LXV6_fol_151
author: Karl Christian Erdmann, Württemberg-Oels, Herzog

—

CAR

OLUS

CHRISTIIANUS ERD-

MANNUS,

WURTEMB

ERGIAE AC TECCIAE, OELSAE

item ac

BERNST ADII DUX,

COMES MONTIS PELICARDI; DYNASTA HEIDENHEMII,

STERNBERGAE & MEDZIBORI &c.

VNIUERSITATTIS HUIUS

RECIOR

Ls

AG

2

eo»

m a

Uemadmodum beluina omnino atque indigna prouido , fa«

A

///

n

z

:

d

/

gaci, memori , pleno confilii animali, quem CICERO

::

L

NG

Z

z

s

vocauit hominem , eft fententia,

E

A

;

ZA

e

vacuo quae feémina currere emotu

z

Z

.

z

Nugatur , magnumque nouas per inane figuras

A

;

ZA

o

7

NZ

A

C

22

Z

a

Fortuna, uop arte, vegi, quae uumina feufu

/ 9

29

z

Ambiguo , vel nulla putat , vel ne[cia no[ri:

2

C

A

N

:

qua admisfa nulla poteft esfe pietas, nulla fanCtitas , nulla

:

27

Q

,

religio, quibus füblatis, vt nihil iam grauius dicamus, per-

turbatio vitae fequitur , & magna confufio, recte dicente in principio libri Ze

gatura Deorum TULLIO : ita mirandum in modum humanis , omnibusque

reliquis

, quás regit atque adminiftrat diuina illa mens atque ratio , rebus lude-

re obferuatur ab iis, qui otiofi eorum , quae víü veniunt ,

non funt fpectatores.

Non iam eo confilio per vniuerfitatem rerum , quam implet , animat, fouet-

que immenfa illa & exuperantisfima vis , ibimus ; non füblato ad fidera vultu,

coelum tuebimur ; non enumerabimus , quae cottidie circum nos eueniunt,

vel & ante pedes funt ; non eo

nomirne fpectabimus , quae ambit aér, quae irri-

gant aqua

e, quae fuftinet terra, & alit : neque enim iniri etiam eorum, à cupien-

tibus, omn

ique laborantibus contentione, poteft numerus. Rem fine carituram

mum

adgrederetur, qui velillastantum arcanas uminisrationes euoluere inani

indu-

»

ET.

induceret, quibus humanis intercedit rebus, prouicict atque confulit, fumma,

quam vbique perfentifcimus , poteftas; quiexpenderet, quae nafcentibus, quae

ï

adolefcentibus, quae grauisfimis negotiis mentes manusque adiicientibus, quae

nolentibus, volentibus, ftertentibus, feruentibus, quae vigilantibus , dormien-

tibus, quae morientibus demum accidant mortalibus.

Quot mira! quot diui-

nà ! quot omni rationi imperuii nexus & flexus in hifce triumphant ad vnum

Stat fuacui-

omnibus! Neque vltima, in qua homines fümus, iis caret fcena.

que dies ; fed aliis voto , fententia & fpe citiusilla illucefcit, feu potius clauditur;

aliis vero omnium iudicio longius iufto producitur; quos minime putaras lae-

Videas

tos, triftes alios, alios exfpectantes , 1mprudentes alios, occupat.

etiam immites alias Parcas certis aedibus & familiis per annos, & pluscula anno-

rum lufítra , ita parcere , vt diu nulla illas funeftet cupresfus ; nullae terreant

ferales taedae , vt nulla in jis mortis adpareat imago , vt mortalitatis lege opi-

neris exemtas ; fed, vbi earum femel fores atra pulfauit mors, atque pedem

iis intulit funeftum , fedes veluti figere ibidem atque ita grasfari , vtfi vna , quid-

quid fpiritum trahit , efferendum esfet cymba. — Hac profecto clasfe iam inter

nos cenfere iubemur meritisfimas, easque fanguine ac nuptiis à multo inde

tempore feliciter copulatas, familiàs, Frommannmazam , Schwederianam , Grasfía-

nam , CMaegliagtanam. & Offandrinam , quae, vti in egregium publicum diu flo-

ruerunt, iam trifti adeo concutiuntur fato, vt flebilis illis imponi videatur ne-

cesfitas , funera Suorum non amplius annis , fed menfibus & hebdomadibus

numerandi. De quo vti pullae, ex quibus diu iam elu&tari nefciunt , veftes

abunde teftantur : ita trifte praebent exemplum piezzisf/mae , ornatisffmaeque ma-

1ronae , Grasfía & Offandria ; quarum alteri vix aliquot ante dies iufta perfolui-

mus , alteri vero, DN. AGNETI SUSANNAE OSIANDRIAE, hoc ipfo

&

die funus facere cogitur vzica zurus , & ipfa Grasfía.

Venit vero illa in diem

À. ciolacixix, X. Nov. hacce ipfa in Mufarum fede, Parre vfa, viro Experientisfjmo

atque. Doclisffm , DN. ELIA RIDOLPHO CAMERARIO , 2/e. D. Cozfiliario

VVurtembergico & Archiatro , Profesfore item'de hac Schola perinde , ac medendi arte , vtà

Camerarii omnes , optume meritos matre vero , Matrona virtutibus egregiis conde-

coratisfima , DN. REGINA BARBARA , caque ex DN. Suþmmt Frz'fä/?z'a viri

dexterrimi, DN. 7v. Ludosii Newferi, qui ciuitati huic multos annos à litteris

fuit , /fflia.

Ex his vti bonam egregiamque haufit indolem :. ita & pietatis

Omne illud vire-

praecepta ac virtutum exempla à teneris cepit vnguiculis.

Ícentis aetatis atque primae iuuentutis tempus eo fibi, vt primum ,inclarefcen-

te ratioris lumine, quidquam iudicare valuit , datum reputauit, vt iis ani-

mum fuum impleret, excoleret, ornaret, locupletaret atque confirmarct ,

quibus Dei parare fauorem, fuis aliisque fubfidio , auxilioque aliquando esfe ,

omnes vitae cafus fapienter pieque ferre, ac duraturae felicitatis portum quam

certisfime confequi posfet. Fac macta mente nihil prius atque antiquius ha-

buit, quam vt igniculis fensuque verae pietatis animum perfunderet , imbue-

ret atque inflammaret ; qua fine omnes reliquas virtutes , vmbras , fucos ,, &

tam fplendido indignas aeftumauit nomine. Recte igitur ac, pro eo ac pàt

eft , fentire de füpremo omnium rerum conditore ac moderatore ; nec minus

fancte illum , reuerenter atque obfequiofe habere femper, atque colere , artes

rimae fuerunt, in quibus recte imbibendis tenera, & follicite exercendis adul-

tior, firmiorque, omne expleuit defiderium acfapienter pofuit ftudium.

luce quum nobilis anima effulgeret ; quo fole quum exfplendefceret : nec reli-

quarum , quae homines ornant, ac felices reddunt , deesfe illi potuit virtu-

tum iubar. Scilicet quae Deum toto pe&ore colere, ac amare contendit ;

eius quoque oraculis nibil habuit carius , eius voluntate nihil fanctius; vbiloca;

con-

4

concionibus diuinis deftinata, adiit, cum propofito , fupelle&tilem facram fub-

—

inde augendi & praeceptis facris diligenter obfecundandi id fecit, nifi melior,

nifi ad obeunda pietatis officia inflammatior rediret , nihil fe egisfe , rata.

Quum preces , quum familiares illas cum Deo contentiones ac fermones,

quum fanctiores paginas , non fallendi temporis causía, fed ad excitandum pie-

tatis ftudium , lectas, omne momentum trahere intellexisfet : in iis pro fe ,

fuis, omnibusque hominibus , pie fundendis ; his religiofe verfandis optumas,

quas feculi vanitatibus & inanibus lusionibus terunt aliae , confumfit horas.

Moribus ita Eam enituisfe caftigatisfimis , parentibus obfequia & vitae picta-

tem , comitatem omnibus & veri commatis elegantiam probasfe , tempus fu-

um vtiliter collocasfe , quae fexui fuo vere vfui esfe ac ornamento potuerunt ,

Documentum eius

Eam induisfe , nemo , vel nobis indicentibus, dubitauerit.

rei eft, quod . Digsisfimus Vir, DN. IO. ADAMUS OSIANDER , acadezziae

buius tum Cancellartus meritisfimus , dignam Eam iudicauerit , quam in fuam ad-

fcisceret familiam ac fuo , maxumae iam tum fpei,filio, DN. IO OSIAN-

DRO, qui ad fumma deinceps honorum faftigia prouectus eft ac asrc odfo

bofce aunos , vt Poloniarum €f Sueciae regum Ecclefiaflteus , Seremisftmi Primcipis fui, Dnm.

Eberbardi Ludouici, lgtimus Confiliarius ,— Confrflorià WFurtembergiei: Direcfor , «dcam

demiae buius Vifitator ,. Monaflerià Hir[augienfts Abbas & Ordinum Prouincialium Ad-

fésfór Primarius, in hac vrbe eccubuit , adduceret fponfam. Id quod, plaudente

necesfitudinum choro, A. cIexxel. d. xxxl. 27 447 aufpicato factum eft. Ex

quo tempore, amplius ita pietatis, cui vnice ftudendum, cuiusque in omni-

bus danda fpecimina cenfuit, nacta ftadium , 4/aztzsffmo. Marito ,. incor-

ruptam fidem , amoremque tenerrimum , in curanda familiari re , dexteri-

tatem incomparabilem ac follertiam , ac, vbi fobole aucta fuit, in fouenda,

formandaque illa prudentiam ac fedulitatem eximiam probauit ; inter haec &

ipfa felicitatum coniugii exoptati compos facta omnium. — .9z47e» autem, Deo

indulgente , laeta euafit »ater ; duas enixa ffliolas , Iobaumam CMagdalenam & lulia-

ham Reginam ,' duosque fílios , Eliam Adamum & lobannem Rudolphum , totidem vti

fauoris diuiti pignora, ita etiam chriítianae patientiae experimenta.

Pri»rum

enim zriu ànte, quam aera difcernere lupinis posfent, fecit iacturam. — /tizus

vero , DN. IO. RUDOLPHUS, qui, auztarum virtutum C filicitatum ex asfe

beres , inftar omnium esfe poterat, meriteque habebatur , licet virilem aeta-

tem adtigisfet, ac honoribus 55. 7 Peloziae Deforis aC grauibus fazcfiera difctili-

yae Profes[oriz tà bac Academia Ordizarii , nec non dufiris , q;reod heic flret , Semina-

rii Theologici Superadtendentis , vt & Eccleffaflae Tubiugenfis , mmuneribus auctus , meri-

tis-ac virtutibus fuis delicium 2f/rae vnicum fuisfet ; Illi azze feprzezs tamez 4nos

hofce praematura , nondum fatis defleta , »or;e /(24 tanto grauius inflixit vulnus,

quo teneriore Ipfum profequuta eft adfectu , quantoque certius ex Eo ad tem-

perandum , quem iam tum ex zarit? obitu cOnceperat , acerbisfimum dolo-

rem fperauerat folatium. — Vti vero in ferundo moderate & wariti & prolss omzis

defiderio mafculae pietatis robur , iuuante Numine , demonftrauit: ita Deus,

cui feruiit , noluit Ipfi deesfe , quo adfliCtisfimum animum fubinde exquifite

recrearet.

Eo valuit inprimis Orzatiy/mae $ocrus , celebris ICti, D. DN. MI-

CHAELIS GRASSI, //;4e, humanitas & mira in praeftandis omnis generis

officiis promptitudo & conftantia ; fauftum huius cum cozfultisfmo meritisfimoque

Vir. , DN. CHRISTOPHORO HENRICO KORNIO , cozffforii Wurtem-

ac ad. circulum . Sueuicum legato, matrimonium , votis

bergici Direcfore vices gerente

vere fecundis , initum s zepotum item , ex il fuperftitum , IOANNIS ADA-

MI & MICHAELIS ANDREAE, emicans indoles 0//azdriza , egregii in lit-

terarum fítudiis profeCtus & exoptata 7 aedibus Kormiams , iuxta cum duabus

fuauif-

fuauisfimis, quae ex toro Keraei4ze accesferunt , neptibus , Chriffiza Barbara &

Ludouica Hedwige , formatio 5 frequentia beniuolentiae documenta à Grasfazis ,

Frommannianis, Moeglingianis, Harpprechtianis , Offandrinis, Hochfletterianm, Hoffmaunianis

familiis accepta. 5 officiofisfimus! demum amor 7zici , qui iam füperat , fzarris,

Experientisfmi Archiatri e& Profesforss , DN. ELIAE CAMERARII ; nec non

DN. GEORGII FRIDERICI ac DN. CHRISTOPHORI FRIDERICI,

HARPPRECHTORUM, 4ris Con[ultisfemorum in bac Academia Virorum , quo-

rum ille Zefuzc£am dudum ffrae Sororem , DN.SIBYLLAM SARAM, vxoerez,

hic vero zatrem coluitdiletisfimam ; vt & DN. ALEXANDRI CAMERARII,

itidem c&Medicizae D.|ac ia bac Schola Profesforis clarisfimi ac experientisfEmi , aC reliquae ex

Noffrae fratre natu maiore B. D. RIHDOLPHO IACOBO CAMERARIO,

CMedico celebratisffmo , omnuisque derhum Weikersreuteriagae fobolis iorentisfimae.

Quibus omnibus vti mirifice femper delectata Ao/fra , ita & ad extremum ha-

litum propenfam voluntatem teftata ac largisfima pro officiis & amore red-

hoftimenta adprecata eft.

Quemadmodum vero inter haec proram pup-

pimque rerum fuarum in Deo collocauit : ita ad eius quoque honorem o-

mnia fua retulit vt piae & ad voluntatem diuinam compofitae viduae , eiu-

ratis omnibus feculi noftri, moribus fuis fibi ipfi difplicentis , pompis & deli-

ciis, expleret menfuram , nihil praetermifit.

Tempus omne precando , le-

gendo , optumosque libros in fuccum fanguinemque vertendo , Suos ad pie-

tatem exhortando ac quibusuis , quibus confilio & libezalitate prodesfe pote-

rat, inferuiendo , confumfit ; donec & Ipfaa morbis , quibuscum à multo

inde tempore conflictata eft, fenfim fenfimque confümeretur atque ita exe-

deretur, vt, accedentl z«sdius fextus Apoplexiae graui , Ítatim fuccumberet at-

p^

ue vltimam fibi horam fuam inftare perfentifceret.

Ad quam quidem feli-

ci claufula coronandam , quum,non tunc demum , fed per omnem vitam,

*

fefe religiofe comparauerit : nihil turbata animo , fed, dato iíto, ad liberatio-

nem fui, ac ad maturandum ad aeternasfedes traníitum, figno , exhilarata, eam

laeta exfpectauit , inter amplexus & preces Suorum , zwdme quartus votorum

quoque füorum damnata & , exuta mortalitate, ad Deum fuum , ad Suos,

cum quibus pro fuperftitibus agere non definet , perennesque pietatis fuae

fructus percipiet , translata, Cuius vero exuuiae quum Aora poff zeridiana T. ad

locum communem follemni efferenturritu: honorem Z4efuzéae Matrozae vlti-

mum,& /ugegti familiae amorem & beniuolentiam, quin,Nobis etiam non iuben-

tibus, »ofíirz omnium ordinum Ciues , frequenti comitatu teftaturi vltro fint, nulli

dubitamus. P.P.P. S.S.S.S. d. xIII. M. Iul. A. M.R. d? D ccxx;cll.

q'UBING AE,

Typis JosgPGui SiGuuNDr.

—

-

CAF

OLUI-1

N

-

T

CHRISTIANUS .

MANNDLS, :

ERGIAE AC TECCIA'

o

WURTEMB

item ac

*

BERNSTADII DUX, .

o

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

COMES MONTIS PELICARDI, DYNASTA E.

E

STERNBERGAE & MEDZIBORI é-

J

z

VNIUERSITATIS HU

ä

-

RECTOR "-

EHHHHHHH

H-HGE

H

H

-u

d

H

ä

E

LO S..

ä

&

A

2

£

-

7

Uemadmodum beluina omnino atque

3

8

//

"

2

:

a

ä

/

gaci, memori , pleno confilii anima|

:

:2

—

N

Z

27

s

vocauit hominem , eft fententia,

z

z

CO

::

VACH0 quAe fémina curr -

r d

z

d

A

^

11

Á

ZA

(

D

,

Nugatur , *naguumque nouas per

A

Q

2

Q

d

Fortuma, 405 arte , rtgl , quae m-

9

I2

Ambiguo , vel nulla putat , vel s

GÉ

NU

10

:

N

d

ass

WJW

qua admisfa nulla poteft esfe pietas, -

£

religio, quibus füblatis, vt nibil iam g

tur, & magna confufio, recte dicente-

turbatiö vitae fequi

ita mirandum in modum hu

gatura Deorum T ULLIO:

reliquis , quás regit atque adminiftrat diuina illa mens atq;*

re obferuatur ab iis, qui otiofi eorum , quae vfu veniunt , i

Non iam eo confilio per vniuerfitatem rerum , quam 1m

que immenfa illa & exuperantisfima vis , ibimus ; non ful

ä—

coelum tuebimur ; non enumerabimus , quae cottidie cCi

vel & ante pedes funt; non eo nomine fpectabimus , quae É

gant aquae, quae füftinet terra, & alit : neque enim iniri eti|

tibus, omnique laborantibus contentione, poteft numerus, -

adgrederetur, qui velillastantum arcanas urminis rationeq*

ä

S

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com