimirum currentem azte daodecim ho[ce dies acuta. febris

ita inuafit, vt, infuper habito medendi magiítrorum conatu omni, fiftere curfum, ac zudins tertiusftudiorum academicorum fta.

dio excedere, ac vitae fimul claufülam imponere, coegerit, Noncitius, nonfeliciusfummae, immo maloris, quam cogitando

adfequi (àpientisfimae mentes posfünt, adtingere metam, ac coronam, fapientiae potuisfet ! fed pictate, precibus demisfisfimis,

*

*

fidu

cla 1

n DEo, meritisfümmiSofpitatoris, lefu Chrifti, quem inanimo, in oculis, inoreiam moribundo femper habuit, füb.

nixus, vno ita faltu ad fapientiae, honorum ac gaudiorum cornplementum fublatus eft, Dum vero Zra Pofimeridiana I,

funus Eius ad locum omnibus communem deducetur, vt beniuole interesíe illi, mortalitatis memoriam recolere, defun&o

ciui vltimum habere honorem, Ciues noítri omnium ordinum omnces nc detrectent, commune humanitatis pictatisque re-

quitit officium, — P. P. P. P. S, S. S. S, 1v. Non. Martii, A. R. S. elsloccxxxlll.

TUB1NG AE, LITITERIS IOH, HENR. PHIL. SCHRAMMII,

E

ïï

ts

^

.c

Q

"

*

d

»

z

»

D

*

—

^

A

w

CAROLUS CHRISTIANUS ERDMANNUS

WURTEMBERGIAE AC TECCIAE VT. ET OELSAE

ATQUE BERNSTADII DUX. COMES MONTIS PELICARDI

TERNBERGAE ac MEDSIBORI

DïNASTA HEIDENHEMII $

rel.

EBERARDINAE HUIUSCE RECTOR

L.

x

z

S

Wf*

2N

) Ruditae igitur Mufàrum focietati, qua noftra haec excellit Zberardina,;

per breue interesfe tempus voluit füm-

DPOPDUPRE HTP9TETPTTEDT-

z

;

N

|/

mus rerum omnium arbiter, idemque arcanorum difpenfator fatorum, DEus , 2snem s.

2 2

J/ W

N

cultu adprime commendatum , DN. PAULLUM AcHATIUM DASERUM, 22 Jeminario nofirate T beologic"

d

N

,

»

tatis ac Philofopbiae adhuc cultorem perinduffrium , qui, vti paucos ante: menfes, faufto omince,

N

z

noftros, ita, trifti admodum fato, zudius tertius Nobis,füis & rebus humanisin vniuerfum on

-

ptus.

*

Licet vero breuisoppido Eius nobiscum fucritvita ; minime tamen eum fefe nobis pracbuit; vel i-

Ícena 1

niit fequutu:uc agendi rationem eft, vt cum vitae fine; Eiusexolefcere memoriam, fas fii Non,

T

x

bene? quisque vixerit, intereft, Confecrandae igitur pracftantis iunenis memoriae ifthanc neutiquam 1i-

Haufit autem communem omnibus auram vitalem liberius Anno recuperatae gratiae, fzpra 7Millefimur s

S

uarto decimo, D. vlll. M. Jantarit, Jchnaitbae , non vltimo inter vicos, quibus Jchorndorfenfis &oret. Dioc

*

prolatae fidei ac dexteritatis eximiae, DIN, Paui10 Acuario DastRo» de quaefiura Ecclefrafficorum vedituum -

o

R

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

coll;igendorum , egregie merentes cui caítigati moris matrona, DN. Eua MancanETHA; €X honefta Zzl/da

da, Nofirim feliciter peperit. — Vix vero magnam mortalium focietatem ingtesfus; continuo,innati crinj

fàn&tiori Chrifti ciuitati nomen follemnibus facramentis dedit,accesfitque, Quam felicitatem vti prouic

curae debuit : itaíidem à tenella inde pueritia fingendacad probitatem virtutemque indoli ia ftuduerun

vt curaeIpforum & folicitudini vix addi aliquid posfe, videretur. — Vbi imbibendis litterarum elementi:-

cari ? Z isbalio, magiftro, vfi atque,

fclici profe&tuum fructu fefe fubinde exferente, vtilisfimam eius Vir|.

d,

uero collocauit, experti funt operam. Plane id intellexerunt, quu

m illuftrisSenatus Ecclcfiaftici arbitric

O Baance Q

virium facto pericülo, ante quatuor bofre annos Denkendorfenfis Collegii Alumnis, qui Ducali munificen -

criuntur ac ab eruditis Viris, eam in rem conductis, humanitatis ftudiis fedulo imbuuntur, clementer a«

Focus

dignisfïmi in Monifterio laudato Antiftites,

DN. Drommerus, Bengelins & Lie[fchingius vcl ingenii feli-

duitatem ymquam in No/tro defiderarunt, Quin potius

N

ä

probitatem , vcl in augendis mentis opibus adfi

ä

felicibusque in litterarum ftudio profe&tibus fenfcrunr, vt vix exacto Denkeudovfi anno, Bebenbufanis Mul*

juuenuim adultiorum , Blabyra Bebenhufam , clementi Serenisfimi Ducis iusíu proucctorum, infereretur. -

M

niam noftram , ZAademicorum quoque cinium albo infcriptus eft. — De cetero autem nihil reliqui fecit, q

noftrae (cholae ac litterato otbi dudum fuam probarunt eruditionem, in ifto Athenaco Magiftrorum n*

L

12

Gratus etiam celebris Kanz;ii, nec non D. Pfifferi, pra

fuccum fangui

nemque conuerteret recitationes.

fitam,vertente

biennio;in polienda mente füa induftriam. — His in acceptis retulit, quod ante,

b

quam ht*

K

11

cum commilitonibus fuis przmam à

Sapientum Ordine in hac Academia laurcam, non fine follemni elogio, -

admodum vero nec difcendi ardor in ip

fo refrixit, nec fegnius pietati litauit, ex quo ad altiora hutus .

J

10

romotus exeuate fuperiori auno fuit , indulgenus

(imo Jereuisfimi Nutricii fui mandatofimul Jeminarii T ba-

dafua, nec minus fauentes fenfit; ab quorum vcl

I

floret, Alumnis adlectus? ita aeque promtos 1n commo

in percolendis litterarum ftudiis, cum inr

ezenda vita, Ipfi fuit pendendum. — Suis quidem iam vti remis

" "BM

rum ideo ducum cynofüramtam nonneg

lexit; vt cupidisfime potius expetierit, fequutusque íemper fueri *

ter meritisfimum Roeslerum, Klemmio noftrati, & Halvvachsio,multum tribuit.

"D. Klemmioquidem Criticae

plananti ad latus hacfitfedulus.

Hallvvachsio autem, tam vbi inflitutionibus pritatis V niuerfalem £jfloriam ti-

"Difputationib

E-

&ionibus pullicis Praecognita fua Hiftorica , typis exfcripta, expofuit, Cyc/;cisque, quas adpellant,

B-

ftriam, ingenium & promtitudinem probauit,

Necreliquorum Sapientiae Magiftrorum Ipfi defuturus fui

Laudabiliter nimirum currentem azte duodecim | -

opinatum fatum Eum abillorum acroateriis exclafisfet,

ita inuafit, vt, infuper habito medendi magiftrorum conatu omni, fiftere curfum, ac zudius tertius ftadiorur,

dio excedere, ac vitae fimul clau(ülam imponere, coegerit, Noncitius, nonfelicius (ammae, immo maic-

mE-

adfcqpi

(apientisfimae mentes posfünt, adtingere metam, ac coronam, fapientiae potuisfet ! fed pietato, prt;

fiducia i

n DEo, meritisfümmiSofpitatoris, lefu Chrifti, quem inanimo, in oculis, inoreiam moribundo|-

nixus, vno ita faltu ad fapientiae, honorum ac gaudiorum cornplementum fublatus eft, Dum vero «-

funus Eius ad locum omnibus communem deducetur, vt beniuole interesíe illi; mortalitatis memoriai

ciui vltimum habere honorem, Ciues noftri omnium ordinum omncs ne dctrectent, commune humar-

andise

F-—

2

quirit ofEcium. P.P.:P. P, S. S. S. S. lv. Non. Martii, À. R. S. clstoccxxxill.

TUBI1NG AE, LITTERIS IOH, HENR. PHIL. SCHRAMMII,

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1