LXV6_fol_135

RECTOR-

IN PERANTIQYA EBERHARDINA

f od

t—

N ) Uemadmodum vix ac ne vix quidem capitalior publicarum rerum quarumuis peftis eft

2

N

l/

1 z

NI

—

atnbita: ita nemo in Sammos Magiftratus, in focietares vniuerías, in optumos quos-

m/

[

E

queac modef(tisfimos viros iniurius magis eft, quam impotenres illi impudentesque

(

7

ac praecoces grauisfimorum munerum prenfatores.

Atro autem ifto carborie nota-

[2

p

tum heic nolumus, qui nec Romanis olim audiit male, honeftusque ac licitus ad-

x

&,«

pellati omnino meretur, ambitum eotum , qui ad praeclara quaeuis nati ; fot-

mati, culti , defiderio pio flagrant, vbi res tulerit vel poftulaucrit, nec aliorumi

cum iniuria Íeu damno coniundtum id fuerit, in publicac rci, aliorumque iuxta se hominum, vsus, vi-

tam , vires ct ftudia sua impendendi dispensandique , atque co consilio , procul facesfere iusfis dolis, vi;

cortuptionibus, machinisque inhoneftis quibusuis, iis, penes quos eft de publicis ftatuere. muneribus ;

operam fuam offerunt, liberumque de dotibus et meritis fuis relinquunt iudicium ; fugientes de cetero

potius, quam rapientes , quibus fe acftumant impares, feu poft alios demum dignos. — Sed illorum po-

tius intemperiem ac furorem perftringimus, qui pietatis, honeftatis, aequitatis omnis obliti, plus, quam

pateft, fui memores, ac fe vnos ad maxuma quaeuis natos vane arbirrati, inintiamque prope, vilita-

tem certe , fi aliis aequiparentur , interpretati, defpe&u etiam atque contumelits aliorum fuam felicita-

tem et amplitudinem tueri parati, fplendidisfima tantum ambiunt munera, et quaecumque femel adpe-

üerunt, velfibi deberi ftatuerunt , raptare, quam exfpedtare , malunt et, nec meritorum, nec ordinis;

nec decori habita ratione , omnes , quas comminifii posfunt , artes adhibent , vt votoruni

damnentur , ad vim etiam defcendere haut veriti, fi occultae fruftra fuerint contentiones.

Talem, v£

optumus quisque eft, vt publicarum rerum amantisfimus, itaexecratur et damnat maxume; ambitum,

Talem florentisfimae ciuirates, et imperia amplisfima , aut in herba fuffocauerunt, aut, vbi vires oc-

culié cepit, feuerisfimis legibus expellendum iudicarunt, apud Romanos fpeciatim ca de re teftantibus

Acilia Calpuinia, Aufidia, Baebia Aemilia, Cornelia Fuluia , Fabia, luliaAugufti ; Iulia Cacfaris;

Llicinia, Matia, Poetelia, Pompeia, Tullia, aliisque Legibus. Turpior autem perniciofiorque am«

bitus non eft, quam Ecclefiafticus , eo magis vertendus vitio, co&rcendusque, quo fanctiora funt miürietás

quibus vim facit; quo grauiora funt damna , quae infert ; quo maiora funt peticnla, quibus inuoluit

€os ipfos , qui eo adi facra quaeuis , indignante Deo , ingemiscentibus piis , inuolant , violant, contá-

minant, deuaftant. — Qui enim facerrimo ifto impetu omnium feruntur maxume;, ac grasíantur , eo ipío

produnt luculentisfime, íe omnium intelligere minime , -quibus inhient , adeoque et omnium triinime

illa.mereri, atque ornare posfe. ^ Et his tamen maiori excipiendi indignatione funt , qui illicitis iftis viis

& modis non eo tantum enituntur, vti ipfi Dei adminiftros agere audeant, fedtales etiam, tamquam

magni Apollines, formare adgrediantur. — Quotus enim quisque perfpetum vtcumque habet, quid publi-

cum ad Do&orem, eumque verbi diuinioris interpretem, omniumque facrorum cuftodem, quiin litte-

rarum officinisalios erudiat, omnigenaque diuinarum rerum fcientia et lucrandi DEO animas prudentia

infiruat, requiratur, quam exquifita, quam profunda, quam armpla fan&iorum littetarum | veritatum-

que omnium copia; quam cximia pietate etexperientia, praeftare is debeat , mae is contremifcet po-

tius, vbi DEO au&ore, íummi Magiftratus iusfibus tam granis, tam diuini et peticulofi muneris pro-

uinciae admouebitur , tantum abeft, vt pro illa obtinenda, multum contendendum, variasque machi-

nas flruendas fibi reputauerit. Quae autem esfein Publico facrae rei Do&tore, quem Theologum

vulgo vocamus, debeant, intelligere, in typo quidem, licebit, fiiam fammatim tantum recetfeamus,

quae in fummo, eoque confummato , cuius iacturam noftra cheu! nudius quartus pas(aeft Academia, et

indicendum hacce tabella fünus venit, venerati hatenus fumus, Theologo, Pro fumwme Reuerendo,

"amphsfimo , Excellentisfimo ,DN GODOFREDPO HOFFMANNO, fararus

luterarum . Dotlore. profundisfimo, eodemque im. Schola moffra. earumdem Profesfore celebratishimo ,. Muffris

Seminarii Theolozics LAntiflite primari et. Ecclefiae noffratis. Decano. vigilamisfimo , dudumque . smeritisfimo s

Patrono noffro pofd fata etiam. plurimum colendo , orbi , diuino. munere , dato Stuttgardiae , Anno

füperioris Seculi clo IDoc LXIX. Menfis Maii die XIII. ex parentibus honeftisfimis, Pare, Piro ANobi-

lishmo atque Amplisimo ,. DN. GEORGIO HOFFMANNO, iluflris. Conliflorui Secretario atqgue Expe^

ditionum in Senatu. Ecclefiaflico Confiarios — Matre vera ,. Matrona religiosisma , DN. ANNA CATHA-

RINA, i Nobilsfmi atque Confultisfimi, DN. HIERONYMI KLOEPFERI, Zc ac Remabl. Sue-

uo - Hallenfis: Syndici olim. Meritisfmi , flia ornatisfima. — Nihil enim in publico

diuinioris difcipli-

Falluntut, qui ex

nae Dodbore requiri audias, quod merito in HOFFMANNO — defiderasfes.

quouis fieri ligno Theologum posíe atbitrantur; Cui egregiam ingenii vim et fclicitarem natüra ne-

.gauit , is profedo quidnis potius, quam T heologus, olim fict. « Suntfandi, in quibus vel mediocres ad uer-

tendum folum vires fufficiunt; Stadia obíermes , in quibus aliqua tantum ingenii parte. praeftantes

feliciter decurrant ; Sacrarum Doctrinarum praecones ac vindices fuis, pro eo ac par eft , partibus ne-

quaquam defüngentur, nifi fideli floreant memortia , exasciato valeantiudicio, vegeto vigeant in-

.genio , dotibusque animi quibusuis ex aequo fint inftru&ti, — Liberali ca et follerti contulit manu. omnia

ANoffro benignisfimum Numen: quum, vt de corporis dignitate, eleganti membrorum habitu, (uaui otis lo-

LL

*

375

lox ad quaclibet pracítantisfirarurit

ge multi non fimus , lam in tenera pueri aetate fecundum «t ve

N

árciuni

|

]

$ag

attium genera facile arripienda enituerit vir autem ea, ex quibus fümma alias acftumamus ingenia ,

non nifi peife&a posfederit omnia.

Debuit tamen ct prouidentisfimis Parezribws, et fidelisfimis

. Magiftris, quos pasfim expertus eft multos, quod a primis inde annis fedulo ifta fuerint exculta , iis-

que femper , quae cuilibet actati conuenerunt maxume , inprimis imbuta.

Perire. interdum , faltim ,

quod momentum ttahat, praeftare nihil , ad maxuma quacuis nata quaedam ingenia, vel quod fi-

intempeftiue

tum cohttaxerunt , vel quod aliena potius, quam queis inprimis habuisfent opus ,

imbiberunt, explorate compertum habent , qui animum ad obferuanda talia aduertunt.

Pienrisfimis

ANoffri Parentibus et.. prudentisfimis tribuendum Praeceptoribus, quod peccatum heic vlla in re fit ni-

hil.

Prima enim iftorum cura fuit ,

mentem Chrifto Seruatori femel follemni Sacramento addictam ,

folidis folidae pictatis praeceptis inflruere, atque ad ea omnia inprimis adíuefacere , quac Deum

conditorem fíuum iugiter reuerentes et reuerenter colentes, ab omnique fceleris labe. puros fese ac

4

Antegros feruantes , decent; Secunda vero,

filiolum praeclaras felicioris indolis dotes mature pro-

dentem , litteratum facris incredibiliter inhiantem , nullaque cum re alia aeque, ac iis , quae ingenium

.poftulant, erudiunt , fatiant , dele&atum , optumis in difciplinam tradere Magiftris , atque ad. eum

recte formandum, perpoliendumque , nihil facere reliqui.. Amplum fatis curarum fumptuumque frudum

.in pietate, morumque elegantia, feliciter adolefcentis, ac breui vltra prima litteratum elementa progref-

fiegregie augefcente fcientia perceperunt continuo, qui in eo fingendo laborarunt,

Inter haec

vero ab ineunte aetate, . quin horulas fubfeciuas omnes Muficae daret arti , abduci numquam potuit,

Conftat enim , decantatum

ex Pythagorae veluti praefcripto ad grauiora praeparaturus ea animum.

iflum fapientiae Magiftrum non modo tantum Muficae diuinitatis tribuisfe, vt vniuerfam mundanae

machinae molem Mufica contextam ratione ab rerum opifice, quin noftras hominum animas ex nu-

,meris conflatas ftatuerit; fed , haíce quoque purgari canticis ct füauitàte modulationum diuinitati

.fuae reftitui perfuasum , legem difcipulis dedisíe, vt mane expergefadti ad citharae cantum excitarent

.clicerentque velut infitam vim , et vefpeti euntes cubitum ífimili rarione componerent delinirent-

que, Ex hoc viuere praecepto voluisíe videtur ZVoffer; non vt inanis ct cum fono mox euanc(centis

Eo certe viam fibi parauit, vt

. voluptatis ,

fed pietatis diuinaeque laudis haberet inftrumentum,

. vix duodecenuis, et in album ciuium Academicorum, et in numerum Alumnorum Seminarii noftri Theo-

logici,cooptaretur, Quum vero ex eo tempore, et diuinum adflatum, et genii pulfum, et Suorum vo-

untatem alacriter fequens ,

omnia eo referte conftituisfet , vt diuinorum aliquando oraculorum

idoneum agere interpretem posíet: perdius et pernox fuitin iis fibi comparandis , quibus intin&us

haut perfun&torie ac exornatus esfe debet, quisquis auguftisfimam illam , prout decet, falutare reginam,

Theologiam quam vocamus , auet, — Stipari fcilicet illa amplisfimo difciplinarum comitata cupit , quaé;

tamquam ancillae, cius, veluti Dominae, praeftolentur impetia, fed adferantur etiam ab iis, qui eius

exoptant amplexus. Propterea humanitatem non minus omnem, quam vniuerfam , qua patct, Philo-

.fophiam auidisfimo pariter atque promptisfimo haufit exhaufitque animo Noffer, Graecam iuxta haéc

atque Ebraeam linguas fibi indefesío ftudio reddens familiarisfimas , vfusque illam in rem praeftan-

tisfimis Praeceptoribus, magnis noftri et füperioris feculi viris , iisdémque immortali memoria et laude

. dignisfimis Scholae Noftrae ornamentis , Grafüe, Caldenbachio , JMoeglingio , Brennimgio ,. Iaegero,

Vertens hifce ad latus haefit quinquennium ; nec diuturnae iftius hifce in Scholis morae ipfum poeni-

, tuit vmquam : quippe qui ita femper habuit, aliisque perfaadere connifus eft: qui per interpretes cognofcat

Scripturas , nec, nifi aliena fide, ingenioque, nitatur, qui intelligentiam rerum causfarumque non

habeat , nec aut inueniendi firmandiue veri, nec deprehendendae aut arguendae falfitatis. vias & di-

fciplinas egregie: calleat , illum ad explicanda religionis myfteria et fidei facra ,^ remque admini-

firandam Ecclefiae, nihil praeclarum magnopere atque excellens collaturum.

Hiíce vero in carce-

ribus poftquam magno cum fru&u fuo etlaude publica , non proletariae eruditionis fpecimina edi-

. disfet varia, defun&usque confuetis examinibus , laurea prima et fecunda ab Amplisimo Celeberti-

morum Philofophorum Ordine auctus fuisfet * ab A. cI; DpcxxcV. — vaftisfimo Theologiae Mati, neu-

tiquam illotus, fese commifit totum , omnibusque remis adhibitis , diuina fauente Helice, aequor

enauigare illud occoepit. Praeluxerunt ipfi fulgidisfima olim , famaque dudum fuper acthera nota,

huius Eberhardinae fidera, — Zo. 2444amws Ofiauder , Georgims — Henricus. Kellerus , — Michael Mullerus ,

Georgius Henricus Haeberlinus ,' quibus ducibus fyrtes et fcopulos vitare, fecundo vento recta ad por-

. tum contendere tam feliciter didicit, vt exac&to non integro biennio coníuetum in illuftri Confiftorio

examen fübire haut reformidaret, Vicariasque operas in Ecclefa W/ilenfi per dies feftos Pafchales e-

. gregie praeftaret. — Pofthaec A. cIo Ioc XXclIX. nutu aufpicioque Serenisfimi tunc temporis Principatus

, huius Adminiftratoris, DN. FRIDERICI CAROLI, vna cum quinque commilitonibus, fumptu

Principali, exteras quoque Academias adiit. Et primo quidem 4rgezterarmm profe&tus, Viros ibiexi-

. mios, Sebaftianum Schmidium , Ifaacum et Io, Fauftios in Theologia inprimis Exegetica , nec non Io,

Ioachimum Zentgtauium in Morali, duces na&tus füit; Inde, exorto Caefarem inter ac Galliarum Regem

funcftisfimo bello, ipfis Calend. Ian. A. cI Io c XXcIX, Zfleam concesfit, ibidemque in conuictu D. Ioan-

nis Zvvïngcri,Theologi Primarii, aliquot menfescommoratus, Ecclefiaeinterim Helueticae ftatum probe ex-

plorauit, Tum Z;gwriceleberrimum inter Reformatos Theologum Io. Henr, Heideggerum, vt etIo.Hein-

ricum Suicerum compellauit.

Poftmodum in Saxoziaz , Dco comitante, traiecit, JNerzmbergae Feurlino

. Antiftiti, 44irorf? Yo. Fabricio, W'egleiteto, Sturmio ; Zezae Daiero, Goezio, Schmidio, W'cigelio, Sagitta-

rio5 Znzariae Tobiae Pfannero innotuit.

Drefdae vero tantam D. Speneri humanitatem expertuseft, vtet

pet aliquot hebdomadas in conui&um eius reciperetur, — Vtezbergae, practer Deutfchmannum , Loefche-

rum, Patrem, et W/altherum, 'Theologos, Schurzfleifchium quoquein Hiftoria Ecclefiaftica , et Das(ouium

- inOratoria Sacra; Lipfiae veroin haceadem Carpzouium , in illaque Ittigium do&ores habuit, atqueetiam

conui&uViri fummi; Ottonis Menckenii, vfus eft. Inde 7Marchiag Brandenburgicam, Pomeraniam,Saxoniam-

que Inferiorem pene omnem obeundo, Berolisi, Fraucefurti ad 'iadrum, Sedimi, Grypbisuvaldiae, Stralfun-

. diae , Roflocbii, Vifmariae, Lubecae, Hamburgi, Bremae, diuettit, iisque in locis Viros maxumi per rotum erü-

ditum Orbem nominis, Illuftrem Pufendorfhum , Lütkenfium, Scrimefirin, Becmannum, Pfeifferum, Lipce-

LT

,ab

, nium, Nincklerum, Maierum, Hinckelmannum; Edzarc*gm Scultetum, aliosque complures adlocutus

AS-

at

"

-

É

ys

yd

lisdemque bumtabiter admodum exceptuseft. / Peragrata fic maxiima Geraziae parte in Belgium iter ditexit;

Groeningae Braunium, Franequerae Vittingam, W/ayenium , Rhenferdum, Blancardum, Perizonium; 24»-

ffelodami Limborchium,Clericum, Francium, Vosfium, Poiretum quoque : Lugduni Batauorum Gronouium:

Hagae Comitum Saldenum; Roteroaami Baelium, Texelium : Ztrasetli NU'itum , Van Maftricht , Ley-

deckernm, Graeuium , Leüsdenium , lurieura falutauit. Tandem in "Angliam, vt iftius gentis Linguae no-

titiam fibi compararet , adiit, et Losdizi quidem Burnetum inprimis atque Stillingfleetum Epifcopos ; tum

Baxterum Presbyterianum , in le&ulo emortuali iam decumbentem, Iuftellum , Bibliothecarium Regium,

nec non Allixium, Beueregium , Viros pereruditos ac celebres ; Oxozi vero Pocokium, Bernardum, Dod-

vvellum , Hodium ; Cantabrigiae Spencerum, Neutonum; Wzdforae denique Guilielmum Caueum conue-

nit.. Hinc fübfequenti A.cI215 c Xcl ex Anglia per Belgium in Germaniam reuerfus, Gaelferbyti YMlaftrem

E

Bibliothecam , vtpote poft Vindobonenfem inter Germanicas celebratisfimam inftrudisfimamque, luftra-

uit: Helwf]adii Calixtum, Maierum ; Zru»fzigae Botfaccum ; Halae 7Magdeburgicae Olearium, Schraderum ;

"uguflae Findelicorum , Müllerum, Spizeliumque , et U/zzae denique B. Veielium fauentes fibi expertus eft.

Reduxin patriam in Ecclefia Metropolitana Vicariasprimum operas nauare, et altero ftatim A. cIo I c Xc1l.

Diaconiam ad D. Leonh. obire ius(us; ab quo etiam tempore Serezisfrma Princeps ac Domina , SIBYLLA ,

ANata et F'idua Dux Wurtembergiae ac Tecciae , et veliqua, a concionibus factis et confesfionibus eum fimul

esíe fibi voluit. — Ad Diaconiam vero Supetiorem Templi Collegiati per gradus adícendit;- in te&o olim,

Arabum prouerbio, ambulaturus, etin facri munctis procuratione totos annos quindecim exegit, acreuo-

candis in viam. errantibus nonnullis operam |falutarem: impendit.

Quem in finem,

cum Separati-

flis quoque, quos adpellant, iubente ita Illuftri , quod Stutgatdiaeeft, Cosfjforio, colloquia inftituit , et Ex-

amen Separatifmi , cum refutatione fcripti Appeliani de Paedobaprifzo , in vernacula edidit, luculenra purio-

ris Ecclefiae adprobationejiuixtacum vulgatisab Ipfo libellis Afceticis;altero de Nozisfmpis, alteto de Praepara-

Hone ad S, Sysaxin , Ecclefiae vtilisfimis, exceptum, Poft excesfum D. Chriffophori Reuchlini , Theologi apud

nosceleberrimi, fed 8euxyvC/s, qui inannum cIo I2 ccVII. incidit , & ad Theologorum ordinem promoto

Vito folidis(imo, D. Jv. Conrado Klemmto , Theologo deinceps otdinario , cidem nofter in Profesfione Lo-

gices et Metaphyfices ordinaria, - etilluftris Domus Magifterio , Serezirrmi Principis, Domini ac Nutritiino-

ftri nutu clementisfimo , praeeuntibusque Senatus Academici votis, datus ct fuccesfor, fimulque Profesfo-

ris Theoiogiacextraordinarii dignitateornatus. In quo grauisfimo munere, toto propemodum Nouennio,

praeter Lectiones publicas, Collegia quoque priuata, tum Philofophica, cum Theologica , ac diuerfi qui-

dem illa generis , homiletica , thetica, et in Libtos Ecclefiarum nofttarum Symbolicos, cum egregio Audito-

rum fru&uinftituit , ad publica vero Difputationum exercitia as praefertim materias , perfpicue, pro more

fuo, ac folide elaborauit, quac füo in Theologia vía inprimis (e commendant: Quales(ünt, praeter alias, e

JNotitiá. Dei. Natnrali ,. de Scientta Dei ,. inprimis AMedia , de Creatione , Suppofito et perfona ,

Cansfa

4Morali, . Finali,. - Impulfina. ,

Aecesfario et. Contingenti , — Uno, Eodem ac Dimerfo.

Anno de-

mumcb I5ccXIa Serenisimo Clementisfimoque Principe noftro , publicato per fplendidisfimos

Dux. Commisíarios decreto ,

Profesfionens ia Theologia Quartam : ( quacum Illuftris quoque Stipendii

infpe&io & munus Ecclefiaftae Vefpertini cohaeret ) füfcipere quidem iusfüs, munera tamen fibi deftinata

humillime tum temporis deprecatuseft. — Quum vere decligendo poft beatum obitum viti ac Theologi In-

tegerrimi, D.JO. ULRICI FROMANNLad eamdem ttiplicem, eamque grauisfimam fpartam, fuccesfore de-

liberaretur: altera Is vice A. cloIocc XVI, D. xxx1, Mattii a SERENISSIMO PRINCIPE AC DOMINO

NOSTRO, praceuntibus denuo vnanimibus Patrum Academicorum fuffragiis, fpirantibu(que vbique

legitimae. vocationis fauoniis, Profesfor 7 beologiae Extraordinarius , iuxta cum reliquis , quac diximus,

in Ecclefia et Stipendio muneribus conftitutus, diuinae iterataeque vocationi cwis Samuele fe (ubmifit: fee

quenti ftatim anno, duabus antea de melioribus N,T. promisfionibus habitis Disfertationibus etuditis, mitra

Dodctorali à B. Hochftettero cin&tus ; et paullo etiam poft Theologiae Profesfor Otdinarius Paftorque Tu-

bingenfis Ecclefiae; Anno vero huius feculi XX. Decanus Ecclefiae noftrae ac Illuftris Seminarii Theologici

Superadtendens fupetior creatus.

Quae inter partibus fibi demandatis numquam non fümma fide, pru-

dentia et dexteritate vacauit ex vmbone facro , cathedra academica , intra parietes priuatos, et in Seminario

noftrotheologico. Conciones, ciuium Vrbis pariter ac Scholae huiusce, Ipfum venerati femper funt vt in-

comparabilem Do&orem , qui perfpicue omnia expofüit , folide probauit , grauiter perftrinxit, eximie

folatus eft, acuté ,' breuiter et diftin&é refpondit; Senatus Academicus fufpexit vt fidum, prudentem ,

cordatum, ab onini partium ftudio alienum et , quod laudem inprimis meretur, taciturnum Collegam,

aliquoties Re&orem fapientisfimum, Decurionem et Philofophici et Theologici Ordinis grauisfimum ;

nec non Deputatum dexterrimum ; Seminarii Theologici incolae: amarunt colueruntque, tamquam Pa-

trem ; Pauperes denique, explebe perinde ac. Mufarum alumni, liberalisfimum experti fant eucrgetam.

Multa paucis dicimus, vel indice potius digito fignamus tantum. — Neque tam vber , tam divinus quisquam

eft Orator , qui vel exquifitisfimo verborum deli&u laudes pofiti fapra laudes Viri exhaurire penitus , vel

à

rolixis(ima Oratione, quae in Dei honorem , in Ecclefiae vtilitatem , in fcholae noftrae decus, in reipu-.

licae litterariae et litteratae pubis emolumenta, ac Auditorum faorum falutem, fiue dixit , fiue fcripfit, fiue

egit, comple&i omnia posfit: Nulla enim eft virtus, qua Deo commendamur, nullum decus , quo con-

fummatisfimi Theologi cenfentur, nullalaus, quae primicerios primae caueae eruditos ornare posfit ,

quae in Ziefmmannum noffrum non cadat. — Et, fi vel maxume , qui aleam fübire iftam aufit , esíet; ^ rem

adgrederetur, à modeftia, quam in omnibus vitae partibus teftatam fecit vir Beatus , tam alienam , quam

quae maxume. . Haeccerte facit, vt plurima heic ficco tranfeamus pede, quae filentio minime inuoluenda

duxisfemus ; inprimis de vitae puritate, ordinis amore, conuerfationis füanitate, orationis perfpicuitate,

facilitate acadmiranda vbertate, fidei integritate, doctrinae finceritate, immo de infignibus Logazis, ex quibus

poft mortem fuam bencficia inopes omnes , fpeciatim vero duos Theologiae, et vnum Philofophiae Stu-

diofum percipere vult Aofier,idque genus aliis, esfemus multi; commemoraremusque amplius, quot et quam

egregia magni Ingenii monumenta , manu fua exarata, in Scriniis reliquerit fuis, ex quibus, vt£» Cosz-

pendium lacgerianum. Disertationes, acim Symopfm purioris docirinae , fupetioribus annis vulgatam , erudi-

tae proríus, et medullam fummamque, ac vindicias religionis noftraeomnigenas, complexae comentationes,

omnium víul:ac typographicis non fübducantur- operis ; publico nomine contendendum eft ; editisenim,

Excgc;/sf

Exegefi dugnflanae. Confesfonis , laudata: Symopfi , Disfertationibus Anti-Hattingerianis et AntisPontificiis, aliis-

que fuis libris dadum ita faliuám rerum

o

0

naris mouit Theologus fuminus , idemque iudicio exa&o et in-

folenti eruditione ita florens , dum vixit, vt abundarit, vt omnibus votis, quae magno labore clucu-

brasfe Ipfum , fed.aequali ftudio ha&enus presíisfe conftat , expetierint. — Aft, nec tabula haec capit , quae

adiicienda his esfent ,. f1 vel maxume, et liberer, et liceret heic esíe nobis prolixioribus. . De familia tamen

et. vltimis Fenerandi ii comprehenfe aliquid addendum..| Coniuges nimirum exofculatns eft duas, in-

ter praecipua fexus fui decora füo quodam iure referendas; alteram, Da. SUSANNAM DORO-

THEAM, i Nobilisimi, Amplisfhimi atque. Confultism: , DN. 10. IACOBI BAURII, 4Cre

i Confilio Regiminis Adfesforis olim. grauisfrmi , filiam ornatis(imam , A: cI»Ioc Xcll.. domum ductam ;

fed feptem annis poft triftisfimo fato Zvof/ro ereptam ; alteram , Matronam pientisfimam , DN. ANNAM

MARGARETHAM, 7: Ivobilishmi, Amplisfimi er Confultismi , DN.PHILIPPI HENRICI ZORERI,

ICti et. Serenisfemo Duci Nofro ia Senatu. Reginzinis à Confilus etim verum Feudalium Collegio à luteris, filiam

ledisfimam, A. clolI»cc dele&dam, fed fuperiori Anno, menfe Februario, coclitibus pariter adfer-

tam.

Ex priore felix Pater fufcepit quinque filios, Ilacobum Godofredum, 1o. Godofredum , Danielem,

Fiidericum , Chriftophorum; ex quibus fuperftites florent , //; . Plurimum | Reuerendus , zAmphsfemms et

Doilismus , DN. IOANNES GODOFREDUS HOFFMANNUS, Diaconus Templi Cathedrals Stutt-

ardiami meritisumus , Viti Summe Reuerendi , mplismi | atgue — Dignisfgpi, DN. CHRISTIANI

HOCHSTETTERI, —4dbatis Bebenbu[ami , Serenisfmni Principis moftri. Cov[liarii ac Ordinum Prouincia .

hum Ad[esforis C$c. undiquague meritisfmi, ex condeccratisfima filia, DN.€ briflsama Brigitta , gener , idem-

quefilioli iam famisfpzi, Chrifliam Godofreds pater felicisfimus : nec non Fzr Nobilsfimus,Experientisf/imus atque

Excellentisfimus , DIN. DANIEL HOFFMANNUS, .Medicae artis D. ac Profesfor inter INos Publicus ce-

leberrimusque , €x cuius coniugibus ornatisfimis prior; DN. REGINA DOROTHEA, Celrarisfimi

Noffri Collegae , P'iri ANobalisfimi , Experieutisfimi ac. Excellentishmi, DN. ELLAE CAMERARI, zr-

«liatri €9 Confiliarii Wurtembergic: , Medicinae iem D. atque. Prof. dudum. meritisfmi, filia immortali

memotia et laude dignisfima ,

trina prole, ex qua florentisfimus filius ,

Godofredus Damel ,

]Vtae in Anatolica noftra Clasfis difcipulus induftrius, et fuauisfima filiola, | Bezigza Dororbea, fuperant,

L

Aoffrum fecit auum

2

pofterior autem , quae in iftius praematura morte Suis proh ! exemprae, fuccesfit lo-

c«um, DN. CATHARINA TABITHA HOPPIA, Herrenbergenfis quondam Diaconi vigilantisfimi vidna ,

Celeberrimi | Burgmeifleri fülia

orzatisfima ,

multis

nominibus

mirifice recrcauit.

Ex pofteri-

ore autem fuftulit dwodecizs vtriusque fexus liberos, ^ ex quibus fepzem ,

Parentis vtriusque obi.

tum jam acerbisfime lugent: A4airoza laudatisfima, DN. SIBYLLA ELEONORA, Zr; Pl, Reu. Am-

pli:/t"mi ac Dotlismi , DN. M, GEORGII FRIDERICI KNOEDELII, JDiacom JNoffratis Ecclefiae

vugilantis(imi merentisfimique , coniux dulcisfima, eademquetrinae quidem prolis, fed vnius tantum fupet-

ftitis filiolae, Friderscae Eleonorae, Materlactis(ima ; Politisfimi, acab infigni eruditione fere omnes iam com-

mendatisfimi iuuenes,, DN, M. IACOBUS FRIDERICUS, er DN. M. CHRISTOPHORUS, Mi-

nifterii S. Candidati praeftantisámi, DN. M. IMMANUEL, S.S. Tlieelogiae Cultor felicistmus, DN.

GOTTLIED, Artium et Philofophiae Alumnus perinduftrius ; item IULIANA DOROTHEA et. MARIA

MARGARETHA, Virgines elegantisfimae. — Hofce vti omngs , ceu totidem diuini in fe fuasque coniuges

pientisfimas ; fauoris documentain oculis et pe&ore tulit : ita exemplo , praeceptisque paternis tam follicité,

frudenter et pie formauit, vt iam totidem quoque Paternarum Maternarumque virtutum ex asíe heredes ac

fpirantia exemplareliquisfe orbi, dici vere posfit. Indulgentisfimum fuum in coelis patrem eius reiindabium

illi aberequoque videntur teftem : qui paternae ipfis felicitatis primitias in animi, corporiset fortunae bo«

nis iam cumulate deguftandas dare dedignatus non eft. — Et, plenae certe certam fpem mcesfis habent, fi quo

coeperunt, virtutis tramite , ad parentum exemplum, nullibi defle&entes , pergant ftrenue , minoresque fe-

quantur veftigia firmiori incedentium gradu. — Ita plenis horreis paternae pictatis fru&tus pefcipient; ime

mo etíuae. Dici enim non poteft , quam pie officiis in Patrem, viduum tam diu decimbentem, inter fe

certauerint omnes. — Scilicet , ex aliquot iam anpiscorpus ZVoffi , fücci aliàs florisque plenum , Nephrictis

vehementer inuafit, fuccestuque temporis frequentioribus fabinde infultibus implacabilis ita fere exhaufit, vt

primum domi , poftea fere continuoin le&o fefe continere debuerit, —Accedente inter haecobitu fidisfimae

coniugis pofterioris, cuius vix tulit defiderium maritus amantisfimus, füb finem fuperioris anni tantaine

clementia inueteratum malum adflixit debile iam corpus , vt nullum fere membrum eius fuo amplius fuffices

zet officio , quin et linguae difficultas et plenaria tandem edwra et virium remisfio fequeretur ; rationista«

men fenfüumque víu ad vltimum vsque halitum manenteintegro. — Penitus veto ita deie&o Parenti pietae

tem probarunt, filiet filiae , generque ac nurus, incredibili patientia et conftantia, prorfus admirabilem,

per tot menfes, dies noctesque omnis generis officiis folantes, fouentes , refocillantes, fulcientes, ferentes

alienae opi prorfus relidtum Parentem. — Nec illa prius defecit, quam ab aliquot inde hebdomadibus ali-

quoties repetitus infültus afthmatis (pasmodici , ad exttemnm cum maxumo efferucfcentis fanguinis aeftu

coniuné&tus ; ex ene&to corpore , folutum vinculis fuis fpiritum sudius quartus fammo mane inter preces et

fufpiria Sworum extrufit. Gratias Deo, o Noftri! debemus immortales,quod rantum indulfit Nobis Virum,

quod Ipfum, quod familiam ipfius tot beauit bonis; Rogandus à NobisDeus , vt fru&us laborum huius

"Theologi inter nos perennent , vt tantam ia&turam, et nobis, et familiae adfli&ae, refarciat, vt contra&to$

follicitüdine animos diuinioribus foluatfolatiis.| Vos vero monendi eftis, vt bera Poffrseridiana Y , qua ft»-

lütis exfequiarum iuftis, beatisfimis coelitum choris adfociati et cnmulatae felicitatis caus(a omnibus laetitiig

laetantis triumphantisque animi exuuias humabimus ,. frequentes tanto Theologo, meritisfimoque Sena-

tori, et Profesfori, vltimum tefteminihonorem. P. P. P. S. S. S. S. D, XII. Menf, Dec. A. R. S.

&]o IoccxxVIII.

Typis Viduae Hfonx FRANKI,

:

RECTOR

IN PERANTIQVA EBERHARDINA

222

Z

*E—

Y

i* » Uemadimodum vix ac ne vix quidem capitalior publicat -

CL

]

/—

ainbitu: itanemo in Sammos Magiftratus, in focietarc

x

22

[

NZ-—

queac modeftisfimos viros iniurius magis cft , quam

ls

X

(

"A

j

ac praecoccs grauisümorum muncrum Pl'CD(EtOICS-

-

p

tüm heic nolumus, qui nec Romanis olim audiit m:

L2

Z

pellati omnino meretur , ambitum eotum , quiads

X-S

W

mati, culti , defiderio pio flagrant, vbi res tulerit *

cum iniuria íeu damno coniunctum id fuerit, in publicae rci, aliorumque

tam , vires ct ftudia sua impendendi dispensandique , atque co consilio , p

R

19

corruptionibus, machinisque inhoneftis quibusuis, iis, pencs quos eft di

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

operam fuam offerunt ,

liberumque de dotibus et meritis fuis relinquunt —

feu poft alios demi

potius, quam rapientes , quibus fe aeftumant impates ;

18

tius intemperiem ac furorem perftringimus, qui pietatis , honeftatis, aequ

pat eft ,

fni memores , ac fe vnos ad maxuma quaeuis natos vane arbitrat -

ont

tem certe , fi aliis aequiparentur , interpretati, defpeàu etiam atque c

17

tem et amplitudinem tueri. parati, fplendidisfima tantum ambiunt munetz—

uerunt, velfibi deberi ftatuerunt , raptare, quam exfpectate , malunt et|

nec decori habita ratione , omnes, quas comminifci p

osfunt ,

alg

16

damnentur , ad vim etiam defcendere haut veriti , fi occulta

e fruftra fu

O Baance Q

A

optumus quisque eft, vt publicarum r

erum amantsíimmus, ita execratur

lisima , atit in. herba fuffc-

i

Talem florentisfimae ciuitates , et imperia amp

-

H

feuerisfimis legibus expellendum iudicatunt, apud Romanc

15

culté cepit,

Focus

Acilia Calpuinia ,

Aufidia, Baebia Acmilia, Cornelia Fuluia ; Fabia —

Licinia, Maria, Poetelia, Pompeia,

Tullia, aliisque Legibus. Turp:

eo magis vertendus vitio;

co&rcendusq

N

14

bitus non eft, quam Ecclefiafticus ,

rt; quo malotá fU -

J FENN

quibus vim facit ; quo grauiora funt damna , quae infe

eos ipfos , qui eo adi fa

cra quaeuis , indignante Deo

, ingemiscentibus

facerrimo ifto impetu omnium feruntut ri—

M

13

minant, deuaftant.

Qui enim

fe omnium intelligere minime ;

quibus inhient

produnt luculentisfime ,

illa mereri, atque ornare posfe.

" Et his tamen maiori excipiendi indign: e

12

& modis non ceo tantum enituntur,

vti ipfi Dei adminiftros agere aude;

Quotus enim quisque perfpe&tu:

magni Apollines, formare adgtediantur.

cum ad Do&orem, eumque verbi diuinioris interpretem,

omniumque fac—

fcientia ec lt

11

rarum officinisalios erudiat, omnigenaque diuinarum rerum

quam amp

la fai.-

infiruat, requiratur, quam exquifita, quam profunda ,

praeüarc is d

que omnium copia; quam cximia pietate et experientia,

10

tius, vbi DEO au&ore, fummi Magiftratus iusfibus tam granis, tam |

uinciae admouebitur , tantum abeft, vt pro illa obtinenda, multum cG -

Quae autem esfe in Publico facrae rei

nas ftruendas fibi reputaucrit.

licebit, fiiam|-

vulgo vocamus, debeant, intelligere, in typo quidem ,

! nudiu

quae in fummo;

eoque confümmato , cuius iadturam noflra eheu

indicendum hacce tabella fünus venit,

venerati ha&tenus fumus;

Thegs

GODOFREPD

O HOJE

"A5mpbisfimo , Excellentisfimo , DN.

litterarum | Dotlore. profundisfimo ,

eodemqne in Sch

ola noflra earumdem i

Seminarii Theologics. ZAntiflite primari et Ecclefra

e noffratis. Decano. vigila -

- coleudo ,

orbi , diuino mune

Patrono noffro pof! fata etiam. plurimu

s Maii die XIII. ex parentibus h|-

füperioris Seculi cl Ioc LXIX. Menfi

lismo atque Amplisfimo ,, DN. GEOR

GIO HOFFMANNO, :lsfrris

AMatre vero ,. Matrona religü

ditionum in Senatu. Ecclefiaflico Confihario s

DN. HIERONYMI KL€-

RINA, i Nobilisimi atque Confultisfimi,

Nihil enitmi

uo - Halleufis: Syndici olim. Meritisfimi ,

filia ornatisfima.

merito ia HOFFMANNO dp[

nae Doüore requiri audias, quod

Cui egregiam ingeri

E W^ NÓ

quouis fieri ligno Theologum posíe atbitrantür ;

quamTheologus; olim fiet.

Sunt fundi ,

.gauit , is profe&o quiduis potius,

tendum íolum vires fufficiunt ;

Stadia obíerues , in quibus aliqua t

P

ndices fuis ;

feliciter decurrant ; Sacrarum Doctrinatum praecones ac vl

lea-

exasciato Va

quaquam defüngentur , niíi fideli lloreant. memoria ;

Liberali ca

enio , dotibusque animi quibusuis ex aequo fint inftructi,

eleganti n -

ANoffro benignisfimum Numen: quum, vt de corporis dignitate,

ze multi non fimus, iam in tenera puerl aetate fecundum «t velox

2

MR d

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com