LXV6_fol_133

RECTOR

IN PERANTIQUA EBERHARDINA

a M

TE

d

A

n

Iu non eft ; quum oceafione Ácademici funeris, fanera tuuenum in fcholafticis vniuerfitatibus pietatis et fapientiae

.

^m

) m h-

f

e n

(

imbibendae causía degentium p'cr es(e rara fcripfimus, idque benigoiori diuinae indulgenriae, eo nomine grata

EE

T*

I' m

C

?i

mente inprimis fufpiciendae , tribuendum adfeuerate contendimus. ta enim; fi quod res eft profiteri veli

mus,

(c

-

Q

N

tisfimorum iuuenum numquam non efforefcat, qui-

$

ï—a

(5 ff

omnino eft,-

Larga licet feges in academiis noftris lauda

q

uam vt proboram ftudioforum menfuram examusfim

ï

X

bus antiquius nihil, nihilque curae magis cordique eft,

.

*

ï

7 )

adimpleant, qui in pietatis, fapientiae, tem

perantiae, mo

deftiae atque honeftatis ftudio verae laudis ac felicitatis

"

E u

y^

fuae proram et puppim ponunt; qui, vt nc

Ícopo, cuius causía litterarum ifta emporia et diuino beneficio exci-

NESIN

/

/

tatas bonarum mentíum officinas ingresfi fu

nt, excidant, fed inaeftumabilibus virtutum fcientiarumque elegantis-

/

?.

N

3)

fimarum diuitiis culti, atque aucti, valedicere

fuis aliquando Magiftris queant, nihil prorfus faciunt reliqui; oberrat

d

V

a

A

haut eft, non vnus etiam in academiis adolefcens, qui in alia omnia

, b

Y

r

Ka

tamen, quod diffiteri cordatis. integrum

x

&'

2 p m

v

eí

o

potius coeco praeceps ruit impetu,

DEI, Suorüm et fui rnale oblitus , praef

entium et futurorum, honoris et com-

modorum omnium incuriofus, ac ad faniora quacuis furdus,

quod fuarum eft partium maxume, fibi agendum repu-

vel in plateis infana lapidibus bella indicentem , vel humi ex

tat minime, quem oriens fol, non in libris, fed vel in poculis adhuc natantem ,

occidens vero , non ad lat

us praeceptorum vel in circis difcentium proficientem, fed

pudendis iftis expeditionibus quasfo corpore ftertentem,

vcl in agris grasíantem , vel in cauponis tumultuantem ,.

aliisue in latibulis peccantem, ac parentum lucellum , valetudinem, confcientiam et

ique offendit. . Eft, in quem illud venuíti Venufini cadat:

exiftumationem dxlaPiQantcm, iugulanten

luuenis, cuftode remotó,

Gaudet equis, canibusque, et aptici gramine campi ,

Cereus in vitium fle&i, monitoribus afper,

M

Vtilium tardus prouifor, prodigus aeris;

Sublimis, cupidusque, et amata relinquete pernix. —

Honc ante, quam ad bonam redierit frugem, ex academiis

ad reddendas de ani

mi corpotfsque bonis rationes non poíc!, exoptandum vti^

fpatio vix femel, atque iterum, Mu.

que,

ac adorandae miferantis DEI indulgentiae acceptum re

ferendum eft, Qui vero aliquet annorum

farum alumnis parentauimus, vno hoc, quem viuimus,

anno illaetabili eo. faepius iam ,

fatis fcilicet iubentibus , defun&i fumus officio. Fa-

cere tamen non posfumus, quin fateamur, graue illud nobis, moleftumue, fuisíe minime.

Quibus enim vltima perfoluimus iufta, neuti-

fed confidere potuimus optume.

quam malae notae, fed probae, fed piae mentis adole(centes

faere, de quorum falute aeterna non fpetare;

Horum autem fanera, quae DEus voluit, non plan&tibus, non lamentis, fed gr

atulatione potius profequenda, atque non inuité celebranda

funt. Atque hoc adfe&i animo vltimum quoque honorem iam habebimus o

bilisfimo atque Doctisfimo Iuueni, Ds. CHRISTIANO FRIDE-

"

erum morum , pietatis ez emodefliae [Fngulavis exempla

RICO ROESLERO, LL. Culteri ab aliquot inde annis apud us follertisfimo, eidemque compofitisfs

publicis encomiis imtrito btic

mattaude, nudius quartus vero nobis, quae arcana Dei confilia funt,

inopinata morte, cheu! fubdu&to. "Indulát Ewm ,

Patri, Viro Nobilismo, Amplisfimo atque Con[ut-

ab quo melioribus quoque

fedibus iam eft vindicatus, fuptemum Numen dwplisfimis Parentibus :

-

ae Duci ip Redituu

m Ecclefiaflicorum Concilio ab Expeditionibus, et in

züfimo, B. D. FRIDERICO ANTONIO ROESLERO, gerenisfimo Wurtembergi

is

bonis omnibus maxumopere probato, genus etiam ad magna ifta

Senatu Ecclefiafico à litteris, per quadraginta octoannos multa fide et egregiis meric

bublerum ( loannem Fifcherum, teferenti ; CMatri ornatisfimae, futgs

Athenaei noftri patriaeq; lamina quondam, D. Iecobum Andreaes D. N icolaum Varen

txns virtutibus quibusuis oppido condecoratisfmae matrauae, Dx. REGINAE CATHAÀ

RINAE, Viri Nobilisfrmi, Ampüsfrmi atque Experientisfimi, DN,

filiae leBisfimae, Exefculari hifce ANoffrum licuit

1O. SEBAST, OTTONIS, AMedicinae Docforis quondam atque Pby[ici Stuttg srdia

ni longe celeberrimi,

ntibus quidquam, quod ad 1p/s» omni felicitaris genere quam cu-

xxilx. Augufti die, A. O. R. cl» 5 cv1. nihil ab eo inde tempore ptaetermitte

mulatisfime augendum, ornandumque, poterat valere; ciusque rei primum

luculentisfimumque dantibus documentum, quum Chrifti familiae

.

Lc

Cui innumerab;lia, quae à prouidentisiïmis q

ueunt párenti

Uuo

exfpectari, pii fpecimina amoris

fan&ioris obligationis tiru eum religiofe ad-lixerunt.

fuccesferunt. Precibus tenellum Deo commendarunt adfiduis, eum follicita cura

foueruntz, atque ex voto

faccreícentem, vt primum tantum valuit

fius continebatur felicitas, notitiam omni ftudio praepararunt.

mente , ad conditoris fui, ad fui ipfius, & eorum, quibus vera & fempirerna ip

eo confilio condu&torum, Magiftrorum opera , feliciorisque

indolis igniculis continuo emicantibus at-

Accedente deinceps aliorum quoque,

icis Gymnafii Stuttgardiani fubfelliis &

que ad maiora cerusfimam facientibus fpem : breui primorum elemen

torum carceres emenfus, in publ

ingenium praeftantius, idemque ad altiora aptisfimum , & adtentionem

fiagularem, indefesfamque diligentiam, Praeceptoribus primum, poftea

& . Profesforibus orentisfimi iftius Athenaei praeftantisfimis egregie probauit, eosque in hum

anioribus licteris pariter, atque folidioris Philofo.

ad Inftitutionum Iustinianearum Sacra Sruttgar-

hiae rudimentis profe&tus fecit, vt idoneus iudicaretur, qui, Confulcisfimo Boz2io praecunte,

feliciter pofitis, A, cioloccxxlV,

Maio menfe, Almae Noftrae Eberhardinae

diae iam admitteretur. — Hisce autem tirociniis intra paternos parietes

inter votaSuorum, commifictum in Album Stulioforuam , tum in

ter Martini:ni, quod vocamus, Collegii Alumnos, Deo hoimini-

gremio fefe,

rit, atque intra pomoeria patría. Qui enim

busque fauentibus, recep

tus, Ampliori vero in ftadiohocce non minus ftrenue ac pede inoffenfo decur

qui numquam non Numinis,

fibi pracfentis , reuerentia mouentur, qui

Diuinis aufpiciis faciunt omnia, qui ad pietatem referunt omnia,

Suorum precibus ac confiliis iauantur, non, nifi bonis ,

dele&antur ,

Optumos quosque ac fapientisíimos audiunt , fequunturue duces, ac,

famae labem adfricant , cane peius ac angue fugiunt; ii non posíunt non fuas

quae confcientiam vulnerant, honeftatem in exülium agunt,

Academiis laudatisfime explere atque pulcerrimos plenis horreis colligere

fru&us.

Ea autem veríatus inter nos ratione Joffer cft

partes in

ftcs ac Praeceptores habuit inprimis Excellentisfimos, quos

Roeslerus, ex quo esfe nobiscum coepit, —

Induftriae atque felicisfimi ingenit te

Philofop

hiae praecepta auidisfimus haufit, Dn. D. Gras/uy, quem

gratus femper coluit, Viros, Dn, Reeslerum atque Maicbelium , ex quorum ore

Infiituta primum, dein Pandedas, poítea A&iones tradentem, fedulus aud

iit, Do. Helffericbium , cui, lus Publicum docenti, ad latus haefit ;

Dum vero de vltimalima ftudiis Academicis adhibenda

pietatis vero admiratores,

quos habuit commilitones & fibi conciliauit amicos, omnes.

trifti,

eheu! fato Suis, Nobis & orbi eripitur, laborum fuorum

iam cogitaret, politisfimus, idemque omnibus amatus, maxumacque fpei iuuenis,

fudore fomno excitus, de capitis doloribus & lasfitudine con-

fru&tus non, nifi in coclo, percepturus. Scilicet, ante octo hosce dies, largiori

it, vt inualíturum morbum in corpore robufto & optu-

queri, fed (tatim etiam, optumis medica

minibus & venae fectione, principiis obftate coep

me alias valente, metueret nemo,

Inualuit tamen breui, atque in miliat

em tandem

degenerauit febrem , fed benignam tamen cam, tri-

Sed, dum ad votum Experientisfimi Medici fefe omnia haberent,

itemque iftum, qui fequutus proh ! e(t, euentum , minime minitantem.

ecordia decumbe

ntis, & pauculas horas eius impetus füftinentem fub vefperam

nudius quartus paulo poft prandium fubito virus recesfit ad pra

exítinxit, Exitum autem iftum praefenfit praedixitque Nofter,

alia omnia pcr(uadcntibus alis, Hinc; quum hi de curando corpore folliciti es-

füo iam reddendo, ferio atque vnice cogitauit; amantisfimos duos

fent; de eluendo Is ab omni, quoad eius fieri posfet, labe animo, conditori

um a

Iterum, alterum Minifterii Candidatum DoGisfimum, fua Noffri,

fratres praefentes , Illuftris Seminarii Theologici Reperentem metitisfim

fi fieri posfet, redemturos vitam ambos, vt confociatis viribus fecum apu

d Deum precibus contendant, vt pias lu&anti animac cogitationes jn«

excus(is mentis recesfibus atque vitae partibus, quas me«

fpirent, fi

duciam in Seruatore roborent fubinde, confirmentque, exhortatus eft, à Deo,

fllagitauit, cuius d

eclarationem a verbi diuinioris Miniftro etiam, Dei

moria repetere potuit, omnibus, admisforum peccatorum veniam anxius €

helantem animam fuffulciente, laetus impetrauit,

Poft ea Parenti.

nomine fententiarn pronanciante, ac facro epulo cocleftibusque oraculis an

bene precari, quietus extremum exfpe&tare idum , tandem

bus, Patrosís, Amicis, praecipue fidisimis Dnn. Fratribus, grata mente valedicere ,

.

1

nitentem in fui liberationem fpiritum exhalare.

Intuemini, O Noftri, hocce in exemp

lum, atque éftote Pii

Eius vero fplendidisfimae fa-

faltim efficacis

ima DÉlfolatia, adprecamini, atque Ipfi pariter, atque

miliae , quae in lu&tibus merito eft maxumis , tantae ia&turae reparationem,

qua exuuiae in coelefti illoanimorum concilio triumphantis ad

defun&o fratti ciuique, Amorem, pietatem, honoremque, Hora pomeridiana I. ,

locum communem ritu confíueto efferentur, frequenti, quod etiam atque etiam,

4b mm'tfm Ordinunf ciuibus quoque, contendimus, tceíta-

n. Septerbr,

IDTLUNE

mini comitatu, P.P.P. S.S.S. A. cb l?ccxleL'l. Iv. No

Typis Vidgac HIODBI FRANKII.

-

—

u

A.

«*

«

42 /

p

^

MY

f^.

4

z

ä

h

u

ä

Tf

75

e

-

LA

RECTOR

.TN PERANTIQUA EBERHARDINA

Ws M

fanera iuuenum ín (cholafticis vniuerfitatibus pietatis et fapientiae

z «*fr

Iu non eít ; quum occafione Ácademici funeris,

4

E P

l«

E l

imbibendae causfa degentium per esíe rara fcripfimus,

idque benigoiori diuinae indulgenriae, eo nomine grata

kï

I' m

(

E

Ita enim, fi quod res eft profiteri velimus,

m 3

Ea

,)ï

mente inprimis fufpiciendae ,

tribuendum adfeuerate contendimus.

(c

——

Q J

NY

omnino eft,

demiis noftris laudatisfimorum iuuenum numqua

m non eflorefcat, qui-

'AEN

?—u

Larga licet feges in aca

N

!

g

bus antiquius nihil, nihilque curae magis cordique eft,

quam vt proboram ftudioforaum menfuram examusfim

t

,*

|

deftiae atque honeftatis ftudio verae laudis ac felicitatis

Ó

Z

adimpleant, qui in pietatis , fapientiae, temperantiae , mo

"

caus

(a litterarum ifta emporia et diuino beneficio exci-

H

A

füae proram et puppim ponunt; qui, vt ne Ícopo , cuius

fed inaeftumabilibus virtutum fcientiarumque elegantis-

NeSY

7

tatas bonarum mentium officinas ingresfi funt, excidant,

N

€

/

d

/N

dicere fuis aliquando Magiftris queant,

hihil prorfus faciunt reliqui; oberrat

e

fimarum diuitiis culti, atque au&i, vale

V

a/*xx

AN&

-

T

um haut eft, non vnus etia

m in academiis adoleícens, qui in alia omnia

—

NG

7

&

tamen, quod diffiteri cordatis. integr

VT.

R

u

"7-

x

potius coeco praeceps ruit impetu, DE

I, Suorüm et fui rale oblitus,

praefentium et futurorum, honoris et com-

() L

uod fuarum eft partium maxume,

fibi agendum repu-

modorum omnium incuriofus, ac ad faniora quaeuis furdus, q

is adhuc natantem , vel in p

lateis infana lapidibus bella indicentem , vel humi ex

tat minime, quem oriens fol, non in libris, fed vel in pocul

l in circis difcentium proficientem, fed

udendis iftis expeditionibus quasfo corpore ftertente

m occidens vero, non ad latus praeceptorum vc

; aliisue in latibulis peccantem, ac parentum lucellum;

valecudinem,; confcicmjam et

vel in agris grasfíantem , vel in cauponis tumultuantem

iqde offendit. . Eft, in quem illud

venufti Venufini cadat:

exiftumationem dllapiQantcm, iugulanten

luuenis, cu(tode remotó,

Gaudet tquis, canibusque, et aptici gramine campi ,

Cereus in vitium fle&i, monitoribus afper,

Vtilium tardus prouifor, prodigus aeris;

"

z

Sublimis, cupidusque, et amata teli

nquété pérniX. .

e bonis rationes non pofci

Honc ante, quam ad bonam redierit frugem, ex ac

ademiis ad reddendas de animi corpotisqu

ferendum eft. Qui vero aliquet a

nnorutm fpatio vix femel,

que, ac a

dorandae miferantis DEI indulgentiae acceptum re

ilicec iubentibus , defun&

farum alumnis parentauimus, vno hoc, quem viuimus,

anno illaeta

bilieo faepius iam, fatis fc

Euroskala Offset

moleftumue, fuisfe minime.

Quibus enim

vltima pcrfol

cere tamen non posíümus, quin fateamur, graue illud nobis,

fed confiderc -

de quorum falute aeterna non fpetare ,

qll

am malae notae, fed probae, fed piae mentis adole(centes fuere,

"

atque nor,

Horum autem tunera ,

quae DEus voluit,

non plan&ibus, non lamentis,

(ed gratulatione potius profequenda

Dxs. CHR^

honorem iam habebimus A?

bilisfimo atque Doclisfimo Iuueni,

*

W

funt. ÁAtque

hoc adfe&i animo vltimum quoque

4tt

$ et modef

RICO ROESLERO, LL. Culter: ab aliquot inde

apnis apud os [ollertisfime,

eidemque compofitis[imaorum morum , piet

Dei confilia funt, inopinata morte,

eheu! fubdu-

ublicis encomiis vaerito beic mactaudo, nudius quartu

$ vero nobis, quae arcana

R

19

Numen 4mplisfrmis Parenti

bus: Patri, Viro Nobilis(mo, Amj

VierFarbSelector Standard *

2b quo melioribus quoque fedibus iam eft vindicatus, fupremum

dituum Ecclefiaflicorum Concilio ab —

-

FRIDERICO ANTONIO ROESLERO, 4erenisfim

o Wurtembergiae Duci in Re

züsfimo, B. Dw.

isbonis omnibus ma

xumopere probato, genu

18

Senatu Ecclefiaflico à litteris, pet q

uadraginta octoannos multa fide et egregiis merit

D. Nicelaum Vaven

bublerum e» loannem Fifcherum, eferenti ; CM —

Athenaei noftri patriaeq; lumina quondam, D. lacobum Andreae,

EGINAE CATHARINAE, Viri

Nobilisfimi, Amplisfimi atque

txns virtutibus quibusuis oppido condecoratisfimae snatrouae, Dx.R

filiae le&isfimae, Exefcwlari -

ani longe celeberrimi,

17

1O. SEBAST, OTTONIS, AMedicinae Docforis quondam atque Pbyfici Stuttg r di

quod ad 1p/u;j omni felicita

nde cempore p£

aetermitte

ntibus quidquam,

xxlix. Augufti die, A. O. R. c I ccvI.. nihil ab eo i

mum luculentisfimumque

dantibus documentum, Q «

mulatisfime augendum , ornandumque , poterat val

ere; ciusque rei pri

s exfpectari,

O Baawve Q

16

Cui innumerabilia, quaeà prouidentisf

imis queunt parentibu

fan&ioris obligationis riru eum religiofe ad.ixerunt.

atque ex voto fuccrefcentem, vt pi

-

fuccesferunt, Precibus tenellum Deo commendarunt adfi

duis, eum follicita cura fouerunt,

pfius contin

ebatur felicitas, notitiam omni|-

15

mente , ad conditoris fui, ad fui ipfius, & eorum, quibus vera & fempiterna i

ndolis igniculis conti

eo confilio condu&orum , Magiftrorum

opera , feliciorisque i

u

Focus

Accedente deinceps aliorum quoque,

s emenfus, in pu

blicis Gymnafii Stut.-

que ad maiora cerusfimam faciencibus

fpem : breui primorum elementorum carcere

isfimum, & adtentionem fiagularem, in

defes(amque diligentiam, Praeceptor

N

14

ingenium þracüantius, idemque ad alciora apt

humanioribus licteris pariter, atqt-

& Profesforibus florentisfimi iftius Athenaei praeftantisfimis e

gregie probauit, eosque in

Confulcisfimo B022/0 praecunte,

ad Inftitationum lustiniane:

phiae rudimentis profe

&us fecic, vt idoneus iudicaretur, qui,

Maio menfe, Almae N -

M

13

diae iam admitteretur.

Hisce autem tirociniis intra paternos parietes feliciter

pofitis, À, cioloccxx1V,

; tum inter

Martiniini, quod vocamus,

Collegii Alu

cemio fefe, intez vota Suorum, commifistum in Album Scu lioforam

E

ftrenue ac pedeinoffe

nfo decurrit, atque intra pomoc,

busque fauentibus, receptus.

Ampliori vero in ftadiohocce non minus

Numinis ,

fibi praefentis , reuere

12

i numquam non

Diuinis aufpiciis faciunt omnia, qui ad pietatem teferunt omnia, qu

ue ac fapientisfimos audiunt , feq

E

Suorum precibus ac confi

liis iauantur, non, nifi bonis, dele&antur,

Optumos quosq

famae labem adíticant ,

cane peius ac angue fugiunt; ii n

11

quae

confcientiam vulnerant, honeftatem in exülium agunt,

Ea autem veríacus intet n

e pulcerrimos p

lenis horreis colligere fru&us.

partes in Academiis laudatisfime explere atqu

licisfimi ingenit teítes ac Praece

ptores habuit inprimis E|-

Roeslerus, ex quo esíe nobiscum coepit, -

Induftriae atque fe

ta auidisfimus haufit,

t

10

t, Viros, Dn, Reeslerum atque Maichelium ,

ex quorum ore phi

lofophiae praecep

gf

atus femper colui

Dn. Hel/f!ricl]ium :

cui, Jus Publicum docé-

]n

ftituta primum, dein Pande&as, poítea A&iones

tradentem , fedulus audiit,

ltima lima ftudiis A«

bi conciliauit amicos, omnes.

Dum vero de v

pietatis vero admiratores,

quos habuit commilitones & fi

u! fato Suis, Nobis & orbi eripi.-

idemque omnibus amatus, maxumaeque

fpei iuuenis, trifti, che

jam cogitaret, politisümus,

dies, largiori fudore f:

[6)

mno excitus, de capitis dolorib.

fru&us non, nifiin coelo, percepturus.

H

Scilicet, ante o&o hosce

vt inualiturum morbum in corp*

M

dicami

nibus & venae fe&tione, principiis obftare coepit,

ueri, fed ftatim etiam, oprumis me

uit febrem , fed benign

me alias valente, metueret nemo,

Inualuit tamen breui, atque in miliarem randem degenera

initantem.

Sed, dum ad vortum

Expcricntisfxmi Medici !

ftemque iftum, qui feq

uutus proh ! e(t, euentum, minime m

horas eius impetus fufti;

ecordia decumbentis, & paucu*las

nudius quartus paulo po

ft prandium fubiro virus recesfic ad pra

Hinc, quum hi d

e curandc

E-

exfinxit, Exitum autem iftum praefenfit praedixitque

Nofter,

alia omnia perfuadentibus aliis.

conditori fuo iam reddendo,

ferio atque vnice cogitauit

fent; de eluendo Is ab omni, quoad eius fieti posfet, labe animo,

fterii Candidatum Doc

mum alterum, alterum Mini

fratres praefeuces , Illuftris Seminatii Theologici Repetentem meritisfi

d Deum precibus

conten

dant, vt pias lu&anti ani .

fi fieri posfet,

redemturos vitam ambos, vt confociatis viribus fecum apu

confirmentque,

exhortatus eft, à Deo, excu

«(is mentis recesfibus atque vita

fpirent,

&iduciam in Seruatore roborent fubinde,

1

cuius declarationem a ver

bi diuiniori:—

moria repetere pot

uit, orunibus, admisíorum peccatorum veniam

anxius efflagitauit,

ä

lis anhelantem animam fuffulciente,

laetus impetrau|

:

* " ..ï

nomine fententiam pronunciante,

ac facro epulo coeleftibusque oracu

um exípi*

grata mente valedicere ,

bene precari, quietus Cxtrem

'

bus, Patroríís, Amicis, praecipue fidisümis Dnn. Fratribus,

lum, atque éftote Pii

.

Eius vei

nitentem in fui liberationem fpiritum exhalare.

Intuemini. O Noftri, hocce in exemp

faltim efficacisima DEIfola

tía, adprecamini, at« -

miliae , quae

in lu&ibus merito eft maxumis , tantae iaCturae reparationem,

oremque, Hora pomeridiana I. ,

qua exuuiae in coclefti illo animorum con

defun&o fratti cinique;, Ámorem, pietatem, hon

locum communem ritu confueto effcrentur,,

frequenti, quod etiam atque etiam,

4b mm'm Ordinum ciuibus quoque » —

—À1

2

mini comitatu, DP.P.P.S.S,S. A. cDoloccxxV1ii. Iv. Non. Septerubr,

F

P

Typis Viduae HIOBI. FRANKIL

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1