LXV6_fol_128
author: Forstner, Christoph Peter von

ILLUSTRIS COLLEOGII

— VICE- EPHORUS

RISTOPHORUS

. CH

c

CRETREUS.

: FORSTNER,

L a

x

,,,,,

2

eTa veró trifle tandem illud ac fü

prkemum , quod per

8

aliquot hebdomadas mecuimus , officium, exfolva-

Z

Z

Y

*

mus Viro , quem Nobiízum rmeritó dolenter luget

d

(

& defiderat , non Tubinga folüm noftra, per fingu-

.

6:

los Ordines fuos, Corpora & Collegia fpecata, íed

z

£

Z

tantüóm non omnis Würtembcrgia.

Deceflit fcil.

vite tandem atque munerum', quibus nos inter prz-

Á

;

7

;

V

i2

fulgebat , ampliffimorum , ftatione , qui vix oci-

:

$

duum abhinc vivus adhuc à nobis ad acidulas Teina-

fcs di

fen"crat

, quem

qué non fine calidiffimis precibus pro fcliciori fa-

oe

&

nitatis atque

virium, valdé proftratarum recuperatione, tüm dimifimus , mor-

cuusqué jam nobis inde reportatur & exanimis

» fuitque adcó eheu!

Generofc[mmus ac Excellenti/fzmus , DN. PHILIPPUS HEN-

gár. Per-Iluffris ,

ICUS à GOE

LNIZ in WALDENSTEIN, Sereni/pmi Ducis V'ürtemberzia,

poft varias easqu

e graviffimas fpartas jam olim cum fingulari dexteritate ac

e adminift

ratas, Infimioris tandem Admilfonis atquà Regimenti Conf-

gravitac

L

liarius ,

fummi Provocatiosum Tribunalis Pre(es , fupremugqqe bujws Collegis

Jüufiris Ephorus — ,

nec minus Civitatis bujus , eidemque juntlarum Pra-

eiurarum, 1àm Tu

bingenfis , quàm vicine Bebenbufane , Satrapa , undiquà

Splendidiffmus , Meritij;musqué 5 Cui hoc die Exequiz parantur luduofif-

fimz , à nobis cumprimis hoc ex loco non tàm folenni more, quàm ex de-

defunQum fübinde profequuti fümus , Cujuíqué me.

biiá pietate, quà pié

moriam deinceps ctiam po

ft fata venerari licebit , indicendze. Quàm vero

g

vellemus ( fiquidem noflre füfficerent vires ) Tanto heic reddere Viro, que

Vivus de Nobis pariter & de Publico in univerfum probé merituseft. Cer-

te non Grzci nos, & Romani , non ipfi Majores noftri Germani, non aliz

populi vincere deberent illis honoribus , & monumentis

deniqué Gentos ac

exquiüriflimis , qua

Viris de Republica optimà meritis ad eternicatem , fa-

$

mainqué

!

fg

w

z

upe

/

l

mamqué Nominis & redé f;;'.lorum iaudem immortalem hi

nc inde flatuere

olim & confecrare füeverunt. Etíàné , quantafcunque alii privatas ( licet

& cas fatis graves agnofcamus ) eaufas habent , dum Periligfiris Dza. Vidua

Maritum longé Exoptatiffimum , Gezerofzfzmi Dzn. Filii unà cum Perilluftri

Dz. Sorore Parentem longé Fideliffimum , & preprimis quoqué ex pofterio-

ti hac prognati zres zzaximae pei Nepotes Avum longé diletifimum, cumqué

his deniqué plures aliz perilluftres Gentes ac Familig conjundte vel Cogna-

tum, vel Affinem vel Amicum longé Integerrimum , jufto citius fibi ercp-

tum delamentantur ; Nos letum hoc fatale ipfam communem ac publicam

Rem €có gravius tangere feu implicare arbitramur ; cüm nullumferé ex Du-

catus hujus Würtembergici Collegiis , quz vocant, Prizcipalioribus , fuperfit,

r

v

uod non five Membrum, vel Collegam Conjundiffimum , five Caput pla-

né a6 Przfidem Eminentiffimum fibi cum Eó ademtum complorarc queat.

Ut nil adhuc moncamus de virtutibus quibusdam infignioribus , Eidem pla-

né familiaribus, quibus tàm Superiorum quàm Parium, Inferiorumqué , fa-

vorem , amorem & Reverentiam facilé ve[ promeruit vel provocavit , quove

etiam nomine tantum jam füi defiderium apud omnces bonos reliquit. — Na-

tus autem Nofter, ( ut Eundem ceu Ingenuum vere Nobilitatis ae Virtutis

Exemplum , ab Origine füá ad cumulos usqué deduQum , ob oculos po-

namus, &, quantum quidem ex brevi bác Tabula fieri poteft, potiora vi-

tz Ipfius, morum item Munerum ac Meritorum momentaindicemus) natus

is, & in dias luminis auras editus fuit , Dic xv. Januarii , Anno priorisSce-

culi LXIII. Fuitqué Spira . percelebris illa propter Auguftum , quod olim

intra moenia füa fovit , Imperii Tribunal , Civitas , qux nafcentem primüm

vidit. Porró cüm aliquid omnino fit, & magnum quidem fit , Claros ha-

bere natales, & quam plurimos Illuftres numerare majores. Fclicitatem il-

Iam fibi Nofter precipuam pre multis aliis gratari quiviffet 5 — Ortus quippe

tali ex profapia, que five paternum five maternum genus confideres, dudum

Secula numerat , antiquitatisqué adeo non folum füz glorià fed & cutopri-

mis munerum ac mcritorum in publicam rcm amplitudine & fplendore,cum

javis alia contendere valet ! Sicuti quoqué Perz/Zuffris Gelniziana Gens me-

ritó in peculiaribus iifqué rarioribus Familie Suz prerogativis referc , quod

ex quo originariam fedem ( quam olim in Marchia Brandenburgenfi Mc-

dià füb Goldeneziorum càm adhuc nomine incluta, tenuerat ) ante 200.fe-

ré annos , cum regione noflrá Suevicá mutavit , cam tüm flatim ac dcin-

ceps fidem Sereniffimis harum Terrarum ReGoribus probaric , ut dignif-

fimam illi fübinde habuerint , cui maxima graviffimaqué tam Aulz,

uam Militie Cancellarieque munera concrederent, iftamque Ea gra-

tiam plane peculiarem , fibi jam inde à AMagsi Chriffepberi Ducis «vo

ad modernum usque gloriofiffimé regnantem , Sereniffimum Patrie Patrem

Eberbardum. Ludovicum. clementiffime confervatam , nullaque unquam fivc

temporum five injuriarum ferie interruptam , gloriari poffit. : Quibus ita fe-

fe habentibus, perfacile equidem foret, longam fatis hic Majorum feriem

rolixumque Avorum Aviarumque pertexere catalogums Sed cum propter

modo dicta illud minime opus arbitremur , propiores folummodo quosdam

£

eorum, cum Illuftribus Conjugiis, commemmoraffe vel indigitaffe juvabic.

a;:ä

Et vero , quod ad Noftti attinet Parentes, fuic PeriZuf/ris quondam a*44e Ge-

nerofifrmus DN. GEORGIUS CHRISTOPHORUS 4 GOELNIZ in WALDEN-

SIEIN , Serépifzomni VPurrtemberzie Ducis in Superiori Tuflitie Senatu ef $u«

premarum provocationum Tribunali per tredecim anmos Confiliarins , pofeaque in

&

Summo

Pa

N

p XXH

ä

! A

u

?

d

ING

-

Summo Imperii j:)dic)a ; quod apud Nemetes tunc erat, in /E.Qtum usque decimum

annum Adfe[sor longe fulgentifezmus , Vir in tantum poft fata etiam laudandus

in quantum vera Virtus, folidaque Eruditio cum plurium aliorum merito-

rum gloria conjunca, extolli merentur ; cujus przfertim quoque memoriasm

A*

Alma nofira ftudiorum Mater nullo unquam tempore amittet , cum raró

prorfus ordinis füi exemplo, folenne idque rigorofum JCtorum examen fub-

ire, publiceque fine ullo moderamine ac Praíidio Profefforio 4e vecZigalium

jwre difputare nullosdubitaret qui Noftrum, quem dicimus & füfpiramus,

cx Conjugio fcliciffimo cum Peri//vffri atque Generofifema DN. MARIA SIDO-

NIA L. B. de CLOSEN, is. Heydenburg , Mulbaufen cf Kilchberg ad Nicrum

fufcepit. Avus Eidem Paternus erat Vr Perillftris atque Generofifemus DN.

x

JOHANNES HENRICUS 4 GOELNIZ s 7Valdenflein, Conflliarius ! pariter

VP'ürtembergicus per plures apnos longe meritiffamus , Summusque Reiforeffaria ac

Venatica Prefec/us, Conjuge gavifus füavitfima, DN. ANNA CHRISTIANA

de REMCHINGEN, 7zri Perilluffris, Generofifemi atque Excellentifimi, DN.

GUILIELMI de REMGHINGEN, Coz/iliarii primum Würtembergici , ac Dica-

Jfferii Prefidis , poffmodumque Summi Curia Magiftri , primariique Status Miniflri,

nec non Préfecfura Uracenfii Digcete, filia. Proavus inde paternus exfílitit 7ir

Perillaftris atque Generoff]ernus DN. NICOLAUS A GOELNIZ z VZaldenffein,

SereniffEmorum aliquot V/ürtembergie Ducnm per 55. annos. Prefecfus rei vee

gatoria longe meritzf/mus, qui in matrimonio habuit DN. ELISABETHAM;

ex IJIWN' olim Natbim]iiomm ab HM!(?:&; ; progenie oriundam. Hos vero ex

paterno genere avos nominaffe, quamvis fufficiens £c«; amplumque fatisan«

tiquiffimz fimul & Splendidiffime Profapie doeümentum fuerit3 Non igno-

bilior tamen vel minus fplendidior cenfenda origo Ipfius materna. Avo quip-

e materno gaudebat Nofler iro Perilluffri atque Generofimo, DN.GEORGIO

STEPHANO L. B. de CLOSEN, 2Dowipo i Heydenburg, Mülbaufen & Kilcb-

ber

Marefcballo olim in. Bavaria Inferiori provinciali Hereditario , iudeque 3.

C2

;

Majeffatis Confiliario , Ordinisque Equeffris ad Nicrum C Sylvam Hercyniam

Dirtdhore Eminentif/mo, qui thori fociam fibi adfciverat DN. MARIAM

MAGDALENAM , ex Jjufiri. Eybiorum propagine ortam. Denique Proavus

maternus erat Vr Perilluflris atque Generofizmus DN. JOANNES URBANUS

L. B. de GLOSEN, zodenburgi , Müblbuf ac Kilchberge Dominus ,pariterque

Mare(challus Bavarie. inferioris Hereditarius ; Proavia vcro DN. MAGDALE-

NA, ab Ebingen , Kilcbberg c Vancken. Vluresultra Majores , qui tum Goel-

nizianam , tum Clofencrianam Stirpem vel condiderunt vcl profeminarunt;

pratereaque & alias vel confanguinitate & affinitate Eidem conjun&tas Fami-

ias numerofé referre ( Eccui vero illuflria Nozbafftiorum , Nippenburziorum ,

Kaltentbaliorum , Freibergiorum, Helmflaitiorum, Caniziorum , Miltiziorum;

Bümavierum , Endtierum, Pappenbeimiorum , Frauenbofforumy Gemmingio-

rumy Preifissiorum, Feilifcbiorum' c*c. nomina ignota eífe queunt ? ) hoc

lübentius füperfedemus, quod ex deduáis illa naícendi felicitas jam fatis ap-

parere videatur, cui tamen ipfemet Peate Defupi?us pro confuetá pietate fuá

longiffime femper antepofuit aliam, camque multo eminentiorem , nobili-

tatis prerogativam , quá nimirum optimi, qui vitam Eidem poft Deum de-

1

1

derunt, Parentes, rcliqnum quoque muneris fui adimpleturi , recens Natum

chriftiano mox Baptifmi Sacramento initiatum, non Familiz folum, fed &

Ecclefiz,hujusque Capiti ac Salvatori Chrifto , membrum inferucrunt , ipfe-

ue dehinc Auzuftum 2ei Filii , viteque eterua beredis nomen ac titulum re-

u

& folerti Eorundem educationi Noftet

portavit, Par;':gr ac providz, pix

A2

:

fllbin:

N

E

$

3

fubinde gratiaima mente tribuit , quod mature fatis ipfam in vera Religio-

ne Deique cuku , Moribus ítem, Studiis ac artibus honeftiffimis inftrui cu«

rarunt. Jam enim o&o annorum pucrum Efslingam , ubi praftantior tum

ludus literarius frequentabatur , miferunt, nonca equidem initio intentione;

uttotum is aliquando literarum difciplinis fe traderet, cum potius propter

aliam fobolem numerofiorem , .eamque cumprimis maículam , Arti primum

Venatorig , ac Militari deinceps , deítinaffent, Sed quod interca incvitabile

illud fatum, nemini alias parcere, vocareque hinc univerfos folitum, in do-

mum paternam irruperat, nec per eam acerbe fatis ante. graffari defierat,

quam poft novem fratres intra breve temporis fpatium letho datos; flebilem-

que adeo ramorum familiz, uti videbatur, florentiffimz , pene omnium ab-

[

fciffionem, ipfum tandem truncum feu radicem , Diletiffimum videlicet Pa-

rentem, petiiffer, Eundemque Anno feculi iftius feptuagefimo feptimo fecum

abítuliffet. Superíles modo Mater morftiffima Filium fuperftitem unicum ,

pubertatem quamvis jam ingreffum , tam ex propinquorum Amicorumque,

quorum curg una relidus fuerat , confilio & arbitrio , quam ob proprium

ad preclara quevis motum , denuo continuandis bonarum Artium ac Litera-

rum ftudiis adhibere , optimosque eum in finem Magiflros , quibus ad pic-

tatem & rerum intelligentiam ducibus uteretur, circumfpicere ccepit. Quo-

rum cum minimé deficeret diligentia, prafertim ex quo literatiffimus Da.

Obrcchtus , communis feréolim Suevice Nobilicatis Preceptor , pofteaque Se-

reniff. noftri Würtembergiz Ducis Copfiliarius Regiminis , manum informae

tioni admoviffct , Noftergnà , interea Halam Suevorum ad frequentandum

celebre illius loci Gymnafium , ablegatus, non minüs & ex füá parte ftre-

nuam conferret operam attentionemque indefcífam , omnia brevi ita feli-

citer ceciderunt , ut magnam infite virtutis & ingenii fpem undiqué often-

derer & praclaros infignis iftius applicationis fru&tus jam tüm Mater Fide-

liffima abs Filio ha&enus unico fibi polliceretur. 1ta vero feliciter firmato

Studiorum rudimentis animo , maturum ad altiora deprehenfum , fepten-

decim annorum juvenem , primüm inclyta Heidelbergenfium Academia fuf-

cepit 5 Quamvis vix aliquot men(es Mufis ibi impenderit, cum peculiaris

interim gratia füperveniret , qua Seremi[umus tunc barüm terrarum Admie

niflrator Supremus , Gloriofz jam memorie Dux , FRIDERICUS CARO-

LUS, quem Dominum Nofter fubinde Clementiffimum expertus fuit

ipfum in numerum lIncolarum feu Civium Collegii hujus Illuftris ( quod

tum quidem przter aliquot Sereniffimos Principes, Infignem aliam ex Illuftrif-

fimorum Comitum , Baronum item ac Nobilium Ordine Hofpitum catervam

intra íe continebat alebatque ) adícivit. Hic vero demum igneam illam in-

enii vim , ferventiffimumqus in literarum artiumque fludia amorem ita ex-

erere coepit , ut totus quafi in iis habitare videretur. Etvero poftquam per

integros quatuor annos maxima cum laude commoratus, Celeberrimis illius

evi Profefforibus ( quos inter Venerandi jam Univerfitatis Senioris D. D. Ga-

brielis Schwederi, qui & hofpitium Noftro per aliquod tempus przbuit, fin-

ularem humanitatem ac fidelitatcm idem nunquam non gratá mente reco«

luit ) affiduum fuübinde Auditorem ae difcipulum fefe prebuiífet , eos candem

in omni pene elegantiori , quam vocant, literatura ; philofophia item atque

Juris tam Privati, quam Publici , Feudalis ac Canonici prudentiá, profectus

monftravit, ut fpem non Mattis fidiffimz folum , fed & aliorum füper Ipfius

fortuna ha&enus folicitorum, cumulatiffime impleret. Cujus rei teftimo-

tibus ex

nium facis luculentum e(t raräoris argumenti Di/2utatio de Regnis G* Gen

" éuevis

G

z

-

à

$7Pvis 0rigudis , quam a.168

4. Prafide Celeb. t. 1. Collegii bujms. Uuftris Profef-

fore , Da. D.o. Ulrico Pregiz.

ero , publicé atá;

ia mafculé defendit , ut nihil

.

gloriz ejus cruditionique add

i tàm potuiffe cenferetur

?

Prafertim cüm &

ceorum , quz hanc alias ornarc. folenc

P]

necquicquam in fe defiderari

paílus, przter Linguarum Exoticatum,

Exercitiorum quoque corporis no-

bilium ac Equefirium infisgnem jam t

Sic

üm peritiam fibi acquifivifler,

igitur "magno cum frudu, fed nec mi

nori cum laude, abíoluto Studiorum

fuorum in Academiis curriculo

, Nofler, ne intra privatos quafi parictes

ipfius indu(lria flaret, ipfam Or

bis Univerfitatem , ut peregrinator & xoc-

pomoMIss adire. decrevit

» quo fcil. ex ufü ipfo do&rinz caperct incremen-

ta, & quafi g

emino hoc cardine haóenus didicit

orum Ííphzeram firmaret.

Initium itineris füb coeleftis cl

ypeo tutelz eod. a. 1684. per Helvetias in Italiam

faduum , ubi cum poft AI

pes cranfcenías

Sabaudice fe rcgiones offer-

rent , mox Taurinorum Au

guítam ,' cüm propter Academiam , tàüm

precipué quo

qué propter Aulam fubinde politiffimam — percelebrem,

adiit, in quà integros feptem Menfes confedit,

Hinc vero & rcliquis

lraliarum Provinciis diligenter perluftratis

adipfam demum Orbis Urbem Ro:

mam perrexit ,ubinon femel folio feu chrono Pontificio ipfi adftare ,

Papamque

Innocentium XI. in co fedentem videre contigit.

Hinc flexo poftmodum

itinere, Galliam petens,

Lutetiis Parifiorum ultra fex menfes fubflitit , ibi-

qué quantum elegantium ingeniorum operumqué fuit , omne pervidit , &

tantum peregtinz venuftatis admi(it, quantum Gerrmanicam virtutem non it«

fringeret. Nequé vero tüm ille peregrinandi ardor 1o/fr; quievit , fed in An.

gliam quoque transfretandi lubidinc eum capiente, Londinum pervenit;ubi,

poftquam Regem cultumque Aulz ac pompam , nec minus Proceres quof-

dam Regni przcipuos, fum loco natos, pracipuisque tüm muneribus pre«

fulgentes , przfens vidiffet, prius iter Gallicum repetiit ; exindequé demüm

propitiis vialibus a. 1685. in Germaniam reveríus fuit , magná uti omnium

fuorum, ita Matris precipué chariffimz, letitiá exceptus. — Non potuit fané

tantus & ingenii , & morum civilitatifque cultus , juxta cam illà toc lingua-

rum, exercitiorumque nobilium ad omnem Aulz clegantiam artifqué regulas

acquifità peritiá, vel à fama & Magnatum favore conciliando fterilis , vel ab

ulteriori ufque & ufque promotionum fpe pro Zearo vacuus effe.

üare cüm

brimum Sereni(fimo Ducatüs tum Adminiftrratori , DN. FRIDERICO CA-

ROLO Dwci exhiberetur , reperit illico virtutis fuz meritorumqué tantum

judicem & Arbitrum, quo majorem vix nancifci potuiffec 5 Affumtus quip-

pe codem adhuc anno 86. in numerum ac ordinem eorum purpuratorum,

qui Sereniffimo 7254 Camerá & Cubiculo erant.

Atqué hoc llli primum

dignitatis & officii exordium fuit 5 Quó cüm per aliquot annos füumma cum

laude & folertiá defungeretur , Aula fenfim ipfius virtutes proximiüs cognof-

cere, hifqué viam ad altiora fternere ccpit ; adeó, ut ldem incomparabilis

Princeps fequenti mox A. 9r. Vicatiam $erez//fzmi tum temporis H/EREDI-

TARII PRINCIPIS Ephoriam , in abíentiáà Ordinarii Ephori Dn. de Staf-

forft obeundam, ipfi committere nullus hzreret.

Ac licet hzc inter in luc-

um domefticum incidiffet , Matre namque fuá longe dileGiffimá orbatus,

( cujus quoque triftem obitum Noflter có acerbiüs deflevit , quod ipfum te-

nerrimo fubinde affedu complexa fuiffet;) mox tamen eodem feré tempore

fcrenior quidam fati faventioris fülgur Eum adfpiravit, dum matrimonii longé

exoptatiffimi fauftiffimique vincula fidemque contrahere licuit ,

cum

genuino Sexüs íui Nobilioris exemplo ,

lediffima videlicet — atque

omnibus

s

atque omnibus preclaris tàm animi , quám corporis dotibus ac virtutibuscu-

mulatiffimé ornatá, vereque adeo Per;//effri atque Generififema , ( Vidua jam

eheu! tri(tiffimá) DN. DOROTHEA FRIDERICA, ex perantiquo , & àmul-

tis inde feculis Helvetos inter & Suevos clari(fimo Reufchachiorum Genere

prognatá; Filiá quippe Vzré PerzZluféris atque Generofiemi DN. LUDOVICI

EBERHARDI de REISCHACH c Zeichenffein, Domini in Nusdorff, Eber«

x uä'mx ueuxIS6g o

dingen ef Rietb , Confiliarii quondam VWürtembergici, Reique Falconaria ac Die-

cefeos Vaybingenfis Prafecfi Superioris , ieemque Perilluffris e&- Generofiffgma DN.

ELISABETH/E URSUL/E HUFFLINI/E de ANewenvvinudecki Sorororeque

adeo germaná77rz Perilluffris,Generofifffmi ac Excellentiffmi DN. EBERHARDI

ALBERTI de REISCHACHjqui Gezer4alis olim Campi- Mare[cballiLocum- Tenentis

fpartam apud nos tenuit , & Legionis pedeffris Suevice Dux fuit, Vir de uni-

niverfa Suevia immortaliter meritus. Cujus quidem llluflris Stirpis infi.

nitos feré propagatores & Avos non minus & hic rcferre poffemus, nifi

propofiti meta ; charteque hujus anguftia illud prohiberet. Ec quotusquis-

que veroe(t , qui Rezfchachbias , Huffelinias , Rietburgias , Zormias cc. Familias

e

*

Caterum

& Origines neíciat ; vel non íatis cognitas habeat

cüm Conjugium iftud , Dco quafi ipsó proxenctà, dextrasque jungente, prz-

vióque tandem etiam cum confenfíu Piezti//ma Principis , Serenifzma tum Ma-

£ris Vidue , DN. MAGDALENAESIBYLLAE,.(cui noviter defponfata & ipía

ante a Camera & Cubiculis erac) conciliatum fucrit initumque 5 — Nibil uti-

qué mirum , tam boneftum, tam fuave illud, tam fortunatum , intimaque (em-

per animorum conjundione lztum extitiffe, . Etenim Maritus Aof/er Conju-

gis rariffimz , vixit cum hac mira concordia ad mortem usque, expertus il-

lam nunquam non fidiffimam fecundarum & .adverfarum rerum confortem,

dubiisque & profperis fociam fuaviffimam. . Hocque magis vero illamad ex«

tremum usque fpirirum adamavit, quod tàm pulcherrimi amoris viva fpiran-

tiaque documenta edens , ipfüm felicem /zpzem liberorum Parentem cflecit ,

quorum quidem q«a£uer filjos cüm Parentes optimi immaturo nimis ac acer-

bo fünere fibi ereptos olim valde deplorafíent , tum preprimis ultimorum

duorum , BENJAMINI (cilicet atque CAROLI LUDOVICI ja&ura fatalis li(-

dem có juftiores lachrymas expreffit,quod ambo ampliffimarum expe&ationum

Juvenes fuiffent.

Quó teneriori itaque affedu I//er fubindé tres adhuc fü-

perftites complexus eft ! Quove majori cum dolore & Illi jam cum Matre

moeítiffimá crifliffimum Patris füiobitum lugcnt. deflentiue !

Sunt autem ,

Perillufltris atque Generoffffmus DN. CHRISTIANUS HENRICUS 4 GOEL-

NIZ i2 N'ALDENSTEIN , Sereni[pmi VWürtembergie Ducis Regiminis & Tu-

ie Confliarius ; . Yemque Periduffris atque. Generofffomus DN, CRATO

PHILIPPUS 4 GOELNIZ ;; WALDENSTEIN , serenifgmi Würtembergie

Pri

^"

LL

s

is Hareditarii penes Legionem Ipfas Equeflrem Suevicam Signifer meren-

,CZ

$5

Nec non Periluffris atque. Generofiffima DNa, MAGDALENA

DOROTHEA , quam quidem llluftres. Parentes pro fingulari amore fuo ,

quem pietas F///e exquifira , obfequium item ac blandiffima «tas merebatur,

matrimonio fatis felici diuturmodiue A. 1714 junxiffe fe exiftimabant lzta.

banturjue cum 77ro itidem Peri/luffri a44,. Generofiffmo DN. JO. ERNESTO

FRIDERICO 4e GAISBERG ;» Schzaitb , Scbaubeckii &* Bottwarie Domino,

Sereniffmi Wurtembergie. Ducis. Legionis Pretorie Pedeffris Superiore Vigilum

Prefeifo meritiffmo, &c.

Sed quz DEI in. Celis Supremi voluntas cíl im.

perfcrutabilis , Maritum hunc & z/4 longé amantiffimum , quocum ius con-

jugii caftiffimum dulciffimumQue ad excremum: cjus uíque Spiritum (an-

Giífimé

[fa

IN - r

y. *ï/» X

E

S x

j

Y

/

.3,.

f

X(A ä ï

P

)

;:

Giífimé cuftodivit , ibi biennio abhinc prematurá morte przreptum hade-

nus quàm marítiffimé doluit , novumque jam Parentis Indulgentfimi lon«

géque defideraciffimi difceffüm eó dolentiüs luget,quod abs Conjuge pié defun-

BGb os

&o adhuc reliqua fideique fuz concredita tenet pignora ifta amoris finceri te»

nerrima 5 Trigam autem filiolorum hic putamus , five Sanguinis originem

wX

fpe&tes , five morum ingeniorumque bonitatem ac fuavitatem, plané egregi-

am & ad maxima quzvis natam , beati(limi hinc quoQue Dn. Avi peculiare

fubinde delitium , fpem & attentionem ,. Gezero//fÁ.. videlicet Duw. JO. HEN-

RICUM FRIDERICUM , BENJAMINUM FRIDERICUM , atgue. PHILIP-

PUM SEBASTIANUM 4e GAISBERG &c.

Neque vero tamen ( ut telam ,

quam coepimus , brevibüs modo pertexamus ) Noffer muneribus fuis aliis

minüs quàm nubendo felix ac fplendidus , anno mox fequenti 92. novà

in Swperiori juflitie Collegio ex Nobilium — [camnmo Confiliarii Dignitate

madabatur , quam 3erezifmus Primceps deinceps Anno 1697. cum

Vicarii Prafidis im eodem Sematu Iluffri officio , Charactere ac preroga-

tivaauxit. Porro quo & novus. Idem g/erio//fzme. etiamnum per Dei Gratiam

Regnaus Sereniffmus Würtembergie Dux,DN. EBERHARDUS LUDOVICUS,

quanti Beaté Defunifum. Noflrum habeat, femperque habuerit , demonítraret ;

tum aliis fingularis Gratiz & Clementiz fignis teítimoniisque fummis, tum

hoc ipfo ampliffimé declaravit, quod prefulgidam iftam, ab Anno hujus fc-

culi fecundo vacuam, Camere Magtffri en Præ/idis /Zatioggm Eidem quäm cle:

mentiífimé concredidit.

uá per- annornm quinque decnríum magnà cum

fan&titace , prudentiá fimul & auctoritate adminiflratà exornatáque , cantum

abeft, ut Sereniífimus Patriz Pater maxima Ao//r merita gratiofi(fimáà mente

conftanter fccum recolere defierit unquam , ut potius anno fequenti 1707.

alia tria caque longe cminentiora fplendidioraqne , — Summi (cil, Dicaflerii

Prafidiatus , nec minus Supremi Ilufiris bujus Collesió Prafeifura ,. ac Tubin-

genfium denique Satrapie Superioris ( cui deinceps anno proxime elapío

1726. viciua Diecefis Bebenbufaua acceffic ) munera, Dignitates & officia in

Ipfüm conferret. Jam vero fi ha&enus memoratis Adminifltrationibus fpar-

tifiue longe ampliffimis aliifque bonis ticulum quis , caufamdue adeo tot

tantorumque ornamentorum , in Beatum Noftrum cumulatorum , curiofius

!

uzrerc velit, nz! is multum aberrabit, fiquidem ab ipfo offro GOELNIZIO;

ingenitifij; Eidem ac per longam experientiam firmacis virtutibus recefferit. Et

vero quanta non Ejus fübinde exfplenduit pietas & Religio ersza DEUM :

Quanta Fides & Induílria erga Principem & Patriam !

Quanta prudentia

in Confiliis & Collegiis !

Quanta Juftitia & Dexteritas in Tribunali & Cu-

ria] Quanta in Familiam merita ! Quaptus amor in Dilediffimam Conju-

gem , Liberos, Nepotes & Neceffarios ! Quanta porro in omni vita fince-

rias , candor & Integritas Germana ! .Quanta morum fuavitas , lenitas

ac clementia amabilis !

Quanta denidue erga egenos , Viduas prefertim

ac orphanos, mifericordia ! Quz fané omnia meliüs in animis hominum

& memoria pofteritatis, quam fcripto hoc brevi exprimuntur , interimta-

men ita comparata fünt , ut tantis nominibus ac virtutibus ,. quibus Bears;

largiffime cluebat , longior etas , hoc exulcerato cumprimis feculo , optanda

fuiffet, Sed obflitit his votis Divina , quam femper exofculari fas fuerit ,

Voluntas , 2f/riqu? valetudo , quam ls quidem olim íatis firmam eft ex-

pertus , pcr ultimos vero aliquotannos ita adveríam , debilitatam ac in de.

terius femper inclinantem, fenfiprzíertim ex quo, qui Hy pochondriacis ac-

ecíIcrant dolores podagrici , majorem fuübinde in modum infcítarent , ut ip-

B2

Íe non

[

d

Íe non taró fummum fibi diem & inelu&abile fatum quantocyus fübeundum

3

*

Ecenim poítquam

auguratus fuerit, — Que & ipfum divinatio non fefellit

fub &inem anni praceriti lateris finiftri debilicatem

capitis vertiginem, ner-

vorum diftentionem , memorizque defe&us infignes fecum notaviffet , paras

liticufque adeo affe&us ipfi fenfim adreperet, ut inde nec manus finiftra, nec

pes; nec lingua deínceps re&te officia fua facerent; Ex illo cempore uno qua-

fi idu ad cafum dari omnia vifa funt , nihil plané proficientibus , quz Cele-

berr. Medici adhibebant, remediis, quorum ex prioribus morbis vires ipfe

perípectas fatis habebat & exploratas, exquifitiflimis.

Igitur manum jam

injicientibus fatis ; ultimum ex Acidulis Teinacenfibus , quibus non unà

olim vice faluberrimé ufüs fuerat , fomentum & folamen qua(itum , ad

quas ctiam aute /hos decem dies Tota Familia Perilluftris Ipfum comitata de-

duxit. Sed quod nova mox alia Apoplexia fuperveniret, dextrumque jam etiam

latus peteretoccuparetqué fenfim, Ipfemet No/fer, ultima fibi inftarc (entiens, ab

humanis ad Divina prafidia fe totum convertit.. Cumqué mitiora infultantis

morbi intervalla per aliquot adhuc dics extraxiffet in perpetuis feré fufpiriis,

piisque , quantum quidem lingua valuit, alloquiis & precibus, tam pro charis-

fimá Dna. Conjuge, quz Marito Dilediffimo vivo & toties ad. poftremum

zgro dies noctesque ea femper exhibuit officia , quz majora efIe haud potuif-

fent , quàm'pro Liberis longe dilediffimis ;|qui & lpfi egrotum Parentem

tantà pietate , tantis vigiliis & auxiliis erigere ftaduerunt, ut cum antiquis de-

fuper exemplis decertarint, vc] propterea etiam una cum Me/fi/zma Dz. Matre

à DEO eó majori folatio & certiffima pramiorum fpe, quam in paterna Bene-

di&ione relità pofitam habent, afficiendi ; Placidé tandem XI. prafentis hu-

jus Junii die poft horam vefpertinam I1X. inter adftantium Suorum- lachry-

mas , complexus & precationes ardentiffimas exfpirans, animam füam in ma-

nus Sandiffimi Salvatoris fui refignavits cum.etatis annum ageret 4uiztum &

fexagtfémum , Munerum & officiorum publicorum primum c quadragefr-

sum., Conjugii denique longe fuaviffimi fexzum & trigefimum. . Nos jaa

pi? beateque Defuntio beatam quoque zternitatem gratulamur 5 | Peri//uffri-

bus vero. Dun. Viduis , Matri c Filia , Filiisque item ac Nepotibus Generofis-

fimis nunc in lamentis luctugue acerbiffimo jacentibus, Divinam illam opem

apprecamur, que labantes confirmet , afflictos erigat , ac remediis efficaciffi-

mis exulceratos Ipforum animos refocillet, Caterum quamvis ita Iof/ro per-

petuüm bené fit , nec quicquam Is noftri vcl lu&us vel officii períenti(cat y

noflrarum tamen erit partium , exanimc ipfius corpus, in quo pulcherrimus

ifle animus hofpitabatur , omni quo poffumus honore períequi. Quapropter

cüm hodie fub vefperam Ejus quod reliquum efferemus, atque in tumulo, al-

terÓ magnz illius matris utero, à quo ad alteram illam vitam novus Coeli Ci-

vis nafcatur, eoque ad latera binorum ante defun&torum Filiorum parato, con-

fuetis füb folennibus condemus, ad celebranda illa omnium inter nos Ordi-

num & Collegiorum Proceres ac Cives , decentibus quosvis titulis compellan-

dos , uti par eft, invitamus & rogamus, Faciemus eo nonfoluni omnes, quod

nof(tre vel eft pietatis vel officii, fed & dolorem ac egritudinem eorum, qui

hac calamitate graviter fra&i funt & confe&i, nonleviter mitigabimus. P.P.

Tubinge Dom. l.

pofl féflum Trinitatis A. MDCCXXVHI..— $ub zäu(l(is Celleggj

&igillo can/?ætö.

TUBINGZE,

'I-'ypis JOSEPHI SIGMUNDI.

ILLUSTRIS CC

ERE EPH-

Euroskala Offset

CHRISTOP]

d

ORESERN

VierFarbSelector Standard *

to

i FORSTI

r

L. X

&

O Baance Q

,*2

ä

:

IT

H

-

ofa vero trifte tandem ill

ä

Focus

2

8

aliquot hebdomadas r-

(s

)

Z

j

x

A

mus Viro , quem Nol

14

;

)

& defiderat , non Tu

(5

ä

24

6:

los Ordines fuos;. COB]

7

A

tantüm non omnis Wi

13

t*

E5

-

vitz tandem atque mur -

£

///

Z

7

Z

fulgebat , ampliffimori .

Z

4

*

N

12

*

ZA

Q

duum abhinc vivus adl-

genfes difcefferat, quemqu& non fine calidiffic

nitatis atquc viri

um, valde proftratarum reeupei -

11

bis inde reportatur & exani

cuusqué jam no

us 4c Excellentilumt-

yir Per- Illuþrzs ;

Generof[om

GOELNIZ in

WALDENSTEIN, 5i

10

ICUS à

oft varias easqué gravi

iffimas fpartas jam olim|-

Intimioris tandem Admg

gravitate adminiftratas ;

liiarius , fummi Provocationut

m Tribunalis Pre[cs —

nec

inhs sztat:s Imjus

Alufiri.

is Ephorus | ,

tidurarum ,

jam 'Tubmgm/' $5

quam vicipe Bebés

Cui hoc diq

Splendidiffmus ,

Meritiffe imusque 5

fimz , à nobis cumpr

imis hoc ex loco non tà

defündum fübinde profeq

bitá pietate , quá pié

moriam dcmccps etiam po

ft fata venerari lice

em noftrz füfficerent vires )

vellemus ( fiquid

EXX

Vivus de Nobis pariter & de Pu

blico in univer

non ipfi Ma)

te non Greci no$, & Romani ,

denique

Gentes ac populi vincere deberent i

exqux(iu

fümis ; quz Viris de Repubhca opumc F

Illlllllll

f

E

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

E

Y

SEXut