LXV6_fol_117

PRORECTOR -

IN

/

LMA EBERHAR-

]

DÍNA.

L.

AY

TM

N

X GSSSN

-X

Tane ergo motus ille terrz , fnfolentius alias a[lJrud nos pwo'r-

2

3

tentum , qui haudita multos ante dies hofce , fole jam-

N

NY )

h

!

.

jm 'illucefcere coptante, vehementi admodum fuccuffu ,

y

/Wi/

cüm plerasque ommes urbis noflratis zedes , zdiumque

, parietes , tüm trepida ancipiti metu civitatis univeríz cor^

pora , contremifcentemque corporum & compagem &

medullam, femel atque iterum arietavit , majorem multo

-

animorum no(lrorum tremorem atque perquam oppido

j

at

triftiffimam deje&ionem portendare proh ! debuit ? Rem

R*

dX

NQN,

certé ipfiífimam dixit, atque nobis, quz calamitatem no-

"d

E

m

ERY

u

M

flram praefentem adprimé exprimant , concepta praivic

verba follertiffimus idemque nature coníultiffimus vir,

PLINIVI.'IS , nec fimplex , inquie

ns , malum, aut in ipfotantum motn periculum est ; Sed

par aut majus offentum. Viftor. Natur. L.II. C.LXXXIV. f. m. 94. — Ubi exemplo , quod -

pofuerat , firmaturus adjicit : MNwmauam urbs Roma tremuit , ut non fututi eventis alicu-

us id pranuntium efft. Addatur, ut recentiores naturalis fcientie magiftros jam taceamus,

PHILIPPUS BEROALDUS in opufculis f.m. r5 1. — Funeftiffimus certe eventus eft , cu-

jus infélicifimum pranuntium nobis nuperrimus ifte urbis noftrz tremor exftitit! Par , auc

major motu, metus continuó quidem inceffit omnes ; fed longe maxumus jam atque incre-

Nihil videlicet dubi-

dibilis plane ex eventu motus eft animorum in univerfum omnium.

[

tamus , quin terriicum peltugor iftud non , nifi perraró , noftras quatiens terras, tum jam

fignificaverit , fore, ut propediem infigne Univerfitatis noftre columen, ingensque fulcrum,

Quod ab aliquo inde tempore ex violentiffimis adverfz valetudinis infultibus , infelici omine,

fatifcere atque nutare occovpit , non jam concutiatur vehementiffime, fed extremo funefti(ti-

m mortis impetu fübvertatur penitus , disjiciaturque.

Id quod fati, omnibus profecto:

acerbiffime lugendi, vis inexorabilis abunde proh ! complevit »zi;m tertis , dum magni

nominis virum , eumdemque fummis parem , infimis tamen communem , rebus exe-

.

mit noflris : in quo preclarum W'urtembergia ornamentum

P]

infigne aula noflra deli-

cium , felicemque in difficillimarum rerum procuratione aCtorem auctoremque ; fingulare

facra & litteraria res omnis prafidium ; fplendidiffimum Eberhardina dulciffima lumen ; ve-.

nerabile gens, aliquot ab feculis quaquaverfum celebratiffima, decus atque caput ; fidiffimum

denique omnes , iniqua cumprimis fortuna preffi , afylum oraculumque defiderant. ^ Intel- -

ligitis, O Noffri ,. fi vel maxume nomen adjiceremus hifce nullum , di&tum nos cupere

Virum , dignitatibus perinde ac meritis. Iluffrem , Magmfcum atque. Excellentiffimum

DN. JOHANNEM OSIANDRUM,, $. R. /4. Suecice ae Polonica a confilits ecclefraflicis ,

Serentffimi Wurtembergie Ducis confiliarium Statusintimum , Senatus ecclefiaflici patrii Di-

vétlorem , ordinum Provincialium in concilio féletliori Ad[efforem principem ,. Cenobii LHir-

fauaieniis Abbatem & Mcademie Tulzingenþx Vifitatorem , dum viveret ,| Splendidiflmum.

Cujus obitus uti tertio abhinc die omnium merito animos fingulari prorfus ratione pertur-

bavit: ita nos quoquetanto opere adfecit, ut, dum ultimum , idemque illetabile omnino ,

hacce tabula officium /25» Piro praftandum , ac exfequie non tantum indicende ,. fed

metitorum quoque magnirüdo predicanda , laudesque Zl//w: fingulari promptiffimi ingenii

Vi luculcntiüïmaquc orationis elaboratioris copiawc:ancnïdæ cffcn; , mens zgritudine pe

rplexa,

$

*

3cutis-:

g

(

/

$v

acutimnioquc doloreé undique oppreffa ,. vi& ac ne vix minuti.ac proletarii narratoris menfu-

ram implere nos finat.

Ea igitur heic tantum breviter: perfequemur , quz A4agzificis F'ir

Ipfe , qua.fuit modeftia, fimplici ftilo per fumma tantum capita fignari jufDt ; feliciori-

bus tamen laetioribusque ingeniis ampliffimam íufficere. aliquando máteriam queunt , ut

memoria 7ri illufiris &terna praftetur atque immortalis.

Incunabula vero , primamque

mentis incudem , morum officinam , virtutum , eruditionis & egregiorum facinorum , me-

ritorumque palaítram precipuam ANoffer habuit Swaviffimam Eberhardinam noffram , qu&

uti Eu edidit , aluit, formavit , decoravit: ita /pj , unacum omni civitate noflra Tubin-

genfi, ob fervatas au&tasque res fuas debet gratias, habebitque venerabunda immortales.

Suftulit Ipfum , divino munere , ex orzatiffma femina ,. Dn. ANNA MM AGDALENA

SCHUPPERIA , A.MDCLVII. die XXIIL Aprili ; Vir fupralaudes nofivas pofitus , idemque

Ofiaudrina gentis ( qua inde ab repugatis facris continua ferie , uti alibi probatum dedimus,

Ducatui noflro przcones verbi divini & defenfores ftrenuos , hosque inter fummos Viros,

immo & celeberrimo Archi-Epifcopo Cantuarienfi, Crasmero , uxorem dedit , atque inter

varias variorum fatorum vici(fitudines per aliquot fecula benigniorem femper favorem & provi-

dentiam Numinis experta eft ) 4ecus plane eximium , Dz. O. ADAMUS OSIANDER ,

Santlioris difiiplina olim in Schola noflra interpres excellentifffmus , . Cancellarius item veve-

veudiffimus && Praepofitus ecclefie noffratis digniffimus.

Qui pientiffimusParens , uti fuaviffi-

mum filiolum fuum , facris chri(tianis follemni ritu continuó initiatum , conceptis hifce

verbis , JOHANNIS nomini , in liberorum fuorum indice preter morem »zajvfculis lit-

teris exarato , adícriptis Deo enixiffimé commendavit : Da Dem , nt fub Tuo favere C

gratia adolefeat ,. gratus Tibi & bominibus ! ita nihil fecit reliqui , quo in futuros ufus te-

nellus imbui animus atque vis fanguinis , à majoribus haufta, & in venis ac medullis in-

clufa glifcensque , accendi augerique potuit.

Brevi igitur , Numine clementer adfpirante ,

ita & pueritiam litterarum meliorum elementis , & adolefcenciam artibus elegantioribus ex-

ercuit Noffer ; ut, B. Parezte Retlore , Academie Albo , vix quatzor atque decem natus

annos infereretur , atque deinceps quoque non folum , .quantum vigor animi ab ortu du-

&us excelfo poffit , maturo , eoque cumulatiffimo feliciffimz diligentiz fru&tu comproba-

ret ; fed etiam ingentem apud fummos Viros exiftumationem , aliumque ex alio honorem

inter publicos plaufus confequeretur.

Ita, poftquam follemnibus , iisquejam Latinis , jam

Gracis , jam Hebraicis , jam Chaldaicis , jam Syríacis, jam Arabicis eratzorib;zs quum fin-

gularem linguarum peritiam , tüm magnam oris facundiam : necnon frequentibus Difjz-

tationibis , de graviffimis ex omni Philofophia & Theologia ( cui celeberrimorum Majorum

exemplo ex intituto operari decrevit , ac mentem induflriamque confecravit fuam ) argu-

mentis, in publicis conflictibus fagacis promptique ingenii vim luculentiffime omnibus pro-

baffet ; A. MDCLXXVI. jam ab Sapientum Ordine Z4agif/ri , quam vocant , dignitas 7pf

collata.; à Magiítratu vero oppidano A. MDCLXXXT. ecclefiafte Xenodochiani íparta ul-

tro oblata fuit.

Quem ultimum quidem honorem ideo maxume declinavit , quod partas

jam animi dotes litterariis quoque itineribus augere atque prudenti Virorum fub alio fole flo-

rentium ufu perficere ante contlituiffet ,, quàm perpetuo adligaretur offieio.

Quo confilio

etiam eodem Anno in celeberrimam Z4lrorfisam ad Saubertam , Reinbardum , Hammerum,

Wagenfeilium : poftea. Hamburgum , falutatis in itinere , Héidelbergee Fa£ritzo, Francofurti

magno Speutro , Gieffe Adijlero , Hannuehenio , Menzero , Clodio , Marburgi 2azlio aliis-

Vix ali-

que , excurrit ad decantatum illud orientalis litteraturz oraculum ,| EZzardum.

quamdiu in celeberrimi hujusce Viri Collegio Rabbinico & convictu hefit , quum à do-

&iffimis Viris , Lazgbanfo , Haecio , AMillero , Petkumio ,. Reifero , Lazio , atque aliis

'impenfe amatus , ac tandem ab Hamburgenfxbus , raram Ejus in dicendo felicitatem maxume

mirantibus , ad ampliffimum munus paftoris in D. Nicolai.fano obeundum fruflra invita-

tus , forte fortuna per Dominum de Criflel primario Suecie Senatori , Hewrico L.B. de

Hors , univer(o Bremenfi Ducatui tum prafecto , innotefceret , aptusque judicaretur,

quem maxumz fpeiFilii , Besgt Horzii , moribus & ftudiis per vertens quadriennium,

Ante

fub lautiffimis conditionibus ampliffimorumque munerum oblatione , praficeret.

vero, quàm graviffimo ifto defungeretur officio Noffer , Elclorem Brandenburgicum, Da-

nieque Regem in Holfatia vidit, invifitque poftea Kilonii ad Iafmutbum , Opitium; Steke-

nium , Kortboldum , Roftochii ad Farenium ,. Schomerum ,. Copabum ,. Bacmeiflerum ,

Am[clium ,' Guftrovii ad Siricium , Lubecz ad Engelbagenium, atque ita , füumma ubique

exceptus humanitate, rediit, unde exierat, Sradam:.

Inde cum z/uffri H»rnio fuo in

noftram folvit Academiam , annoque heic exa&to integro , A. MDCLXXXIII. pracipua

Helvetie & inferioris Alfatie loca luflravit, donec Gezeva, ubi plufculos confederat men-

fes, Kornio, Turretino, AMefler[akio, Tronchinoque familiariffime ufus ; Parifios, ad ma-

trem compendiumque omnium eleg:imtiarumv , contendit.

Ubi quidem tam /p/ licuit eífe

felici,

p

felici, ut Suecici Legati, Lilienrothii, favore , duobus , quoseo inloco'ezit , annis non tantum ad

períonas Regias, zdificia, arces , deliciasac follemniaaulz omnia ; fed .xcellentiffimos etiam,

queis urbs ifta numquam non referta eft, Viros, Epifcopos , Duces , adminiftros & Theologos,

fpeciatim Lorvoifios , Colbertos , Croiffjos, Tellierzos, Mabillonios, Chaifios, Capellos, Menagios,

Fabros, aditus Ipfi patuerit.

Vifis porro & aliis przfe&turis Galliz precipuis, Peronnam;

Cameracum , Valencenas ,: Bruxellas , Antwerpiam tranfiens , Amfítelodamum , Hagam

Comitum , Ultrajeum , Lugdunum , (quibus in locis preter alios quamplurimos 7z:ti-

€bio, Gronovio, Gravioque innotuit) tum Bremam Stadamque trajecit , ac , reddito Cezzite

ffto. Paventi illuflriffimo , acceptisque fingularis gratie pignoribus oppido multis , tandem

A. MDCLXXXVI. ad patrios felix revertitlares. — Non multo autem poft, quam ad fuos

adpuliffet , in lucem ftatim protra&us, atque incredibile, quam multis , quam diverfis, gra-

viffimisque muneribus, in aula, in ecclefia ac Schola, & rebus intra & extra Germaniam

expediundis, ut plurimum fere invitus, admotus fuit. Centies aliam induere perfonam

coa&tus , jam pallium Profefforium cum toga ; jam togam vel ipfo cum fago , quod mireris;

jam fagum de novo cum przfulari ftola commutavit.

Prolixiori hec commentatione jam

exponeremus , nifi I/luffris //ir peculiari fcripto , ante fata fua propria manu confignato,

in programmate publico »sdwm tantum officiorum [uorum recen[um fieri debere , totidem

verbis precepifet. Quam humillimam voluntatem quum fequi ex affe officium jubeat ,

À.

Carptim tantum ex innumeris paucula contra&tifmo dicendi genere referre licet.

MDCLXXXVI. igitur ab Sereziffimo Principe , eodemque tüm Ducatus noftri A4dozizifira-

tore celfiffimo , D'N. Friderico Carolo , in Academia noftra Ebream linguam cum Geograpbia

extra ordinem docere juffus: A. LXXXVII creatus eft Grace lirterature Profeffr ordina-

rius : À. ejus feculi LXXXIIX.. Confiliarins Principis

A. LXXXIX. Rellor Contubernii

Academici : A. XC. per fummam exulceratorum temporum injuriam , Conquifitorum, feu

Confiliariorzta: Bellicorum Collegio adfcriptus , quin & inter eosdem Commiffarius , quem

vocant, /zpremas ( quo füb titulo aliquoties integras militum cohortes /pe diujduxit ) fa-

Guseft. A. XCI. ordinis Philofophici Decazws : Sequenti A. Stipendii Theologici Epborzs :

A. XCIII. Re&or Uziverfitatis & in fummis patrie neceffitatibus fimul zrbis arcisgue no-

flre prafetus: Annis fequentibus Fifci etiam Academici Deputarus & ftipendiorum quorum-

dam adpiniffraror ele&tus eft.— . A. XCVII. Prarfulis Repiofontani & A. XCIX. Praulis Hir-

faugienfis , A.autem prafentis feculi III. , Menfe Martio , Co»fflorii Ecclefieflici electoralis :

füb idem tempus , Cosfarii Ecclefiaflict Regii dignitas , potentiffimis Polonie & Suecie

Regibus clementiffimis verbis ultro conferentibus , acceffit. — A. feculi noftri V. inter erdi-

Eodem etiam

nes provintiales & A. VIIL. in Concilium borum artlins cooptatus fuit.

anno , menfe O&obri, fp(zz fenatusEcclefiaftici Dire&orem , eademque opera & univerfita-

tis noflre & omnium Ducatus noftri Coenobiorum 7/ftatorem fecit fereniffimus Patriz Pater.

Qui, ut nihil honorum, qui cadere in /p/ poterant, Noflro non conferretur, Cozfiltarii quoque

Sratus Jatimi axiomate Eum A. XIIL. clementiffime auxit. — Quz quamquam fplendidiifima

omnino atque graviffima longe fint fingula munera ; nullum tamen ,' quod non meruerit,

quod non egregie ornaverit, quod If non plus , quam Ip/z illi debuerit, fufcepiffe , vetif-

fime dicitur. "eftatur id Z4s/a, loquitur ecclefía , clamat , cum urbe ac Schola noílra , uni-

verfa Patria , adfatentur exteri ,' & ipfi in tazto F/';ro ornando certantes , palmam nobis,

fi poffent, dubiam fa&uri, "Nemo temere noftrüm nefcit quisquam , quoties , non noftro-

rum tantum Principum , fed vicinorum quoque nonnullorum nomine , belli & pacis tem-

poribus , apud Reges, Principesque Europz quam plurimos maxumi momenti res felici(-

fimo eventu brevi tempore confecerit.' Anglos, Suecos, Danos, "Holfatos , Haffos, Po-

lonos, Saxones , Gallos, Italos, Sabaudos, Helvetios , aliosque viciniores populos, ad quos vel

Sereniffimos Principes fuos, Henricum Fridericum , Maximilianum Emanuelem atque Ludo-

vicum tutorio nomine comitatus eft , vel milites deduxit, velde fuorum velaliorum quoque

Principum rebus retulit, teftes heic poffemus advocare, fi opüs effet , amplifimos. —Alibi

narrabitur laxius, quàm fidé, quàm pie plus fimplici vice in fummis aulis Dei ecclefieque

poribus patrize

cauffam egerit. — Quoties in difficillimis internecini illius tricennalis belli tem

univeríz falutem , quum vel finibus noftris imminerent, vel in vifceribus Pa

triz jam graf-

farentur , atque ultima rebus noílris minitarentur truculentiffimi hoftes , przíentiffimo

vitz fue periculo, divino tantum confifus & adjutus auxilio, redemerit : Quoties, Deo

opitulante, hanc ipfam urbem, hzc mornia, zdes, bona, caritates , resque noflras in uni-

verfum omnes, à nemine non pro defperati(Timis habitas, fua folius follertia , dexteritate,

scenoflrz detrimentum fuis confiliis at-

con(tantia & audacia , fervaverit: quoties Schole huju

que deprecationibus averterit, vivi inter nos teftes, tum Gallorum tum & magiflratuum

noftrorum (ive ad Principes fereniffimos , five ad ordines Provinciales exaratz, laundumque

i nos

& cdcomiorum ANoflri pleniffima litterz , fatis fuperque confirmant. — Haud fane mor

inter

D IT EEE

u p

».

A

inter potes, diviniffime atque de mlk » de ecclefja , deurbe ; de Schola ; de otmni patria &

re nofira meritiffime V'ir ! quia memoria horum non, nifi cum rerum omnium fine, inter-

morietur.

Memoria Tzi florebit, dum memoria virtutum Tzarzz , tot illuftrium adtuum,

quibus vita T44 confpicua fuit, in gratz pofteritatis memoria non exolefcet 5 exolefcet au-

tem numquam: ne intercidant , quz effe exemplo omnibus poffunt. Tz«4» venerabimur ,

dum homines erunt, & cordis finceritatem & vitz integritatem ; Colemus incredibile Tuum

juftitize ftudium , animum Tuum boni ordinis uti amanti(fimum ita fervantiffimum , adverfus

quemvis metum in vi&tum,conílantemque , uti nullis muneribus umquam follicitandum , aut

ullius detrimenti timore vel tantillum ab re&to dimovendum : Itaab omni fucp , faftu &adro-

gantiaalienum , publiciautem egregii patrieque tam ftudiofum , quam qui maxumé, DEO,

liberatóri Two , eternas. dedicabimus gratias , pro fingulari favore , quo fultus tot tantaque ;

quibus flagrantiffimum publici boni ftudium TE fzpenumero immerfit , aliis pereuntibus,

ftupentibus omnibus, toties incolumis falvusque eva(ifti. Tais , Tua etiam causfa, licet ipf;

id mereantur, bené, dum licebit , gratiffimi dicemus, precabimurque ! Sed , quum non

capiat, qua referre huc & merita as P;ri, & amor, & officium jubent , prafens tabel-

la: Quod vacat fpatiolum , iis , quz ad faszliam & wltima Ejus fpeCant, confecrabimus.

Conjuge , dum vixit , gavifus eft, Nobilifima , eademque pracipuis fexns [ui ornamentis fi

non anteferenda, cerre adnumeranda ,, Dornina AGNETE SUSANNA , Vi Nobiliff. Ex-

perientiff. atque Excellemif. DN. ELLE RUDOLPHI CAJMER ARIL D. && Prof. olim apud

nos /M edici , hilia. Maxumi Ear , pro eo ac meruit, numquam non fecit, quum propter furnam,

quz in [p/a femper cluxit, pietatem, tum propter fobolem utriusque fexus, qua Zp/; quatet

fecerat Parentem, elegantiffimam : Ex qua quidem non nifi unicus fuperat Filius,Zr fa5»me Re-

verendus, Ampliffimus atque Excellentil[imus,DN. O.RUDOLP HUS OSIANDER, SS.Theo-

lorie D. & Prof. Publ, ordinarins intev nos longe famiseratiffimus , idemque flipendii Theologici

Superadtendens & Ecclefrafles Digniffimus,h.t. Redtor Schola noflre Magnificus , uti academize

& civitatis noftrz,ita Parentis quoque fui delicium unicum : cui Deus liberaliffime rependat , ex

Noflri omniumque voto, pietatem , quam zgro inprimis Parenti fuo dies noctesque indefeífus

exhibuit;incomparabilem.Ex hoc felicifimo federe cum Nobiliffima , Oraatiffimaque femina ,

DN. Maria Barbara,Viri [ummi, DN.MICHAELIS GRASSI, I&i & gemune Schole noffra

excellentis, lectiffima filia, jun&oyduos complexus zepotes eft: obannem Adamum & AMichae-

lem Andream,qui;uti 4viparentisque indolem ex omni partc referunt, avitam paternamqueut

experiantur felicitatem,digni(fimi funt. Ceterüm,robufta Nofferà teneris inde unguiculis gavifus

valetudine eft.Qua difficillimis itineribus, frigore, »(tu, nimbis, concatenatisque laboribus non

tam infirmari,quam roborari vifa eft, donecanre triennium hocce, ex "nglia, cujus ad potentiffi-

mum Regem abSereniffimo Principe noflro ex improvifo miffus fuit, maris periculis & itineris

moleftiis tantum non accifus rediit.Ex eo enim tempore (emper male habuit uno quafi ex impetu

ruinofum corpus. Tam vifceraeftuarunt,jam latus doluitjam caput neício queisfuliginibus ten-

tatum fuit. Tandem hydrops ita fuccrevit utinexpugnabile evaderet malum. Abaliquotigitur

menfibus veré mori cepit , miro imperterritz . mentis robore extremum | przítolatus

idum.

Inde omne tempus , quod vitam inter , tot terreflrium rerum curis . defati-

gatam , mortemque , divinior intercedere ju(lt favor , in eluendo ab omni labe ani-

mo , parandoque ad aternitatem, confumere , fiduciam in Deum confirmare , gaudia im-

minentia przcerpere , ex flu&tibus hifce , ex hacce impetuofiffimz témpeftatis hieme , ;z-

ter vulsera ,. inter brachia Servatoris optumi fempicernam anhelare tranquillitatem.

Ne-

mo fine penitiori mentis commotione leCtitaverit , audieritve , ultima oracula , ultimos

aCtus, ultima votà melioris vitz fores pulíantis. ^ Satis tandem hifce fecit »sdiws tertint

caleflis nutus, animum, Deo plenum , optuméque compofitum , ac in vota ; pro Serenif/i-

smo Principe , pro omni Domo Wurtembergica , pro patria, pro re facra & civili, pro Uxo-

re , pro Filio unico , pro nepotibus atque omnibus hominibus effufüm , fine ftrepitu,

clanculum quafi , ex hiulca corporis adfli&iffimi compage fübducere fefe jubens.

Quan-

Immo eo acer-

tum vero lucratus eo i/ufiris Pir elt , tantum nos perdidimus omnes.

bior majorque noftra eft ja&ura , quo temporum horum ratio magis , fi loqui ita fas eft,

crepera , magis formidolofa eft, atque turbata. — Rogandus igitur, ut noftris tanto benigni-

m

us confulat rebus , ut, quotquot cafus hicce adfligit , lacerat , exquifitiffimo folatio perfun-

dat, fanet, erigat, recreet , Deus.

Ceterum , quum hora pomeridiana I. funus /Voffri

extra urbem ,. fine omni quidem , uti ferio /pfe voluit, pompa , ducendum fit , omnes,

qui I/wfiris V'iri merita , fuum erga Eos, qui in maxumis jam lu&ibus funt , A4agnificums

inprimis Dz. Re£orem noftrum ( cui bene Deus velit! ) officium adgnofcunt , fua fpon-

te frequentes adfuturos, decentique comitatu exfe

D. XX. O&obr. A. cloIocc XXIV.

quias ituros , confidimus. S. S. R P.

TUBINGZ , litteris GEORGII FRIDERICI PF,ITIC)KII. |

RO-RECTIOR

IN

LMA EBE

DINA

L:

od

R

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

um MSNTRM

A L A:

u

/

[

Is

AW

Z

Tane ergo motus ille terrg , infolentius -

^s

A

Lli/

SENS

SN

2

X

-

tentum , qui haudita multos ante die|

18

N

N

Ul

zL

"i

jam jllucefcere ccptante, vehementi: -

v

-

v

A

"

n

cüm plerasque omnes uibis noftratis|

$?

NI

UE

parietes , tüm trepida ancipiti metu cit—

17

o

A

*

ATa

244

decm

m

pora , contremifcenremque corporun

—

/

y

£

medullam, femel atque iterum arietavit| &

16

A

L

:

animorum noílrorum tremorem atqu

O . Baane Q

N

1

1v

'WW

triftiffimam deje&tionem portendare pri

ä

(

[

q

Z

certe ipfiffimam dixit, atque nobis, q'-

1

15

j

2 lm )

z

$

flram prefentem adprimé exprimant|

i

d

ä

Focus

verba follertiffimus idemque naturz —

PLINI,US , nec fimplex , inquie

ns, malum, aut in ipfotantum motu pi

14

N

pr aut majus oflentum.. Hiftor. Natur. L.II. C-.LXXXIV. f. m. 94.. U.

ä

pofuerat , firmaturus adjicit

Numquam urbs Roma tremuit , ut non f,

us id prenuntium effet. Addatur, ut recentiores naturalis fcientiee magil

13

M

PHILIPPUS BEROALDUS in opufculis f.m. 15 1. — Funeftiffimus cer( -

:

jus inféliciffimum pranuntium nobis nuperrimus ifte urbis noftrz tremo|

mojor motu, metus continuó quidem inceffit omnes ; fed longe maxum.*

12

N

dibilis plane ex eventu motus eft animorum in univerfüm omnium.

tamus , quin terrificum pétgo iftud non , ni(i perraró , noftras quatiel -

fignificaverit , fore, ut propediem infigne Univerfitatis noftre columen

D

11

quod ab aliquo inde tempore ex violentiffimis adverfz valetudinis infulti

fatifcere atque nutare occopit , non jam concutiatur vehementiffime, fe

"

|

sna mortis impetu fübvertatur penitus , disjiciaturque.

Id quod fati ,

10

acerbiffime lugendi, vis inexorabilis abunde proh ! complevit zdis« tei—

nominis virum , eumdemque fummis parem , infmis tamen comm

.

mit noflris : in quo preclarum W/urtembergia ornamentum

3

infig

cium , felicemque in difficillimarum. rerum procuratio

ne aCctorem au&a -

;|

facra & litteraria res omnis prafidium ; fplendidiffimum Eberhardina dul ;

nerabile gens, aliquot ab feculis quaquaverfum celebratiffima, decus atqué^

denique omnes , iniqua cumprimis fortuna preffi , afylum oraculumque|

E H

ligtis, O Noffri ,. 1 vel maxume nomen adjiceremus hifce nullum , |-

Varuwm , dignitatibus perinde ac meritis Iluflrem , Magmfmm atqt

DN. JOHANNEM OSIANDRUM,, $. R. /4. Suecice ac Polonica 4c|.

4

Sereaiffimi Wurt:mbergia Dncis confiliarium Status intimum ,. Senatus €

veflorem , ordinum Provincialium in concilio (ele£liori Adfefforem prinet

fataienis Abbatem & Academie Tubingenfis Vifitatorem , dum wiveret

Cujus obitus uti tertio abhinc die omnium merito animos fingulari pro

bavit: ità nos quoquetanto opere adfecit , ut, dum ultimum , idemqu

hacce tabula officium /7/775:0 Piro preftandum , ae exfequie non tant

metitorum quoque magnirtüdo pradicanda , laudesque /l//z; fingulari

V, luculcntiüïmaquc orationis elaboratioris copia]c'anc'ndæ cffcn; , mens

u

—

BRU

i

$

*

Y

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

2

P