LXV6_fol_126
author: Forstner, Christoph Peter von

ILLUSTRIS COLLEGII EPHORUS

CHRISTOPHORUS PETRUS DE FORSINER

-

r

»hP Z

D Uodfi ex fcntenfia & effato illius Poétarum Romanorum facile principis , uhivcrfïsquc cüm propter ingenium

ü:»

SSNI

ERY

zi

g

füummum , tüm propter miram verfus fuaviffimos effundendi facilitatem grati olim & accepti , folique Augufto

SM

(

A

Imper. invifi ,

P. Ovidii Nafonis , £ez? qui íatuit , bezó quoque vixiffe cenfendus eft, atque proverbium hoc

zl

»)

i

Z3)

VA

unquam in veriverbium , quod vocant , abiit ; Noviffimo fane exemplo fuo illud feliciter fatis comprobafle

gg/

d)

SS

*

videtur , qui triduo abhinc fi

remo nos inter fato defun&us eft , Senex Venerandus , 7zr Geger.. Nobilif-

z

yc

A

Jemus. atque Confultiffomus , DN.

[

D

ERHARDUS LUDOVICUS BERCHTOLD , , Conpluritm Senï;ai]z'morum,

a

ij

z

4

iu Regimine fe excipientium , Wurtembergie Ducum Confiliarzus Speczatiffemus.

Cui vel idcirco eó majorém in tnodum

C

It

Ex

ratulari licet , quod per omnem pene vitam 77v fe prebuit , juxta di&tionem Vellejaanam , zz zastaz

2

NÀ

|

(s

J

Em

—

opum , ip quantum bumana , eaque vere laudabilis , /zzeceztía iztelligi commendarique perest ; Non hoc etenim

J

2777

( (

TTE

minus , quó Vellejus ifte Romanum Antiftium annotavit , chara&ere J»fer fignari dudum meritus

fuit.

Multitudinis equidem judicium multa aliàs fübterfugere folent , qua & notitiam memorabilem &

exemplum re&iffimum continere videntur.

Aft prudentiores ex candidiffimo fincerz virtutis genió , qui vel in ipfo aliquando ore ge-

ftuque refidere , vel ex actüs alicujus profundioris infpeCtione & ex tempore quafi emicare folet , facile generofum animum rarasque

omni zvo dotes interpretantur.

Fuitque hoc nec paucorum , nec ignobilium virorum fatum , ut in vitá pzne inauditi , poft fata in-

ter Clariffimos celebrarentur.

Ecquis vero fanior non Zeze /atuiffe eum ?. ecquis non /ezzo & ffmpliciter bonum dixerit ? qui neque publica

luce effulgere , neque digito oftendi & inter admirantes confpici cupiebat ; non tamen eo minus veré aperto vivebat oftio , ac vel do-

mi quoque & in tenebris fuwm cuigue , DEO , proximo ac fibi, tribuere ftudebat ? Qui fpretis pofthabitisque omnibus apparatüs & am-

bitionis illecebris , ex quibus claros alias viros acftimare vulgo mos eft , fuà forte contentus effe permanereque malebat ? Qui fecundum

Atriffotel monitum , voluptates , nom ut vepientes , fed ut abeuntes [ettandas effe, putabat ? Et qui ita denique mortuus eft ,

cüm viveret , ut

jam cüm moriebatur, ne mori quidem videretur.

Habes hiC , 2esevole Lecfor , quae de Beate defuztio omnia vere fcribi poflunt.

Agefis

tamen , paucis etiam primordia dierum in illo S/zioze Noffro ( nam ita ejus meruit pietas) cum poftremis luftremus , ut, putationem

Venit is in hanc univerfi fcenam 4zzo prioris feculi /zpra zeilef-

hanc temporariam omnem haud male ceffiffe Eidem , liquidó conftet.

enum b fexcentefemum quadrageftmo odfavo , Die 25.Tanuarii. Patriam Sruttgardiam , Ducatus hujus Metropolim 5 Parezzes vero eos habuit , ut fi-

quidem claros habuere natales , aliquid eft , felicitas non poftrema fuerit , quz Defun&to eo nomine obtigit. Pa/re quippe ufus 77ro Z/s-

ffri atque Generofo , Domino LUDOVICO BERCHTOLDO, , Co/lliario oliz VPurtembergico , Iluffrisque bujus Collegii Epboro , ac deinceps Supremo

Befz:glyeimmf: at Gygliagenfts Diffrzcfás Prefecto , undique Spleudidil[rmo , famiger attf[moque.

uz officia fatis ardua & illuftria Eidem fumma fua,

uti in'complures Sereniffimas Principales Domus , tum & in univerfam feré Germaniz Nobilitatem ,

ita praprimis in patriam atque

Matre vero foeminà olim ex Nobilitatis flore leCtiffimáà , Do»iza DOROTHEA

Collegium hoclIlluftre , merita facile conciliarunt.

A'BEROSIORCONSCRD / Pri Mfiris atque Generoff , DN.

WILHELMI 4 :529,9]6 $6 9*$€2 2 / in pendau / 9Beiffenfe & Sóppenid

, quam Virtute Claros & Illuftres Majores , fiquidem brevis hzc tabula caperet,

Hareditarii, Filià. Quibus cüm facile plures tam genere

addere liceret ; Inter iftos tamen minime przterire fas fue

rit 4»um Paternum Virum olim Magzzfium c Amplifeum , DN. ULRICUM

BERCHTOLDUM , sereziffi Principis Palatino - Neobur

ici Confrliarium

, atque Tudicii Provincialis Vice-Prefidem Meritiffmum , Aviamque , Ma-

tronam Nol/lifemam , DN. CATHARINAM FORSTE

IH/EUSERIAM. Atque iis jam Parentibus Nofter & lucis hujus ufüuram & bo-

na mentis igniculos referebat acceptos.

Qui & Divinum Munu

s fibi accipere vifi , fanctiffimo ftatim Baptifmi lavacro filiolum regene-

rarixcurarunt , cerimoniá iftà facrá tum eo folenniore exiftente , quo

d sereaiffmus t. t. Patrie Pater ac D. EBERHARDUS MI.

( Cujus &

Auguftum nomen Nofter dehinc tu

lit) pro eà quà Genitorem longé defideratiffimum amplexus eft , gratià & clementiá fingulari,

ipfemet Illi przfentem fe quàm benigniffimé przbere , juxtàque cum aliis,

ex Sereniffima Ipfius Familia & Aula electis Patrinis , füfcepto-

Aufpicatam nativitatem excepit educatio prudens & pia

ris munere defungi liaud dedignabatut.

, qua id ferig.^epceami Ti dedetigie b — ..

-

proles fua à primisunguiculis cüm in verz religionis virtutisque , tüm &inliteraturz ingenuz omnisque reliqua eiégazentix principig ,.

Ci27-

n«*

*

tum quidem per ztatem teneram & fragilem , moxque fübfequutum infortunium ( quó majus Optimis parentibus accidere haud p

otuif-

fet, & per quod tantüm non omnis ipforum fpes decollaffe videbatur) licuit , erudiretur.

Et vero, quod attinet ad pofterius, puer

vix fexennis , nemine tàm cito advertente , per fene(tras periftylii hujus Collegii , ita przceps cum capite in ipfius arenam lapidibus ítra-

tam ruit , ut morti proximus inde reportaretur , & per integrum decendium elinguis omniumque feré reliquorum expers decumberet,

Fecit tamen immenía Dei mifericordia , quam & Xofier, prafftiti tanti beneficii nullo unquam tempore immemor , ad extremum usque

vitz fuz halitum gratiffimá mente recoluit, atque precibus & füfpiriis Parentum Pientiffimorum ardentiffimis id tribuit , ut filius tàm gra-

viter zgrotans , falvus demum & incolumis iterum evaderet , indeque continuare licuerit educationem , ejus natalibus quidem confor-

mem , eam tamen jam modo delicatiorem.

Quemadmodum etiam Optimus Parens eos folicitos femper Przceptores circumfpexit,

quibus is primo fübinde loco ad pietatem , tüm vero & ad reliquarum rerum , linguarum , artium ac difciplinarum intelligentiam duci-

bus uteretur ; Quorum cüm minime deficeret diligentia, huicque non minüs coníonaret ita liberaliter fatis focillata provocataque indo-

les , brevi fa&tum , ut quas primas ifti duxerant lineas , jecerantque eruditionis ftamina , Celeberrimi tandem iftius zvi Profeflores per-

polirent ac perficerent , interque hos cumprimis non Tubingz tantum Noftrz , fed totius literati Orbis decora , 7. Dz. D. Ferd. Chriffopb.

Harpprechtus , atque B. Da. D.fo. Ulricus Pregizerus , ille quidem Jurisprudentiam Civilem , Zic vero juxta cum Hiftorià aliisque ad elegantiorem

literaturam fpectantibus difciplinis JusPublicum , ipfamque tandem Rerumpublicarum Notitiam inftillarent , peculiarem ad omnium illo-

rum repetitionem operam & induítriam conferente Ephoro fideliffimo , Celebratiffimo Zac/evie.

Sic vero przparato fatis cüm liberali-

bus Studiis, tüm reliquis , quz hzc ornare folent , artibus , animo , nil amplius deeffe videbatur, quam ut Nofter veftigia ParentisDul-

ciffimi premens , ipfum quoque Orbem ingrederetur ; Aft quod non ejus modó viribus ex fupra memorato cafu, plusquam fatali , debili-

tatis , parum fideretur , fed & Fratris Conjun&tiffimi , Chrzffiami 4ugufli , vix à Studiorum & peregrinationum curriculo reducis , mors

pramatura Parentes tenerrimosin acerbiffimum lu&um conjeciffet , domi ifti

Eum fecumque retinere malebant , nuptu

Potiüs eófeliciorem

exoptantes, Qua etiam fpe , votis item ac precibus minimé fruftratifuerunt , poftquam Filio hactenusUnico A.MDCLXXIX. Die 13. Ja-

nuarii matrimonii fidem addicere contigit J7rgizi omai virtutum genere animique ac corporis dotibus ornatiffme Nobiliffmeque DDN. URSULZE HE-

LEN./E, filiz Nobilfzmmi ac Confultiffmi , DN. SIGISÉMUNDI BENEDICTI MOSERI , ;z Coz/ilio Regrminis Interiori , atque Dicafferio Supremo

Secretarii longà Meritiffzmi, nec non DN. ANNJE PHILIPPIN/E HAUFFLE, Viduz eheu! modó moeftiffimz. Quàm przclarum, quàm

fuave , quàm honeftum hoc cum adjun&à illà vitz & curarum Socià confortium fuerit , dici vix poteft ; Neque vero hoc mirum , cum

maritus conjugis exoptatiffimz , vixerit cum hac mirá concordià , eamque füummo nunquam non amore & honore profequutus fuerit,

hzcque ab adverfo Marito Dile&iffimo dies no&tesque ea ad mortem usque exhibuerit officia, qua majora effe haud potuiffent ; quibus & olim jam peculiarem tüm Veneran-

di Soceri , tüm & Socrüs longé Honoratiffime , 244atrone Hinftris atque Generofiffime , DN. REGINJE , zate FORSTNERUE , ( quácum ille poft defun&am primam Conju-

gem , nova & fecunda vota inierat, ) favorem & benedi&ionem fibi conciliavit, & deinceps effecit, ut vere fidei, cura item ac folicitudinis exempla minime à prioribus fe-

Sicuti quoque inter rariores vel felicitatis vel diuturnitatis cafus haud immeritó referre licet , quod Oprimi

culis pofcere neceffe quis modo habeat, qui J/4» intuetur.

Conjuges aufpicatiffimi illius focderis o£o &* quadraginta anmos numeraverunt , exindeque trium Filiarum parentes letiffimi extiterunt ; E quibus duz natu majores, Doerorbea

fcil. Philippina , atque Regiva Helena Noflro viam ad zternam beatitudinem ftraverunt ; Tertia autem adhuc fuperftes , interque /eciffime virginitatis ac fui fexs decora pra-

fulgens , ANolilif: DN.SOPHIA HELENA Patris indulgentiffimi obitum eó dolentiüs luget , quo finceriori fubinde pietate , obfequio ac veneratione erga Illum fefe exhibuit,

Sed nec nu-

vel propterea etiam unà cum matre maítiffimà eó majoti folatio & certiffimà premiorum fpe, quam in paternà Benedi&tione reli&tam habet, à Deo afficienda.

bendo tantum , verum & in eo Beare defustlus felix fuit, quod Sereniffimus DuxEBERHARDUS Eum fponte fuà Confiliariorum fuorum numero adícripfit , abindeque Suc-

ceffores Augufti dignitatem iftam clementiffim& confirmarunt confervaruntque. — Atque ita propofita eft veluti fumma fati Berehtoldiani ; Nifi quod ultima fupereft linca; Quam

( pofiquam cum fenectute. varii ingruiffent morbi , quibuscum per ultimum biennium vehementiüs ac antea Nofter confligere neceffe habebat , hisque frequentiores

quidam infultus apople&tici fe jungetent , ac poftremum tandem fatalis diarrhza accederet ) feliciter confummavit Dies Augufli II. cujus hora X. antemeridiana attulit vivendi

finem Seni innocentifmo , 4»»os feptuaginta novem jam fupergreffo 5 'Vum etenim viribus corporis cum animo deficientibus, quod vitz bené pera&tz gloriofum reftabat corol-

larium , feliciter placidéque inter lachrymas fuorum & preces ardentiffimas exfpiravit. Cujus ficuti anima eft in aternitatis beatitudine , ita ejus memoria fit in benedictione feculi!

Reliquix vero mortales dum hora I. fuis ex zdibus efferentur, confuetis folennibus communi Matri , terre, & quidem ad Au(ítrale Templi Collegiati Georgiani, Patrisque

adeó Beatiffimi latus, condendz , ad celebrandailla eà , quà decet, & par eft, humanitate, invitamus univerfos. P. P. fb Sigillo Colleg. Ill. D. V. Aug. MDCCXXVII.

TUBINGAE , Typis PFLICKIANIS.

RTT um Iq Iu p ducceEeercs

——

w

ERE

P d

s

t

t

N

m.w

N

hx

i

j

;

y

:

]

o«

m

E

:

L.

EM

NG

»& i

N

k

3X

3

m

"

|

3*

l

(j

MO

|'

a

-

A

] "

h

à v

P

v

T

.

»

at

)

«&

DN

h.v

N

ENR;

"

"

r s

[*

|

om

d

^

W

"m

W

j

y

!

H

-

u-

x

:

z

DT

VEX

p

É

.

L Bs

w

:

ILLUSTRIS COLLEGII EPHORUS

CHRISTOPHORUS PETRUS DE FORSINER

-

»DP2Z»

D Uodfi ex fcntehtia & effato illius Poétarum Romanorum facile principis , ugxivcrüsquc cüm propter ingenium

z

N

fs

77

fümmum ,

tüm propter mira

m vertus fuaviffimos effundendi facilitatem grati olim & accepti , folique Augufto

A

Imper. invifi ,

P. Ovidii Nafonis , /ez? qui atuit , benó quoque vixiffe

cenfendus eft, atque proverbium hoc

7 l

abiit ; Noviffimo fane exemplo fuo illud fe

liciter fatis comprobafle

)

u

7

A

unquam in veriverbium , quod vocant ,

u

N

videtur , qui triduo abhinc fi

remo nos inter fa

to defun&us eft , Senex Venerandus , /zr Gezer.. Nobilif-

r

D

E

b

ERHARDUS LUDOVICUS BERCHTOLD , Cowpiurium Serenifmorum

i("'

ffmus atque Confaltiffmus , DN.

Cui vel idcirco eó majorém in tnodum

fs

z

2

j

ia Regimine fe excipientium ,

Wurtembergie Ducum Confiliarius Spectatiffemus.

;

j

ratulari licet , quod per omnem pene vitam 77r»» fe prebuit

, juxta di&tionem Vellejanam ; 27 zaztez

N

X

;X

wjt x

innocentia tatelligi commendarique 22£e5 ;

Non hoc etetiitri

PU E

—

«

omum , ip quagtum bumana , eaque vere laudabilis ,

j

,

" lii

//( f

C LP

2)

minus, quÓ Vellejus ifte Romanum Antiftium annotavit ,

chara&tere Aoflr fignari dudum meritus

fuit.

Multitudinis equidem judicium multa aliás fubterfugere folent ,

que & notitiam memorabilem &

Ó , qui vel in ipfo aliquando ore ge-

exemplum reCtiffimum continere videntur.

Aft prudentiores ex candidiffimo fincerz virtutis geni

ftuque refidere , vel ex actüs alicujus profundioris infpectione & ex te

mpore quafi emicare folet , facile generofum animum rarasque

*

bilium virorum fatum , ut in vità pzne inauditi , poft fata in-

omni zvo dotes interpretantur.

Fuitque hoc nec paucorum , nec igno

ter Clariffimos celebrarentur.

Ecquis vero fanior non Peze /atuiffe eum

! ecquis non /ez» d ffmpliciter bonum dixerit ?* qui neque publica

luce effulgere , neque digito oftendi & inter admirantes confpi

ci cupiebat

, non tamen eo minus veré aperto vivebat oftio , ac vel do-

tribuere ftudebat ? Qui fpretis pofthabitisque omnibus appara

tüs & am-

mi quoque & in tenebris /zum cuique , DEO , proximo ac fibi,

?

ut

fecundum

bitionis illecebris , ex quibus claros alias viros x

ftimare vulgo mo

s eft, fuà forte contentus effe permanereque malebat

féd ut. abeuntes fpettandas effe , putabat ?

Et qui ita denique mortuus eft ,

cüm viveret , ut

Ariflotels monitum , voeluptates , mon ut vepieutes ,

deretur.

de Beate defuntfo omnia vere fcribi poflunt. — Agefis

jam cüm moriebatur, ne mori quidem vi

Habes hic , Bezevole Lecfor , qux

tamen , paucis etiam primordia dierum i

n illo Si»eoze Noffro (nam ita ejus meruit pietas) cum poftreng

d male ceffiffe Eidem ,

liquidó conftet.

Venit is in hanc univerfi fcena| -

hanc temporariam omnem hau

Ducatus hujus Metropolim 5

N

um e fexcentefimum quadragefrmo

ocfavo , Die 25.Tanuarii. Patriam Stuttgardiam ,

quidem claros habuere natales , aliq

uid eft , felicitas non poftrema fuerit , quz

Defun&o eo nomine ob-

O BERCHTOLDO, , Coofiliario olim VWurtembergico ,

Mufrisque hujyus

fíri atque Generofo , Domino LUDOVIC

u o

fficia fatis ardi-

Beffrabeimenfis ac Gyalizgenfis Diflrictás Prefetio , undique Sple

ndidi[fmo , famigerati[rmoque.

tum

& in univerfam feré Germaniz NNobilitatem ,

Euroskala Offset

uti in'complures Sereniffimas Principales Domus ,

Matre vero foemináà olim ex Nobilitatis flore le iB

x

Collegium hocllluftre , merita facile conciliarunt.

AJSBRXSIERCONSGROD / Piri Muffris atque Gezerof , DN.

WILHELMI a *B990 $G 9?1$€ 9 D / in i

uibus cüm facile plures tam genere

, quam Virtute Claros & Illuftres Majores , i1qu:s

Hreditarii, Filià.

fas

fuerit 4»um Pateraum Virum olim Magzificum

z

addere liceret ; Inter iftos tamen minime przterire

BERCHTOLDUM ,

Sereniffomi Principis Palatino- Neobur

ici Confrliarium , atque judicii provincialis Vice-Pr efides

IHJEUSERIAM. — Atque iis jam Parentibus No -

tronam Nobiliftmam , D

N. CATHARINAM FORSTE

VierFarbSelector Standard *

nz mentis igniculos refere

bat acceptos.

Qui & Divinum Munu

s fibi accipere vifi ,

fan&tiffimo ftatim B -

ftà facrà tum eo folenniore exiftente , quo

d Serezi[fts t. 1. Patrie Pater ac Da. À.

raricurarunt , cerimoniá i

deratiffimum amplexus eft

Augufítum nomen Nofter dehinc tulit )

pro eà quà Genitorem longé defi

N

ipfemet Illi przfentem fe quàm benigniffit

né przbere

, juxtàque cum aliis, ex 5ere

niffima Ipfius Familia &-

Aufpicatam nativitatem

excepit educatio prudens & pia , qua i

ris munere defungi haud dediguabatut.

proles füa à primisunguiculis cüm in verz religionis virt

utisque , tüm &inliteraturz ingenux omnisque r(-

& fragilem , moxque

fubfequutum infortunium ( quó majus Optimis

tum quidem per attatem teneram

forum

Et vero, iB

fet, & per quod tantüm non omnis ip

fpes decollaffe videbatur ) licuit , erudiretur.

O Baane Q

vix fexennis , nemine tàm cito advertente

, per fene(tras periftylii hujus Collegii , ita przceps cum capitt

ENN X

, & per integrum decendium elinguis omniumque feré B

tamruit, ut morti proximus inde reportaretur

ä

Fecit tamen immenía Dei mifericordia , quam

& Noffer , pracititi tanti beneficii nullo unquam tempore i

H

g

Focus

vitz füze halitum gratiffimà mente recoluit , atque preci

bus & fufpiriis Parentum Pientiffimorum ardentiffi -

falvus demum & incolumis iterum evaderet ,

indeque continuare licuerit educationem

viter acgrotans ,

mem , eam tamen jam modoó delicatiore

In.

Quemadmod

um etiam Optimus Parens eos folicitos fer

m

tüm vero & ad reliquarum rerum , linguarum , artium ac di -

f

'-

quibus is primo fübinde loco ad pietate

bus uteretur ; Quorum cüm minime d

eficeret diligentia, huicque non minüs coníonaret ita liberaliter fa

les, brevi factum , ut quas prim

asifti duxerantlineas , jecerantque eru

ditionis ftamina , Celeberrimi tai-

E

Noftrz , fed totius literati Orbis;

polirent ac perficerent, interque

hos cumprimis non Tubingx tantum

uxta cum E*

Harpprechtus, atque B. Da. D. fo. Ulricus Pregizerus

, il quidem Jurisprudentiam Civilem , /zc vero j

12

famque tandem Rerumpublicarum Notitiam inftillaren:

literaturam fpectantibus difciplinis JusPublicum, ip

Sic véà-

rum repetitionem operam & induftriam conferente

Ephoro fideliffimo , Celebratiffimo Zac/oviv.

11

bus Studiis, tüm reliquis , qua

hzc ornare folent , artibu

s, animo, nil amplius deeffe videbatur , quam|

Aft quod non ejus modó viribus ex fupra memorz-

ciffimi premens , ipfum q

uoque Orbem ingrederetur ;

tatis , parum fideretur, fed & Fratris Conjun

&iffimi ,

Chriffiagi Augufli, vix à Studiorum & peregrinatit

10

lu&um conjeciffet , domi ifti Eum fecumque retinere maleb -

pramatura Parentes tenerrimosin acerbiffimum

bus minimé fruftratifuerunt , poftquam Filio ha&tenus Ur

exoptantes, Qua etiam fpe , votis item ac preci

nuarii matrimonii fidem addicere contigit

Vir

£

ini 0

mni virtutum genere animique ac corporis dotibus ornatiffme Nob —

D

N. SIGISMUNDI B

NEDICTI MOSERI , ;z Conf/lio Regtmints

LENJE, filiz Nobiliffmi ac Confultifemi ,

NNJE PHILIPP

INZE HAUFFLE, Viduz eheu! modó moeftiffit «

Secretarii longà Meritifzmi, nec non DN. A

fuave , quàm honeftum hoc cum adjun&à ill

4 vitz & curarum Sociá confortium fuerit , dici vix poteft5 -

hac mirá concordià , eamque fummo nunquam non amore

maritus conjugis exoptatiffimz , vixerit cum

hzcque ab adverfo Marito Dile&tiffimo dies no&

esque ea ad

mortem usque exhibuerit officia , qua majora effe haud potuiffent ; quibu -

di Soceri , tüm & Socrüs longé Honoratiffime , 74atr

one Vlafiris

atque Generofiffima , DN. REGINJE , »ate FORSTNERLE , ( qui|

di&ionem fibi conciliavit, & deinceps effecit, ut vere fidei, cura it

em ac folic-

gem , nova & fecunda vota inierat, ) favorem & bene

Sicuti quoque inter rariores vel felicitatis vel diuturnitatis cafus hau

culis pofcere neceffe quis modo habeat, qui J/Aam intuetur.

Corjuges aufpicatiffimi illius focderis v

o Ó* quadraginta anmos numeraverun

t, exindeque trium Filiarum parentes letiffimi extiterunt ;

fcil. Philippiza , atque Regiva Helena

Noftro viam ad zternam beatitudinem flraverunt ;

"'T'ertia autem adhuc fuperftes , interque /e&iffi -

o!

dulgentiffimi obitum eà dolentiüs luget , quo finceriori fubinde pietate , obfequi

fulgens , Aolilif. DN. SOPHIA HELENA Patris in

folatio & certiffimá premiorum fpe, quam in paternà Benedi&tione relictam

-

vel propterea etiam unà cum matre maftiffimà eó majori

ä

bendo tantum , verum & in eo Beate defustius felix fuit ,

quod Sereniffimus Dux EBERHARDUS Eum fponte fuà Confiliariorum fu

ceffores Augufti dignitatem iftam clementi(fimé con

firmarunt confervaruntque.

Atque ita propofita eft veluti fumma fati Bercbtoldiani |e

morbi ,

quibuscum per ultimum biennium vehementiüs ac antea Nofler confligere

( pofiquam cum fene&ute varii ingruiffent

ftremum tandem fatalis diarrhaza accederet )

feliciter confummavit Dies Augofli II. cuj| —

quidam infultus apople&ici fe jungetent, ac po

finem Seni innocentiffimo , 405 feptuaginta novem

jam fupergreffo 5 "Tum etenim viribus corporis cum animo deficientibus, quod vit

3

larium , feliciter placidéque inter lachrymas fu

orum

& preces ardentiffimas exfpiravit. Cujus ficuti anima eft in aterniratis beatitudine, ii

ibus efferentur , confuetis folennibus communi Matri , terre, & quidem ad Auftrale |-

Reliquiz vero mortales dum hora I. fuis ex d

adeo Beatiffimi latus, condendz , ad celebranda illa eà ,

quà decet, & par eft, humanitate, invitamus univerfos, — P. P. fub Sigillo Q

TUBINGZE , Typis PFLICKIANIS.

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

D esprocaictiee

u a

ii U

DEU EE